Chceš hrať para hokej? Pridaj sa!

24.08.2017

Chceš hrať para hokej? Pridaj sa!

Slovenská reprezentácia v para hokeji sa v súčasnosti pripravuje na kvalifikačný turnaj o postup do Pjongčangu. Ak by sa jej to podarilo, bola by to historicky prvá účasť našich hokejistov na ZPH.


Turnaj sa uskutoční od 7. do 15. októbra vo švédskom Östersunde. Ešte predtým čaká Slovákov kvalitne obsadený medzinárodný turnaj LAPP Cup  v moravskom Zlíne ako posledná previerka pred odchodom do Švédska.

Slovenská reprezentácia však stále hľadá spoluhráčov na zvýšenie konkurencie a vybudovanie tímu, ktorý by v budúcnosti mohol postúpiť do elitnej svetovej osmičky.  

Prečo by si mal hrať para hokej (pred zmenou názvu Medzinárodným paralympijským výborom hokej na sánkach alebo sledge hokej)?

  • lebo je to rýchly, tvrdý a tímový šport
  • zosilnieš pri ňom mentálne aj fyzicky
  • zdravo sa ti zdvihne sebavedomie
  • staneš sa odolnejším
  • naučíš sa spolupracovať
  • zažiješ radosť z víťazstiev
  • budeš mať možnosť cestovať
  • budeš zdravší a spokojnejší

Kto môže hrať para hokej?
Musíš mať predovšetkým zdravé ruky a aspoň vrchnú časť chrbta a brucha. Musíš byť schopný naučiť sa dokonalej koordinácii hornej časti tela. Ideálne postihnutie je amputácia jednej alebo obidvoch dolných končatín. Ochrnutie dolnej časti tela je pri tomto športe nevýhodou, ale v závislosti od stupňa postihnutia, úsilia a talentu sa môžeš aj s týmto postihnutím vypracovať na vynikajúceho hráča. DMO bohužiaľ nie je diagnóza, ktorá by dovoľovala hrať para hokej na vysokej úrovni. Nech máš však akékoľvek postihnutie, môžeš si prísť para hokej vyskúšať a posúdiť svoje možnosti. Na začiatku nemusíš byť vo fyzickej kondícii, ale ak si, bude to tvoja výhoda. Ak si sa v minulosti venoval športu súťažne, bude tvojou výhodou, že vieš, čo všetko treba športu obetovať, ak chceš stáť na stupni víťazov. Ak si sa venoval športu aspoň rekreačne (najmä tímovému), bude pre teba výhodou, že sa budeš vedieť prispôsobiť kolektívu, vedieť prihrať aj prijať prihrávku. Ak si nikdy nešportoval, budeš to mať na začiatku ťažké a bude záležať od tvojej vôle, ako to zvládneš.

Čo ak si žena?
Para hokej hrajú aj ženy. V našej histórii sa v šatni objavili dve, ale nezostali. Ženy majú na ľade rovnaké postavenie, ako muži. Pretože je ich málo, národné reprezentačné výbery majú len Kanada a USA. Existuje aj spoločný európsky ženský tím. Para hokej je tvrdý a fyzicky ťažký šport, preto majú v ňom ženy nevýhodu, ktorú však môžu prekonať zvýšeným úsilím. Radi ťa privítame.

Čo ak si dieťa alebo mládežník?
Ak máš 15-16 rokov, si v ideálnom veku, máš predpoklad rýchlo sa zapracovať do nášho tímu. Ak máš aspoň 8-9 rokov, radi ťa privítame. Pokúsime sa prispôsobiť ti výstroj (sane, chrániče) tak, aby si mohol plnohodnotne trénovať. V súčasnosti nemáme detský ani mládežnícky tím, ale veľmi radi by sme sa venovali aj tejto vekovej kategórii. Zatiaľ ti nesľúbime účasť v zápasoch, ale o niekoľko rokov budeš mať veľký potenciál. Ak nemáš ani 8 rokov, aj tak sa príď pozrieť na naše tréningy. Možno to bude pre teba motiváciou pre neskoršie roky.
V prípade hráča do 15 rokov zabezpečíme ubytovanie počas sústredení aj pre jedného rodiča.

