Chceš hrať para hokej? Pridaj sa!

24.08.2017

Chceš hrať para hokej? Pridaj sa!

Slovenská reprezentácia v para hokeji sa v súčasnosti pripravuje na kvalifikačný turnaj o postup do Pjongčangu. Ak by sa jej to podarilo, bola by to historicky prvá účasť našich hokejistov na ZPH.


Turnaj sa uskutoční od 7. do 15. októbra vo švédskom Östersunde. Ešte predtým čaká Slovákov kvalitne obsadený medzinárodný turnaj LAPP Cup  v moravskom Zlíne ako posledná previerka pred odchodom do Švédska.

Slovenská reprezentácia však stále hľadá spoluhráčov na zvýšenie konkurencie a vybudovanie tímu, ktorý by v budúcnosti mohol postúpiť do elitnej svetovej osmičky.  

Prečo by si mal hrať para hokej (pred zmenou názvu Medzinárodným paralympijským výborom hokej na sánkach alebo sledge hokej)?

  • lebo je to rýchly, tvrdý a tímový šport
  • zosilnieš pri ňom mentálne aj fyzicky
  • zdravo sa ti zdvihne sebavedomie
  • staneš sa odolnejším
  • naučíš sa spolupracovať
  • zažiješ radosť z víťazstiev
  • budeš mať možnosť cestovať
  • budeš zdravší a spokojnejší

Kto môže hrať para hokej?
Musíš mať predovšetkým zdravé ruky a aspoň vrchnú časť chrbta a brucha. Musíš byť schopný naučiť sa dokonalej koordinácii hornej časti tela. Ideálne postihnutie je amputácia jednej alebo obidvoch dolných končatín. Ochrnutie dolnej časti tela je pri tomto športe nevýhodou, ale v závislosti od stupňa postihnutia, úsilia a talentu sa môžeš aj s týmto postihnutím vypracovať na vynikajúceho hráča. DMO bohužiaľ nie je diagnóza, ktorá by dovoľovala hrať para hokej na vysokej úrovni. Nech máš však akékoľvek postihnutie, môžeš si prísť para hokej vyskúšať a posúdiť svoje možnosti. Na začiatku nemusíš byť vo fyzickej kondícii, ale ak si, bude to tvoja výhoda. Ak si sa v minulosti venoval športu súťažne, bude tvojou výhodou, že vieš, čo všetko treba športu obetovať, ak chceš stáť na stupni víťazov. Ak si sa venoval športu aspoň rekreačne (najmä tímovému), bude pre teba výhodou, že sa budeš vedieť prispôsobiť kolektívu, vedieť prihrať aj prijať prihrávku. Ak si nikdy nešportoval, budeš to mať na začiatku ťažké a bude záležať od tvojej vôle, ako to zvládneš.

Čo ak si žena?
Para hokej hrajú aj ženy. V našej histórii sa v šatni objavili dve, ale nezostali. Ženy majú na ľade rovnaké postavenie, ako muži. Pretože je ich málo, národné reprezentačné výbery majú len Kanada a USA. Existuje aj spoločný európsky ženský tím. Para hokej je tvrdý a fyzicky ťažký šport, preto majú v ňom ženy nevýhodu, ktorú však môžu prekonať zvýšeným úsilím. Radi ťa privítame.

Čo ak si dieťa alebo mládežník?
Ak máš 15-16 rokov, si v ideálnom veku, máš predpoklad rýchlo sa zapracovať do nášho tímu. Ak máš aspoň 8-9 rokov, radi ťa privítame. Pokúsime sa prispôsobiť ti výstroj (sane, chrániče) tak, aby si mohol plnohodnotne trénovať. V súčasnosti nemáme detský ani mládežnícky tím, ale veľmi radi by sme sa venovali aj tejto vekovej kategórii. Zatiaľ ti nesľúbime účasť v zápasoch, ale o niekoľko rokov budeš mať veľký potenciál. Ak nemáš ani 8 rokov, aj tak sa príď pozrieť na naše tréningy. Možno to bude pre teba motiváciou pre neskoršie roky.
V prípade hráča do 15 rokov zabezpečíme ubytovanie počas sústredení aj pre jedného rodiča.

