Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

07.02.2011

 Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

Dnes predpoludním sa na pôde SPV uskutočnila tlačová beseda s časťou našej výpravy, ktorá reprezentovala Slovensko na IPC MS v atletike zdravotne postihnutých športovcov v novozélandskom Christchurchi.  O svoje dojmy sa podelili dvojnásobná strieborná medailistka Hana Kolníková a členovia realizačného tímu.


Traja členovia minivýpravy sa z MS na Novom Zélande  (21. - 30. januára) vrátili domov s dvoma striebornými medailami. V behoch na 100 a 200 m ich získala 21-ročná zrakovo postihnutá šprintérka ŠK Olymp Bratislava Hana Kolníková s navádzačom a trénerom Jánom Surgáčom. Mužská časť malej výpravy pridala 4. miesto a tiež jednu 5. priečku. Obe tieto pozície hneď za stupňami víťazov vybojovali telesne postihnutí atléti. V kategórii F 32 - 34 v konkurencii 18 súťažiacich obsadil 51-ročný Miloš Bardiovský výkonom 19,52 m cenné 4. miesto v hode diskom a o priečku nižšie skončil v konkurencii 12 pretekárov v kategórii F44 30-ročný Adrián Matušík. Tiež v hode diskom dosiahol výkon 47,40 m. Na vrh guľou Adrián Matušík nenastúpil, lebo v dejisku sa boril s veľkými zdravotnými problémami. Podľa trénera Dušana Dědečka zdravotný stav jeho zverenca bol dôležitejší ako prípadná medaila. Aj vtedy, keď všetci vedeli, že by ju mohol získať. "Nechceli sme riskovať, lebo choroba sa výrazne podpísala pod jeho kondíciu," objasnil Dušan Dědeček dôvody, prečo skúsený borec, ktorý pôsobil aj v Dukle Banská Bystrica, na súťaž nenastúpil.

"Keďže dejisko MS Christchurch postihlo v septembri minulého roka zemetrasenie, uvažovalo sa, že sa svetový šampionát preloží niekde inde. Nakoniec ho nechali na Novom Zélande a menšie zemetrasenie sme zažili aj my počas nášho pobytu," uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi Dušan Dědeček.

"Nebolo nám pri ňom všetko jedno, no my sme mali aj iné problémy. Tretina výpravy nám počas dlhej cesty na Nový Zéland ochorela a museli brať antibiotiká, respektíve museli dlhšie zostať na lôžku. Najmä u Miloša Bardiovského bol veľký problém udržať ho so zvýšenou teplotou na lôžku, lebo ten chcel hádzať diskom za každú cenu. Bola to jeho premiéra a nechcel ju zmeškať," pokračoval tréner Miloša Bardiovského Miroslav Vavák. Ako obaja tréneri zhodne konštatovali, bolo dobré, že slovenská výprava cestovala do dejiska šampionátu s dosť veľkým časovým predstihom. Pomohlo im to pri aklimatizácii, ale pred chorobami ich to neochránilo... "Cestovať 36 hodín na Nový Zéland dá poriadne zabrať aj zdravým cestujúcim, nie to ešte telesne postihnutým," konštatoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.

