Jubilejné Integrované športové hry 2019

10.12.2019

Jubilejné Integrované športové hry 2019

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) tento rok významne participoval na usporiadaní jubilejného 20. ročníka integrovaných športových hier na Spojenej škole Mokrohájska.


IŠH 2019 sa uskutočnili 4. decembra. V telocvični na Mokrohájskej ulici 3 v Bratislave sa na zahájení hier odprezentovalo vyše 80 po pohybe túžiacich žiakov špeciálnych škôl, ktorí si následne zmerali svoje sily v piatich športových disciplínach. Súťažilo sa v stolnom tenise, boccii, športovej streľbe, plávaní a virtuálnom bowlingu.

Na Integrovaných športových hrách prebieha už tradične okrem vyhodnotenia športových súťaží jednotlivcov aj populárna súťaž školských tímov. Zúčastnené školské tímy sa rokmi príliš nemenia, a tak sa každoročne stretávajú už známe školy, reprezentované však ďalšími novými tvárami svojich žiakov.

Jubilejný 20. ročník je za nami a opäť sa posunul o úroveň vyššie. Zásluhu na tom má podpora SZTPŠ  a Bratislavského samosprávneho kraja. Za ich pomoci sa podarilo nielen zorganizovať toto mimoriadne vydarené podujatie, ale od novembra je žiakom so zdravotným znevýhodnením k dispozícii aj Školské metodicko-konzultačné centrum, ktoré bude zabezpečovať ďalšie športové aktivity a koordinovať tok informácií z paralympijského športu smerom k žiakom školy.

Viac v tlačovej správe.Koronavírus vraj neohrozí konanie hier v Tokiu

Organizátori OH a PH 2020 v japonskom Tokiu sa vo štvrtok opäť pokúsili zmierniť obavy z toho, že obe podujatia môžu odložiť alebo zrušiť v súvislosti s rýchlo sa šíriacim koronavírusom. Ten však komplikuje kvalifikačný proces na tieto hry,  


Šéf organizačného výboru OH v Tokiu Toširo Mori, ktorý v stredu vyjadril "vážene obavy", že vírus môže ohroziť olympijské a paralympoijské hry, bol na štvrtkovej tlačovej konferencii s predstaviteľmi Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) viac zdržanlivý vo vyhláseniach. "Aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu, rád by som povedal, že olympijské a paralympijské hry sa uskutočnia podľa plánu," vyhlásil Muto a doplnil, aby ľudia zachovali "chladnú hlavu". Na následky nakazenia koronavírusom z Číny doteraz zomrelo viac ako 500 ľudí, nakazených už je takmer 30-tisíc osôb. Väčšina nakazených aj obetí je z Číny. Hovorca IPC Craig Spence bol priamejší. "V súčasnosti je badateľné, že strach sa šíri rýchlejšie ako samotný vírus. Je dôležité, aby sme strach potlačili," poznamenal. V súvislosti s koronavírusom šíriacim sa z čínskeho Wu-chanu potvrdili v Japonsku už 45 osôb s vírusom, doteraz však nikto nezomrel. Organizačný výbor OH a PH v Tokiu vytvoril špeciálnu pracovnú skupinu so zameraním na koronavírus. Čoraz častejšie sa v éteri objavujú správy o možnom ohrození hier, Japonci však nepodliehajú panike. V tomto smere oslovili aj zástupcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). "Pozorne sledujeme situáciu a zaujímame sa aj o perspektívu. Kým nám WHO nepovie, dovtedy budeme pokračovať v prípravách na podujatia," pokračoval Spence. Olympijské hry v Tokiu sú naplánované na 24. júla až 9. augusta, paralympijské by sa mali konať od 25. augusta do 6. septembra. Viceprezident…

Metelku najviac prekvapilo zlato v scratchi

V Bratislave sa dnes konala tlačová konferencia so slovenským reprezentantom v paracyklistike Jozefom Metelkom po jeho návrate z UCI MS 2020 v kanadskom Miltone, kde rozšíril svoju zbierku majstrovských titulov o ďalšie tri a pridal aj jedno striebro.