Čo ak nie si (dostatočne) zdravotne znevýhodnený?
Oficiálnych medzinárodných súťaží sa môžu zúčastňovať iba „klasifikovaní“ hráči. Klasifikácia spočíva v posúdení, či má hráč dostatočné postihnutie, aby nemohol hrať bežný ľadový hokej (akákoľvek amputácia dolnej končatiny, skrátenie dolnej končatiny o viac ako 7 cm, ochrnutie spodnej časti tela apod.). Ak nie si postihnutý, aj tak sa môžeš zúčastňovať našich tréningov. Poskytneme ti výstroj (v prípade, že ho budeme mať dosť), ale neposkytneme ti ubytovanie a stravu. Môžeš sa uplatniť ako hráč v niektorom z českých tímov hrajúcich Českú sledge hokejovú ligu (tam platí pravidlo max. 2 zdraví hráči v jednom tíme v jednom čase na ľade). Stále však hľadáme dobrovoľníkov, ktorí nám budú pomáhať s výstrojom (nosenie saní, oprava výstroja, všestranná pomoc), popritom môžeš hrať para hokej rekreačne a zároveň byť členom tímu (s ubytovaním a stravou).

Čo môžeš dosiahnuť?
Para hokej je tímový šport, preto tvoje úspechy budú závisieť aj od prístupu a výkonov spoluhráčov. V súčasnosti hráme v B kategórii majstrovstiev sveta a snažíme sa bojovať o postup do A kategórie a na ZPH 2018.  Možno práve ty dopomôžeš tomu, aby raz na paralympiáde zaznela aj v hokejovej aréne slovenská hymna...

Ako dlho potrvá, kým budem hrať zápasy?
Aj v prípade, že si mimoriadne talentovaný a fyzicky pripravený, počítaj s tým, že minimálne rok sa budeš učiť základné veci: predovšetkým korčuľovanie. Keď ich zvládneš, môžeš sa tešiť na prípravné zápasy. Tvoj pokrok bude záležať predovšetkým od teba.

Čo mám urobiť, kam mám prísť?
V prvom rade nás kontaktuj. Napíš nám mail, alebo nám zatelefonuj. Budeme od teba potrebovať: meno, priezvisko, bydlisko, e-mail, telefón, vek, postihnutie, doterajšie športové skúsenosti. Pozveme ťa na sústredenie (väčšinou ich máme v Dolnom Kubíne, približne raz za mesiac). V prípade, že na prvom skúšobnom tréningu zistíme (a ty zistíš), že má zmysel pokračovať (nelimituje ťa tvoje postihnutie), môžeš zostať na celom sústredení a uhradíme ti ubytovanie a stravu.

Čo potrebuješ na prvé sústredenie?
Na prvé sústredenie sa musíš dopraviť na vlastné náklady. Požičiame ti sane, hokejky, chrániče a prilbu. Prines si tričko s dlhým rukávom (ideálne termoprádlo, prípadne ribano), otepľovačky, pevné topánky, zimné rukavice. Všetko v nízkej kvalite, môže sa stať , že sa ti to pri tréningu poškodí.

Kde budem trénovať?
Približne raz za mesiac mávame sústredenie v Dolnom Kubíne pre hráčov z celého Slovenska. Poskytujeme im ubytovanie a stravu. Okrem toho cez týždeň trénujeme v Dolnom Kubíne (pre hráčov, ktorí sú schopní dopraviť sa na otočku). Bratislavskí hráči trénujú nepravidelne v Bratislave. Ak to máš ďaleko do Dolného Kubína aj Bratislavy, budeš potrebovať trénovať na zimnom štadióne v mieste bydliska. Budeme sa snažiť v spolupráci s tebou zabezpečiť ti prístup na ľad (individuálny tréning) tam, kde to bude možné.

