Slovenskí zjazdári potvrdili na MS v Sestriere príslušnosť k elite

Dne sa konala v Bratislave tlačová konferencia s medailistami z majstrovstiev sveta 2011 IPC v lyžovaní zdravotne postihnutých športovcov v Sestriere (14. - 23. januára 2011), ktorí získali celkove 11 medailí (5 - 4 - 2). Zo všetkých z nich sa do histórie tohto svetového šampionátu najvýraznejšie zapísala zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová, ktorá s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovala štyri zlaté medaily.


   Dvadsaťštyriročná úspešná lyžiarka vyhrala na MS v Taliansku zjazd, superkombináciu, slalom a obrovský slalom. Nedokončila iba super G, pri ktorom podľa jej tvrdenia urobila na trati veľkú chybu. "Možno, ak by som neurobila tú chybu, mala by som teraz bilanciu ešte hodnotnejšiu, no v športe sa to stáva, že sa urobí aj chyba. Najmä pri zjazdovom lyžovaní," povedala H. Farkašová v rozhovore pre agentúru SITA.    "Bolo krásne počúvať na majstrovstvách sveta slovenskú hymnu až štyrikrát," dodala H. Farkašová a pokračovala: "Som rada, že aj na MS v Taliansku sme vlastne ako tím potvrdili, že v alpskom lyžovaní patríme k absolútnej svetovej špičke a že ak na trati neurobíme chybu, medailu máme istú. Teší nás, že sa nám podarilo zopakovať úspechy zo ZPH vo Vancouveri a z MS 2009 v Kórejskej republike." Práve tento moment na stretnutí s novinármi zdôraznil aj generálny sekretár SPV Samuel Roško. "Naši športovci potvrdili na MS v Taliansku vynikajúcu formu a dosiahli úspech, ktorý je porovnateľný s výsledkami na MS 2009 v kórejskom Gangwone a na ZPH 2010 vo Vancouveri. Oproti roku 2009 dokonca ešte rozšírili tú vzácnu zbierku. Celková bilancia 11 medailí, z toho 5 zlatých, štyri strieborné a dve bronzové nás vlastne posunula na 3. miesto v hodnotení krajín, keď pred nami boli iba také lyžiarske veľmoci ako sú Francúzsko a Nemecko. To je obrovský úspech slovenského športu, ktorý doma nedokážeme ani správne zhodnotiť a doceniť," konštatoval S.…

Utorok 1. februára o 10 h. TB s medailistami z MS v lyžovaní

V reštaurácii Steam & Coffee na Mýtnej ul. 1 v Bratislave sa zajtra o 10, 00 h. uskutoční tlačová beseda s našimi reprezentantmi, ktorí v talianskom Sestriere vybojovali na IPC MS v alpskom lyžovaní zdravotne postihnutých 11 medailí.


Médiam budú k dispozícii športovci, ich navádzači a tréneri, vrátane trojnásobného paralympijského šampióna Jakuba Kraka, ktorý v piatok odlieta do Abu Dhabí (SAE) na vyhlásenie prestížneho ocenenia Laureus World Sports Award ako jeden z nominiovaných v paralympijskej kategórii.


Projekt „Pohyb bez limitu“ pomôže hendikepovaným

Zámerom projektu Pohyb bez limitu je zlepšiť život spoluobčanom postihnutým akýmkoľvek zdravotným hendikepom. Pripravuje ho Slovenský paralympijský výbor (SPV) s občianskym združením go-ok a spoločnosťou Letmo a včera ho predstavili na pôde SPV v Bratislave.


