Sobotňajší Power Day aj s predsedom SPV Jánom Riapošom  

V sobotu 11. septembra sa konal v bratislavskej Inchebe po prvýkrát na Slovensku seminár  POWER DAY – ÚSPECH SI TY! Školiteľ Peter Krištofovič (na obr.) si ako hostí pozval okrem iných moderátorku Adelu Banášovú, trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimíra Weissa a predsedu Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša, ktorí sa zdôverili so svojim vzťahom k úspechu.Viac na: http://tv.sme.sk/v/17243/peter-kristofovic-uspech-si-ty.html#ixzz0zO8bS6VD


Úspech slovenských tanečníkov v St. Peterburgu

Tri medaile vybojoval pár Peter Vidašič – Helena Kašická v tancoch na vozíku na Continents Cupe 2010, ktorý sa konal v dňoch 4. – 5. septembra v ruskom St. Peterburgu. Zvíťazili v súťaži družstiev, druhé miesto obsadili v „latine“ a tretie v štandardných tancoch. Podujatie bolo zároveň prípravou na MS, ktoré sa uskutočnia v Hannoveri 6. – 7. novembra.


Na Mokrohájskej otvorili komplexné centrum hydroterapie

Nielen pre telesne či mentálne postihnutých, ale aj širokej verejnosti bude slúžiť čerstvo otvorené nové komplexné centrum hydroterapie v zariadení Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Novovybudované zariadenie sa bude využívať aj na prípravu slovenských plaveckých talentov.


K pôvodnému trojdráhovému bazénu v zariadení pribudol ďalší šesťdráhový, 25-metrový plavecký bazén a malý podnetový bazén s vyššou teplotou vody za účelom vykonávania hydroterapie na rehabilitačné procedúry. Výhody tohto zariadenia vidí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo v tom, že vytvorí priestor na priamy kontakt postihnutých ľudí a verejnosťou. Cieľom pilotného projektu, ktorý realizoval Bratislavský samosprávny kraj, bolo aj zvýšenie úrovne života klientov so špeciálnymi potrebami.  


 Zemetrasenie prinieslo aj otázniky nad MS v atletike

Novozélandské mesto Christchurch, ktoré má byť v dňoch 21. – 30. januára 2011 dejiskom svetového šampionátu atlétov (IPC Athletics World Championships), postihlo počas víkendu zemetrasenie. Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) spolu s miestnym organizačným výborom v súčasnosti preverujú rozsah škôd, ktoré prírodný živel napáchal najmä na športoviskách, hoteloch a infraštruktúre.


Situácia budú aj naďalej monitorovať, aby v nevyhnutnom prípade mohli nájsť alternatívne riešenie pre konanie MS, na ktorých má štartovať výkvet svetovej paralympijskej atletiky, vrátane fenomenálneho juhoafrického šprintéra Oscara Pistoriusa.  “V súčasnosti sú všetky naše myšlienky ešte ovplyvnené touto hroznou udalosťou. Ale dúfame, že sa všetko čo najskôr vráti do normálnych koľají”, uviedol  generálny riaditeľ IPC Xavier Gonzalez.


Zasadal VV SPV k aktuálnym otázkam

Na svojom ďalšom tohtoročnom riadnom rokovaní sa v piatok 3. septembra zišiel VV SPV. V programe rokovania dominovala téma zimných športov a ZPH vo Vancouveri. VV SPV zaujal definitívne stanovisko k téme odmien. Bol predložený materiál "Analýza zimných športov" a diskutovalo sa aj o ich ďalšom smerovaní až do Sochi 2014. Pozornosť sa venovala aj projektu Londýn 2012 a bol schválený návrh Štábu LPH Londýn, ktorý začne pracovať v krátkej dobe.


Na Channel 4 videli diváci biochemické profily paralympionikov

Vo Veľkej Británii už dva roky pred konaním PH prebieha viacero podporných aktivít. Napríklad Channel 4, národný držiteľ vysielacích práv londýnskych PH, odvysielal pred pár dňami večernú show "Do vnútra fantastických športovcov” (Inside Incredible Athletes), ktorá pozostávala z kombinácie ôsmich portrétov úspešných paralympionikov s ich biochemickými profilmi, ktoré mali divákom odhaliť, akým spôsobom ich telá produkujú mimoriadne medailové výkony.


Veľa obchodných spoločností hodlá pred PH 2012 zlepšiť prístup zdravotne postihnutých do svojich priestorov,  nakoľko v Londýne sa počas OH a PH počíta s návštevnosťou až milióna týchto osôb, ktoré minú nezanedbateľnú sumu peňazí. Obchodníci si zrejme dobre prečítali istý prieskum, podľa ktorého do 20 percent ich tržieb prichádza práve od zdravotne postihnutých zákazníkov. Až 32 percent z nich sa však stale sťažuje na zlú dostupnosť k tovarom a službám.  Oznámenie Heather Millsovej, že chce štartovať za Veľkú Britániu na ZPH v Soči, si všimli aj britskí bookmakeri. Na jej štart vypísali kurz 6:1, na zisk akejkoľvek medaile dokonca 66:1. Bývalá modelka, ktorá prišla o nohu v roku 1993, by sa v roku 2014 chcela predstaviť na paralympiáde v alpskom lyžovaní. Väčšina ľudí z britského paralympijského hnutia vidí jej šance kvalifikovať sa na hry skepticky.    Ukrajina bude na PH 2012 najhorúcejším favoritom na zisk zlata vo futbale 7 – a – side (hráči s mozgovou obrnou).  Na európskom šampionáte v Glasgowe porazila vo finale Rusko na penalty. Rovnaká finálová dvojica sa stretla aj na PH 2008 v Pekingu, kde Ukrajina triumfovala 2:1 po predĺžení.Kanadský Halifax bude v roku 2014 hostiť svetový šampionát v paralympijskom jachtingu pod názvom IFDS (International Federation of Disabled Sailing) World Championship. Podujatie, na ktorom sa očakáva štart 150 jachtárov z 50 krajín sveta, bude zároveň  kvalifikáciou na PH 2016 v Rio de Janeiro.

