Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

07.02.2011

 Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

Dnes predpoludním sa na pôde SPV uskutočnila tlačová beseda s časťou našej výpravy, ktorá reprezentovala Slovensko na IPC MS v atletike zdravotne postihnutých športovcov v novozélandskom Christchurchi.  O svoje dojmy sa podelili dvojnásobná strieborná medailistka Hana Kolníková a členovia realizačného tímu.


Traja členovia minivýpravy sa z MS na Novom Zélande  (21. - 30. januára) vrátili domov s dvoma striebornými medailami. V behoch na 100 a 200 m ich získala 21-ročná zrakovo postihnutá šprintérka ŠK Olymp Bratislava Hana Kolníková s navádzačom a trénerom Jánom Surgáčom. Mužská časť malej výpravy pridala 4. miesto a tiež jednu 5. priečku. Obe tieto pozície hneď za stupňami víťazov vybojovali telesne postihnutí atléti. V kategórii F 32 - 34 v konkurencii 18 súťažiacich obsadil 51-ročný Miloš Bardiovský výkonom 19,52 m cenné 4. miesto v hode diskom a o priečku nižšie skončil v konkurencii 12 pretekárov v kategórii F44 30-ročný Adrián Matušík. Tiež v hode diskom dosiahol výkon 47,40 m. Na vrh guľou Adrián Matušík nenastúpil, lebo v dejisku sa boril s veľkými zdravotnými problémami. Podľa trénera Dušana Dědečka zdravotný stav jeho zverenca bol dôležitejší ako prípadná medaila. Aj vtedy, keď všetci vedeli, že by ju mohol získať. "Nechceli sme riskovať, lebo choroba sa výrazne podpísala pod jeho kondíciu," objasnil Dušan Dědeček dôvody, prečo skúsený borec, ktorý pôsobil aj v Dukle Banská Bystrica, na súťaž nenastúpil.

"Keďže dejisko MS Christchurch postihlo v septembri minulého roka zemetrasenie, uvažovalo sa, že sa svetový šampionát preloží niekde inde. Nakoniec ho nechali na Novom Zélande a menšie zemetrasenie sme zažili aj my počas nášho pobytu," uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi Dušan Dědeček.

"Nebolo nám pri ňom všetko jedno, no my sme mali aj iné problémy. Tretina výpravy nám počas dlhej cesty na Nový Zéland ochorela a museli brať antibiotiká, respektíve museli dlhšie zostať na lôžku. Najmä u Miloša Bardiovského bol veľký problém udržať ho so zvýšenou teplotou na lôžku, lebo ten chcel hádzať diskom za každú cenu. Bola to jeho premiéra a nechcel ju zmeškať," pokračoval tréner Miloša Bardiovského Miroslav Vavák. Ako obaja tréneri zhodne konštatovali, bolo dobré, že slovenská výprava cestovala do dejiska šampionátu s dosť veľkým časovým predstihom. Pomohlo im to pri aklimatizácii, ale pred chorobami ich to neochránilo... "Cestovať 36 hodín na Nový Zéland dá poriadne zabrať aj zdravým cestujúcim, nie to ešte telesne postihnutým," konštatoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.

Najväčšiu radosť atlétom spod Tatier na ďalekom Novom Zélande urobila dvojnásobne strieborná Hana Kolníková. Najskôr v behu na 200 m dosiahla čas 26,38 s a v najkratšom šprinte na 100 m zastavila stopky na 12,75 s. Od zlatej medaily ju delili dve stotiny sekundy, čo je iba pol metra. "Mali ste vidieť tú dvojicu. Hanka usmiata od ucha k uchu a jej tréner totálne zdeptaný. Takto dlho sedeli na dráhe a každý po svojom prežívali tie preteky. Jána Surgáča sme museli štyri dni liečiť z tej depresie, do ktorej upadol," so svojským nadhľadom komentoval Dušan Dědeček výsledky Hany Kolníkovej. "Samozrejme, že som chcela vyhrať. Každý športovec chce, ale víťazka bola tentoraz o tie dve stotiny sekundy rýchlejšia," uviedla Kolníková, ktorá po návrate z Nového Zélandu nemá kedy oddychovať. Už v apríli ju čaká ďalší svetový šampionát v Turecku. "Teraz na Novom Zélande som súťažila na MS zdravotne postihnutých, v Turecku budem štartovať na svetovom šampionáte zrakovo postihnutých športovcov," vysvetlila H. Kolníková netradičnú termínovú kolíziu. "Na Novom Zélande nám povedali, že športovci na prvých dvoch miestach v disciplíne vybojovali miestenku pre krajinu na budúcoročnú paralympiádu v Londýne. Lenže neviem, ako to bude v prípade, ak tie práva štartu na paralympiáde vybojuje jedna pretekárka, ako teraz ja. Neviem, či budem mať právo štartovať v dvoch disciplínach, alebo som zaistila miesto aj pre niekoho iného zo šprintérov. Ešte sme to nemali čas zistiť. V Londýne by som nechcela chýbať. Štartovať na paralympiáde a získať na nej medailu je mojim veľkým snom," dodala šprintérka, ktorá svojimi dvoma striebornými medailami rozšírila cennú zbierku slovenských zdravotne postihnutých športovcov.

