Maniago: v cestných pretekoch už viseli medaily privysoko

06.08.2018

Po triumfe Jozefa Metelku v časovke sa slovenská výprava na UCI MS 2018 v cestnej paracyklistike už sústredila na druhú časť šampionátu - cestné preteky. Najlepší výsledok dosiahla z našich handbikerka Anna Oroszová (WH3), ktorá na 54,4 km trati skončila piata.

V skupine MC5 bol Ondrej Strečko ôsmy. V MC4 obsadil Patrik Kuril 20. miesto a Jozef Metelka nedokončil. U oboch týchto skupín mali preteky dĺžku 81,6 km.

V skupine MB (zrakovo znevýhodnení) skončil na 108,8 km trati tandem Juraj Práger/Ján Gallik na 18. priečke.

Medzinárodný kemp pod dohľadom paralympijských medailistov

Včera sa v Stolnotenisovom centre S.D. v Prievidzi začal prvý medzinárodný mládežnícky kemp, ktorý organizuje SPV. Je určený pre mladých para športovcov v boccii a stolnom tenise. Celkove ich do Prievidze zavítalo 22 z 9 európskych krajín.

Dnes sa začal oficiálny program, prvým tréningom v stolnom tenise. Pod dohľadom reprezentačného trénera Andreja Bardoňa ho účastníci majú možnosť absolvovať so sparingpartnerom Miroslavom Jamborom, držiteľom dvoch paralympijských medailí z Pekingu 2008. Následne vystriedajú v hale stolných tenistov boccisti, ktorí tiež absolvujú svoj prvý spoločný tréning pod dohľadom paralympijskej šampiónky a čerstvej majsterky sveta v pároch BC4 Michaely Balcovej a Roberta Mezíka. Popoludní pokračuje program workshopom s expertom na športovú výživu. Účastníci sa tiež oboznámia s problematikou prevencie jednostrannej záťaže. Po druhej fáze tréningov ich čaká nočná prehliadka ZOO v Bojniciach. Kemp potrvá do nedele. Informoval člen výkonného výboru EPV Samuel Roško.

ME atletika: striebro Mariána Kuřeju!

Včerajší deň priniesol slovenskej výprave v Berlíne prvú medailovú radosť. Postaral sa o ňu Marián Kuřeja v hode kuželkou výkonom 28,55 m. Slovenský reprezentant získal v tejto disciplíne na PH 2016 v Riu bronz.

„Museli počkať až do 22. hodiny, nakoľko súťaž trvala viacej ako štyri hodiny. Nám to až tak nevadilo, veď medaila nám to všetko vynahradila“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Bezdíček. Už dopoludnia sa Benjamín Erban prebojoval do finále na 200 m v osobnom rekorde 28,91s v jeho  novej kategórii T37. Večer potom dobehol na 8. mieste časom s časom 29,28 s. „Včerajšok bol teda pre nás výborný a teraz len dúfame, že sa bude dariť aj našim ďalším atlétom. V hode diskom dnes nastúpi Adrián Matušík, v hode oštepom Julius Hutka a v skoku do diaľky Benjamín Erban“, doplnil reprezentačný tréner. Foto: Stanislav Kliman

Psychológia v športe nielen „O zvládaní stresu“

Prvý ročník konferencie, venovanej psychologickým aspektom v športe, organizuje 6. septembra Slovenská asociácia športovej psychológie v spolupráci s Európskou federáciou športovej psychológie (FEPSAC).

Miestom konania konferencie bude v čase 8:30 - 16:30 hod. Paneurópska vysoká škola, Tomášikova 20, Bratislava. Viac v priloženom plagáte.

Atletika: Slováci začali piatym miestom Igora Brunnera

V Berlíne sa začal európsky šampionát v atletike zdravotne znevýhodnených športovcov. Ako prvý zo slovenských reprezentantov zasiahol včera do bojov o medaily oštepár Igor Brunner (F64) a najlepším tohtoročným výkonom 44,89 m obsadil výborné 5. miesto.

„Za svojim osobným rekordom zaostal len o 0,5 m a splnil limit na MS 2019. Igor potvrdil, že sa vie na vrchol sezóny dobre pripraviť. Už dnes budeme mať v hre Maja Kuřeju v hode kuželkou v skupine F51, ktorý je horúcim kandidátom na medailu. Okrem neho svoju prvú disciplínu absolvuje aj  Benjamín Erban v behu na 200 m v T37. Včera dorazili do dejiska ME aj Adrián Matušík a Július Hutka, takže okrem Mareka Margoča je už výprava kompletná", informoval z Berlína reprezentačný tréner Vladimír Bezdíček. FOTO: Stanislav Kliman

Jazdectvo: Lucia Krivosudská trikrát na medailovom pódiu

V posledných horúcich dňoch zbierali naše dve jazdkyne ďalšie skúsenosti na Majstrovstvách ČR v drezúre a paradrezúre s medzinárodnou účasťou v Královiciach.

V trojdňových pretekoch sa výborne darilo Lucii Krivosudskej s 15 ročným Amadeusom, pričom dvojica si dvakrát vybojovala 2. miesto a jeden krát 3. miesto. Svoj najlepší doterajší výsledok si vybojovali v nedeľňajšom küre (voľnej zostave na hudbu), kde získali skvelých 70,666 %. Mladšej Lucii Vladovičovej sa najviac darilo v piatkovom team teste, keď s Fredym pôsobili zohrane, uvoľnene a so ziskom 64,404 % obsadili 4.miesto. Informovala reprezentačná trénerka Magdaléna Pokorná.

