Finále SP: Farkašová už vedie v celkovom poradí

Zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová zvíťazila vo všetkých štyroch disciplínach finále Svetového pohára v kanadskej Panorame a v celkovom hodnotení predbehla Rusku Francevovú. Výborne si počínal aj jej tímový kolega Miroslav Haraus,  ktorý si pripísal na konto dve víťazstvá a jedno druhé miesto.

Výsledky:

14. marca

Super G 1

Zrakovo postihnuté ženy: 1. miesto Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová)

Zrakovo postihnutí muži: 4. miesto Miroslav Haraus (navádzačka Mária Zatovičová)

2. miesto: Haraus

Pretekárov ešte čaká obrovský slalom a slalom. V celkovom poradí o Veľký krištálový glóbus vedie H. Farkašová s 1180 bodmi pred A. Francevovou (1160 bodov).

Úspechy slovenských plavcov v maďarskom Egeri

Výprava slovenských zdravotne postihnutých plavcov získala na Otvorených majstrovstvách Maďarska v Egeri (9. – 11. marca) spolu 26 medailí. Najúspešnejšou našou pretekárkou bola Patrícia Ščasnárová so ziskom siedmych zlatých medailí zo siedmych disciplín. Päť najcennejších kovov pridala Kristína Kimličková. Súťažilo sa v kategóriach seniori, juniori a deti.

Ako uviedla trenérka Daniela Šipošová, tieto preteky sa nielenže započítavajú do rankovej listiny IPC, ale zároveň boli aj kvalifikačnými pretekmi o účasť na PH 2012. Slovensko reprezentovali plavci z Centra športu talentovanej telesne postihnutej mládeže v Bratislave (CŠTTPM) Jadranka Marič (vozíčkářka), Kristína Kimličková, Dominika Praženicová, Adam Riečičiar (vozíčkár) a Patrícia Ščasnárová s Viktorom Keménym zo Zväzového centra.

Okrem Slovákov a domácích pretekárov štartovali v Egeri aj plavci z Rakúska, Českej republiky, Rumunska a Bieloruska.

V otázke spojenia olympiád a paralympiád je svet rozdelený

Prieskum ukázal, že celosvetová verejnosť je rozdelená v otázke, či by v budúcnosti malo dôjsť k spojeniu OH a PH. Objednal si ho BBC World Service u spoločnosti GlobeScan, ktorá na vzorke 10 294 ľudí v 19 krajinách zistila, že síce 47 percent respondentov je za zlúčenie, ale 43 percent jednoznačne trvá na separátnom organizovaní hier.

Nie je prekvapením, že najnegatívnejší postoj k otázke zlúčenia bol zistený v krajinách dvoch najväčších medailových zberateľov z paralympiád -  Číne a USA. Prídali sa však aj ďalšie paralympijské veľmoci ako sú Rusko, Kanada, Veľká Británia či Austrália, ale aj Indonézia a Pakistan. Na opačnú stranu barikády sa zaradili Čile, Francúzsko, Španielsko, Peru, Mexiko, Turecko, Egypt, Keňa, Nigéria a India.

Šéf GlobeScanu Doug Miller uviedol: "Výsledky prieskumu ukazujú, že integrácia olympiád a paralympiád by bola kontroverzným rozhodnutím, nakoľko najmä štáty s najväčším podielom paralympijských medailí sa vyslovili jednoznačne proti“.

PH 2012: päť miesteniek pre slovenských cyklistov

Na základe výsledkov dosiahnutých v rokoch 2010 a 2011 si slovenské družstvo zdravotne postihnutých cyklistov vybojovalo päť miesteniek (tri mužské a dve ženské) na Paralympijské hry 2012 v Londýne. Oznámila to medzinárodná cyklistická federácia UCI.

„Na dve miesta, konkrétne v handbike skupinách MH1 a WH2, sa uplatňuje tzv. ring fenced systém, tj. na PH musíme tieto skupiny obsadiť. V MH1 by mal v Londýne štartovať Rastislav Tureček a vo WH2 Anna Oroszová. Zvyšné tri  miesta sa rozdelia na základe schválených nominačných kritérií. V príprave na PH sú tandemisti Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom  (skupina MB – zrakovo postihnutí), Jaroslav Švestka (MC2 – nadkolenná amputácia) a Simona Matičková (WT1 – stavy po detskej mozgovej obrne)“, uviedol reprezentačný tréner cyklistov Branislav Režňák.

Salt Lake City si pripomína 10. výročie konania ZPH

Metropola Utahu si v tomto týždni pripomína desať rokov od konania VIII. zimných paralympijských hier, ktoré výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez opisuje aj s odstupom rokov ako fenomenálne. „Bolo skvelé vidieť ako organizačný výbor integroval olympiádu s paralympiádou“, dodal.

V dňoch 7. – 18. marca 2002 súťažilo na miestnych športoviskách 416 športovcov z 36 krajín. Hoci ich počet bol nižší ako štyri roky predtým v Nagane (571), záujem divákov i médií bol enormný a pomohol dostať paralympijský šport opäť na vyššiu úroveň. O veľkom záujme svedčí aj fakt, že pôvodných 225 tisíc vstupeniek nestačilo a dodatočne bol navýšený ich počet až na 248 tisíc.

