Pjongčang - šesť mesiacov pred štartom

25.08.2017

Pjongčang - šesť mesiacov pred štartom

Najväčší sviatok zimných športov sa nezadržateľne blíži – 9. februára odštartujú olympijské hry a presne o mesiac neskôr zimná paralympiáda. Približne pol roka pred štartom hier sa pozrieme ako je toto kórejské mesto a priľahlé športoviská pripravené.


Cieľ: Nové obzory

Slogan: Vášeň. Spojenie

 1. O športy nebude núdza

Olympijské hry zorganizujú 102 podujatí v 15 disciplínach a 7 športoch. Paralympijské hry zorganizujú 80 podujatí, v 6 disciplínach a 6 športoch.

 1. Na skok

Dejiská hier sú rozdelene do dvoch oblastí - horské a pobrežné. Skvelou správou je, že miesta majú výbornú polohu a obe sa nachádzajú 30 minút od Olympic Plaza. Väčšina športovcov to bude mať z hotela na svoje športovisko viac než blízko. Dobrá dostupnosť všetkých miest umožňuje športovcom koncentrovať sa iba na svoj výkon a zbytočne sa nezaťažovať prepravou.

 1. Športový národ

Kórea bude jednou z piatich krajín sveta, ktorá mala možnosť hostiť najväčšie športové udalosti: letné i zimné OH a PH, majstrovstvá sveta vo futbale i atletike.  

 1. Technologický pokrok posunie hry na novú úroveň

Pjongčang 2018 predstaví špičkový hologram a mnoho ďalších inovácií, aké doteraz žiadna športová udalosť nevidela. Istotou je už teraz najrýchlejší 5G internet a tiež záruka služieb, ktoré zabezpečia pohodlie.

 1. Všetko bude pripravené včas

Z 12 športovísk je šesť úplne nových. Tri sú ešte vo fáze výstavby, ktorá by mala byť ukončená do konca roka 2017. Šesť existujúcich už športovci svojimi výkonmi pokrstili, keďže sú v prevádzke niekoľko rokov. Všetko je pripravené tak, aby Pjongčang mohol hostiť najlepších športovcov už budúci rok.

 1. Stavba železnice spojila Pjongčang so svetom

Výstavba rýchlostnej železnice bola dokončená v júni tohto roku a pre verejnosť bude dostupná od decembra. Cesta z dejiska hier od Soulu tak nezaberie tri hodiny, ale len jednu. Cesta na letisko Incheon sa skráti z 3,5 hodiny na maximálne 100 minút. Zlepšenie infraštruktúry neznamená len lepšiu organizáciu hier, ale aj pokrok do budúcnosti.

 1. Generálka dopadla úspešne

Pjongčang úspešne otestoval 25 olympijských a paralympijských disciplín, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 5.000 športovcov a funkcionárov zo 45 krajín sveta.

 1. Hry kultúry

Kórea bude v roku 2018 žiť športom a všetko tomu bude prispôsobené. Pre všetkých fanúšikov sú pripravené rôzne zaujímavé aktivity v podobe festivalov a akcií, ktoré ešte viac spestria program.

 1. Kórejská precíznosť

Pjongčang sa už teraz môže chváliť veľkým úspechom. Po prvý raz v histórii zimných hier sa organizátori tešia z udelenia ceny Medzinárodného uznania v oblasti šetrenia prírody a redukcie nepriaznivých dopadov na ňu. Pjongčang  tiež pracuje na dosiahnutí finančnej rovnováhy, v čom mu pomáha niekoľko partnerov a sponzorov.

 1. Sila športu

Kórea je na hry pripravená a každý, kto do krajiny zavíta, má zaručený pocit bezpečia v krásnom prostredí. Šport prevyšuje politiku a má neskutočnú moc – spája ľudí z celého sveta bez ohľadu na kultúru či náboženstvo.

 1. Míľovými krokmi vpred

OH 1988, ktoré hostil Soul, zožali veľký úspech. Odvtedy prešlo 30 rokov a Kórea usporadúva ďalšiu olympijskú udalosť, kedy na svojej pôde privíta  najlepších športovcov sveta. Od tých čias sa toho v krajine veľa zmenilo – avšak k lepšiemu. Krajina prosperuje politicky, ekonomicky aj sociálne, a olympiáda´88 tomu výrazne pomohla. Aj súčasný Pjongčang ukazuje, že neťaží len z predošlej slávy, ale snaží sa stále rozvíjať a posúvať ďalej v každom smere.

 1. Ázijská dominancia

Kórea začína ázijskú éru hier, ktoré bude tento kontinet v najbližšom desaťročí organizovať. Po Pjongčangu preberie štafetu Tokio 2020 a po ňom Peking 2022. Pre Áziu je toto príležitosť ukázať, že je ideálnym miestom pre zimné aj letné hry. Okrem nárastu popularity zimných športov sa tiež ponúka možnosť presvedčiť mladú generáciu o technologickom či mediálnom progrese krajín v najrôznejších odvetviach, čo môže priniesť nové pracovné miesta.

