Americkí olympionici a paralympionici už v jednej organizácii

Predstavenstvo Olympijskej asociácie USA (United States Olympians Association) schválilo novelu, ktorá umožnila začlenenie paralympionikov do jej organizačnej štruktúry. Zároveň došlo aj k zmene názvu na US Olympians and Paralympians Association a paralympionici dostali aj post jedného viceprezidenta.


“Existujú dve podujatia – olympijské a paralympijské hry. Ale my všetci sme jeden tím USA”, uviedol prezident asociácie Willy Banks. Integrácia umožní  olympionikom a paralympionikom, aby pracovali bok po boku na rôznych organizačných iniciatívach, umožňujúcich napríklad kvalitnejšiu výchovu mladých športovcov.


Cyklistický tandem Janovjak - Mitošinka aj v Prahe víťazne

 V českej metropole sa 25. septembra konalo posledné kolo pretekov UCI Európskeho pohára v cestnej cyklistike zdravotne postihnutých. Vladislav Janovjak s pilotom Robertom Mitošinkom obsadili v skupine B prvé miesto, Jaroslav Švestka bol v C2 druhý a Tivadar Horváth (na snímke vpravo) skompletizoval tretím miestom v kategoórii C5 zbierku slovenských medailí.


Výborne sa prezentoval aj nový nádejný tandem Juraj Práger – Konštantín Kocian, ktorý na svojich prvých pretekoch Európskeho pohára obsadili skvelé štvrté miesto. Patrik Chlebo sa kvôli chorobe pretekov nemohol zúčastniť.

Organizátori pripravili ťažkú členitú trať s náročným cieľovým stúpaním, ktorá viedla ulicami v okolí strahovského štadióna. S nástrahami trate si najlepšie poradili V. Janovjak s R. Mitošinkom, ktorí v závere prešpurtovali českú dvojicu Moflar – Chyba a za sebou nechali aj paralympijských víťazov z Pekingu, poľský tandem Zajac - Flak.

Podujatie bolo súčasťou najstarších a najnáročnejsích klasických jednorazových pretekoch profesionálov v Českej republike Praha – Karlovy Vary – Praha a boli zorganizované na veľmi vysokej úrovni. Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Paralympionici opäť testovali svoje schopnosti na divokej vode

Čunovský areál Divoká voda bol 23. septembra dejiskom tradičného raftingu SPP. Spolu s našimi úspešnými vodákmi a zástupcami generálneho partnera SPP nasadli tentokrát do člnov športovci Jakub Krako, Michal Beladič, Martin France, Veronika Vadovičová a tréner Dušan Šimo, za sekretariát SPV Samuel Roško, Peter Hamaj a Dáša Rezníčková.


Na výstave Non-Handicap aj autogramiáda našich športovcov

V rámci výstavy Non-Handicap v bratislavskej Inchebe sa vo štvrtok 23. septembra konala v stánku AV Mobilita (partner slovenských paralympionikov) autogramiáda, na ktorej sa zúčastnili Veronika Vadovičová, Robert Ďurkovič, Martin France, Michal Beladič, Jakub Krako a reprezentačný tréner zjazdárov Dušan Šimo.  


Non-Handicap – výstava pre zdravotne postihnutých ľudí - sa konala v dňoch  23.- 25. septembra ako súčasť medzinárodných výstav zameraných na zdravotníctvo: Slovenské dentálne dni, Slovmedica a Non-Handicap. Komplex zdravotníckych výstav na ploche 6 200 m2 predstavuje ponuku vyše 120 vystavovateľov z ČR, Číny, Lichtenštajnska, Maďarska, Nemecka, Rumunska, Švajčiarska, Talianska a Slovenska.