Počas necelého týždňa vybojoval najcennejšie kovy v stíhacích pretekoch na 4 km, scratchi a omniu, striebro pridal na kilometri s pevným štartom. V Mattamy National Cycling Centre sa Metelka ziskom štyroch kovov postaral o to, že Slovensko sa stalo šiestou najúspešnejšou krajinou v medailovej bilancii. Viac zlatých získali iba Číňania, Briti, Francúzi, Austrálčania a Španieli. "Šampionát v Kanade bol pre mňa výnimočný. Som veľmi rád, že sa to podarilo práve v roku 2020. Príprava na šampionát bola veľmi náročná, túžil som po jubilejnom desiatom titule a napokon sú z toho až tri zlaté. MS v Kanade boli veľmi dobre zorganizované. Zisk troch zlatých medailí je veľký úspech nielen pre Slovensko, ale aj v celosvetovom meradle," zhodnotil Metelka po príchode na Slovensko a pokračoval: "Je veľmi vzácne, že sa mi siedmykrát po sebe podarilo získať zlato v stíhačke na 4 km. Je to niečo výnimočné. Som rád, že v kilometri som stiahol náskok Jodyho Cundyho na minimum. Scratch je vytrvalostná disciplína a som rád, že pribudla do nášho programu, je to rozšírenie atraktivity aj pre divákov." Po návrate domov priznal, že najviac ho prekvapilo zlato v scratchi. Tridsaťtriročný rodák z Piešťan, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením anglického trénera Kyleigho Mannersa v Newporte, začal úspechmi na MS v Miltone súťažnú prípravu na paralympijské hry v Tokiu, kde bude obhajovať dve zlaté a jednu striebornú medailu z Ria de Janeiro 2016. "Už môžem povedať, že v hlave mám Tokio. Pred MS som na…

Návrat do Jasnej a ďalší program paraalpských lyžiarov

V piatok vyvrcholili v Jasnej preteky Európskeho pohára 2020 v paraalpskomn lyžovaní. Slovenskí reprezentanti vybojovali na domácej pôde v štyroch disciplínach (dva obrovské slalomy a dva slalomy) 14 medailí, z toho 4 zlaté, 8 strieborných a 2 bronzové).


K pretekom sme sa ešte vrátili s manažérom slovenskej reprezentácie Martinom Makovníkom. „Nadviazali sme na vlaňajšie preteky Národného pohára a opäť sme zorganizovali kvalitné podujatie vyššieho rangu, tentokrát Európskeho pohára. Musím poďakovať Slovenskému paralympijskému výboru, vďaka ktorému sa táto súťaž uskutočnila. Stredisku Jasná, ktoré nám dlhodobo vytvára kvalitné podmienky, nielen na tréningy, ale aj na organizáciu pretekov, a Event Studiu Liptov za ich profesionálne zabezpečenie. Až na posledný deň nám vyšlo aj počasie“, povedal. Okrem zranených reprezentantov Farkašovej, Kraka, Smaržovej a Gaškovej sa EP zúčastnili všetci reprezentanti. „Každá medaila, najmä z domácich svahov, poteší a motivuje do ďalšej práce. Tešia nás víťazstvá Rexovej, pre ktorú to bol prvý EP, ale aj Mintálovej a výkony našich ďalších mladých športovcov. Po rokoch sme mali zastúpenie aj v súťaži sediacich mužov, kde sa predstavil Martin Batka. A naši top pretekári Kubačka, Haraus a France splnili svojimi umiestneniami očakávania“, zhodnotil vystúpenie slovenskej reprezentácie. B top tím v zložení Rexová, Mintálová, Lajtman cestuje už dnes do maďarského Siparku neďaleko Salgótarjánu, kde sa predstaví v rámci Národného pohára 6. – 7. februára v dvoch slalomoch. Sprevádzať ich bude tréner Branislav Brozman (navádzač Jakuba Kraka, ktorý je aktuálne v rekonvalescencii). „Áčkari“  Kubačka, a Haraus so svojimi navádzačmi (Zaťovičová, Hudík) a trénerskou…

V „limitoch“ zhodnotenie Jasnej

Slovenskí paraalpskí lyžiari vybojovali na minulotýždňových pretekoch Európskeho pohára 2020 v Jasnej 14 medailí, z toho 4 zlaté. Do bojov na domácich svahoch zasiahla okrem starých rutinérov aj naša omladina.


