Ďalší bronz pre nevidiaceho Kubačku

21.01.2020

Ďalší bronz pre nevidiaceho Kubačku

Svetový pohár v paraalpskom lyžovaní pokračuje ďalšou sériou pretekov v slovinskom stredisku Kranjska Gora. Na programe sú tri obrovské slalomy a jeden slalom. 


Vo včerajšom prvom obrovskom slalome sa najviac darilo Marekovi Kubačkovi (navádzačka Mária Zaťovičová), ktorý obsadil 3. miesto. Ďalší slovenský zástupca v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík), skončil  na 6. mieste. Telesne znevýhodnený Martin France obsadil medzi stojacimi mužmi 11. miesto.

Dnes je na programe obrovský slalom č. 2. Po skončení pretekov v Kranjskej Gore sa slovenskí reprezentanti presunú domov, kde ich od pondelka čaká Európsky pohár v Jasnej.


   Stredoeurópske NPV o ďalšej spolupráci v regióne

V posledný januárový deň sa na pozvanie prezidenta NPV (národný paralympijský výbor) Chorvátska Ratka Kovačiča uskutočnilo v Záhrebe pracovné stretnutie predsedov NPV 8 stredoeurópskych krajín (BiH, BUL, CRO, HUN, MKD, SLO, SRB, SVK).


Stretnutie nadviazalo na podobné, ktoré sme organizovali v Bratislave v roku 2017. Predmetom rokovania boli aktuálne témy, súvisiace s dianím v paralympijskom hnutí a možnosťami ďalšej spolupráce v regióne. R. Kovačič otvoril tri  diskutované témy a to: a, Celoeurópsky projekt užšej spolupráce pri rozvoji paralympijských športov, b, Európske para hry a ďalšie napredovanie Európskych para hier mládeže a c, návrh zmien v organizácii a štruktúre IPC. Najdiskutovanejšou bola práve téma rozvoja paralympijských športov a hľadanie možností užšej spolupráce, ktorá by mohla byť podporená zo zdrojov EÚ v novom financovanom období 2021 - 2027. Účastníci sa zhodli na tom, že práve finančná pomoc zo strany EK by mohla výrazne zvýšiť aktivity jednotlivých krajín a koordinácia je v tomto smere  nevyhnutnosťou. Slovensko navrhlo vypracovanie spoločného programu, v ktorom by sa prostredníctvom paralympijských športov vytvoril priestor na intenzívnejšie zapojenie osôb so zdravotným znevýhodnením do aktivít a pravidelnej športovej činnosti a to s asistenciou a podporou zdravej populácie v rámci dobrovoľníctva. Takýto program by mohol spĺňať požiadavky a podmienky podpory zo strany EK. V Záhrebe sa bude konať v marci Európske športové fórum za účasti komisárky pre šport Mariyi Gabriel a to bude aj vhodnou príležitosťou na predstavenie programu. Európske hry mládeže považujú účastníci i naďalej za vynikajúci rozvojový projekt a podporujú ho. Ja som informoval o prebiehajúcej práci na…

Metelka pridal zlaté medaily v scratchi aj omniu

Slovenský reprezentant Jozef Metelka má za sebou mimoriadne úspešné UCI MS 2019 v dráhovej paracyklistike. Svoje skvelé vystúpenie v kanadskom Miltone v kategórii C4 zakončil v nedeľu zlatými medailami v scratchi aj v omniu.


Celkovo si v Mattamy National Cycling Centre vybojoval tri zlaté a jednu striebornú medailu. Slovensko sa jeho zásluhou stalo šiestou najúspešnejšou krajinou v medailovej bilancii. Viac zlatých získali iba Číňania, Briti, Francúzi, Austrálčania a Španieli. V scratchi, čiže pretekoch na 15 km a 60 kôl, triumfoval pred Američanom Jasonom Macomom a Rusom Sergejom Pudovom. Práve scratchom sa uzavrela súťaž všestrannosti v omniu, v ktorej slovenský reprezentant v štyroch disciplínach nazbieral 158 bodov a vybojoval si tretie zlato na MS pred Macomom (140 bodov) a Rumunom Carlom-Eduardom Novakom (138). Tridsaťtriročný rodák z Piešťan, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením anglického trénera Kyleigha Mannersa, začal úspechmi na MS v Miltone súťažnú prípravu na paralympijské hry v Tokiu, kde bude obhajovať dve zlaté medaily a jednu striebornú medailu z Ria de Janeiro 2016. "Tímová práca znamená splnené sny. Máme za sebou najlepší svetový šampionát a to ešte len začíname tento rok," napísal Metelka na svojej facebookovej stránke. (SITA, vg)

Siedmy triumf Jozefa Metelku v stíhačke na 4 km

Slovenský reprezentant Jozef Metelka sa po siedmy raz stal majstrom sveta v stíhacích pretekoch na 4 km. Na UCI MS 2020 v dráhovej paracyklistike v kanadskom Miltone bol vo finále natoľko suverénny, že svojho rumunského súpera Novaka dostihol už po dvoch kilometroch. Bronz si vybojoval Ír Ronan Grimes.

