Lukostrelci na ME do Plzne

09.08.2018

August je priam nabitý vrcholnými športovými podujatiami. Po víťaztstve Jozefa Metelku v časovke na MS v cyklistike v Taliansku budú bojovať o ďalšie športové úspechy na MS v Liverpoole boccisti, na ME v Dubline plavci, na ME v Berlíne atléti a na ME v Plzni lukostrelci...

"V závere prípravy sme dolaďovali najmä presnosť rozstrelov, ktoré určujú konečné umiestnenia v súťaži," prezradil pred odchodom na ME tréner Vladiméír Majerčák. Medailové ambície na šampionáte by mohlo mať naše družstvo Marcel Pavlík, Marián Marečák a Peter Kinik. Toho vlani v rámci klasifikácie preradili do skupiny Compound Open, kde má síce silnejšiu konkurenciu v individuiálnej súťaži, ale súčasne je posilou pre tím. "Na posledných kontrolných pretekoch nastrieľal 678 bodov a dokázal, že sa v novej kategórii rozhodne nestratí," verí tréner Vladimír Majerčák. Optimizmus posilnilo aj víťazstvo tímu pred niekoľkými týždňami na Európskom pohári na Sardínii. Nádeje vzbudzujú aj pozície Marcela Pavlíka a Mariána Marečáka v púrvej desiatke aktuálnych individuálnych tabuliek. "Verím, že tieto ME budú pre nás úspešné," tvrdí tréner. (spn)

Zlato lukostrelcov z ME v Plzni

Titul majstrov Európy získal v Plzni na ME zdravotne znevýhodnených lukostrelcov slovenský mixtím Marcel Pavlík a Diana Pashchenkova (na fotografii Vladimíra Majerčáka). Obaja sú členmi lukostreleckého klubu MŠK Kežmarok.

V dramatickom finálovom stretnutí proti britskej dvojici musel rozhodovať o víťazoch rozstrel. Finále sa totiž skončilo nerozhodne 150:150, ale v rozstrele zvíťazili slovenskí reprezentanti 20:19. Do finále sa pár Pavlík – Pashchenkova prebojoval cez víťazstvo vo štvrťfinále nad tureckou dvojicou 153:151 a v semifinále zdolali najvyššie nasadených Talianov 152:151.

V súťaži mužských družstiev vybojovala trojica lukostrelcov Peter Kinik, Marián Marečák, Marcel Pavlík štvrté miesto.

Prvý štartuje Brunner v hode oštepom

Slovenská výprava atlétov na ME v Berlíne je ubytovaná v hoteli Titanik. Všetci dúfajú, že nedopadnú tak zle ako cestujúci na legendárnom parníku. V pondelok o 16.00 hodine šampionát slávnostne otvorili. Slovenskú vlajku niesol Benjamín Erban.

Tréner našej reprezentácie Vladimír Bezdíček informoval, že práve Benjamína Erbana tesne pred začiatkom ME preklasifikovali zo skupiny T36 do skupíny T37. čím mu "admnistratívne" znížili šance na mimoriadne umiestnenie. Erban štartuje v skoku do diaľky a v šprintoch na 100m a 200m. Z našich atlétov najskôr začína súťažiť Igor Brunner. Jeho disciplína hod oštepom sa usutoční v utorok 21.8.Okrem neho sa ME zúčastnia naše dve najväčšie želiezka Majo Kuřeja v hode kuželkou a Adrián Matušík v hode diskom. Bez šance na dobré umiestnenie nebudú ani Marek Margoč a Július Hutka v hode oštepom. Na ME 2018 štartuje 597 atlétov zo 41 krajín. Na fotografii časť našej výpravy na ME v Berlíne. Priame prenosy z ME v Berlíne môžete sledovať na streame www.paralympic.org/athletics a na stránkle  Facebooku  https://www.facebook.com/paraathletics. K dispozícii sú aj prehľadné výsledky na webstránke podujatia:  www.paralympic.org/berlin-2018.

