Zo soboty 20.marca je najvýstižnejšia náladovka z kombinácie a fotografia Martina Franceho.


fodfodd


Alpské lyžovanie, superkombinácia – telesne postihnutí – muži: 16. France. Ženy: 6. Smaržová, Chlebáková- diskvalifkovaná.Zrakovo postihnutí – muži: 1. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 6. Holík (Bošeľa). Ženy: 1. Farkašová (Šubrtová).


Aj Farkašová má tretie zlato, Slovensko 11 medailí!

Slovenskí paralympionici získali vo Vancouveri 11 medailí, z nich 6 zlatých! K najúspešnejšiemu slovenskému účinkovaniu v histórii paralympiád prispela ziskom tretej medaily aj zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, ktoré vyhrali záverečnú súťaž v alpskom lyžovaní - superkombináciu.


„Mám tri zlaté, bomba!“ tešila sa spontánne Farkašová. Aj ona - ako Krako - má bilanciu medailí 3 - 1 - 0 a v historickom poradí najúspešnejších slovenských paralympionikov sa dostali do líderskej pozície pred stolného tenistu Jána Riapoša (2 - 1 - 0).

„Sme šťastní, znovu máme medailovú žatvu,“ pripomenula Henrieta, lebo v sobotu získalo Slovensko v Creekside dve zlaté a jednu bronzovú medailu. „Je to skvelý pocit, prežívam krásne okamihy,“ delila sa o dojmy zo svojho posledného vancouverského štartu Farkašová. Vravela, že si štart vychutnávala, chválila divákov, tribúny sa pod zjazdovkou opäť zaplnili.
3zlate
Tri razy zlaté - Henrieta Farkašovás navádzačkou Natáliou Šubrtovou


Slovensko má desať medailí z paralympiády vo Vancouveri a ešte môžu naši reprezentanti zbierku rozšíriť! Jakub Krako získal tretie zlato, keď navádzačom Jurajom Mederom vyhrali superkombináciu. Dvojica Miroslav Haraus – Martin Makovník vybojovala bronz.


Krakov zlatý hetrik vo Whistler Creekside v sobotu rezonoval. Slovenský zjazdár sa ziskom štyroch medailí zaradil medzi najúspešnejších účastníkov paralympiády. „Toto som v živote neočakával! A som rád, že sa to splnilo. Slalom nám sedel, išli sme na istotu,“ povedal 19-ročný žilinský rodák Krako. Aký bol posledný štart? „Najviac mi búšilo srdce zo všetkých štartov. Šiel som z prvej pozície, ale som bol nervózny ako nikdy predtým na tejto paralympiáde,“ dodal Krako a priznal, že myslel na zlatý hetrik a drží palce Farkašovej, aby sa aj jej podarilo získať tretie zlato.
Miroslav Haraus: „Každý bol nervózny na štarte. Do druhého kola sme šli z druhého miesta, škoda, že sme nezískali striebro, ale aj z bronzu sa teším, mám dve medaily. Išli sme trochu opatrnejšie, striebro nám ušlo o trinásť stotín. Vravia o mne, že som stotinový hráč, v prvý deň mi ušiel bronz o šesť stotín...“

VÝSLEDKY SLOVÁKOV NA ZPH, 20. MARCA 2010

Alpské lyžovanie, superkombinácia – telesne postihnutí – muži: 16. France.Zrakovo postihnutí – muži: 1. Krako (navádzač Medera), 3. Haraus (Makovník), 6. Holík (Bošeľa).Henrieta Farkašová môže získať na X. ZPH svoju tretiu zlatú medailu. Po super G – prvom kole superkombinácie - je na čele záverečnej disciplíny alpských súťaží zrakovo postihnutých žien. Pred druhou Kanaďankou Forestovou má slovenská dvojica náskok 71 stotín sekundy.


