Gergelyho svalové zranenie, štart v Trnave otázny

04.06.2015

Gergelyho svalové zranenie, štart v Trnave otázny

Naša jednotka v tenise na vozíku Marek Gergely  absolvuje v týchto dňoch sériu turnajov v zahraničí, ktorú by mal zakončiť na Slovakia Open 2015 v Trnave 18. - 21. júna. Po dvoch májových turnajoch v Taliansku zavítal do poľského Plocka na Orlen Polish Cup 2015.


„Bohužiaľ, už v prvom kole sa mi objavilo svalové zranenie, takže zápas som iba dohral. Lepšie to bolo predtým v Taliansku. Na prvom turnaji Masera Trophy som sa dostal do finále, kde som prehral s výborným domácim antukárom Mazzaiom. Na druhom turnaji Albarella Cup som postúpil do semifinále. Boli to menšie lokálne turnaje, ale finálovou účasťou som splnil cieľ“, povedal.

Po Plocku by mal nastúpiť v Prostějove na turnaji VINCI Wheelchair Czech Open  2015 a potom v Trnave. „Samozrejme, najmä v Trnave by som rád štartoval, ale iba ak sa mi podarí dať zdravotne dokopy“, dodal Marek Gergely, aktuálne sa nachádzajúci na 43. priečke svetového rankingu, ktorého cieľom je prebojovať sa na PH 2016 v Riu.


Slovensko už získalo 20 miesteniek

Ďalší slovenskí paralympionici - tentoraz stolní tenisti sa môžu tešiť na účasť na PH Rio 2016. Po uzatvorení rebríčkov ITTF v stolnom tenise ku koncu roka 2015 a po poslednom turnaji v Kostarike si Slovensko zásluhou dosiahnutých výsledkov v roku 2015 pripísalo na konto ďalších 6 miesteniek a rozšírilo už celkový počet na 20. Miestenky majú teda isté 6 naši stolní tenisti - J. Riapoš, R. Revúcky, P. Mihálik, M. Ludrovský, R. Csejtey a A. Kánová, ktorí vo svojich skupinách skončili na postupových pričkach.  Počet sa môže ešte navýšiť, pretože tesne za postupovou hranicou je M. Jambor a Slovensko má možnosť požiadať o voľnú kartu.  


Hokejový kemp povedie legendárny George Kingston!

Jedným z dvojice trénerov, ktorých IPC angažoval pre tréningový kemp hokejistov na sánkach v Dolnom Kubíne, bude Kanaďan George Kingston. Na MS 1994 v Taliansku priviedol hokejistov krajiny javorového listu k titulu svetového šampióna po dlhých 33 rokoch!  

 


 V období predtým získali väčšinu titulov hráči ZSSR, občas sa nejaký ušiel Československu alebo Švédsku. Kingston bol dve sezóny hlavným koučom tímu NHL San José Sharks, viedol aj olympijské výbery Kanady a reprezentácie Nórska a Nemecka.   Tréningový kemp sa bude konať v dňoch 14. – 17. januára.      

Na budúci týždeň hokejový kemp v Dolnom Kubíne

 

Od 14. do 17. januára bude zimný štadión v Dolnom Kubíne dejiskom tréningového kempu v hokeji na sánkach, na ktorom sa zúčastní 15 hráčov a dvaja tréneri. Vypomôcť prídu aj dvaja zástupcovia IPC zo Severnej Ameriky.

   


 

Kemp bude finančne podporený aj zo strany IPC (Medzinárodný paralympijský výbor). V rámci neho absolvujú hráči predpoludním a popoludní tréningy, večer bude venovaný teoretickým mítingom k rozvoju tohto športu.   


Brazília uverejnila zoznam krajín, ktoré budú môcť vstúpiť na ich územie

Občania z Austrálie, Kanady, Japonska a Spojených štátov nebudú potrebovať víza pre vstup do Brazílie v priebehu tohtoročných olympijských a paralympijských hier, oznámila vláda.


Výnimka bude platiť pre občanov týchto krajín od 1. júna do 18. septembra 2016 a budú im udelené 90 dňové víza. Zákon za dočasnú výnimku schválil prezident Dilmah Rousseff v novembri aj keď nebol potvrdený prijímajúcimi krajinami až do dnešných dní. Teraz môžu návštevníci s alebo bez olympijských vstupeniek vstúpiť do Brazílie iba s pasom alebo iným oficiálnym dokumentom.

Pre občanov Slovenskej republiky platí obojstranný bezvízový styk s dobou maximálneho možného pobytu v krajine 90 dní.


Lukostreľba: Pavlíkova forma pred Riom graduje

Marcel Pavlík vstúpil do Nového roka ako svetový líder vo svojej kategórii. Jeho forma graduje - najprv pred pár dňami vo Viničnom posunul svoj osobný a slovenský rekord v kvalifikácii 591/600 b. a ako prvý Slovák pokoril maximum v rozstreloch 150/150 b.

 


Ale jeho vrcholom v roku 2015 je 7. miesto v kvalifikácii (591 b.) na GP Berlína v halovej lukostreľbe, kde v jeho kategórii súťažilo takmer 150 športovcov, väčšinou profesionálov. V rozstreloch ho zastavil až v osemfinále juniorský majster sveta. „Celkové deviate miesto, v tak silnej konkurencii zdravých lukostrelcov, je úžasné. Marcelova túžbe je stať sa profesionálom a v Berlíne rozhodne dokázal, že právom“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.

