MOV podporí vznik Paralympijských hier mládeže

Po úspechu práve skončenej mládežníckej olympiády v Singapure avizoval šéf MOV Jacques Rogge, že medzinárodné olympijské hnutie podporí aj vznik Paralympijských hier mládeže (Youth Paralympic Games). Zároveň však zdôraznil, že konečné rozhodnutie závisí výhradne od IPC (Medzinárodný paralympijský výbor).  


“IPC  je úplne autonómnou organizáciou. Veľmi úzko spolupracujeme a podporujeme paralympijský šport, ale nemôžeme dávať IPC žiadne nariadenia”, povedal po záverečnom ceremoniáli premiérových Olympijských hier mládeže v singapúrskom zálive Marina Bay. V tejto súvislosti však pripomenul všetky pozitíva, ktoré prinieslo rozhodnutie, aby sa krátko po skončení OH konali  v rovnakom dejisku aj paralymopijské hry.


Ocenenie dlhoročného úsilia SPV v boji proti rakovine

Nadácia Výskum rakoviny, ktorá je dlhoročným partnerom SPV v kampani "Na kolesách proti rakovine", odovzdala v nedeľu počas koncertu v Smoleniciach prostredníctvom svojej prezidentky Margity Klobušickej poďakovanie za doterajšiu spoluprácu. Z prostriedkov, vyzbieraných v tejto kampani, bolo zakúpených už niekoľko prístrojov, ktoré dnes pomáhajú v oblasti včasnej diagnostiky nádorových ochorení.


Učte sa anglicky a získajte prácu v IBM!  

Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v spolupráci so spoločnosťou IBM vyhlasuje v poradí už tretí nábor ľudí so zdravotným postihnutím do vzdelávacieho kurzu anglického jazyka zameraného na zvýšenie šancí uplatnenia sa na trhu práce. Termín zasielania životopisov do 17. septembra 2010.


Kurz je určený  pre záujemcov o prácu v spoločnosti IBM.Pozostáva z kurzov anglického jazyka, ktoré budú prebiehať po 2 hod. týždenne od októbra 2010 do marca 2011. Začína na sa vstupným testovaním úrovne angličtiny.Po úspešnom ukončení vzdelávania postupujú absolventi do výberového procesu pre získanie práce v spoločnosti IBM (75% úspešnosť záverečného testu a min. 75% účasť na kurze).Absolventi získajú osvedčenie o ukončení vzdelávania v anglickom jazyku v spoločnosti IBM.Vzdelávanie je bezplatné a bude prebiehať v priestoroch spoločnosti IBM v Bratislave, účastníkom kurzu nebude preplácané cestovné ani iné náhrady.Prihlásiť  sa môže občan so zdravotným postihnutím: Čiže občan so zníženou pracovnouschopnosťou posúdený Sociálnou poisťovňou(občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou).S ukončeným stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním (ekonomického, humanitného alebo technického zamerania).So znalosťou anglického jazyka na mierne pokročilej úrovni.PC zručnosti, najmä Microsoft Office Excel na pokročilej úrovni. Ovládanie ďalších PC programov je potrebné bližšie špecifikovať.  Ako sa prihlásiť?  Zaslaním  štruktúrovaného životopisu na adresu hirckova@nrozp.sk do 17. septembra 2010.Do predmetu e-mailu napíšte svoje meno a priezviskoVzhľadom na veľký počet uchádzačov o vzdelávanie budeme informovať iba tých, ktorí budú spĺňať podmienky pre zaradenie do kurzu (občania so zdravotným postihnutím, anglický jazyk…

Ako vnímate bariéry? Pošlite foto!

Pre niekoho to môžu byť vysoké obrubníky, pre iného telefonická komunikácia. Pre každého je prekážkou niečo iné, niekto ich má v živote viac, iný menej, avšak každý sa ich snaží prekonávať aj napriek veľkému úsiliu, ktoré na to musí vynaložiť. Ak máte zaujímavú fotografiu, pošlite ju na adresu: http://www.nrozp-bariery.sk/zaslite-fotografiu


 

 


Veľkolepý koncert na zámockom svahu v Smoleniciach

Obec neďaleko Trnavy zažila v nedeľu 22. augusta opäť veľkolepú akciu. V rámci kampane "Na kolesách proti rakovine" sem zavítala celá plejáda osobností slovenskej populárnej hudby. Počas koncertu, ktorý trval až do polnoci, sa podarilo do verejnej zbierky vyzbierať sumu 5.675,84 eur. Koncert videlo odhadom vyše 5.000 ľudí!


Od 14. hod. sa na pódiu vystriedali postupne Dominika Mirgová, Lazaro, Monika Bagarová, Robo Opatovský, Otto Weiter, Andrea Uhríková, skupiny Aferas, Campana Batucada, Žena z lesoparku, T.O.P. crew, tanečné skupiny TK Elegance a Swing. Vo finiši sa predstavili skupiny AYA a Vidiek, Zdenka Predná a bodku za skelým zážitkom dal Denis Lacho. Na podujatí, ktoré spolu s Richardom Hergottom moderovala Dominika Mirgová, nechýbali ani rôzne sprievodné aktivity (cyklotrenažére, veslovací trenažér, symbolická jazda na kolesách) či detské atrakcie (nafukovací hrad, trampolíny).

Smolenické podujatie, z ktorého sa stáva hudobný festival, zorganizoval Slovenský paralympijský výbor (hlavný organizátor kampane "Na kolesách proti rakovine") s výdatnou podporou obce Smolenice a miestnych podnikateľov, najmä Rudolfa Škrabáka. Účastníkov koncertu prišli pozdraviť aj predseda SPV Ján Riapoš, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická a Margita Pobijaková z občianskerho združenia Rad Onko.