Najviac medailí zo Slovakia Cupu v plávaní pre Kazachstan

Najlepšie výkony z našich plavcov predviedli paralympioničky Viera Mikulášiková a Karin Petrikovičová, medzi mužmi Roman Buchta a Viktor Kemény v juniorskej kategórii. Podujatie bolo zároveň otvorenými majstrovstvami SR v plávaní telesne, zrakovo a mentálne postihnutých športovcov.


V dňoch 18.- 19. septembra sa uskutočnil v 50 metrovom bazéne na bratislavských Pasienkoch už 32. ročník plaveckých pretekov SLOVAKIA CUP 2010, ktoré boli zároveň aj  otvorenými majstrovstvami SR v plávaní telesne, zrakovo a mentálne postihnutých športovcov skupín S1 - S14. Štartovalo 61 pretekárov zo 7 štátov - Bieloruska, anglického klubu Colchester Phoenix, ČR - USK Praha, Kazachstanu, Rumunska, Iránu a 8 domácich klubov: ŠK IAMES Bratislava, Lokomotíva Štart Poprad, PK Nové Zámky, MPK Dolný Kubín, ŠK Altius Bratislava, ŠK PZ Košice, ŠKTPŠ Integrosport Dubnica nad Váhom a J&T Bratislava.Podujatie malo dobrú úroveň aj napriek tomu že sa konalo po MS v Endhovene a bolo len na začiatku sezóny hneď po letných prázdninách. Celkovo v týchto pretekoch zvíťazili plavci z Kazachstanu, ktorí získali spolu 39 medailí - z toho 14 zlatých, 15 strieborných a 10 bronzových. Na druhom mieste skončili plavci z USK Praha s celkovým súčtom 22 medailí (9-6-7). Tretie miesto patrilo anglickému  Colchester Phenix so ziskom 9 medailí (7-0-2).Najhodnotnejší ženský výkon zaplávala Viera Mikulášiková (J&T Bratislava) v disciplíne  50 m prsia, kde časom 42.01 s. získala 617 bodov. V kategórii junioriek bol najhodnotnejší  bodový výkon v disciplíne 50 m znak (36.26 s.) s počtom bodov 721 (čo bol zároveň aj najhodnotnejší ženský a slovenský výkon). Z Na konto si ho pripísala zrakovo postihnutá paraolympionička a strieborná medailistka z nedávnych MS v Eindhovene - Karin Petrikovičová (ŠK…

V bazéne na Pasienkoch si zmeria sily 61 plavcov  

Počas víkendu sa na bratislavských Pasienkoch uskutoční ďalší ročník Slovakia Cupu v plávaní zdravotne postihnutých športovcov. Na podujatí bude štartovať 61 plavcov zo siedmych krajín – SR, ČR, Veľká Británia, Bielorusko, Kazachstan, Irán a Rumunsko.


Najväčšie zastúpenie bude mať Slovensko, chýbať nebude ani medailistka z nedávnych MS v Eindhovene Karin Petrikovičová. Súťaž sa uskutoční v 50 metrovom bazéne.


Mentálne postihnutí stolní tenisti budú štartovať na PH 2012

Stolný tenis mentálne postihnutých bude definitívne zaradený do programu londýnskej paralympiády. Stalo sa tak po úspechu pilotného projektu novej zdravotnej klasifikácie na ôsmich hráčoch vo Francúzsku. Stolný tenis je tak prvým športom, ktorý po škandále v Sydney  opäť povolil štart týchto športovcov na najväčšom sviatku paralympijského športu.


