Atlétov na Novom Zélande budili ráno otrasy  

V piatok sa bude konať otvárací ceremoniál IPC majstrovstiev sveta v atletike zdravotne postihnutých v Christchurchi (Nový Zéland), v sobotu sa už rozbehnú súťaže. V dejisku hier sú aj traja slovenskí reprezentanti – Miloš Bardiovský, Adrián Matúšik a Hana Kolníková.


Ako informoval reprzentačný tréner Štefan Čuvala, prví dvaja mali určité zdravotné problémy a museli absolvovať liečbu antibiotikami. Zároveň ich čakala aj zdravotná klasifikácia, ktorou úspešne prešli. Športovci sa inak venujú aklimatizácii a tréningom, realizačné tíímy absolvovali športové fórum a technické mítingy.  

„Zaujímavosť -  ráno nás zobudili otrasy o sile 5,1 Richterovej stupnice, na obed boli ďalšie“, uviedol Š. Čuvala. Christchurch postihlo v septembri minulého roku zemetrasenie a uvažovalo sa dokonca aj o prreložení týchto MS.  


Naši lyžiari v Super G bez medaile, najlepší Krako

Po dni voľna pokračovali MS v zjazdovom lyžovaní zdravotne postihnutých v talianskom Sestriere pretekmi Super G. Medailovej radosti sme sa však nedočkali. Najlepšie skončil medzi zrakovo postihnutými mužmi Jakub Krako (4. miesto). Henrieta Farkašová, ktorá získala  zatiaľ našu jedinú medailu, včerajší pretek nedokončila. Spolu s navádzačkou N. Šubrtovou minuli bránku a boli diskvalifikované. Šampionát dnes pokračuje súťažami v superkombinácii. VÝSLEDKY SLOVÁKOV: Zrakovo postihnutí:  4.Krako (Šimo) +2,74 za víťazom, 5. Haraus (Makovník) +3,25, 9. Holík (Bošeľa) +9,03, 10. Beladič (Pavlák) +9,75, 11. Cintula (Babinský)
Telesne postihnutí muži stojaci : 16. France +9,71, telesne postihnuté ženy stojace: 7. Smaržová +7,39


24 hodín stolného tenisu pre Riška

Po premiérovej 24 hodinovke v roku 2009, kedy sa zbierali finančné prostriedky pre 14-ročného Reného Rákocziho, si  Športový klub Žarnovica dal počas víkendu repete. Výťažok z exhibície išiel tentokrát na konto Riška Kokyho, ktorému diagnostikovali vlani v lete nádor na mozgu.


 Od toho okamihu až po vianočné sviatky absolvoval niekoľko operácii vrátane odstránenia nádoru a ožarovania. Práve po prvej chemoterapii Riško upadol do niekoľko dňovej kómy, počas ktorej mu dvakrát zlyhalo srdce a museli ho oživovať. Tesne pred vianočnými sviatkami sa jeho stav priam zázračne zlepšil a momentálne sa zotavuje  v domácom liečení, aby nabral dostatok síl a mohol nastúpiť rehabilitačnú liečbu v NRC Kováčová, ktorú mu zatiaľ špecialista kardiológ neodporučil.Tohtoročného maratónu sa zúčastnilo 41 hráčov, z toho 15 hráči absolvovali celý maratón a ostatní prichádzali postupne podporiť túto akciu. Aj tento rok boli medzi nimi predseda SPV Ján Riapoš, primátor Žarnovice Kamil Danko a správca miestnej  farnosti  Branislav Koppál. Do akcie sa zapojili aj hráči z Kremnice, Tisovca a Rimavskej Soboty, ktorí v tomto čase hrali so žarnovickými družstvami  majstrovské zápasy. „ Sme radi, že sa nám oproti minulej akcii podarilo osloviť viac ľudí, či už priamou aktívnou hrou stolného tenisu, alebo aspoň povzbudením hráčov a Riška v jeho zápase so zákernou chorobou.  Počas maratónu sa odohralo 256 zápasov a vyzbieralo sa 600 eur, ktoré sme odovzdali Riškovi na rehabilitačnú liečbu“, uviedol predseda ŠK Žarnovica Ľuboš Dobrotka.Klub touto cestou ešte raz úprimne ďakuje všetkým ľuďom s dobrým srdcom, ktorí sa tejto akcie zúčastnili a už teraz ich pozýva na III.ročník 24 hodinovky v roku 2012.