"Jeho nosnou témou je pomocou nových technológií online na webových stránkach, Facebooku a YouTube zverejňovať monitoring bezbariérovosti v našich mestách," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave predseda SPV Ján Riapoš. Podľa neho rôzne tlačené brožúrky o reštauračných, ubytovacích a iných zariadeniach majú krátkodobú životnosť z dôvodu rôznych zmien, a aj tak v nich chýbajú podrobnejšie informácie pre odlišne hendikepovaných. "Elektricky a ručné ovládaný vozík potrebujú iné podmienky, taktiež chodiaci o barlách či nevidiaci," dodal Riapoš.Preto je výhodnejšie zriadiť zoznam objektov s okamžitou možnosťou nahliadnutia podľa potreby každého jednotlivca, ktorý si napríklad overí, či môže ísť na dovolenku do určitého mesta a aké tam má možnosti pohybu v potrebných budovách. Podľa autora projektu Ivana Páleníka monitoring bude popisovať stav objektov s dostupnosťou pre rôzne hendikepovaných ľudí. Do databázy budú vyškolenými dobrovoľníkmi ukladané zistené údaje o kultúrnych zariadeniach, hoteloch, bankách, nemocniciach, športových a iných objektoch, a záujemca po zadaní svojich požiadaviek zistí, či sú preň vhodné na pobyt.Ďalšia novinka v rámci projektu je vydávanie štvrťročného časopisu Gooki. Podľa Miroslava Zemana z OZ je určený pre osem- až 15-ročné hendikepované deti. Jeho zámerom je pomôcť im v životných, vzdelávacích a sociálnych podmienkach. Napríklad, aby vedeli, ako požiadať zdravotnú poisťovňu o nový vozík. Tiež chce podchytávať…

Matúšik medzi diskármi piaty, vrh guľou vypustí  

V poslednej disciplíne našej minivýpravy na MS atlétov v novozélandskom Christchurchi skončil Adrián Matúšik v hode diskom (kategória F44 - telesne postihnutí) na 5. mieste. V kvalitne obsadenej súťaži dosiahol výkon 48,40 m. Vzhľadom na to, že ho sužuje choroba a berie antibiotiká, už nebude štartovať vo vrhu guľou.


Adrián je už piaty deň na antibiotikách a po súťaži diskárov sa jeho stav zhoršil. „Na guľu už nenastúpi, keďže by podstupoval zbytočné riziko s veľmi malou šancou na úspech. Počas choroby prišiel o veľkú časť svojej kondície“, informoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.

V spomínanej súťaži padol nový svetový rekord, o ktorý sa postaral Daniel Greaves z Veľkej Británie hodom 58,98 m. Zaujímavosťou je prehra Oscara Pistoriusa v behu na 100 m, kde ho porazil Amerčcan Jerome Singleton. Obaja šprintéri mali čas 11.34 s.
MS v atletike: druhé striebro pre Slovensko!

Našej minivýprave sa na svetovom šampiónáte v novozélandskom Christchurchi výborne darí. Po druhom mieste v behu na 200 m získala zrakovo postihnutá šprintérka Hana Kolníková (kategória T12) druhú najcennejšiu medailu aj v polovičnej disciplíne. Po štvrtom mieste Miloša Bardiovského (hod diskom) máme v hre ešte ďalšieho diskára Adriána Matúšika.


„Hanka suverénne postúpila z doobedňajších rozbehov do popoludňajšieho finále s najrýchlejším časom 12,80 s. Vo finále si ho ešte vylepšila na 12,75 s, no napriek tomu to nestačilo na Britku Elizabeth Cleggovú, ktorá ju porazila o "prsia" s časom 12,73 s. „, informoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.  Hanka bola podľa jeho slov napriek tomu s druhým miestom spokojná, veď za posledný rok zaznamenala výrazný progres.


 Opäť famózni lyžiari – 11 medailí ako z Vancouvru!

Na MS  zdravotne postihnutých športovcov v alpských lyžiarskych disciplínach v talianskom stredisku Sestriere si v záverečnej súťaži družstiev vybojovali Slováci bronzové medaily. Tím v zostave Henrieta Farkašová, Jakub Krako a Martin France zaostali v súčte časov za víťaznými Francúzmi o 8,77 s. Druhé družstvo Slovenska v zložení Radomír Dudáš, Petra Smaržová a Marek Kubačka skončilo piate.  


