Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

20.03.2010

Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.


„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou


Stolný tenis 2011: Nabitý program, na konci päť medailí z ME

Podľa súčasného rebríčkového postavenia to vyzerá tak, že siedmi hráči by mali mať istú účasť na PH a dvaja, konkrétne A. Mészáros a M. Jambor, budú musieť čakať až na nominačný rebríček k 1. januáru 2012. „Najťažšiu pozíciu má Jambor, ale pevne verím, že sa do nominácie napokon dostanú všetci“, uviedol vedúci tímu Tomáš Varga.  


Do prípravy na Londýn 2012 bolo zaradených 9 hráčov: vozíčkari - Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský (TT2),  Alena Kánová (TT3), Peter Mihalik, Andrej Mészáros (TT4),  stojaci - Richard Csejtey, Miroslav Jambor (TT8), Oľga Barbušová (TT9).

Najdôležitejším podujatím tohto roka bol európsky šampionát v Splite, kde naši reprezentanti získali päť medailí. Zlato vybojovalo družstvo v zložení Riapoš – Revúcky – Ludrovský – Polkoráb,  tri strieborné v súťažiach jednotlivcov Riapoš s Kánovou a jedno družstvo stojacich Csejtey – Jambor – Csémy, bronz ďalšie vozíčkárske družstvo Mihálik – Mészáros. Pred ME absolvovali viacero významných turnajov (Laško, Piešťany, Rotterdam, Lignano, Ostrava, Sheffield, Eger), na ktorých boli tiež úspešní a vybojovali viacero pódiových umiestnení.

Ako každý rok aj v tom paralympijskom čakajú „pingpongistov“ tradičné turnaje Slovakia Open, Slovenian Open, ale tiež v talianskom Lignane či maďarskom Egeri, a sústredenie v slovinskom kúpeľnom meste Laško. „Keďže rebríček pre PH už bude uzatvorený, chceme ich namiesto naháňania bodov využiť na čo najkvalitnejšiu prípravu a doladenie formy“, dodal T. Varga.  


Lukostreľba 2011: Štyri miestenky na budúcoročnú paralympiádu

Podľa najčerstvejšej rankingovej listiny lukostrelcov, ktorú vydalo IPC, je z našich reprezentantov najvyššie Peter Kaščák na štvrtom mieste. Peter Kinik je siedmy, zlatý paralympionik z Atén 2004 Imrich Lyócsa šestnásty a Marián Marečák sa delí o 35. – 36. miesto. Práve táto štvorica si vybojovala miestenky na PH 2012.  


Do prípravy na Londýn 2012 boli okrem nich zaradený aj Mária Bartošová a Vladimír Majerčák, ktorý je zároveň aj reprezentačným trénerom.  „V roku 2011 sme sa zúčastlili na MS v Turíne, z ktorých postupovali medalisti  u jednotlivcov a 6/4 miesta podľa kategórii v súťaži družstiev. Slovensko tu nezískalo žiadnu medailu, ale P. Kaščák skončil šiesty a M. Marečák deviaty zo 71 pretekárov, čo boli vynikajúce výsledky. Ďalšie poradie slovenských športovcov: P. Kinik  9/17, I. Lyócsa 17/51 a V. Majerčák 33/71. Pre nedostatok finančných prostriedkov sme museli zrušiť rankový turnaj v Nymburku a tak všetko zaviselo od výsledkov posledného preteku v Stoke -Mandenvile. Za veľmi nepriznivého počasia sa tu konali dva turnaje: jeden do svetovej rankovej listiny a druhý,  miestenkový na PH 2012. V prvom obsadil P. Kinik výborné 3. miesto, I. Lyócsa 5. miesto a P. Kaščák 6. miesto. V najdôležitejšom preteku roka si veľmi dobré počínali P. Kaščák (6. miesto), P. Kinik, I. Lyócsa (7. miesta) a M. Marečák (9. miesto),  ktorí si v miestami až v neregulérnych podmienkach vybojovali miestenky na budúcoročné PH“, zhodnotil práve končiaci rok V. Majerčák.„V roku 2012 nás ešte čakajú dva turnaje. Jeden z nich je testovací na Londýn, ale všetko bude závisieť od finančných prostriedkov na prípravu. Istú účasť majú už spomenutí lukostrelci, ktorí si ju vybojovali v Stoke - Mandeville (pokiaľ ich schváli nominačné VZ SPV – pozn.) . Postupové miesta pre lukostreľbu sú už uzavreté…

