Zrakovov postihnutý slovenský bežkár Marián Baláž, ktorý na paralympiáde dostal virózu s teplotami, začal od utorka trénovať a bude štartovať v nedeľu v šprinte na 1 km.

„Štart vo štvrtkovej desiatke sme vylúčili. Marián sa sústredí na záverečné preteky paralympiády, v nich má medailovú šancu,“ povedal Dušan Šaradín, vedúci tímu bežeckého lyžovania a biatlonu.

Vladimír Gajdičiar v biatlone na 12,5 km skončil v konkurencii 24 telesne postihnutých sediacich v Paralympic Parku na 12. mieste a bol zo svojho vystúpenia sklamaný.

„Strieľal som mizerne. Päť trestných minút je veľa. V tretej a štvrtej streľbe som minul po dve položky. Bežecky som odovzdal to, na čo momentálne mám. Mal som predsavzatie byť do ôsmeho miesta, dvanáste je pre mňa sklamaním,“ dodal 42-ročný vozičkár z Turzovky a uznal, že súperi pred ním boli lepší. Víťazný Rus Irek Zaripov získal už tretiu zlatú medailu.

Po 1. kole obráku: 2. Smaržová, 5. Chlebáková, 14. France, 18. Čupka

Slovenská reprezentantka, telesne postihnutá Petra Smaržová, je po prvom kole paralympijského obrovského slalom druhá so stratou 5,11 s za vedúcou Kanaďankou Woolstecroftovou. Ďalšia Slovenka Iveta Chlebáková je piata, na bronzovú medailovú pozíciu stráca 1,25 s. Z dvojice mužov je vyššie po 1. kole France - štrnásty, Čupka je osemnásty.

„Som rada, že mám prvé kolo za sebou a zišla som,“ vydýchla si Smaržová. Mala som strach, každú chvíľu som mohla vypadnúť. Bola hmla, iba podľa prechodových bránok som videla, kde vlastne som...“ Petru potešilo, že kolegyňa Chlebáková je piata a drží kontakt s najlepšími. „Vyšvihla sa poriadne,“ poznamenala Petra.
Iveta Chlebáková: „Urobila som rovnakú chybu ako pred rokom na tomto kopci na Svetovom pohári. Opäť som stratila, ale zašla som v rámci možností na takejto podložke – bola katastrofálna. Asi trať chemicky upravovali, jazda na nej nebola plynulá. Bolo to doslova o prežitie...“ Do druhého kola bola odhodlaná ísť naplno. „Musím to napáliť a uvidíme, čo to dá!“
Potvrdením náročnosti trate bola súťaž mužov – do 1. kola nastúpilo 49 pretekárov, z nich 9 nedokončilo, u žien z 23 nedokončili štyri.
smarzobrak
Petra Smaržová s vedúcim tímu alpskýh lyžiarov Ivanom Bražinom

Krako medzi najúspešnejšími, Farkašová 14. zlatá Slovenka

Ziskom dvoch zlatých medailí sa Jakub Krako zaradil na druhé miesto medzi najúspešnejšími paralympionikmi Slovenska v histórii.

Vo Whistleri má ešte tri pokusy na to, aby mohol svoju medailovú zbierku rozšíriť a prekonať stolného tenistu Jána Riapoša. Slovensko má momentálne 14 zlatých medailistov – s poradovým číslo 14 sa do historickej tabuľky zaradila Farkašová ako tretia žena po stolnej tenistke Alene Kánovej a športovej strelkyni Veronike Vadovičovej. Najúspešnejší paralympionici Slovenska na LPH a ZPH Ján Riapoš stolný tenis 2 1 0 Jakub Krako alpské lyžovanie 2 0 0 Ladislav Gáspár stolný tenis 1 2 2 Anton Sluka atletika 1 2 0 Alena Kánová stolný tenis 1 1 1 Rastislav Revúcky stolný tenis 1 1 1

Na Medals Plaza slovenská medailová dupľa

V utorok 16. marca znela večer na Medals Plaza dva razy slovenská hymna. Dekorovali Jakuba Kraka s Jurajom Mederom a Henrietu Farkašovú s Natáliou Šubrtovou.