Na záver:
Tešíme sa na teba.

Kontakty:
Generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb:
hokejdk@hkdk.sk, 0905-436488

Finančný manažér reprezentácie Peter Štít:
pstit@pstit.sk, 0948-017474


Čo je klasifikácia?

Klasifikácia je systém, ktorým sa určuje, či športovec spĺňa podmienky, aby súťažil v paralympijskom športe. Zároveň začleňuje športovcov na základe ich zdravotného znevýhodnenia do súťažných kategórii, známych ako športové skupiny.


Klasifikácia je určená pre  športovcov, aby v športe uspeli na základe svojich pohybových zručností, ktoré zahŕňajú technické zručnosti, zdravie, duševnú rovnováhu a šikovnosť. Športovci sú klasifikovaní na základe ich pohybového obmedzenia, ktoré vyplýva z ich zdravotného znevýhodnenia. Hodnotenie a športové triedy Športovci sú zaradení na základe telesného, duševného alebo zmyslového znevýhodnenia do športových tried, ktoré zahŕňajú štandardizované testy, vykonávané športovcom a ohodnotené skupinou odborníkov. Športovci podľa povahy znevýhodnenia  podstúpia vyšetrenia na fyzické, psychologické alebo zrakové postihnutie. Hodnotenie klasifikácie môže zahŕňať aj ohodnotenie technického stavu pomôcok a pozorovanie na športovisku. Rôzne športy si vyžadujú rôzne aktivity a pohyby, preto sa klasifikácia vyznačuje špecifikami konkrétneho športu. Športovec, ktorý je spôsobilý na súťaženie v jednom športe, nemusí mať spôsobilosť na iný šport. Po klasifikácii súťažia športovci z jednej triedy proti sebe. Štatút športovej triedy Štatút klasifikácie športovca sa overuje pred príchodom na paralympijské hry všade tam, kde je to možné. Pre športovcov, ktorí a, nemajú stabilný zdravotný stav alebo b, majú zdravotný stav vyžadujúci si priebežné ohodnotenie s cieľom zabezpečenia určenej športovej triedy, môže klasifikácia prebiehať viackrát počas ich kariéry, vrátane paralympijských hier. Existujú 3 hlavné štatúty športovej triedy: Nový (N) - tento štatút sa pripisuje športovcom, ktorí…

Kórea pripravená aj po zdravotníckej stránke

Člen Štábu ZPH 2018 Branislav Delej sa 27. októbra zúčastnil v Pjongčangu na lekárskom informačnom dni, ktorý bol určený pre lekárov olympijských a paralympijských výprav. Vyzdvihol jeho prínos z hľadiska logistického zabezpečenia.


„Dopoludnia sme navštívili Wonju University Hospital, ktorý bude hlavnou nemocnicou ZOH a ZPH 2018. Nemocnica je v modernej novostavbe a vybavená v absolútne nadštandardnom štýle. Počas oboch hier bude jedno poschodie vyhradené pre ich aktérov plus účastníkov Family programu. Na streche nemocnice je heliport, zo všetkých športovísk bude prevoz zraneného do nemocnice trvať 15 minút helikoptérou, sanitkou 50 minút“, uviedol po návrate. Následne čakal účastníkov seminár k otázkam zdravotníckeho zabezpečenia v paralympijskej dedine, v poliklinike, na športoviskách a dopingových kontrolách, ktorý sa uskutočnil na pôde organizačného výboru (POCOG). Na záver si prezreli paralympijskú dedinu (prakticky dokončenú) - ubytovaciu časť aj priestory polikliniky. „Po seminári sme sa presunuli do druhého centra hier - mesta Gangneung. Prezreli sme si druhú dedinu Gangneung Paralympic Village, ktorá je tiež prakticky dokončená. Následne sme navštívili mestskú nemocnicu Medical Center, kde bude k dispozícii najmodernejšie MRI, vyhradené len pre hry. Potom sme navštívili hlavnú Gangneung Asan Hospital, ktorá taktiež spĺňa najprísnejšie kritéria nadštandardnosti materiálneho a personálneho vybavenia. Len pre zaujímavosť - v nemocnici sú štyri pracoviská MRI vyšetrenia“, pokračoval MUDr. Delej. „Medical meeting mal pre mňa obrovský prínos z hľadiska logistického zabezpečenia výpravy Slovenského paralympijského tímu a prípravy na ZPH 2018“, zdôraznil.

