Soči 2014 začalo hľadať 25 000 dobrovoľníkov

Dva roky pred začiatkom ZOH a ZPH spustili organizátori hľadanie dobrovoľníkov po celom Rusku, ktorí by mali prispieť k úspešnému priebehu hier. Celkovo ich potrebujú 25 000, pričom očakávajú až 200 000 prihlášok od osôb vo vekovom rozpätí 18 – 80 rokov.


Akcie spojené so začiatkom tejto iniciatívy sa spustili po celom Rusku. Najvýznamnejšia sa konala v lyžiarskom stredisku Rosa Khutor v Krasnoj Poljane, kde za účasti vicepremiéra Dmitrija Kozaka zapálili obrovské srdce – symbol dobrovoľníckeho hnutia. Celkove bude fungovať v celom Rusku  26 dobrovoľníckych centier, ktoré budú pomáhať s náborovým procesom. Záujemcovia sa môžu prihlásiť on – line na stránke hier www.sochi2014.com. Osoby, ktoré budú spĺňať požiadavky, budú pozvané na pohovor.


 EP lyžovanie: Jakub Krako v zjazde prvý aj druhý

V prvom zjazde Európskeho pohára vo francúzskom Tignes zvíťazil Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom pred Španielom Santacanom a Michalom Beladičom (navádzač Filip Švidroň). V stredajšom druhom zjazde skončil na druhom mieste, M. Beladič si zopakoval bronzovú pozíciu.


Obaja naši pretekári súťažia v kategórii zrakovo postihnutých lyžiarov. Telesne postihnutý Martin France skončil na 11., resp. 9. mieste. Dnes pokračujú preteky superkombináciou (prvé kolo Super – G, druhé kolo slalom).


Juhoafrický šprintérsky fenomén Oscar Pistorius získal cenu Laureus v kategórii zdravotne postihnutých športovcov. Vlani sa dostal medzi kandidátov na toto ocenenie aj slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní a trojnásobný víťaz z Vancouvru 2010 Jakub Krako, ktorý sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli v Abu Dhabí.


Súpermi Pistoriusa vo finále boli britský pretekár na vozíku David Weir, ruský reprezentant v bežeckom lyžovaní Irek Zaripov, holandská tenistka na vozíku Esther Vergeer a brazílska dvojica – plavec Daniel Dias a atlétka Terezinha Guilhermina.

Pistoriusovo víťazstvo prišlo po úžasnom roku 2011, v ktorom sa štvornásobný paralympijský víťaz stal vôbec prvým atlétom s amputáciou, ktorý štartoval na MS v atletike zdravých v kórejskom Daegu.


Londýnčania nie sú presvedčení o prínose hier

Člen londýnskeho zastupiteľstva Andrew Boff tvrdí, že samotní obyvatelia budúceho dejiska OH a PH nie sú presvedčení, že im hry prinesú sľubované výhody, týkajúce sa najmä práce. Uviedol to počas zasadnutia výboru zastupiteľstva pre ekonomiku, kultúru a šport.


V rámci projektu Londýn 2012 sľubovali kompetentní ekonomické výhody najmä obyvateľom štvrtí okolo Olympijského parku, čo sa však v skutočnosti nedeje. Čiastočne to priznal aj koordinátor projektu Londýn 2012 pre oblasť tzv. Veľkého Londýna Neal Coleman.

Nezamestnanosť vo Veľkej Británii rastie stabilne od začiatku ekonomickej krízy a v januári dosiahla 2,68 milióna osôb, čo je negatívny rekord za posledných 17 rokov. Napríklad Newham - jedna z hostiteľských štvrtí Olympijského parku - má najvyšší počet nezamestnaných v hlavnom meste.


Slováci na všetkých troch medailových stupienkoch

Richard Csejtey zvíťazil na stolnotenisovom turnaji v nemeckom Düsseldorfe, jeho tímový spoluhráč Miroslav Jambor obsadil bronzovú priečku. Spoločne nastúpili v súťaži družstiev, kde po finálovej prehre s Belgickom skončili na druhom mieste. Prvý tohtoročný trunaj s faktorom 20 sa konal v dňoch 2.- 5. februára a SR na ňom reprezentovali iba stojaci hráči.