Na MS v lyžovaní je dnes na programe Super-G

Svetový šampionát zdravotne postihnutých lyžiarov mal včera voľný deň, počas ktorého sa konalo športové fórum IPC. Po nedelňajšom zjazde má Slovensko jednu zlatú medailu, ktorú vybojovala Henrieta Farkašová medzi zrakovo postihnutými ženami. Dnes pokračuje program MS pretekmi Super-G.


Zjazd sa išiel  na zjazdovke Kandahar Bianchetta Giovanni Nasi v Borgate, kde sa konali aj súťaže ZPH 2006. Štart bol vo výške 2.436 metrov, cieľ 1.886 metrov, prevýšenie 550 metrov, dĺžka trate 2.140 m. Ako informoval reprezentačný tréner Dušan Šimo, počasie je vynikajúce, podklad na zjazde veľmi tvrdý, čo po posledných tréningoch aj trochu prekvapilo. „Bývame v hoteli Palace 2, z ktorého je výhľad na zjazdovku. Nálada v tíme je dobrá“.

V zjazde zvíťazil ostrieľaný matador Francúz Nicola Berejny pred Španielom Yonom Santacanom  a Kanaďanom Chrisom Williamsonom. Medzi sediacimi mužmi, kde Slovensko nemá zastúpenie, sa darilo najmä Japoncom, ktorí z prvých troch miest obsadili štyri.


Slováci obhajujú deväť medailí z Kórei

V talianskom stredisku Sestriére sa včerajším slávnostným ceremoniálom oficiálne  začali  IPC majstrovstvá sveta v lyžovaní zdravotne postihnutých športovcov. Slovensko na nich reprezentuje takmer rovnaká zostava ako na úspešných marcových ZPH vo Vancouvri. Prvou disciplínou MS bol dnešný zjazd.


Henrieta Farkašová v ňom zvíťazila medzi zrakovo postihnutými ženami, u mužov bol najúspešnejší Miroslav Haraus na štvrtom mieste, Jakub Krako skončil piaty, Radomír Dudáš šiesty, Norbert Holík a Michal Beladič spoločne na deviatom mieste. Medzi telesne postihnutými skončila Petra Smaržová siedma a Martin France pätnásty.

Pred dvomi rokmi v kórejskom Gangwon-Do získal slovenský tím 9 cenných kovov. Najúspešnejšou dvojicou boli H. Farkašová s navádzačkou N. Šubrtovou, ktoré vybojovali dve zlaté medaile (v Super-G a  zjazde) a jednu striebornú medailu (v superkombinácii). Rovnako tri medaile priviezli domov aj  J. Krako s J. Mederom, ktorí zvíťazili v otváracej disciplíne v slalome a dve strieborné medaily vybojovali v obrovskom slalome a superkombinácii. Zbierku medailí doplnili M. Haraus s navádzačom M. Makovníkom ziskom dvoch bronzových medailí (v slalome a super-G) a Martin France bronzovou medailou v zjazde. Počtom medailí sa Slovensko v konečnom hodnotení krajín umiestnilo na vynikajúcom štvrtom mieste, keď pred nami boli len zimné veľmoci Kanada, Nemecko a Rakúsko.


Naši atléti už nabrali kurz Nový Zéland

Dnes odleteli do dejiska svetového šampionátu v atletike zdravotne postihnutých športovcov naši reprezentanti. Svetovú elitu bude v dňoch 21. -30. januára hostiť novozélandské mesto Christchurch. Na MS sa zúčastní viac ako tisícka  atlétov zo 70 štátov, pre ktorých to bude posledná veľká skúška pred PH 2012 v Londýne.


Ako uviedol reprezentačný tréner Štefan Čuvala, o význame podujatia svedčí aj počet akreditovaných novinárov, ktorý už presiahol číslo 120. Slovensko budú reprezentovať traja športovci. Telesne postihnutí Miloš Bardiovský (hod diskom, F32), Adrián Matúšik (hod diskom, vrh guľou, F44) a zrakovo postuihnutá šprintérka Hana Kolníková (100, 200 m, F11). „Na pretekoch sa zúčastnia aj mediálne známe tváre, ako napríklad Oscar Pistorius, Eva Kacanu, Ernst Van Dyk či i  Richard Whitehead, ktorý sa bude snažiť o prvenstvo na 200 m i v maratóne“, doplnil Š. Čuvala.


Oznam pre stolných tenistov

Pravidelné tréningy stolného tenisu (vozičkári, stojaci) sa budú konať v Bratislave každú stredu a piatok od 16:00 do 18:00 počas školského roka v telocvični Mokrohájska. Sústredenie pre začiatočníkov v stolnom tenise (vozičkári) sa uskutoční v Žarnovicii v dňoch 27. – 30.1.2011.