 1. Enormný záujem dobrovoľníkov

Viac ako 91.000 záujemcov sa „pobije“ o 20.289 dobrovoľníckych pozícii. Zaujímavosťou je, že až 14 % potencionálnych dobrovoľníkov tvoria ľudia zo zámoria. Prevažuje Rusko s 2.890 záujemcami, ďalej Čína (1.345) a USA (1.158).

 1. 2018 kilometrov

Olympijský oheň príde do kórejského Incheonu 1. novembra, presne 100 dní pred začiatkom ZOH. O pochodeň sa bude starať 7.500 ľudí zo 17 miest. Cesta do Incheonu meria, na prekvapenie, rovných 2018 kilometrov.

 1. Športom k radosti

Pre paralympijský svet to bude ďalšia šanca sledovať svojich hrdinov v ich živle, čo im môže pomôcť k lepším osobným výkonom. V Soule 1988 sa stalo prvýkrát, že si krajina zobrala pod svoje krídla olympijské aj paralympijské hry. A teraz prichádza pre Kóreu opäť veľká šanca zvýšiť popularitu športu zdravých i zdravotne znevýhodnených športovcov.

 1. Populárni maskoti

Olympijským maskotom je mýtický biely tiger menom Soohorang, ktorý má za úlohu chrániť každého počas hier. Paralympijským maskotom je zasa čierny medveď Bandabi, ktorý bude paralympionikom dodávať vieru, nádej a silu. Maskoti sa už teraz stali v organizátorskej krajine veľmi populárnymi.

 1. Predaj lístkov je už spustený

Lístky na zimné hry sú v predaji od 9. februára tohto roku, kým predaj vstupeniek na paralympiádu sa spustil 21. augusta. Zatiaľ najväčšiemu záujmu sa teší krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie. Každý, kto na hry zavíta, si vychutná kultúrny i športový zážitok zo športovísk, kde sa všetko už o niekoľko mesiacov začne. V prípade záujmu o lístky navštívte túto stránku: https://tickets.pyeongchang2018.com/

 1. Ambasádormi sú veľké mená

Zimné olympijské a paralympijsé hry podporujú aj osobnosti, ktorých mená sú svetu dobre známe. Medzi ambasádorov patria prezident Kórejskej republiky Moon Jae-in, krasokorčuliarka Yuna Kim, lyžiarka Lindsey Vonnová, americký futbalista Hines Ward, speváčka Sumi Jo či futbalista Park Ji Sung.

(Oliver Lányi, vg)


Čo je klasifikácia?

Klasifikácia je systém, ktorým sa určuje, či športovec spĺňa podmienky, aby súťažil v paralympijskom športe. Zároveň začleňuje športovcov na základe ich zdravotného znevýhodnenia do súťažných kategórii, známych ako športové skupiny.


Klasifikácia je určená pre  športovcov, aby v športe uspeli na základe svojich pohybových zručností, ktoré zahŕňajú technické zručnosti, zdravie, duševnú rovnováhu a šikovnosť. Športovci sú klasifikovaní na základe ich pohybového obmedzenia, ktoré vyplýva z ich zdravotného znevýhodnenia. Hodnotenie a športové triedy Športovci sú zaradení na základe telesného, duševného alebo zmyslového znevýhodnenia do športových tried, ktoré zahŕňajú štandardizované testy, vykonávané športovcom a ohodnotené skupinou odborníkov. Športovci podľa povahy znevýhodnenia  podstúpia vyšetrenia na fyzické, psychologické alebo zrakové postihnutie. Hodnotenie klasifikácie môže zahŕňať aj ohodnotenie technického stavu pomôcok a pozorovanie na športovisku. Rôzne športy si vyžadujú rôzne aktivity a pohyby, preto sa klasifikácia vyznačuje špecifikami konkrétneho športu. Športovec, ktorý je spôsobilý na súťaženie v jednom športe, nemusí mať spôsobilosť na iný šport. Po klasifikácii súťažia športovci z jednej triedy proti sebe. Štatút športovej triedy Štatút klasifikácie športovca sa overuje pred príchodom na paralympijské hry všade tam, kde je to možné. Pre športovcov, ktorí a, nemajú stabilný zdravotný stav alebo b, majú zdravotný stav vyžadujúci si priebežné ohodnotenie s cieľom zabezpečenia určenej športovej triedy, môže klasifikácia prebiehať viackrát počas ich kariéry, vrátane paralympijských hier. Existujú 3 hlavné štatúty športovej triedy: Nový (N) - tento štatút sa pripisuje športovcom, ktorí…

Kórea pripravená aj po zdravotníckej stránke

Člen Štábu ZPH 2018 Branislav Delej sa 27. októbra zúčastnil v Pjongčangu na lekárskom informačnom dni, ktorý bol určený pre lekárov olympijských a paralympijských výprav. Vyzdvihol jeho prínos z hľadiska logistického zabezpečenia.


