Ďalšie veľké víťazstvo Sama Schrödera

13.11.2020

Ďalšie veľké víťazstvo Sama Schrödera

Po vrodenej chorobe a rakovine hrubého čreva v osemnástke uspel holandský tenista na vozíku na prvý pokus aj na US Open. A už sníva o úspechu na hrách v Tokiu v lete budúceho roku. 


„Dosť nezvyčajný život, ale vždy som bol šťastný,“ tvrdí holandský tenista na vozíku Sam Schröder. Do svojich šestnástich narodenín absolvoval 30 operácií a v nemocnici trávil dlhé týždne. Príčinou bola vrodená genetická choroba zvaná SHFM syndróm, ktorá mu deformovala ruky aj nohy. A do toho sa musel dnes 30-ročný paralympionik z Geelenu (vyše 30-tisícové mestečko v provincii Limburg) popasovať s rakovinou hrubého čreva. „To, že som si tým prešiel ma zocelilo. Nepomohlo mi to byť len dobrým človekom, no vďaka tomu som sa zlepšil aj na kurte. Naučilo ma to byť pokojný za každej situácie bojovať a nevzdávať sa. Tak ako som sa nevzdával, keď som podstupoval liečbu rakoviny,“ cituje jeho slová server paralympic.org.

Ako Ivaniševič
Nie sú to prázdne reči. Schröder, ktorý má na každej ruke len jeden prst a má deformované aj obe chodidlá, sa skutočne dokázal presadiť. V septembri po prvý raz triumfoval v kategórii vozičkárov na US Open a dnes je z neho svetová tenisová trojka (v kategórii quad, nie v hlavnej open). Za Austrálčanom Dylanom Alcottom a Britom Andym Lapthornom. Práve Alcotta však Schröder vo finále dokázal zdolať. Hoci v druhom sete od Austrálčana dostal kanára, celý súboj napokon vyhral 7:6, 0:6, 6:4.
„Bol to môj prvý grandslamový turnaj v živote. A hneď víťazný. Nemôžem byť šťastnejší,“ povedal Sam po newyorskom turnaji, na ktorý sa dostal vďaka divokej karte.
Vyhrať US Open na prvú šupu je nezvyčajné aj medzi zdravými. Doteraz to dokázali len Chorvát Goran Ivaniševič a Belgičanka Kim Clijstersová. „Cítim sa ako v siedmom nebi. Ďakujem rodine aj trénerom, ktorí pri mne po celý čas stáli,“ rozplýval sa pred dvoma mesiacmi Schröder.
Keď v New Yorku dohral, bola doma v Holandsku polnoc, ale Sam letel k telefónu, aby sa s najbližšími podelil o svoju radosť. „Bola to moja priorita. A potom už prišli na rad novinári,“ spomínal na víťazné okamihy Sam, ktorý hrá s raketou prišroubovanou špeciálnou ortézou k jeho ľavej ruke.
Alcott Holanďanovi o pár dní neskôr v Paríži na French Open prehru oplatil, v semifinále mu nedovolil uhrať ani set a napokon turnaj vyhral, no Sam si urobil radosť aspoň víťazstvom v boji o 3. miesto (paratenisti hrali aj o bronz) nad Američanom Davidom Wagnerom. Zakončil tak rok, ktorý ho po rokoch zdravotných peripetií vrátil do svetovej špičky.


Krutá diagnóza
Schröder objavil čaro tenisu v jedenástich. Skúšal aj parahokej, paracyklistiku či parabasketbal, no rozhodol sa pre tenis. „Bola to najväčšia zábava a neprestávalo ma to baviť. Od tej chvíle som vedel, že presne toto chcem robiť.“
Pod taktovkou trénera Joopa Broensa trénoval najskôr hodinu týždenne, no postupne – keď bolo jasné, že je talentovaným hráčom – driny pribúdalo. A začali prichádzať turnaje. Prvú mládežnícku medailu získal v pätnástich, v šestnástich mal na konte triumf na prvom medzinárodnom turnaji.
Sľubne rozbehnutú kariéru však zabrzdila neúprosná diagnóza. Samovi v októbri 2017 ako osemnásťročnému diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. V čase, keď bol svetovou juniorskou jednotkou a šiestim najlepším hráčom medzi seniormi. Namiesto ďalších zápasov musel chodiť do nemocnice. Na chemoterapiu aj rádioterapiu. V určitých fázach už vôbec nevládal prijímať bežným spôsobom potravu, tak ho museli kŕmiť špeciálnou hadičkou.
Boli to časy, kedy schudol desať kíl, no boj nevzdal. Po všetkých procedúrach konečne dostal zelenú a mohol podstúpiť operáciu, pri ktorej mu časť hrubého čreva odobrali. Až po chirurgickom zákroku sa Sam mohol vrátiť k tenisu.
„Bola to pre mňa najdôležitejšia vec. Aj doktorovi som hovoril. Nech už to dopadne akokoľvek, keď to celé skončí, chcem sa vrátiť k tenisu,“ priznáva holandský tenista. „Myslím, že práve motivácia vrátiť sa mi pomohla všetko prežiť,“ domnieva sa dnes.