Plavci na ceste domov

V záverečný deň ME v para plávaní v Dubline obsadila Katarína Chudá 5. miesto na 100 m motýlik, časom 1:22.20 a vylepšila si svoju bilanciu výsledkov na šampionáte na štyrti umiestnenia v TOP 5 (v siedmych disciplínach).  Radomír Pacák (na fotografii na 100 m znak) skončil v rozplavbe na 100 m voľným spôsobom na nepostupovej šiestej priečke za 1:32.41 sekundy. Všetci reprezentanti naznačili svoj potenciál rastu výkonnosti, splnili limity na budúcoročné MS, kde môžu získať ďalšie skúsenosti pred prípadnými štartami na PH v Tokiu.

Taekwondo v rubrike Bez limitov

V tradičnej rubrike Bez limitov zavítame v utorok od 5.50 hodiny ráno v Rádiu Slovenko na Rematu, kde sa v nedeľu skončil motivačný kemp SPV - Hľadáme talenty. Okrem iných športov deťom na ňom prezentovali taekwondo, ktoré si podľa svojich možností dosýta vyskúšali.

Hosťom rubriky je tentoraz prezuident Slovenskej asociácie taekwonda Pavel Ižarík a trinásťročný športový talent Tomáš Záhn, ktorý sa napriek dôsledkom detskej mozgovej obrny snaží čo najaktívnejšie športovať.

Dvakrát striebro z

Po časovke jednotlivcov na UCI svetovom pohári v Kanade (dve bronzové medaily: A. Oroszová a P. Kuril), pokračovalo úspešné ťaženie našich paracyklistov v rámci finálového kola UCI svetového pohára, ktoré sa v týchto dňoch koná v kanadskom Baie-Comeau. V cestných pretekoch s hromadným štartom získali Anka Oroszová aj Patrik Kuril strieborné medaily.

V sobotu 18. augusta si na 47,3 km trati výborne počínala Anna Oroszová, ktorá nestačila len na americkú pretekárku Aliciu Danaovú a skončila na druhom mieste. V nedeľu sa najskôr v cestných pretekoch predstavil Patrik Kuril, poobede potom tandem Juraj Práger - Ján Gallik. Rovnako ako v časovke, Patrik Kuril aj v cestných pretekoch napodobnil Annu Oroszovú a obsadil skvelé druhé miesto. Víťazom skupiny MC4 sa stal Rus Sergej Pudov. Ako poslední z našich zasiahli do bojov tandemisti J. Práger s pilotom J. Gallikom a cieľom 104 km trate prešli na 12. priečke.

Finálového kola UCI svetového pohára v cestnej paracyklistike sa v Baie-Comeau zúčastnilo 169 pretekárov z 29 krajín. Slovensko ziskom štyroch medailí (2 strieborné a 2 bronzové) skončilo v hodnotení krajín na 13. mieste.

Začínajú sa ME v atletike

Takmer šesťsto atlétov zo štyridsiatich krajín bude súperiť na ME v atletike zdravotne znevýchodnených športovcov v Berlíne. Od pondelka 20. augusta budú súťažiť o 182 zlatých medailí. O čo najlepšie umiestnenie sa pokúsia aj atléti z našej výpravy, vrátane paralympijských finalistov Mariána Kuřeju a Adriána Matušíka.

Každú minútu súťaží v Berlíne môžete sledovať na streame www.paralympic.org/athletics a na stránkle  Facebooku  https://www.facebook.com/paraathletics. K dispozícii sú aj prehľadné výsledky na webstránke podujatia:  www.paralympic.org/berlin-2018.

Máme majstrov sveta v bocii

Máme majstrov sveta! To je radostná správa z MS v Liverpoole, kde náš pár Samuel Andrejčík a Michaela Balcová (na fotografii) zvíťazili vo finále nad Thajskom 4:2. Dva roky po paralympijskom víťazstve v Riu de Janeiro získali aj titul majstrov sveta...

