Martin France o ťažkostiach so získaním zamestnania

03.11.2014

Martin France o ťažkostiach so získaním zamestnania

TV Markíza uviedla vo včerajších Televíznych novinách pod názvom „Ťažký život paralympionika“ reportáž so zjazdárom Martinom Francem, v ktorej poukázal na ťažkosti so získaním zamestnania u zdravotne znevýhodnených športovcov.


Sám vlastní vysokoškolský diplom, ale prácu si napriek tomu zatiaľ nájsť nedokázal. Keď sa chcel sa zamestnať ako finančný poradca, vzdelanie  potenciálneho zamestnávateľa ani nezaujímalo. "Priznal sa mi úprimne, že asi nie ste vhodný typ na tú pozíciu, pretože máte postihnutie a možno by reagovali inak ľudia na to, možno horšie, že by ste ich nevedeli presvedčiť k istým veciam. No tak som bol troška v šoku", uviedol.
"Chcem len jednoduchú vec. Chcem šancu, chcem nejaký aspoň v úvodzovkách mizerný plat, aby som niečo mal, nejakú prax, lebo vyjdem z lyžovania štyridsaťročný, neviem, či si to dokáže niekto predstaviť a nebudem mať nič. Po vysokej škole, keď nemáte prax, ako keby ste vysokú nemali", dodal. V reportáži sa k tejto téme vyjadril aj jeho tréner Peter Matiaško.


Boccia: v tímovej aj párovej súťaži stop vo štvrťfinále  

V Poznani pokračoval včera turnaj World Open v boccii. Náš tím BC1/BC2 síce prehral v druhom zápase s skupiny s Holandskom, ale z druhého miesta postúpil do štvrťfinále, kde podľahol Portugalsku tesne 3:4.


Rovnako dopadli naši reprezentanti aj v pároch BC4. Slovensko vyhralo svoju základnú skupinu, keď okrem Nemecka zdolalo aj Veľkú Britániu. Vo štvrťfinále však vypadlo v rozstrele s Ruskom, keď zápas skončil remízou 4:4.

Dnes pokračuje turnaj individuálnou súťažou, v ktorej máme sedem zástupcov.    


Slovakia Open 2015: úspešný vstup Mareka Gergelyho

Včera rozohrali v trnavskom TC Empire XXII. ročník turnaja Slovakia Open 2015 v tenise na vozíku. Naša jednotka Marek Gergely si poradil v prvom kole s Grékom Giorgosom Lazaridisom 6:3, 6:0 a dnes bude jeho súperom Brit Dermot Bailey.


Náš druhý reprezentant v hlavnej súťaži Tomáš Masaryk vypadol po prehre s Rusom Jurijom Golovinom 3:6, 5:7. Rastislav Soviš neprešiel sitom kvalifikácie o účasť v hlavnej súťaži a skončil na rakete Kanaďana Mishu Bilenkyho 3:6, 0:6.

Vo štvorhre postúpil Tomáš Masaryk so svojim rakúskym partnerom Martinom Legnerom (v súťaži jednotlivcov nasadená jednotka) cez španielsky pár Alvaro Illobre/Martin Varela 6:4, 6:3.

Finále štvorhry je na programe v sobotu popoludní, finále mužskej dvojhry v nedeľu dopoludnia. V ženskej súťaži nemá Slovensko zastúpenie.


Jozef Metelka aj vo Švajčiarsku s dvoma prvenstvami

Druhé kolo seriálu Svetového pohára v cestnej paracyklistike sa konalo v dňoch 14. - 16. júna vo švajčiarskom Yverdon-les-Bains. Opäť sa najviac darilo Jozefovi Metelkovi, ktorý po fantastickom výkone dominoval v časovke jednotlivcov ako aj v cestných pretekoch s hromadným štartom.


Pripísal si na svoje konto ďalšie dve víťazstvá a upevnil tak pozíciu lídra Svetového pohára v skupine MC4. Z našich pretekárov sa okrem neho predstavili aj Anna Oroszová, Simona Matičková, Ľubomír Jančí a tandem Vladislav Janovjak - Ľubomír Bugan.

Výborne si v cestných pretekoch počínala aj Anna Oroszová, ktorá skončila na 4. mieste. V časovke jednotlivcov obsadila 9. miesto. Vladislav Janovjak s pilotom Ľubomírom Buganom obsadili v časovke 17. miesto a v cestných pretekoch si pozíciu mierne vylepšili a cieľom prešli na 14. mieste.

Ľubomír Jančí bol v časovke 16. a v cestných pretekoch rovnako ako tandemisti 14. Simona Matičková obsadila v časovke 5. miesto a cestné preteky v nepriaznivom počasí nedokončila.