Návrat bez postupu, ale s hlavami hore

Slovensko na kvalifikačnom turnaji v Östersunde odohralo štyri zápasy. Trikrát prehralo, raz vyhralo v nadstavenom čase. Získalo dva body. Veľa či málo? Predovšetkým to bola pre slovenských hráčov veľká škola – prvýkrát hrali na takomto kvalitne obsadenom turnaji.


O zhodnotenie turnaja sme požiadali trénera, generálneho manažéra tímu a kapitána mužstva. Tréner Radoslav Bielečka: „V histórii para hokeja na Slovensku to bol doteraz najťažší turnaj, akého sme sa zúčastnili. Našimi súpermi boli mužstvá, ktoré už hrali na ZPH, A skupinu MS, majú vlastné ligy a fungujú o pekných pár rokov dlhšie ako my. Cestovali sme do Švédska s tým, že chceme byť vyrovnanými súpermi, čo sa nám myslím podarilo. V marci sme si ako realizačný tím sadli k príprave a robili sme ju tak, aby sme sa našim súperom vyrovnali po stránke silovej aj kondičnej. Chalani vládali, čoho dôkazom bol aj posledný zápas na turnaji. Dohrávali sme ho  s ôsmimi hráčmi, Japoncov sme dusili, aj keď viac gólov sa nám nepodarilo streliť. Takže po tejto stránke spokojnosť, lebo nám to ukázalo, že ideme dobrým smerom. Ale na druhej strane je stále ešte čo zlepšovať – herné činnosti jednotlivca, prácu s pukom, streľbu. Celkove naše pôsobenie v Östersunde hodnotím kladne, aj keď sa nám nepodarilo vybojovať paralympiádu, najmä bojovnosť a prístup hráčov. Som pyšný na svoje mužstvo“. Generálny manažér tímu Miroslav Dráb: „Turnaj nám ukázal, že cesta para hokeja na Slovensku, ktorú sme si vytýčili v marci, keď sme chystali prípravu, je správna. Pozrel som si aj vekové zostavenie ostatných účastníkov. Ak chceme držať krok, teraz budú musieť na sebe zapracovať aj mladí chalani v našom tíme, resp. musíme priniesť ďalších hráčov, aby zvýšili konkurenciu. Počas celého…

Pjongčang - šesť mesiacov pred štartom

Najväčší sviatok zimných športov sa nezadržateľne blíži – 9. februára odštartujú olympijské hry a presne o mesiac neskôr zimná paralympiáda. Približne pol roka pred štartom hier sa pozrieme ako je toto kórejské mesto a priľahlé športoviská pripravené.


Cieľ: Nové obzory Slogan: Vášeň. Spojenie O športy nebude núdza Olympijské hry zorganizujú 102 podujatí v 15 disciplínach a 7 športoch. Paralympijské hry zorganizujú 80 podujatí, v 6 disciplínach a 6 športoch. Na skok Dejiská hier sú rozdelene do dvoch oblastí - horské a pobrežné. Skvelou správou je, že miesta majú výbornú polohu a obe sa nachádzajú 30 minút od Olympic Plaza. Väčšina športovcov to bude mať z hotela na svoje športovisko viac než blízko. Dobrá dostupnosť všetkých miest umožňuje športovcom koncentrovať sa iba na svoj výkon a zbytočne sa nezaťažovať prepravou. Športový národ Kórea bude jednou z piatich krajín sveta, ktorá mala možnosť hostiť najväčšie športové udalosti: letné i zimné OH a PH, majstrovstvá sveta vo futbale i atletike.   Technologický pokrok posunie hry na novú úroveň Pjongčang 2018 predstaví špičkový hologram a mnoho ďalších inovácií, aké doteraz žiadna športová udalosť nevidela. Istotou je už teraz najrýchlejší 5G internet a tiež záruka služieb, ktoré zabezpečia pohodlie. Všetko bude pripravené včas Z 12 športovísk je šesť úplne nových. Tri sú ešte vo fáze výstavby, ktorá by mala byť ukončená do konca roka 2017. Šesť existujúcich už športovci svojimi výkonmi pokrstili, keďže sú v prevádzke niekoľko rokov. Všetko je pripravené tak, aby Pjongčang mohol hostiť najlepších športovcov už budúci rok. Stavba železnice spojila Pjongčang so svetom Výstavba rýchlostnej železnice bola dokončená v júni tohto roku…