Maskot londýnskej paralympiády Mandeville už v predaji

Britský obchodný reťazec Sainsbury´s začal 30. augusta s predajom maskota PH 2012 v mäkkej hračkárskej podobe. Maskota s menom Mandeville je možné kúpiťv v 125 obchodoch po celej Veľkej Británii. Začiatok predaja bol spojený s predstavením maskota dvojnásobnou paralympijskou víťazkou v plávaní a držiteľkou štyroch zlatých medailí z nedávnych MS v Eindhovene Ellie Simmondsovou.


Z celkovej limitovanej série 2 012 kusov v exkluzívnom krabicovom balení bolo 1 200 kusov dodaných práve do siete Sainsbury´s a stoja 19, 99 libier. Šéf obchodného reťazca Justin King, ktorý spolu so Simmondsovou zahájil predaj maskota už avizoval, že zákazníci by sa mali popnáhľať, lebo po exkluzívnom balení sa rýchle “zapráši”. Sainsbury´s týmto spôsobom už v predstihu začala kampaň na podporu londýnskej paralympiády.


Exmanželka “beatlesáka” chce štartovať na ZPH v Soči

Heather Millsová, 42- ročná bývalá manželka Paula McCartneyho, sa presťahovala do Korutánska, kde si najala lyžiarskeho trénera s jediným cieľom - pripraviť sa a reprezentovať Veľkú Britániu na ZPH 2014 v ruskom Soči. Informoval o tom miestny denník  Kärntner Tageszeitung. Pre tento účel si zakúpila aj špeciálnu protézu v ortopedickej predajni v Klagenfurte.


Bývalá modelka, ktorá prišla o ľavú nohu pod kolenom pri motocyklovej havárii v roku 1993, už absolvovala v minulosti s protézou tanečnú súťaž “Dancing With the Stars“. Jej tréner Alexander Köll sa o nej vyjadril ako o “neuveriteľne ambicióznej športovkyni”. Čas ukáže, či nešlo iba o marketingový ťah známej osobnosti, ktorá má už za sebou niekoľko škandálov. Neodradil ju však ani chladný postoj britského paralympijského výboru, ktorý vo svojom stanovisku k jej snahe doslova uviedol, že “štart na PH si vyžaduje enormné kvantum tréningovej práce”. Millsová, ktorá bude mať v čase ZPH 2014 už 46 rokov, reagovala slovami: “Beriem to veľmi vážne. Trénujem na ľadovci Mölltaler”.


POWER DAY - úspech si Ty!

Pod týmto názvom sa uskutoční 11. septembra v bratislavskej Inchebe najväčší vzdelávací seminár na Slovensku. Jeho organizátorom je špičkový školiteľ a motivátor Peter Krištofovič, zakladateľ školiacej spoločnosti Allschola a nadácie Salve. V čase od 10, 10 do 17, 17 h. predstaví na tomto seminári viacero výnimočných hostí, medzi inými aj predsedu SPV Jána Riapoša.


Ďalšími hosťami budú moderátorka Adela Banášová, tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss, špecialista na výživu a zdravý životný štýl Igor Bukovský, profesor Fordhamskej univerzity Milan Zelený či elitný obchodný poradca Jason Tyne. Seminár je určený pre malých a stredných podnikateľov s cieľom zvýšiť produkciu a efektivitu ich podnikania.


Slováci ovládli stolnotenisový turnaj v Kolíne nad Rýnom

Posledná previerka pred októbrovým svetovým šampionátom v Kórei sa skončila veľkým úspechom slovenských reprezentantov. V súťaži open obsadili prvé tri miesta v poradí Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský. Riapoš navyše zvíťazil spolu s Revúckym vo štvorhre a v súťaži družstiev, medzi jednotlivcami obsadil bronzovú priečku. Úspešnú bilanciu doplnil v singloch štvrtým miestom Ludrovský.


Trojica Riapoš, Revúcky, Ludrovský, ktorá bude štartovať aj na MS v Kórei, reprezentovala v kategórii TT2. Okrem nich štartovala v slovenských farbách aj dvojica mladých nádejných hráčov Martin Polkoráb a Martin Barbierik v kategórii TT1. Turnaj Tetra Open sa uskutočnil v dňoch  26. – 28. augusta na pôde Nemeckej športovej univerzity v Kolíne nad Rýnom.