Curleri pokračujú v príprave na MS 2020

24.10.2019

Curleri pokračujú v príprave na MS 2020

Cez víkend sa v Prahe konal turnaj Svetového pohára v curlingu na vozíku Czech Open Wheelchair Curling Tournament. Slovenská reprezentácia nastúpila ako obhajca minuloročného prvenstva.


Hráči odohrali dohromady šesť zápasov. V troch zvíťazili a v troch boli porazení. Celkovo skončili na 3. mieste. „Na mojich zverencoch bolo badať, že v priebehu 16 dní odohrali tri medzinárodné turnaje. Hlavne to cestovanie na veľké vzdialenosti ich veľmi unavovalo. V dôležitých momentoch ale dokázali zabrať a aj z Prahy si odniesli medailu. Už sa aj tešia na tréningy, v ktorých teraz budeme dobiehať zameškané a zlepšovať sa v činnostiach, v ktorých máme ešte nedostatky“, zhodnotil reprezentačný tréner František Pitoňák.

Výsledky:

SVK – Taliansko 10:3

SVK – Česko II 5:8

SVK – Česko I 4:7

SVK – Dánsko 5:7

SVK – Poľsko 9:4

Zápas o 3. miesto : SVK – Česko II 13:3

Konečné poradie:

  1. Česko I
  2. Dánsko
  3. Slovensko
  4. Česko II
  5. Poľsko
  6. Taliansko

V Prahe nás reprezentovali: Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová, Peter Zaťko, Imrich Lyócsa

Tréner: František Pitoňák, asistent a lekár: Milan Bubeník

 

 


Šťastné a veselé vianočné sviatky

a úspešný paralympijský rok 2020 vám všetkým želajú pracovníci sekretariátu Slovenského paralympijského výboru a Paralympijskej marketingovej spoločnosti. 


Henrieta Farkašová s tretím významným ocenením v tomto roku

V novej budove SND v Bratislave sa včera v priamom prenose RTVS konal galavečer „Športovec roka 2019“, na ktorom bol opäť vyhlásený aj „Paralympionik roka“. Cenu si odniesla paraalpská lyžiarka Henrieta Farkašová.


Po športovom Oscarovi Laureus World Sports Award a ocenení Najlepší paralympionik sveta 2019 sa jej tejto pocty dostalo aj na domácej pôde. Dlho bola v hre aj o prvú desiatku v ankete všetkých športovcov Slovenska, napokon ju v posledný deň ankety predstihol na 10. priečke futbalista Milan Škriniar. Medzi jednotlivcami teda skončila napokon na 11. mieste, paracyklista Jozef Metelka bol 13., parastrelkyňa Veronika Vadovičová 15. a ďalší paraalpský lyžiar Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová) skončil na 24. mieste. Športovkyňou roka 2019 sa na Slovensku stala lyžiarka Petra Vlhová.   Paralympionici sa však presadili do najlepšej desiatky kolektívnych športov. Na 9. priečke skončil mix tím parastrelcov Veronika Vadovičová – Radoslav Malenovský a na 10. parahokejisti, ktorí si nedávno vybojovali v Berlíne postup medzi najlepšiu osmičku sveta.

V drese Európy aj dvojica Slovákov

V dňoch 12. – 16. decembra sa zúčastnili hráči Martin Joppa, Dávid Korman a generálny manažér Parahokej Slovensko Miroslav Dráb v ruskom Iževsku na medzinárodnom parahokejovom turnaji hráčov od 14 do 23 rokov pod názvom Kalašnikov Cup 2019.


