Desiata má strieborný lesk

17.03.2018

Desiata má strieborný lesk

V poradí už desiatu medailu na ZPH v Pjongčangu získal pre slovenskú výpravu (rovnako desiatu paralympijskú aj vo svojej kariére) - Jakub Krako. V slalome s navádzačom Branislavom Brozmanom. Tretiu pozíciu z prvého kola pretavili na striebro. Miroslava Harausa, ktorý bol v prvom  kole najrýchlejší tesne pred cieľom diskvalifikovali...


Smola sa mu nalepila na lyže v tretej bráne pred cieľom. „Urobil som chybu. Chcel som ísť agresívne, vynieslo ma a už to bolo stratené,“ konštatoval v cieli smutne. Navádzač Maroš Hudík len frustrovane rozhodil rukami. Najmä, keď v prvom kole predviedli obaja skvelý výkon. No na štarte druhého už nebol náš aktuálne najlepší slalomár vo svojej koži. Jakub Krako aj Giacomo Bertagnolli zvládli pred ním druhé kolo bezchybne. Tlak na Harausa stúpal. Napriek tomu na prvom aj na druhom medzičase ešte siahal na zlato. Na medailu by to aj pri zvoľnenom závere vydalo určite. Lenže v zlomkoch sekúnd bojujete naplno a druhé zlato pre Mira Harausa v Pjongčangu bolo tak blízko...

„Mrzí ma, že sme sa na stupňoch víťazov nestretli spoločne,“ vravel Jakub Krako. „Našim cieľom bolo prísť v druhom kole na prvej pozícii. To zaručovalo minimálne bronz a už aj z neho som sa veľmi tešil. Veď ten ešte vo svojej zbierke nemám.“ V tej chvíli bolo jasné, že získal v Pjongčangu pre slovenskú výpravu jubilejnú desiatu medailu. Rovnako však aj pre seba. Vancouver 2010: 3 – 1 – 0, Soči 2014: 1 – 1 - 0 a Pjongčang 2018: 1 – 3 – 0. Unikátna zbierka.  

Talian Giacomo Bertagnolli vzápätí potvrdil, že je novou kométou medzi paralympijskými zjazdármi. Miro Haraus už koncovku nazvládol a po jeho diskvalifikácii sa posunul o priečku vyššie aj celkom nevidiaci Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou.

Slalom  mužov:

Zrakovo znevýhodnení: 1. Giacomo Bertagnolli /Fabrizio Casal (Tal.) 1:36,12, 2. Jakub Krako / Branislav Broman (SR) 1:37,54, 3. Valerij Redkozubov/Jevgenij Gerojev (nezávislí športovci z Ruska) 1:38,02 ... 7. Marek Kubačka /Mária Zaťovičová (SR) 1:48,12... Miroslav Haraus / Maroš Hudík (SR) DSQ

Telesne znevýhodnení stojaci: 1. Adam Hall (N.Zéland) 1:36,11, 2. Arthur Bauchet (Fr.) 1:36,50, 3. Jamie Stanton (USA) 1:37,37... 11. Martin France (SR) 1:46,23.

Stano Ščepán


Aj v „limitoch“ návrat k tenisovej Slovakii Open

Až do finále štvorhry postúpili naši tenisti na vozíku Marek Gergely a Tomáš Masaryk na medzinárodnom turnaji Slovakia Open 2018 v Trnave. Stano Ščepán sa najskôr pýta Mareka Gergelyho na výhodu domácich kurtov a vzápätí aj Tomáša Masaryka na možnosti a túžby našich tenistov.


Počúvajte v utorok 26. júna o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko pravidelnú rubriku o paralympijskom športe „Bez limitov“.


Slovenský pár vo finále štvorhry

Cez víkend dohrali v Trnave finálovými zápasmi XXV. ročník medzinárodného turnaja Slovakia Open 2018 v tenise na vozíku. Výkonmi potešila dvojica Marek Gergely - Tomáš Masaryk, ktorá postúpila do finále štvorhry.


Podarilo sa jej to vďaka hladkému semifinálovému víťazstvu nad ruským párom Jurij Golovin - Leonid Ševčik 6:0, 6:1. V sobotňajšom finále však už nestačili na poľsko - britskú dvojicu Tadeusz Kruszelnicki – Dermot Bailey (1:6, 2:6).   

Víťazná dvojica bola aj aktérom finále v singloch, pričom zvíťazil Brit 6:1, 6:2 a s dvomi prvenstvami sa stal najúspešnejším účastníkom turnaja. Jeho súper Kruszelnicki zastavil v druhom kole nášho Mareka Gergelyho (dvakrát 6:2). Tomáš Masaryk vypadol v prvom kole s Čechom Michalom Stefanu.


Handbikeri o tituly majstrov na Východe

Počas víkendu sa v Kežmarku uskutočnilo ďalšie kolo Východ road ligy, na ktorom sa zúčastnili aj naši handbikeri spoločne s cyklistami, kde mali svoju kategóriu. Taktiež sa vyhodnocoval aj majster Východoslovenského kraja.