Lukostreľba: v jednotlivcoch bronz Marcela Pavlíka

ME 2018 v lukostreľbe priniesli slovenskej výprave dve medailové umiestnenia. Ako sme už informovali, dvojica Marcel Pavlík - Diana Pashchenkova si vybojovala titul kontinentálnych šampiónov v súťaži mix tímov, keď zanechali za sebou také tímy ako sú Taliansko, Rusko, Veľká Británia, Turecko, Švédsko, Česko či Ukrajina.

„Všetko záležalo na výkone Diany, lebo Marcel išiel celé majstrovstvá na 100 percent. K zlatu v mix tíme pridal ešte bronz zo súťaže jednotlivcov v Compound Open, keď v malom finále zdolal Brita Stubsa 142:136. Z kvalifikácie išiel do eliminácie z prvého miesta, ktoré obsadil so ziskom 681 bodov“, začal svoje hodnotenie ME 2018 reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. „Žiaľ, našim ďalším dvom kladkáčom, Petrovi Kinikovi a Mariánovi Marečákovi, sa na tomto vrcholnom podujatí nedarilo. Marián skončil v kvalifikácii so 661 bodmi na 11. mieste a následne vypadol pre banálnu chybu zameriavača už v prvom kole s Francúzom Pereirom 132:140. Peter  Kinik bol v kvalifikácii 25. so 639 bodmi a dostal v prvej eliminácii silného Taliana Cancelliho, s ktorým prehral 137:144. Na druhej strane, Diana Pashchenková svedomitým prístupom a talentom, svoju úlohu v mixe  zvládla bravúrne. Vo finálovom súboji slovenský tím na plzenskom Námestí republiky pred kamerami Ianseo porazil Britov z druhého miesta kvalifikácie po remíze 150:150 až rozstrelom, keď obaja naši dali 10+10 a súper 9+10. Prvá medaila v mixe tak zásluhou Diany a Marcela putovala na Slovensko“, pokračoval reprezentačný tréner. „Smerom k Tokiu 2020 nás čaká ešte veľa práce. V júni 2019 budeme na MS v Holandsku bojovať o prvé miestenky na PH 2020. Ja verím, že ani na týchto hrách lukostreľba chýbať nebude. Na záver by som chcel zaželať nášmu novému klasifikovanému členovi Ivanovi Dávidovi úspešnú…

Zlato lukostrelcov z ME v Plzni

Titul majstrov Európy získal v Plzni na ME zdravotne znevýhodnených lukostrelcov slovenský mixtím Marcel Pavlík a Diana Pashchenkova (na fotografii Vladimíra Majerčáka). Obaja sú členmi lukostreleckého klubu MŠK Kežmarok.

V dramatickom finálovom stretnutí proti britskej dvojici musel rozhodovať o víťazoch rozstrel. Finále sa totiž skončilo nerozhodne 150:150, ale v rozstrele zvíťazili slovenskí reprezentanti 20:19. Do finále sa pár Pavlík – Pashchenkova prebojoval cez víťazstvo vo štvrťfinále nad tureckou dvojicou 153:151 a v semifinále zdolali najvyššie nasadených Talianov 152:151.

V súťaži mužských družstiev vybojovala trojica lukostrelcov Peter Kinik, Marián Marečák, Marcel Pavlík štvrté miesto.

Prvý štartuje Brunner v hode oštepom

Slovenská výprava atlétov na ME v Berlíne je ubytovaná v hoteli Titanik. Všetci dúfajú, že nedopadnú tak zle ako cestujúci na legendárnom parníku. V pondelok o 16.00 hodine šampionát slávnostne otvorili. Slovenskú vlajku niesol Benjamín Erban.

Tréner našej reprezentácie Vladimír Bezdíček informoval, že práve Benjamína Erbana tesne pred začiatkom ME preklasifikovali zo skupiny T36 do skupíny T37. čím mu "admnistratívne" znížili šance na mimoriadne umiestnenie. Erban štartuje v skoku do diaľky a v šprintoch na 100m a 200m. Z našich atlétov najskôr začína súťažiť Igor Brunner. Jeho disciplína hod oštepom sa usutoční v utorok 21.8.Okrem neho sa ME zúčastnia naše dve najväčšie želiezka Majo Kuřeja v hode kuželkou a Adrián Matušík v hode diskom. Bez šance na dobré umiestnenie nebudú ani Marek Margoč a Július Hutka v hode oštepom. Na ME 2018 štartuje 597 atlétov zo 41 krajín. Na fotografii časť našej výpravy na ME v Berlíne. Priame prenosy z ME v Berlíne môžete sledovať na streame www.paralympic.org/athletics a na stránkle  Facebooku  https://www.facebook.com/paraathletics. K dispozícii sú aj prehľadné výsledky na webstránke podujatia:  www.paralympic.org/berlin-2018.

Plavci na ceste domov

V záverečný deň ME v para plávaní v Dubline obsadila Katarína Chudá 5. miesto na 100 m motýlik, časom 1:22.20 a vylepšila si svoju bilanciu výsledkov na šampionáte na štyrti umiestnenia v TOP 5 (v siedmych disciplínach).  Radomír Pacák (na fotografii na 100 m znak) skončil v rozplavbe na 100 m voľným spôsobom na nepostupovej šiestej priečke za 1:32.41 sekundy. Všetci reprezentanti naznačili svoj potenciál rastu výkonnosti, splnili limity na budúcoročné MS, kde môžu získať ďalšie skúsenosti pred prípadnými štartami na PH v Tokiu.