Hľadáme talenty s podporou silných partnerov

02.06.2015

Hľadáme talenty s podporou silných partnerov

Suma 30 tisíc eur, ktoré venovala poisťovňa Allianz - SP, sa prostredníctvom šeku Nadácie Markíza dostali počas Dňa detí 2015 na konto projektu Hľadáme talenty. Ten realizuje už roky Slovenský paralympijský výbor. Prvýkrát sa mu však dostáva takejto finančnej i mediálnej podpory.


"Táto suma prispeje práve takýmto zdravotne znevýhodneným deťom na to, aby mohli nájsť silu a odvahu a možno niekedy v budúcnosti budú z nich aj paralympijskí víťazi“, uviedol predseda SPV Ján Riapoš.

Medzi najúspešnejších slovenských paralympionikov patria aj strelkyňa Veronika Vadovičová a lyžiar Jakub Krako, ktorí tiež zavítali do sídla TV Markíza , aby bližšie predstavili projekt  a paralympijské športy deťom.

Šek odovzdali riaditeľka Odboru marketingu a komunikácie Allianz - Slovenská poisťovňa Marta Kausichová a predseda správnej rady Nadácie Markíza Michal Borec.


Keď paralympionici chytajú svojho kapra v bazéne...

 

Aj zdravotne znevýhodnení plavci si pravidelne spestrujú záver roka zaujímavou akciou – chytaním kapra v bazéne. Plavecký klub Dolphins organizuje dnes v malom výukovom bazéne v Bratislave na Mokrohájskej takúto akciu pod názvom „Kapriáda 2015“. Okrem chytania kapra čakajú na účastníkov aj ďalšie zaujímavé disciplíny ako napríklad 25 m s pingpongovou loptičkou na lyžičke či so sviečkou.  

 


A čo hovorí o tejto tradičnej akcii v dnešnom vydaní Paralympionika Plus reprezentačný tréner Ladislav Struhár, ktorý je v Nových Zámkoch v kontakte s vodou ešte aj pár hodín pred štedrovečernou večerou? „Vtedy už nejde o tréning a ani o preteky. Do bazéna nahádžeme ovocie a každý si môže vziať domov toľko, koľko si vyloví. Zlatým klincom vianočnej plaveckej „žúrky“ je chytanie kapra vypusteného do bazéna. Kto ho chytí, má o štedrú večeru postarané. A netreba mať obavy, že to trvá dlho. Z chlórovej vody je kapor dosť spomalený“.  


Alpskí lyžiari odštartujú sezónu v stredisku Kühtai

 V dňoch 17. - 20. decembra budú naši lyžiari štartovať na Európskom pohári v tirolskom Kühtai. V piatok 18. 12. ich čaká slalom, v sobotu obrovský slalom a preteky zakončia v nedeľu superkombináciou. Štartovať bude štvorica slovenských reprezentantov s dvomi navádzačmi.


  Vo výprave sú zrakovo postihnutí Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík), Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) a telesne postihnutí Martin France a Petra Smaržová. Realizačný tím tvoria reprezentačný tréner Roman Petrík, jeho asistent Martin Makovník a fyzioterapeut Stanislav Kliman. Dvojica našich najúspešnejších reprezentantov Henrieta Farkašová a Jakub Krako je v stále rekonvalescencii.  

Vo štvrtok vyjde druhé číslo Paralympionika Plus

Oslavy 20. výročia založenia SPV a ako trávia Vianoce slovenskí paralympionici sú hlavnými témami druhého vydania časopisu Paralympionik Plus, ktorí nájdu čitatelia vo štvrtok 17. decembra vo vnútri denníka Plus jeden deň.  


O svoje pocity sa s vami podelia čerství majstri sveta v atletike (Adrián Matušík) a v tanečnom športe na vozíku (Helena Kašická s Petrom Vidašičom). Dozviete sa tiež prečo má spevák Robo Opatovský Vianoce každý deň, ale aj to, ako trávia najkrajšie sviatky v roku viacerí slovenskí paralympionici. Nechýbajú ani návraty k ME 2015 v stolnom tenise v dánskom Vejle či medailová žatva boccistov v práve končiacom roku. Fotoreportážou si pripomenieme spoločnú výstavu paralympijských fotografií s rakúskymi partnermi vo Viedni. Predseda SPV Ján Riapoš bilancuje 20 rokov SPV a predstavuje víziu do roku 2020...   ... a nájdete tu ešte veľa ďalších zaujímavostí. Nezabudnite, už tento štvrtok!    