Na svetovom šampionáte IPC v atletike na Novom Zélande štartovalo celkovo 1100 športovcov zo 78 krajín a padlo tam 57 svetových rekordov. Najúspešnejšou krajinou sa stala Čína. Druhé miesto obsadili zdravotne postihnutí športovci Veľkej Británie a tretí boli Rusi.                      (vg, SITA)


Lukostrelci potvrdili dobrú pripravenosť na Londýn

Počas víkendu sa v Jasove pri Košiciach konalo II. kolo Slovenského pohára a extraligy v terčovej lukostreľbe. Naši paralympionici Peter Kaščák a Marián Marečák potvrdili pred PH 2012 dobrú výkonnosť, keď zvíťazili pred BA Viničným a LKB Bratislava.


Petra Kaščáka v súťaží Slovenského pohára zastavil až vo finále Miroslav Bojcun zo Sl.P. Bratislava, keď náš paralympionik pokazil jediný výstrel (7) a skončil druhý. Informoval reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.


Národná rada SR: renta pre úspešných športovcov nebude

Športovci, ktorí reprezentujú alebo v minulosti reprezentovali Slovensko na olympiáde či paralympiáde , doživotný finančný príspevok za získané medaily dostávať nebudú. Poslanci NR SR sa väčšinou hlasov rozhodli nepokračovať v rokovaní o návrhu zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti od poslancov Mostu-Híd.


Opoziční poslanci chceli odmeňovať športovcov za pódiové umiestnenia na podujatiach organizovaných Medzinárodným olympijským výborom, Medzinárodným  paralympijským výborom, Medzinárodnou šachovou federáciou a Medzinárodným výborom športu pre nepočujúcich.

Výška príspevku sa mala určiť ako násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve zverejnenej Štatistickým úradom za predchádzajúci kalendárny rok. V prípade zlatej medaily malo ísť mesačne o 1-násobok priemernej mzdy, v prípade striebra o 0,6-násobok a bronzoví športovci majú mať nárok na 0,4-násobok priemernej mzdy. O priznanie príspevku si mal športovec sám požiadať.Návrh zákona sa mal pri podmienke dosiahnutia 35 rokov veku týkať asi 80 až 90 osôb a pri podmienke dosiahnutia 40 rokov asi 70 až 80 osôb. Finančné vplyvy novej právnej normy poslanci vypočítali na sumu asi 461-tisíc eur ročne po schválení prvej alternatívy a 383.200 eur ročne pri druhej možnosti.

ME v atletike: Adrián Matušík vybojoval pre Slovensko ďalší bronz!

Slovenský reprezentant Adrián Matušík získal na ME v holandskom Stadskanaali bronzovú medailu v hode diskom v skupine postihnutia F40-44. Rovnaký kov vybojovala počas prvého dňa v behu na 100 metrov zrakovo postihnutá Hana Kolníková.


„Na kolesách proti rakovine“ zajtra v Partizánskom

Charitatívna kampaň, ktorej hlavným organizátorom je SPV, zavíta pri svojom desaťročnom jubileu aj do rodiska jej zakladateľa Radovana Kaufmana. V Partizánskom sa zajtra o 9. hod. uskutoční na futbalovom štadióne slávnostné otvorenie a symbolická jazda.


