Atletický most v Dubnici s paralympionikmi

V nedeľu 22.8.2010 sa na najvýznamnejšom atletickom mítingu na Slovensku - Atletický most 2010 v Dubnici vôbec po prvý krát v jeho histórii priamo zúčastnia i paralympijski atléti. V programe o 15.50 hod. sa začne súťaž vo vrhu guľou, kde naši nádejní atléti si budú môcť overiť svoju aktuálnu výkonnosť. Reprezentačný tréner Štefan Čuvala nominoval na tieto preteky A. Germiča, A. Vaška, A. Matúšika a M. Bardiovského.


 Ďalší svetový rekord fenomenálneho Pistoriusa

Juhoafrický šprintér na dvoch protézach Oscar Pistorius dosiahol v sobotu počas pretekov Aviva London Grand Prix na štadióne Crystal Palace nový svetový rekord v behu na 400 m časom 47.04 sek. Tento čas je zhruba o sekundu pomalší ako dosiahol minulý mesiac na mítingu v talianskom Lignano (46,03 sek.), ale za svetový rekord môže byť oficiálne uznaný iba výkon dosiahnutý na pretekoch pod hlavičkou IPC.


Bežcovi, prezývanému “The Blade Runner”, sa do paralympijských štatistík nezapočítal ani výkon 46, 93 sek. počas jeho piatkového štartu medzi zdravými. O. Pistorius vyhral na PH 2008 v Pekingu zlato výkonom 47, 49 sek. V londýnskych pretekoch triumfoval pred Britmi Ianom Jonesom a Richardom Whiteheadom, pričom druhý dobehol v čase 51, 65 a tretí dokonca 59, 52 sek.... “Svetový rekord na záver sezóny v Európe je vždy výborná vec. Špeciálne na pôde, kde sa o dva roky uskutočnia paralympijské hry. Obecenstvo bolo fantastické”, dodal spokojný štvornásobný zlatý medailista z PH, ktorý má stále reálnu šancu na nomináciu do výberu zdravých športovcov JAR na Hry Commonwealthu v indickom Dillí. (vg)


Pozvánka na Žilinské športové hry proti bariéram

Pozývame všetkých na I. ročník Žilinských športových hier proti bariéram, ktoré sa uskutočnia v sobotu 11. septembra v Žiline  pri príležitosti  V.ročníka  podujatia  ,,Žilina bez bariér“. Súťažiť sa bude v týchto disciplínach: aplikovaný stolný tenis – zrakovo postihnutí, stolný tenis (vozičkári), boccia - svaloví distrofici, slalom – jazda zručnosti na vozíčku, cyklistika  - minimaratón-časovka na max. 10 km, kolky. Súťaže budú prebiehať v čase od 9:00 - 13:00 hod.


  Akreditácia a zápis  - Hlinkovo námestie v čase  od   7:30   -    8:30 hod..Vyhlásenie výsledkov  Hlinkovo nám.   v čase   od  13:45   -  14:15 hod..Kultúrny program                                                od   14:15Pitný režim zabezpečenýJednotlivé súťaže budú prebiehať podľa príslušných pravidiel ! Štartovné:   0,- € Kvôli organizačnému zabezpečeniu a plynulému priebehu športových hier vás prosíme, aby ste v termíne do 29. augusta 2010 zaslali organizátorom priloženú návratku a presným menným zoznamom súťažiacich na E-mailovú adresu: chranenedielnezilina@centrum.sk, . Ďalšie informácie vám doručíme v dostatočnom predstihu.      Tešíme sa na spoločné stretnutieŠtefan Sirýpredseda organizačného výboru  N Á V R A T K AOddiel (organizácia): Na I. ročník Žilinských športových hier hendikepovaných športovcov proti bariéram  v Žiline prihlasujeme:Aplikovaný stolný tenis(pre zrakovo postihnutých športovcov – max. 4 športovci jedna skup.):1.2.3.4.Stolný tenis (pre telesne postihnutých športovcov – max. 4 športovci jedna skupina):1.2.3.4.Bocca (max. jedno družstvo):     Jazda zručnosti – vozičkári  : Cyklistika:Kolky (max. štyria hráči jedna skupina):1.2.3.4. Kontakt   (meno, telefón, príp. e-mailová adresa):–––––––––––––––––––––––––––––––––––&…

Predseda SPV pozýva všetkých na veľkolepý koncert v Smoleniciach

Predseda SPV Ján Riapoš pozýva všetkých v nedeľu 22. augusta do areálu Smolenického zámku, kde sa uskutoční záverečný koncert tohtoročnej edície "Na kolesách ... TOUR 2010", ktorý je sprievodným podujatím VIII. ročníka charitatívnej kampane „Na kolesách proti rakovine“.