Čo ak nie si (dostatočne) zdravotne znevýhodnený?
Oficiálnych medzinárodných súťaží sa môžu zúčastňovať iba „klasifikovaní“ hráči. Klasifikácia spočíva v posúdení, či má hráč dostatočné postihnutie, aby nemohol hrať bežný ľadový hokej (akákoľvek amputácia dolnej končatiny, skrátenie dolnej končatiny o viac ako 7 cm, ochrnutie spodnej časti tela apod.). Ak nie si postihnutý, aj tak sa môžeš zúčastňovať našich tréningov. Poskytneme ti výstroj (v prípade, že ho budeme mať dosť), ale neposkytneme ti ubytovanie a stravu. Môžeš sa uplatniť ako hráč v niektorom z českých tímov hrajúcich Českú sledge hokejovú ligu (tam platí pravidlo max. 2 zdraví hráči v jednom tíme v jednom čase na ľade). Stále však hľadáme dobrovoľníkov, ktorí nám budú pomáhať s výstrojom (nosenie saní, oprava výstroja, všestranná pomoc), popritom môžeš hrať para hokej rekreačne a zároveň byť členom tímu (s ubytovaním a stravou).

Čo môžeš dosiahnuť?
Para hokej je tímový šport, preto tvoje úspechy budú závisieť aj od prístupu a výkonov spoluhráčov. V súčasnosti hráme v B kategórii majstrovstiev sveta a snažíme sa bojovať o postup do A kategórie a na ZPH 2018.  Možno práve ty dopomôžeš tomu, aby raz na paralympiáde zaznela aj v hokejovej aréne slovenská hymna...

Ako dlho potrvá, kým budem hrať zápasy?
Aj v prípade, že si mimoriadne talentovaný a fyzicky pripravený, počítaj s tým, že minimálne rok sa budeš učiť základné veci: predovšetkým korčuľovanie. Keď ich zvládneš, môžeš sa tešiť na prípravné zápasy. Tvoj pokrok bude záležať predovšetkým od teba.

Čo mám urobiť, kam mám prísť?
V prvom rade nás kontaktuj. Napíš nám mail, alebo nám zatelefonuj. Budeme od teba potrebovať: meno, priezvisko, bydlisko, e-mail, telefón, vek, postihnutie, doterajšie športové skúsenosti. Pozveme ťa na sústredenie (väčšinou ich máme v Dolnom Kubíne, približne raz za mesiac). V prípade, že na prvom skúšobnom tréningu zistíme (a ty zistíš), že má zmysel pokračovať (nelimituje ťa tvoje postihnutie), môžeš zostať na celom sústredení a uhradíme ti ubytovanie a stravu.

Čo potrebuješ na prvé sústredenie?
Na prvé sústredenie sa musíš dopraviť na vlastné náklady. Požičiame ti sane, hokejky, chrániče a prilbu. Prines si tričko s dlhým rukávom (ideálne termoprádlo, prípadne ribano), otepľovačky, pevné topánky, zimné rukavice. Všetko v nízkej kvalite, môže sa stať , že sa ti to pri tréningu poškodí.

Kde budem trénovať?
Približne raz za mesiac mávame sústredenie v Dolnom Kubíne pre hráčov z celého Slovenska. Poskytujeme im ubytovanie a stravu. Okrem toho cez týždeň trénujeme v Dolnom Kubíne (pre hráčov, ktorí sú schopní dopraviť sa na otočku). Bratislavskí hráči trénujú nepravidelne v Bratislave. Ak to máš ďaleko do Dolného Kubína aj Bratislavy, budeš potrebovať trénovať na zimnom štadióne v mieste bydliska. Budeme sa snažiť v spolupráci s tebou zabezpečiť ti prístup na ľad (individuálny tréning) tam, kde to bude možné.

Na záver:
Tešíme sa na teba.

