Hlavné mesto ocenilo najúspešnejších športovcov Bratislavy za rok 2015

22.12.2015

Hlavné mesto ocenilo najúspešnejších športovcov Bratislavy za rok 2015

Včera Hlavné mesto v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Bratislavským združením telesnej kultúry už po 23.-krát zvolilo Najúspešnejšieho športovca a športový kolektív Bratislavy a Bratislavského kraja za rok 2015.


Slávnostné ocenenie sa konalo v zrkadlovej sále Primaciálneho paláca. V kategórií telesne postihnutí športovci sa stali víťazmi Róbert Ďurkovič a Michaela Balcová (Boccia-súťažný pár BC4). Ďalším oceneným je aj telesne postihnutý športovec Richard Csejtey v stolnom tenise.

V kategórií seniori sa víťazom a športovcom roka stal triatlonista Richard Varga, kategóriu juniori vyhral Martin Kolčák a Enrik Julian Smoliga (Karate). Talentom roka bola vyhlásená Dominika Maniková (BMW), Lucia Simonidesová (športová gymnastika) a Michael Šulka (Karate). V kolektívnych športoch zvíťazil kolektív K4 1000m klubu ŠKP Bratislava v zložení Denis Mišák, Erik Velček, Juraj Tarr, Tibor Linka v rýchlostnej kanoistike.

Mimoriadne ocenenie a poďakovanie primátora patrí šachistom Petrovi Petránovi, Igorovi Stohlovi a Ľubomírovi Ftáčnikovi zo šachového klubu ŠK Slovan Bratislava za titul majstrov sveta v kategórií seniorov nad 50 rokov.

 

Zdroj: bratislava.sk


Štyri bronzové kovy plavcov z Prahy

Česká metropola bola v dňoch 29. júna až 3. júla dejiskom hier IWAS Games 2016 športovcov mladších ako 23 rokov. Pretekov sa zúčastnilo viac ako 400 športovcov z 30 krajín sveta v atletike, stolnom tenise, šerme na vozíku a plávaní.


V plávaní sa pretekov zúčastnilo 17 štátov z celého sveta. Slovensko reprezentovali Anna Gettlerová, Jadranka Marič, Adam Riečičiar (PK TZPŠ DOLPHINS) a Viktor Verba (PK CHEMES Humenné).

Najúspešnejšia bola Jadranka Marič ( S9,SB8,SM9), ktorá  štartovala v šiestich disciplínach a vyplávala si tri bronzové medaily. O štvrtú sa postaral Adam Riečičiar.


Aj „limity“ sa dnes budú venovať stretnutiu v Čilistove

Témou dnešného vydania pravidelnej relácie „Bez limitov“ v Rádiu Slovensko o 20:40 hod. bude stretnutie členov tímu pre PH 2016 v Riu, ktoré sa počas víkendu konalo v Šamoríne - Čilistove.


Stretnutie paralympionikov v Čilistove

Členovia tímu pre PH 2016 v Riu sa v piatok a sobotu stretli v zariadení X Bionic Sphere v Šamoríne - Čilistove, kde si prevzali jednotné oblečenie a absolvovali viacero informatívnych prednášok k účasti na týchto hrách.


Na stretnutí sa okrem vedenia výpravy a členov realizačných tímov zúčastnili takmer všetci z 28 predbežne nominovaných slovenských športovcov (27 zdravotne znevýhodnených + jeden pilot cyklistického tandemu). Poslednou v hre je miestenka pre lukostrelkyňu Dianu Pashchenkovu. O konečnej nominácii pre Rio však rozhodne až Valné zhromaždenie SPV. Istú účasť majú iba športovci, ktorí dostali miestenku priamo na meno. Ostatné sú pridelené v rámci kvót pre krajinu.   Vedúci výpravy Samuel Roško informoval prítomných o povinnostiach, ktoré ich čakajú ešte pred odletom. Výprava sa presunie do dejiska v troch skupinách 31. augusta, 1. a 4. septembra. Ešte pred odletom absolvuje 29. augusta prijatie u predsedu vlády SR Róberta Fica a o deň neskôr sľub u prezidenta SR Andreja Kisku. Pedagóg Eugen Laczo z FTVŠ sa vo svojom vystúpení zameral na osobitosti tréningového procesu posledných šesť týždňov pred vrcholným podujatím a Pavol Múdry zasa na komunikáciu s médiami. Hlavnou témou prednášky primára Sportmedu Branislava Deleja boli zdravotné nástrahy v Riu a dôraz na niektoré nevyhnutné úkony, spojené s presunom i pobytom. Doplnkové výživové produkty predstavila Želmíra Komorechová, konateľka spoločnosti Kompava a na záver si okrem tela prišla na svoje aj duševná stránka členov výpravy počas prezentácie športového psychológa Petra Kuračku. Na záver programu sa uskutočnili zasadnutia výkonných výborov SPV a SZTPŠ, ktoré rozhodli o termíne konania nominačného VZ dňa 22. júla.

