SP Winter Park - Farkašová a Haraus strieborní

V ďalšom kole SP v americkom Winter Parku sa vynikajúco darilo H. Farkašovej /navádzačka N. Šubrtová/ a M. Harausovi /navádzačka M. Zaťovičová/, ktorí si v SG 1 vo svojich kategóriách vyjazdili strieborné medaily. Menej sa už darilo P. Smaržovej, ktorá bola v SG 1 diskvalifikovaná. Preteky pokračovali súťažami v SG 2, kde H. Farkašová obsadila 3. miesto a P. Smaržová si vyjazdila 6. miesto. M. Haraus SG 2 nedokončil. SP dnes pokračuje pretekmi v obrovskom slalome - GS.


 Eger: Ján Riapoš víťazne na Hungarian Open

V dňoch 2. – 4. marca bol Eger dejiskom tradičného turnaja Hungarian Open, tentokrát za účasti 97 hráčov z 19 krajín sveta. Spomedzi Slovákov dosiahol jediné víťazstvo v individuálnej súťaži Ján Riapoš, ktorý si vo finále poradil s Brazílčanom Espindolom 3:0. Naši reprezentanti však jasne dominovali v tímovej súťaži, kde zvíťazili vo všetkých obsadených kategóriach.


Striebro v singloch pridal ďalší vozíčkar Peter Mihálik po finálovej prehre so Srbom Palikucom v TT4. O bronz sa postarali Alena Kánová  (TT 1 – 5), Martin Barbierik (TT 1), Rastislav Revúcky (TT 4) a medzi stojacími Richard Csejtey (TT 8) a Attila Poda (TT 10).

V súťaži družstiev si prvenstvo odniesli slovenské tímy v TT 2 (Riapoš – Revúcky) a TT 8 (Csejtey – Jambor), ako aj Peter Mihálik (TT 4) a Alena Kánová (TT 1 – 5), ktorí však hrali so spoluhráčmi z iných krajín.

 


 Hokej na sánkach: slovenský kapitán majstrom Česka!

Kapitán slovenskej reprezentácie Peter Štít dosiahol cez víkend významný klubový úspech, keď sa so svojim tímom SHK LAPP Zlín stal majstrom Českej republiky. Zlín zdolal v poslednom zápase play – off karlovarských „žralokov“ 2:0 a ukončil dlhé čakanie na svoj druhý titul od premiérového v roku 2003.  


Náš hokejista, ktorý v zlínskom drese pôsobí už niekoľko sezón, odohral celý ročník v základnej zostave a bol jedným z pilierov tohto  úspechu, čo je potešitelné aj z hľadiska budúcnosti nášho stále sa tvoriaceho tímu. V ČR sa hráva pravidelná ligová súťaž so siedmymi tímami a je považovaná za najkvalitnejšiu v Európe. Reprezentácia sa vo Vancouvri prvýkrát predstavila na ZPH.


 Londýn: PH 2012 otvorí britská kráľovná

Oficiálne zdroje kráľovského dvora potvrdili, že britská kráľovná Alžbeta II. po boku svojho manžela vojvodu z Edinburghu oficiálne otvorí aj XIV. paralympijské hry 29. augusta na Olympijskom štadióne v Stratforde. Doteraz bola potvrdená iba jej účasť na slávnostnom zahájení olympiády.


Šéf organizačného výboru Sebastian Coe v tejto súvislosti vyhlásil: "Tento rok v lete budeme hostiť najväčšie paralympijské hry v dejinách a ich slávnostné otvorenie bude fantastická udalosť.Tieto hry budú bezpochyby prejavom mimoriadnej hrdosti nášho národa a je príznačné, že Jej Veličenstvo nás v tomto plne podporí“. Svoju radosť z rozhodnutia kráľovnej vyjadril aj prezident IPC Sir Philip Craven.


Stane sa tak vôbec po prvýkrát v histórii, že hlava Britského spoločenstva národov bude otvárať paralympiádu, hoci niektorí členovia kráľovskej rodiny sa už tohto aktu zúčastnili aj v minulosti. Napríklad v roku 1984, kedy sa paralympijské hry konali súbežne v New Yorku a Stoke Mandeville, akciu v rodisku hier otváral princ Charles. Za zmienku stojí tiež fakt, že na druhej strane Atlantiku sa tejto úlohy zhostil vtedajší prezident USA Ronald Reagan. Kráľovná sa zatiaľ zúčastnila na jedinom otváracom ceremoniáli – boli to OH 1976 v Montreale.


 Slovenským curlerom by už ZPH Soči 2014 nemalo uniknúť!

