Tohtoročné Svetové hry IWAS budú v Spojených arabských emirátoch

Medzinárodná federácia športu vozičkárov a amputovaných (The International Wheelchair and Amputee Sport Federation - IWAS) oznámila, že Svetový hry IWAS 2011 sa uskutočnia v dňoch 1. – 10. decembra v meste Šarjah (Spojené arabské emiráty). Jediným protikandidátom bol tchajvanský Taipej.

 


Prezident IWAS Paul DePace uviedol, že rozhodovanie bolo ťažké, pretože obe mestá predložili kvalitné projekty. Hlavným dejiskom hier bude športové centrum pre hendikepovaných Al Althiqah Club.


Príďte povzbudiť náš curlingový tím proti Američanom!

Vo štvrtok 17. februára bude Curlingová hala v bratislavskom Ružinove v čase medzi 14,00 a 16,00 h. dejiskom priateľského zápasu Slovensko - USA v curlingu na vozíku.


Reprezentácia USA dolaďuje na Slovensku formu pred blížiacimi sa MS, ktoré sa uskutočnia v závere februára v Prahe. O miestenku na šampionát bojoval v kvalifikácii aj náš tím, ale napriek výraznému pokroku si na štart ešte musí počkať.


Lyžiarsky Maestro Cup opäť na Malinom Brde

V sobotu 19. februára sa v stredisku Malinô Brdo pri Ružomberku uskutoční ďalší ročník tradičných lyžiarskych pretekov MAESTRO CUP, ktorí organizuje Lyžiarsky klub Ružomberok v spolupráci s hlavným partnerom Mondi SCP. Súťažiť sa bude v obrovskom slalome, zjazde a skialpinistickom výstupe.


Podujatie sa začne o 9,30 h., vyhlásenie výsledkov je naplánované na 14,00 h. Program pretekov bude upravený podľa počtu prihlásených pretekárov. K telesne a zrakovo postihnutým športovcov, zamestnacom a rodinným príslušníkom Mondi SCP sa pridajú aj hostia z Mondi Štětí a SHP Harmanec.


Ďalší hokejový kemp v Dolnom Kubíne bude 12. marca

Tvoriace sa družstvo slovenského hokeja na sánkach absolvovalo počas víkednu tretie sústredenie v Dolnom Kubíne. Okrem zaberačky na ľade malo pätnásť hráčov na programe aj teoretickú a kondičnú prípravu, regenerácii sa podrobili v mestskom aquaparku. Ak sa chcete pridať a váhate, pozrite si video, ktoré vzniklo z tohto prípravného kempu.


http://www.vimeo.com/19704281

Hokej na sánkach (po anglicky ice sledge hockey)  je obdoba ľadového hokeja pre telesne postihnutých. hrá sa na ľadovej ploche podľa pravidiel takmer rovnakých, ako má ľadový hokej. hráči sedia na špeciálnych 'saniach', na ktorých sú upevnené dva korčuliarske nože. Hrajú a pohybujú sa pomocou krátkych hokejok s hrotmi na konci.


 Jakub Krako v Abu Dhabí medzi najlepšími športovcami sveta

Trojnásobný zlatý medailista zo ZPH 2010 sa ocitol medzi šesticou nominovaných paralympionikov na prestížne ocenenie Laureus World Sports Award 2011, ktorého výsledky slávnostne vyhlásili začiatkom týždňa v Abu Dhabí (SAE). Víťazstvo si napokon v tejto kategórii odniesla nemecká bežkyňa na lyžiach Verena Bentelová.


Jakub Krako sa stal po Daniele Hantuchovej (2002) iba druhým Slovákom v histórii, ktorý siahal na športového Oscara. Predĺžený víkend v Spojených arabských emirátoch, kam pozval aj svojho dlhoročného navádzača Juraja Mederu, si užíval plnými dúškami. "Bola to paráda. Prvý raz v živote som jedol suši. Aj  wasabi. Zachutilo mi to. A podal som si ruku s boxerom Vladimirom Kličkom," pochválil sa 20-ročný zrakovo-postihnutý zjazdár z Lazian pri Prievidzi. Snowboard na pieskových dunách ani partičku golfu neabsolvoval. "No užil som si exhibičný futbalový zápas. Ale najlepšia bola afterparty v stanoch na pláži." Aj pocit kráčať premiérovo po červenom koberci bol pre neho nový. "Užíval som si to. Podával sa aj pečený baran, no suši malo väčší úspech. Zábava trvala do tretej ráno,  my s Jurajom sme sa vytratili krátko po polnoci. Na druhý deň nám letelo lietadlo." Mrzelo ho iba jediné - že si nestihol potriasť rukou so svojim lyžiarskym idolom, Američankou Lindsay Vonnovou.  Hoci medzi ženami triumfovala práve ona, v Emirátoch chýbala, keďže štatrtovala na MS v zjazdovom lyžovaní v Garmisch-Partenkirchene. V kategórii  Športovec roka triumfoval španielsky tenisový toreador Rafael Nadal.Víťazi jednotlivých kategóriiŠportovec roka: Rafael Nadal (Šp., tenis)Športovkyňa roka: Lindsey Vonnová (USA, lyžovanie)Tím roka: Španielsko (futbal)Nováčik roka: Martin Kaymer (Nem., golf)Návrat roka: Valentino Rossi (Tal., motocykle)Športovec roka  - zdravotne postihnutí…

 Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

Dnes predpoludním sa na pôde SPV uskutočnila tlačová beseda s časťou našej výpravy, ktorá reprezentovala Slovensko na IPC MS v atletike zdravotne postihnutých športovcov v novozélandskom Christchurchi.  O svoje dojmy sa podelili dvojnásobná strieborná medailistka Hana Kolníková a členovia realizačného tímu.


