Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

20.03.2010

Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.


„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou


Pitztal: Michal Beladič prvý pred Jakubom Krakom

Naši zjazdári majú za sebou prvé tohtoročné preteky. Vo včerajšom Super G v rakúskom strredisku Pitztal zvíťazil medzi zrakovo postihnutými mužmi Michal Beladič s navádzačom Filipom Švidroňom. Trojnásobný paralympijský víťaz Jakub Krako skončil na druhom mieste, taktiež s novým navádzačom Martinom Motykom.


V súťaži zrakovo postihnutých žien bola Petra Kozičková (navádzač Stanislav Suchý)  tretia a Martin France medzi telesne postihnutými obsadil druhú priečku.

Dnes sa konajú súťaže Európskeho pohára v obrovskom slalome.  


Gergely a Ligda zvýšili konkurenciu v hokejovom tíme

Slovenský tím v hokeji na sánkach čaká počas tohto víkendu ďalšie sústredenie v Dolnom Kubíne. Nadviaže na bratislavský kemp spred dvoch týždňov, počas ktorého sa hráči pod vedením trénera Miroslava Drába sústredili najmä na tréning obratnosti na ľade. Počas troch dní využívali zimné štadióny v Dúbravke a Ružinove.


Rady hokejistov rozšírili počas sústredenia v Bratislave dve známe tváre z paralympijského športu: bývalý reprezentant v tenise na vozíku Marek Gergely a Marián Ligda, ktorý sa doteraz venoval najmä cyklistike, ale aj lyžovaniu na monoski či veslovaniu. Obaja pomohli svojim športovým nadaním zvýšiť konkurenciu v tíme, pričom najmä prvá päťka sa už výkonnosťou približuje hráčom z krajín, kde tento šport dlhšie hrávajú na medzinárodnej úrovni.

V plánoch do blízkej budúcnosti sa počíta s postupným vytvorením dvoch centier hokeja na sánkach v Dolnom Kubíne a Bratislave, kde by mali naši hokejisti využívať najmä novú ľadovú plochu v Lamači. V štádiu príprav je účasť na turnaji v Česku, ako aj priateľský zápas s Rakúskom na domácej pôde.


 V Pekingu aj o strategickom pláne rozvoja IPC

V dňoch 8. až 11. decembra bude Peking dejiskom XV. valného zhromaždenia Medzinárodného paralympijského výboru (IPC), ktorému predchádzala dvojdňová konferencia o strategickom pláne rozvoja IPC v rokoch 2011 - 14. SPV v čínskej metropole zastupujú predseda Ján Riapoš a generálny sekretár Samuel Roško.


„Valné zhromaždenie nie je volebné, ale bude schvaľovať dôležité veci,  súvisiace hlavne s projektmi letných hier Londýn 2012 a Rio 2016, ako aj zimných Soči 2014 a Pjongčang 2018“, uviedol J. Riapoš. V sobotu sa uskutoční vyhlásenie ocenení Paralympic Awards, kde má naša krajina v užšom finále dve lyžiarske želiezka v ohni – medzi mužmi Jakuba Kraka a medzi ženami Henrietu Farkašovú.

Slovenskú výpravu, ktorej členom je aj Peter Čaplický (počas PH 2008 v Pekingu pôsobil ako atašé našej výpravy) dnes prijal na pôde našej ambasády veľvyslanec SR v Čínskej ľudovej republike František Dlhopolček.


 Z Hornet rádia bude Rádio Šport

Dátum s magickým vyznením 2. 2. 2012 využíva Hornet rádio na zmenu svojho názvu na Rádio Šport. „Veríme, že pod novým názvom budeme atraktívnejším partnerom pre ďalšie  športové subjekty a nových poslucháčov“, tvrdí programový riaditeľ Pavol Gašpar. Rádio je mediálnym partnerom  Slovenského paralympijského výboru.  