Šport mentálne postihnutých bol súčasťou paralympijských hier až do PH 2000. „Červenú“ dostal po tom, ako sa prevalil škandál okolo víťazného tímu španielskych basketbalistov. Ukázalo, že v tíme štartovali zdraví jednotlivci. Po niekoľkoročnej diskusii o opätovnom štarte prijal vlani  v novembri Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) na valnom zhromaždení v Kuala Lumpur rozhodnutie o návrate športu mentálne postihnutých do programu PH. Došlo k tomu aj napriek výhradám viacerých národných paralympijských výborov, ktoré mali obavy najmä z objektivity zdravotnej klasifikácie.Medzinárodná federácia stolného tenisu (ITTF) bola jednou z prvých, ktorá v spolupráci  s Medzinárodnou športovou federáciou pre osoby s mentálnym postihnutím (INAS-FID) a výskumných pracovníkov z Katolíckej univerzity v belgickom Leuvene začala  intenzívne pracovať na vytvorení nového systému zdravotnej klasifikácie. Po úspechu pilotného projektu vo Francúzsku výkonný výbor ITTF schválil zaradenie stolného tenisu hráčov s mentálnym postihnutím pre Londýn. Budú štartovať v obnovenej kategórii 11.Prezident  IPC Sir Philip Craven povedal: "V mene IPC by som chcel zablahoželať ITTF k úspechu projektu, ktorý vyvrcholil zaradením športovcov s mentálnym postihom do programu PH 2012“.  Šéf ITTF Adha Sharara dodal: "Sme radi, že sme mohli byť v tomto smere prví, v duchu nášho kréda 'Jeden šport, jedna rodina'.

MS v atletike aj napriek zemetraseniu v Christchurchi

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil, že príprava svetového šampionátu atlétov, ktorý sa má konať v januári budúceho roku, bude pokračovať podľa plánu a uskutoční sa v Christchurchi na Novom Zélenade. Pochybnosti o dejisku majstrovstiev vznikli po tom, čo toto mesto zasiahlo 4. septembra zemetrasenie a poškodilo budovy a infraštruktúru.


Aj prehliadka Štadióna Kráľovnej Alžbety II., ktorý bude dejiskom MS potvrdila, že výkvet svetovej paralympijskej atletiky nemusí mať obavy zo štartu v týchto končinách. Atletická dráha i miesta pre rozcvičku športovcov sú v dobrom stave a hoci  boli lokalizované menšie poškodenia, konanie šampionátu to rozhodne neohrozí. Generálny riaditeľ IPC Xavier Gonzalez uviedol: „Je to skvelá správa. Rád by som poďakoval  organizačnému výboru a ďalším zložkíám, že tak skoro po zemetrasení dokázali dať MS definitívne zelenú“.


Paratriatlon má po Budapešti bližšie k PH 2016

Paratriatlonisti majú veľký záujem, aby bol tento šport zaradený do programu PH 2016 v Rio de Janeiro. Ich ambície významne podporilo vydarené podujatie v Budapešti, ktorá v chladnom a daždivom počasí videla výborné výkony. Dosiaľ najväčších pretekov tohto druhu Dextro Energy Triathlon ITU World Championship sa zúčastnilo 85 pretekárov zo 16 krajín.  


Súťažilo sa v šiestich kategóriach a v troch disciplínach – plávanie na 750 metrov v Dunaji, 20 km na bicykli po nábreží a beh na 5 km cez najznámejšie miesta maďarskej metropoly ako sú napríklad Széchényiho reťazový most či popred budovu paralemntu. Až štyri prvenstvá si odviezli športovci z Veľkej Británie.


 Na juniorských hrách sa najviac medailí ušlo Poliakom

Cez víkend sa v Olomouci skončili juniorské svetové hry vozičkárov a amputovaných IWAS (International Wheelchair and Amputee Sports). Najviac medailí si spomedzi účastníckych krajín odviezlo Poľsko (65), druhé skončilo Nemecko (44) a tretia Veľká Británia (42). Počas hier súťažili športovci do 23 rokov v atletike a v plávaní.


Päťdňové zápolenia navštívil aj prezident IWAS Paul DePace a ním vedená organizácia vyjadrila veľkú spojkojnosť s úrovňou hier, predvedenými výkonmi, ako aj s kvalitou organizačného zabezpečenia. Olomouc videl v akcii športovcov, ktorí majú predpoklady stať sa v budúcnosti hviezdami paralympijského športu.