Tretím členom víťazného tímu v pozícii náhradníka bol Martin Strehársky. V prvej smene bol lepší súper. Vyhrával 2:0. V ďalších dvoch náš pár získal po jednom biode a pred koncovkou vyrovnal stav na 2:2. Bol to veľmi vyrovnaný súboj. V záverečnej štvrtej smene naši reprezentanti supera prevýšili predovšetkým v presnosti dôležiitych loptičiek. Vyhrali ju 2:0 a celkovo 4:2.

ME 2018 v Dubline - máme splnené limity na MS 2019

Už pred záverečným dňom ME v Dubline môžeme priniesť rekapituláciu reprezentovania našich športovcov v para plávaní. Potešujúce sú splnené limity na MS 2019 a zlepšenia osobných rekordov. Všetky plavkyne reprezentovali v priamych finálových rozplavbách, plavci sa museli do finále prebojovávať z rozplavieb. V nedeľu v posledný deň šampionátu sa ešte predstaví Katarína Chudá v disciplíne 100m motýlik a Radomír Pacák v disciplíne 100m voľný spôsob.

Katarína BLATTNEROVÁ - splnila 5 MQS limitov na MS 2019, ktoré budú v Kuchingu v Malajzii.  Zaplávala 4 osobné rekordy (najvýraznejšie sa zlepšila o 6,79 sekundy na 400m voľný spôsob a o 2,27 sekundy v  polohových pretekoch na 200m). Umiestnenia:  dvakrát 5. miesto na 100m znak a na 100m voľný spôsob, dvakrát 6. miesto 400m voľný spôsob a 100m prsia a 7. miesto 50m voľný spôsob. Katarína CHUDÁ (na fotografii na štarte) - nováčik na takomto vrcholnom športovom podujatí. Čo deň, to štart. Zatiaľ má splnený jeden MQS limit a dva MET limity na MS 2019. Zo šiestich štartov 5 osobných rekordov (najvýraznejší o 7,01 sekundy na 400m voľný spôsob). Umiestnenia: trikrát 5. miesto - 400m voľný spôsob, 100m prsia, 200m polohové preteky, dvakrát 6. miesto 100m znak a 100m voľný spôsob a 7. miesto 50m voľný spôsob. Karina PETRIKOVIČOVÁ - ostrieľaná reprezentantka. Štartovala v jednej disciplíne 100m znak kde si zlepšila osobné maximum o 1 sekundu a splnila MQS limit na MS 2019 a skončila na 7. mieste Radomír PACÁK - nováčik na vrcholnom športovom podujatí. Na konte má 3 nové osobné rekordy, svoje osobné maximum na 400m voľný spôsob posunul o 46 sekúnd,  kde sa prebojoval do finále a skončil ôsmy. O takmer 6 sekúnd sa zlepšil v disciplíne 100m znak kde mu chýbalo 5 desatín sekundy na postup do finále a skončil ako prvý náhradník. Umiestnenia: 8. miesto 400m voľný spôsob, 9. miesto 100m znak, dvakrát 10. miesto 100m prsia a 50m motýlik a 11. miesto 50m voľný spôsob. Marek SLOBODA -…

Dvakrát tretie miesto v Kanade

Slovenskí paracyklisti majú za sebou polovicu súťažného programu finálového kola UCI svetového pohára, ktoré sa v týchto dňoch koná v
kanadskom Baie-Comeau. Všetci štartovali v časovke jednotlivcov a ich vystúpenie bolo veľmi úspešné.

Anna Oroszová skončila v skupine WH3 na výbornom 3. mieste, keď na v poradí druhú Brazílčanku Jady Martins Malavazziovú stratila len 0,37s. Patrik Kuril napodobnil A. Oroszovú a v skupine MC4 získal taktiež bronzovú medailu. Kvalitný výkon podali aj Juraj Práger (MB) s pilotom Jánom Gallikom, ktorí obsadili 10. priečku a získali dôležité body do kvalifikačného rankingu na PH v Tokiu 2020.
V sobotu 18.augusta sa už ráno miestneho času postaví Anna Oroszová na štart cestných pretekov. O deň neskôr sa v cestných pretekoch predstavia
Patrik Kuril a tandemisti Juraj Práger - Ján Gallik.