Katarína Jobbágyová bližšie k svetovej špičke

13.05.2014

Katarína Jobbágyová bližšie k svetovej špičke

V dňoch 1. -  6. mája sa v nemeckom Mannheime konali medzinárodné preteky v paradrezúre, na ktorých štartovali zástupcovia 16 krajín. Účastníčka PH 2008 Katarína Jobbágyová si pripísala na svoje konto okrem iných aj bronzové umiestnenie.


„V mojej skupine 1a štartovalo 10 jazdcov. Ja som štartovala s dvomi koňmi, s mojou dlhoročnou kobylkou Pretty Lilly a s novým mladým koňom menom Sterngreifer, od ktorého som neočakávala žiadny žiarivý výkon, pretože s ním trénujem len krátko. Išlo hlavne o otestovanie jeho chovania sa na pretekoch. O to viac ma prekvapilo 6. miesto s bodovým ohodnotením 65,725 % v súťaži tímov, ktoré som s týmto koňom dosiahla v nedeľu 4. mája. S Pretty Lilly som obsadila 4. miesto so 68,261 %.

V pondelok sa jazdila individuálna súťaž a Sterngreifer mi pripravil ešte väčšie prekvapenie v podobe 4. miesta a 70% , čo je už skóre blížiace sa ku svetovej špičke, ktorá sa na šampionátoch umiestňuje so 73 až 76 %. Vzhľadom na to, že Sterngreifer je mladý, neskúsený a netrénujeme dlho, je to len začiatok niečoho veľkého. S Pretty Lilly som v ten istý deň obsadila 5. miesto so 67,754 %.

Posledný deň pretekov sa jazdila voľná zostava na hudbu, na ktorú sa však treba kvalifikovať počas prvých dvoch dní pretekov. Kvalifikovala som sa s obidvomi koňmi, avšak podľa pravidiel je možné nastúpiť na voľnú zostavu len s jedným koňom, ktorý má lepší bodový priemer z predchádzajúcich dvoch dní. Lepší priemer mala o nejakú stotinku Pretty Lilly a obsadili sme 3. miesto s prekročením magickej hranice sedemdesiatich percent - 70,333 %“, zhodnotila svoje vystúpenie v Mannheime slovenská reprezentantka.  


Slovenskí hokejisti siahali v Elblagu po bronze

Na výborne obsadenom medzinárodnom turnaji v hokeji na sánkach, ktorý sa počas víkendu konal v poľskom Elblagu, postúpili slovenskí reprezentanti až do súboja o tretie miesto. Podľahli v ňom po samostatných nájazdoch švédskemu Malmö Sledgehammers 1:2.


„Ešte päť minút pred koncom zápasu sme viedli 1:0 a siahali po bronze, čo by bol super úspech. Ale aj štvrté miesto v tejto konkurencii má veľkú cenu“, uviedol kapitán tímu Peter Štít.Slováci dostali v základnej skupine za súperov reprezentačný tím Rakúska, IKS Atak Elblag (v podstate reprezentačný tím Poľska) a Fenix Moskovská oblasť. Po víťazstvách nad prvými dvomi súpermi a prehre s ruským klubom postúpili do štvrťfinále, kde porazili fínsky tím Helsinki Karhu - Kissat a dostali sa do semifinále. Tam opäť narazili na Moskovskú oblasť, ktorá sa stala aj celkovým víťazom turnaja. Ten bol pre našich reprezentantov prípravou na marcové MS B skupiny  vo Švédsku.Výsledky slovenského tímu:  Piatok 5.12.Základná skupinaFenix Moskovská oblasť 0:3Elblag 2:1  Ligda (Fojtík), Fojtík (Štít)Rakúsko 2:0 Fojtík (Joppa), Joppa (Štít)Sobota  6.12Štvrťfinále: Helsinki Karhu - Kissat 5:0 Ligda (Štít), Joppa (Ligda), Joppa (Fojtík), Joppa (Fojtík), Joppa (Fojtík, Trška)Semifinále: Fenix Moskovská oblasť 0:6Nedeľa 7.12Zápas o 3. miesto: Malmö Sledgehammers 1:2 po sn Ligda (Joppa)Finále:  Fenix Moskovská oblasť – Bremen Pirates 6:1Zostava Slovenska:Brankári: Pastucha, HutkaObrancovia: Štít, Stašák, KardošÚtočníci: Joppa, Ligda, Fojtík, Rauš, Biath, Trška, ZanovítTréneri: Dráb, Bielečka

Memorandum s IIHF pomôže rozvoju hokeja na sánkach

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) podpísali včera v Monaku Memorandum o porozumení, ktoré pomôže rozvoju hokeja na sánkach (ice sledge hockey) v najbližších rokoch.