Jej hlavným organizátorom je Slovenský paralympijský výbor, ktorý šíri odkaz zosnulého paralympijského víťaza v dráhovej cyklistike z PH 2000 v Sydney Radovana Kaufmana o aktívnom boji proti tejto civilizačnej chorobe. Pred konaním koncertu preto nebude chýbať ani symbolická jazda na všetkom kolesovom a nemotorovom, čím účastníci prispejú k propagácii boja proti rakovine športom a pohybom.Čo sa týka samotného koncertu, ktorý sa začne v areáli pod zámkom o 14, 00 h., je sa naozaj na čo tešiť. Vystúpia: Dominika Mirgová, Denis Lacho, Lazaro, Monika Bagarová, Robo Opatovský, Otto Weiter, Andrea Uhríková, Zdenka Predná, skupiny Domi, Aferas, Campana Batucada, Žena z lesoparku, Aya, Vidiek, Mukatado, T.O.P. crew, tanečné skupiny TK Elegance a Swing. Koncert a sprievodné aktivity (cyklotrenažér, veslovací trenažér, symbolická jazda na kolesách, program pre deti - nafukovací hrad, trampolíny, štart teplovzdušného balóna) budú moderovať Dominika Mirgová a Richard Herrgott. Bohatý program má naplánovaný oficiálny záver o 23, 00 h.Zo smolenického koncertu sa pomaly stáva festival. Potvrdil to aj vlaňajší ročník, kde pred niekoľkými tisíckami divákov na zámockom svahu defiloval celý rad osobností populárnej hudby, napríklad Iveta Bartošová, Zuzana Smatanová,  Robo Opatovský a ďalší.   Veríme, že tohtoročný koncert pritiahne ešte viac divákov, ktorí si prídu vychutnať skvelú atmosféru podujatia, organizovaného slovenskými paralympionikmi. Príďte podporiť projekt, ktorého cieľom je…

 Channel 4 bude vysielať najviac paralympiády v histórii

Britský basketbalista na vozíčku Ade Adepitan bude s podporou pol milióna libier od Channel 4 hľadať a neskôr pripravovať nový “televízny” zdravotne postihnutý talent, ktorý by mal zohrať hlavnú úlohu v projekte tejto televízie počas londýnskych hier v roku 2012. Channel 4, ktorý odštartuje 26. augusta kampaň k PH 2012 už avizoval, že polovicu jeho tímu, ktorý bude pripravovať prenosy z hier, budú tvoriť zdravotne postihnutí.


Programový riaditeľ Channel 4 Julian Bellamy uviedol, že PH 2012 budú doteraz najväčším projektom tohto vysielateľa, pričom na obrazovky sa má dostať najviac paralympijského športu v doterajšej histórii. “Channel 4 už pomohol pozdvihnúť niektoré športy, vrátane NFL, suma a kriketu. Verím, že sa nám podarí to isté s paralympijským športom”, zdôraznil.  Zároveň dodal, že chcú zmeniť doterajšiu slabú  znalosť paralympijských športovcov, preto odštartrovali hľadanie, prípravu a prezentáciu talentu k týmto hrám, do čoho investujú spomínaných 500.000 libier. Bellamy chápe londýnsku paralympiádau ako príležitosť na významný posun vo vnímaní postihnutých vo Veľkej Británii.

Adepitana, ktorý vybojoval v roku 2004 v Aténach bronzovú medailu vo vozíčkárskom basketbale, už získal Channel 4 ako  jednu z hlavných postáv, prezentujúcich PH 2012. “Myslím si, že je dôležité mať paralympionikov, ktorí sa podelia o svoje znalosti pri komentovaní paralympijských hier”, povedal.


Certifikovaný kurz tapingu - ponuka

SPV obdržal ponuku na účast záujemcu v certifikovanom kurze tapingu pohybového aparátu, ktorý sa uskutoční v Žiline 29.-30.10.2010. SPV podporí 1 záujemcu, ktorého navrhne členský subjekt. V prípade záujmu je potrebné sa kontaktovať na sekretariáte SPV. Viac informácií na meilovej adrese: rehababyplus@gmail.com.


Cyklisti zabojujú o medaile na MS v Kanade

V dňoch 17. – 22. augusta sa v kanadskom Baie Comeau uskutočnia majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike pod názvom UCI Para – Cycling World Championship. Slovensko budú reprezentovať Rastislav Tureček, Anna Oroszová (handbike), zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak s pilotom Robertom Mitošinkom a telesne postihnutí - stojaci Patrik Chlebo, Tivadar Horváth a Jaroslav Švestka.