V súťaži jednotlivcov sa bojovalo najskôr v skupinách. R. Csejtey sa stretol s domácim Mateuszom Krokom a Brazílčanom Paulom Salminom-Filhom. V oboch súbojoch  potvrdil papierové predpoklady a hladko si poradil s oboma súpermi 3:0. M. Jambor nastúpil v skupine proti Nemcovi Silviovi Herbigovi , s ktorým si poradil až v piatom sete 3:2. Nasledoval zápas s Turkom Suayipinom, nad ktorým vyhral 3:0, potom však nestačil na prekvapenie turnaja, domáceho Nemca Johannesa Urbana. Vo vyraďovacej fáze sa v prvom kole stretol s favorizovaným Belgičanom Loicqom a po výbornom výkone zvíťazil 3:1. R. Csejtey sa stretol v prvom kole s Holanďanom Van Daatselaarom, s ktorým si poradil 3:0. O postup do finále na seba narazili naši dvaja reprezentanti. Zo vzájomného merania síl vyšiel lepšie R. Csejtey po výsledku 3:1. V boji o tretie miesto sa stretol Miroslav Jambor opäť s Nemcom Urbanom. Odveta sa však už niesla v réžii slovenského reprezentanta, ktorý si zaslúžene vybojoval tretie miesto. Vo finále sa stretol R. Csejtey s Belgičanom Marcom Ledouxom. Po výbornom výkone potvrdil svoju formu a zvíťazil 3:2. V súťaži družstiev sa naši bez väčších problémov prebojovali do finále, kde ťahali za kratší koniec s Belgickom – 1:3.   


Z Hornet rádia je oddnes Rádio Šport

Dátum s magickým vyznením 2. 2. 2012 využíva Hornet rádio na zmenu svojho názvu na Rádio Šport. Mediálny partner slovenských paralympionikov chce zmenou názvu a vytvorením nového dizajn manuálu dosiahnuť ľahšie identifikovanie značky. Slávnostný krst nového názvu a loga sa uskutoční na plese Rádia Šport v piatok 3. februára 2012 v Dome umenia v Košiciach.  


„Žiadny názov nemôže dokonalejšie charakterizovať obsah vysielania nášho rádia, a keďže v jednoduchosti je krása, rozhodli sme sa pre takéto pomenovanie. Už pri vyslovení názvu rádia bude každému jasné, čo bude počuť pri naladení našej stanice. Radi by sme oslovili širší okruh poslucháčov. Športových fanúšikov je na Slovensku dosť a my sa zaujímame o každého z nich,” uviedol o rebrandingu organizačný riaditeľ  rádia Branislav Lacko.Od zmeny očakáva prínos aj programový riaditeľ Pavol Gašpar, podľa ktorého má byť spomenutá inovácia pozitívnym impulzom pre stále sa rozvíjajúcu rozhlasovú stanicu. „Rádio ponúka flexibilné možnosti reagovania na vzniknutú situáciu, našou prednosťou je schopnosť okamžite priniesť autentické vyjadrenia priamych aktérov atraktívnych športových udalostí. Sme presvedčení o životaschopnosti projektu športového rádia. Vypĺňame mediálnu dieru v oblasti športu v rozhlasovej sfére. Hornet rádio sa za vyše päť rokov svojho vysielania etablovalo na trhu, jeho počúvanosť neustále narastá. Už ako Rádio Šport by sme radi rozšírili našu pôsobnosť získaním nových vysielacích frekvencií. Veríme, že pod novým názvom budeme atraktívnejším partnerom pre ďalšie športové subjekty a nových poslucháčov.“ Všetky obľúbené relácie súčasného vysielacieho formátu Hornet rádia ostanú zachované aj na vlnách Rádia Šport, ktoré bude naďalej vysielať na tých istých frekvenciách ako Hornet rádio - teda v Košiciach na 103, 2 FM, v Prešove na 89, 8 FM a v…

Do dejiska hier zamieria aj bývalí paralympionici

Počas PH 2012 sa v Londýne stretnú aj úspešní športovci z predošlých paralympiád, ktorí medzitým ukončili kariéru. Cieľom stretnutia, ktoré 7. septembra organizuje Medzinárodný paralympijský výbor (IPC), je prispieť k zjednoteniu veľkej paralympijskej rodiny a zároveň poskytnúť priestor na strenutie bývalých veľkých súperov.