SPV touto formou šíri odkaz zosnulého paralympijského víťaza v dráhovej cyklistike z PH 2000 v Sydney Radovana Kaufmana o aktívnom boji proti tejto civilizačnej chorobe športom a pohybom.


Tandem Janovjak – Mitošinka druhý na MS v Kanade

Na majstrovstvách sveta v cyklistike zdravotne postihnutých v kanadskom Baie-Comeau vybojoval zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak s vodičom Róbertom Mitošinkom v cestných pretekoch s hromadným štartom na 102 km druhé miesto. Titul im ušiel v špurte s talianmi o jednu sekundu.


V predposlednom kole sa slovenská dvojica pokúsila o únik a postupne sa vzdialila pelotónu. Do posledného kola vchádzali slovenskí tandemisti s 50 sekundovým náskokom pred hlavným poľom, z ktorého sa neskôr odpútala talianska dvojica Ivano Pizzi - Luca Pizzi. Taliani dostihli Janovjaka s Mitošinkom 1 km pred cieľom a do cieľovej rovinky vošli oba tandemy spoločne. Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Na MS v plávaní bronzová medaila  pre Slovensko

O najlepší výsledok slovenskej výpravy na majstrovstvách sveta zdravotne postihnutých plavcov sa v holandskom Eindhovene postarala zrakovo postihnutá Karin Petrikovičová. V kategórii SM12 na 100 m znak obsadila 3. miesto a získala bronzovú medailu. Do finále postupovala slovenská plavkyňa v tejto disciplíne dokonca s druhým najlepším časom.


"Spolu s Karinkou sme chceli veľmi získať prvú medailu z 50 m bazéna práve v disciplíne na 100 metrov znak. Predpoludním štartovala ešte aj na 100 m voľný spôsob a skončila na 9. mieste, takže sa mohla dôsledne pripraviť na znakársku disciplínu. Finálový štart sa jej vydaril a napokon si vyplávala krásne tretie miesto za dvoma ruskými reprezentantkami. Pre Slovensko vybojovala Karinka prvý vzácny kov v dlhom 50 metrovom bazéne, navyše vo veľmi dobrom osobnom rekorde. Petrikovičová je veľkým prísľubom pre slovenské paralympijské plávanie, pretože má len 16 rokov a už získava medailové umiestnenia medzi seniorkami," informovala agentúru SITA reprezentačná trénerka ZPŠ Daniela Šipošová.


Ťažko zdravotne postihnutí súťažili na hrách v Prešove

Metropola Šariša bol po roku opäť dejiskom Celookresných letných športových hier, na ktorých súťažili zdravotne postihnutí z okresov Prešov, Sabinov, Bardejov, Vranov nad Topľou a Stará Ľubovňa. Vozičkári i chodiaci s podpornými pomôckami si zmerali sily v streľbe zo vzduchovky, slalome na vozíkoch, hode kriketkou, šípkami a v ruských kolkoch.


Podujatie zorganizovala Základná organizácia SZTP č. 40 v Prešove na čele s predsedom Petrom Hrickom a priestory poskytol Domov sociálnych služieb. Na otvorení hier sa zúčastnil aj predseda SPV Ján Riapoš, ktorý vyzdvihol význam športových aktivít pre zdravotne postihnutých na overenie ich fyzických síl, ako aj spoločenský význam.


Konferencia v Eindhovene

V rámci MS v plávaní sa v Eindhovene uskutočnila 1-dňová konferencia s názvom "Total inclusion in sport", kde na príklade Holandského PV bolo prezentované začlenenie športu zdravotne znevýhodnených do štruktúr športu zdravých. Holandsko patrí v Európe medzi priekopníkov úspešnej spolupráce športu znevýhodnených a zdravých.


Holandsko nastúpilo cestu aktívneho včleňovania do štruktúr športu zdravých už v roku 2000 po LPH v Sydney. Za týchto 10 rokov sa im podarilo s podporou štátnych orgánov vytvoriť funkčný systém, v ktorom vzájomne výhodnou spoluprácou na všetkých úrovniach /klub, federácia, NPV – NOV a škola, mesto, región, štát/ a všetkých oblastiach športu /príprava, zabezpečenie, vzdelávanie, coaching/ sledujú jeden cieľ – byť úspešnejší na medzinárodnom poli a neustále rozširovať rady pravidelne športujúcich zdravotne znevýhodnených občanov. Mnohé prezentované skúsenosti sú podnetné a mohli by byť pri prispôsobení našim podmienkam aplikovateľné i u nás.


V Eindhovene padajú svetové plavecké rekordy

Od nedele sa konajú v holandskom Eindhovene MS zdravotne postihnutých športovcov pod názvom 2010 IPC Swimming World Championship. Po dlhom čase sa na šampionáte zúčastňujú okrem telesne a zrakovo postihnutých plavcov aj  pretekári s mentálnym postihom. Najlepší slovenský výsledok zatiaľ dosiahla zrakovo postihnutá Karin Petrikovičová, ktorá v disciplíne 100 m motýlik skončila na 7. mieste.


O deň skôr na 200 m polohové preteky skončila ôsma. Naša druhá pretekárka, telesne postihnutá Viera Mikulášiková, dosiahla v rovnakej disciplíne 13. miesto. Pôvodne mala v Eindhovene štartovať aj niekoľkonásobná paralympijská medailistka Margita Prokeinová. Zabránili jej v tom vážne zdravotné problémy.

Na MS, ktorých sloganom je „Swim, Splash, Shine“ už videli diváci viacero výborných výkonov a prekonaných svetových rekordov. Opäť žiarila juhoafrická hviezda Natalie Du Toit, ktorá už má za sebou aj štart medzi olympionikmi v Pekingu 2008.