Curleri s takmer istou účasťou na ZPH 2022

06.03.2020

Curleri s takmer istou účasťou na ZPH 2022

Záverečný deň na MS v curlingu na vozíku prehrali slovenskí reprezentanti obidva zápasy - so Švédskom 3:6 a s Nórskom 5:8. Obsadili 8. miesto a udržali sa v A kategórii MS.


„Výsledky ostatných zápasov v skupine nám hrali do karát, a tak už pred začiatkom záverečných zápasov bolo jasné, že nemôžeme zostúpiť do B kategórie. Možno aj tento fakt prispel k tomu že sme boli neúspešní“, začal svoje hodnotenie reprezentačný tréner František Pitoňák.

Celkovo družstvo Slovenska obsadilo na svetovom šampionáte konečné 8. miesto. Pred odchodom na šampionát si stanovili cieľ udržať sa, čo znamenalo skončiť do 9. miesta v 12 - člennej konkurencii. „To sa nám podarilo, takže v družstve zavládla spokojnosť. Získali sme päť kvalifikačných bodov a spolu s minuloročnými siedmymi bodmi sme si už na 99 percent zabezpečili účasť na ZPH 2022“, povedal tréner.  

Zároveň však priblížil aj pozadie fungovania vozičkárskeho curlingu na Slovensku: „Je až obdivuhodné, že pri takej malej členskej základni dosahujeme také skvelé výkony a patríme stále k svetovej špičke. Veľká škoda je, že jediné miesto na trénovanie curlingu na Slovensku je v Bratislave a ani jeden hráč reprezentačného družstva nebýva v hlavnom meste. Niektorí hráči musia dochádzať na tréning a späť aj viac ako 700 km. V súčasnosti sa stavajú na Slovensku hokejové haly. Mali sme prísľub od predstaviteľov samospráv a čelných predstaviteľov športu na Slovensku, že budú vybudované pri štadiónoch aj curlingové ihriská. Škoda, že vždy ostalo len pri sľuboch, a pritom náklady na stavbu sú minimálne. Vždy sme počuli len výhovorky, prečo sa to nedá. Takisto nový zákon o športe nepraje kolektívnym športom. Napríklad pri zaraďovaní medzi TOP športovcov. Štafeta v behu, plávaní, biatlone, behu na lyžiach a takisto aj napríklad štvorkajak sa môžu dostať do TOP tímu ale moji štyria hráči curlingu sa do TOP tímu nemôžu dostať, aj keby boli majstrami sveta a paralympijskými víťazmi. Jediným dôvodom je to, že curling je kolektívny šport a v TOP tíme sú len športovci v individuálnych športov. Nemáme tak dostatok finančných prostriedkov na kvalitnú prípravu. Myslím si, že aj tieto faktory vplývali na hráčov počas šampionátu“.

Na záver poďakoval hráčom aj realizačnému tímu za predvedený výkon na šampionáte a vyjadril presvedčenie, že napriek všetkým problémom budú ďalej pokračovať v tomto krásnom športe.


Musíme zostať jednotní, tvrdí prezident IPC Andrew Parsons

Počas marca sa rozmohla pandémia koronavírusu a športový svet sa takmer úplne zastavil. Sociálne siete prakticky okamžite zaplavilo množstvo správ o tom, ako sa v domácej izolácii darí svetovým športovým hviezdam.