Najväčšiu radosť atlétom spod Tatier na ďalekom Novom Zélande urobila dvojnásobne strieborná Hana Kolníková. Najskôr v behu na 200 m dosiahla čas 26,38 s a v najkratšom šprinte na 100 m zastavila stopky na 12,75 s. Od zlatej medaily ju delili dve stotiny sekundy, čo je iba pol metra. "Mali ste vidieť tú dvojicu. Hanka usmiata od ucha k uchu a jej tréner totálne zdeptaný. Takto dlho sedeli na dráhe a každý po svojom prežívali tie preteky. Jána Surgáča sme museli štyri dni liečiť z tej depresie, do ktorej upadol," so svojským nadhľadom komentoval Dušan Dědeček výsledky Hany Kolníkovej. "Samozrejme, že som chcela vyhrať. Každý športovec chce, ale víťazka bola tentoraz o tie dve stotiny sekundy rýchlejšia," uviedla Kolníková, ktorá po návrate z Nového Zélandu nemá kedy oddychovať. Už v apríli ju čaká ďalší svetový šampionát v Turecku. "Teraz na Novom Zélande som súťažila na MS zdravotne postihnutých, v Turecku budem štartovať na svetovom šampionáte zrakovo postihnutých športovcov," vysvetlila H. Kolníková netradičnú termínovú kolíziu. "Na Novom Zélande nám povedali, že športovci na prvých dvoch miestach v disciplíne vybojovali miestenku pre krajinu na budúcoročnú paralympiádu v Londýne. Lenže neviem, ako to bude v prípade, ak tie práva štartu na paralympiáde vybojuje jedna pretekárka, ako teraz ja. Neviem, či budem mať právo štartovať v dvoch disciplínach, alebo som zaistila miesto aj pre niekoho iného zo šprintérov. Ešte sme to nemali čas zistiť. V Londýne by som nechcela chýbať. Štartovať na paralympiáde a získať na nej medailu je mojim veľkým snom," dodala šprintérka, ktorá svojimi dvoma striebornými medailami rozšírila cennú zbierku slovenských zdravotne postihnutých športovcov.

Na svetovom šampionáte IPC v atletike na Novom Zélande štartovalo celkovo 1100 športovcov zo 78 krajín a padlo tam 57 svetových rekordov. Najúspešnejšou krajinou sa stala Čína. Druhé miesto obsadili zdravotne postihnutí športovci Veľkej Británie a tretí boli Rusi.                      (vg, SITA)


Kniha „Paralympijské hry vo filatelii

Spolu s poštovou známkou,,Paralympijské hry Londýn 2012" bude uvedená aj ojedinelá publikácia ,,Paralympijské hry vo filatelii".


Jej iniciátorom a zároveň autorom je Ervín Smažák, ktorý na objednávku SPV skompletizoval zbierku poštových materiálov s paralympijským motívom z celého sveta. Väčšina z nich bola vydaná pri príležitosti jednotlivých letných a zimných paralympijských hier. „Cieľom tejto publikácie, prvej svojho druhu na Slovensku, ale aj vo svete, je práve priblížiť svet vzniku, rozvoja i súčasnosti paralympijského hnutia, paralympijských hier a jeho osobností vo svete a na Slovensku cez optiku filatelie", uviedol autor Ervín Smažák.Publikácia je rozdelená do štyroch kapitol. V prvej sú chronologicky zdokumentované všetky paralympijské hry, ktoré sa konali od ich vzniku doteraz z pohľadu filatelie. V druhej kapitole sú spracované všetky poštové materiály, ktoré dokumentovali účasť a úspechy slovenských paralympionikov na paralympijských hrách od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. V tretej sú zhrnuté poštové materiály, ktoré vydala poštová správa Veľkej Británie ako usporiadateľskej krajiny najbližších hier. Posledná kapitola je obohatená o originály a príslušné textové komentáre poštových materiálov, ktoré vydala Slovenská pošta,a.s na propagáciu XIV. PH v Londýne. 

Poštová známka „Paralympijské hry Londýn 2012

Slovenská pošta,a.s., vydala k 28. júnu 2012 poštovú známku „Paralympijské hry Londýn 2012" v nominálnej hodnote 0,90 €.


Na známke je zobrazený paralympijský športovec na vozíčku s dominantou Londýna v pozadí, tzv. „London Eye", ktorá pripomína zrkadlenie kolesa vozíčka.
Súčasne s poštovou známkou bola vydaná aj obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC, dátumom 28. 6. 2012 a domicilom Bratislava. Motívom FDC je portrét zakladateľa paralympijských hier Dr. Ludwiga Guttmana s pozadím piktogramov paralympijských športov. Motívom FDC pečiatky je paralympijský športovec, hrajúci stolný tenis. Autorom výtvarného návrhu známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Peter Uchnár. FDC vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s., technika tlače - viacfarebný ofset.
Novú poštovú známku uvedú do života člen predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski, Veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Susannah Montgomerry, Mgr.M.Podolská Slovenská pošta,a.s., POFIS, a predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

