Jakub Krako po operácii

02.07.2015

Jakub Krako po operácii

Náš zrakovo znevýhodnený lyžiar Jakub Krako po páde pred Majstrovstvami sveta v Panorama, Kanada 2015, sa minulý týždeň podrobil operácii kolena.


Jakub je náš dlhoročný reprezentant a viacnásobný medailista z paralympijských hier a ďalších významných podujatí, bohužiaľ pri pretekoch v Kimberley, Kanada, pri zlom doskoku si vyvrtol koleno a tým pádom si znemožnil štart na Majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní. Keďže vieme, že Jakub je veľký bojovník, aj napriek zraneniu sa skúsil zaprieť a postavil sa na štart Super-G a obrovského slalomu, žiaľ napriek svojej odvahe a chuti pretekať nedokázal dosiahnuť pre neho uspokojivé umiestnenie.


Po príchode na Slovensko podstúpil magnetickú rezonanciu a tá zistila odtrhnutie krížneho väzu, poškodenie menisku a bočného väzu. Minulý týždeň Krako podstúpil plastiku krížneho väzu a v najbližších mesiacoch ho čaká rehabilitácia. Ako sám hovorí, operácia dopadla dobre a bude sa v najbližších mesiacoch riadiť pokynmi lekárov a fyzioterapeuta. V nadchádzajúcej sezóne sa Jakub po úspešnej rekonvalescencii chce zamerať predovšetkým na zlepšenie techniky.


Cesta na PH 2016 vedie cez splnenie limitu a voľnú kartu

O miestenku na PH 2016 bojuje v tlaku na lavičke Marek Kamzík v hmotnostnej kategórii nad 107 kg. V dňoch 13. – 20. februára ho čaká v Dubaji (SAE) podujatie Svetového pohára, ktoré je zaradené IPC ako kvalifikačná súťaž na PH 2016.


Tam sa pokúsi splniť limit pre účasť v Riu, ktorá je 180  kg. „Už v závere roka na ME v Egeri vytlačil 172 kg, v súčasnosti má kvalitnú prípravu, takže verím, že to v Dubaji vyjde“, povedal reprezentačný tréner Michal Čapla. Kamzík trénuje vo Veľkom Krtíši, kde za ním tréner dochádza, ale absolvovali spolu tréningy už aj v Bratislave. „Ide o veľmi náročný limit, ktorý splnilo zatiaľ deväť pretekárov. Počítame však s tým, že v Dubaji sa to podarí ďalším a verím, že medzi nimi bude aj Marek“, doplnil M. Čapla.

Do Ria postúpi z jeho hmotnostnej kategórie osem najlepších z rankingu a dvaja na základe voľnej karty. O tú bude musieť požiadať aj Slovensko v prípade splnenia limitu. Slovenský zástupca v tlaku na lavičke zatiaľ nechýbal na žiadnej z paralympiád v ére samostatnosti od Atlanty 1996. Na súťaži v Dubaji bude Slovensko reprezentovať aj medzinárodný rozhodca Martin Čapla.


Štáb PH Rio 2016 riešil aj zmeny v tíme

Včera sa konalo na pôde SPV prvé tohtoročné zasadnutie Štábu PH Rio 2016. Jeho členovia sa zaoberali zmenami v tíme, schválili národné kvalifikačné kritériá, prebrali problematiku logistiky a zabezpečenia celkovej účasti našej výpravy na XV. paralympijských hrách.


Na základe výsledkov dosiahnutých v uplynulom roku štáb prehodnotil zaradenie  športovcov do tímu a odsúhlasil nasledovné zmeny: z tímu boli vyradení Peter Kaščák (lukostreľba), Frederika Vešelényiová (plávanie), Štefan Varga (streľba). Naopak, s ohľadom na možnosti kvalifikácie počas pretekov v roku 2016 boli do tímu zaradení Diana Pashchenkova (lukostreľba) a Ľubomír Janči (cyklistika). „Slovensko má zatiaľ istých 19 priamych miesteniek do Ria, ďalší športovci o ne zabojujú počas nominačných pretekov v priebehu roka 2016, až kým sa definitívne neuzatvoria počty miest pre našu krajinu“, uviedol vedúci Štábu PH Rio 2016 Samuel Roško. Niektoré športy už majú na základe výsledkov z minulého roka a postavenia v renkingu uzavretú možnosť zisku priamej miestenky (paradrezúra, stolný tenis, streľba a tenis na vozíku), takže ich zástupcovia adresovali štábu požiadavky na zaslanie žiadosti o pridelenie bipartitných miesteniek (voľné karty). Ostatné športy tak urobia po ukončení nominačného procesu. Týka sa to atlétov, plavcov, lukostrelcov, tlakárov, cyklistov a boccistov, ktorí ešte o letenky do Ria majú možnosť zabojovať na súťažiach v tomto roku. Štáb sa tiež venoval antidopingovej problematike a zabezpečeniu športovej prípravy do začiatku hier.

Paranormálni hrdinovia pocestujú do Ria

Aj v roku 2016 sa budú komunikačné aktivity súvisiace s prípravou nášho paralympijského družstva a športovcov niesť v duchu kampane „Paranormálni hrdinovia“.


