Dva preteky Svetového pohára o body na PH Rio 2016

03.06.2015

Dva preteky Svetového pohára o body na PH Rio 2016

Včera odcestoval do talianskeho Maniaga na prvé kolo Svetového pohára tím slovenských pararacyklistov. Všetci naši pretekári sa prvýkrát postavia na štart v piatok 5. júna, kedy je na programe časovka jednotlivcov.


Pre handbiky a tricykle je pripravená 12,5 km trať, C skupiny (stojaci) a tandemy absolvujú časovku na 26,6 km.

Okrem Jozefa Metelku, Vladislava Janovjaka s pilotom Ľubomírom Buganom, Anny Oroszovej, Ľubomíra Jančího a Simony Matičkovej sa v Taliansku predstavia aj dvaja noví pretekári – Patrik Kuril (stojaci) a Maroš Orečný (handbike), ktorí dnes v Maniagu absolvujú klasifikáciu. Slovenský tím dopĺňajú Branislav Režňák (vedúci výpravy), Milan Orosz (asistent) a Alena Župová (asistentka M. Orečného).

Na sobotu sú naplánované cestné preteky s hromadným štartom pre handbiky a tricykle (Anna Oroszová, Simona Matičková, Ľubomír Jančí a Maroš Orečný). V nedeľu ráno sa na štart cestných pretekov postavia Jozef Metelka s Patrikom Kurilom, poobede potom tandemisti Vladislav Janovjak s Ľubomírom Buganom.

Patrik Kuril a Maroš Orečný sa z Talianska vracajú domov na Slovensko, zvyšok tímu sa presunie do Švajčiarska (Yverdon - les - Bains), kde sa v dňoch 14. - 16. júna bude konať druhé kolo Svetového pohára.

Oba Svetové poháre sú pre paracyklistov veľmi dôležité z pohľadu kvalifikácie na PH Rio 2016.  

Informoval Branislav Režňák.


Bencont zakončil prvú časť prehrou s obhajcom titulu

Slovenský zástupca v českej lige hokeja na sánkach (ČSHL) Bencont Dolný Kubín utrpel v sobotu svoju prvú prehru na domácom ľade v Púchove. Nad jeho sily bol úradujúci majster SHK LAPP Zlín, ktorému podľahol 1:5. O jediný gól slovenského tímu sa postaral Slavomír Ferenčík.


Skóre zápasu otvoril jeden z dvojice slovenských reprezentantov vo farbách Zlína Marián Ligda (druhým je Erik Fojtík). BENCONT Dolný Kubín - SHK LAPP Zlín 1:5 (0:2,0:2,1:1) Góly: 33. Ferenčík (Joppa, Stašák) – 7. Ligda (Hábl D.), 14. Hábl Z. (Ligda, Julina), 29. Stodulka (Palát, Hábl Z.), 30. Stodulka (Julina), 45. Julina (Hábl Z., Fojtík) "V poslednom ligovom zápase v roku proti favoritovi súťaže sme boli celý čas pod silným tlakom. Súper nám však dovolil niekoľko brejkov, bohužiaľ sme ich nevyužili. Výsledok je pre nás prijateľný. Náš gól sa zrodil po nádhernej nahrávke Martina Joppu. Škoda gólu, ktorý sme dostali štyri sekundy pred koncom. Mohlo to byť ešte znesiteľnejšie. Vynikajúci výkon podali obidvaja gólmani Pastucha aj Lepáček. V drese Zlína hrali veľmi dobre aj obaja slovenskí reprezentanti“, zhodnotil priebeh kapitán tímu Peter Štít. „Sme v polovici súťaže. Máme na konte päť víťazstiev a štyri prehry. Patrí nám 5. miesto z desiatich tímov, čo predčilo naše predsezónne očakávania. Radi by sme si ho udržali do konca“, dodal. Viac na: http://www.sledgehokejzlin.cz/cshl2015-2016/ http://www.onlajny.com/match/index/date/2015-12-12/id/165782 http://www.sledgehokej.cz/ FOTO: Petr Koval

Ocenia aj najlepšieho paralympionika

Organizátori tradičnej ankety Športovec roka po prvý krat ocenia aj najlepšieho slovenského paralympionika.