Veselého Silvestra 2015 a šťastný nový rok 2016

veľa zdravia, šťastia, osobných i pracovných úspechov želá všetkým kolektív pracovníkov Slovenského paralympijského výboru, Paralympijskej marketingovej spoločnosti a Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov.


Šesť miesteniek pre stolných tenistov do Ria 2016

 

Medzinárodná federácia stolného tenisu zdravotne znevýhodnených (IPTTC) zverejnila včera rebríček, ktorý na základe postavenia jednotlivých hráčov určuje istotu postupu na PH Rio 2016. Slováci tam budú obhajovať dve zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu z Londýna 2012.

 

 


Istotu miestenky má už dnes šesť hráčov zo Slovenska. Najvyššie postaveným je Ján Riapoš (TT2) na 4. mieste, nasleduje Alena Kánova (TT3) na 7. mieste. Zhodne na 8. priečkach sú Richard Csejtey (TT8) a Martin Ludrovský (TT2), na 12. miestach zasa Peter Mihálik (TT4) a Rastislav Revúcky (TT2). Na potvrdenie jednotlivých krajín bude ešte čakať Miroslav Jambor (TT7), momentálne na 16. mieste. Účasť Andreja Mészárosa je už len v rovine udelenia divokej karty pre súťaž družstiev (aktuálne sa nachádza na 27. mieste). Postupové miesto je neprenosné, čiže ak krajina hráča nenominuje, prepadá v prospech ďalšieho v poradí.

Posledný tohtoročný turnaj v Kostarike pomohol hlavne Rastislavovi  Revúckemu, keď vďaka 60 bodom postúpil zo 16. na 12. miesto, čím si  zabezpečil priamy postup do Ria.


Čo čaká slovenských paralympionikov v roku 2016?

Najdôležitejšou udalosťou bude konanie XV. paralympijských hier v dňoch 7. - 18. septembra v brazílskom Riu. Ešte predtým však čaká viacerých  našich reprezentantov zápolenie o miestenky na rôznych kvalifikačných podujatiach. Niektorým už zostáva iba spoľahnúť sa na tzv. voľnú kartu.


 

Rok 2016 však začnú zimní športovci. Alpskí lyžiari absolvujú úvodné preteky Svetového pohára 15. januára v rakúskom Abtenau. Následne zavítajú do Tarvisia (Taliansko), St. Moritz (Švajčiarsko) a Tignes (Francúzsko). Curlerov na vozíku čaká svetový šampionát v dňoch 21. – 28. februára vo švajčiarskom Luzerne.

Dejiskom MS jednotlivcov v boccii bude 19. až 26. marca čínska metropola  Peking. Plavci budú mať svoj kontinentálny šampionát na ostrove Madeira od 30. apríla do 7. mája a atléti 10. – 16. júna v talianskom meste Grosseto.

Na Slovensku budeme organizovať tradičné turnaje Slovakia Open v stolnom tenise (10. - 15. mája, Bratislava) a tenise na vozíku (16. - 19. júna, Trnava).

 


Úspešní športovci dostanú minimálne dôchodky

Medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier, ako aj majstrovstiev sveta, a zlatí majstri Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 500 do 750 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o príspevku športovému reprezentantovi, ktorý nadobudne účinnosť od 1. januára.


  Právnu normu predložili poslanci za Smer-SD Otto Brixi, Anton Martvoň, Dušan Čaplovič a Dušan Galis. Pôvodne chceli vládni zákonodarcovia medailistom z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier, ako aj zlatým majstrom sveta a Európy garantovať dôchodok vo výške 550 až 800 eur podľa medailového umiestnenia. Martvoň však pozmeňujúcim návrhom rozšíril okruh športovcov aj o strieborných a bronzových z majstrovstiev sveta, pričom sa znížila výška dôchodku o 50 eur. Ak dôchodok reprezentačných športovcov bude nižší ako 500 až 750 eur, štát im ho dorovná, v prípade bronzových medailistov z olympiády a majstrovstiev sveta na úroveň 500 eur, strieborných na 600 eur a zlatých víťazov na 750 eur. Zlatí majstri Európy si budú môcť nárokovať dôchodok 500 eur. O príspevok budú môcť požiadať medailisti až po dovŕšení dôchodkového veku.  Vrcholoví reprezentanti vynakladajú podľa poslancov za stranu Smer-SD úsilie, aby dosiahli životné úspechy a ocenenia a nemajú preto dostatočný priestor venovať sa iným oblastiam, v ktorých by si zabezpečili peniaze potrebné na bežný život. "Chceme pomôcť udržať dôstojnú životnú úroveň vrcholovým športovcom na dôchodku, ktorí sa zaslúžili o prezentovanie dobrého mena Slovenska, respektíve niekdajšieho Československa v zahraničí," povedal Martvoň.  Ak športový reprezentant dosiahol viacero medailových ocenení, bude mať nárok len na jeden príspevok, a to v sume prislúchajúcej najvyššiemu medailovému oceneniu. (SITA, vg)