Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

07.02.2011

 Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

Dnes predpoludním sa na pôde SPV uskutočnila tlačová beseda s časťou našej výpravy, ktorá reprezentovala Slovensko na IPC MS v atletike zdravotne postihnutých športovcov v novozélandskom Christchurchi.  O svoje dojmy sa podelili dvojnásobná strieborná medailistka Hana Kolníková a členovia realizačného tímu.


Traja členovia minivýpravy sa z MS na Novom Zélande  (21. - 30. januára) vrátili domov s dvoma striebornými medailami. V behoch na 100 a 200 m ich získala 21-ročná zrakovo postihnutá šprintérka ŠK Olymp Bratislava Hana Kolníková s navádzačom a trénerom Jánom Surgáčom. Mužská časť malej výpravy pridala 4. miesto a tiež jednu 5. priečku. Obe tieto pozície hneď za stupňami víťazov vybojovali telesne postihnutí atléti. V kategórii F 32 - 34 v konkurencii 18 súťažiacich obsadil 51-ročný Miloš Bardiovský výkonom 19,52 m cenné 4. miesto v hode diskom a o priečku nižšie skončil v konkurencii 12 pretekárov v kategórii F44 30-ročný Adrián Matušík. Tiež v hode diskom dosiahol výkon 47,40 m. Na vrh guľou Adrián Matušík nenastúpil, lebo v dejisku sa boril s veľkými zdravotnými problémami. Podľa trénera Dušana Dědečka zdravotný stav jeho zverenca bol dôležitejší ako prípadná medaila. Aj vtedy, keď všetci vedeli, že by ju mohol získať. "Nechceli sme riskovať, lebo choroba sa výrazne podpísala pod jeho kondíciu," objasnil Dušan Dědeček dôvody, prečo skúsený borec, ktorý pôsobil aj v Dukle Banská Bystrica, na súťaž nenastúpil.

"Keďže dejisko MS Christchurch postihlo v septembri minulého roka zemetrasenie, uvažovalo sa, že sa svetový šampionát preloží niekde inde. Nakoniec ho nechali na Novom Zélande a menšie zemetrasenie sme zažili aj my počas nášho pobytu," uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi Dušan Dědeček.

"Nebolo nám pri ňom všetko jedno, no my sme mali aj iné problémy. Tretina výpravy nám počas dlhej cesty na Nový Zéland ochorela a museli brať antibiotiká, respektíve museli dlhšie zostať na lôžku. Najmä u Miloša Bardiovského bol veľký problém udržať ho so zvýšenou teplotou na lôžku, lebo ten chcel hádzať diskom za každú cenu. Bola to jeho premiéra a nechcel ju zmeškať," pokračoval tréner Miloša Bardiovského Miroslav Vavák. Ako obaja tréneri zhodne konštatovali, bolo dobré, že slovenská výprava cestovala do dejiska šampionátu s dosť veľkým časovým predstihom. Pomohlo im to pri aklimatizácii, ale pred chorobami ich to neochránilo... "Cestovať 36 hodín na Nový Zéland dá poriadne zabrať aj zdravým cestujúcim, nie to ešte telesne postihnutým," konštatoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.

