Podporte Henrietu Farkašovú v ankete „Slovenka roka 2011“

Paralympijský šport má opäť svoju kandidátku na titul „Slovenka roka 2011“. V športovej kategórii  sa oň bude uchádzať trojnásobná zlatá medailistka z Vancouvru a šesťnásobná majsterka sveta v zjazdovom lyžovaní Henrieta Farkašová spolu s tenistkou Danielou Hantuchovou a lyžiarkou Veronikou Zuzulovou.


Svoj hlas môžete dať Henriete aj na tejto webovej stránke:

http://zenskyweb.sk/index.php/slovenka-roka/slovenka-roka-hlasovanie

Galavečer, na ktorom predstavia víťazky jednotlivých kategórií ankety, ako aj víťazku s najvyšším počtom hlasov, sa uskutoční 23. mája v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.


Lignano: štyri slovenské medaile v singloch 

Súťažou jednotlivcov sa v talianskom Lignano-Sabbiadoro začal stolnotenisový turnaj telesne postihnutých športovcov LIGNANO MASTERS OPEN 2011, na ktorom sa zúčastňuje približne 400 najlepších hráčov sveta. Slovensko vybojovalo zatiaľ dve zlaté (Riapoš, Kánová), jednu striebornú (Barbušová) a jednu bronzovú medailu (Revúcky).


Ján Riapoš si v kategórii TT2 poradil s Rakúšnaom Ruepom (3:1), Rastislav Revúcky zdolal v rovnakej skupine postihnutia v súboji o tretie miesto Francúza Menellu. Alena Kánová porazila vo finále svojej kategórie Švédku Ahlquistovú a Oľga Barbušová nestačila v TT8 iba na svoju tradičnú premožiteľku Kamkasomphouovú z Francúzska.

Turnaj (trvá od 22. do 27. marca) so 40 faktorom je zároveň aj súčasťou kvalifikácie na PH 2012 v Londýne, čomu zodpovedá aj konkurencia. O letenky do Londýna na ňom bojuje aj 11 hráčov zo Slovenska. Dnes sa začína súťaž družstiev. „Veríme, že sa nám medailovú zbierku ešte podarí rozšírit“, povedal z dejiska  LIGNANO MASTERS OPEN 2011 J. Riapoš.  


 SPV sa dištancuje od tendenčnej reportáže na TA3

Televízia TA3 odvysielala dňa 15. marca 2011 reportáž, v ktorej odzneli skreslené a zavádzajúce informácie ohľadom výstavby Paralympijského centra (PC) v Piešťanoch a štátnej dotácii na túto stavbu ako z úst reportérov TA3, tak aj hovorkyne ministerstva školstva Miriam Žiakovej. Túto informáciu potom prevzali aj niektoré denníky.   


Ministertsvo financií SR zrušilo dňa 10. júla 2010 výsledky kontroly MŠ SR na Slovenskom paralympijskom výbore (SPV) z roku 2007 a správne konanie teda nebolo ukončené. Následne vo februári 2011 vykonala na SPV kontrolu  Správa finančnej kontroly a svojim rozhodnutím zo dňa 25. 2. 2011 potvrdila, že SPV nepochybil  pri zúčtovaní dotácie na PC Piešťany, ako sme to celý čas tvrdili!Reportáž tieto skutočnosti nereflektovala, naopak doslova v nej odznelo: Martin Linhart, reportér TA3: "Čisté svedomie nemá podľa rezortu školstva ani Paralympijský výbor. Milión eur, ktoré dostal od štátu mal použiť na rekonštrukciu haly, ktorá tu stála. Zväz za ne však vykúpil pozemky od mesta." Miriam Žiaková, hovorkyňa Ministerstva školstva: "Tieto peniaze mali byť vrátené naspäť na účet. Do dnešného dňa vrátené neboli."SPV opätovne zdôrazňuje, že na základe konečného rozhopdnutia Správy finančnej kontroly nemá vrátiť do štátneho rozpočtu žiadny milión eur (!). Naopak, podnikne všetky kroky na očistenie svojho dobrého mena  voči osobám, ktoré ho napriek neukončenému správnemu konaniu od roku 2007 vytrvalo poškodzovali.SPV bude brániť svoje práva aj proti vysielateľovi, ktorý napriek vyššie uvedeným skutočnostiam odvysielal túto skreslenú a tendenčnú reportáž. Zároveň požiadal vedenie MŠVVŠ SR o vyjadrenie ku nekompetentnému stanovisku svojej hovorkyne.

 Triumfy športovcov SZTPŠ v zahraničí

Jozef  Felix vyhral dvohru aj štvorhru na Megafon Dream Cupe v tenise na vozíku v ruskom St. Peterburgu. Alena Kánová vyhrala súťaž jednotlivcov na Hungarian Open v stolnom tenise, ktorý sa konal v maďarskom Egeri. V súťaži družstiev skončila druhá, rovnaké umiestnenie vybojovala aj Oľga Barbušová medzi stojacimi ženami.


