PyeongChang 2018

PyeongChang 2018

XII. zimné paralympijské hry PyeongChang 2018

• Kórejské mesto Pjongčang (PyeongChang) bolo vybrané za hostiteľské miesto hier na 123. zasadnutí MOV v juhoafrickom Durbane. V súboji s dvomi ďalšími kandidátmi získalo 63 hlasov (nemecký Mníchov 25, francúzske Annecy 7 hlasov)
• Termín konania: 9. - 18. marca 2018
• Hier sa zúčastní 670 športovcov, čo v porovnaní s 539 v Soči 2014 predstavuje 24 percentný nárast, počet žien dokonca vzrastie v porovnaní s predošlými hrami o 44 percent.
• Súťažiť sa bude o 80 medailových sád v šiestich športoch: alpské lyžovanie, biathlon, bežecké lyžovanie, hokej na sánkach, parasnoubording a curling na vozíku.
• Dejiskami disciplín v alpskom lyžovaní budú strediská Jeongseon Alpine Centre a Yongpyong Alpine Centre, kde sa uskutočnia aj súťaže v parasnoubordingu, Aplensia Biathlon Centre bude miestom súťaží v severských disciplínach (bežecké lyžovanie a biatlon)
• Pobrežná zóna (The Coastal Cluster) bude hostiť „ľadové“ športy. Turnaj v hokeji na sánkach rozloží svoj stan v Gangneung Hockey Centre, curling na vozíku v Gangneung Curling Centre – obe budú súčasťou tzv. Gangneung Olympic Parku (GOP).
• Ku koncu októbra bol Jeongseon Alpine Centre dokončený na 75 percent a obe nové športoviská pre hokej a curling na 90 percent. Práce však podľa organizátorov prebiehajú podľa harmonogramu a spomínané dejiská majú byť dokončené do konca roka 2016.
• Miestom otváracieho i záverečného ceremoniálu, ako aj oceňovania medailistov, bude PyeongChang Olympic Plaza (POP). Na ploche 4.000 m² bude umiestnený Paralympijský štadión (Paralympic Stadium), oficiálny obchod (Paralympic Super Store), medailové námestie (Medals Plaza) a ďalšie zariadenia. Budú sa tu konať rôzne kultúrne podujatia a živé prenosy (fan zóny).
• Oficiálnym maskotom paralympiády bude čierny ázijský medveď „Bandabi“, symbolizujúci silu a odvahu. Jeho olympijským „bratom“ je zasa biely tiger Soohorang (posvätné zviera, strážca kórejského folklóru).
• V rámci organizácie ZPH 2018 realizuje Pjongčang aj projekt „Actualising the Dream", čo je projekt zameraný na podporu paralympijských športov, zvyšovanie povedomia o paralympijských športovcoch a zabezpečenie sociálneho začlenenia ľudí so zdravotným znevýhodnením.
• Dátum konania seminára vedúcich výprav (Chefs de Mission Seminar) je stanovený na 1. – 3. marca 2017, teda rok pred otvorením hier a bude sa konať v Alpensia Convention Centre v Pjongčangu.

 

Pyeongchang

Pyeongchang je kraj v provincii Gangwon, Južná Kórea nachádza sa v horskej oblasti Tchebek. Tá je tiež domovom pre niekoľko budhistických chrámov, vrátane Woljeongsa. Nachádza sa približne 180 km na východ od Soulu, hlavného mesta Južnej Kórey. Pyeongchang bude hostiť zimné olympijské a paralympijske hry 2018.

Lorem ipsum dolor.