 


Tridsaťtriročný rodák z Piešťan Metelka, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením anglického trénera Kyleigha Mannersa, odštartoval svoju zlatú medailovú žatvu v roku 2014 v mexickom Aquascaliantes a odvtedy na 4 km nikdy nechýbal na najvyššom stupni. "Po ďalšom titule si rád zakričím ´yes´. Dlho však oslavovať nebudem, lebo paralympijské hry v Tokiu sú už za rohom a musím sa dobre pripraviť. Každé preteky sú iné," uviedol Jozef Metelka, ktorý je v stíhačke na 4 km aj úradujúcim paralympijským šampiónom z Ria 2016, v rozhovore pre UCI.

V Miltone Metelka už predtým bral striebro na kilometri s pevným štartom a bol druhý v šprinte na 200 m s letmým štartom. Všetky tieto disciplíny sú súčasťou novej disciplíny na MS - omnia. V ňom má slovenský reprezentant priebežne už 118 bodov a na čele náskok 14 bodov pred Rumunom Novakom. Záverečná disciplína omnia scratch, čiže preteky na 15 km a 60 kôl, príde na rad v nedeľu popoludní. Po 39 z celkového počtu 47 disciplín na MS v Miltone patrí Slovensku v medailovej bilancii 9. priečka s jednou zlatou a jednou striebornou medailou. (vg, SITA)


Slováci na záver s tromi cennými kovmi

Druhým slalomom vyvrcholili dnes v Jasnej preteky EP 2020 v paraalpskom lyžovaní. Zlato si z včerajška zopakovala Alexandra Rexová, dve striebra pridali Miroslav Haraus a Martin France.  


V Jasnej sa odjazdili dva obrovské slalomy a dva slalomy, na ktorých okrem paralympionikov štartovali aj naše nádeje z B top tímu. V obrovskom slalome sme po rokoch mali aj zástupcu medzi sediacimi mužmi, kde sa predstavil Martin Batka.  

II. slalom (na dve kolá)

Výsledky Slovákov:

Zrakovo znevýhodnení muži:

1. Johannes Aigner (n. Patrick Woller) AUT 1:43.66, 2. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) 1:44.65.... .  5. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) 2:11.69, 6. Alex Lajtman (n. Martin Jakubis) 2:18.17

Telesne znevýhodnení stojaci muži:

1. Hilmar Orvarsson (ISL) 1:50.49, 2. Martin France 1:51.57....

Zrakovo znevýhodnené ženy:

1. Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková) 2:03.20

Telesne znevýhodnené stojace ženy:  

1. Lucija Smetisko (CRO) 2:08.95......4. Natália Mintálová 2:27.66


Metelka so siedmym striebrom z 1 km

Slovenský reprezentant Jozef Metelka získal na UCI majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v kanadskom Miltone už v poradí svoju siedmu striebornú medailu v pretekoch na 1 km s pevným štartom.


Vo finále skončil druhý časom 1:06,039 min., nestačil iba na víťazného Jodyho Cundyho z Veľkej Británie, za ktorým zaostal o 952 tisícin sekundy.

Preteky na 1 km s pevným štartom:
1. Jody Cundy (V.Brit.) 1:05,087 min.
2. Jozef METELKA (SR) +0,952 s
3. Carol-Eduard Novak (Rum.) +3,223

Metelka bude v Miltone štartovať ešte v stíhacích pretekoch na 4 km (1. februára), kde obhajuje šesť titulov majstrra sveta, v scratchi (2. februára) a v novinke dráhovej paracyklistiky - omniu, ktoré zahŕňa stíhacie preteky na 4 km, 1km s pevným štartom, scratch a šprint na 200 m s letmým štartom. Všetky spomínané disciplíny okrem šprintu (31. 1.) sa hodnotia aj samostatne. 


Kompletná medailová zbierka pre Slovensko

Ani v prvom slalome EP 2020 v paraalpskom lyžovaní v Jasnej nechýbali Slováci na medailovej bedni. Zlato si odniesla Alexandra Rexová, striebro Miroslav Haraus a bronz Natália Mintálová.


