Na MS v curligu vozičkárov víťazstvo i prehra SR

Slovenskí zdravotne postihnutí reprezentanti v curlingu na vozíčku sú aj pred záverečným kolom základnej fázy na majstrovstvách sveta v juhokórejskom Čunčeone na čele priebežného poradia. V stredu kvarteto Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák najskôr zdolalo ešte stále úradujúceho vicemajstra sveta Škótsko 5:4, potom však nestačilo na Rusko a podľahlo mu 4:7.


Už teraz je jasné, že Slovensko neskončí na šampionáte horšie ako na 5. mieste, čo je pre absolútneho nováčika medzi elitou obrovský úspech. Veď už definitívne mimo hru o medaily sú paralympijskí víťazi z Vancouveru a obhajcovia zlata z MS 2009 a 2011 Kanaďania, ale aj vlaňajší vicemajstri sveta Škóti a bronzoví medailisti Nóri. Prvých päť tímov aktuálneho poradia má navlas rovnakú bilanciu šesť víťazstiev a dve prehry.Slováci sa vo štvrtok v záverečnom dueli základnej fázy stretnú s domácou Kórejskou republikou. S najväčšou pravdepodobnosťou práve tento zápas rozhodne o tom, či si zverenci trénerov Františka Pitoňáka a Milana Kališa zahrajú o medaily. Výsledky: 7. kolo: Slovensko - Škótsko 5:4 Čína - Taliansko 8:3 - ukončené po 7. ende Švédsko - Kanada 8:1 - ukončené po 6. ende Rusko - USA 3:2 Nórsko - Kórejská republika 2:6 - ukončené po 7. ende 8. kolo: Slovensko - Rusko 4:7 - ukončené po 7. ende USA - Nórsko 7:3 - ukončené po 7. ende Švédsko - Kórejská republika 7:10 - ukončené po 7. ende Kanada - Čína 2:7 - ukončené po 6. ende Taliansko - Škótsko 0:10 - ukončené po 6. ende Aktuálne poradie: 1. Slovensko, Čína, Kórejská republika, Rusko a USA všetci 6 víťazstiev - 2 prehry, 6. Škótsko 3 - 5, 7. Kanada, Nórsko a Švédsko 2 - 6, 10. Taliansko 1 - 7(SITA) 

 Curlingový zázrak pokračuje: porazili sme Čínu aj Švédsko!

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku pokračuje v úspešnom ťažení na MS v Kórei, kde počas tretieho hracieho dňa zdolala zhodne 6:5 najskôr Čínu a potom aj Švédsko. V oboch zápasoch sme prehrávali, so Švédmi dokonca 1:5 a výsledky sme otáčali v posledných endoch. Slovensko je v priebežnom poradí na čele pred USA!

 


"S oboma súpermi sme boli v priebehu celých zápasov pod tlakom. Ale napokon záver zápasov vždy vyšiel ideálne v náš prospech“, povedal Milan Kališ, jeden z trénerov slovenského tímu. "Teraz sme však veľmi opatrní, stále sú pred nami ešte tri zápasy. Musíme sa maximálne sústrediť“, dodal.Američania podobne ako Slováci vyhrali päť zo šiestich zápasov. Doterajší suveréni utrpeli dnes svoju prvú prehru proti Číne 3:7. Slovensko zatiaľ prehralo iba s USA 2:8, v ostatných dueloch dosiahlo nasledovné výsledky: Nórsko 9:8, Taliansko 10:1, Kanada 5:4, Čína 6:5, Švédsko 6:5.Zajtra nás čakajú najskôr dopoludnia Škóti, popoludní Rusi. Program základnej skupiny zakončíme vo štvrtok proti domácej Kórejskej republike. V piatok sú na programe semifinálové zápasy a my veríme, že Slovensko v nich nebude chýbať!Priebežné poradie:Slovakia651USA651China642Korea642Russia642Canada624Norway624Scotland624Italy615Sweden615

MS v curlingu: Zdolali sme aj najväčšieho favorita Kanadu!