A teraz Tokio
Štyri týždne po operácii zvládol Schröder na kurte rovnú štvrťhodinku. A s pribúdajúcim časom pridával znovu bývalú záťaž. Po triumfe na US Open už sníva ďalší veľký sen – zahrať si o rok aj na paralympiáde v Tokiu.
Absolútnu istotu štartu nemá, v Japonsku sa v lete 2021 predstaví v kategórii quad len osem najlepších mužov, no post svetovej trojky by dovtedy stratiť nemal. Aj keď v športe je možné všetko. „Ešte nás dovtedy čaká dosť turnajov a vzhľadom na to, čo všetko sa dnes deje vo svetovom športe si nemôžete byť ničím istý. No pokúsim sa tých bodov nazbierať čo najviac,“ tvrdí.
Holandský tenis na vozíku, ktorý od Soulu 1988 nazbieral na paralympiádach už 36 medailí, by však mal mať v Schröderovi v Tokiu ďalšieho adepta na cenný kov. Poslednú mužskú medailu v tomto športe získali Holanďania pred ôsmimi rokmi – bronz Ronalda Vinka.
„Jasné, že rozmýšľam o zlate, ale nie každému sa to podarí. Urobím pre to, čo bude v mojich silách, no už samotný zápas na veľkom štadióne pred množstvom divákov by bol pre mňa veľkým zážitkom,“ brzdí prehnaný optimizmus Schröder.

RASTISLAV HRÍBIK

 


Šampionát zimných športov odložený o rok

Majstrovstvá sveta v zimných para športoch (World Para Snow Sports Championships) v nórskom Lillehammeri boli odložené na rok 2022. Prvý spoločný šampionát sa namiesto februára 2021 uskutoční až v januári 2022.


Súťažiť by sa malo v paraalpskom lyžovaní, paraseverskom lyžovaní, parabiatlone a parasnoubiridngu. Dôvodom odkladu je neistota okolo opatrení s pandémiou COVID-19 a problémy s ňou spojené. Rozhodlo o tom predstavenstvo Nórskej lyžiarskej asociácie po konzultácii s World Para Snow Sports, Nórskym olympijským a paralympijským výborom, Nórskou biatlonovou federáciou a Nórskou federáciou snoubordingu.

Preložený svetový šampionát si zachová názov Lillehammer 2021 a bude najväčším športovým para podujatím v Nórsku od zimných paralympijských hier v Lillehammeri v roku 1994. Na majstrovstvách majú privítať okolo 750 účastníkov z viac ako 30 krajín a 700 dobrovoľníkov.

„Cieľom bolo urobiť najlepšie rozhodnutie nielen pre športovcov, ale aj pre fanúšikov, od ktorých sme úplne závislí“, uviedla generálna sekretárka Nórskej lyžiarskej asociácie Ingvild Bretten Bergová. (vg)  


V Lašku sa pripravuje štvorica Slovákov

Časť slovenskej reprezentácie v parastolnom tenise absolvuje v dňoch 20. - 29. novembra medzinárodný tréningový kemp v slovinskom Lašku. Spolu so Slovákmi sa v ňom pripravujú aj domáci Slovinci, Chorváti a Briti.


 

V „bubline“, podobnej tej v Šamoríne, trénujú štyria vozíčkari Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Peter Mihálik a Boris Trávníček spolu s trénermi Andrejom a Michalom Bardoňovcami.

Slovenská reprezentácia pravidelne využíva toto stredisko v Slovinsku na kvalitnú prípravu spolu s reprezentantmi ďalších krajín. Podarilo sa ju zorganizovať aj v závere roka počas sprísnených epidemiologických opatrení, vrátane absolvovania PCR testov. Kemp je súčasťou prípravy na budúcoročné PH v Tokiu.

 


Zástupcovia SPV a SOŠV v Prezidentskom paláci

V utorok sa v Bratislave uskutočnilo spoločné rokovanie s pracovníkmi Kancelárie prezidentky SR Zuzany Čaputovej, na ktorom boli prediskutované aktuálne problémy slovenského športu, osobitne v pandemickom období.