Program bude pokračovať miestnym kolom podkampane „Na kolesách do škôl“ a od 11:30 hod. bude nasledovať koncert, v rámci ktorého vystúpia Katka Koščová, Matka Guráž, Smola a hrušky, Cover band.

Na programe „kolies“ aktívne participuje okrem SPV aj vedenie mesta na čele s primátorom Jozefom Božikom. Na počesť Radovana Kaufmana, paralympijského víťaza zo Sydney 2000 v dráhovej cyklistike a zakladateľa kampane, pomenovali v tomto roku po ňom Základnú školu na Nádražnej ulici v Partizánskom.   


ME v atletike: bronz Hany Kolníkovej v behu na 100 metrov

Slovenská zrakovo postihnutá atlétka Hana Kolníková vybojovala na ME v holandskom Stadskanaali pre Slovensko prvú medailu. V triede T12 obsadila v behu na 100 metrov tretie miesto. Preteky sa konali za studeného a daždivého počasia a naša reprzentantka zabehla čas 12, 69.


Okrem H. Kolníkovej štartujú na ME 2012 aj vrhači Adrián Matušík, Adrián Vaško, Marek Margoč, Július Hutka a Lenka Gajarská v skoku do diaľky.


Opäť veľkolepé „kolesá“ v Dunajskej Lužnej

V nedeľu 24. júna zavítal jubilejný X. ročník charitatívnej kampane „Na kolesách proti rakovine“ do svojej tradičnej bašty Dunajskej Lužnej. Podujatie, ktoré tu zakladala už zosnulá obyvateľka tejto obce, speváčka Eva – Mária Uhríková, sa opäť odohrávalo za krásneho počasia pred početnou diváckou kulisou.


Program odštartoval o 14:30 hod. symbolickou jazdou na kolesách spred evanjelického kostola na miestny futbalový štadión. Cyklistov, korčuliarov a kolobežkárov tentokrát doplnil konvoj motorkárov, ktorí tiež prišli podporiť našu kampaň.

Od 15. hod. sa na štadióne začal benefičný koncert, ktorého účastníkov privítali  predseda SPV Ján Riapoš a prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická. Tradičný moderátor koncertov „Na kolesách...“ Richard Hergott postupne predstavil účinkujúcich, ktorí na pódiu predviedli svoje umenie bez nároku na honorár. V Dunajskej Lužnej sa okrem iných predstavili Peter Lipa, Smola a Hrušky, Lazzaro, Campana Batucada, Roman Tomášek, Marcel Vén, Zuzana Suchánková.  Najväčším ťahákom, najmä pre mládež, bol vo večerných hodinách rapper Majk Spirit.

Súčasťou dňa boli aj jazdy v rámci podkampane „Na kolesách do škôl“, ktorej miestne kolo sa odohralo na vytýčenej trati v rohu futbalového ihriska pod veľkou nafukovacou bránou spoločnosti Alpine Pro – partnera oblečenia Slovenského paralympijského družstva Londýn 2012. Nechýbali rôzne kondičné prístroje od spoločnosti InSportline, nafukovacie atrakcie pre deti, ohňová šou a ďalšie sprievodné akcie.

V rámci finančnej zbierky sa v Dunajskej Lužnej vyzbieralo 1.214 eur.


 V Brne sa skončili najväčšie európske hry hendikepovanej mládeže

Slávnostným ceremoniálom na Námestí Slobody v Brne sa v sobotu večer uzavrel tretí ročník Európskych hier mládeže, ktoré organizoval  Nadačný fond Emil v spolupráci s Európskym paralympijským výborom (EPV). Počas hier, ktoré slávnostne otvorili v stredu 20. júna, si hendikepovaná mládež zmerala sily v štyroch športoch: atletike, boccii, plávaní a stolnom tenise.


Prvé dva ročníky sa uskutočnili tiež v Brne, ešte pod názvom Evropské hry hendikepované mládeže. Ide o najvačšie podujatie svojho druhu v Európe, štartovalo na ňom 350 športovcov zo 14 krajín (Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Nemecko, Slovensko, Rusko, Škótsko, Dánsko, Taliansko). Na otváracom aj záverečnom ceremoniále prehovoril k účastníkom predseda EPV John Petersson z Dánska. Slovensko bolo zastúpené koordinátorom hier Samuelom Roškom, ktorý je členom exekutívy EPV a zároveň generálnym sekretárom SPV.  