Nedarilo sa tentokrát našim ďalším zástupcom v kategórii zrakovo znevýhodnených mužov – Marek Kubačka aj Alex Lajtman vypadli v prvom, resp. druhom kole. Zvíťazil Rakúšan Johannes Aigner. Martin France zostal medzi stojacimi tentokrát tesne pod stupňom víťazov.

I. slalom (na dve kolá)

Výsledky Slovákov:

Zrakovo znevýhodnení muži:

2. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) 1:43.79.... .  Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) DISQ v I. kole,  Alex Lajtman (n. Martin Jakubis)  DISQ v II. kole

Telesne znevýhodnení stojaci muži

4. Martin France 1:52.42

Zrakovo znevýhodnené ženy:

1. Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková) 2:04.67

Telesne znevýhodnené stojace ženy:  

3. Natália Mintálová 2:31.63

Zajtra je na programe záverečná disciplína druhý slalom.

Fotogaléria: https://spv.sk/media/filter/europsky-pohar-v-paraalspkom-lyzovani-obrovsky-slalom


Peking pripravuje najväčšie ZPH v histórii

Výkonný výbor Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) schválil definitívny počet športovcov na ZPH 2022, ako aj finálny medailový program. Zároveň potvrdil, že čínska metropola zorganizuje najväčšiu zimnú paralympiádu v histórii.


Na ZPH 2022 sa predstaví 736 športovcov (z toho maximálne 222 žien)  v 78 medailových disciplínach, z čoho bude 39 mužských, 35 ženských a 4 zmiešané. Paraalpské lyžovanie bude zahŕňať 30 medailových disciplín (po 15 mužských a ženských), o ktoré bude súťažiť 140 mužov a 80 žien. V porovnaní s Pjongčangom 2018 to predstavuje nárast o 7, 7 resp. 33, 3 percenta. Slovensko bude v paraalpskom lyžovaní obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, a prvenstvo v bilancii krajín!  V paraseverskom lyžovaní, naopak, nenastane v porovnaní s predošlými ZPH zmena - zostáva 38 medailových sád, z toho po 18 mužských a ženských, 2 zmiešané. Zmena sa však týka počtu štartujúcich - 120 mužov a 90 žien, zatiaľ čo v Kórei štartovalo 100 mužov a 60 žien. Parasnoubord, ktorý mal premiéru v roku 2014 v Soči, sa predstaví v 8 medailových kategóriách. Program žien, ktorý dočasne zahŕňal 6 medailových podujatí, sa scvrkne na 2. Parahokejisti USA pevne veria, že vyhrajú štvrtýkrát po sebe paralympijský turnaj v tomto atraktívnom športe. Prekaziť im to bude chcieť sedmička ďalších účastníkov, ktorí sa kvalifikujú priamo (umiestnením na MS A kategórie) alebo v dodatkovom kvalifikačnom turnaji. Premiérový postup slovenských parahokejistov do „áčka“ ich zároveň priblížil k tomu, aby sa prvýkrát v histórii aj oni predstavili na tomto najvýznamnejšom turnaji, ktorého dejiskom bude National Indoor Stadium. Čína získala v Pjongčangu svoju prvú zlatú medailu na ZPH v curlingu na vozíku a doma bude…

Vyberte si z kúpeľnej ponuky nášho partnera

Posilnite svoje zdravie a načerpajte energiu počas zimných dní v zariadeniach dlhoročného partnera SPV Kúpele Piešťany. V ponuke sú aj špeciálne Valentínske pobyty.


Podrobnosti v prílohách označených ako Kúpele 1 až 4.

Druhý „obrák“ pre Mareka Kubačku

V Jasnej pokračovali preteky Európskeho pohára v paraalpskom lyžovaní 2020 druhým obrovským slalomom. Medzi zrakovo znevýhodnenými triumfoval Kubačka a Haraus skončil tretí. Striebro sa ušlo Francemu medzi telesne znevýhodnenými stojacimi mužmi.


II. obrovský slalom (na dve kolá)

Výsledky Slovákov:

Zrakovo znevýhodnení muži:

1. Marek Kubačka (n. Mária Zaťovičová) 1:31.36 .... 3. Miroslav Haraus (n. Maroš Hudík) 1:35.52....6. Alex Lajtman (n. Martin Jakubis) 1:55.73

Telesne znevýhodnení stojaci muži:

2. Martin France 1:37.85

Telesne znevýhodnení sediaci muži:

6. Martin Batka 2:12.70

Zrakovo znevýhodnené ženy:

2. Alexandra Rexová (n. Eva Trajčíková) 1:49.84

Telesne znevýhodnené stojace ženy:  

2. Natália Mintálová 1:59.40

Zajtra a v piatok sú na programe slalomy.