 Trnavský samosprávny kraj ocenil aj našich paralympionikov

Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibor Mikuš dnes ocenil najlepších športovcov kraja za rok 2015. Z paralympionikov dostali ocenenia stolní tenisti Ján Riapoš a Richard Csejtey, atléti Hana Kolníková a Miloslav Bardiovský, cyklista Vladislav Janovjak a strelkyňa Veronika Vadovičová.


Pri príležitosti životného jubilea 70. rokov bol ocenený aj dlhoročný reprezentant a tréner v športovej streľbe Jozef Široký. Všetci dostali „Pamätnú medailu predsedu TTSK". Ocenenia sa ušli športovcom, ktorí pôsobia v kluboch na teritóriu TTSK. Za Slovenský paralympijský výbor sa na slávnostnom akte zúčastnil aj generálny sekretár Samuel Roško. Najlepším športovcom roka 2015 bol v TTSK vyhlásený tohtoročný majster sveta v trape Erik Varga.

Bencont zakončil prvú časť prehrou s obhajcom titulu

Slovenský zástupca v českej lige hokeja na sánkach (ČSHL) Bencont Dolný Kubín utrpel v sobotu svoju prvú prehru na domácom ľade v Púchove. Nad jeho sily bol úradujúci majster SHK LAPP Zlín, ktorému podľahol 1:5. O jediný gól slovenského tímu sa postaral Slavomír Ferenčík.


Skóre zápasu otvoril jeden z dvojice slovenských reprezentantov vo farbách Zlína Marián Ligda (druhým je Erik Fojtík). BENCONT Dolný Kubín - SHK LAPP Zlín 1:5 (0:2,0:2,1:1) Góly: 33. Ferenčík (Joppa, Stašák) – 7. Ligda (Hábl D.), 14. Hábl Z. (Ligda, Julina), 29. Stodulka (Palát, Hábl Z.), 30. Stodulka (Julina), 45. Julina (Hábl Z., Fojtík) "V poslednom ligovom zápase v roku proti favoritovi súťaže sme boli celý čas pod silným tlakom. Súper nám však dovolil niekoľko brejkov, bohužiaľ sme ich nevyužili. Výsledok je pre nás prijateľný. Náš gól sa zrodil po nádhernej nahrávke Martina Joppu. Škoda gólu, ktorý sme dostali štyri sekundy pred koncom. Mohlo to byť ešte znesiteľnejšie. Vynikajúci výkon podali obidvaja gólmani Pastucha aj Lepáček. V drese Zlína hrali veľmi dobre aj obaja slovenskí reprezentanti“, zhodnotil priebeh kapitán tímu Peter Štít. „Sme v polovici súťaže. Máme na konte päť víťazstiev a štyri prehry. Patrí nám 5. miesto z desiatich tímov, čo predčilo naše predsezónne očakávania. Radi by sme si ho udržali do konca“, dodal. Viac na: http://www.sledgehokejzlin.cz/cshl2015-2016/ http://www.onlajny.com/match/index/date/2015-12-12/id/165782 http://www.sledgehokej.cz/ FOTO: Petr Koval

Ocenia aj najlepšieho paralympionika

Organizátori tradičnej ankety Športovec roka po prvý krat ocenia aj najlepšieho slovenského paralympionika.