Najväčšiu radosť atlétom spod Tatier na ďalekom Novom Zélande urobila dvojnásobne strieborná Hana Kolníková. Najskôr v behu na 200 m dosiahla čas 26,38 s a v najkratšom šprinte na 100 m zastavila stopky na 12,75 s. Od zlatej medaily ju delili dve stotiny sekundy, čo je iba pol metra. "Mali ste vidieť tú dvojicu. Hanka usmiata od ucha k uchu a jej tréner totálne zdeptaný. Takto dlho sedeli na dráhe a každý po svojom prežívali tie preteky. Jána Surgáča sme museli štyri dni liečiť z tej depresie, do ktorej upadol," so svojským nadhľadom komentoval Dušan Dědeček výsledky Hany Kolníkovej. "Samozrejme, že som chcela vyhrať. Každý športovec chce, ale víťazka bola tentoraz o tie dve stotiny sekundy rýchlejšia," uviedla Kolníková, ktorá po návrate z Nového Zélandu nemá kedy oddychovať. Už v apríli ju čaká ďalší svetový šampionát v Turecku. "Teraz na Novom Zélande som súťažila na MS zdravotne postihnutých, v Turecku budem štartovať na svetovom šampionáte zrakovo postihnutých športovcov," vysvetlila H. Kolníková netradičnú termínovú kolíziu. "Na Novom Zélande nám povedali, že športovci na prvých dvoch miestach v disciplíne vybojovali miestenku pre krajinu na budúcoročnú paralympiádu v Londýne. Lenže neviem, ako to bude v prípade, ak tie práva štartu na paralympiáde vybojuje jedna pretekárka, ako teraz ja. Neviem, či budem mať právo štartovať v dvoch disciplínach, alebo som zaistila miesto aj pre niekoho iného zo šprintérov. Ešte sme to nemali čas zistiť. V Londýne by som nechcela chýbať. Štartovať na paralympiáde a získať na nej medailu je mojim veľkým snom," dodala šprintérka, ktorá svojimi dvoma striebornými medailami rozšírila cennú zbierku slovenských zdravotne postihnutých športovcov.

Na svetovom šampionáte IPC v atletike na Novom Zélande štartovalo celkovo 1100 športovcov zo 78 krajín a padlo tam 57 svetových rekordov. Najúspešnejšou krajinou sa stala Čína. Druhé miesto obsadili zdravotne postihnutí športovci Veľkej Británie a tretí boli Rusi.                      (vg, SITA)


Stolní tenisti sa vrátili z medzinárodného sústredenia v Slovinsku  

Slovenská reprezentácia v stolnom tenise sa počas minulého týždňa zúčastnila na medzinárodnom sústredení v slovinskom Lašku. Od 27. júla do 5. augusta sa tu pripravovala spolu s ďalšími hráčmi z Holandska, Brazílie, Slovinska, Nórska, Srbska, Chorvátska, Turecka a Fínska na PH 2012 v Londýne, ktoré sa začnú už o necelé štyri týždne.


Naši reprezentanti absolvovali v tomto kúpeľnom stredisku dvojfázové tréningy – dopoludnia od 9:00 do 11:30 hod. a popoludní od 16:30 do 19:00 hod.

Zloženie slovenskej výpravy v Lašku:

hráči - Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky (TT2), Alena Kánová (TT3), Peter Mihálik, Andrej Mészáros (TT4), Richard Csejtey, Miroslav Jambor (TT8)  

realizačný tím – sparingpartner Stanislav Gumán, masérky Nesvija Trepačová a Renáta Múčková, psychológ Emil Bulla a vedúci výpravy Tomáš Varga


Včera sme nakrúcali reklamný spot pre PH 2012

Atelier R v bratislavskej Trnávke bol včera dejiskom nakrúcania reklamného spotu, ktorý bude odvysielaný v rámci kampane k PH 2012. Celú reklamnú kampaň opäť vyrába pre Slovenský paralympijský výbor agentúra ROKO.


V ateliéri sa stretli zástupcovia deviatich športov, v ktorých bude Slovensko štartovať na londýnskych hrách. Všetci sa postupne vystriedali pred kamerou a fotoaparátmi aj so svojim športovým náradím.  Súčasťou kampane bude okrem televízneho spotu aj silná printová a  billboardová kampaň, takže zábery z nakrúcania sa objavia ako hlavný motív týchto vizuálov. Reklamnú kampaň skompletizujú spoty v niekoľkých rádiách a reklamné bannery na webových portáloch.

Reklamná kampaň k PH 2012 bude spustená krátko po skončení práve prebiehajúcej olympiády.

http://www.spv.sk/fotogaleria/21-nakrucanie-tv-spotu-londyn-2012


Medveď na námestí podporí paralympionikov

Na Františkánskom námestí v Bratislave stojí od včera medveď, ktorý má pomôcť slovenským paralympionikom a zároveň pozýva na výstavu „Medvede bez hraníc“, ktorá putuje po celom svete. V súčasnosti si ju návštevníci môžu pozrieť v bratislavskom Poluse.