  • Deň vydania: 28. 6. 2012
  • Nominálna hodnota: 0,90 €
  • Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
  • Forma tlačového listu: TL
  • Počet známok na tlačovom liste: 25
  • Počet známok v sérii: 2
  • Autor výtvarného návrhu známky: akad. mal. Peter Uchnár
  • Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s.
  • Technika tlače: Ofset
  • Náklad známok: 200 000 ksMinisterstvo školstva zrovnoprávnilo odmeny pre olympionikov a paralympionikov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a predstavitelia Slovenskéhoparalympijského výboru (SPV) usporiadali dnes 12. júla 2012 tlačovú konferenciu k blížiacim sa XIV. Paralympijským hrám v Londýne.


Minister školstva na nej informoval o zmene v odmeňovaní slovenských paralympionikov za umiestnenie. „Prvýkrát ideme zrovnoprávniť odmeňovanie účastníkov olympijských a paralympijských hier. Naši paralympionici budú odmenení od prvého po šieste miesto, rovnako ako úspešní olympionici", konštatoval minister Čaplovič a súčasne zaželal našej výprave do Londýna veľa úspechov.

Hry sa uskutočnia od 29. augusta do 9. septembra 2012 v Londýne. Slovenský paralympijský výbor má do dnešného dňa potvrdených 32 miesteniek pre našich reprezentantov. Tí budú na hrách súťažiť v 9 športoch:  atletika (3), boccia (5), cyklistika (5), lukostreľba (4), plávanie (2), stolný tenis (8), športová streľba (3), tenis na vozíku (1) a tlak na lavičke (1). Definitívne zloženie výpravy schváli Valné zhromaždenie SPV dňa 14. júla 2012.


Prázdninový športový tábor na Chate Remata - „Hľadáme talenty“

Pozývame Vás v termíne od 6.8. do 12.8.2012 na Chatu Remata na športový tábor pre deti a mládež so zdravotným znevýhodnením (povinný preukaz ZŤP) pod názvom "Hľadáme talenty".


Pobyt je zameraný na prezentáciu paralympijskeho športu a pohybových aktivít. Pripravený bude pre Vás bohatý program, ktorým Vás budú sprevádzať aj významné osobnosti nášho paralympíjskeho športu.

Ak máte pocit, že šport, pohyb, prekrásna príroda a všade prítomná dobrá nálada je to, čo môže Vás môže osloviť, kontaktujte nás na čísle 0905 788 435 – p. Bílik alebo 0915 766 472 – p. Matiaško, radi Vám zodpovieme všetky otázky. Organizátor okrem celodenného programu zabezpečuje pre všetkých účastníkov ubytovanie spolu s plnou penziou.

Športový tábor je určený pre účastníkov do 18. rokov.


Pozvánka na tlačovú konferenciu

Slovenský paralympijský výbor a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Vás pozývajú na tlačovú konferenciu, k blížiacim sa XIV. PH Londýn 2012 a odmenám pre slovenských paralympionikov.


Hosťami tlačovej konferencie budú:
minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič, predseda SPV Ján Riapoš,
generálny sekretár SPV Samuel Roško a Veronika Vadovičová víťazka v športovej streľbe PH Peking 2008.

Tlačová konferencia sa uskutoční vo štvrtok 12. júla 2012 o 10 hodine, v CHOPIN HOTEL RATISLAVA, Galvaniho ul. 28.

Tešíme sa na spoločné stretnutie.


Zasadnutie VV SPV

V piatok 6.7.2012 sa v priestoroch Slovenského paralympijského výboru na Benediktiho 5 v Bratislave uskutočnilo zasadnutie Výkonného výboru SPV. VV bol dôležitý v procese schvaľovania šprotovcov na blížiace sa XIV. PH Londýn 2012, kde bola schválená nominácia 32 športovcov v deviatich športových odvetviach a 4 náhradníkov, ktorí môžu zasiahnuť do bojov o medialy v prípade zranenia nominovaných.