Vo svojom treťom stretnutí na svetovom šampionáte v kórejskom Chuncheone zdolali naši reprezentanti v curlingu na vozíku obhajcov vlanajšieho prvenstva z Prahy a paralympijských víťazov z Vancouvru Kanadu 5:4! Vo svojom štvrtom vystúpení sme následne utrpeli s USA prvú prehru v turnaji (2:8). Slovensko je v priebežnom  poradí na skvelom druhom mieste!


Postrehy z dejiska:19.2.20121.zápas: Nórsko – dvojnásobný majster svetaPred zápasom bolo vidieť na sebavedomých Nóroch, že si idú proti Slovensku len zatrénovať. Úsmevy na ich tvári ale zmrzli hneď po prvom ende. Zápas sa od začiatku vyvíjal v náš prospech. Po štvrtom ende sme vyhrávali 7:1. Na Nóroch bolo vidieť, že to asi podcenili a že toho majú plné zuby. Vyzeralo to, že chcú už čím skôr ukončiť tento pre nich nevydarený zápas. V šiestom ende sme urobili štyri veľké chyby a za stavu 7:7 sme súpera pustili naspäť do hry. Bolo to pre našich hráčov ťažké ale ukázali že túžia po víťazstve už v prvom zápase na šampionáte. V siedmom ende sme posledným kameňom zahrali krásny split a bola to naša dvojka - a 9:7. V poslednom ende  sa Nóri svojim posledným kameňom v hre pokúšali zahrať trojku ale zahrali len za jedna. Po tomto vyčerpávajúcom zápase, ktorý bol ako na hojdačke sme si pripísali na konto prvé víťazstvo a skalp majstrov sveta z rokov 2007 a 2008.2.zápas: Taliansko – účastník ZPH Vancouver 2010Taliani sa chceli pokúsiť o reparát za prehru vo finále kvalifikácie. V prvom ende sa im to aj darilo. Od druhého endu už ale celú hru kontrolovali naši hráči. Súperovi sme nedovolili uhrať už ani jeden bod. Po siedmom ende bol zápas ukončený matematickou prehrou 10:1. Po dvoch kolách sme v tabuľke bez prehry, ale pred nami je ešte veľa ťažkých zápasov. 20.2.20123.zápas: Kanada – víťaz zimných paralympijských hier 2006 a 2010Hrať proti Kanade na majstrovstvách…

MS v curlingu: Slováci odštartovali dvomi víťazstvami!

Štart z ríše snov absolvoval slovenský reprezentačný tím v curlingu na vozíku pri svojej premiére na svetovom šampionáte v Kórei, keď počas prvého hracieho dňa vyhral obe stretnutia. Najskôr sa postaral o senzáciu zdolaním bronzového tímu z minuloročných MS Nórska 9:8, popoludní deklasoval Talianov 10:1!


Slovensko patrí spolu s Ruskom a USA k jediným tímom s dvoma víťazstvami. Prehru má už na konte aj najväčší favorit Kanada. Víťazi ZPH 2010 a aktuálni majstri sveta ťahali za kratší koniec v súboji s hostiteľskou krajinou 1:7.


MS v curlingu: Slováci aj o letenky do Soči 2014

Dnes odletela zo Schwechatu do kórejského Chuncheonu výprava našich reprezentantov v curlingu na vozíku, ktorá sa tu v dňoch 18. – 25. februára zúčastní na svetovom šampionáte. Okrem Slovenska budú štartovať tímy USA, Kanady, Nórska, Švédska, Číny, Kórejskej republiky, Škótska, Ruska a Talianska. Svoj prvý zápas odohrajú Slováci 19. februára proti bronzovému tímu z MS 2011 Nórsku.