Za IPC podpísali memorandum jeho prezident Sir Philip Craven a výkonný riaditeľ Xavier Gonzalez, za IIHF jeho najvyšší predstaviteľ René Fasel.

Dokument obsahuje dohodu o vytvorení informačnej kampane, zacielenej  na členské národné federácie IIHF, zahrnutie rozhodcov a trénerov hokeja na sánkach do vzdelávacích programov IIHF, ako aj usmernenia pre majiteľov a prevádzkovateľov hokejových hál na zlepšenie ich dostupnosti pre zdravotne znevýhodnených hokejistov.  

"Neexistuje lepší spôsob, ako zavŕšiť tento mimoriadne úspešný rok hokeja na sánkach než podpisom memoranda s IIHF. Soči 2014 dalo hokeju ideálnu platformu na prilákanie globálneho záujmu o tento šport“, povedal  Sir Philip Craven.

"Sme radi, že môžeme pomôcť pri zviditeľnení hokeja na sánkach pri jeho vstupe do ďalšieho paralympijského cyklu. Obetavosť a úsilie, ktoré predviedli títo športovci počas náročného turnaja v Soči ukázali, že je to  šport hodný takej významnej udalosti, akou sú paralympijské hry“, uviedol René Fasel.


Paralympijská rodina na vianočnom koncerte Roba Opatovského

Teatro Wüstenrot (Istropolis) v Bratislave bolo včera dejiskom vianočného koncertu speváka Roba Opatovského, ktorý dlhé roky spolupracuje so Slovenským paralympijským výborom. Zúčastnili sa na ňom naši športovci, zástupcovia partnerov...


... médií, zamestnanci sekretariátov SPV a SZTPŠ, ako aj ďalší hostia. Ako hosť večera vystúpil Peter Cmorik.

Veronika Vadovičová venovala počas koncertu zlatú medailu z MS 2014 riaditeľovi divadla Rudolfovi Gerimu. Pred tromi rokmi sa vďaka nemu vyzbierali finančné prostriedky na pušku, s ktorou vystrieľala v nemeckom Suhle najcennejší kov.

Foto na : http://www.spv.sk/fotogaleria/vianocny-koncert-roba-opatovskeho-2-12-2014


Lyžiarka Henrieta Farkašová na operáciu kolena

Päťnásobnú paralympijskú víťazku v zjazdovom lyžovaní Henrietu Farkašovú čaká v najbližších dňoch operácia kolena, v dôsledku čoho zrejme vynechá celú sezónu 2014/15. Informoval Korzár.Sme.sk.  


V októbri odcestovala s výpravou na sústredenie do Rakúska, ale problémy sa napokon ukázali väčšie, ako predpokladala. "Bude to plastika predného krížneho väzu, po ktorej bude nasledovať dlhšia rehabilitácia. Túto sezónu teda strávim mimo svahov," oznámila.  

V minulých sezónach sa po rôznych zraneniach dokázala veľmi rýchlo vrátiť na svahy a víťaziť. Teraz je to však iné. „Koleno už aj pri chôdzi reaguje opuchom a obmedzuje ma aj v bežnom živote. Preto nie je možná žiadna záťaž na nohy. Verím, že po operácii nastane zlepšenie“, konštatovala H. Farkašová.


LetMo ponúka zateplené vaky pre vozíčkarov

V prichádzajúcej zime vozíčkarov určite potešia zateplené vaky, vyrobené z vodeodolného materiálu, ktoré sú ideálne do chladného a daždivého počasia. Ich hladká flisová vložka poskytuje teplo a pohodlie.


Vak (fusak) je vhodný pre mechanické vozíky. Nájdete ho v ponuka spoločnosti LetMo, ktorá je na trhu už 10 rokov a zároveň je aj dlhoročným partnerom Slovenského paralympijského výboru.

Viac na: http://www.letmo.sk/zatepleny-vak-fusak-pre-vozickarov/


Na čele SZTPŠ ďalšie štyri roky Ján Riapoš

V bratislavskom hoteli Chopin sa včera uskutočnilo volebné Valné zhromaždenie (VZ) Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ), ktoré sa koná raz za štyri roky. Za predsedu zväzu bol opätovne zvolený doterajší predseda Ján Riapoš.