“Je to prvýkrát, čo sme urobili tento krok na spojenie súčasných i bývalých paralympionikov z celého sveta. Verím, že to bude nezabudnuteľné strenutie”, uviedol prezident IPC Sir Philip Craven, ktorý ho pripravoval spolu so svojimi spolupracovníkmi už od vlaňajšieho marca.

Bývalí paralympionici dostanú možnosť nielen oprášiť spomienky z minulých hier a podeliť sa o svoje  životné osudy po skončení športovej dráhy, ale budú si môcť pozrieť aj svojich nástupcov priamo na športoviskách a zúčastniť sa na záverečnom ceremoniáli.


 Londýn hľadá dobrovoľníkov pre paralympijské ceremoniály

Organizačný výbor londýnskych hier potrebuje približne 5.000 dobrovoľníkov – umelcov, ktorí sa predstavia na otváracom a záverečnom ceremoniáli PH 2012. Má sa jednať konkrétne o tanečníkov, hercov, bubeníkov, ale aj ďalšie umelecké profesie. Záujemcovia sa podrobia dvom konkurzom vo februári a marci.


Vybraní jednotlivci sa musia zaviazať, že absolvujú všetky potrebné nácviky dva až trikrát týždenne po štyroch hodinách až do júna a následne niekoľko celodenných nácvikov tesne pred konaním slávnostných ceremoniálov. Všetky tieto skúšky sa budú konať vo východnom Londýne. Záujemca musí minimálne k 1. júlu 2012 dosiahnuť vek 18 rokov.

"Rovnako ako u olympijského ceremoniálu hľadáme ľudí s postihnutím i bez postihnutia. Predošlá prax nie je nutná, hľadáme najmä nadšenie a odhodlanie“, uviedla riaditeľka otváracieho ceremoniálu PH 2012 Jenny Sealyová.  


Výkonný výbor SPV rokoval najmä o zmluve so štátom

Včera sa na pôde SPV uskutočnilo prvé tohtoročné zasadnutie Výkonného výboru SPV, ktoré sa venovalo najmä návrhu systému poskytovania štátnych dotácií do športu na rok 2012. Na rokovaní o tomto bode sa zúčastnil aj generálny riaditeľ sekcie Štátnej starostlivosti o šport MŠVVŠ SR Ladislav Križan.


Vo svojom príspevku sa zameral predovšetkým na funkčnosť štruktúr v športe zdravotne znevýhodnených a za prioritu označil zabezpečenie efektívneho fungovania štátnej športovej reprezentácie. Za najoptimálnejší spôsob, ako to dosiahnuť, považuje intenzívnu spoluprácu s národnými športovými zväzmi pod zjednocujúcim subjektom, v prípade športu zdravotne znevýhodnených SPV. „Nie je ani v záujme štátu mať v jednom športe tri reprezentačné družstvá podľa druhu postihnutia“, zdôraznil.

Zároveň informoval prítomných o pripravovaných zmenách v oblasti poskytovania štátnych dotácií pre športové organizácie oproti minulým rokom.

Ďalším bodom programu VV SPV bolo zabezpečenie výpravy SPD na PH Londýn 2012. Členovia VV SPV boli informovaní, že Slovensko má v súčasnosti potvrdených 22 miesteniek na tohtoročnú paralympiádu.


 Abtenau: Krako a Beladič na najvyššom stupni

Lyžiarske súťaže pokračujú v týchto dňoch v rakúskom Abtenau, kde sa včera konali dva Super – G v rámci bodových pretekov IPCAS. V kategórii zrakovo postihnutých zvíťazil v prvom Michal Beladič s navádzačom Filipom Švidroňom, v druhom triumfoval Jakub Krako s Martinom Motykom.


Tí prvý pretek nedokončili. Dvojica Beladič – Švidroň zasa skončila v druhom preteku na 4. priečke. Martin France obsadil medzi telesne postihnutými 8. resp. 9. miesto z 34 zúčastnených športovcov.

Dnes je na programe obrovský slalom v rámci Európskeho pohára.