Najväčšou hviezdou ZPH 2002 bola nemecká lyžiarka Verena Bentele, ktorá v severských disciplínach získala až štyri zlaté medaile. „Veľmi sa mi tu páčilo. Najmä otvorení ľudia, ako aj obrovský počet divákov a dobrovoľníkov“, spomína. Podobné pocity opísal aj Sylvester Flis, ktorý bol ústrednou postavou víťazného amerického tímu v hokeji na sánkach. „Diváci v hľadisku a ich povzbudzovanie – to je pre mňa nezabudnuteľný moment na celý život“.

Slovensko získalo na týchto hrách celkovo deväť medailí, z toho tri strieborné a šesť bronzových a skončilo v celkovej bilancii krajín na 20. mieste.

Salt Lake City teraz zvažuje kandidatúru na usporiadanie zimných olympijských a paralympijských hier v roku 2022, pretože väčšinu potrebných zariadení má k dispozícii.

Pohár v halovej lukostreľbe ovládli Kežmarčania

Za účasti 101 strelcov z takmer všetkých klubov Slovenska sa cez víkend v kežmarskej mestskej športovej hale konalo piate kolo Slovenského pohára v halovej lukostreľbe, ktorého súčasťou bol aj slovenský šampionát v lukostreľbe telesne postihnutých športovcov.

Kežmarčania dokonale využili domáce prostredie a jedenásťkrát vystúpili na medailové pódium. Darilo sa im aj v rámci Majstrovstiev Slovenska v halovej lukostreľbe telesne postihnutých športovcov. Olympijský luk mužov vyhral Ivan Šimo, Peter Kaščák sa stal víťazom kladkového luku pred Marcelom Pavlíkom z Košíc a ďalším Kežmarčanom Mariánom Marečákom. Informujú Podtatranské noviny.

SP Winter Park: Triumf Henriety Farkašovej v slalome

V poslednej disciplíne pretekov Svetového pohára vo Winter Parku si zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová pripísala na konto víťazstvo v slalome. V rovnakej kategórii mužov skončil Miroslav Haraus na treťom mieste, Petra Smaržová bola medzi telesne postihnutými stojacimi ženami štvrtá. Zajtra sa začína v kanadskej Panorame finále Svetového pohára.

H. Farkašová znížila po triumfe v slalome náskok Rusky Francevovej v celkovom hodnotení SP a pred posledným seriálom pretekov stále živí šancu na zisk veľkého glóbusu. Naopak, zväčšil sa odstup medzi treťou Corradiniovou a P. Smaržovou, bronzovú priečku si s veľkým bodovým odstupom od pretekára na štvrtom mieste naopak udržiava M. Haraus.

Z Winter Parku v americkom Colorade sa lyžiari presúvajú na posledné dejstvo tohtoročného SP do strediska Panorama, ktoré leží na západe Kanady v štáte Britská Kolumbia, neďaleko hraníc s Albertou. Okrem výborných lyžiarskych podmienok je vyhľadávané najmä kvôli spektakulárnemu výhľadu na Rocky Mountains. Finále sa uskutoční v dňoch 13. – 16. marca.

Winter Park: Trikrát slovenské striebro

V druhom preteku obrovského slalomu Svetového pohára Slováci opäť bodovali. Medzi zrakovo postihnutými skončili na druhých miestach Henrieta Farkašová za Ruskou Francevovou, ako aj Miroslav Haraus, od ktorého bol rýchlejší iba ďalší Rus Redkozubov.

Tretie striebro pridala v kategórii telesne postihnutých stojacich žien Petra Smaržová, ktorá pred seba pustila iba Nemku Andreu Rothfussovú. Dnes je na programe záverečná disciplína - slalom.

Vďaka posledným víťazstvám sa v celkovom hodnotení Svetového pohára dostala Alexandra Francevová (840 bodov) pred Henrietu Farkašovú (780 bodov). Petra Smaržová je priebežne štvrtá, keď na tretiu Talianku Corradiniovú stráca 75 bodov. Medzi zrakovo postihnutými mužmi je Miroslav Haraus tretí a Radomír Dudáš siedmy.

SPD Londýn 2012 - stretnutie

Stretnutie tímu PH Londýn 2012 sa uskutoční v Piešťanoch v dňoch 30.3. - 1.4.2012. Viac info viď v časti "Informácie pre športovcov".

SP lyžovanie: Farkašová a Haraus vyhrali obrovský slalom

V americkom Winter Parku pokračoval prvým obrovským slalomom Svetový pohár v lyžovaní. V kategórii zrakovo postihnutých žien zvíťazila Henrieta  Farkašová pred Ruskou Francevovou, prvenstvo si medzi mužmi vybojoval Miroslav Haraus s navádzačkou Máriou Zatovičovou.

Slovensko bodovalo aj medzi telesne postihnutými, kde v kategórii stojacich žien obsadila Petra Smaržová bronzovú priečku.

Preteky pokračujú druhým obrovským slalomom, poslednou disciplínou bude slalom.

Následne sa lyžiari presunú do kanadskej Panoramy, kde sa v dňoch 13. – 16. marca uskutoční finále SP.