„Nálada je výborná a všetci sa už tešíme na tento trunaj. Štart na MS je odmenou za štvorročnú drinu a pre všetkých hráčov zatiaľ najväčší úspech v kariére“, uviedol hlavný tréner František Pitoňák, ktorý povedie náš tím spolu s Milanom Kališom podobne ako na úspešnej novembrovej kvalifikácii vo fínskom Lohja. Tím tvoria: Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák. Ako nováčikovia nemajú podľa jeho slov „veľké oči“,  chcú však zabojovať o čo najviac bodov, aby sa kvalifikovali na ZPH Soči 2014. Tam by malo mať zabezpečenú účasť prvých osem tímov, ktoré automaticky postúpia aj na budúcoročné MS. Tie sa uskutočnia v dejisku nadchádzajúcej zimnej paralympiády. Tímy na 9. a 10. mieste vypadnú a o účasť na ďalšom svetovom šampionáte budú musieť bojovať v kvalifikácii. Favoritmi turnaja sú Kanaďania, Škoti, Kórejci, ale silnými tímami disponujú všetci súperi. Postup do Soči by bol obrovským úspechom slovenského paralympijského športu, ktorý na doterajších ZPH vždy reprezentovali iba lyžiari. Program slovenskej reprezentácie:19. februára (nedeľa)        9:30  Nórsko,  15:30 Taliansko20. februára (podnelok)     9:30  Kanada  15:30 USA21. februára (utorok)         9:30  Čína      15:30 Švédsko22. februára (streda)         9:30 Škótsko  15:30 Rusko23. februára (štvrtok)        9:30 Kórejská republika24. 2. sú na programe semifinálové zápasy a 25.2. zápas o tretie miesto a finále.

 EP lyžovanie: Krako vedie, Beladič a France na tretích miestach

V priebežnom celkovom hodnotení Európskeho pohára v lyžovaní je po posledných pretekoch vo francúzskom Tignes v kategórii zrakovo postihnutých na prvom mieste Jakub Krako pred Rusom Redkozubovom a našim ďalším reprezentantom Michalom Beladičom. Medzi telesne postihnutými je Martin France na skvelom treťom mieste!


Najbližšie čakajú našich zjazdárov preteky EP v Špindlerovom Mlýne (ČR) 23. – 25. februára a vyvrcholenie EP v Aurone (Fr.) 26. – 30. marca.

ZRAKOVO POSTIHNUTÍ (B2)

 1. Jakub Krako                           (SVK)     905 bodov
 2. Valerij Redkozubov             (RUS)     790 bodov
 3. Michal Beladič                       (SVK)     520 bodov
 4. Yon Santacana Maiztegui   (ESP)     260 bodov
 5. Maciej Krezel                         (POL)     250 bodov
 6. Beda Zimmermann               (SUI)      195 bodov
 7. Radomír Dudáš                    (SVK)    160 bodov
 8. Christoph Prettner               (AUT)    160 bodov
 9. Luigi Bertanza                        (ITA)     140 bodov
 10. Miroslav Haraus                    (SVK)       45 bodov

TELESNE POSTIHNUTÍ - STOJACI

 1. Markus Salcher               (AUT)    764 bodov
 2. Michael Bruegger              (SUI)     720 bodov
 3. Martin France                   (SVK)    446  bodov

 MS v curlingu na vozíku po prvýkrát aj so slovenskou účasťou

Kórejský Chuncheon bude od 18. do 25.  februára hostiť svetový šampionát v curlingu na vozíku. Medzi 10 najlepšími tímami sveta sa po prvýkrát predstavia aj slovenskí curleri, ktorí si vybojovali účasť v závere minulého roka na kvalifikačnom turnaji vo fínskom Lohja.


Prekvapujúci víťazi kvalifikácie, ktorí sa tomuto športu načali venovať iba v od roku 2007, určite nebudú bez šancí ani v Kórejskej republike. Formu ladili napríklad aj úspešným účinkovaním v tzv. Medzinárodnej lige, v ktorej sa priebežne nachádzali na prvej priečke. V chuncheonskom Uiam Ice Rinku však už pôjde aj o body pre Soči 2014.Za favorita je opäť pasovaná Kanada, ktorá tu bude obhajovať titul z minuloročných MS v Prahe. Reprezentanti z krajiny javorových listov sú navyše aj poslednými paralympijskými víťazmi z Vancouvru 2010 a na Kórejský polostrov mieria v rovnakej zostave na čele so skipom Jimom Armstrongom. V ešte lepší výsledok ako vlaňajšie finále proti Kanade veria Škóti. Na ich čele stojí jediná žena v pozícii skipa (kapitána) Aileen Neilson. Vysoké ambície budú mať aj Nóri a Rusi, ktorí vlani zviedli medzi sebou  „malé“  finále o bronz. Ďalej budú štartovať Čína, domáca Kórea (vo Vancouvri získala striebro), USA, Švédsko a Taliansko, ktoré postúpilo spolu s nami z novembrovej kvalifikácie v Lohja.Desať tímov sa najskôr stretne jednokolovo od nedele do štvrtka 23. februára. Semifinále sa uskutoční v piatok 24. februára a o deň neskôr bude o 10:00 hod. (miestneho času) súboj o tretie miesto a o 14:00 hod. finále.Curling vozičkárov má podobné pravidlá ako v športe zdravých. Výnimkami sú iba absencia zametania a každá hra sa namiesto desiatich endov hrá iba na osem.Prvý svetový šampionát v curlingu na vozíčku sa uskutočnil v januári 2002 a o mesiac…