Medzičasom prišlo k odkladu alebo zrušeniu mnohých významných podujatí vrátane presunu OH 2020 v Tokiu na leto 2021. Len veľmi málo pozornosti sa ušlo paralympionikom a ich vyrovnávaním sa so situáciou. Aj paralympijské hry preložili na leto 2021. Presun PH síce trochu naruší plány americkému paraatlétovi Samovi Grewovi. O rok totiž plánoval odštartovať štúdium medicíny. "Všetky tieto zmeny si vyžiadajú tréning navyše aj úpravu štúdia, čo nebude ideálne, ale Tokio si nenechám ujsť za žiadnu cenu," prezradil strieborný medailista v skoku do výšky z PH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro. Odklad o jeden rok poriadne zasiahne do života paralympionikov po celom svete. Mnohí totiž podstupujú špeciálnu liečbu, ktorú musia kombinovať s tréningom, aby uspeli na športoviskách. A aktuálna situácia, kedy musia kvôli koronavírusu byť všetci doma, je pre nich omnoho náročnejšia ako pre iných. "Šport je veľmi dôležitý, ale ešte dôležitejšie je zdravie. Verím, že všetci paralympionici využijú vynútenú pauzu na oddych a budú sa dôkladne starať o svoje zdravie," myslí si paralympijská šampiónka z Atén 2004 v šprinte na vozíku Cheri Blauwetová, v civilnom zamestnaní lekárka. Niektorí paralympionici počas domácej izolácie nemôžu poriadne trénovať. "Mnohí z nás nutne potrebujú na šport špeciálne pomôcky či výbavu," dodala Blauwetová. Podobné problémy trápia paralympionikov po celom svete Nový Zéland nevynímajúc. "Sme vo svete paralympijského športu malá krajina, do Tokia sme plánovali vyslať…

Je dôležité, aby si športovci našli riruál

Portál sme.sk uverejnil zaujímavý rozhovor s našim úspešným paraalpským lyžiarom Jakubom Krakom na tému ako pandémia koronavírusu ovplyvnila životy športovcov. "Verím, že toto ťažké obdobie prekonáme a budeme môcť robiť opäť to, čo nás baví", povedal. 


- Japonskí organizátori pre šíriaci sa koronavírus odložili olympijské a paralympijské hry 2020 na budúci rok. Ako hodnotíte ich rozhodnutie? Je to veľmi správny krok k zastaveniu šírenia vírusu, pretože stačil by jeden nakazený a zas by sa to rozpŕchlo do celého sveta.Navyše, hry by boli neobjektívne, pretože nie všetky krajiny prijali v boji proti pandémii rovnaké opatrenia, a teda nie všetci športovci môžu rovnako trénovať.Je mi veľmi ľúto Japoncov, ktorí investovali mnoho peňazí, aby boli hry kvalitné, ale iné riešenie neexistuje. Verím, že fantastické podujatie pripravia aj na budúci rok. - Ako športovec vníma posun vrcholného podujatia o rok neskôr? Ťažko povedať, niekomu to prospelo a inému nie. Potešiť to môže mladých športovcov a zaskočiť starších. Vek hrá v športe veľmi dôležitú rolu a nedá sa oklamať. Určite máme medzi sebou prípady, že športovec bol na vrchole kariéry, chcel vygradovať formu na Tokio a teraz bude musieť čakať. Platí to najmä pre športovcov nad tridsať rokov, ktorých výkonnosť zákonite klesá. Niektorí špičkoví športovci o rok už do Tokia neprídu. Preloženie hier môže skomplikovať situáciu ženám, ktoré plánovali tehotenstvo. Posunúť hry o mesiac alebo dva by nebolo dobré riešenie. Mnohým športovcom by to nabúralo tréningové plány a hry by ich mohli zastihnúť na dolnej hranici výkonnosti. Nepodali by adekvátne výkony. Ako zvládate situáciu po vypuknutí pandémie spôsobenej rozšírením koronavírusu? Mňa to, našťastie, vystihlo v životnej situácii…

Organizovaný šport si dal pauzu aj v tenise na vozíku

Slovenský reprezentant v tomto športe Marek Gergely sa tiež musí vyrovnať s obmedzením tréningov. V Riu 2016 mu zhatila štart absencia Slovenska v tímovej súťaži, o Tokio 2020 bojoval s o to väčším zanietením.  


„Organizované tenisové tréningy boli z dôvodu uzavretia tenisových kurtov zo známych dôvodov prerušené, uzavreté sú aj fitness centrá. Organizovaný šport si dáva pauzu, takže možnosti tréningov zostávajú iba individuálne. Vhodné sú outdoorové aktivity v prírode, handbike, hrádza, lesoparky. Samozrejme, keď sú prázdne“, povedal.

