Do Brazílie s repelentom

11.03.2016

Do Brazílie s repelentom

V najnevhodnejšom čase sa juhoamerickým kontinentom šíri vírus, ktorý už teraz komplikuje prípravu olympijských aj paralympijských hier v Riu de Janeiro.


Ako klasická viróza

Vírus zika sa neobjavil len tak z ničoho nič. Vedci ho zaregistrovali už pred vyše päťdesiatimi rokmi a zistili, že jeho prenášačmi sú komáre rodu Aedes. V Európe sa vyskytujú len zriedkavo v južnom pásme. „Nakazený človek má príznaky klasickej virózy s horúčkami, vyrážkami, bolesťami kĺbov a svalov. Vakcína zatiaľ nie je dostupná, keďže doteraz väčšina prípadov prebehla bezpríznakovo a vírus ľuďom nespôsoboval väčšie problémy,“ hovorí parazitologička MVDr. Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV. „Až osemdesiat percent nakazených ľudí nemá prakticky žiadne príznaky.“ Do popredia záujmu sa vírus dostal až v posledných mesiacoch, keď sa začal spájať s výskytom vývojových porúch (mikrocefálií) u novorodencov. Doteraz to však nebolo potvrdené. „Rizikom pre verejné zdravie by však bolo, ak by vírus z postihnutých oblastí priniesli do Európy, preniesli ho na komárov a tí by ho zas prenášali na ďalších ľudí.“ Komármi sa šíria aj ďalšie takzvané vektormi prenosné choroby ako malária, žltá zimnica alebo horúčka dengue.

Pomôže zima?

Aj preto robí krajina všetky preventívne opatrenia proti ďalšiemu šíreniu vírusu zika aj prípadnej medzinárodnej paniky. Prezidentka do terénu vyslala dvestodvadsaťtisíc vojakov, ktorí v postihnutých oblastiach kontrolujú vodné nádrže, jazerá, ba aj mláky, kde sa komáre Aedes rozmnožujú a obyvateľom rozdávajú pesticídy a moskytiéry. „Dnes sa ešte nedá povedať, ako sa situácia v Južnej Amerike vyvinie v priebehu najbližšieho polroka, no za výhodu možno považovať, že olympijské a paralympijské hry sa uskutočnia v dobe, keď je na južnej pologuli zima, a to nie je obdobie veľkého výskytu komárov,“ dopĺňa Markéta Derdáková. Aj medzinárodná zdravotnícka organizácia WHO už vydala preventívne pokyny pre oblasti zasiahnuté vírusom zika. Ľudia by mali predovšetkým používať repelenty, spať pod ochrannými sieťkami a obliekať sa do nohavíc a odevov s dlhými rukávmi. Po návrate do materskej krajiny treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade príznakov informovať o ceste do rizikovej krajiny lekára.

Eva Bacigalová


Zaujímavosti z paralympijskej výpravy II.

Medzi 29 športovcami bude mať Slovensko v Riu 7 žien. Celkove bude mať 63 - členná výprava 49 mužov a 14 žien.


Sedmičku zástupkýň nežného pohlavia tvoria medzi športovcami Veronika Vadovičová (streľba), Alena Kánová (stolný tenis), Katarína Jobbágyová (jazdectvo), Anna Oroszová (cyklistika), Karina Petrikovičová (plávanie), Michaela Balcová a Lenka Ďurdinová (obe boccia).

Z hľadiska rodinného statusu majú drvivú prevahu slobodní. Napočítali sme ich až 22. Traja sú ženatí, jedna vydatá, jeden rozvedený a dvaja majú deti z partnerského vzťahu. Potomkov sme celkovo napočítali jedenásť, z toho až štyria idú na konto najstaršieho člena výpravy strelca Jozefa Širokého, ktorý sa už teší aj z viacerých vnúčat.