ZPH vo Vancouveri sú iba v polčase, ale so ziskom troch zlatých medailí je to už teraz pre Slovensko najúspešnejšia zimná paralympiáda v histórii.
Po 13 striebrach a 13 bronzoch zo štyroch predchádzajúcich zimných hier sa slovenskí paralympionici dočkali na ZPH 2010 troch zlatých medailí. Slovensku patrí po piatich dňoch tretie miesto v medailovom poradí: 1. Rusko 6 – 6 – 3, 2. Nemecko 4 – 2 – 0, 3. Slovensko 3 – 0 – 0, 4. Kanada 2 – 2 – 2, 5. Ukrajina 2 – 2 – 3.
farkasmedals
Henrieta Farkašová (vľavo) a Natália Šubrtová so zlatom z obrovského slalomu

Alpské lyžovanie, obrovský slalom – zrakovo postihnutí – muži: 1. Krako (Medera), 5. Holík (Bošeľa), 6. Dudáš (Hudík), 8. Haraus (Makovník), Kubačka (Cirbus) – nedokončil 2. kolo. Ženy: 1. Farkašová (Šubrtová).

Krako získal druhý titul, Slovensko má tri zlaté

Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom potvrdil skvelú formu vo Whistleri. Vyhral obrovský slalom a získal svoju druhú zlatú medailu na X. ZPH vo Vancouveri! Slovensko získalo v piaty deň paralympiády aj vďaka Farkašovej s navádzačkou Šubrtovou naraz dve zlaté medaily. S tromi prvenstvami patrí Slovensku v priebežnej medailovej tabuľke popredné miesto.

„Bolo to na hrane , ale sa nám to podarilo,“ tešil sa Jakub Krako po pretekoch, ktoré sprevádzal silný dážď. „Narazil som do jednej bránky, ale som vyšiel, prežil a teraz som šťastný,“ dodal. Zrakovo postihnutý Krako na tabuľu nedovidí, to je úloha pre jeho navádzača, aby hneď v cieli zistil, ako dopadli. „Keď mi kričal, že sme opäť zlatí, už bolo všetko jasné,“ komentoval moment napätia Jakub. „Sneh dobre pripravili, bol dosť tvrdý – až na ten lejak. Ale vôbec mi to neprekážalo.“
krakoobrak

Jakub Krako a Juraj Medera zvíťazili v slalome aj v obrovskom slalome

Henrieta Farkašová s navádzačku Natáliou Šubrtovou vyhrala obrovský slalom zrakovo postihnutých žien na X. ZPH vo Vancouveri. Slovensko tak získalo na týchto hrách už druhé zlato.

„V tejto chvíli sa naozaj cítim ako šampiónka, vyhrala som zlatú medailu,“ povedala v cieli 23-ročná Henrieta Farkašová. Pre študentku Trnavskej univerzity je to prvá paralympijská medaila v premiére na hrách. „Do druhého kola sme nastupovali s náskokom, mohla som ísť pohodovú jazdu. Navodili sme si tréningovú pohodu, vyhrali sme presvedčivo,“ poznamenala Farkašová k náskoku 5,53 s pred druhou Rakúšankou Gasteigerovou.

Tlačenica v tlačovom stredisku  Creekside

Vytrvalý dážď predĺžil prestávku medzi prvým a druhým kolom obrovského slalomu a zahnal všetkých zástupcov médií pod strechu tlačového strediska. Začiatok druhého kola stanovili organizátori na 13.45 mistneho času.

press
Pohľad do tlačového strediska vo Whistler Creekside v prestávke obrovského slalomu

Krako lídrom, aj nevidiaci Kubačka zvládol úvod

Na štart obrovského slalomu zrakovo postihnutých mužov nastúpilo v Creekside päť slovenských párov a po prvom kole je na čele paralympijský šampión zo slalomu Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom. Pred Španielom Santacanom majú náskok 40 stotín.

Krako sa ani nezastavil v mixzóne pre médiá, v nepríjemnom daždi sa chcel koncentrovať na druhú jazdu. V hre je veľká šanca, môže získať druhé zlato a stať sa po stolnom tenistovi Jánovi Riapošovi v poradí druhým najúspešnejším paralympionikom slovenskej histórie.
Ďalší Slováci sú po prvom kole v poradí: 6. Haraus (Makovník), 7. Holík (Bošeľa), 9. Kubačka (Cirbus), 10. Dudáš (Hudík). Pre Mareka Kubačku, úplne nevidiaceho lyžiara, je už čiastočným víťazstvom, že obrovský slalom zišiel. V jednej chvíli mal jeho navádzač Jozef Cirbus malú dušičku – keď Marek narazil do bránky, našťastie, zobral z nej iba zástavku. V konkurencii 19 pretekárov štartovali s podobným postihnutím ako Kubačka (B1) ešte dvaja lyžiari, Slovák z nich bol najrýchlejší.