Kontakty:
Generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb:
hokejdk@hkdk.sk, 0905-436488

Finančný manažér reprezentácie Peter Štít:
pstit@pstit.sk, 0948-017474


Parahokej: favoritmi budú opäť Severoameričania

Jedným zo športov na ZPH 2018 bude parahokej (predtým ice sledge hockey). Slovensko po prvýkrát v histórii bojovalo v kvalifikačnom turnaji o účasť na paralympiáde, ale napokon zostalo pred jej bránami. Hoci zdolalo aj domáce Švédsko, ktoré bude v Pjončangu štartovať.


Spolu so Švédmi budú v najlepšej osmičke zastupovať Európu aj Česko, Taliansko a Nórsko. Dvojité zastúpenie bude mať Ázia - okrem usporiadateľskej Kórei aj Japonsko, ktoré obsadilo v kvalifikačnom turnaji druhé miesto. Posledné dve miesta patria najväčším favoritom - USA a Kanade. Z dôvodu zákazu štartu bude absentovať reprezentácia Ruska, ktorá si v Soči 2014 pri domácej premiére vybojovala strieborné medaily. Otvárací zápas turnaja odohrajú v sobotu 10. marca na pravé poludnie miestneho času Nóri s Talianmi. Finále je na programe 17. marca. Pozrite si najnovšie video o tomto športe, ktoré pripravilo IPC:

Ako sa lepšie koncentrovať na výkon?

Koncentrácia v športe je veľmi dôležitá pre podávanie vrcholných výkonov. Ale viete čo zahŕňa? Viete, na čo sa treba zamerať a čo ignorovať? Pozrite si inštruktážne video.


Natočil ho športový psychológ Peter Kuračka počas vlaňajších MS v lukostreľbe v čínskom Pekingu. Určite sa dozviete veľa zaujímavých vecí.


Dnes je presne 50 dní do otvorenia ZPH 2018

Začnú sa 9. a potrvajú do 18. marca. Hostiť ich bude kórejský Pjongčang. Predpokladá sa štart 670 športovcov zo 45 krajín. Organizátori im rozdajú 80 medailových sád v šiestich športoch: alpské lyžovanie, biatlon, bežecké lyžovanie, parahokej, parasnoubording a curling na vozíku.


Slovenskí paralympionici budú štartovať v dejisku disciplín alpského lyžovania Jeongseon Alpine Centre a v Gangneung Curling Centre, kde sa predstavia curleri na vozíku. Na rozdiel od Soči budú bývať v spoločnej paralympijskej dedine.   Viac v tlačovej správe.

Curleri v príprave aj proti USA

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku, ktorá sa pripravuje na ZPH 2018, je v týchto dňoch v Prahe, kde finišuje Medzinárodná liga. Naši sú pred posledným kolom prví spolu s Veľkým Meziříčím.


V minulom roku sa odohralo šesť kôl, teraz sa od piatka do nedele hrá posledné. Každý z účastníkov bude mať na konte po 14 zápasov a najlepšia šestica postúpi na Medzinárodné majstrovstvá Česka. Súpermi Slovákov sú okrem českých mužstiev aj Taliani, Nemci a Poliaci. Po návrate domov čaká slovenskú reprezentáciu konfrontácia s jedným z účastníkov ZPH. Do Bratislavy totiž mieria Američania, ktorí sa budú  v dňoch  9. - 11. januára pripravovať v ružinovskej curlingovej hale a v rámci prípravy odohrajú aj dva modelované zápasy s našimi hráčmi.

Lyžiari i curleri v záverečnej príprave na Pjongčang

Slovensko budú na ZPH 2018 v marci reprezentovať alpskí lyžiari a curleri na vozíku, ktorí sa v týchto dňoch intenzívne pripravujú. Lyžiari už majú za sebou premiérové preteky Svetového pohára i sústredenie v Jasnej.


