Alpské lyžovanie, super G – telesne postihnutí – muži: 12. France, 13. Čupka. Ženy: 5. Chlebáková, 6. Smaržová. Zrakovo postihnutí – muži: 2. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 8. Dudáš (Hudík), 10. Holík (Bošeľa), 12. Beladič (Pavlák). Ženy: 1. Farkašová (Šubrtová).

V super G má Slovensko 3 medaily, Farkašová opäť zlatá

Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou skompletizovala na paralympiáde piatkovú slovenskú medailovú zbierku zo super G. Zrakovo postihnutá Slovenka získala k zlatu a striebru ďalšie zlato!

Slovensko má už 8 medailí na vancouverskej paralympiáde (4 – 2 – 2). Farkašová a Krako sa v slovenskom poradí jednotlivcov vyrovnali stolnému tenistovi Jánovi Riapošovi (2 – 1 – 0), doteraz najúspešnejšiemu paralympionikovi histórie. Môžu ho aj prekonať, k dobru majú ešte sobotňajšiu superkombináciu.
Henrieta Farkašová: „Som šťastná! Mám druhé zlato! Je to fantastický pocit, preteky nám vyšli, verili sme si! Po štvrtkovom zjazde sme mali ešte väčšiu chuť, boli sme odhodlané vydať zo seba maximum, aby to vyšlo na zlato.“ Natália Šubrtová: „Z úspechov máme všetci radosť, v celom tíme sa vzájomne tešíme, podporujeme sa. Je úžasné, že sme v super G získali kompletnú medailovú sadu.“

far

Na Medals Plaza paralympionici až v nedeľu

Ceremoniály na Whistler Medals Plaza sa vo štvrtok skončili. Od piatka už dekorujú najlepších priamo na športoviskách, lebo na Medals Plaza pripravujú konštrukcie pre divákov a pódium na nedeľňajší záverečný ceremoniál paralympiády.

Medailový piatok na paralympiáde: 2. Krako, 3. Haraus

Na zimných paralympijských hrách vo Vancouveri získali slovenskí reprezentanti ďalšie dve medaily. V super G zrakovo postihnutých mužov obsadili v piatok druhé a tretie miesto. Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom získal k dvom zlatým z predchádzajúcich súťaží striebro a Miroslav Haraus s Martinom Makovníkom vybojovali bronz.

Slovensko má už sedem medailí (3 – 2 – 2) a figuruje medzi špičkou v medailovom poradí krajín.
Miroslav Haraus: „Do súťaže sme vstupovali rozumne. Výborne sme si rozložili sily na trati, jazda nám vyšla. Trať bola ťažká, dlhá, ľadová, ale sme vedeli, že máme na medailu. Všetkým ľuďom, ktorí nám držali palce, ďakujeme!“
Jakub Krako zaostal za víťazným Francúzom Berejnym o 16 stotín sekundy. „Jazdu som technicky lepšie zvládol ako v zjazde, aj keď bola trať ľadová. Pravda, s jazdou nie som na sto percent spokojný, ale som šťastný, že mám striebro. Aj keď 16 stotín je sakramentsky blízko...“
19. MARCA, alpské lyžovanie, super G – telesne postihnutí – muži: 12. France, 13. Čupka. Zrakovo postihnutí – muži: 2. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 8. Dudáš (Hudík), 10. Holík (Bošeľa), 12. Beladič (Pavlák).

dupla medailova
Zľava Makovík, Haraus, Krako, Medera

Organizátori chcú využiť pekné slnečné počasie, ktoré zavládlo vo Whistler Creekside, dejisku alpských disciplín a nakumulovali program zostávajcich súťaží na piatok a sobotu. Dnes je super G pre všetky kategórie, v sobotu premiérová superkombináícia. Po oba dni je začiatok už o 10. hodine.

Zo štvrtkových záberov vybral Roman Benický Martina Čupku v dramatickom skoku na zjazdovke a snímku z úpravy trate pred paralympijskými pretekmi.

cup
zasnez

To najlepšie nakoniec – naše strieborné duo

Štvrtkový večer na Whistler Medals Plaza pripomínal maratón. Na jeho konci prišlo zo slovenského hľadiska to najlepšie: medzi poslednými dekorovali strieborné duo Henrieta Farkašová – Natália Šubrtová. „Našťastie sme čakali vo vyhriatom stane,“ vravela Heňa. Lebo kolegovia z tímu, ktorí koncert so svojimi rapkáčmi, vonku poriadne premrzli.

Zaripova dekorovala Bibiána Obrimčáková

Štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR Bibiána Obrimčáková, hosť slovenskej výpravy na paralympiáde vo Vancouveri, patrila vo štvrtok večer na Medals Plaza medzi čestných hostí, ktorí dekorovali medailistov. Slovenská štátna tajomníčka oceňovala najlepších vozičkárov na 10 km, teda aj Rusa Zaripova, majiteľa štyroch zlatých na ZPH 2010.

obrim

Keď si kliknete na lištu Medailová tabuľka Vancouver 2010 (je dole pod aktualitami), otvorí sa tabuľka podľa počtu získaných medailí. Pravda, my sme zvyknutí na poradie podľa hodnoty medailí. Takto si možno zoradiť poradie kliknutím do zlatej medaily hore. V takomto poradí je Slovensko s 5 medailami (3 – 1 – 1) na piatom mieste pred USA.

Slovenskí reprezentanti obsadili v zjazde v konkurencii telesne postihnutých stojacich sedemnáste (Čupka) a devätnáste miesto (France). „Som rád, že žijem,“ boli prvé slová Franceho v cieli. Náročný zjazd nedokončila vo štvrtok vo Whistleri Creekside bezmála pätina štartujúcich.