Na stretnutí reprezentovali SPV výkonný riaditeľ Maroš Čambal a Mira Mažgutová, SOŠV zastupoval generálny sekretár Jozef Liba a Kanceláriu prezidentky SR riaditeľ odboru vnútornej politiky Dušan Jaur a poradkyňa hlavy štátu Jarmila Lajčáková. Počas trištvrtehodinovej debaty sa hovorilo aj o potrebe novelizácie Zákona o športe i kritérií na výpočet príspevku uznaným športom.

Hovorilo sa aj o budúcoročných olympijských a paralympijských hrách v Tokiu. Sľub olympijskej aj paralympijskej výpravy pred odchodom na OH do rúk prezidentky SR sa plánuje ako spoločný.

Zástupcovia SPV pozvali hlavu štátu aj na paralympijské hry. Zároveň upozornili na nepriaznivú situáciu pre paralympijský šport, keďže SPV nemá ani zástupcu v rade pre šport pod rezortným ministrom.

(olympic.sk, vg)


SPV si v tomto roku pripomína 25. výročie svojho vzniku

Oslava tohto významného míľnika sa konala 18. februára a malo dve časti. V tej prvej dopoludňajšej boli ocenené osobnosti, ktoré najväčšou mierou prispeli k úspechom paralympijského športu za uplynulé štvrťstoročie, a v novostavbe SND sa uskutočnil slávnostný galavečer s bohatým kultúrnym programom.    


Ustanovujúce valné zhromaždenie SPV sa konalo v januári 1995 z iniciatívy štyroch zväzov, zastupujúcich telesne, zrakovo, mentálne a sluchovo znevýhodnených športovcov (tí v roku 2005 opustili rady SPV na vlastnú žiadosť a vydali sa vlastnou cestou). Do Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) bol SPV prijatý 3. júna 1995. Prvou predsedníčkou bola v rokoch 1995 - 2000 Helena Hanková, v období 2000 - 2002 Pavol Straka, 2002 - 2003 Karol Mihok a od roku 2003 je jeho predsedom a štatutárnym zástupcom Ján Riapoš. Do roku 1992 boli slovenskí paralympionici súčasťou čs. výpravy na viacerých letných i zimných paralympijských hrách. Od ZPH 1994 v Lillehammeri štartujú pod slovenskou vlajkou. Na letnej paralympiáde debutovali v slovenských farbách v Atlante 1996 a celkove sa zúčastnili na 13 paralympijských hrách (7 x na zimných a 6 x na letných). Získali na nich   spolu úctyhodných 114 medailí, z toho 34 zlatých, 40 strieborných a 40 bronzových! Aj tieto úspechy potvrdzujú opodstatnenosť existencie SPV, ktorý stojí na troch pilieroch: športovom, sociálnom a motivačnom. SPV v súčasnosti navyše plní aj úlohu národného športového zväzu a to v tých športoch, ktoré priamo riadi IPC a organizuje v nich aj všetky najvýznamnejšie podujatia ako MS, ME, EP, SP. Okrem toho zastupuje Slovensko a zdravotne znevýhodnených športovcov i na medzinárodnom poli, vrátane toho…

V „limitoch“ o paraalpskom lyžovaní

Skvelé úspechy Petry Vlhovej znova zvýšili záujem našej verejnosti o zjazdové lyžovanie. S ambíciami víťaziť začínajú sezónu aj paraalpskí lyžiari, no kalendár súťaží zatiaľ nepoznajú. Viac už naša najlepšia paralyžiarka Henrieta Farkašová, jej navádzač Michal Červeň a tréner Martin Makovník.


Počúvajte v utorok ráno o 5:36 hod. reláciu „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko.


Zanardiho previezli bližšie k rodine

Stav niekdajšieho úspešného automobilového pretekára a štvornásobného paralympijského šampióna v cyklistike Alessandra Zanardiho sa zlepšil natoľko, že ho z kliniky v Miláne previezli do nemocnice v meste Padova, kde bude pokračovať jeho zotavovanie.


Päťdesiatštyriročný Alessandro Zanardi po júnovej zrážke s kamiónom na handbiku absolvoval viacero operácií v oblasti hlavy a tváre, odvtedy je v opatere lekárov a bol aj v umelom spánku.

