Finále SP: v Super G bronzový Martin France!

04.03.2016

Finále SP: v Super G bronzový Martin France!

Včera bol na programe finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v stredisku Aspen/Buttermilk (USA) prvý z dvoch pretekov Super G. Treťou priečkou sa v silnej konkurencii blysol medzi telesne znevýhodnenými stojacimi mužmi náš Martin France.


Pred neho sa dostali iba Rakúšan Salcher a Švajčiar Pfyl, až za ním bol na piatej priečke dvojnásobný paralympijský šampión zo Soči 2014 Alexej Bugajev.

Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom obsadil medzi zrakovo znevýhodnenými piate miesto, deň predtým bol v druhom zjazde štvrtý. V tejto disciplíne skončil France na ôsmej priečke.

Dnes dokončia finále SP druhým pretekom Super G.


Týždeň plážových športov v Bratislave

Začiatkom júna sa Námestie M. R. Štefánika v bratislavskej Eurovei na niekoľko dní premení na pláž.

Pri nábreží Dunaja vyrastie plážové ihrisko, kde sa bude hrať beach futbalový turnaj detí, volejbalový turnaj a najväčším lákadlom bude exhibícia v plážovom tenise v sobotu 4. júna. Počas týždňa plážových športov budú prebiehať súťaže pre deti, tréningy pre verejnosť v beach tenise pod dozorom skúsených hráčov, ale aj iné športové aktivity s trénermi. Zahrať si môže prísť každý. Exhibície sa pre dobrú vec zúčastnia aj známe slovenské osobnosti zo sveta športu a médií (A. K. Schmiedlová, S. Piasecký, R. Štúr a další). Podujatie podporil aj Slovenský paralympijský výbor.

Druhé vydanie PARALYMPIONIKA PLUS už v pondelok!

V denníku Plus jeden deň nájdete v pondelok 30. mája vložené druhé tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik Plus, ktorý prináša aktuálne informácie z diania v paralympijskom športe.


Druhé vydanie je zamerané na 100 dní do PH Rio 2016 a dočítate sa v ňom, kto sú naši najvážnejší medailoví adepti, v akom oblečení sa výprava vyberie do najväčšej krajiny Latinskej Ameriky, ako sa organizátori pripravujú na tento najväčší sviatok športu zdravotne znevýhodnených, ale nechýba ani obzretie sa, čo robia medailisti z predošlých paralympiád.

Vrátime sa aj k turnaju Alison Slovakia Open 2016 v stolnom tenise, k ME v plávaní na Madeire a venujeme sa aj téme, ako sa môžu zapojiť do paralympijského športu mladé talenty.

Nezabudnite, PARALYMPIONIK PLUS 2/2016 už v pondelok 30. mája!


Aj pondelňajšie „limity“ o 100 dňoch do Ria

Ďalšie vysielanie pondelňajšej relácie „Bez limitov“ o 20:40 hod. na Rádiu Slovensko bude venované míľniku – 100 dní do začiatku septembrových XV. paralympijských hier v brazílskom Riu.


V relácii, ktorú pripravuje Stano Ščepán, sa k aktuálnemu stav príprav na tieto hry vyjadria predseda SPV Ján Riapoš, vedúci Štábu PH Rio 2016 Samuel Roško a naši športovci, ktorí sa pripravujú do Ria.

Počúvajte už tento pondelok 30. mája!


Marcel Pavlík už v šestnásťfinále ME

Anglický Nottingham je v týchto dňoch dejiskom európskeho šampionátu v lukostreľbe zdravých, na ktorom štartuje aj paralympionik Marcel Pavlík. Ten bol už druhýkrát po sebe vyhlásený za lukostrelca roka na Slovensku.


V kvalifikácii síce skončil na 33. mieste zo 69 štartujúcich s nástrelom 673 bodov, čo má ďaleko od jeho maxima, ale po oddychu v druhom kole zdolal v treťom svojho súpera z Francúzska a v dnešnom šestnásťfinále ho čaká víťaz kvalifikácie Holanďan Mike Schloesser (700 b.).  

Pavlík sa už postupom do šestnásťfinále dostal z trojice našich mužských zástupcov v Nottinghame najďalej.