 Štadión pre tenis na vozíku je už pripravený

V sobotu, presne 200 dní pred začiatkom paralympiády, bolo odovzdané do užívania dejisko zápasov v tenise na vozíku v Etan Manor. Má kapcitu 10.500 miest a kurty ladené do výrazne modrej farby. Ako jedno z mála športovísk počas londýnskych PH bude slúžiť iba pre potreby paralympionikov.


Práve tu sa stretne 112 najlepších tenistov sveta o paralympijské medaile. A my pevne veríme, že medzi nimi nebudú chýbať ani naši reprezentanti David Chabreček a Tomáš Masaryk.

Šéf organizačného výboru Sebastian Coe vyjardil spokojnosť, že sa tenisový areál podarilo odovzdať práve k ďalšiemu magickému dátumu. “Tenis na vozíku je jedným z najpopulárnejších paralympijských športov, čo potvrdil aj doterajší predaj vstupeniek. Som presvedčený, že Etan Manor sa stane miestom, kde sa odohrajú fantastické zápasy najlepších svetových hráčov”, zdôraznil.

***

Televízna stanica Channel 4, vlastniaca na území Veľkej Británie práva na PH 2012 sľubuje, že z paralympionikov urobí známe mená. Pripsieť by k tomu malo aj 150 hodín živého vysielania. Hovorkyňa spoločnosti poukázala na fakt, že podľa výskumu až  84 percent opýtaných Britov nedokázalo povedať meno  jediného paralympionika, hoci Veľká Británia sa v celkovom hodnotení krajín na pekinskej paralympiáde umiestnila na druhom mieste hneď za hostiteľskou krajjinou. “Ideme to zmeniť” zdôraznila.

***

Bývalí britskí paralympionici dostanú od svojho národného paralympijského výboru po dve vstupenky na PH 2012, čím chce oceniť ich prínos pre rozvoj paralympijského športu v krajine.


 Rádio Šport pokrstil aj predseda SPV Ján Riapoš

Špecializované športové rádio RÁDIO ŠPORT oslávilo počas minulého víkendu premenu  z Rádia Hornet štýlovým plesom v Košiciach. Medzi krstnými otcami nášho mediálneho partnera nechýbal ani predseda SPV Ján Riapoš. Oficiálna zmena nastala k magickému dátumu 2.2. 2012.


Na krste rádia sa zúčastnilo viacero známych osobností. J. Riapoš v príhovore uviedol:  ”Šport mi priniesol v živote mnoho radosti a krásne emócie. Budem rád, ak podobnú radosť bude šíriť aj rádio, s ktorým sme spolupracovali ešte pod starým názvom a radi budeme aj naďalej”.  Okrem neho zastupovali na plese paralympijské hnutie aj generálny sekretár SPV Samuel Roško a tanečný pár Peter Vidašič – Helena Kašická.


EP lyžovanie: Krako najlepší aj v záverečných disciplínach

Včera boli vo francúzskom Tignes na programe posledné preteky - Super G a superkombinácia. V oboch trriumfoval slovenský zrakovo postihnutý lyžiar Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom. Martin France medzi telesne postihnutými dosiahol svoje najlepšie výsledky, keď skončil piaty v Super G a šiesty v superkombinácii.


Ďalší zrakovo postihnutý reprezentant SR Michal Beladič tentokrat preteky nedokončil. Ďalšie kolo sa bude konať v českom Špindlerovom Mlyne, kam naša výprava cestuje 21. februára.