Našu krajinu reprezentovalo na týchto hrách 21 športovcov, ktorí dosiahli  viacero medailových úspechov. Vrátane doprovodov  mala naša výprava 42 členov.


SO 2012: prvenstvo si z Trnavy odviezol Francúz Cattaneo

Včera vyvrcholil na dvorcoch TC Empire v Trnave turnaj Slovakia Open 2012 v tenise na vozíku. Prvenstvo si v mužskej dvojhre vybojoval Francúz Fréderic Cattaneo (12. hráč sveta) po víťazstve nad Poliakom Tadeuszom Kruszelnickim (24.) v pomere 6:2, 6:3. Medzi ženami triumfovala podľa predpokladov Britka Lucy Shuker pred Rakúšankou H. Koosz.


Cattaneo postúpil do finále cez rakúsku legendu Legnera (18.), Kruszelnicki zastavil obávaného Švéda Wikströma (16.).

Tomáš Masaryk (202.) vypadol už v prvom kole s Poliakom Kulikom (105.). Náš v súčasnosti najlepší hráč a už istý účastník PH 2012 David Chabreček (54.) zdolal v prvom kole Gréka Stramatisa (425.), ale v druhom už nestačil na Nemca Sommerfelda (48.).

Dejiskom 19. ročníka bola po prvýkrát v histórii Trnava. Turnaj, zaradený do medzinárodného kalendára ITF NEC Wheelchair Tennis Tour 2012  ITF - 2 kategórie s celkovou dotáciou 16.500 USD, sa doteraz hrával v Bratislave. Jeho oganizátormi sú SPV, SZTPŠ a STZ.


Cyklistika: v Segovii dve druhé miesta Simony Matičkovej

UCI Svetový pohár v cyklistike pokračoval v dňoch 15. – 17. júna v španielskej Segovii. Najlepšie umiestnenie z našich pretekárov dosiahla Simona Matičková, ktorá v kategórii  WT1 bola dvakrát druhá. Naopak, preteky nevyšli podľa očakávania tandemu Vladislav Janovjak - Róbert Mitošinka.  


Druhého kola UCI svetového pohára v cyklistike zdravotne postihnutých, ktoré sa konalo v španielskej Segovii v dňoch 15. – 17. júna 2012, sa zúčastnilo aj družstvo Slovenska a to v zložení:Vladislav Janovjak (skupina MB)Róbert Mitošinka (pilot tandemu)Jaroslav Švestka (MC2)Simona Matičková (WT1)Vladimír Matička (asistent)Branislav Režňák (tréner a vedúci družstva)Kvôli oficiálnej UCI klasifikácii do Španielska spolu s reprezentačným družstvom cestoval aj nový zdravotne postihnutý cyklista Vladimír Guzma, ktorý štartoval v drese Podjavorinského športového klubu Reprogas.14. júna sa okrem V. Guzmu opätovnej klasifikácii podrobila aj Simona Matičková a ostala v skupine WT1. Vladimír Guzma bol zaradený do skupiny MC3.V piatok 15. júna bola na programe časovka jednotlivcov. Tandem Janovjak – Mitošinka dosiahol na 21 km trati (identickej s minulým rokom) lepší čas ako vlani, avšak strata 1:06min na víťazný španielsky tandem Venge – Llaurado stačila len na 12. miesto. Jaroslav Švestka obsadil v skupine MC2 rovnako ako vlani 13. priečku. Vo WT1 Simona Matičková obsadila druhé miesto. Vladimír Guzma skončil v MC3 na 19. mieste.16. júna štartoval v cestnom preteku v meste Cuéllar tandem Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom. Trať pre tandemy merala 104 km a hneď v prvom z deviatich kôl zaútočil holandský tandem, avšak pelotón ho rýchlo dostihol. Vo štvrtom kole sa podaril únik štyrom tandemom (Belgicko, Poľsko, Francúzsko a Španielsko), ktoré svoj náskok…