Medzi paralympionikmi nájdeme až 12 vysokoškolákov. Traja aktuálne študujú (boccisti Michaela Balcová, Samuel Andrejčík a Jakub Nagy), deviati už majú ukončené vzdelanie. Štvorica Katarína Jobbágyová, Veronika Vadovičová, Patrik Kuril a Ján Riapoš dokonca stihla dve vysoké školy. Predseda SPV má ako jediný aj dva tituly (PhDr. a PhD.). Ďalšia stolná tenistka Alena Kánová si píše pred meno JUDr., boccista Róbert Mezík je Ing., trojica Patrik Kuril, Katarína Jobbágyová, Radoslav Malenovský Mgr. a bakalársky titul majú Veronika Vadovičová a Róbert Ďurkovič. Cyklista Jozef Metelka študoval v Oxforde.


Paralympiáda v Riu je vraj ohrozená

Hoci ani olympijské hry 2016 sa nemôžu pýšiť bezproblémovým priebehom, ešte väčšie patálie sužujú organizátorov paralympijských hier v Riu de Janeiro.


Brazílskej vláde chýbajú finančné prostriedky na septembrové podujatie, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie periodikum O Globo.
Podľa správ z okolia dočasného prezidenta Michela Temera dokonca hrozí zrušenie paralympiády. Už pred OH dostal štát Rio de Janeiro, ktorý stojí na pokraji bankrotu, núdzovú pôžičku vo výške približne 800 miliónov eur, ďalšie peňažné injekcie zamietol súd.
Zainteresované strany musia urýchlene nájsť riešenie, PH sú na programe od 7. do 18. septembra. (TA SR)


Počúvajte v pondelok opäť o 20:40 hod.

V pravidelnej rubrike Slovenského paralympijského výboru „Bez limitov“ pokračujeme v predstavovaní slovenských reprezentantov, ktorí sa pripravujú na XV. PH do Ria.


Reláciu, v ktorej Stano Ščepán vyspovedal jedného z adeptov na medailu, odvysiela Rádio Slovensko 15.8. v tradičnom čase o 20:40 hod.                                                                                                               

                                                                                    


V Bratislave posledná medzinárodná konfrontácia pred Riom

V piatok a sobotu bude Stolnotenisová hala v bratislavskej Rači dejiskom Stredoeurópskej ligy vozíčkarov. Turnaj sa začína dnes o 14. hod. otvorením a následne súťažou družstiev.


Po desaťdňovom sústredení v slovinskom Lašku čaká našich hráčov posledná medzinárodná konfrontácia. Ich súpermi budú reprezentanti Česka a Srbska.

Po súťaži družstiev pokračuje turnaj v sobotu dvojhrami bez rozdielu postihnutia od 9. hod. Ukončenie turnaja sa predpokladá okolo 15. hod.

Nominácia SR: Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky, Alena Kánová, Peter Mihálik, Andrej Mészáros, Lukáš Kližan, Boris Trávníček, tréneri Jozef Bardoň a Ján Lackovič.


Zaujímavosti z paralympijskej výpravy I.

V slovenskej výprave, smerujúcej onedlho do Ria, budú medzi 29 športovcami iba dvaja zrakovo znevýhodnení - plavkyňa Karina Petrikovičová a cyklista Vladislav Janovjak.


Zvyšok tímu tvoria telesne znevýhodnení športovci + jeden vodič cyklistického tandemu.

Najstarším športovcom bude 70 - ročný Jozef Široký (streľba), najmladším boccista Samuel Andrejčík, ktorý oslávi svoje 20. narodeniny práve v Riu (10.9.).  

Najvyšší členmi výpravy sú dvaja atléti - Adrián Matušík a Marián Kuřeja, ktorí zhodne merajú 198 cm. Za nimi nasleduje štvornásobný zlatý medailista z PH Ján Riapoš, ktorý meria 194 cm. Cez 190 cm má aj jeho tímový kolega z TT2 Martin Ludrovský – 191 cm. Naopak, najnižšou členkou výpravy je naša famózna strelkyňa Veronika Vadovičová so 148 cm. Najvyššou športovkyňou je plavkyňa Karina Petrikovičová (174 cm), najnižším mužom boccista Róbert Ďurkovič (155 cm). 