Slovenskí tím tak zakončil svoje účinkovanie s celkovou bilanciou 5 - 4 – 2, pričom o štyri najcennejšie kovy sa postarala medzi zrakovo postihnutými ženami Henrieta Farkašová, piaty pridal Jakub Krako. Ten si vezie z talianskych Álp ešte dve strieborné medaile rovnako ako Petra Smaržová. Bronz vybojoval Radomír Dudáš a prvé družstvo Slovenska v tímovej súťaži. Celkove sme skončili na skvelom treťom mieste za Francúzskom a Nemeckom.V sobotňajšom obrovskom slalome dosiahli na medaily H. Farkašová (zlato), J. Krako (striebro), P. Smaržová (striebro) a R. Dudáš (bronz).   SOBOTA: Výsledky - majstrovstvá sveta zdravotne postihnutých alpských lyžiarov v talianskom Sestriere - obrovský slalom:  MUŽI  Zrakovo postihnutí: 1. Yon Santacana Maiztegui / navádzač Galindo Garces (Šp.) 2:10,78, 2. Jakub Krako / Dušan Šimo +1,32, 3. Radomír Duáš / Maroš Hudík +6,64, ... 6. Miroslav Haraus / Martin Makovník +11,22, 7. Marek Kubačka / Branislav Mažgút +12,24, 9. Michal Beladič / Martin Pavlák +17,74, 10. Daniel Cintula / Michal Červeň (všetci SR) +20,52.  Telesne postihnutí - stojaci: 1. Vincent Gauthier-Manuel (Fr.) 2:10,98, 2. Thomas Pfyl (Švaj.) +0,43, 3. Gerd Schönfelder (Nem.) +0,49, ... 16. Martin France (SR) +12,75  ŽENY  Zrakovo postihnuté: 1. Henrieta Farkašová / navádzačka Natália Šubrtová (SR) 2:19,20, 2. Alexandra Francevová / F. Kolosovská (Rus.) +9,53, 3. Kelly Gallagherová / Charlotte Evansová (V. Brit.) +12,48  Telesne postihnuté - stojace: 1. Marie Bochetová (Fr.) 2:23…

 MS v atletike: striebro Hany Kolníkovej v dvojstovke!

Hneď v prvý deň majstrovstiev sveta telesne a zrakovo postihnutých atlétov v novozélandskom meste Christchurch sa slovenská minivýprava (traja sportovci) tešila z medailového zisku. Postarala sa oň zrakovo postihnutá šprintérka Hana Kolníková v pretekoch na 200 m v skupine postihnutia T12.


Členka ŠK Olymp Bratislava a zverenkyňa trénera Jána Surgáča sa najskôr dokázala presadiť v najťažšom rozbehu na 200 m a postúpila druhým najrýchlejším časom do finále. V ňom potvrdila svoje druhé miesto z rozbehov a časom 26,38 s si vybojovala striebro. Preteky vyhrala francúzska svetová rekordérka Assia El Hannouniová časom 25,83.

Medailu mal na dosah aj debutant Miloš Bardiovský v súťaži telesne postihnutých diskárov F32-34. Po prvých pokusoch viedol, po tretích bol druhý. O medailu prišiel až v úplnom závere, keď ho v poslednej šiestej sérii "prehodili" dvaja súperi a on skončil štvrtý. Zvíťazil Alžírčan Lahouari Bahlaz, ktorý v súťaži vytvoril nový svetový rekord. (vg, SITA)
  


 Ocenili najúspešnejších športovcov ministerstva vnútra

Ministerstvo vnútra SR po päťročnej prestávke opäť obnovilo tradíciu slávnostného vyhlasovania najlepších športovcov tohto rezortu. Stalo sa tak v prítomnosti ministra vnútra SR Daniela Lipšica a ďalších vysokých funkcionárov tohto rezortu. Medzi ocenenými bola aj naša zlatá strelkyňa z Pekingu 2008 Veronika Vadovičová, ktorá ako prvá paralympionička bola zaradená do tohto strediska.
Keďže v minulom kalendárnom roku dosiahla medailové úspechy takmer päťdesiatka pretekárov sústredených v Stredisku štátnej športovej reprezentácie MV SR (Vadovičová získala striebro na MS v Chorvátsku), iniciátori slávnosti ocenili laureátov v abecednom poradí.                              (vg, SITA)


Parádny slalom – dve zlaté a jedna strieborná pre Slovensko!

Včerajší deň na MS zdravotne postihnutých alpských lyžiarov v Sestriere priniesol slovenskej výprave tri cenné kovy. Svoje prvé zlato vybojoval Jakub Krako. Jeho víťazstvo je o to cennejšie, že sa mu ho podarilo získať s novým navádzačom Dušanom Šimom. Predtým jazdil niekoľko rokov, vrátane úspešných ZPH 2010, s Jurajom Mederom. Henrieta Farkašová skompletizovala zlatý hetrik a striebro pridala Petra Smaržová.