Stano Ščepán si k mikrofónu pozval Miroslava Harausa, Mareka Kubačku a Alexandru Rexovú spolu s ich navádzačmi a krátke zhodnotenie pridal manažér tímu Martin Makovník. 

Počúvajte reláciu „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


   Stredoeurópske NPV o ďalšej spolupráci v regióne

V posledný januárový deň sa na pozvanie prezidenta NPV (národný paralympijský výbor) Chorvátska Ratka Kovačiča uskutočnilo v Záhrebe pracovné stretnutie predsedov NPV 8 stredoeurópskych krajín (BiH, BUL, CRO, HUN, MKD, SLO, SRB, SVK).


Stretnutie nadviazalo na podobné, ktoré sme organizovali v Bratislave v roku 2017. Predmetom rokovania boli aktuálne témy, súvisiace s dianím v paralympijskom hnutí a možnosťami ďalšej spolupráce v regióne. R. Kovačič otvoril tri  diskutované témy a to: a, Celoeurópsky projekt užšej spolupráce pri rozvoji paralympijských športov, b, Európske para hry a ďalšie napredovanie Európskych para hier mládeže a c, návrh zmien v organizácii a štruktúre IPC. Najdiskutovanejšou bola práve téma rozvoja paralympijských športov a hľadanie možností užšej spolupráce, ktorá by mohla byť podporená zo zdrojov EÚ v novom financovanom období 2021 - 2027. Účastníci sa zhodli na tom, že práve finančná pomoc zo strany EK by mohla výrazne zvýšiť aktivity jednotlivých krajín a koordinácia je v tomto smere  nevyhnutnosťou. Slovensko navrhlo vypracovanie spoločného programu, v ktorom by sa prostredníctvom paralympijských športov vytvoril priestor na intenzívnejšie zapojenie osôb so zdravotným znevýhodnením do aktivít a pravidelnej športovej činnosti a to s asistenciou a podporou zdravej populácie v rámci dobrovoľníctva. Takýto program by mohol spĺňať požiadavky a podmienky podpory zo strany EK. V Záhrebe sa bude konať v marci Európske športové fórum za účasti komisárky pre šport Mariyi Gabriel a to bude aj vhodnou príležitosťou na predstavenie programu. Európske hry mládeže považujú účastníci i naďalej za vynikajúci rozvojový projekt a podporujú ho. Ja som informoval o prebiehajúcej práci na…

Metelka pridal zlaté medaily v scratchi aj omniu

Slovenský reprezentant Jozef Metelka má za sebou mimoriadne úspešné UCI MS 2019 v dráhovej paracyklistike. Svoje skvelé vystúpenie v kanadskom Miltone v kategórii C4 zakončil v nedeľu zlatými medailami v scratchi aj v omniu.


Celkovo si v Mattamy National Cycling Centre vybojoval tri zlaté a jednu striebornú medailu. Slovensko sa jeho zásluhou stalo šiestou najúspešnejšou krajinou v medailovej bilancii. Viac zlatých získali iba Číňania, Briti, Francúzi, Austrálčania a Španieli. V scratchi, čiže pretekoch na 15 km a 60 kôl, triumfoval pred Američanom Jasonom Macomom a Rusom Sergejom Pudovom. Práve scratchom sa uzavrela súťaž všestrannosti v omniu, v ktorej slovenský reprezentant v štyroch disciplínach nazbieral 158 bodov a vybojoval si tretie zlato na MS pred Macomom (140 bodov) a Rumunom Carlom-Eduardom Novakom (138). Tridsaťtriročný rodák z Piešťan, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením anglického trénera Kyleigha Mannersa, začal úspechmi na MS v Miltone súťažnú prípravu na paralympijské hry v Tokiu, kde bude obhajovať dve zlaté medaily a jednu striebornú medailu z Ria de Janeiro 2016. "Tímová práca znamená splnené sny. Máme za sebou najlepší svetový šampionát a to ešte len začíname tento rok," napísal Metelka na svojej facebookovej stránke. (SITA, vg)

Siedmy triumf Jozefa Metelku v stíhačke na 4 km

Slovenský reprezentant Jozef Metelka sa po siedmy raz stal majstrom sveta v stíhacích pretekoch na 4 km. Na UCI MS 2020 v dráhovej paracyklistike v kanadskom Miltone bol vo finále natoľko suverénny, že svojho rumunského súpera Novaka dostihol už po dvoch kilometroch. Bronz si vybojoval Ír Ronan Grimes.