Medveď na Františkánskom námestí má nielen Bratislavčanom pripomenúť, že takáto výstava existuje, ale aj získať financie pre mladých slovenských paralympionikov. "Každý, kto si zakúpi suvenír - malého medvedíka, prispieva na podporu zdravotne postihnutýchšportovcov, najmä mladých ľudí, ktorí sa pripravujú na účasť na paralympiáde," uviedol počas včerajšieho odhalenia medveďa primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. "Verím, že o 29 dní, kedy sa začnú paralympijské hry, potvrdíme, že tento odkaz nevyšiel nazmar," doplnil vedúci slovenskej výpravy na PH 2012 v Londýne Samuel Roško.

Bratislava získala medveďa ako dar od organizátorov výstavy a bude umiestnený v centre mesta počas prebiehajúcej olympiády aj paralympijských hier. Prežije aj zimu, je totiž vyrobený z takých materiálov a farieb, aby zniesol aj nepriaznivé podmienky. Dokedy na námestí bude, mesto ešte nevie. Objavila sa však aj myšlienka, že by medveď neskôr putoval na hrad.


Lukostreľba: Kaščák s Kinikom druhí v extralige

Slovenskí reprezentanti v lukostreľbe, ktorí nás budú reprezentovať na PH 2012 v Londýne, si úspešne počínajú v domácich súťažiach, kde sú ich súpermi zdraví lukostrelci. Peter Kaščák vedie po treťom kole priebežné poradie Slovenského pohára (SP).


Úspešne si počínal aj v extralige, kde so svojim kolegom z kežmarského klubu Petrom Kinikom (majstrom sveta z roku 2009 v kladkovom luku) obsadili druhé miesto. Naposledy vyhral Kaščák kvalifikáciu na III. kole SP vo Veľkom Záluží fantastickým výkonom 688 bodov!

„Vo štvrťfinále síce v časovej tiesni nevystrelil jeden šíp, ale v súboji o tretie miesto doslova sfúkol svojho súpera“, uviedol na margo Kaščáka reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.  „Peter Kinik sa zasa veľmi dobre stotožnil z novým ukotvením na luku, hoci má   nevýhodu oproti ostatným kladkovým lukostrelcom, lebo má o jeden zámerný bod menej“, povedal o našom ďalšom „londýnskom“ reprezentantovi.  

V dňoch 4. - 5. augusta čaká našich lukostrelcov IV. kolo SP v Kežmarku, ktoré bude zároveň poslednou previerkou pred odletom na ostrovy. “Veríme, že aj toto kolo na domácej pôde zvládnu na jednotku a posilnia si sebavedomie pred najdôležitejším podujatím v Londýne“, dodal V. Majerčák.


Paralympijský oheň príde do Londýna zo Stoke Mandeville

Deň pred otvorením hier, 28. augusta, sa na štadióne v Stoke Mandeville uskutoční ceremoniál zapálenia paralympijského ohňa. Ten bude vytvorený zo štyroch pochodní, zapálených postupne 24. 8. v Londýne, 25. 8. v Belfaste, 26. 8. v Edinburghu a 27. 8. v Cardiffe.


Tento akt symbolizuje spojenie ohňa zo všetkých častí Spojeného kráľovstva – Anglicka, Severného Írska, Škótska a Walesu do jedného celku. Následne spojený oheň dopraví 580 bežcov s pochodňou po 87 mílovej trati na Olympijský štadión v britskej metropole, kde sa večer 29. augusta uskutoční slávnostný ceremoniál XIV. paralympijských hier Londýn 2012.

Aj stretnutie štyroch plameňov v Stoke Mandeville nesie v sebe symboliku, nakoľko toto mesto je rodiskom paralympijských hier. Sir Ludwig Guttmann tu v roku 1948 zorganizoval prvé športové súťaže pre rehabilitujúcich veteránov z druhej svetovej vojny v rovnakom čase, ako sa konali olympijské hry v Londýne.


