Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

20.03.2010

Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.


„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou


Ocenili víťazov detskej výtvarnej súťaže

V bratislavskom Primaciálnom paláci sa dnes uskutočnilo vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže prof. Karola Ondreičku „Mesiac detskej tvorby“, ktorú organizuje každoročne Združenie Korytnačky v spolupráci s Nadáciou SPP a Slovenským paralympijským výborom. Počas slávnostného aktu boli ocenení traja najlepší v jednotlivých kategóriách.


Z tejto súťaže každý druhý rok vzíde maskot Slovenského paralympijského družstva pre paralympijské hry. V stredu 9. novembra sme predstavili najnovší prírastok do rodiny paralympijských maskotov – kocúra Tomiho, ktorý bude našich reprezentantov sprevádzať na budúci rok v Londýne.


 Súťaž o „naj“ bezbariérové  mesto ide do finále

V súťaži  „Access Cities Award“ o najbezbariérovejšie mesto Európy postúpilo do finále osem vybraných miest: Grenoble, Krakov, Ľubľana, Marburg, Olomouc, Salzburg, Santander, Terrassa.O víťazovi sa rozhodne 1. decembra. Do súťaže bolo prihlásených 114 miest z 23 euróspkych štátov.  


Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v Bruseli v rámci konferencie Európskeho dňa ľudí so zdravotným postihnutím. Okrem víťaza budú vyhlásení aj traja „porazení finalisti“ a udelia sa ďalšie štyri zvláštne uznania.

Európska cena pre bezbariérové mestá - Access City Award je iniciatíva Európskej komisie v spolupráci s Európskym fórom zdravotne postihnutých. Jej cieľom je prezentovať a odmeniť mestá s populáciou nad 50 000 obyvateľov, ktoré uskutočnili príkladné iniciatívy, zamerané na zlepšenie dostupnosti v mestskom prostredí pre osoby so zdravotným postihnutím.


Konferencia o športe aj s prezidentom EPV

V bratislavskom hoteli Chopin sa vo štvrtok konalo nevolebné valné zhromaždenie Slovenského paralympijského výboru (VZ SPV), ktorému predchádzala predpoludňajšia konferencia o športe zdravotne znevýhodnených. VZ SPV schválil plnenie úloh za predošlé obdobie, ako aj plán činnosti na rok 2012.


Ako hostia počas konferencie vystúpili prezident Európskeho paralympijského výboru (EPV) John Petersson z Dánska, minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ján Figeľ, generálny riaditeľ sekcie Štátnej starostlivosti o šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ladislav Križan a právny expert na športovú legislatívu Peter Handiak, ktorí odpovedali v diskusii aj na viacero otázok."Myšlienka spojenia valného zhromaždenia s konferenciou padla na 17. novembra a zámerom bolo pripomenúť si zmenu režimu účasťou najvyššieho predstaviteľa Európskeho paralympijského výboru a bývalého eurokomisára, ktorý má blízko k paralympijskému hnutiu. Toto spojenie sa ukázalo ako dobré, nakoľko celodenné stretnutie prinieslo veľa pozitívnych ohlasov z pléna na stav športu zdravotne znevýhodnených a k jeho smerovaniu“, uviedol po ukončení celodenného programu predseda SPV Ján Riapoš.V úvode pozdravil prítomných Ján Figeľ, ktorý pripomenul výročie Nežnej revolúcie a vyzdvihol aj svoj obdiv k paralympionikom. Ladislav Križan predstavil účastníkom konferencie viacero zámerov svojej sekcie v oblasti športu. Jednoznačne deklaroval, že z hľadiska budúcej spolupráce by bolo najvhodnejšie, ak by s rezortom za šport zdravotne znevýhodnených komunikovala iba jedna strešná organizácia. John Petersson predstavil štruktúru a činnosť EPV, ako aj jeho aktivity v oblasti mládežníckeho športu.Počas popoludňajšieho VZ SPV schválili delegáti správu predsedu SPV o plnení úloh za predošlé…

VZ SPV a konferencia o športe zdravotne znevýhodnených

Vo štvrtok 17. novembra sa od 9. hod. bude konať Valné zhromaždenie Slovenského paralympijského výboru (VZ SPV), spojené s Konferenciou o športe zdravotne znevýhodnených. Miesto: konferenčná sála Hotela Chopin, Galvaniho 28,  Bratislava.  Na konferencii vystúpi aj prezident Európskeho paralympijského výboru  John Petersson.