 


Tridsaťtriročný rodák z Piešťan Metelka, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením anglického trénera Kyleigha Mannersa, odštartoval svoju zlatú medailovú žatvu v roku 2014 v mexickom Aquascaliantes a odvtedy na 4 km nikdy nechýbal na najvyššom stupni. "Po ďalšom titule si rád zakričím ´yes´. Dlho však oslavovať nebudem, lebo paralympijské hry v Tokiu sú už za rohom a musím sa dobre pripraviť. Každé preteky sú iné," uviedol Jozef Metelka, ktorý je v stíhačke na 4 km aj úradujúcim paralympijským šampiónom z Ria 2016, v rozhovore pre UCI.

V Miltone Metelka už predtým bral striebro na kilometri s pevným štartom a bol druhý v šprinte na 200 m s letmým štartom. Všetky tieto disciplíny sú súčasťou novej disciplíny na MS - omnia. V ňom má slovenský reprezentant priebežne už 118 bodov a na čele náskok 14 bodov pred Rumunom Novakom. Záverečná disciplína omnia scratch, čiže preteky na 15 km a 60 kôl, príde na rad v nedeľu popoludní. Po 39 z celkového počtu 47 disciplín na MS v Miltone patrí Slovensku v medailovej bilancii 9. priečka s jednou zlatou a jednou striebornou medailou. (vg, SITA)


Slováci na záver s tromi cennými kovmi

Druhým slalomom vyvrcholili dnes v Jasnej preteky EP 2020 v paraalpskom lyžovaní. Zlato si z včerajška zopakovala Alexandra Rexová, dve striebra pridali Miroslav Haraus a Martin France.  


V Jasnej sa odjazdili dva obrovské slalomy a dva slalomy, na ktorých okrem paralympionikov štartovali aj naše nádeje z B top tímu. V obrovskom slalome sme po rokoch mali aj zástupcu medzi sediacimi mužmi, kde sa predstavil Martin Batka.  

II. slalom (na dve kolá)

Výsledky Slovákov:

Zrakovo znevýhodnení muži:

1. Johannes Aigner (n. Patrick Woller) AUT 1:43.66, 2. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) 1:44.65.... .  5. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) 2:11.69, 6. Alex Lajtman (n. Martin Jakubis) 2:18.17

Telesne znevýhodnení stojaci muži:

1. Hilmar Orvarsson (ISL) 1:50.49, 2. Martin France 1:51.57....

Zrakovo znevýhodnené ženy:

1. Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková) 2:03.20

Telesne znevýhodnené stojace ženy:  

1. Lucija Smetisko (CRO) 2:08.95......4. Natália Mintálová 2:27.66


Metelka so siedmym striebrom z 1 km

Slovenský reprezentant Jozef Metelka získal na UCI majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v kanadskom Miltone už v poradí svoju siedmu striebornú medailu v pretekoch na 1 km s pevným štartom.


Vo finále skončil druhý časom 1:06,039 min., nestačil iba na víťazného Jodyho Cundyho z Veľkej Británie, za ktorým zaostal o 952 tisícin sekundy.

Preteky na 1 km s pevným štartom:
1. Jody Cundy (V.Brit.) 1:05,087 min.
2. Jozef METELKA (SR) +0,952 s
3. Carol-Eduard Novak (Rum.) +3,223

Metelka bude v Miltone štartovať ešte v stíhacích pretekoch na 4 km (1. februára), kde obhajuje šesť titulov majstrra sveta, v scratchi (2. februára) a v novinke dráhovej paracyklistiky - omniu, ktoré zahŕňa stíhacie preteky na 4 km, 1km s pevným štartom, scratch a šprint na 200 m s letmým štartom. Všetky spomínané disciplíny okrem šprintu (31. 1.) sa hodnotia aj samostatne.