Hokej na sánkach

Hokej na sánkach

Jeden z divácky najtraktívnejších paralympijských športov, ktorý je verziou ľadového hokeja pre telesne postihnutých športovcov (ice sledge hockey). Po prvýkrát sa predstavil na ZPH 1994 v Lillehammeri a odvtedy sa teší stále rastúcemu záujmu. Zápasy, ktoré rozhodujú o držiteľoch medailí na ZPH, sa hrávajú pred podobnou diváckou kulisou ako súboje o Stanley Cup v zámorí. Je určený pre športovcov s postihnutím dolnej časti tela. Riadi sa upravenými pravidlami Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Hráči sa pohybujú na špeciálne upravených dvojčepeľových sánkach a používajú dve krátke hokejky, ktoré im umožňujú pohyb a streľbu na bránku.

SLOVENSKO

Náš hokej na sánkach má už za sebou dva štarty na MS B skupiny. Debutovali sme v japonskom Nagane na jar 2013 piatym miestom. Z druhého šampionátu vlani vo švédskom Östersunde sme už priviezli bronzové medaily a skončili sme tesne za dvojicou, ktorá si vybojovala postup medzi elitu. K ďalšiemu progresu nášho „sledge hokeja“ prispieva aj účasť klubového tímu Bencont Dolný Kubín v českej lige, ktorého dres oblieka väčšina slovenských reprezentantov. Kvalitu zvyšujeme aj pravidelnými tréningovými kempmi za účasti renomovaných odborníkov. Jeden z nich začiatkom tohto roka viedol svetoznámy George Kingston! Potrebujeme však zvýšiť konkurenciu – preto radi uvítame ďalších záujemcov o tento náročný, ale krásny šport.

 

viac informácií o hokeji na sánkach na Slovensku, jeho vývoji a najnovšie aktuality nájdete na stránke www.sledgehokej.sk