Delegáti na VZ bilancovali nielen dvojročné obdobie od posledného zasadnutia v roku 2012, ale i celé obdobie 2010 -2014 od posledného volebného VZ. Oboznámili sa s hodnotiacimi správami za tieto roky a volili okrem predsedu aj členov výkonného výboru (VV) a revíznej komisie. Schválili aj plán činnosti zväzu na ďalšie štyri roky.Do VV boli zvolení Peter Matiaško (zodpovedný za reprezentáciu), Róbert Ďurkovič (za športové súťaže), Pavel Bílik (za mládež), Veronika Vadovičová (za rozvoj). Predsedom revíznej komisie zostal aj v ďalšom období Ján Bezecný, za členov boli zvolení Branislav Režňák a Milan Orosz.  Delegáti si vypočuli aj príspevky hostí, medzi ktorými vystúpil aj riaditeľ Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky (ADA SR) Miroslav Motyčík. Ten oboznámil prítomných s aktualizáciou Svetového antidopingového kódexu, ktorý bol vydaný v roku 2003 a novelizovaný v roku 2009. Posledné zmeny, na ktoré upozornil účastníkov VZ, vstúpia do platnosti od 1. januára 2015.Vedúca projektu PARALELA Ľubica Ďurčová zasa informovala o podrobnostiach projektu, ktorý bol spustený 1. novembra tohto roku a  ktorého nosnou ideou je zamestnanosť a sociálna inklúzia zdravotne znevýhodnených. Projekt je z väčšej časti financovaný prostredníctvom  Európskeho sociálneho fondu. V rámci neho sa vytvorí skupina motivátorov z radov úspešných paralympijských športovcov, ktorí po fáze vzdelávania a otestovania sa zamerajú na cieľovú skupinu, najmä klientov NRC Kováčová. Tí budú objektom ich práce a…

Zajtra sa bude konať volebné Valné zhromaždenie SZTPŠ

V bratislavskom hoteli Chopin sa zajtra o 10. hod. začne volebné Valné zhromaždenie Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ), ktoré bude mať o. i. na programe aj voľbu predsedu, členov výkonného výboru a revíznej komisie. 


Na valnom zhromaždení sa bude bilancovať štvorročné obdobie a delegáti budú oboznámení s hodnotiacimi správami za roky 2010 - 2014.

SZTPŠ zastrešuje telesne znevýhodnených športovcov a je najväčším zväzom Slovenského paralympijského výboru. Podľa úspechov, dosiahnutých na významných medzinárodných podujatiach, patrí aj medzi najúspešnejšie športové zväzy v Slovenskej republike.


Medzi ocenenými strelcami aj Veronika Vadovičová

Slovenský strelecký zväz (SSZ) včera bilancoval úspešný rok 2014 opäť v hoteli Bonbón v bratislavskej Petržalke a ocenil najlepších športovcov a trénerov, ktorí sa zaslúžili o zisk 27 cenných kovov.


Medzi ocenenými bola aj majsterka sveta 2014 Veronika Vadovičová a jej tréner Jozef Široký. Členka Strediska štátnej športovej reprezentácie MV SR vybojovala v júli na IPC MS v športovej streľbe telesne znevýhodnených v nemeckom Suhle zlato v disciplíne R2 vzduchová puška 40 v stoji a striebro v R8 malokalibrová puška 3 x 20.


Tvorcov maskotov inšpirovali brazílske zvieratá a rastliny

Rio 2016 v pondelok oficiálne predstavilo podobu maskotov olympijských a paralympijských hier. Mená zatiaľ nemajú, rozhodne o nich verejné hlasovanie. Organizátori predpokladajú výrobu až 12 000 produktov s ich vyobrazením.


Tvorba maskotov bola inšpirovaná najmä brazílskymi zvieratami a rastlinami, ale aj rôznymi vplyvmi pop kultúry a hrdinami počítačových hier. Podľa fiktívne príbehu, ktorý ich sprevádza, sa narodili 2. októbra 2009, v deň keď bola mestu Rio de Janeiro oficiálne pridelená organizácia OH a PH 2016.

Olympijský maskot, ktorý reprezentuje brazílsku zvieraciu ríšu,  má prevedenie v žiarivo žltej farbe a mačacie rysy. Hlavným poznávacím znakom jeho paralympijského brata, ktorý je unikátnou zmesou brazílskej flóry, je bohatá pokrývka hlavy zo zeleného lístia. Maskoti budú kľúčovou časťou celého merchandisingu OH a PH, dôležitým zdrojom príjmov i komunikácie smerom k verejnosti.

O menách maskotov bude hlasovat verejnosť na www.rio2016.com/mascots, ako aj na Rio 2016 kanáli Twitter (@ Rio2016). Do užšieho výberu sa dostali tieto mená: Oba a Eba, Tiba Tuque a Esquindim, Vinicius a Tom.

"Maskoti sú jedným z najreprezentatívnejších symbolov hier. Ich cieľom je potešiť a zapojiť publikum, najmä deti," povedal prezident Rio 2016 Carlos Nuzman.