Poslucháči, ktorí si už zvykli na športovo zamerané rádio sa nemusia obávať, veď z nového názvu je jasné, že obsahové smerovanie sa vôbec nebude meniť. „Zmenou názvu a vytvorením nového dizajn manuálu chceme dosiahnuť ľahšie identifikovanie značky. Žiadny názov nemôže dokonalejšie charakterizovať obsah vysielania nášho rádia, a keďže v jednoduchosti je krása, rozhodli sme sa pre takéto pomenovanie. Už pri vyslovení názvu rádia bude každému jasné, čo bude počuť pri naladení našej stanice. Radi by sme oslovili širší okruh poslucháčov. Športových fanúšikov je na Slovensku dosť a my sa zaujímame o každého z nich,” vysvetlil najdôležitejšie dôvody rebrandingu organizačný riaditeľ jediného športového rádia na Slovensku Branislav Lacko.Od zmeny očakáva prínos aj programový riaditeľ Pavol Gašpar, podľa ktorého má byť spomenutá inovácia pozitívnym impulzom pre stále sa rozvíjajúcu rozhlasovú stanicu. „Rádio ponúka flexibilné možnosti reagovania na vzniknutú situáciu, našou prednosťou je schopnosť okamžite priniesť autentické vyjadrenia priamych aktérov atraktívnych športových udalostí. Sme presvedčení o životaschopnosti projektu športového rádia. Vypĺňame mediálnu dieru v oblasti športu v rozhlasovej sfére. Hornet rádio sa za vyše päť rokov svojho vysielania etablovalo na trhu, jeho počúvanosť neustále narastá. Už ako Rádio Šport by sme radi rozšírili našu pôsobnosť získaním nových vysielacích frekvencií. Veríme, že pod novým názvom budeme atraktívnejším partnerom…

Lyžiari so zmenami do ďalšej sezóny

Naši reprezentanti v zjazdovom lyžovaní sa v súčasnosti pripravujú v Rakúsku na prvé preteky Európskeho pohára, ktoré sa budú konať na Pitztali a ďalšie v stredisku  Kühtai.  Dvaja zrakovo postihnutí pretekári absolvujú premiéru s novými navádzačmi, k tímu sa vrátil ako hlavný tréner Peter Matiaško. „Opäť máme tie najvyššie ciele“, tvrdí Jakub Krako.


Slovenské zjazdové lyžovanie, ktoré zožalo toľko úspechov vlani na ZPH vo Vancouvri i začiatkom tohto roka na MS v Sestriére, vstúpilo do novej sezóny s viacerými zmenami. Súčasťou tímu už nie je reprezentačný tréner Dušan Šimo, trénerskú taktovku zjazdárov z klubu Pegas Remata prevzal Peter Matiaško. Ten už v minulosti viedol zdravotne postihnutých športovcov, viacerých lyžiarov dokonca od detských rokov. Pomáha mu kondičný tréner Peter Hermély, s ktorým naši reprezentanti absolvujú aj tréningy na „suchu“, najmä v Bratislave.        Odchod D. Šima priniesol zmenu aj na poste navádzača trojnásobného paralympijského víťaza z Vancouvru Jakuba Kraka. Po rozlúčke Juraja Mederu, ktorý bol dlhé roky Krakovými „očami“, jazdil náš najlepší lyžiar na MS v Sestriére práve s D. Šimom. Jeho novým partnerom na svahoch sa stal Martin Motyka. Navádzača zmenil aj Michal Beladič, keď Martina Pavláka nahradil Filip Švidroň.   J. Krako vymenil aj lyže, keď presedlal na Rossignol. „Skúšam, zatiaľ mi najlepšie sadli. Tréningový cyklus sme začali v Taliansku kombináciou lyžovanie - more, kde sme sa sústredili na techniku a regeneráciu. Potom sme mali sústredenia na Remate, kde sme pracovali na kondícii. Ďalší výjazd za snehom sme urobili začiatkom októbra do Hintertuxu. Odvtedy ťaháme série výjazdov na ľadovce, kde už ladíme formu“, popísal prípravu J. Krako. V týchto dňoch sú zverenci P. Matiaška na poslednom tréningovom výjazde, odkiaľ ich kroky zamieria na…

PH 2012: Čechom hrozí v Londýne riadna hanba

Vyhrajú a budú stáť na stupni víťazov. Dostanú medailu, ale ich štátna hymna nezaznie. Hrozba, že českí paralympionici budú čeliť na budúci rok takémuto scenáru, je čoraz reálnejšia. Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) totiž pozastavil členstvo Českému paralympijskému výboru (ČPV). Informuje portál iDnes.