Už 22. decembra 2015 môžete vidieť vyhlásenie už tradičnej ankety Športovec roka, tento rok aj s kategóriou najlepší paralympionik. Celkovo bolo zozbieraných 114 platných hlasovacích lístkov. Hlasy dostalo 48 jednotlivcov, respektíve dvojíc a 12 kolektívov. Výsledky ankety vyhlásia v utorok 22.decembra o 20.20 h v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v priamom prenose na RTVS. Organizátori galavečera pripravujú bohatý program. Tak ako minulý rok bude program moderovať duo Marcel a Junior, ktorých bude dopĺňať Marcel Merčiak. Doterajší víťazi ankety slovenský Športovec roka:Jednotlivci:1993: Martina Moravcová (plávanie), 1994: Milan Dvorščík (cestná cyklistika), 1995: Martina Moravcová (plávanie), 1996: Michal Martikán (vodný slalom), 1997: Michal Martikán (vodný slalom), 1998: Martina Moravcová (plávanie), 1999: Jozef Gönci (športová streľba), 2000: Martina Moravcová (plávanie), 2001: Martina Moravcová (plávanie), 2002: Peter Bondra (ľadový hokej), 2003: Martina Moravcová (plávanie), 2004: Elena Kaliská (vodný slalom), 2005: Dominik Hrbatý (tenis), 2006: Radoslav Židek (snoubording), 2007: Michal Martikán (vodný slalom), 2008: Michal Martikán (vodný slalom), 2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2010: Anastasia Kuzminová (biatlon), 2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2012: Zuzana Štefečeková (športová streľba), 2013: Peter Sagan (cestná cyklistika), 2014: Anastasia Kuzminová (biatlon) Kolektívy:1993: basketbalistky…

Mikulášsku loptičku vyhral na Myjave Peter Mihálik

V sobotu 5. decembra sa na Myjave odohral už VI. ročník tradičného turnaja v stolnom tenise vozíčkarov „Mikulášska loptička 2015“. Štartovalo na ňom 14 hráčov a vo finále zvíťazil Peter Mihálik (TT4) nad Jánom Riapošom (TT2). Tretí skončil Bohuš Čabák.


Podujatie zorganizoval ŠKTP Myjava a uskutočnilo sa pod záštitou prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Zsolta Lukáča.

Plavci potvrdili v Štetíne limity na budúcoročné ME

Poľský Štetín bol počas minulého týždňa dejiskom otvorených majstrovstiev Poľska v plávaní, na ktorých štartovalo aj osem slovenských reprezentantov. Najhodnotnejší výkon predviedol v disciplíne 50 m prsia Viktor Kemény, ktorý medzi 40 telesne postihnutými plavcami skupín S1-10 získal bronz.


Tri medaile si z Poľska odviezla aj zrakovo postihnutá Karina Petrikovičová. Tá v skupinách S11-13 obsadila druhé miesto v disciplíne 100 m znak a dvakrát bola tretia – 200 m polohové preteky a 100 m motýlik. Poľský šampionát bol nominačným pretekom na ME 2016, kde až päť Slovákov potvrdilo limity – okrem spomínanej dvojice aj Tatiana Blattnerová, Patrícia Ščasnárová a Adam Riečičiar. Na PH 2016 má splnené A limity vo viacerých disciplínach iba Karina Petrikovičová, Viktor Kemény má B limit na 100 prsia. Najbližšie majú naši plavci možnosť zabojovať o letenky do Ria počas otvorených majstrovstvách Česka a Maďarska. Slovensko zatiaľ nemá oficiálne pridelenú žiadnu miestenku na budúcoročnú paralympiádu v tomto športe. Informoval reprezentačný tréner Ladislav Struhár.

Už zajtra v Denníku Šport Paralympionik 3/2015

V zajtrajšom vydaní nájdete vložené posledné tohtoročné číslo časopisu Paralympionik. Hlavnou témou je pripomenutie si 20. výročia založenia SPV, ktorému sa venujeme na štyroch stranách, vrátane rozhovoru s predsedom SPV Jánom Riapošm.


Prečítate si profil majstra Európy v boccii Samuela Andrejčíka a jeho plány na Rio. Pripomenieme si zlaté vystúpenia atléta Matušíka v Katare, tanečníkov na vozíku v Ríme, strieborný návrat stolných tenistov z Dánska, zhodnotíme doterajšie pôsobenie slovenského tímu v hokeji na sánkach Bencont Dolný Kubín v českej lige. Ďalej tu nájdete aktuálnu dvojstranu k PH Rio 2016, fotoreportáž z otvorenia výstavy vo Viedni a veľa ďalších zaujímavostí a dobrého čítania.

Nezabudnite, Paralympionik 3/2015 na stánkoch už zajtra!