Včera popoludní sa vrátili z kórejského Chuncheonu slovenskí zdravotne postihnutí reprezentanti v curlingu na vozíku, ktorí pri svojom prvom historickom štarte na majstrovstvách sveta obsadili v silnej konkurencii tradičných účastníkov výborné 4. miesto. Zverenci trénera Františka Pitoňáka v rozhodujúcom súboji o bronzovú medailu prehrali s Čínou 4:7.


"S výnimkou piateho endu to bol vyrovnaný zápas, v ktorom sme s vysokým favoritom veľmi dlho držali krok. Piata hra nám však nevyšla a prehrali sme ju 0:3. To bol rozhodujúci moment celého stretnutia,“ komentoval zápas o bronz vedúci slovenskej výpravy a tréner v jednej osobe František Pitoňák.Napriek prehre sa slovenský výber svojím konečným umiestnením postaral o najväčšiu senzáciu šampionátu v Ázii. Kvarteto Radoslav Ďuriš z Dubnice nad Váhom (skip), Monika Kunkelová z Nitry, Branislav Jakubec z Piešťan a Dušan Pitoňák z Tatranskej Štrby si len v decembri 2011 vybojovalo na kvalifikačnom turnaji vo fínskom stredisku Lohja prvýkrát v histórii účasť medzi svetovou elitou.Novici na svetovom šampionáte v základnej fáze zdolali všetkých troch medailistov z minuloročného šampionátu v Prahe - Kanadu, Škótsko i Nórsko. "Rozhodujúcim duelom, ktorý nám otvoril cestu k senzačnému postupu medzi štyri najlepšie kolektívy, bol už prvý súboj s Nórskom, bronzovým tímom z predošlého svetového šampionátu, ktorý sme vyhrali," priznal František Pitoňák a pokračoval: "Po tomto prvom triumfe nám všetci gratulovali, nechceli veriť, že pre nich totálne neznáme družstvo si poradilo s medailistom z uplynulých MS. Potom sa naši súperi a ich funkcionári a tréneri nestačili diviť, lebo k prvému víťazstvu sme pridali druhé, tretie, štvrté - až ich napokon bolo neskutočne veľa - sedem.""Týmto umiestnením sme si utvorili reálny základ pre účasť na zimnej paralympiáde…

 EP Špindlerův Mlýn: Krako aj France na druhých miestach

V druhom preteku šiesteho kola Európskeho pohára - slalome -  obsadil medzi zrakovo postihnutými Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom druhé miesto za Poliakom Krezelom. Ďalší Slovák Daniel Cintula bol tretí. Na výbornom druhom mieste skončil medzi telesne postihnutými Martin France.


Michal Beladič s navádzačom Filipom Švidroňom preteky nedokončili. Medzi zrakovo postihnutými ženami triumfovala Henrieta Farkašová (so zaskakujúcim navádzačom Marošom Hudíkom), Petra Smaržová skončila v kategórii telesne postihnutých žien tretia.

Preteky v Špindlerovom Mlýne nepriaznivo ovplyvnilo upršané počasie a sobotňajší obrovský slalom napokon organizátori zrušili.


MS curling: Slovensko skončilo na štvrtom mieste

V rozhodujúcom súboji o bronz prehrali naši reprezentanti s Čínou 4:7. "S výnimkou piateho endu to bol vyrovnaný zápas, v ktorom sme s favoritom držal krok. Piata hra nám však nevyšla a prehrali sme ju 0:3. To bol rozhodujúci moment celého stretnutia,“ skomentoval zápas tréner František Pitoňák. Majstrom sveta sa stal tím Ruska.


Napriek prehre sa slovenský výber svojím 4. miestom postaral o najväčšiu senzáciu šampionátu. Kvarteto Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák si len v decembri minulého roka vybojovalo na kvalifikačnom turnaji vo fínskom stredisku Lohja prvýkrát v histórii účasť medzi elitou. V základnej fáze zdolali všetkých troch medailistov z minuloročného šampionátu v Prahe - Kanadu, Škótsko i Nórsko. Týmto umiestnením si utvorili reálny základ pre svoju účasť na zimnej paralmypiáde v Soči 2014. "My sme sem išli s cieľom udržať sa v elitnej skupine, čo znamenalo skončiť do ôsmeho miesta, aby sme nemuseli opäť hrať kvalifikáciu. To bol náš veľký tajný sen. Postupne s dosahovanými víťazstvami naše ambície rástli. Myslím si, že môžeme odchádzať so vztýčenými hlavami,“ dodal F. Pitoňák.Jeho zverenci v základnej skupine vyhrali šesť zápasov, siedme víťazstvo v baráži pre nich znamenalo postup medzi najlepšie kvarteto planéty. Tam potom dvakrát prehrali s Čínou. Ich celková bilancia na MS bola 7 víťazstiev a 5 prehier. Titul si vybojovalo Rusko, ktoré vo finále deklasovalo domácu Kórejskú republiku 9:1. Pre Rusko je to vôbec prvá medaila z MS v histórii šampionátov.Výsledky zápasov o konečné umiestnenie:    zápas o 3. miesto: Slovensko - Čína 4:7 - ukončené po 7. ende    finále: Kórejská republika - Rusko 1:9 - ukončené po 7. ende    Konečné poradie: 1. Rusko, 2. Kórejská republika, 3. Čína, 4. SLOVENSKO, 5. USA, 6. Švédsko, 7. Kanada, 8. Škótsko,…