Už 22. decembra 2015 môžete vidieť vyhlásenie už tradičnej ankety Športovec roka, tento rok aj s kategóriou najlepší paralympionik. Celkovo bolo zozbieraných 114 platných hlasovacích lístkov. Hlasy dostalo 48 jednotlivcov, respektíve dvojíc a 12 kolektívov. Výsledky ankety vyhlásia v utorok 22.decembra o 20.20 h v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v priamom prenose na RTVS. Organizátori galavečera pripravujú bohatý program. Tak ako minulý rok bude program moderovať duo Marcel a Junior, ktorých bude dopĺňať Marcel Merčiak. Doterajší víťazi ankety slovenský Športovec roka:Jednotlivci:1993: Martina Moravcová (plávanie), 1994: Milan Dvorščík (cestná cyklistika), 1995: Martina Moravcová (plávanie), 1996: Michal Martikán (vodný slalom), 1997: Michal Martikán (vodný slalom), 1998: Martina Moravcová (plávanie), 1999: Jozef Gönci (športová streľba), 2000: Martina Moravcová (plávanie), 2001: Martina Moravcová (plávanie), 2002: Peter Bondra (ľadový hokej), 2003: Martina Moravcová (plávanie), 2004: Elena Kaliská (vodný slalom), 2005: Dominik Hrbatý (tenis), 2006: Radoslav Židek (snoubording), 2007: Michal Martikán (vodný slalom), 2008: Michal Martikán (vodný slalom), 2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2010: Anastasia Kuzminová (biatlon), 2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2012: Zuzana Štefečeková (športová streľba), 2013: Peter Sagan (cestná cyklistika), 2014: Anastasia Kuzminová (biatlon) Kolektívy:1993: basketbalistky…

Mikulášsku loptičku vyhral na Myjave Peter Mihálik

V sobotu 5. decembra sa na Myjave odohral už VI. ročník tradičného turnaja v stolnom tenise vozíčkarov „Mikulášska loptička 2015“. Štartovalo na ňom 14 hráčov a vo finále zvíťazil Peter Mihálik (TT4) nad Jánom Riapošom (TT2). Tretí skončil Bohuš Čabák.


Podujatie zorganizoval ŠKTP Myjava a uskutočnilo sa pod záštitou prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Zsolta Lukáča.

Plavci potvrdili v Štetíne limity na budúcoročné ME

Poľský Štetín bol počas minulého týždňa dejiskom otvorených majstrovstiev Poľska v plávaní, na ktorých štartovalo aj osem slovenských reprezentantov. Najhodnotnejší výkon predviedol v disciplíne 50 m prsia Viktor Kemény, ktorý medzi 40 telesne postihnutými plavcami skupín S1-10 získal bronz.


Tri medaile si z Poľska odviezla aj zrakovo postihnutá Karina Petrikovičová. Tá v skupinách S11-13 obsadila druhé miesto v disciplíne 100 m znak a dvakrát bola tretia – 200 m polohové preteky a 100 m motýlik. Poľský šampionát bol nominačným pretekom na ME 2016, kde až päť Slovákov potvrdilo limity – okrem spomínanej dvojice aj Tatiana Blattnerová, Patrícia Ščasnárová a Adam Riečičiar. Na PH 2016 má splnené A limity vo viacerých disciplínach iba Karina Petrikovičová, Viktor Kemény má B limit na 100 prsia. Najbližšie majú naši plavci možnosť zabojovať o letenky do Ria počas otvorených majstrovstvách Česka a Maďarska. Slovensko zatiaľ nemá oficiálne pridelenú žiadnu miestenku na budúcoročnú paralympiádu v tomto športe. Informoval reprezentačný tréner Ladislav Struhár.

Už zajtra v Denníku Šport Paralympionik 3/2015

V zajtrajšom vydaní nájdete vložené posledné tohtoročné číslo časopisu Paralympionik. Hlavnou témou je pripomenutie si 20. výročia založenia SPV, ktorému sa venujeme na štyroch stranách, vrátane rozhovoru s predsedom SPV Jánom Riapošm.


Prečítate si profil majstra Európy v boccii Samuela Andrejčíka a jeho plány na Rio. Pripomenieme si zlaté vystúpenia atléta Matušíka v Katare, tanečníkov na vozíku v Ríme, strieborný návrat stolných tenistov z Dánska, zhodnotíme doterajšie pôsobenie slovenského tímu v hokeji na sánkach Bencont Dolný Kubín v českej lige. Ďalej tu nájdete aktuálnu dvojstranu k PH Rio 2016, fotoreportáž z otvorenia výstavy vo Viedni a veľa ďalších zaujímavostí a dobrého čítania.