 V Piešťanoch cez víkend o termínoch aj o antidopingu

Štyridsaťjeden športovcov, zapojených do prípravy na PH 2012, a desať vedúcich športov sa stretlo počas víkendu v piešťanských kúpeľoch so zástupcami SPV na pracovnom zraze, ktorého hlavným poslaním bolo odovzdanie maxima informácií ohľadom prípravy a účasti na budúcoročnej londýnskej paralympiáde.


Z desiatich športov, v ktorých by malo Slovensko zasahnuť do bojov na XIV. PH chýbali iba reprezentanti, ktorí si museli plniť svoje športové povinnosti. Prítomní boli oboznámení s predbežnými termínmi, týkajúcimi sa PH 2012 a podujatí, ktoré sa uskutočnia pred odchodom do Londýna (schvaľovanie nominácie, slávnostné valné zhromaždenie, sľub u prezidenta republiky atď), ako aj s logistikou účasti SPD 2012, ktorú zabezpečuje SPV. Súčasťou stretnutia boli aj príspevky zástupcov Štábu Londýn 2012 za rezortné ministerstvo (informoval o financovaní prípravy a účasti) a ADA SR so zameraním na nový systém monitorovania dopingu a registrácie pohybu športovcov.

Súčasťou víkendového stretnutia bola aj regenerácia v zaradeniach spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Piešťany, ktorá je partnerom SPV.


Už dnes vychádza štvrté tohtoročné vydanie PARALYMPIONIKA!

Dnes nájdete v Denníku ŠPORT posledné tohtoročné vydanie prílohy PARALYMPIONIK, ktorá prináša aktuality z paralympijského hnutia, profily športovcov i reportáže zo zahraničných podujatí, na ktorých štartovali naši reprezentanti. Štvrté číslo je okrem iného venované aj sumarizácii aktuálneho stavu tvoriaceho sa SPD Londýn 2012.


Ďalej v ňom nájdete:

  • cestu nášho curlingového tímu na MS 2012 v Kórei
  • profil plavkyne Kariny Petrikovičovej
  • rozhovor s členom Čestného predsedníctva SPV Pavlom Múdrym
  • fotoreportáž z krstu maskota Kocúra Tomiho
  • zhodnoternie tohtoročnej kampane „Na kolesách proti rakovine“
  • návrat k ME v stolnom tenise v chorvátskom Splite
  • začiatok sezóny v zjazdovom lyžovaní ako aj ďalšie zaujímavosti z domácej scény i zo zahraničia.

Nezabudnite: PARALYMPIONIK 4/2011 na stánkoch už v stredu 21. decembra!


 Plávanie 2011: Jedna medaila z ME v Berlíne, dve z MS IBSA v Antalyi

Na PH 2012 by mali mať viac menej istú účasť Viera Mikulášiková a Karina Petrikovičová, ktoré štartovali už v Pekingu a vo svetových rankových listinách majú vo svojich hlavných disciplínach vysoké pozície, ktoré sa pohybujú priebežne do 10. miesta. Uviedol reprezentačný tréner Ivan Šulek.