                        Program VZ SPV1.     Prezentácia2.     Otvorenie a privítanie hostí3.     Schválenie programu4.     Konferencia o športe zdravotne znevýhodnenýchTéma 1: Šport zdravotne znevýhodnených na Slovensku                       -     J. Riapoš, predseda SPV                       -     E. Jurzyca, minister školstva,vedy, výskumu a športu            Téma 2: Stratégia rozvoja športu znevýhodnených v Európe-         J. Petersson, prezident EPV-         S. Roško, člen exekutívy EPVTéma 3: Práva športu znevýhodnených-         P. Handiak, právny expert zaoberajúci sa šport. legislatívou-         L. Križan, gen.riaditeľ sekcie št. starostlivosti o športObedňajšia prestávka5.     Voľba pracovného predsedníctva, zapisovateľa a overovateľa 6.     Voľba pracovných komisií (mandátovej a návrhovej)    7.     Schválenie rokovacieho poriadku8.     Správa predsedu SPV9.     Správa Kontrolnej komisie SPV10. Plán činnosti a rozpočet SPV11. Diskusia12. Informácia o prípravách PH Londýn 2012 a Soči 2014   13. Správy komisií – mandátovej a návrhovejZáver  VZ SPV

 Alex Zanardi opäť bližšie k svojmu londýnskemu snu

Bývalý pilot F1 Alex Zanardi vyhral preteky trojkoliek  na newyorskom maratóne, čo posilnilo jeho šance štartovať na budúcoročných PH v Londýne.  Talian prekonal pole vyše 90 pretekárov a pripísal si ďalšie body v rankingu.


Zvíťazil časom 1:13:58 hod. tesne pred Poliakom Rafalom Wilkom. „Mojim cieľom pre túto sezónu bolo nazbierať čo najviac bodov na Londýn a túto misiu sa mi zatiaľ darí plniť“, uviedol. Práve na newyorskom maratóne zažil v roku 2007 svoj debut a skončil na štvrtej priečke iba po štyroch týždňoch tréningu. V roku 2009 triumfoval na benátskom a rok neskôr aj na rímskom maratóne.

45 - ročný rodák z Bologne pretekal okrem viacerých automobilových sérií aj v najviac cenenej F1 . V roku 2001 mu po hrozivej havárii na EuroSpeedway Lausitz v Nemecku museli amputovať obe nohy. V roku 2006 bol ústrednou postavou otváracieho ceremoniálu ZPH v Turíne.  


Curling: Vyhrali sme nad Talinami, ideme na MS!

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku dosiahla fantastický úspech, keď vo fínskom Lohja zvíťazila v kvalifikácii o postup na MS. V play - off zdolala víťaza základnej časti Taliansko 10:9 a vybojovala si účasť na februárovom svetovom šampionáte v Kórejskej republike.


O úspech slovenského tímu, ktorý sa začal formovať v roku 2008, sa postarali:

  • Radoslav Ďuriš (skip)
  • Branislav Jakubec
  • Dušan Pitoňák
  • Monika Kunkelová
  • František Pitoňák (hlavný tréner)
  • Milan Kališ (asistent trénera)

Po víťaznom stretnutí skip tímu (vo voľnom preklade kapitán) Radoslav Duriš uviedol: "Je to veľmi pôsobivé a zároveň veľké prekvapenie. Oba tímy boli v tomto stretnutí hore aj dolu (prehrávali sme 0:3, viedli 4:3, opäť sme prehrávali 6:9), ale v každom ende sme verili, že to môžeme dokázať. Dosiahli sme fantastické víťazstvo".

O ceste nášho tímu k postupu povedal: "V strede turnaja sme prehrali tri zápasy v slede a vtedy sme si povedali okrídlené: ´Houston, máme problém´. A od tohto momentu sme už všetky zápasy vyhrali. Mali sme sen - dostať sa na MS do Kórei - a teraz tam ideme!"