Nezabudnite, Paralympionik 3/2015 na stánkoch už zajtra!


Slovenskí strelci naďalej patria k svetovej špičke

Slovenský strelecký zväz (SSZ) ocenil včera najúspešnejších športovcov a trénerov za mimoriadne vydarený rok 2015. Medzi prítomnými laureátmi nechýbala paralympijská reprezentantka Veronika Vadovičová, trapisti Erik Varga so Zuzanou Rehák - Štefečekovou, ktorí sa v spomínanom období zaslúžili o najpočetnejšie úspechy.


"Rok 2015 bol významný nielen z hľadiska skvelých výsledkov našich športovcov, ale aj preto, že sme prijali nový zákon o športe. Uvidíme, ako nám pomôže pri našej ďalšej práci. Dosiahnuté výsledky však ukazujú, že naša latka je dlhodobo nastavená vysoko. Verím, že v Riu zúročia naši športovci výkony, ktoré dosahovali v tomto i v minulých rokoch," povedal prezident SSZ Miloslav Benca.

Curling na vozíku: naši víťazne na turnaji v Prahe

Počas víkendu sa v curlingovej hale v Prahe - Roztyloch konal medzinárodný turnaj Czech Open. Zúčastnilo sa na ňom šesť družstiev z Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska. Náš tím odohral päť zápasov, ani v jednom nenašiel premožiteľa a obsadili konečné 1. miesto.


Za Slovensko v Prahe nastúpili: Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová, Imrich Lyócsa a Peter Zaťko. „Na tomto medzinárodnom turnaji v Prahe sa zúčastňujeme každý rok. Ale až teraz sa nám konečne podarilo zvíťaziť. Je tu vždy veľmi silná konkurencia. Tohtoročný turnaj sme zaradili do nášho kalendára v príprave na MS, ktoré budú vo februári vo švajčiarskom Luzerne. Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo zvíťaziť. Takisto som rád, že v konfrontácií so silnými súpermi sme ukázali, že toho máme natrénovane dosť. Odhalili sme však ešte aj malé nedostatky, ktoré sa pokúsime do šampionátu odstrániť. Najbližší víkend náš čaká ďalší kvalitný turnaj vo švajčiarskom Lausanne a po vianočných sviatkoch ešte dva turnaje a vylaďovanie formy na tréningoch. Dúfam že 4. miesto z MS 2015 mojich hráčoch zdravo namotivovalo a pokúsia sa dosiahnuť ešte viac. Na turnajoch stále potvrdzujú, že patria ku svetovej špičke", skonštatoval reprezentačný tréner František Pitoňák.

Konečné poradie:

1. Slovensko

2. Česká republika A

3. Nemecko

4. Poľsko

5. Česká republika B

6. Česká republika C​


Tlak na lavičke: Marek Kamzík stále so šancou na Rio

Slovenský reprezentant Marek Kamzík obsadil na ME 2015 v tlaku na lavičke výkonom 172 kg 6. miesto v kategórii nad 107 kg, čím sa kvalifikoval aj na budúcoročný európsky šampionát. Podujatie sa konalo v dňoch 22. – 29. novembra v maďarskom meste Eger.


Do splnenia limitu na PH 2016 chýbalo nášmu debutantovi na veľkom podujatí 8 kg. „Je v jeho silách tento limit splniť a z toho dôvodu je nutné, aby štartoval vo februári v Dubaji na Veľkej cene, ktorá je zaradená IPC ako kvalifikačná súťaž na PH 2016“, povedal reprezentačný tréner Michal Čapla.

Zároveň avizoval, že Slovensko bude žiadať o udelenie voľnej karty po 11. februári 2016. „Po organizačnej aj spoločenskej boli ME veľmi dobre zvládnuté“, pochválil maďarských organizátorov.


Na konferencii aj o národnom projekte PARALELA

Predseda SPV Ján Riapoš a športový manažér Maroš Čambal sa dnes zúčastnili v bratislavskom hoteli SOREA na "Záverečnej konferencii operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia", kde odprezentovali národný projekt PARALELA.


Na konferencii, ktorú zorganizovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, sa zúčastnil šéf rezortu Ján Richter, zástupca Európskej komisie Michael Morass a ďalší hostia.