Tím pre Rio sa dnes schádza v Čilistove

Dnes a zajtra sa koná v Šamoríne - Čilistove stretnutie  Slovenského paralympijského družstva Rio 2016. Členovia tímu si prevezmú veci a dostanú inštrukcie k programu pred a počas PH 2016.


Stretnutie, ktorého súčasťou bude aj fotografovanie, sa koná v novom areáli X- Bionic. Zároveň tu prebehnú aj výkonné výbory SPV a SZTPŠ.   


Leto talentov na Remate otvára boccia

Dnes odštartoval v zariadení SZTPŠ na Remate pri Handlovej projekt „Hľadáme talenty 2016“ prvým špecialzivaným kempom, ktorý je venovaný športu boccia. SPV organizuje projekt v spolupráci s Allianz - Slovenská poisťovňa a Nadáciou Markíza.


Prvý zo štyroch kempov povedie náš reprezentant v boccii Róbert Ďurkovič, ktorý sa pripravuje už na svoju tretiu paralympiádu. Na niektorých tréningoch sa zúčastnia aj ďalší naši reprezentanti Michaela Balcová a Samuel Andrejčík. Kemp, počas ktorého je pripravená aj autogramiáda a prezentácia tímu pre PH Rio 2016, potrvá do 4. júla. Sedemnásť účastníkov absolvuje v rámci neho šesť tréningov a ďalší športový a spoločenský program.

V poradí druhý kemp (5. - 10. 7.) bude venovaný plávaniu. Potvrdených je 21 účastníkov, ktorým predvedú praktické ukážky reprezentant Viktor Kemény s reprezentačným trénerom Ladislavom Struhárom.  

Tretí a štvrtý prázdninový kemp sú koncipované ako náborové na hľadanie talentov pre všetky paralympijské športy. V súčasnosti prebieha prihlasovanie účastníkov. Pokiaľ máte záujem neváhajte, pretože počet miest je limitovaný. Viac na: http://spv.sk/zapojme-sa/hladame-mlade-talenty-leto-201


V lukostreľbe ešte nádej na jednu miestenku

SPV požiadal bipartitnú komisiu o pridelenie miestenky na PH 2016 pre lukostrelkyňu Dianu Pashchenkovu. Výsledok by mal byť známy do 1. júla. Aktuálne má z našich lukostrelcov istú účasť dvojica Marcel Pavlík - Peter Kinik.


Pôvodne sa očakávalo, že naši lukostrelci zabojujú o letenky priamo na poslednom nominačnom podujatí, ktorým bol Svetový pohár v českom Novom Měste nad Metují v polovici júna. Napokon všetko dopadlo inak. „Našim dvom mužským zástupcom v kategórii Compound Mariánovi Marečákovi a Martinovi Doričovi nebolo umožnené štartovať v tzv. quota turnaji o priame miestenky s odôvodnením, že Slovensko už v tejto kategórii miestenku do Ria získalo“, povedal na úvod reprezentačný tréner Vladimír Majerčák. Pritom v mužskom Compounde boli v hre ešte tri voľné miesta... A tak sa za rekordnej účasti 420 reprezentantov zo 48 krajín zapojila do quota turnaja iba naša jediná ženská zástupkyňa Diana Pashchenkova. Úlohu však mala nadmieru ťažkú - zabojovať o jediné voľné miesto do Ria. „Síce posunula slovenský rekord o 11 bodov, ale  obsadila 7. miesto z 20 účastníčok, čo na miestenku samozrejme nestačilo“, povedal tréner. V turnaji Svetového pohára sa z našich podľa očakávania najlepšie darilo Marcelovi Pavlíkovi, ktorý v kategórii Compound kladkový luk obsadil v kvalifikácii 2. miesto zo 79, navyše pridal veľmi dobrý výkon 698 bodov. Peter Kinik vo svojom osobnom i slovenskom rekorde v kategórii W1 skončil so 658 bodmi tretí z 26. Marian Marečák bol po prvej kvalifikácii šiesty, ale napokon 29. zo 79. a Martin Dorič 52. zo 79. Možno i frustrácia zo znemožnenej účasti v quota turnaji spôsobila, že napokon obaja nesplnili trénerove očakávania. „Vyraďovačka“…

V Partizánskom včera úspešne odštartoval projekt Radovan Kaufman Day

Viac ako tisíc detí z Partizánskeho bolo včera súčasťou úspešného štartu kampane ,,Radovan Kaufman Day“. Otvorenie prebehlo na Námestí SNP...