„V Londýne by sme však veľmi radi videli aj nastupujúcich mladých pretekárov Viktora Keményiho a Dominiku Vešelényiovú, ktorí majú najväčší progres z našich plavcov, ktorí súv príprave na PH 2012, a ich športový vek je len na začiatku. Čiže číslo štyri by bolo pre nás veľmi prijateľné, ale získať v plávaní čo i len jednu účasť je treba považovať za úspech, nakoľko naše podmienky sa nedajú porovnávať so zahraničím“, zdôraznil.Najdôležitejším podujatím v tomto roku boli ME v Berlíne (1. - 8. júla), na ktorých sa zúčastnili všetci vyššie menovaní športovci. Najúspešnejšia tu bola V. Mikulášiková, ktorá získala jedinú medailu v podobe striebra na 50 m voľný spôsob slušným časom 29.73 sek. Vo finále ešte plávali K. Petrikovičová, ktorá obsadila peknú štvrtú priečku a V. Keményi ôsme miesto. D. Vešelényiová obsadila nepostupové deviate miesto, všetci však svojimi výkonmi zaklopali na paralympijske dvere, lebo ich časy znamenali splnenie minimálnych predpísaných limitov pre účasť na PH 2012. Ďalším významným pretekom boli 4. majstrovstvá sveta a hry IBSA v plávaní v tureckej Antalyi (1. -10. 4.), na ktorých štartovala iba K. Petrikovičová. V disciplíne 100 m znak v skupine postihnutia B2, resp. S12 získala na majstrovstvách sveta IBSA vôbec prvú medailu pre SR v tomto športe v 50 m bazéne, keď obsadila druhú priečku. Ďalšie striebro pridala v disciplíne 50 m znak. Všetci plavci sa zúčastnili aj na dôležitých domácich pretekov Slovakia Cup v Bratislave, ktoré boli…

 Boccia 2011: Nominácia na Londýn bude známa v marci

 Najdôležitejší podujatím bol z hľadiska párov aj jednotlivcov Svetový pohár v severoírskom Belfaste, ktorý sa konal v závere augusta. Bohužiaľ, nikomu z našich sa na ňom  nepodarilo získať medailu. Len pár v skupine BC4 obhájil svoju pozíciu a tým aj účasť na PH 2012.


Uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko a dodal, že z hľadiska jednotlivcov bol veľmi dôležitý aj turnaj v nórskom Hamare, kde Tomáš Král obsadil 2. miesto, Róbert  Mezík 3. miesto a Jakub Nagy skončil v semifinále celkove na 4. mieste.

Do prípravy na Londýn bolo zaradených spolu päť boccistov: Róbert Ďurkovič ( BC4 pár a jednotlivci), Martin Strehársky (BC4 pár a jednotlivci), Jakub Nagy (BC1 jednotlivci), Tomáš Král (BC2 jednotlivci) a Róbert Mezík (BC2 jednotlivci).

„Kvalifikačné podujatia v roku 2012 nás už nečakajú žiadne. Čakáme na uzavretie svetového rebríčka po absolvovaných pretekoch a v marci by sme mali poznať mená všetkých športovcov, ktorí sa nominovali do Londýna“, upresnil Martin Gabko.

„Zatiaľ máme dve isté miestenky v kategórii BC4, ďalší dvaja do štvorky majú obrovskú šancu a o piatu miestenku pôjde iba za predpokladu účasti ostatných športovcov v rámci tímov. Potom sa budú riešiť mená jednotlivcov. Verím, že paralympijská brána v Londýne sa otvorí viacerým športovcom ako iba dvom...  S troma miestenkami som však veľmi opatrný, pretože závisia od bodového koeficientu a prepočtov po poslednom preteku – Európskom pohári v Nórsku“, dodal.


Kandidáti na Londýn 2012 sa stretnú počas víkendu v Piešťanoch

Od piatka do nedele (16. – 18. decembra) sa bude v priestoroch piešťanského hotela Balnea Esplanade konať pracovné stretnutie športovcov, ktorí boli zaradení do prípravy na PH 2012, vedúcich jednotlivých športov a zástupcov SPV. Stretnutie je spojené s regeneráciou v zariadení partnera SPV – spoločnosti Kúpele Piešťany.


Počas troch dní budú predmetom spoločného strenutia informácie o londýnskych PH, podmienky účasti, vypĺňanie potrebných formulárov, antidoping (monitoring, sankcie), fotenie, meranie na športové a voľnočasové oblečenie, konzultácie s lekármi.   

V piatok sa bude konať v ďalšom piešťanskom hoteli Thermia aj výjazdové zasadnutie členov Čestného predsedníctva SPV. Predmetom rokovania bude zhodnotnie roku 2011 a plán činnosti na rok 2012.