Tretie kolo Svetového pohára sa bude konať v dňoch 24. - 26. júna v nemeckom Elzachu a bude poslednou prípravou pred svetovým šampionátom vo švajčiarskom Nottwil (30. júla. - 2. augusta).

Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Boccia: vydarený vstup Slovákov do turnaja v Poznani

Naši boccisti štartujú v dňoch 16. - 21. júna v poľskom meste Poznaň na turnaji pod názvom Boccia World Open Championship Poznan 2015. Slovensko reprezentuje sedem hráčov: Jakub Nagy, Lukáš Baláži, Tomáš Král, Róbert Mezík, Martin Strehársky...


...Róbert Ďurkovič a Samuel Andrejčík. Výpravu v Poľsku vedie reprezentačný tréner Martin Gabko.

Našim sa v úvode darilo, keď tím BC1/BC2 zdolal Írsko 10:1 a dnes ho čaká Holandsko. V súťaži párov BC4 vyhralo Slovensko nad Nemecko 6:2 a v druhom zápase skupiny sa stretne s Veľkou Britániou.  


Pozvánka na golf pre telesne znevýhodnených športovcov

V nedeľu 21. júna sa v golfovom areáli v Koši pri Prievidzi uskutoční oslava Národného dňa golfu a Dňa otcov. Počas turnaja sa budú môcť zapojiť do športového zápolenia aj telesne znevýhodnení športovci.


Začiatok je o 10. hod.a účastníci si v rámci bohatého programu budú môcť vyskúšať aj trenažér simulujúci ručné ovládanie vozíka pre hendikepovaných.

Akciu organizuje Agama Golf Club v spolupráci s AV Mobilita chránená dieľňa a Slovenskou golfovou asociáciou handicapovaných.  

Pred dvoma rokmi sa tu uskutočnil historicky prvý golfový turnaj pre telesne znevýhodnných športovcov. Na akcii sa zúčastnili tréner Peter Matiaško so svojimi zverencami z neďalekého strediska Remata. Následne bola založená Slovenská golfová asociácia handicapovaných a vyhlásená zbierka na invalidný vozík pre golfistu tzv. paragolfer od firmy OTTOBOCK.


Od zajtra do nedele Slovakia Open 2015 v Trnave

Všetkých srdečne pozývame na XXII. ročník turnaja Slovakia open 2015 v tenise na vozíku, ktorý sa začne zajtra v areáli Tennis Club Empire, ul. J. Hajdóczyho 11, v Trnave. Vyvrcholí v nedeľu dopoludnia finálovým zápasom mužskej dvojhry.


PROGRAM TURNAJA:štvrtok 9.00 - 17.00 dvojhry, štvorhrypiatok 9.00 - 17.00 dvojhry, štvorhrysobota 9.00 - 17.00 dvojhry, štvorhry,                                     semifinále muži,                                      finále štvorhier                                     finále ženy dvojhrynedeľa 9.00 -13.00  finále muži dvojhryTohto roku sa uskutoční už 22. ročník turnaja, ktorý si našiel pevné miesto v kalendári svetových tenisových podujatí. Do roku 2011 bola jeho dejiskom Bratislava. Od roku 2012 našiel svoj nový domov v jednom z najlepších tenisových areálov na Slovensku - TC Empire v Trnave.Do súťaže je prihlásených 22 mužov a 12 žien. V mužskej časti je najvyššie nasadeným Rakúšan Martin Legner (aktuálne 22. hráč sveta), ktorý štartuje na Slovensku pravidelne. Medzi ženami je jednotkou pavúka Diede De Grootová z Holandska (23. miesto vo svetovom renkingu). Slovensko bude mať dve želiezka v ohni, obe v mužskej časti turnaja  - Mareka  Gergelyho (43.) a Tomáša Masaryka (296.). Vlani na Slovakia Open 2014 sa Gergely prebojoval do finále štvorhry.Tenis na vozíku vo svete a na SlovenskuZáklady tejto hry položil v roku 1986 Brad Parks v USA a odvtedy sa tento šport  rozšíril na všetky kontinenty a súčasnosti patrí do veľkej  rodiny ITF, ktorá zastrešujem všetky podujatia v tenise na vozíku. Je to viac ako 160 turnajov v rámci UNIQLO Wheelchair Tennis Tour, World Team Cup (obdoba Davis a Fed Cupu a tenisový turnaj na paralympijských hrách). Vo svetovom rebríčku mužov a žien…

Návrat do Kováčovej - ako sme uvádzali knihu a DVD o Soči

Vo štvrtok a piatok bolo NRC Kováčová dejiskom XXVII. športových hier, uvedenia knižnej publikácie a DVD zo ZPH Soči 2014 a projektu „Maľovaný rovník“. Pripomeňme si najkrajšie okamihy v tomto videozostrihu: https://www.youtube.com/watch?v=41hZePUjOdg


Boccia Tatra Cup - úspešný začiatok tradície

V športovej hale Alexandra Wellness Hotela v Liptovskom Jáne sa v dňoch 6. - 8.6.2015 uskutočnil prvý ročník turnaja pod názvom Boccia Tatra Cup. Turnaj usporiadalo občianske združenie ľudí so zdravotným postihnutím - ZOM Prešov.