"Naša prvá jazda nebola podľa očakávaní. Bol som po nej druhý, ale druhá už bola na moje pomery štandardná. Majstrom sveta sa nestávate každý deň, je to veľká radosť," uviedol J. Krako. Dnes je voľný deň, v sobotu príde na rad obrovský slalom. 

Výsledky
MUŽI 

Zrakovo postihnutí: 1. Jakub Krako / navádzač Dušan Šimo (SR) 1:28,83, 2. Yon Santacana Maiztegui / Galindo Garces (Šp.) +0,28, 3. Chris Williamson / Robin Femy (Kan.) +1,85, ... 5. Radomáír Dudáš / Maroš Hudík +4,16, 7. Norbert Holík / Ľuboš Bošeľa (+5,18, 10. Michal Beladič / Martin Pavlák (všetci SR) +10,87 

Telesne postihnutí - stojaci: 1. Vincent Gauthier Manuel (Fr.) 1:27,05, 2. Gerd Schönfelder (Nem.) +0,17, 3. Toby Kane (Austr.) +1,44, ... 17. Martin France (SR) +13,66 


ŽENY: 

Zrakovo postihnuté: 1. Henrieta Farkašová / Natália Šubrtová (SR) 1:42,71, 2. Kelly Gallagherová / Charlotte Evansová (V. Brit.) +4,96, 3. Alexandra Francevová / F. Kolosovská (Rus.) 7,27 

Telesne postihnuté - stojace: 1. Andrea Rothfussová (Nem.) 1:39,98, 2. Petra Smaržová  (SR) +3,74, 3. Karolina Wisniewská (Kan.) +5,55


Po dni bez medaile prišlo zlato a striebro!

V superkombinácii (Super G + jedno kolo slalomu) na MS v Sestriére vybojovala Henrieta Farkašová zlatú medailu. O druhý najcennejší kov sa medzi mužmi postaral trojnásobný paralympijský víťaz z Vancouvru Jakub Krako, ktorý na šampionáte jazdí s novým navádzačom a zároveň reprezentačným trénerom  Dušanom Šimom. Obe medaily sme získali v kategórii zrakovo postihnutých športovcov.


Po Super G boli Krako so Šimom až štvrtí, ale najrýchlejším časom v slalome sa vyšvihli až na konečné druhé miesto. Od zlata ich v súčte časov z oboch častí delilo 93 stotín sekundy. V mimoriadne vyrovnaných pretekoch už druhýkrát na týchto MS tesne ušlo miesto na pódiu Miroslavovi Harausovi  s navádzačom Martinom Makovníkom. Rovnako ako v nedeľnom zjazde skončili štvrtí, za medailou zaostali o 27 stotín sekundy. Konečné 4. miesto zostalo aj Petre Smaržovej v súťaži stojacich telesne postihnutých žien. Výsledky - supekombinácia:  MUŽI:  Zrakovo postihnutí: 1. Yon Santacana Maiztegui / navádzač Miguel Galindo Garces (Šp.) 2:07,43 min, 2. Jakub Krako / Dušan Šimo (SR) +0,93 s, 3. Chris Williamson / Robin Femy (Kan.) +1,86, 4. Miroslav Haraus / Martin Makovník + 2,13, 5. Radomír Dudáš / Maroš Hudík +8,21, ... 9. Michal Beladič / Martin Pavlák (všetci SR) +20,49  Telesne postihnutí - stojaci: 1. Vincent Gauthier-Manuel (Fr.) 2:05,31, 2. Gerd Schönfelder (Nem.) +1,75, 3. Thomas Pfyl (Švaj.) +3,57, ... 15. Martin France (SR) +24,63  ŽENY:  Zrakovo postihnuté: 1.  Henrieta Farkašová / navádzačka Natália Šubrtová (SR) 2:25,83, 2. Alexandra Francevová / Jevgenia Kolosovská (Rus.) +6,48, 3. Melissa Perrineová /Andrew Bor (Austr.) +7,01  Telesne postihnuté - stojace: 1. Solene Jambaqueová (Fr.) 2:21,94, 2. Andrea Rothfussová (Nem.) +0,34, 3. Karolina Wisniewska (Kan.) +3,85, 4. Petra Smaržová (SR) +6,08