Posun hier o rok mu dáva viac času na testovanie a úpravy na novom tenisovom vozíku, ktorý skúša od konca minulého roku. „Testovanie a dolaďovanie prebieha týždne až mesiace. Často sú potrebné výmeny na vozíku s dodávajúcou českou firmou Ultina, kde sa riešia technické zmeny. Testovanie vozíka je počas sezóny kvôli prebiehajúcim turnajom skoro vylúčené, šanca je len medzi sezónami, čo je v tenise na vozíku tak dva mesiace. Tak využívam teraz túto možnosť“, vysvetlil.

Naša jednotka mala v pláne absolvovať za pol sezóny približne desiatku turnajov – najmä v stredne Európe (Rakúsko, Nemecko, Česko, Poľsko,  Chorvátsko), v pláne figuroval aj výjazd na dva turnaje v Rusku. Koronavírus však mení plány aj tenistom...


Anketa k aktuálnej situácii

Učená právnická spoločnosť pripravila pre športovú obec dva dotazníky, ktorých cieľom je pomôcť slovenskému športu v súvislosti s negatívnymi dopadmi, ktoré vyvolali a ešte prinesú opatrenia ohľadom koronavíru COVID-19.


Vážená dáma, vážený pán, priatelia športu, v rámci Učenej právnickej spoločnosti sme sa rozhodli napomôcť slovenskému športu v súvislosti s negatívnymi dopadmi, ktoré vyvolal a ešte akiste aj prinesie koronavírus COVID-19 do oblasti športu. Preto sme sa podujali za spolupráce s expertmi na športový manažment, daňovú, ekonomickú a právnu oblasť pripraviť pre športovú obec a pre štát dve ankety/dotazníky podľa typu subjektov (dotazník pre právnické osoby a dotazník pre fyzické osoby) a ich rolí v rámci slovenského športu. Touto cestou by sme si Vás dovolili požiadať titulom Vašej znalosti športu o účasť na tejto ankete a súčasne požiadať Vás byť nápomocný v jej rozšírení v rámci športovej komunity v ktorej pôsobíte, aby sa tak do výstupných dát ankiet dostali aj informácie a podnety klubov, športových odborníkov a športovcov z prostredia Vášho športového odvetia. Viac informácií o našej aktivite a predovšetkým o ankete nájdete v článku tu: http://www.ucps.sk/ANKETA_SPORT_COVID_19 alebo tu: https://www.facebook.com/762997810421970/posts/2916457978409265/?d=n   Anketu UčPS na zistenie dopadov krízy na športové odvetvie privítal a aktívne podporil aj pán Ivan Husár, štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Veľmi pekne ďakujeme a zostávame s úctou a pozdravom UčPS tím Učená právnická spoločnosť, o. z.  

Marek Kamzík verí, že o rok bude ešte silnejší

Opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu zasiahli aj do života slovenských paralympionikov. Zisťovali sme, ako ich obmedzili v tréningovom procese, ktoré podujatia sa im zrušili, a ako prijali správu o preložení tokijských hier na rok 2021.   


Reprezentant v paratlaku na lavičke Marek Kamzík sa naštartoval do paralympijského roka tým najlepším spôsobom. V druhej polovici februára získal na podujatí Svetového pohára v Manchestri svoju vôbec prvú medailu z veľkého medzinárodného podujatia, keď obsadil 2. miesto v súťaži + 107 kg. „Mal som cestovať 12. apríla na ďalší Svetový pohár do Dubaja, kde sa mohlo rozhodovať o mojom postupe do Tokia. Napriek tomu, že mám limity splnené, priamy postup ešte nemám istý“, uviedol športovec, ktorý na paralympiáde debutoval pred štyrmi rokmi v Riu. „Preto som v podstate stále v príprave, aj keď v obmedzených podmienkach a musím dokončiť tréningový cyklus, aby sme zistili ako mám vlastne natrénované. Všetko konzultujem s mojim trénerom Michalom Čaplom. Uvidíme, čo bude ďalej, nik to v momentálnej situácii netuší“, pokračoval.