Najväčšie medailové očakávania vkladá reprezentačný tréner Branislav Režňák do tandemu Janovjak – Mitošinka (momentálne na prvom mieste v pretekoch Svetového pohára) a A. Oroszovej na handbiku (v súčasnosti druhé miesto v SP), ktorí už vedia, ako chutí cenný kov z MS.  Košičanka, ktorá v nedávnej minulosti reprezentovala Slovensko na paralympiádach v tlaku na lavičke, vybojovala bronz vlani v Taliansku, piešťanské duo má vo svojej zbierke striebro z cestných pretekov v roku 2007 vo Francúzsku. Rovnakým kovom z tých istých MS sa môže pochváliť aj P. Chlebo, ktorí je podľa slov trénera silnejší v cestných pretekoch s hromadným štartom než v časovkách. V jeho prípade počíta s umiestnením do 6. miesta. „Do prvej desiatky by sa mal zmestiť aj Jaro Švestka, zatiaľčo Tivadar Horváth iba zbiera skúsenosti, ale môže prekvapiť“, uviedol B. Režňák. Ťažko je podľa jeho slov predpovedať umiestnenie paralympijského šampióna z Atén R. Turečka v mužskom handbiku, ale určite sa tiež popasuje o čo najlepšie umiestnenie.

Svetový šampionát sa uskutoční v tridsaťtisícovom mestečku Baie Comeau, ležiacom vo frankofónnnej časti Kanady, presnejšie 420 km severovýchodne od Québecu.  


 V Eindhovene rekordná účasť plavcov

Na svetovom šampionáte v plávaní zdravotne postihnutých sa v holandskom Eindhovene zúčastní rekordný počet 659 športovcov z 55 krajín sveta. Podujatie sa uskutoční v dňoch 15. - 21. augusta a jeho dejiskom bude areál Pietera van den Hoogenbanda.


Slovensko bude v tomto 750 tisícovom meste na juhu Holandska reprezentovať trojica plavkýň - Margita Prokeinová, Viera Mikulášiková (obe telesne postihnuté) a Karin Petrikovičová (zrakovo postihnutá). Všetky tri štartovali aj na posledných najvýznamnejších plaveckých podujatiach - PH v Pekingu, ME na Islande a MS v krátkom bazéne v Brazílii. Z posledného svetového šampionátu v Rio de Janeiro priviezli tri medaile. O dve sa postarala V. Mikulášiková, premiérovú slovenskú v kategórii zrakovo postihnutých pridala K. Petrikovičová.


 Vyše 400 tisíc ľudí už prejavilo záujem o vstupenky na PH 2012

Optimizmus organizátorov londýnskych hier dostáva reálne základy. Už viac než 400 000 ľudí deklarovalo do začiatku augusta svoj záujem kúpiť si lístky na súťaže XIV. PH, ktoré sa budú konať v dňoch 29. augusta - 9. septembra 2012. Tieto čísla dokonca naznačujú, že z hľadiska diváckého záujmu by mohli byť londýnske hry najúspešnejšími v histórii.


Londýn 2012 spustil svoj prihlasovací program v marci tohto roku s cieľom umožniť ľuďom zaregistrovať svoj záujem o kúpu vstupeniek v predstihu, aj s možnosťou špecifikácie, o ktorý šport majú záujem. Najväčší počet potenciálnych divákov chce vidieť súťaže v atletike, plávaní a basketbal vozíčkárov.


 Plavecký šampionát uvidia aj v ďalekej Austrálii

Nie všade sú zápolenia zdravotne postihnutých športovcov na okraji záujmu médií. Napríklad austrálska televízia ABC TV ponúkne svojim divákom nadchádzajúci svetový šampionát v plávaní z holandského Eindhovenu dokonca v prime time! S odôvodnením, že ide o najväčšie podujatie pred londýnskou paralympiádou, kde sa predstavia najlepší austrálski paralympijskí plavci. V Eindhovene budú štartovať aj slovenskí reprezentanti.


*Paralympijský snowboarding živí nádej, že by mohol byť jedným zo športov, o ktoré sa rozšíri program najbližších zimných hier v roku 2014 v Soči. Významným krokom na tejto ceste je podpis dohody medzi IPC a Svetovou snowboardingovou federáciou (WSF) o vzájomnej spolupráci v sezóne 2010-2011 a následných krokoch, ktoré majú prispieť k rozvoju tohto športu.

*Hoci od vancouverských hier upylnuli iba štyri mesiece, v USA už avizovali ďalší program ich víťazného tímu v hokeji na sánkach. V 16 – člennom time zostáva desať zlatých medailistov, ktorí spolu s novými spoluhráčmi absolvujú okrem iného v nasledujúcich mesiacoch rôzne medzinárodné exhibície pod záštitou IPC. Pri mužstve zostáva aj kouč Ray Maluta, ktorý ho povedie už v tretej sezóne.

*Kórejský Seoul bude hostiť v budúcom roku azijsko-oceánsky šampionát vo vozíčkárskom rugby. Pôjde o prvú súťaž tohto druhu, ktorá bola zverená kórejským organizátorom. Rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní o usporadateľovi bol výrazný progres tejto hry v Kórei za posledné roky.

insideworldparasport, vg