 

Program:

Štvrtok:10,00 – 11,30        15,30 – 17,00

Piatok:   10,00 – 11,30 (tréning v NRC Kováčová)      15,30 – 17,00

Sobota:  10,00 – 11,30       15,30 – 17,00

Nedeľa: 08,30 – 10,00

Cena sústredenia:

Ubytovanie: osoba/noc 6,50€

Tréning: osoba/tréning 2,00€

Záujemcovia, hláste do 25.01.2011 do 20,00 hod na dobrotka@zcnet.sk


SPV sa dištancuje od zimnej deaflympiády

Slovenský paralympijský výbor (SPV) zdôrazňuje, že Slovenský zväz nepočujúcich športovcov (SZNŠ)  vystúpil z jeho radov v roku 2005 a odvtedy pôsobí samostatne.  Preto SPV nemá nič spoločné s organizáciou zimnej deaflympiády  (hry pre nepočujúcich a sluchovo postihnutých športovcov) na území Slovenska.


Za všetky problémy spojené s týmito hrami, o ktorých pravidelne informujú médiá,  nesú zodpovednosť osoby, z ktorých žiadna nepôsobí v štruktúrach SPV. Avšak takéto  konanie poškodzuje nielen dobré meno športu zdravotne postihnutých, ale aj celého Slovenska, preto sa SPV od všetkých aktivít spojených s deaflympiádou striktne dištancuje.

PhDr. Ján RIAPOŠ PhD., predseda SPV


 Nominácia Jakuba Kraka na prestížne ocenenie!

Trojnásobný zlatý medailista zo ZPH 2010 vo Vancouvri  Jakub Krako sa ocitol medzi šiestimi telesne postihnutými športovcami nominovanými na prestížne výročné ocenenie Laureus World Sports Awards v kategórii hendikepovaných, ktorého  slávnostné vyhlásenie sa uskutoční 7. februára v Emirates Palace v Abú Dhabí (SAE).


Dvadsaťročný zjazdár sa ocitol v spoločnosti piatich paralympionikov - nemeckej bežkyne na lyžiach Vereny Benteleovej, austrálskeho plavca Matta Cowdreyho, holandskej tenistky na vozíčku Esther Vergeerovej, brazílskeho plavca Daniela Diasa a kanadskej zjazdárky Lauren Woolstencroftovej. "Myslím si, že Jakub Krako si túto nomináciu zaslúži nie iba za športové výsledky, ktoré minulý rok na paralympiáde vo Vancoueri dosiahol, ale aj za svoje vlastnosti a obrovskú chuť pobiť sa v každej situácii o čo najlepší výsledok. Jakub už dlhšie obdobie úspešne reprezentuje Slovenskú republiku na svetových podujatiach a svojimi výkonmi robí dobré meno celému Slovensku. Budeme mu držať palce, aby sa v tej silnej celosvetovej konkurencii presadil," povedal redseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš. Podľa Jána Riapoša by si Krako  také vysoké športové ocenenie zaslúžil. "Ak by ho naozaj získal, bolo by to ocenenie nie iba jeho práce, ale bola by to odmena pre celý jeho realizačný tím a bolo by to tiež vysoké uznanie pre celé paralympijské hnutie na Slovensku," zdôraznil J. Riapoš. Medzi zdravými športovcami majú najpočetnejšie zastúpenie v nomináciách zverejnených v utorok v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch tenisti. Z mužov sa bude o primát uchádzať najnovší držiteľ kariérneho Grand Slamu Rafael Nadal. V poli adeptiek na trofej pre najlepšou športovkyňu figuruje až trojica tenistiek - víťazka Australian Open a Wimbledonu 2010 a obhajkyňa ocenenia…

Krako víťazne aj na Svetovom pohári v Taliansku

Trojnásobný paralympijský víťaz z Vancouvru Jakub Krako triumfoval v slalome zrakovo postihnutých na Svetovom pohári v talianskom stredisku Alta Terme. Vďaka Norbertovi Holíkovi patrila Slovákom aj tretia priečka v rovnakej disciplíne, Michal Beladič skončil štvrtý. Medzi telesne postihnutými obsadil Martin France 12. miesto.


Preteky Svetového pohára boli poslednou previerkou našich reprezentantov pred nadchádzajúcim svetovým šampionátom, ktorý sa uskutoční od zajtra v Sestriére, dejisku zjazdového lyžovania počas ZPH 2006.