Turnaja sa zúčastnili mladí hráči z Ruska, Slovenska, Fínska a Kazachstanu, ktorí sa predstavili v dresoch 4 družstiev: tímu domácej Udmurtie, Ruska, Ázie a tímu Európy. V tíme Európy sme mali slovenské zastúpenie nielen na ľadovej ploche, ale aj na trénerskej lavičke, kde pôsobil Miroslav Dráb. Tím Európy, ktorý reprezentovali aj naši zástupcovia sa napokon umiestnil na konečnom 3. mieste a bronzové medaile z turnaja tak putovali aj na Slovensko. Treba dodať, že naši dvaja reprezentanti M. Joppa a D. Korman patrili v tíme Európy medzi tých najlepších. ,,Turnaja Kalašnikov Cup sme sa zúčastnili po prvý raz už v minulom roku a boli sme veľmi spokojní s organizáciou a hlavne kvalitou turnaja, preto sme s radosťou prijali pozvanie aj tento rok. Práve takéto turnaje sú veľmi dobrou skúsenosťou pre našich mladých hráčov, ktorým sa snažíme vytvoriť čo najlepšie podmienky pre ich výkonnostný rast. Na druhej strane je to aj o budovaní dobrých vzťahov, “, povedal Miroslav Dráb.  

Fond na podporu športu začal svoju činnosť

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová odovzdala členom správnej rady Fondu na podporu športu v pondelok 16. 12. menovacie dekréty. Cieľom fondu je zabezpečiť efektívnu podporu a rozvoj športu...

 


... mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie SR, ale aj športu pre všetkých, aj zdravotne znevýhodnených ľudí. Fond bude mať ročný rozpočet 20 miliónov eur, čo predstavuje výrazné zvýšenie prostriedkov do slovenského športu.

Správna rada je najvyšším, výkonným a štatutárnym orgánom fondu. Predsedá jej štátny tajomník MŠVVaŠ SR Jozef Gönci, za podpredsedu bol vymenovaný poradca pre legislatívno-právne otázky Slovenského futbalového zväzu Jaroslav Rybánsky. Ďalšími členmi sú trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, exprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút či predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. Do správnej rady fondu bol vymenovaný taktiež predseda sekcie divokých vôd Slovenského zväzu kanoistiky Richard Galovič, prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška, ako aj bývalý slovenský reprezentant v džude Jozef Krnáč. Konečný počet členov správnej rady uzatvárajú bývalý hokejový rozhodca Anton Danko a Jozef Turčány, nominovaný Združením miest a obcí Slovenska či právna poradkyňa pre strategické projekty Slovenského futbalového zväzu Mária Berdisová.

Členovia správnej rady by mali svoju funkciu vykonávať po dobu piatich rokov.   (TA SR)


Aj zo San José body pre tokijskú nomináciu

V dňoch 8. -15. decembra sa trio našich para stolných tenistov zúčastnilo v kostarickej metropole na poslednom medzinárodnom turnaji v roku 2019  a odviezlo si dve zlaté a jednu bronzovú medailu zo súťaže jednotlivcov. 


Peter Mihálik (TT4) vyhral všetky tri stretnutia s reprezentantmi Kostariky, Chile, Mexika a získal najcennejší kov. Podobne aj Miroslav Jambor (TT7), ktorý po víťazstve v skupine zvládol aj semifinále a finále (s Japoncom Kanekom 3:0).  Bronz zostal Richardovi Csejtejovi (TT8) po semifinálovej prehre s domácim hráčom Chinchillom 2:3. Práve Csejtey sa ako jediný z našich zapojil aj do súťaže tímov, kde spolu s dvojicou z Japonska potvrdili úlohu favorita a zvíťazili  v spojenej kategórii 6-8. Na PTT Costa Rica Open 2019 ich sprevádzali reprezentačný tréner Andrej Bardoň a vedúci výpravy Tomáš Varga.

Prieskumy pomôžu zlepšiť kvalitu

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR sa zapojila v závere roka do viacerých prieskumov a žiada svojich sympatizantov o spoluprácu najmä v oblasti železničnej dopravy a bratislavských športovísk.