Najbližšie vyrazia do chorvátskeho strediska Sljeme pri Záhrebe, kde sa v dňoch 8. - 9. januára uskutočnia druhé preteky série Svetového pohára 2017/18 (v tejto sezóne sa sústredia výhradne na Svetový pohár). Ďalšie sú na programe 11. - 12. januára v slovinskej Kranjskej Gore, 15. - 18. januára vo švajčiarskom Veysonnaz a 21. - 26. januára vo franúzskom Tignes. Curlerov čaká najmä príprava na domácej pôde, v rámci ktorej ich preveria aj silní Rusi. V dňoch 5. - 6. februára budú štartovať na Svetovom pohári v škótskom Hamiltone. 

Sezónu odštartovali štyrmi prvenstvami

Slovenskí reprezentanti v alpskom lyžovaní dosiahli v úvodných pretekoch Svetového pohára 2017/18 v rakúskom stredisku Kühtai osem medailových umiestnení, z toho štyri víťazstvá. 


Tri vybojovala Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, jedno Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. Skvelým spôsobom sa v obrovskom slalome vklinil na stupne víťazov aj Marek Kubačka. V úvodné dva dni absolvovali pretekári súťaže v obrovských slalomoch. V prvom aj v druhom zvíťazila medzi zrakovo znevýhodnenými jasne Henrieta Farkašová. V kategórii zrakovo znevýhodnených mužov sa v oboch presadil Miroslav Haraus. V prvom skončil druhý, ďalší naši zjazdári Marek Kubačka a Jakub Krako obsadili 4. a 7. miesto. V druhom obrovskom slalome prekvapil Marek Kubačka skvelou striebornou pozíciou. V tesnom závese za ním sa umiestnili tretí Miroslav Haraus a štvrtý Jakub Krako. V kategórii stojacich zjazdárov obsadila Petra Smaržová 6. a 5. miesto a Martin France 9. a 11. pozíciu.Úvodný slalom pochoval nádeje Henriety Farkašovej aj Petry Smaržovej v druhých kolách. Zvíťazil však Miroslav Haraus pred Jakubom Krakom, Marek Kubačka obsadil 9. miesto a v kategórii stojacich Martin France 13. priečku. V druhom slalome už opäť dominovala Henrieta Farkašová. Naopak trio Haraus, Kubačka a Krako rozhodcovia neklasifikovali. Medzi stojacimi sa Petra Smaržová priblížila ku stupňom víťazov a skončila štvrtá, Martin France trinásty. Pôvodne plánované úvodné preteky v St. Moritz kvôli zlým poveternostným podmienkam zrušili, takže sezónu otvárali zjazdári až v Kühtai. Ďalšie preteky SP sú na programe 8. a 9. januára v Záhrebe – Sljeme. (spn, vg)

Dnešné „limity“ sú venované curlingu na vozíku

V nominácii na ZPH 2018 figuruje aj päť hráčov v curlingu na voziku - Radoslav Ďuriš, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Monika Kunkelová a Peter Zaťko. Posledných dvoch stiahol k mikrofónu Stano Ščepán, aby sa ich opýtal na stav prípravy.  


Na ligovom turnaji so zdravými curlermi v Bratislave totiž cez víkend naši paralympionici vyhrali tri zo štyroch stretnutí a nedávno dokonca aj celý kvalitne obsadený turnaj v Prahe.

Počúvajte dnes v tradičnom čase o 20:40 hod. reláciu „Bez limitov“ na Rádiu Slovensko.


SPV čaká v decembri volebné valné zhromaždenie

V dňoch 16. a 17. decembra 2017 sa uskutoční v konferenčnej sále Hotela Lindner v Bratislave Volebné valné zhromaždenie SPV so začiatkom o 9. hodine. Na ďalšie štyri roky sa bude voliť predseda, výkonný výbor a ďalší funkcionári SPV.