Stolní tenisti budú dolaďovať formu v kúpeľnom Lašku

Slovenská reprezentácia v stolnom tenise odcestovala dnes do slovinského Laška, kde sa v dňoch 27. júla až 5. augusta zúčastní na medzinárodnom tréningovom kempe. Pripravovať sa tu budú všetci ôsmi hráči, ktorí sa kvalifikovali do Londýna. Do prípravy sa už zapojil po dlhodobom zranení aj Andrej Mészáros.


„Uvedené stredisko využívame už dlhodobo a je overenou formou záverečnej prípravy pred vrcholnými podujatiami,“ uviedol Ján Riapoš, ktorý bude v Londýne štartovať už na svojej piatej paralympiáde.

V Lašku sa bude pripravovať približne sto hráčov z desiatich krajín.


 V rugby vozíčkarov sú favoritmi USA a Austrália

Osem tímov bude bojovať v rugby vozíčkarov o paralympijské medaile počas PH 2012 v Londýne. Austrália, Belgicko, Kanada, Francúzsko, Japonsko, Švédsko, USA a hostiteľská Veľká Británia odohrajú svoje zápasy v dňoch 5. až 9. septembra v Basketball Arene v Olympijskom parku.


Táto hala je zároveň najväčším dočasným športoviskom, aké sa kedy postavilo v histórii hier. Finále je na programe až v záverečný deň paralympiády a predpokladá sa, že sa v ňom  stretnú USA a Austrália. Zatiaľčo „protinožci“ na svoje prvé paralympijské zlato iba čakajú, USA vyhrali všetky svetové šampionáty od roku 2006 a obhajujú aj prvenstvo z Pekingu 2008. Ťahákom tohto pre Slovákov netypického športu bude už otvárací zápas, v ktorom preveria schopnosti Američanov domáci reprezentanti. V ďalších zápasoch sa počas prvého hracieho dňa stretnú Švédsko - Belgicko, Austrália - Kanada a Japonsko - Francúzsko.


Chabreček otestuje svoju výkonnosť ešte v Salzburgu a v Brne

Jediný slovenský zástupca na PH 2012 v tenise na vozíku David Chabreček (30) bude pred londýnskymi hrami ešte štartovať v prvej polovici augusta na Salzburg Open a v Brne na Eurovia Cupe. Aktuálne sa nachádza na 67. priečke svetového rankingu, doteraz najvyššie bol v decembri 2010 na 27. mieste.


Naposledy testoval predlondýnsku formu na turnaji v Záhrebe koncom júna.V britskej metropole bude štartovať už na svojej tretej paralympiáde. Debutoval v Aténach 2004 spolu s Jozefom Felixom. V Pekingu 2008 sme mali troch tenisových zástupcov, keďže sa na PH prebojoval aj Marek Gergely. V Londýne bude tentokrát štartovať ako jediný Slovák a chcel by prejsť aspoň cez prvé kolo. Na modrých dvorcoch v Etan Manor sa preddstaví 64 najlepších hráčov sveta.


Philip Craven a Jacques Rogge podpísali včera novú dohodu

Predsedovia Medzinárodného paralympijského výboru (MPV) a Medzinárodného olympijského výboru (MOV), sir Philip Craven a Jacques Rogge podpísali včera v Londýne dohodu, ktorá zabezpečuje, že paralympijské hry sa budú konať v rovnakom meste ako olympijské hry aj v roku 2020.Na 124. zasadnutí MOV v Londýne, ktoré sa konalo tri dni pred začiatkom OH a 36 dní pred otváracím ceremoniálom PH, rozšírili obaja prezidenti existujúcu dohodu, ktorá bola podpísaná v júni 2006 s dosahom na hry v roku 2016. Dohoda teda zahŕňa spoluprácu MPV a MOV v rámci hesla "jedna ponuka, jedno mesto" aj o Pjongčang 2018  a hry v roku 2020, ktoré sa budú konať v Istanbule, Madride alebo Tokiu.


Okrem tejto dohody boli súčasťou dokumentu aj nové programy a činnosti, vrátane olympijskej solidarity a odovzdávania skúseností. Strany sa tiež dohodli, že budú ďalej diskutovať o projektoch spoločného záujmu v blízkej budúcnosti. Nová dohoda prináša aj navýšenie finančných prostriedkov pre MPV.