„Dopoludnia sme navštívili Wonju University Hospital, ktorý bude hlavnou nemocnicou ZOH a ZPH 2018. Nemocnica je v modernej novostavbe a vybavená v absolútne nadštandardnom štýle. Počas oboch hier bude jedno poschodie vyhradené pre ich aktérov plus účastníkov Family programu. Na streche nemocnice je heliport, zo všetkých športovísk bude prevoz zraneného do nemocnice trvať 15 minút helikoptérou, sanitkou 50 minút“, uviedol po návrate. Následne čakal účastníkov seminár k otázkam zdravotníckeho zabezpečenia v paralympijskej dedine, v poliklinike, na športoviskách a dopingových kontrolách, ktorý sa uskutočnil na pôde organizačného výboru (POCOG). Na záver si prezreli paralympijskú dedinu (prakticky dokončenú) - ubytovaciu časť aj priestory polikliniky. „Po seminári sme sa presunuli do druhého centra hier - mesta Gangneung. Prezreli sme si druhú dedinu Gangneung Paralympic Village, ktorá je tiež prakticky dokončená. Následne sme navštívili mestskú nemocnicu Medical Center, kde bude k dispozícii najmodernejšie MRI, vyhradené len pre hry. Potom sme navštívili hlavnú Gangneung Asan Hospital, ktorá taktiež spĺňa najprísnejšie kritéria nadštandardnosti materiálneho a personálneho vybavenia. Len pre zaujímavosť - v nemocnici sú štyri pracoviská MRI vyšetrenia“, pokračoval MUDr. Delej. „Medical meeting mal pre mňa obrovský prínos z hľadiska logistického zabezpečenia výpravy Slovenského paralympijského tímu a prípravy na ZPH 2018“, zdôraznil.

Návrat bez postupu, ale s hlavami hore

Slovensko na kvalifikačnom turnaji v Östersunde odohralo štyri zápasy. Trikrát prehralo, raz vyhralo v nadstavenom čase. Získalo dva body. Veľa či málo? Predovšetkým to bola pre slovenských hráčov veľká škola – prvýkrát hrali na takomto kvalitne obsadenom turnaji.


O zhodnotenie turnaja sme požiadali trénera, generálneho manažéra tímu a kapitána mužstva. Tréner Radoslav Bielečka: „V histórii para hokeja na Slovensku to bol doteraz najťažší turnaj, akého sme sa zúčastnili. Našimi súpermi boli mužstvá, ktoré už hrali na ZPH, A skupinu MS, majú vlastné ligy a fungujú o pekných pár rokov dlhšie ako my. Cestovali sme do Švédska s tým, že chceme byť vyrovnanými súpermi, čo sa nám myslím podarilo. V marci sme si ako realizačný tím sadli k príprave a robili sme ju tak, aby sme sa našim súperom vyrovnali po stránke silovej aj kondičnej. Chalani vládali, čoho dôkazom bol aj posledný zápas na turnaji. Dohrávali sme ho  s ôsmimi hráčmi, Japoncov sme dusili, aj keď viac gólov sa nám nepodarilo streliť. Takže po tejto stránke spokojnosť, lebo nám to ukázalo, že ideme dobrým smerom. Ale na druhej strane je stále ešte čo zlepšovať – herné činnosti jednotlivca, prácu s pukom, streľbu. Celkove naše pôsobenie v Östersunde hodnotím kladne, aj keď sa nám nepodarilo vybojovať paralympiádu, najmä bojovnosť a prístup hráčov. Som pyšný na svoje mužstvo“. Generálny manažér tímu Miroslav Dráb: „Turnaj nám ukázal, že cesta para hokeja na Slovensku, ktorú sme si vytýčili v marci, keď sme chystali prípravu, je správna. Pozrel som si aj vekové zostavenie ostatných účastníkov. Ak chceme držať krok, teraz budú musieť na sebe zapracovať aj mladí chalani v našom tíme, resp. musíme priniesť ďalších hráčov, aby zvýšili konkurenciu. Počas celého…

Chceš hrať para hokej? Pridaj sa!

Slovenská reprezentácia v para hokeji sa v súčasnosti pripravuje na kvalifikačný turnaj o postup do Pjongčangu. Ak by sa jej to podarilo, bola by to historicky prvá účasť našich hokejistov na ZPH.