V Pekingu najmä o integrácii športu postihnutých a zdravých

Počas XV. Valného hromaždenia IPC najviac rezonovala stratégia rozvoja paralympijských športov do roku 2014 a ich postupné začlenenie do športových medzinárodných federácií zdravých športovcov. Tento proces by mal prebehnúťdo PH 2016, ktoré bude hostiť brazílske Rio de Janeiro. 


Ako ďalej uviedol generálny sekretár SPV Samuel Roško, ktorý sa spolu s predsedom SPV Jánom Riapošom zúčastnil v minulom týždni na tomto zasadnutí, do roku 2016 by mal prebehnúť inštitucionálny proces, ale reálne riadenie paralympijských športov prostredníctvom medzinárodných športových federácií zdravých by malo nastať až o dva roky neskôr. Delegáti VZ IPC konštatovali, že toto smerovanie je v jednotlivých športoch momentálne na rôznej úrovni.Valné hromaždenie prijalo stratégiu rozvoja IPC do roku 2014. Boli predstavené projekty PH Londýn 2012 (osobne šéfom organizačného výboru Sirom Sebastianom Coeom), ZPH Soči 2014, PH Rio de Janeiro 2016 a ZPH Pjongčang 2018. Boli akceptované aj viaceré návrhy národných výborov. Napríklad, aby sa zasadnutia VZ nekonali dvakrát za sebou na tom istom kontinente. Paralympijská rodina sa zároveň  rozrástla o šesť nových členov (päť štátov a triatlonovú federáciu). Naopak, pozastavili členstvo Somálsku, Bangladéšu a Česku (dočasne).V sobotu 8. decembra sa konalo vyhlasovanie Paralympic Awards, v ktorom sa do finálnej päťky medzi mužmi dostal Jakub Krako a medzi ženami Henrieta Farkašová. Ocenenie napokon  získali nemeckí športovci so ziskom 16, resp. 15 paralympijských medailí, ale už účasť Slovákov v užšom finálovom kole možno považovať za veľký úspech nášho športu i motiváciu pred ďalšími paralympijskými hrami.

 Allianz je dlhodobým partnerom paralympijského hnutia

Spoločnosť Allianz vyhlásila počas Valného zhromaždenia Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) v Pekingu víťazov Paralympijských športových a mediálnych ocenení za rok 2011. Allianz podporuje IPC od roku 2006. Na Slovensku je hlavným partnerom Slovenského paralympijského výboru spoločnosť Allianz – Slovenská poisťovňa.


Ocenenia počas slávnostného vyhlásenia, ktoré sa konalo v sobotu 8. decembra, získali tí, ktorí  sa najviac podieľali na šírení myšlienky paralympijského hnutia. "Paralympijskí športovci sú veľkým zdrojom inšpirácie pre každého z nás," povedal  Joe Gross, vedúci skupinového manažmentu trhov v Allianz SE. "Ich vynikajúce výsledky, podobne ako ich odhodlanie, odvaha a tímový duch si zaslúžia zvláštnu pozornosť a sú hodné nasledovania. Allianz je veľmi hrdý, že môže byť partnerom paralympijského hnutia a podporovať IPC v šírení týchto dôležitých myšlienok."Prostredníctvom úspešného partnerstva s IPC podporuje Allianz paralympijské hnutie, jeho športovcov, myšlienky a ideály od roku 2006. V roku 2011 sa Allianz stal prvým medzinárodným partnerom IPC a zároveň je partnerom deviatich národným  paralympijských výborov.  Aj Allianz – Slovenská poisťovňa už niekoľko rokov spolupracuje so  SPV. Okrem špeciálneho poistenia, ktoré poskytuje paralympijskému tímu, podporila v minulosti viacero aktivít SPV. "Šport sa vo všeobecnosti plne profesionalizuje a vytváranie podmienok na športovanie nie je jednoduchou záležitosťou. Som rád, že máme silných partnerov a aj touto cestou by som chcel Allianz – Slovenskej poisťovni poďakovať, že nás už niekoľko rokov podporuje pri napĺňaní našich cieľov," uviedol  predseda SPV Ján Riapoš pre klientsky časopis Allianz – SP Modrý svet.  Menej ako 300 dní pred začiatkom slávnostného otváracieho ceremoniálu…