Alpské lyžovanie, zjazd – telesne postihnutí – muži: 17. Čupka, 19. France. Ženy: 7. Smaržová, 10. Chlebáková. Zrakovo postihnutí – muži: 4. Krako (navádzač Medera), 7. Dudáš (Hudík), Haraus (Makovník) – pre pád nedokončili. Ženy: 2. Farkašová (Šubrtová).
Beh na lyžiach, 10 km telesne postihnutý – sediaci: 13. Gajdičiar.

Vladimír Gajdičiar obsadil v konkurencii 34 štartujúcich na 10 km medzi telesne postihnutými – sediacimi klasikmi trináste miesto. Víťazom sa stal opäť Rus  Irek Zaripov, ktorý vybojoival vo Whistler Paralympic Parku už štvrté zlato!

Dvojnásobný paralympijský víťaz Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom obsadili v zjazde štvrté miesto. Dlho si držali bronzovú pozíciu, z nej ich však vytlačil posledný štartujúci Španiel  Santacana, ktorého v slalome i obrovskom slalome Krako zdolal. Dudáš (navádzač Hudík) skončil siedmy a Haraus (Makovník) po páde zjazd nedokončil.

Farkašová chcela v zjazde vyhrať, je strieborná

Dvojkilometrový náročný zjazd s prevýšením 800 metrov dal zrakovo postihnutým pretekárkam poriadne zabrať. Paralympijské zlato získala domáca Kanaďanka Forestová, ktorá bola o 66 stotín sekundy rýchlejšia ako Slovenka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou.

„Striebro sa mi máli, chcela som vyhrať, zjazd je moja najobľúbenejšia disciplína,“ povedala 23-ročná Farkašová. Aj ona – ako väčšina pretekárok – v cieľovom priestore spadla.
„Zaváhala som na poslednom skoku, našťastie som skok ustála. Tam som však stratila čas. Možno chýbal ešte jeden tréning zjazdu, mali sme iba jeden, ale také boli podmienky... A tie mali všetky pretekárky rovnaké.“
Henrieta športovo uznala kvality kanadskej víťazky: „Doprajem jej zlato, je domáca, trať poznala dokonale a využila to.“
Podľa slovenskej zjazdárky paralympijský zjazd v Creekside bol jej najťažší v kariére. Hlavou jej prebleskol aj pád tesne pred cieľom z meraného tréningu. „Ani tentoraz to nevyšlo na inkriminovanom mieste dokonale, ale som to ustála. Som dole, i keď som za cieľom spadla. A mám striebro a sa teším. Aj keď som očakávala zlato.“

V zjazde štartuje na paralympiáde 97 pretekárov

Na paralympijský zjazd nastúpi 18. marca 97 pretekárov. Počasie vo Whistler Creekside je ideálne, slnečné, hodinu pred štartom (11.30 miestneho času) bol -1 stupeň Celzia. Medzi zjazdármi sa predstaví v štyroch kategóriách 8 slovenských paralymionikov

Petra s bronzovou medailou žiarila šťastím

Zisk prvej paralympijskej medaily si Petra Smaržová užívala. Na Whistler Medals Plaza ju oslavovali pri vyhlasovaní kolegovia zo slovenského paralympijského tímu.

Petra poskakovala na pódiu šťastím a s ostatnými medailistkami pózovala pred objektívmi stoviek fanúšikov čakajúcic pri ochrannom zábradlí, okolo ktorého medailistky idú, keď schádzajú z pódia. Stala sa štvrtou ženou - medailistkou v sovenskej paralympijske histórii.Slovenské ženy - medailistky ZPHMENOROKMIESTODISCIPLÍNAMEDAILAMarcela Mišunová1994Lillehammer    slalom bronzIveta Chlebáková2002, 2006Salt Lake City, Turínobrovský slalom, slalom (SLC), zjazd (Turín)3xbronzHenrieta Farkašová2010Vancouverobrovský slalomzlatoPetra Smaržová2010Vancouverobrovský slalombronz

Rusko vedie v medailovej tabuľke

Po piatich súťažných dňoch X. zimných paralympijských hier je na čele medailového poradia Rusko so ziskom 23, z nich 8 je zlatých. Slovensko s bilanciou 3 - 0 - 1 je na piatom mieste. Zo 44 účastníckych krajín získalo zatiaľ medailu 18 krajín.

Alpské lyžovanie, obrovský slalom – telesne postihnutí – muži: 15. France, 18. Čupka. Ženy: 3. Smaržová, 5. Chlebáková.Biatlon, 12,5 km – telesne potihnutý – sediaci: 12. Gajdičiar

Už po tretí raz budú slovenskí reprezentanti na Medals Plaza vo Whistleri medzi medailistami. Aj bronzovú Petru Smaržovú prídu kolegovia z tímu  osláviť, tak ako je zvykom, slovenskými rapkáčmi. Veľa šťastia, paralympionici, do ďalších bojov!“

Petra Smaržová získala paralympijský bronz!

Slovenská reprezentantka Petra Smaržová (19) získala svoju prvú paralympijskú medailu v kariére. Vo Whistler Creekside skončila v obrovskom slalome tretia a pridala do slovenskej vancouverskej zbierky troch zlatých paralympijský bronz. Iveta Chlebáková skončila piata. Smaržovej bronz je historicky 30. slovenskou medailou zo ZPH. Bilancia: 3 - 13 - 14.

„Samozrejme, že som spokojná s bronzom, ale keď si uvedomím, že mi tri stotiny chýbali na striebro... Veď to je skoro nič!“ uľavovala si v cieli 19-ročná Smaržová, ktorá bola po prvom kole druhá a oba medzičasy naznačovali, že si môže pozíciu udržať.
„Urobila som v jazde veľa chýb. Nie som s ňou spokojná. Ale medailu mám! Som rada, že som obrák zišla, lebo vypadnutie v slalome ma stále strašilo,“ priznala.