"Stav pacienta je stabilizovaný, po fyzickej aj neurologickej stránke bol možný jeho transport do inej nemocnice. Padua disponuje potrebným vybavením, aby sa postarala o jeho liečbu. Zároveň bude bližšie k rodine," uvádza sa vo vyhlásení milánskej nemocnice, v ktorej bol Talian hospitalizovaný niekoľko mesiacov. (vg, SITA)

 


Nové možnosti pre zdravotne znevýhodnených

Medzinárodný paralympijský výbor získal po čerstvo schválenej dohode s organizáciou The Valuable 500 nové páky ako ľuďom so zdravotným znevýhodnením pomôcť nájsť si prácu a začleniť sa do života.


Medzinárodný paralympijský výbor schválil ďalšiu dohodu, ktorý organizácii pomôže bojovať proti diskriminácii zdravotne znevýhodnených ľudí. Zabezpečiť to má zmluva o spolupráci s organizáciou The Valuable 500, ktorá vznikla vlani počas pravidelného zasadnutie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Zamestnanie pre 12 miliónov ľudí Organizácia združuje obchodných lídrov a zástupcov spoločností s primárnou snahou podporiť inovácie na pomoc zdravotne znevýhodneným občanom. A zároveň v maximálnej možnej miere zužitkovať ich prínos pre spoločnosť a ekonomiku. The Valuable 500 je jediná globálna spoločnosť, ktorá sa snaží zdravotne znevýhodnených ľudí začleniť do bežného života a v maximálnej možnej miere využiť ich schopnosti aj z ekonomického hľadiska. Do dnešného dňa sa už viac než 340 firiem a obchodných spoločností z 31 krajín zaviazalo začleneniť zdravotne znevýhodnených ľudí do svojich štruktúr a pracovných procesov. V praxi to znamená, že zamestnajú viac než 12 miliónov ľudí a zabezpečia tak svojim spoločnostiam príjem viac než štyri a pol miliardy dolárov. Dohodu o spolupráci už podpísali napríklad Airbnb, Atos, Channel 4, Coca Cola či Ottobock. V pláne je aj decembrový workshop, ktorý sa bude snažiť povzbudiť ďalšie firmy a spoločnosti, aby pristúpili k rovnakému kroku. A na august budúceho roku sa chystá aj masívna komunikačná kampaň. Spolu so septembrovou dohodou o spolupráci s Medzinárodnou alianciou pre problematiku zdravotného postihnutia (IDA) je…

   Paraplavci už zarezávajú v šamorínskej „bubline“

Vo štvrtok 19. novembra otvorilo svoje brány Karanténne centrum pre vrcholový šport Šamorín x-bionic sphere. Toto centrum bolo zriadené vďaka spoločnej iniciatíve Slovenského olympijského a športového výboru a Olympijského tréningového centra s cieľom pomôcť slovenskému športu  zabezpečiť kontinuitu športovej prípravy.


V nasledujúcich 15-tich dňoch sa sústredenia zúčastní osem reprezentantov Slovenského paralympijského výboru spolu so 140 timi reprezentantmi Slovenskej plaveckej federácie. Našich plavcov povedie reprezentačný tréner Henrich Krč s trénermi Pavlom Jelenákom a Miroslavom Čmeľom.

Tréningová bublina v Šamoríne, realizovaná za prísnych hygienických opatrení po povinnom dvojitom covid testovaní a 24h karanténe je dôkazom, že aj v tejto dobe sú plavci zodpovední a majú záujem o šport. „Veľmi nás teší jednota plaveckých športov, spojenie plavcov bez hendikepu s hendikepovanými plavcami na plaveckom sústredení vo vlnách bazéna. Ďakujeme Slovenskej plaveckej federácii, Ivanovi Šulekovi a Jánovi Riapošovi z SPV za prepájanie dvoch svetov“, uviedol predseda ŠTK paraplávania Svätopluk Pacák.

Všetkým športovcom, realizačnému tímu a trénerom prajeme úspešné sústredenie!

 


V sobotu novembrový Paralympijský magazín

Napriek pandémii koronavírusu sa naši paralyžiari pripravujú na aktuálnu zimnú sezónu. O to dôležitejšiu, že tá ďalšia už bude paralympijská. Takmer do konca novembra budú trénovať vo švédskom stredisku Kabdalis. 960 km  severne od Štokholmu. 


Novembrový Paralympijský magazín ponúka nielen očakávania členov Top tímu pred sezónou, ale aj zábery  priamo zo Švédska.
V aktuálnom paralympijskom magazíne sa však vrátime aj ku galaprogramu Superhrdinovia, ktorý si v SND uctil 25. výročie vzniku SPV a mal veľmi pozitívny ohlas.

RTVS vysiela Paralympijský magazín už túto sobotu 21. novembra o 12:20 hod. na Dvojke.