Súčasťou VVZ SPV bude aj odovzdanie vyznamenaní Agitos členom hnutia za ich dlhoročný prínos v športe zdravotne znevýhodnených.    Program VVZ SPV    Sobota 16.12.2017 09:00 – 09:30 Prezentácia účastníkov VVZ SPV 09:30 – 09:40 Otvorenie 09:40 – 09:50 Voľba pracovného predsedníctva, zapisovateľov a overovateľa 09:50 – 10:00 Voľba pracovných komisií – mandátovej a návrhovej 10:00 – 10:10 Schválenie programu rokovania 10:10 – 10:15 Schválenie Štatútu, rokovacieho a volebného poriadku 10:15 – 10:40 Správa predsedu SPV a členov VV SPV 10:40 – 10:55 Správa kontrolnej komisie SPV 10:55 – 11:35 Vyhodnotenie projektov SPV 11:35 – 12:00 Prerokovanie Výročnej správy SPV a schválenie rozdelenia hospodárskeho výsledku SPV za rok 2016 12:00 – 12:20 Schválenie výpravy SR na ZPH PyeongChang 2018 12:30 – 13:30 Obed 13:30 – 15:45 Prezentácia kandidátov na jednotlivé funkcie v orgánoch SPV 15:45 – 16:00 Ukončenie 17:30 – 18:30 Slávnostné odovzdanie vyznamenaní Agitos 18:30 – 22:00 Večera   Nedeľa 17.12.2017 09:00 – 09:30 Prezentácia účastníkov VVZ SPV 09:30 – 09:40 Otvorenie 09:40 – 11:30 Voľby do orgánov SPV 11:30 – 11:50 Diskusia 11:50 – 12:00 Prestávka 12:00 – 12:20 Správa volebnej, návrhovej a mandátovej komisie 12:20 – 12:40 Záver VVZ SPV 13:00 – 14:00 Obed VVZ SPV sa začne v sobotu 16. decembra 2017 o 9:00…

Magické čísla pred paralympiádami 

Na prvý pohľad sú to len dve okrúhle čísla. Sto a tisíc. V matematike sa často stretávajú v rôznych súvislostiach. V odratúvaní najvýznamnejších športových podujatí na svete je však ich prienik pre paralympionikov výnimočný. Ide síce len o hru čísiel, ale vzácnu svojou jedinečnosťou. Od 29. novembra 2017 ostáva už len 100 dní do Zimných paralympijských hier v Pjongčangu a presne 1000 dní do Paralympijských hier v Tokiu. 


Bola to aj hlavná téma tlačovej konferencie SPV v Bratislave, na ktorej sa okrem predsedu SPV Jána Riapoša a vedúceho výpravy pre ZPH Maroša Čambala zúčastnil aj prezident SOV Anton Siekel. Spoločne potvrdili prospešnosť tesnejšej spolupráce v uplynulých mesiacoch a jej napĺňanie v nasledujúcich, vrátane spoločného sľubu olympionikov a paralymionikov u prezidenta SR Andreja Kisku pred budúcoročnými športovými vrcholmi roka. Ján Riapoš stihol aj zhodnotiť úspechy slovenských zdravotne znevýhodnených športovcov v roku 2017. Za doterajších jedenásť mesiacov získali na svetových šampionátoch a na majstrovstvách Európy 23 medailí, z toho osem titulov majstrov sveta. Ďalšie výnimočné úspechy dosiahli športoví strelci aj lyžiari na pretekoch svetového pohára. Pochopiteľne, hovorilo sa aj o záverečnej fáze prípravy našich paralympionikov na ZPH v Pjongčangu, kde organizátori očakávajú účasť okolo 670 športovcov zo 45 krajín. Slovensko má z predchádzajúcich ZPH vynikajúcu bilanciu, keďže naši športovci získali v ére samostatnosti na šiestich zimných hrách (1994 – 2014) už 44 medailí (z toho 40 vybojovali zjazdári, 4 pridalo severské lyžovanie). Na posledných dvoch obsadilo Slovensko v hodnotení krajín najlepšie umiestnenia (Vancouver 2010 - 4. miesto, Soči 2016 - 6. miesto. V Soči získali naši športovci 7 medailí (3 – 2 – 2) a k podobnej úspešnej bilancii sa chcú priblížiť aj v Pjongčangu. „Naša výprava na ZPH 2018 je zatiaľ menej početná než v Soči 2014,…