Felix ako nasadená jednotka potvrdil svoju kvalitu a vo finále si poradil s domácim hráčom L. Ševčikom v dvoch setoch 6:2, 6:4. Potom spolu so svojim finálovým súperom vyhrali aj štvorhru proti páru Golovin/Poljatykin 6:1, 6:2.

Menej sa na turnaji vo švajčiarskom Biel-Bienne darilo súčasnej slovenskej jednotke v tenise na vozíku Dávidovi Chabrečkovi. Ako nasadená osmička turnaja dostal v prvom kole za súpera Poliaka T. Kruszelnického a podľahol mu v dvoch setoch 2:6, 1:6. Treba však podotknúť, že Kruszelnicki je bývalá svetová trojka a stal sa aj víťazom tohto halového turnaja. Chabreček nakoniec vyhral Consolation a pripísal si body do svetového rebríčka. Spolu so Švajčiarom von Daenikenom sa vo štvorhre dostal do semifinále.

V Egeri zvíťazila Kánová v skupine TT3 a v družstvách skončila druhá s nórskou spoluhráčkou Femtehleyovou v súťaži skupín  TT1 – TT5. Barbušová obsadila druhé miesto v skupine TT8. Slovenskú výpravu doplnili na Hungarian Cupe ešte nádejní hráči Martin Polkoráb a Martin Barbierik v TT1, v skupine TT6 sa predstavil Gabriel Csémy. Najviac sa darilo Martinovi Polkorábovi, ktorý skončil na štvrtom mieste v dvojhre TT1. Najbližšie sa naša už kompletná reprezentácia predstaví na turnaji v talianskom Lignano v dňoch  22. až 27.marca.


 Ladislav Gáspár sa rozlúčil s paralympijskou kariérou

Paralympijský víťaz a Atén 2004 a slovenský Paralympionik desaťročia 1994 - 2004 ukončil svoju bohatú kariéru počas III. ročníka podujatia „Ping pong bez bariér“ v exhibičnom zápase so slovenským reprezentantom Zoltánom Lelkešom. Z rúk predsedu SPV Jána Riapoša prevzal pri tejto príležitosti poukaz na týždňový pobyt v zariadení partnera SPV Kúpeľov Piešťany.


Štyridsaťjedenročný rodák zo Šiah a účastník štyroch paralympiád sa po 34 sezónach súťaženia rozhodol odísť spoza zeleného stola a prenechať miesto mladším a lepším. Ako pripomenul moderátor utorkového podujatia Stano Ščepán, na čerstvo uvoľnené miesto po L. Gáspárovi môžu prísť mladší, ktorí však budú mať čo robiť, aby sa mu vyrovnali.
Ladislav Gáspár reprezentoval Slovensko od roku 1993 na všetkých významných európskych a svetových podujatiach. Na PH 2004 v Aténach si vybojoval zlato v dvojhre. Je držiteľom dvoch strieborných a dvoch bronzových medailí z PH 1996 v Atlante a PH 2000 v Sydney, na MS telesne postihnutých 2002 na Taiwane získal titul majstra sveta v súťaži družstiev a v roku 2006 vo švajčiarskom Montreaux na MS telesne postihnutých sa stal vicemajstrom sveta v individuálnej súťaži. Ladislav Gáspár je tiež majstrom Európy z rokov 1995 a 1997. "Už po paralympiáde v Aténach som mal pocit, že som mal s aktívnou činnosťou v najlepšom skončiť. Dlho som nad tým rozmýšľal, ale nejako som nedokázal urobiť ten rozhodujúci krok. Pokračoval som ďalších šesť rokov a teraz už definitívne prišiel čas, aby som sa rozlúčil s reprezentáciou," povedal.


 „Ping pong bez bariér“ pripomenul blížiaci sa Londýn 2012

Stolnotenisová halu na Černockého ulici v Bratislave-Rači bola včera dejiskom 3. ročníka športovo-spoločenského podujatia pod názvom "Ping pong bez bariér" , v rámci ktorého si zmerali sily za zeleným stolom slovenskí paralympionici s vysokoškolákmi zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave, pracovníkmi britskej ambasády, zástuúpcami partnerov SPV, médií a ďalšími hosťami.