Marek sa vyjadril aj k preloženiu PH na budúci rok. „Najskôr to bolo trošku sklamanie, ale vzápätí to moja hlava vyhodnotila pozitívne vzhľadom k danej situácii, lebo zdravie je najdôležitejšie. Som pozitívne nastavený a tak aj beriem ďalšiu prípravu. Verím, že o rok budem do Tokia ešte silnejší“.  (vg)


Stav bariér – mobilita a dostupnosť

Problematika mobility a interoperability, ktorá je priamo naviazaná na potreby občanov a návštevníkov Slovenska, je vzhľadom na legislatívne prostredie v SR  stále nedoriešená. Prečítajte si zaujímavú štúdiu k tejto problematike.


Pod názvom „Stav bariér k mobilite a dostupnosti základných ľudských potrieb na Slovensku za rok 2019" ju pripravilo OZ Bez bariéry - Národná platforma proti bariéram v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach. Motto publikácie „Každý má právo na prístup tam, kde sa potrebuje dostať a keď dokázali a dokážu vytvoriť bezbariérové prostredie v iných krajinách pre všetkých svojich občanov a návštevníkov, tak to chceme dokázať aj na Slovensku“. Naša vízia „Odstraňovaním bariér neustále zlepšovať kvalitu života celej našej spoločnosti“. „Každý človek má právo sa dostať niekde, aj ten vozíčkar potrebuje mať prístup tam, kam sa zdraví ľudia bez problémov dopravia. Či už do mesta, na úrady, na športoviská alebo za kultúrou. Je už 21. storočie, myslím si, že už by sme mohli mať vybudovaných viac priestorov s bezbariérovým prístupom. Všade, kde idem, vždy sa stretnem s prekážkami. U nás v Banskej Bystrici je problém nájsť chodník, kde by som nemal problém vyjsť. Našťastie mám asistenta, inak by som sa ťažko pohyboval po meste. Myslím, že je problém aj v myslení ľudí. Väčšina zdravých ľudí vôbec nemyslí na to, že sú tu aj handicapovaní. A pritom otázka bezbariérovosti sa týka napríklad aj mamičiek s deťmi, ktoré majú v kočíkoch. Treba vytvoriť tlak na kompetentných, aby sa táto situácia zmenila v prospech bezbariérovosti.“ Marián Kuřeja, paralympijský medailista v atletike z Paralympijských hier RIO 2016, Slovenský paralympijský…

Slovakia Open 2020 v para stolnom tenise sa konať nebude

Predseda SPV Ján Riapoš dnes podpísal s ITTF dohodu o zrušení tohto turnaja v roku 2020. Podujatie malo byť pôvodne jednou z posledných previerok formy na PH 2020 v Tokiu. 


„Začíname prípravu turnaja pre budúci rok, ktorý by mal byť v tom istom termíne od 18. do 22. mája 2021, na čo som už zarezervoval tradičné dejisko Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Teším sa na spoluprácu pre SO 2021“, uviedol predseda SPV a zároveň riaditeľ turnaja.

https://www.ittf.com/2020/03/29/ittf-executive-committee-follow-meeting-covid-19/


 Tokijská paralympiáda už pozná nový termín

O presune PH 2020 na budúci rok sa rozhodlo ešte počas minulého týždňa. Dnes je známy nový termín konania: od 24. augusta do 5. septembra 2021. Národným paralympijským výborom to dnes oficálne oznámil prezident IPC Andrew Parsons. 


„Bolo nevyhnutné, aby sme rýchlo našli nový dátum pre paralympijské hry, aby plánovanie a príprava mohli pokračovať“, uviedol 512 dní pred začiatkom hier. Po potvrdení termínu bude podľa jeho slov IPC pracovať so všetkými príslušnými medzinárodnými federáciami na stanovení nových kvalifikačných kritérií. Všetci športovci, ktorí sa už do Tokia kvalifikovali, však už zostanú kvalifikovaní, potvrdil Parsons a vyzval všetkých, aby v tomto ťažkom období zostali v bezpečí so svojimi rodinami a priateľmi.   Viac v prílohe.

„Limity“ s predsedom SPV Jánom Riapošom

V dôsledku pandémie koronavírusu COVID-19 organizátori v Tokiu presunuli tohtoročné hry na rok 2021. Stano Ščepán sa spýtal predsedu Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša ako prijali naši paralympionici novú realitu... 


Počúvajte rubriku „Bez limitov“ v pravidelnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.