Lyžiari trénujú na snehu – v litovskej hale!

Slovenskí zjazdári sa už pripravujú na nasledujúcu sezónu. Za snehom nevyrazili tentokrát do Álp, ale do krytej lyžiarskej haly Snow Arena v litovskom Druskininkai.


Na sústredení, ktoré sa koná v týchto dňoch (5. - 12. augusta) sa zúčastňujú zrakovo znevýhodnení Miroslav Haraus a Jakub Krako s navádzačmi Marošom Hudíkom, resp. Martinom Motykom a telesne znevýhodnení Martin France a Petra Smaržová. Spolu s nimi vycestoval do Pobaltia realizačný tím v zložení Roman Petrík (reprezentačný tréner), Martin Makovník (asistent trénera) a Stanislav Kliman (fyzioterapeut).


Na paralympiáde bude štartovať aj tím utečencov

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC)oznámil, že okrem reprezentácií jednotlivých členských štátov bude na PH 2016 v Riu štartovať aj samostatný tím utečencov a azylantov.


Nezávislý tím so skratkou IPA (Independent Paralympic Athletes) sa predstaví aj na otváracom ceremoniáli 7. septembra pod vlajkou IPC so symbolom Agitos. V prípade zisku medailí sa bude na počesť konkrétneho športovca hrať paralympijská hymna.

"Štart týchto športovcov na paralympiáde bude symbolizovať  odvahu, odhodlanie, inšpiráciu a rovnosť v celosvetovom meradle. Ukážu svetu, čo je možné dosiahnuť vďaka sile ľudského ducha", uviedol prezident IPC Philip Craven.


Rusko vylúčené z paralympiády v Riu

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) vylúčil Rusko z účasti na XV. paralympijských hrách. Rozhodol o tom na základe správy od vyšetrovateľa Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richarda McLarena.


"Rusko bolo okamžite suspendované vzhľadom k neschopnosti plnenia povinnosti člena IPC, najmä smerom k antidopingovým predpisom IPC a Svetovej antidopingovej agentúry (WADA)," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení IPC. McLaren vo svojej správe zistil okrem systematického dopingu v Rusku aj 35 "stratených pozitívnych nálezov" z paralympijských disciplín medzi rokmi 2012 až 2015.

"Som znechutený z toho, že medaila mala prednosť pred morálkou. Obrovská korupcia v antidopingovom systéme je v kontraste s pravidlami a zasiahla duch paralympijského športu. Ukazuje sa obrovské pohŕdanie zdravia a pohody športovcov, čo rozhodne nemá miesto v paralympíjskom športe. Ich túžba po sláve za každú cenu poškodila integritu a imidž všetkých športov," vyjadril sa k rozhodnutiu prezident IPC Philip Craven.

Ruský paralympijský výbor má 21 dní na odvolanie sa voči rozhodnutiu IPC.


Pondelňajšie „limity“ v Rádiu Slovensko s Annou Oroszovou

Narodila sa v Stropkove, žije v Košiciach. Hoci má už po päťdesiatke a po autohavárii v roku 1979 zostala na vozíku – energie má na rozdávanie. Počúvajte 8. augusta v tradičnom čase o 20:40 hod.


Slovensko reprezentovala v Sydney 2000 a Aténach 2004 v tlaku na lavičke. Neskôr presedlala na handbike a štartovala na ňom už v Londýne 2012. Teraz sa chystá do Ria. Medzitým stihla stať sa Slovenkou roka a zapojiť sa do projektu Nezastavitelní. O adrenalíne, nezlomnej vôli a motivácii hovoril s Annou Oroszovou Stano Ščepán.