Podujatie sa konalo 500 dní pred začiatkom OH a PH 2012 v Londýne, takže všetci čestní hostia turnaja sa zmienili o blížiacich sa športových sviatkoch. Hovoril o nich aj rodák z Londýna a súčasný chargé d´affaires Veľvyslanectva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Dominic Schroeder, o svojich športových ambíciách na PH 2012 v Londýne niečo prezradil aj anglicky reprezentant v stolnom tenise telesne postihnutých Scott Robertson a jeho tréner Gorazd Vecko. O smelých športových ambíciách Slovákov na OH a PH 2012 v Londýne sa zmienili aj člen Výkonného výboru SOV a predseda Slovenského stolnotenisového zväzu Zdenko Kríž a generálny sekretár SPV Samuel Roško.
   Až po nich sa za 14 stolmi dostalo k slovu 16 trojčlenných zmiešaných družstiev. Tie organizátori zložili z prítomných účastníkov, ktorí sa prihlásili na turnaj s výstižným mottom: "Nehľadaj rozdiely, nájdi to, čo máme spoločné...hraj." (SITA, vg)


 Dnes sa koná Ping pong bez bariér

Stolnotenisová hala na Černockého 6 v Bratislave - Rači bude dnes od 13, 30 h. dejiskom III. ročníka športovo – spoločenského podujatia „Ping pong bez bariér“, ktoré organizujú SPV, Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku, Strojnícka fakulta STU v Bratislave a Študentský cech strojárov SjF STU Bratislava.


Podujatie sa koná pri príležitosti 500 dní do otvorenia OH a PH v Londýne 2012 a zúčastnia sa ňom študenti STU, slovenskí paralympionici, zástupcovia ich partnerov, médií, pracovníci ambasády a další hostia. Akciu bude moderovať dvojica Alena Heribanová – Stano Ščepán.


Goalball otestuje ako prvý londýnske športoviská  

Goalball bude prvým športom, ktorý otestuje pripravenosť Londýna na PH 2012. Stane sa tak začiatkom decembra počas medzinárodného turnaja žien v Handball Arene v Olympijskom parku. Z 20 športov, ktoré budú na programe PH 2012, bude športoviská testovať ešte ďalších päť – lukostrelba, atletika, boccia, tenis a rugby na vozíku.


Podmienky na ostatných športoviskách preveria pred ostrým štartom paralympiády olympionici. Predseda organizačného výboru Sebastian Coe vyhlásil, že aj tieto generálky  majú prispieť k tomu, aby všetky športoviská boli v čase príchodu najlepších olympionikov a paralympionikov sveta dokonale pripravené.


MS 2012 v curlingu na vozíku bude hostiť kórejský Chuncheon

Svetovú elitu v curlingu vozičkárov privítala nedávno pražská hala Roztyly. Dejiskom majstrovstiev sveta 2012 bude mesto Chuncheon v Kórejskej republike. U susedov naša reprezentácia chýbala, do Kórei povedie cesta opäť cez kvalifikáciu vo fínskom Lohja.


Tam sa v závere roka pokusí náš tím o úspešný reparát. Jedným z krokov k tomuto cieľu bola aj nedávna spoločná príprava s tímom USA v Ružinove. Po dohode trénerov  bola zvolená  konfrontácia v dvoch až troch  za sebou nasledujúcich zápasoch v priebehu dvoch dní, kde bolo možné rôznym spôsobom obmieňať  hráčov a modelovať taktiku. Okrem samotných zápasov došlo najmä k výmene skúseností z oblasti prípravy,  realizácie tréningov či  účasti na turnajoch. „Možnosť konfrontácie s družstvami z najužšej svetovej špičky nie je každodennou realitou a preto takýto spôsob prípravy je jednou z nejefektívnejších foriem budovania kvalitného reprezentačného základu“, zdôraznil tréner Milan Kališ.

Slovenský tím sa prehupol do druhej polovice sezóny. V marci ho čaká v Prahe ďalšie  kolo prvého ročníka spoločnej vozičkárskej ligy s českými a poľskými družstvami. Okrem toho hrá už štvrtý rok za sebou II. ligu mužov na Slovensku, kde dvakrát skončil v konfrontácii so zdravými curlermi na treťom a raz na štvrtom mieste.

Záujemcovia o curling na vozíku si ho budú môcť opäť vyskúšať v dňoch 14. – 15. apríla alebo 12. – 13. mája v curlingovej hale v  Bratislave - Ružinove. Viac informácií nájdete na www.wcc.sk.


Slovenskí boccisti víťazne v Holandsku

Pár Róbert Ďurkovič – Martin Strehársky zvíťazil v kategórii BC 4 na medzinárodnom turnaji v boccii, ktorý sa v dňoch 18. – 19. februára uskutočnil v holndskom Kerkdrieli. Zlaté medaily  si vybojovali v konkurencii pretekárov zo 17 krajín. Turnaj bol prípravou na najdôležitejšie tohtoročné podujatie  Svetový pohár, ktorý sa bude konať v auguste  v Belfaste.


„V prvom hracom dni vyhrali svoju skupinu a v druhom porazili postupujúcich súperov. Ich presvedčivý výkon zožal veľký úspech“, komentoval vystúpenie svojich zverencov tréner Martin Gabko. Ďurkovič aj Strehársky štartovali na dvoch paralympiádach – 2004 Atény a 2008 Peking. V tomto roku absolvujú okrem Belfastu aj ďalšie kvalifikačné turnaje pre PH 2012 v Londýne.