Ďalej VV SPV schválil vedenie výpravy, kde navrhovaným vedúcim výpravy je generálny sekretár SPV PaedDr. Samuel Roško. Taktiež sa VV zaoberal prípravou Valného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční 14.7.2012 v Kongresovej sále nášho generálneho partnera SPP. Valnému zhromaždeniu bude v piatok 13.7.2012 predchádzať uvedenie poštovej známky vydanej pri príležitosti konania XIV. PH Londýn 2012 a taktiež v poobedňajších hodinách Športové fórum zamerané k otázke budúcnosti športu zdravotne znevýhodnených na Slovensku.

VV SPV navrhol pre VZ SPV schváliť za vlajkonosiča výpravy SR na PH v Londýne Vladislava Janovjaka a slávnostný sľub skladaný do rúk prezidenta za všetkých nominovaných paralympionikov zložia Hanka Kolníková a Radoslav Malenovský. O všetkých týchto návrhoch rozhodne VZ SPV na svojom riadnom zasadnutí.


Štáb PH Londýn o nominácii

Štáb PH Londýn 2012, ako poradný orgán VV SPV na svojom včerajšom rokovaní, na základe menovitej nominácie predloženej členskými športovými zväzmi, spracoval návrh členov výpravy SR na blížiace sa PH. Konštatoval, že všetci navrhnutí športovci splnili kritériá MPV i nominačné kritériá SPV. Športové zväzy navrhli na 32 vybojovaných miesteniek v 9 športoch celkovo 36 športovcov, z toho 4 náhradníkov. Štáb PH akceptoval v plnej miere návrhy športových zväzov a uložil vedúcemu štábu tento návrh predložiť na VV SPV.


3x Zlato pre tanečníkov v Manchestri!

V dňoch 1. až 3. júna sa slovenská výprava zúčastnila na Grand Prix Manchester v GB. Spolu sa súťaže zúčastnilo asi 40 párov.


Slovenské farby tu hájili tri páry, v troch rôznych kategóriách:

Peter Vidašič a Helena Kašická - LWD1 ťažký postih
Milan Berko a Miroslava Sekaninová - LWD 2 ľahký postih
Milan Berko a Helena Kašická - DUO LWD 2

V jednotlivých kategóriách sa umiestnili:

Peter Vidašič a Helena Kašická
Combi LWD 1-standard - 1. miesto
Combi LWD 1-latin - 1. miesto

Milan Berko a Miroslava Sekaninová
Combi LWD 2-standard - 3. miesto
Combi LWD 2-latin - 2. miesto

Milan Berko a Helena Kašická
Duo LWD 2 latin - 1. miesto

Slovensko opať potvrdilo, že patrí medzi tanečnú elitu v tanci na vozíku. Dokonca sa ako čestní hostia zúčastnili návštevy pýchy Manchesteru - štadióna Manchestru United na Old Trafford.

Najbližšie sa páry zúčastnia svetového pohára v St. Petersburgu, ktorý svojou kvalitou pripomína majstrovstvá sveta, pretože žiaľ, ani tento rok sa MS nepodarilo zorganizovať.


Nasadenie hráčov v Londýne!

V pondelok, 2.7.2012, ITTF Para Table Tenis, www.ipttc.org, zverejnil nový rebríček Tento má veľký význam na nasadenie hráčov počas Paralympijských hier Londýn 2012, kde Slovensko bude reprezentovať 8 športovcov.


Najvyššie nasadeným slovenským hráčom bude Ján Riapoš, keď mu patrí v rebríčku 2.miesto, za ním nasleduje Alenka Kánová, na 3. mieste a Richard Csejtey na 5. Zhodne na 8. mieste sú Peter Mihálik a Martin Ludrovský. Pokles na rebríčku oproti nominácii zaznamenali Rastislav Revúcky, 14. miesto a Andrej Meszároš, 19. Miesto. Postavenie v rebríčku na nasadenie uzatvára Miroslav Jambor na 23. mieste.

V súčasnosti reprezentácia ukončila medzinárodné sústredenie v Srbskej Kaniži a čaká ju sústredenie na konci júla v Slovinskom Lašku.