Prvý je prieskum zameraný na prístupnosť prostredia v osobnej železničnej doprave. Zaujíma ich, ako sa cestuje najmä ľuďom s obmedzenou mobilitou a zmyslovým postihnutím. Chcú zistiť, aká je reálna úroveň a kvalita života osôb so zdravotným znevýhodnením. Svoje postrehy, spolu s fotodokumentáciou, môžete poslať na e-mailovú adresu: bariery@vop.gov.sk. Prílohy by nemali presiahnuť veľkosť 10 Mb. Privítajú aj pozitívne príklady. Výzva je otvorená do 10. januára 2020.

Zároveň sa obracajú s prosbou na vyplnenie dotazníka o športoviskách v Bratislave z pohľadu športovca so zdravotným znevýhodnením. Zámerom prieskumu je zapojiť do športových alebo pohybových aktivít čo najviac obyvateľov Bratislavy, vrátane ľudí so zdravotným znevýhodnením. Prieskum o športovej infraštruktúre organizuje oddelenie školstva, športu a mládeže v spolupráci s Metropolitným inštitútom. Budeme radi ak si nájdete čas a zapojíte sa. Jeho vyplnenie zaberie asi 5 minút.

https://www.bratislava.sk/sk/sportoviska-v-bratislave


   Maratónci zostanú v Tokiu

Na rozdiel od maratónov na olympijských hrách sa nebudú paralympijské maratóny presúvať v dôsledku znesiteľnejšej klímy do severnejšie položeného Sappora. Potvrdil to Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) na záver svojho ôsmeho inšpekčného projektu Tokio 2020.


Predstavitelia IPC prijali toto rozhodnutie na základe dôkladných analýz teploty a vlhkosti vzduchu a tiež po konzultáciách so športovcami počas novembrových majstrovstiev sveta v para atletike v Dubaji. Maratónske behy v piatich paralympijských kategóriách sa uskutočnia 6. septembra 2020 so začiatkom o 6.30 h. Bude to posledný deň PH 2020."Kým sme sa rozhodli, museli sme posúdiť relevantné údaje a rozprávať sa so športovcami. Ich zdravie a komfort sú našou dlhodobou prioritou," uviedol prezident Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons na webe paralympic.org.Podľa Parsonsa drvivá väčšina paralympijských športovcov, ktorí budú súťažiť v maratóne na PH 2020, sa vyjadrila za zotrvanie pretekov v dejisku hier Tokiu."Presun na iné miesto by v prípade týchto športovcov kládol aj vyššie nároky na logistiku. Z údajov o počasí, ktoré preskúmal náš lekársky tím, vyplynulo, že hoci obdobie zodpovedajúce dátumu pretekov počas paralympiády v Tokiu bolo v roku 2019 o čosi teplejšie ako v roku 2018, konkrétne teploty počas maratónskych behov by mali zodpovedať bezpečnostným štandardom kladeným na tieto preteky," dodal Parsons.IPC rovnako potvrdil, že v dohode s Medzinárodnou triatlonovou úniou zostanú nezmenené dátum a miesto aj pre triatlonové súťaže na PH 2020. Uskutočnia sa 29. a 30. augusta 2020 s miernym posunom štartu zo 7.30 h na 6.30 h ráno.  

    V „limitoch“  známe osobnosti o paralympionikoch

Olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, olympijská medalistka v skeete a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková a spevák Richard Muller. Všetkým trom Stano Ščepán položil v adventný čas otázku ako vnímajú našich paralympijských športovcov.


Počúvajte rubriku „Bez limitov“ v tradičnom čase utorok ráno o 5:51 hod. na Rádiu Slovensko.


Zlatý Pavlík na Berlin Open Archery 2019

V Berlíne sa v dňoch 13. – 15. decembra uskutočnil medzinárodný turnaj v para lukostreľbe. Berlin Open Archery 2019. Slovenský reprezentant Marcel Pavlík na ňom získal zlatú medailu v disciplíne kladkový luk.


Preteky sa konali v Horst Korber Sportzentrum pri Olympijskom štadióne.