Na 34 km kopcovitej trati došiel ako prvý do cieľa Daniel Kukľa, druhý bol Miloš Hudec a tretí Stanislav Pankúch. Majsterkou kraja sa stala Anna Oroszová.  Informoval predseda ŠTK paracyklistiky Milan Orosz.

Z Talianska trikrát tretie miesto

V dňoch 15. - 17.júna sa konali medzinárodné paradrezúrne preteky CPEDI3* v talianskom Somma Lombardo. SR reprezentovala jazdkyňa Lucia Krivosudská s koňom Amadeus a podarilo sa im obsadiť trikrát 3. miesto.


Najlepší výsledok dosiahli v team teste - 64,951%. „Preteky boli výborne zorganizované, v krásnom prostredí a s neopísateľnou atmosférou. Amadeus opäť preukázal svoj úžasný charakter, z čoho sa veľmi teším. Najbližšie preteky by sme mali absolvovať v auguste v českých Královicích“, doplnila slovenská reprezentantka v paradrezúre. 


SO 2018: postup Gergelyho aj páru vo štvorhre

Včera sa v areáli TC Empire v Trnave začal XXV. ročník turnaja Slovakia Open 2018 v tenise na vozíku. Marek Gergely zvíťazil nad Nemcom Anthony Dittmarom 6:7, 6:3, 6:4 a postúpil do ďalšieho kola, v ktorom sa stretne s turnajovou jednotkou Poliakom Tadeuszom Kruszelnickim.


Náš druhý zástupca Tomáš Masaryk naopak prehral s Čechom Michalom Stefanu 2:6, 3:6.

Slovenskej dvojici sa však darilo vo štvorhre, kde vyradila český pár Stefanu - Svašek hladko 6:0, 6:1. V boji o postup do finále (hrá sa v sobotu popoludní) sa stretnú s ruským párom Golovin - Ševčik.

Finále dvojhry je na programe v nedeľu o 10:00 hod.


Sledujte v sobotu Paralympijský magazín na Dvojke!

Prvý bezbariérový festival Paráda 2018 v Piešťanoch prilákal množstvo hostí, úspešných paralympionikov, atraktívnych účinkujúcich aj stovky návštevníkov. Nechýbala na ňom ani kamera Paralympijského magazínu.


Zachytila skvelú atmosféru, srdečnosť vystupujúcich hostí, vrátane Simy Martausovej a oslovila mnohých aktérov podujatia. V kontexte novej komunikačnej platformy SPV „Sme si rovní“ strávili v Piešťanoch príjemný dreň malí aj veľkí, zdraví aj zdravotne znevýhodnení. Nehovoriac o úspešných paralympionikoch z Pjongčangu, ktorým pribudla tabuľka s ich menami na Chodníku slávy.

Rovnako sa Paralympijský magazín bude venovať aj XXXI.  ročníku športových hier v NRC Kováčová, ktoré aj tento rok ponúkli obrovský motivačný náboj pre pacientov a ľudí so zdravotným znevýhodnením. 

Sledujte Paralympijský magazín už túto sobotu 23. júna od 10:45 hod. na Dvojke RTVS!


Úspechy Tomáša Masaryka na turnajoch v Česku

Pred turnajom Slovakia Open 2018 v Trnave otestoval svoju formu na súťažiach v susednom Česku slovenský reprezentant  v tenise na vozíku Tomáš Masaryk. Najskôr v Olomouci na Czech – slovak Tour získal tretie miesto vo dvojhre a prvenstvo vo štvorhre.


Na ďalšom turnaji v Prostějove vyhral second draw a získal ďalšie body do renkingu. V Trnave bude spolu s Marekom Gergelym jedným z dvoch slovenských zástupcov.  

Návrat k sobotňajšej Paráde v Piešťanoch

Veríme, že všetci ste si užili tento parádny deň na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Či už v rámci športových aktivít detí, náučných a vzdelávacích projektov, zábavy v zóne SPP či vďaka skvelým účinkujúcim na hlavnom pódiu.


Pripomeňte si parádnu sobotu fotografiami z našej galérie alebo reportážou TA3    https://www.ta3.com/clanok/1130132/paralympionici-chcu-prepojit-svet-hedikepovanych-a-zdravych-ludi.html

V „limitoch“ atlét Marián Kuřeja

Prvý bezbariérový festival Paráda v Piešťanoch a športové hry v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej prilákali množstvo športovcov aj návštevníkov. Medzi nimi aj bronzového medailistu z paralympijských hier v Riu 2016 Mariána Kuřeju.


Stano Ščepán ho v Kováčovej oslovil krátko po jeho víťazstve v hode kuželkou na pretekoch Handi zlatá tretra v Ostrave.

Počúvajte v utorok ráno o 5:51 hod. v Rádiu Slovensko pravidelnú reláciu „Bez limitov“.