„Je to tesné. Slalom bude vzrušujúci. Bojujem do konca, ale idem pokojne, uvoľnene. Už si užívam paralympiádu, už opadlo veľké napätie,“ povedala Farkašová pred slalomom – druhou časťou superkombinácie. Na medailu môžu po prvej časti pomýšľať medzi telesne postihnutými aj štvrtá Iveta  Chlebáková a piata Petra Smaržová. Medzi mužmi rovnakej kategórie je France 14.


Na historický titul v paralympijskej premiére superkombinácie vo Whistler Creekside útočia dvaja Slováci. Po super G je na čele Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom, s odstupom 82 stotín sekundy je druhý Miroslav Haraus s Martinom Makovníkom.


„Preteky máme dobre rozbehnuté, všetko sa rozhodne v druhom kole,“ povedal Haraus. Ďalšie poradie Slovákov: 10. Holík (Bošeľa). Druhým kolom je slalom.


Obrimčáková je hrdá na paralympionikov

V predvečer záverečných súťaží v alpských disciplínach zavítala do paralympijskej dediny medzi slovenských reprezentantov Bibiána Obrimčáková, štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR.


„Som na vás hrdá,“ povedala v deň, keď Slováci žiarili na svahu vo Whistler Creekside, kde získali v piatok 19. marca kompletnú medailovú sadu a hrala sa aj hymna na počesť zlatej Henriety Farkašovej a jej navádzačky Natálie Šubrtovej. „Sme malá krajina a takto nádherne ste ju zviditeľnili na celom svete. Viete veľkolepým spôsobom zabojovať aj napriek zdravotnému znevýhodneniu,“ zdôraznila Obrimčáková. „Držím vám palce!“ Odpovedala aj na otázky www.spv.sk súvisiace s jej prítomnosťou na vancouverskej zimnej paralympiáde.Bibiána Obrimčáková so šéfom slovenskej výpavy Samuelom Roškom NIEKOĽKO NAJ BIBIÁNY OBRIMČÁKOVEJ NA PARALYMPIÁDE VO VANCOUVERINajväčšie prekvapenie: Prvá zlatá pre Slovensko, následne ďalšie tri zlaté – a verím, že do konca paralympiády ešte nejaká pribudneNajväčšia emócia: Zhora som sledovala jazdu našej Farkašovej. Videla som ako a zlome trate zvládla skok a ako zvíťazila.Najväčšia radosť: Keď sa vztyčuje vlajka a keď pritom vidím prejavy radosti našich reprezentantov.Najkrajší pocit: Z perfektne pripravených paralympijských hier v Kanade. Hovorilo sa, že letné paralympijské hry v Pekingu nik neprekoná. Vancouver sa im vyrovná. Dokonca sa mi v Kanade páči ešte viac.Najpríjemnejšie stretnutie: So slovenskými rodákmi. Zaujímalo ich, čo je nového na Slovensku, tešili sa, že sme tu a takto šírime dobré meno Slovenska v Kanade.

Prezident SR Gašparovič blahoželá paralympionikom

Prezident SR Ivan Gašprovič zagratuloval telefonicky šéfovi slovenskej misie vo Vancouveri Samuelovi Roškovi k úspechom paralympionikov. "Blahoželám vám k výnimočnej reprezentácii Slovenskej republiky. Som na vás hrdý vo svojom mene i v mene občanov Slovenska,“ povedal prezident Gašparovič.


Z piatka 19. marca je najvýstižnejšia fotografia slovenských medailistov. Naši paralympioinici v tento deň získali tri mediy v super G - zlato, striebro, bronz.


fodnafodnna


Všetci slovenskí medailisti pokope

Aj dekorovanie priamo na svahu má svoje čaro. Vydarený slnečný piatok vo Whistler Creekside vyvrcholil spoločným fotografovaním slovenských medailistov a oslavou dvojnásobnej paralympijskej šampiónky Henriety Farkašovej, ktorej dali chlapi z tímu hobla.


medailisti