Traja členovia minivýpravy sa z MS na Novom Zélande  (21. - 30. januára) vrátili domov s dvoma striebornými medailami. V behoch na 100 a 200 m ich získala 21-ročná zrakovo postihnutá šprintérka ŠK Olymp Bratislava Hana Kolníková s navádzačom a trénerom Jánom Surgáčom. Mužská časť malej výpravy pridala 4. miesto a tiež jednu 5. priečku. Obe tieto pozície hneď za stupňami víťazov vybojovali telesne postihnutí atléti. V kategórii F 32 - 34 v konkurencii 18 súťažiacich obsadil 51-ročný Miloš Bardiovský výkonom 19,52 m cenné 4. miesto v hode diskom a o priečku nižšie skončil v konkurencii 12 pretekárov v kategórii F44 30-ročný Adrián Matušík. Tiež v hode diskom dosiahol výkon 47,40 m. Na vrh guľou Adrián Matušík nenastúpil, lebo v dejisku sa boril s veľkými zdravotnými problémami. Podľa trénera Dušana Dědečka zdravotný stav jeho zverenca bol dôležitejší ako prípadná medaila. Aj vtedy, keď všetci vedeli, že by ju mohol získať. "Nechceli sme riskovať, lebo choroba sa výrazne podpísala pod jeho kondíciu," objasnil Dušan Dědeček dôvody, prečo skúsený borec, ktorý pôsobil aj v Dukle Banská Bystrica, na súťaž nenastúpil."Keďže dejisko MS Christchurch postihlo v septembri minulého roka zemetrasenie, uvažovalo sa, že sa svetový šampionát preloží niekde inde. Nakoniec ho nechali na Novom Zélande a menšie zemetrasenie sme zažili aj my počas nášho pobytu," uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi Dušan Dědeček."Nebolo nám pri ňom všetko jedno, no my sme mali aj…

V Kováčovej zajtra odštartuje projekt

Zajtra popoludní sa v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej uskutoční benefícia ku spusteniu projektu "Pohyb bez limitu" ktorú pripravili partneri projektu go-ok a Letmo v spolupráci s SPV. Program, ktorý sa začne o 14,00 h. a potrvá približne do 17,00 h., moderuje Alena Heribanová.


 OZNAM: Tlačová beseda k MS v atletike

V pondelok 7. februára 2011 sa o 10,00 h. uskutoční v sídle Slovenského paralympijského výboru, na Benediktiho 5 v Bratislave tlačová beseda so slovenskými atlétmi, ktorí sa vrátili z IPC majstrovstiev sveta zdravotne postihnutých v Christchurchi (Nový Zéland).


 

 

Médiám budú k dispozícii Hana Kolníková (získala dve strieborné medaily v behu na 100 a 200 m),  reprezentačný tréner Štefan Čuvala a ďalší.  Srdečne pozývame všetkých zástupcov médií.


Hokej na sánkach sa nádejne rozbieha

 V Dolnom Kubíne sa počas víkendu (5. – 6. 2.) uskutoční už tretí kemp tvoriaceho sa tímu v hokeji na sánkach, ktorý by mal byť do budúcnosti základom slovenskej reprezentácie v tomto športe. Prvé dva sa konali v novembri a decembri minulého roku a organizoval ich rovnako ako ten nastávajúci Slovenský paralympijský výbor (SPV) v spolupráci s Petrom Štítom, ktorý je ako jeden z dvoch Slovákov hráčom českého Zlína (druhým je Miroslav Kardoš).  


Iniciátorom tohto projektu sa podarilo dať dokopy skupinu mladých ambicióznych chlapcov z celého Slovenska, ktorí majú záujem aktívne sa venovať jednému z najdynamickejších a najpríťažlivejších paralympijských športov. V ústrety nadšencom vyšlo aj mesto Dolný Kubín poskytnutím tréningových možností na miestnom zimnom štadióne a mestského aquaparku na regeneráciu.Pod dohľadom skúsených trénerov čakajú na hráčov opäť tréningové jednotky na suchu, teoretická príprava i  fyzioterapia, príprava na ľade je zatiaľ pod taktovkou spomínaných skúsených hráčov zo Zlína.Hokej na sánkach (po anglicky ice sledge hockey)  je obdoba ľadového hokeja pre telesne postihnutých. hrá sa na ľadovej ploche podľa pravidiel takmer rovnakých, ako má ľadový hokej. hráči sedia na špeciálnych 'saniach', na ktorých sú upevnené dva korčuliarske nože. Hrajú a pohybujú sa pomocou krátkych hokejok s hrotmi na konci.Program víkendového kempu v Dolnom Kubíne(otvorený pre zástupcov médií) Sobota 5.2.2011Čas odČas doMiestoProgram14:0014:30Park HotelPrezentácia, ubytovanie14:4516:45Park hotel - fitnesTréning na sucho17:0018:00Park Hotel - salónikFyzioterapia18:0019:00Park Hotel - reštauráciaVečera19:0019:45Park Hotel - salónikInformácie o projekte, teoretická príprava, vyúčtovanie20:0021:00Zimný štadión - šatňaPríprava saní, rozdelenie výstroja21:0023:00Zimný štadión - ľadTréning0:00  Večierka Nedeľa 6.2.2011Čas odČas doMiestoProgram7:157:45Park Hotel - reštauráciaRaňajky8:008:45Zimný štadión - šatňaPríprava na…

Dnes na Trojke o 19:55 Paralympijský magazín

Ďalšie vydanie Paralympijského magazínu bude odvysielané dnes večer o 19:55 h. na Trojke. Témou budú IPC majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní zdravotne postihnutých v talianskom Sestriére, kde naši reprezentanti získali 11 medailí. Repríza je na programe utorok 8.2. o 19:30 h.