IPC došla trpezlivosť.  Dôvodom je dlhoročný spor ČPV s jedným z jeho členov -  Českým svazem tělesně postižených sportovců. Výbor zväz vylúčil, a jeho športovci sa nemohli päť rokov zúčastňovať na súťažiach, ani na paralympiádach. Zväzu bola pozastavená aj štátna podpora, čím prišiel o 60 miliónov korún.  Po rokoch Ústavný súd ČR rozhodol, že vylúčenie bolo protiprávne. Výkonné grémium ČPV sa po verdikte zišlo a zväz fakticky vylúčilo znova. Tentokrát za to, že päť rokov neplatili členské poplatky ...

List so zdvôdnením kroku IPC dostalo české ministerstvo školstva. IPC v ňom poukazuje na nedemokratické princípy a nedodržiavanie práv vnútri ČPV. Problémom sa už zaoberal aj školský výbor Poslaneckej snemovne. „Je to pre Česko veľmi zlá reklama“ skonštatovala šéfka výboru Anna Putnová (TOP 09).


 IWAS World Games: Tri medaily slovenských atlétov

Na Svetových hrách telesne postihnutých športovcov v Sharjahu zvíťazil Miloslav Bardiovský (v klasifikačnej skupine F54) v hode diskom výkonom 16, 71 metra a získal zlatú medailu. Striebro pridal Adrán Matušík vo vrhu guľlou (F44) a v rovnakej disciplíne skupiny F54 bodoval tretím miesto Andrej Germič.


A. Matušík, ktorý súťaží v kategórii stojacich, dosiahol výkon 14, 62 metra. „Nemal úplne svoj deň, aj konkurencia bola dosť silná. Napriek tomu sa jeho výkon radí medzi tie kvalitné“, uviedol reprezentačný tréner Štefan Čuvala. Hodnota výkonu vozíčkara A. Germiča bola 8, 43 m.

Svoj prvý štart absolvoval aj ďalší vozíčkar Adrián Vaško (F56), ktorý výkonom 20,12 m obsadil v hode oštepom piate miesto. Pred našimi reprezentantmi sú ešte dva súťažné dni, ako aj nádej, že medailovú zbierku rozšíria.


Pozvánka na vernisáž výstavy „Bariéry 2011“

V bratislavskej Inchebe sa v utorok 6. decembra o 17. hod. uskutoční vernisáž výstavy „Bariéry 2011“. Jej súčasťou bude aj oceňovanie výhercov fotografickej súťaže „Bariéry očami ľudí so zdravotným postihnutím“, ktorú organizuje Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR.


Výstava s najvýstižnejšími fotografiami, zobrazujúcimi prekážky ľudí s postihnutím a ich prekonávania, je putovná. V Bratislave bude pre verejnosť otvorená do 21.12.2011, potom sa presunie do Košíc a Topoľčian.


 V Sharjahu na IWAS World Games bude štartovať päť Slovákov

Slovenská výprava je už v dejisku svetových hier IWAS, ktoré sa tohto roku konajú v meste Sharjah (SAE). Našu krajinu budú na týchto hrách amputovaných a vozičkárov reprezentovať piati atléti: Adrián Matušík, Marek Margoč, Miloš Bardiovský, Adrián Vaško a Andrej Germič. Atletické súťaže sa rozbehnú v piatok 2. decembra.  


Spolu s piatimi atlétmi sú v Sharjahu aj reprezentačný tréner a vedúci výpravy Štefan Čuvala, tréneri Miroslav Vavák a Dušan Dědeček a asistentka M. Bardiovského Romana Piteková.

Okrem atletiky sa na IWAS svetových hrách súťaží aj v stolnom tenise, streľbe, plávaní, tlaku na lavičke, futbale amputovaných a pretekoch trojkoliek.

Slovenskí športovci získali v minulých rokoch na týchto podujatiach viacero medailí.  Prvou pozitívnou informáciou z nášho tábora je udelenie pevnej klasifikácie A. Matušíkovi, ktorá mu zároveň umožní aj prípadný štart na paralympijských hrách. Rovnaký proces čaká dnes aj na M. Bardiovského.