V sobotu 6.6.2015 sa odohrala národná, rankingová súťaž jednotlivcov vo všetkých klasifikačných kategóriách za účasti celkovo 26 hráčov, vrátane reprezentantov a takmer kompletnej slovenskej špičky. Konečné poradie v BC1 - 1. Jakub Nagy, 2. Lukáš Baláži, 3. Martin Benčat, v BC2 - 1. Róbert Mezík, 2. Dušan Sotoniak, 3. Martin Opát, v BC3 - 1. Michal Tižo, 2. Marián Košťál, 3. Boris Klohna a v BC4 - 1. Samuel Andrejčík, 2. Martin Strehársky, 3. Róbert Ďurkovič.Nedeľa a pondelok 7. - 8.6.2016 boli vyhradené pre medzinárodnú časť turnaja, ktorej sa zúčastnilo šesť krajín a 39 hráčov z Poľska, Maďarska, Česka, Slovinska, Anglicka a Slovenska. Konečné poradie v kategórii BC1 - 1. Aneta Pokorná CZE, 2. Kateřina Cuřínová CZE, 3. Simona Blažková CZE, v BC2 - 1. František Serbus CZE, 2. Martin Opát SVK, 3. Michal Kořínek CZE, v BC3 - 1. Michal Tižo, 2. Marcela Čermáková CZE, 3. Adam Peška a v BC4 - 1. Samuel Andrejčík, 2. Harry Thompson ENG, 3. Petr Hubalovský.Poradie krajín podľa zisku medailí 1. Česká republika (2-2-4). 2. Slovensko (2-1-0), 3. Anglicko (0-1-0). Najúspešnejší zo slovenských hráčov a viacnásobní medailisti 1. Samuel Andrejčík (2-0-0), 2. Michal Tižo (2-0-0), 3. Martin Opát (0-1-1).V utorok až piatok 9.-12.6.2015 akcia pokračovala rekondičným pobytom zostávajúcich účastníkov, rehabilitáciou, športovým sústredením, spoločnými tréningami, nadväzovaním kontaktov a spolupráce, výletmi a voľným programom.Partnermi a podporovateľmi v projekte boli Ideálna mládežnícka…

V Kováčovej sme uviedli do života knihu a DVD o ZPH Soči 2014

Približne 200 klientov Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej sa včera zapojilo do súťaží XXVII. ročníka športových hier tohto ústavu. Podporiť ich prišiel aj premiér Robert Fico, ktorý s Veronikou Vadovičovou a Jakubom Krakom uviedol publikáciu Soči 2014.


"S výraznou pomocou pre paralympionikov sme začali niekedy v rokoch 2006, 2007, keď ma predstavitelia slovenského paralympijského športu oslovili v súvislosti s technickými prekážkami, ktoré mali pri paralympijských hrách. Následne sa prijal zákon o paralympijskom športe, pomohli sme s budovou a financovaním. Nedávno sme navyše prijali aj zákon, ktorý zrovnoprávňuje paralympijských športovcov pri odmenách," uviedol pre TA SR Robert Fico.Premiér ocenil aj prácu NRC, a to nielen pri vracaní ľudí do života po úrazoch či chorobách, ale aj pri usporadúvaní týchto športových hier, ktoré sa stali odrazovým mostíkom viacerých slovenských reprezentantov v paralympijskom športe.Prácu rehabilitačného centra vyzdvihol aj minister zdravotníctva Viliam Čislák a predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, ktorý je spoločne a Romanom Véghom a Stanom Sčepánom autorom knihy o účasti našich športovcov na paralympiáde v Soči 2014.Popoludní sa v rámci kultúrno – spoločenskej časti hier uviedlo do života aj DVD „Naplnené túžby“, ktoré je zostrihom najemotívnejších momentov zo Soči 2014. Na druhom nosiči je umiestnená paralympijská hymna „Môj život“ od Roba Opatovského, videoklip k tejto piesni a fotonávraty od Romana Benického. Snehovými vločkami uviedli DVD do života medailisti zo ZPH 2014 - Henrieta Farkašová, Jakub Krako a Miroslav Haraus.Svojimi piesňami prispeli k výbornej nálade Peter Cmorik a Robo Opatovský. Spoločnosť Letmo zapojila…