Lyžovanie: U susedov triumf Kraka aj Farkašovej

V Špindlerovom Mlýne sa včera začalo šieste kolo Európskeho pohára a Slovensko opäť dosiahlo výborné výsledky.V Super G zrakovo postihnutých zvíťazili Jakub Krako a Henrieta Farkašová, Michal Beladič skončil druhý a Miroslav Haraus tretí. Martin France pridal výborné tretie miesto medzi telesne postihnutými.


Pôvodne mala byť počas prvého dňa pretekov na programe okrem Super G aj superkombinmácia. Kvôli nepriaznivému počasiu napokon povolili organizátori iba jeden pretek Super G, po ktorom si slovenskí zjazdári upevnili svoje výborné postavenie v pretekoch EP. Dnes je na programe slalom.


 MS curling: Slováci podľahli Číne, zajtra hrajú o bronz

Slovenskí curleri podľahli v prvom play – off zápase Číne 2:7 a v sobotu budú hrať „malé finále“ o bronzové medaily. Čína dostala vďaka tomuto víťazstvu právo vyzvať porazeného zo súboja dvoch najlepších tímov základnej časti Rusko. Keďže tento zápas prehrala, v súboji o tretie miesto bude opäť našim súperom. Vo finále sa stretnú Kórea s Ruskom.


V základnej časti hralo 10 tímov systémom každý s každým. Prvé štyri postúpili do play – off (Slovensko po dodatkovom zápase s USA). V play – off sa najskôr stretáva prvý s druhým a tretí so štvrtým tímom základnej časti. Víťaz zápasu 1 -2 ide prianmo do finále. Porazený dostáva šancu na reparát v súboji s víťazom zápasu 3-4.  


Výsledky:
Zápas o postup do semifinále:
Čína - Slovensko 7:2 - ukončené po 7. ende

Zápasy o postup do finále:
Rusko - Kórejská republika 4:5 - po nadstavenom 9. ende

Čína – Rusko 2:3

(vg, SITA)


 Curling: Slovensko hrá zajtra o medaily!

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku síce prehrala vo svojom poslednom dueli základnej fázy MS v kórejskom Chuncheone s domácim výberom 3:14, ale v dodatkovom zápase zdolala USA 7:5 a obsadila konečné 4. miesto. Zajtra sa stretne v súboji o postup do semifinále s treťou Čínou, ktorú v základnej skupine zdolala 6:5.


Slováci i Američania mali v konečnom účtovaní rovnaký počet bodov za šesť víťazstiev a tri porážky, preto bolo potrebné odohrať ešte dodatkový vzájomný duel. Po obrovskej dráme napokon Slovensko zvíťazilo, keď o svojom triumfe rozhodlo až v nadstavenom deviatom ende. Američanom sme tak vrátili prehru zo základnej fázy, kde sme prehrali 2:8. Slováci sa postupom do play-off postarali ako nováčikovia o najväčšiu senzáciu šampionátu. "Nedokážem popísať, čo cítim a ako som hrdý na svoj ​​tím," povedal tréner František Pitoňák. "Prišli sme sem všetkým ukázať, čo vieme o curlingu a ako dokážeme hrať. Dúfame, že sa nám to podarilo a sme veľmi radi, že sme to dotiahli až do tejto fázy šampionátu“.Kvarteto Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák sa stretne v piatok s Čínou o 1.30 SEČ. Víťaz tohto zápasu bude bojovať s porazeným z druhej dvojice (Kórea – Rusko) o účasť vo finále. Výsledky - 9. kolo: Slovensko - Kórejská republika 3:14 - ukončené po 7. ende Nórsko - Čína 3:6 - ukončené po 7. ende Rusko - Taliansko 7:4 - ukončené po 7. ende Švédsko - Škótsko 8:4 USA - Kanada 5:7 - po nadstavenom 9. ende Eliminačný zápas o postup do play-off: Slovensko - USA 7:5 - po nadstavenom 9. endeKonečné poradie základnej časti: 1. Kórejská republika, 2. Rusko, 3. Čína (všetci 7 víťazstiev a 2 prehry), 4. Slovensko, 5. USA (obaja 6 - 3), 6. Švédsko, 7. Kanada, 8. Škótsko (všetci 3 - 6), 9. Nórsko (2 - 7), 10. Taliansko (1 - 8)…