 Curling: Porazili sme Čechov aj Nemcov, hráme o letenky na MS!

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku zvíťazila dnes predpoludním vo svojom predposlednom stretnutí v základnej skupine nad Českom 8:4 a popoludní zdolala aj Nemecko 7:5. S bilanciou päť víťazstiev a tri prehry skončila na druhom mieste za Talianskom!


Od účasti na budúcoročných MS v Kórei delí náš výber už len jeden víťazný zápas.

Zajtra nastúpi o 10:30 proti Talianom a víťaz súboja dvoch najlepších tímov si zaistí postup.

Porazený bude maťšancu na reparát o 16:30 v zápase proti víťazovi duelu 3. a 4. tímov (Fínsko - Nemecko).

Dvojica postupujúcich doplní už istú osmičku účastníkov MS (Kanada, Nórsko, Škótsko, Rusko, Čína, Kórea, USA, Švédsko).

 


 V SPP sme dnes predstavili maskota pre Londýn

Maskotom Slovenského paralympijského družstva (SPD) na PH 2012 v Londýne bude kocúr Tomi. Dvestodeväťdesiatštyri dní pred začiatkom hier  (29. augusta - 9. septembra 2012) ho pokrstili pravým anglickým čajom  paralympijská víťazka v streľbe Veronika Vadovičová, predseda SPV Ján Riapoš, člen predstavenstva SPP Vladimír Klimeš a autorka námetu Lenka Macurová.


Slovenských športovcov na paralympiádach sprevádza maskot od roku 2004. Už piatykrát námet naň vybrali v detskej výtvarnej súťaži prof. Karola Ondreičku "Mesiac detskej tvorby", ktorú organizuje združenie Korytnačky v spolupráci s Nadáciou SPP a SPV. "Máme pekného maskota v príjemných farbách, ktorý nám bude spríjemňovať pobyt na paralympiáde," povedala pri krste Veronika Vadovičová.Autorkou námetu kocúra Tomiho v magentových farbách blízkych londýnskemu športovému sviatku je dvanásťročná Lenka Macurová z Čadce. Do súčasnej podoby kocúra dotvoril výtvarník Vladimír Král, v ktorého dielni pripravili podľa detských námetov aj maskotov pre Atény 2004 - tigríka Tigiho, pre Turín 2006 - vtáčika Fubiho, pre Peking 2008 - dráčika Draga a pre Vancouver 2010 - sobíka Boba. Okrem základnej verzie Tomiho existujú aj jeho podoby pre športy, v ktorých budú slovenskí paralympionici súťažiť. "Maskot slovenského paralympijského družstva má už svoju tradíciu, na nej sme postavili aj projekt, ktorý sa blíži. Maskoti nám priniesli šťastie, posledný vancouverský bol veľmi úspešný a výnimočný, keď sme získali jedenásť medailí, z toho šesť zlatých. Zakladateľ novovekých olympijských hier Pierre de Coubertin povedal, že šport tvaruje nielen telo a ducha, ale aj charakter. Práve to je najlepším recept, ako zvládnuť dnešné krízové obdobie. Kocúrovi Tomimu prajem šťastnú cestu do Londýna so slovenskými paralympionikmi," uviedol predseda SPV Ján Riapoš.Na PH 2012 sa bude…

Curling: Dve víťazstvá vrátili Slovákov späť do hry

Po pondelňajšej prehre s Japonskom (3:9) mal dnes slovenský výber v kvalifikácii o MS vo fínskom Lohja úspešný deň. Dopoludnia zdolal domáci tím 7:6, popoludní ambiciózneho nováčika z Lotyšska 6:5. Na svetový šampionát postúpia dva z deviatich tímov.


Zajtra nastúpi SR o 9. hodine proti Čechom, popoludní nás čaká zápas s Nemeckom. Poradie:TeamGamesWinsTiesLossesEnds wonRatioPointsITA - Italy65012547 - 2310DEN - Denmark64022548 - 428FIN - Finland73042644 - 396CZE - Czech Republic63032635 - 366SVK - Slovakia63032335 - 436SUI - Switzerland63032138 - 376GER - Germany63032137 - 366LAT - Latvia72052238 - 564JPN - Japan62042233 - 434