Ambasádorkou projektu aj Anna Oroszová

Projekt „Nezastaviteľní“ má dvoch ambasádorov. V Českej republike podporuje myšlienku už tretí rok známy český paralympionik Jiří Ježek, na Slovensku prevzala nad ním záštitu handbikerka Anna Oroszová, ktorá sa pripravuje na svoju štvrtú paralympiádu.


„Je to veľmi ojedinelý projekt. Okamžite ma oslovil, pretože podáva pomocnú ruku tam, kde doteraz chýbala, a to je vzácne. Spomínam si na moje ťažké športové začiatky, kedy mi nemal kto pomôcť. Veľmi oceňujem, že niekto pomáha mladým ľuďom ísť tým správnym smerom, športovať, aby sa vzchopili, zabojovali a nepoddávali sa či už smútku, depresii, nebodaj alkoholu“, uviedla. Prekonali ťažkú chorobu či vážny úraz, ktoré im zmenili život. Nevzdali sa a aj napriek hendikepu chcú športovať. Sú nezastaviteľní. Reč je o 3 slovenských a 8 českých zdravotne znevýhodnených, ktorých do rovnomenného projektu spomedzi 63 prihlásených vybrala odborná komisia na čele s ambasádormi projektu. Jedenásť „Nezastaviteľných“ verí, že aj s pomocou verejnosti získajú vďaka projektu špeciálny hanbike, monoski alebo sledge bežky. Naspäť do ulíc, na zjazdovku a do vody môže „Nezastaviteľným“ pomôcť svojím pohybom každý z nás. A to úplne jednoducho. V priebehu tohto leta stačí prejsť na bicykli, kolieskových korčuliach, behom alebo peši špeciálnou Birell bránou umiestnenou na atraktívnych miestach, na ktorých ľudia trávia voľný čas. Za prechod každého človeka prispeje Birell, organizátor projektu, 20 centov na športové vybavenie pre hendikepovaných. Birell brána bude od júna do septembra 2016 putovať naprieč Slovenskou a Českou republikou. Program Birell brán na Slovensku:   17. - 19.6. * Žilina - Vodné dielo 30. 6. - 3.7.*Štrbské Pleso 7. - 10.7.*Senecké jazerá 21.…

Boccia: zlato a bronz z Dubaja

Slovenskí boccisti zakončili svoje účinkovanie na Fazza World Open Boccia Competition 2016 v Dubaji ziskom prvenstva v kategórii BC4 a tretieho miesta v BC2.  O najcennejší kov sa postaral Samuel Andrejčík,...


  ... bronz vybojoval Róbert Mezík. V SAE nás reprezentovalo sedem športovcov.  

V sobotu dopoludnia ďalšie vydanie Paralympijského magazínu

RTVS uvedie v sobotu 28. mája na Dvojke o 10:55 hod. druhé vydanie obnoveného Paralympijského magazínu. Hlavnou témou bude 100 dní do otvorenia XV. paralympijských hier v Riu.


Okrem toho si budete môcť pozrieť ako sa na tieto hry pripravujú naši boccisti, portrét Veroniky Vadovičovej, ale aj obzretie sa za XVIII. ročníkom stolnotenisového turnaja ALISON SLOVAKIA OPEN 2016.  

Nezabudnite, Paralympijský magazín už túto sobotu!


V dnešných „limitoch“ s Veronikou Vadovičovou

Dnes večer o 20:40 hod. sa v Rádiu Slovensko odvysiela ďalšia časť relácie „Bez limitov“, ktorá je venovaná paralympijskému športu. Tá dnešná bude o našej najúspešnejšej strelkyni Veronike Vadovičovej,...


...ktorá sa po svetovom rekorde v Bangkoku a prvenstvách vo viacerých disciplínach Svetového pohára 2016 najnovšie vrátila z pretekov ISC v Hannoveri s kompletnou medailovou zbierkou.

Nalaďte si dnes večer o 20:40 hod. Rádio Slovensko!


Otvorenie múzea aj s osobnosťami športu

Vo štvrtok 19. mája sa uskutočnilo slávnostné otvorenie zrenovovanej budovy Západoslovenského múzea v Trnave, ktoré bolo spojené s vernisážou expozície Osobnosti športu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Zúčastnili sa na ňom aj Ján Riapoš a Veronika Vadovičová. 


Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou predsedu TTSK Tibora Mikuša, ktorý dlhodobo podporuje športové aktivity v kraji, vrátane športu zdravotne znevýhodnených.