ZPH 2018: päť miesteniek pre alpské lyžovanie

Slovenský paralympijský výbor dostal dnes od IPC (jeho sekcie World Para Alpine Skiing) oficiálne vyrozumenie o počte pridelených miest pre ZPH 2018 v alpskom lyžovaní. Získali sme tri mužské a dve ženské miestenky (sloty). 


“Môže ešte nastať situácia, že niektoré krajiny odmietnu miestenky a tie potom IPC prerozdelí medzi ostatné krajiny a akýkoľvek šport na základe svojho uváženia”,  povedal vedúci Štábu ZPH 2018 Maroš Čambal. O pridelenie miestenky tzv. bipartitnou komisoiu je potrebné požiadať do 8. januára 2018. Princíp, na základe ktorého sa rozhoduje o pridelení bipartitnej miestenky (donedávna ľudovo nazývanej voľnou kartou), vychádza z nasledovných bodov: - zabezpečiť účasť špičkových športovcov, ktorí nemuseli mať príležitosť formálne získať kvalifikáciu inými metódami z dôvodu mimoriadnych okolností; - zabezpečiť zastúpenie športovcov s vysokými podpornými potrebami; - zabezpečiť, aby discipliny mali dostatočné zastúpenie; - umožniť väčšie zastúpenie podľa pohlavia. Slovensko podpisom predsedu SPV Jána Riapoša týchto päť miesteniek prijalo a do Pjongčangu nominuje najlepšiu päticu športovcov, ktorí spĺňajú všetky predpísané kritériá. Pred časom sme už prijali miestenku pre tím v curling na vozíku, ktorý si ju vybojoval v predstihu vďaka dostatočnému počtu bodov z MS a bude na budúci rok v marci v Pjongčangu štartovať. Pri svojej premiére v Soči 2014 skončili naši curleri na šiestom mieste.    V hre sú ešte para hokejisti, ktorých čaká kvalifikácia o postup v októbri vo Švédsku.

Hokejisti si zahrajú o Pjongčang v októbri vo Švédsku

Švédske mesto Östersund (dejisko MS B skupiny 2015) bude v dňoch 7. – 15. októbra hostiť kvalifikačný turnaj o postup na ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu. Slovensko tu zabojuje o svoju premiérovú účasť.


Okrem našej reprezentácie sa na kvalifikačnom turnaji predstavia aj domáce Švédsko, Česko, Japonsko, Nemecko a Veľká Británia. V dôsledku stále platného zákazu štartu ruských športovcov na podujatiach IPC budú v hre pravdepodobne tri postupové miesta. Takže najlepšia trojica z Östersundu doplní päť tímov, ktoré sa do Pjongčangu už kvalifikovali na základe výsledkov tohtoročných MS A skupiny: USA, Kanada, Nórsko, Taliansko, Kórea. „Verím že pôjdeme na paralympiádu. Každý súper bude náročný, no s každým z nich sme už odohrali vyrovnané zápasy a bude len na nás, ako sa pripravíme“, uviedol na margo kvalifikácie najlepší strelšec slovenskej reprezentácie Martin Joppa.