Turnaj sa uskutoční od 7. do 15. októbra vo švédskom Östersunde. Ešte predtým čaká Slovákov kvalitne obsadený medzinárodný turnaj LAPP Cup  v moravskom Zlíne ako posledná previerka pred odchodom do Švédska. Slovenská reprezentácia však stále hľadá spoluhráčov na zvýšenie konkurencie a vybudovanie tímu, ktorý by v budúcnosti mohol postúpiť do elitnej svetovej osmičky.   Prečo by si mal hrať para hokej (pred zmenou názvu Medzinárodným paralympijským výborom hokej na sánkach alebo sledge hokej)? lebo je to rýchly, tvrdý a tímový šport zosilnieš pri ňom mentálne aj fyzicky zdravo sa ti zdvihne sebavedomie staneš sa odolnejším naučíš sa spolupracovať zažiješ radosť z víťazstiev budeš mať možnosť cestovať budeš zdravší a spokojnejší Kto môže hrať para hokej? Musíš mať predovšetkým zdravé ruky a aspoň vrchnú časť chrbta a brucha. Musíš byť schopný naučiť sa dokonalej koordinácii hornej časti tela. Ideálne postihnutie je amputácia jednej alebo obidvoch dolných končatín. Ochrnutie dolnej časti tela je pri tomto športe nevýhodou, ale v závislosti od stupňa postihnutia, úsilia a talentu sa môžeš aj s týmto postihnutím vypracovať na vynikajúceho hráča. DMO bohužiaľ nie je diagnóza, ktorá by dovoľovala hrať para hokej na vysokej úrovni. Nech máš však akékoľvek postihnutie, môžeš si prísť para hokej vyskúšať a posúdiť svoje možnosti. Na začiatku nemusíš byť vo fyzickej kondícii, ale ak si, bude to tvoja výhoda. Ak si sa v minulosti venoval športu súťažne, bude tvojou…

ZPH 2018: päť miesteniek pre alpské lyžovanie

Slovenský paralympijský výbor dostal dnes od IPC (jeho sekcie World Para Alpine Skiing) oficiálne vyrozumenie o počte pridelených miest pre ZPH 2018 v alpskom lyžovaní. Získali sme tri mužské a dve ženské miestenky (sloty). 


“Môže ešte nastať situácia, že niektoré krajiny odmietnu miestenky a tie potom IPC prerozdelí medzi ostatné krajiny a akýkoľvek šport na základe svojho uváženia”,  povedal vedúci Štábu ZPH 2018 Maroš Čambal. O pridelenie miestenky tzv. bipartitnou komisoiu je potrebné požiadať do 8. januára 2018. Princíp, na základe ktorého sa rozhoduje o pridelení bipartitnej miestenky (donedávna ľudovo nazývanej voľnou kartou), vychádza z nasledovných bodov: - zabezpečiť účasť špičkových športovcov, ktorí nemuseli mať príležitosť formálne získať kvalifikáciu inými metódami z dôvodu mimoriadnych okolností; - zabezpečiť zastúpenie športovcov s vysokými podpornými potrebami; - zabezpečiť, aby discipliny mali dostatočné zastúpenie; - umožniť väčšie zastúpenie podľa pohlavia. Slovensko podpisom predsedu SPV Jána Riapoša týchto päť miesteniek prijalo a do Pjongčangu nominuje najlepšiu päticu športovcov, ktorí spĺňajú všetky predpísané kritériá. Pred časom sme už prijali miestenku pre tím v curling na vozíku, ktorý si ju vybojoval v predstihu vďaka dostatočnému počtu bodov z MS a bude na budúci rok v marci v Pjongčangu štartovať. Pri svojej premiére v Soči 2014 skončili naši curleri na šiestom mieste.    V hre sú ešte para hokejisti, ktorých čaká kvalifikácia o postup v októbri vo Švédsku.

Hokejisti si zahrajú o Pjongčang v októbri vo Švédsku

Švédske mesto Östersund (dejisko MS B skupiny 2015) bude v dňoch 7. – 15. októbra hostiť kvalifikačný turnaj o postup na ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu. Slovensko tu zabojuje o svoju premiérovú účasť.


Okrem našej reprezentácie sa na kvalifikačnom turnaji predstavia aj domáce Švédsko, Česko, Japonsko, Nemecko a Veľká Británia. V dôsledku stále platného zákazu štartu ruských športovcov na podujatiach IPC budú v hre pravdepodobne tri postupové miesta. Takže najlepšia trojica z Östersundu doplní päť tímov, ktoré sa do Pjongčangu už kvalifikovali na základe výsledkov tohtoročných MS A skupiny: USA, Kanada, Nórsko, Taliansko, Kórea. „Verím že pôjdeme na paralympiádu. Každý súper bude náročný, no s každým z nich sme už odohrali vyrovnané zápasy a bude len na nás, ako sa pripravíme“, uviedol na margo kvalifikácie najlepší strelšec slovenskej reprezentácie Martin Joppa.