Verejnosti už známy komunikačný koncept komiksových charakterov – paranormálnych hrdinov, vytvorených reklamnou agentúrou Roko, bude v tomto roku opätovne rozvíjaný vo všetkých komunikačných formátoch vrátane merchandisingu.

Najbližšie sa budete môcť s paranormálnymi aj skutočnými hrdinami stretnúť v máji na turnaji Slovakia Open a podujatí Paráda 2016 v Novom Meste nad Váhom.


V ankete o športovca mesiaca aj naše paralympioničky

Aj v roku 2016 pokračuje anketa Tipos športovec mesiaca. Okrem lyžiarok Velez - Zuzulovej a Vlhovej, futbalistu Marka Hamšíka a ďalších sa do nominácie dostali aj paralympioničky Veronika Vadovičová a Petra Smaržová.


Veronika Vadovičová si vyslúžila nomináciu skvelým vystúpením na Svetovom pohári v športovej streľbe v SAE, kde vybojovala až štyri cenné kovy. Zjazdárka Petra Smaržová sa blysla dvoma bronzovými medailami v sérii pretekov tohtoročného Svetového pohára. O konečnom poradí napokon rozhodovalo hlasovanie športovej akadémie.


Prípravu  na Rio 2016 odštartujú v Stredomorí

Slovenskí paracyklisti začínajú prípravu tradične na Mallorke. V dňoch 4. – 15. februára bude ich základňou stredisko EL Arenal, odkiaľ budú vyrážať za objemovými kilometrami po tomto ostrove.


Na sústredení sa zúčastnia Patrik Kuril, Vladislav Janovjak a handbikerka Anna Oroszová s reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom a doprovodom Milanom Oroszom.


Na záver dvakrát Super G s Harausovým bronzom

Dvomi pretekmi Super G zakončili naši alpskí lyžiari vo francúzskom Tignes vyše dvotýždňovú šnúru po štyroch pretekoch Svetového pohára. Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom skončil v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov na treťom a štvrtom mieste.


Martin France potvrdil medzi telesne znevýhodnenými, že táto disciplína patrí medzi jeho silné a umiestnil sa hneď za svetovou špičkou na 6. a 7. mieste.

Výjazd začali naši zjazdári v slovinskej Kranjskej Gore, pokračovali vo švajčiarskom St. Moritzi, talianskom Tarvisiu a na záver sa predstavili v Tignes. Najbližšie cestuje trojica Haraus, Hudík, France s realizačným tímom na finále Svetového pohára do amerického Aspenu (24. – 26. februára).


Kúpou džúsov RIO podporíte našich paralympionikov

Na základe dohody so spoločnosť McCarter získame z predaja džúsov značky RIO 5% zo zisku na podporu slovenských paralympijských športovcov. Spomínané nápoje nájdete v predajniach po celom Slovensku.


Ďzúsy spoznáte podľa postavičky jedného z Paranormálnych hrdinov na vozíku a loga Rio 2016. Slovenská výrobno - obchodná spoločnosť McCarter, a.s. má dlhoročnú  tradíciu na trhu. Je lídrom vo výrobe a predaji 100 % čerstvých ovocných štiav RIO Fresh na slovenskom a českom trhu. Okrem toho je najväčším domácim spracovateľom jabĺk a karotky. V jeho portfóliu sú značky RIO, RIO Fresh, RIO H₂O, Zeus a V12. Je aj dovozcom a distribútorom renomovaných značiek Jana, Teekanne, Pasta Zara, AriZona a ABC. Až 50 % jeho celkovej výroby smeruje na zahraničné trhy. McCarter zároveň vyrába aj pre renomovaných zahraničných partnerov (Sappe Europe, Friya Basil, Healthy People, Skanemejerier Sweden, RegioJet, CSA Czech Airlines, Plane Catering…).

Tignes: striebro Miroslava Harausa  v zjazde

Dvoma pretekmi zjazdu pokračoval Svetový pohár v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Tignes. Slovenský reprezentant Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) skončil medzi zrakovo znevýhodnenými mužmi na druhom mieste za Kanaďanom Marcouxom. 


Tento výsledok sa mu podarilo dosiahnuť v zjazde č. 2. V tom prvom preteky nedokončil. Telesne znevýhodnený Martin France skončil na 14. a 16. mieste. Preteky dnes dokončia dvoma súťažami Super G.


Štyri medaile z prvých pretekov Svetového pohára 2016

Tretím miestom v disciplíne R6 (50 m malorážka v ľahu) ukončila včera Veronika Vadovičová svoje mimoriadne úspešné vystúpenie na Svetovom pohári v Al Aine. Ako jediná účastníčka podujatia získala vo všetkých disciplínach medailu a zvíťazila vo všetkých kvalifikáciách.


Vo finále ju predbehli Španiel Juan Antonio Saavedra Reinaldo (207, 0 b.) a domáci Abdullah Sultan Alaryani (206, 3 b.). Naša reprezentantka nastrieľala 186,3 b.

Celkove tak získala Veronika v SAE štyri cenné kovy – jedno zlato, jedno striebro a dva bronzy.