... za prítomnosti primátora mesta Jozefa Božika a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku. Okrem úvodných príhovorov sa nieslo aj v znamení podpisu Memoranda o spolupráci medzi Mestom Partizánske a Slovenským paralympijským výborom (SPV). Následne sa väčšina zúčastnených detí zapojila do symbolickej jazdy na námestí. Zároveň si 45 úspešných školákov prevzalo z rúk primátora, viceprimátora a predsedu SPV Jána Riapoša ďakovný list a vecné ceny za úspešnú reprezentáciu mesta v končiacom sa školskom roku 2015/16.Úspešnú akciu včera vhodne doplnili svojimi vstupmi Štefan Skrúcaný, virtuóz na akordeóne Michal Červienka a v závere koncertom Peter Cmorik.Viac o Memorande a Projekte Radovan Kaufman Day sa dočítate v prílohách.

Stolný tenis: štyri prvenstvá na turnaji v Rumunsku

Medzinárodný turnaj RITTO v Kluži bol poslednou previerkou našich reprezentantov pred PH 2016. Celkove sme získali deväť medailí, z toho štyri zlaté.


Medzi deviatimi slovenskými reprezentantmi sa predstavila aj pätica, ktorá sa nominovala do Ria: Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik (TT4) a Richard Csejtey (TT8). Na turnaji, kde štartovali hráči z 30 krajín, nás ešte reprezentovali Marián Kamien (TT1), Alexander Nagy, Gabriel Csémy (TT6) a Jozef Kršiak (TT8).

O prvenstvá sa postarali Alena Kánová a Peter Mihálik v súťaži jednotlivcov, Ludrovský/Revúcky a Nagy/Csémy v súťaži družstiev.

Alena Kánová pridala striebro z tímovej súťaže (so srbskou spoluhráčkou Sanjou Mijatovič) a štyri bronzové medaily vybojovali Marián Kamien, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky a Richard Csejtey v súťaži jednotlivcov.

Informoval reprezentačný tréner Saša Dragaš.


Radovan Kaufman Day v Partizánskom

Dnes bude Partizánske dejiskom ďalšieho ročníka podujatia, ktoré spojí Deň mladých v tomto meste s aktivitami paralympijského hnutia. Súčasťou dňa bude podpísanie  Memoranda o spolupráci medzi Mestom Partizánske a Slovenským paralympijským výborom (SPV)...


... ako základ pre štart  podujatia Radovan Kaufman Day, ktoré je  pokračovaním kampane Na kolesách proti rakovine. Jej hlavným organizátorom bol 13 rokov SPV.   Zakladateľom kampane bol Radovan Kaufman, paralympijský víťaz z PH Sydney 2000 v dráhovej cyklistike, rodák z Partizánskeho, ktorý zomrel v roku 2003. Vďaka dlhoročnej výbornej spolupráci Mesta Partizánske a SPV sa projekt transformuje v tomto roku do novej podoby, ktorá bude predstavená práve v Kaufmanovom rodisku. Cieľ projektu je cez osobnosť Radovana Kaufmana, jeho úspechy a životnú filozofiu, priblížiť širokej verejnosti myšlienky paralympizmu, pozitívneho vplyvu športu a pohybových aktivít na zdravie, predchádzanie civilizačným chorobám a v neposlednom rade aj pozitívnej integrácie zdravotne znevýhodnených do spoločnosti. Cieľovou skupinou sú deti a mládež vo veku základnej školskej dochádzky – t. j. základné školy bežného typu, spolu so špeciálnymi základnými školami. Nepriamo sú cieľovou skupinou rodiny s deťmi vo veku 6-15 rokov, vrátane rodín so zdravotne znevýhodneným dieťaťom. Mesto Pertizánske už niekoľko rokov spoluorganizuje kampaň na Kolesách proti rakovine v rámci Týždňa zdravia a nebude tomu inak ani v tomto roku. Podujatie už tradične podporia svojou účasťou deti MŠ a ZŠ, učitelia škôl, zamestnanci Mestského úradu Partizánske, členovia organizovaní v spoločenských organizáciách mesta, ako aj občania mesta. Práve dnešok bude zároveň v Partizánskom aj Dňom mladých.  V tomto meste došlo 2.…