Londýn zverejnil ceny vstupeniek na PH 2012

Iba päť percent vstupeniek na londýnsku paralympiádu bude drahších ako 50 libier. Polovica zo zvyšného počtu vyjde na 10 libier alebo menej. Organizačný výbor tiež oznámil, že od 9. septembra tohto roku ponúkne na predaj približne dva milióny vstupeniek.

Verejnosť bude môcť požiadať o ich zakúpenie v období 9. – 30. septembra 2011 za štartovaciu cenu 10 libier pre dospelých a 5 libier pre osoby pod 16 a nad 60 rokov. V cene vstupenky bude v deň konania podujatia zahrnutá aj cestovná karta (London Travelcard). Ceny vstupeniek na otvárací a záverečný ceremoniál sa začínajú na 20 librách. Najdrahší lístok na otvorenie bude stáť 500 libier. Aktuálny prepočet libry je 0, 8729 za jedno euro.

Pre PH 2012 budú vydané rôzne druhy vstupeniek. Časť hľadísk bude vyhradená, do zvyšných sektorov sa bude vstupovať bez konkrétneho očíslovania miest. Kto prv príde, získa lepšie miesto.

"Vytvorili sme spravodlivú cenovú ponuku. Dúfame, že pritiahne ľudí, aby spolu vytvorili fantastickú atmosféru na športoviskách“, uviedol generálny riaditeľ londýnskych hier Paul Deighton. (vg)

Slováci v Rotterdame trikrát na stupni víťazov

Súčasťou svetového šampionátu v stolnom tenise v holandskom Rotterdame bol aj turnaj Dutch open telesne postihnutých. Od piatka do nedele bojovalo súbežne v súťažiach jednotlivcov aj družstiev 320 hráčov. Slovensko získalo tri medaily – o strieborné sa postarali Ján Riapoš a Oľga Barbušová v singloch, bronz pridalo družstvo Riapoš-Revúcky.

J. Riapoš sa vo vozičkárskej triede TT2 dostal do finále ďalšieho turnaja  s faktorom 40, kde podľahol Francúzovi Menellovi 2:3. Ani O. Barbušová nestačila vo finále TT8 na Francúzku Kamkasophouovú (1:3). V semifinále tímovej súťaže dvojica Riapoš-Revúcky prehrala s Kóreou 2:3, ale v boji o bronz porazila Rakúsko 3:1.

Počas MS bežali aj zasadnutia jednotlivých komisii, v ktorých Slovensko zastupujú Alena Kánova a Juraj Štefák.

Prvé body tandemu Janovjak – Mitošinka do svetového rebríčka

Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom sa zúčastnili začiatkom mája na prvom kole pretekov Svetového pohára v cyklistike zdravotne postihnutých v austrálskom Sydney.  Štartovali v oboch cestných disciplínach, t.j. v pretekoch s hromadným štartom a časovke a v oboch vybojovali šieste miesta.

Cestné preteky skupiny B sa išli 5. mája na okruhu Sydney Eastern Creek International Raceway, časovka sa konala o deň neskôr v Sydney Olympic Parku. Náš tandem si tak  pripísal prvé body do svetového rebríčka UCI. Na pretekoch Svetového pohára v Austrálii sa celkove zúčastnilo 127 pretekárov z 18 krajín.

V Lašku tri medaile zo súťaže družstiev

Na 8. ročníku stolnotenisového turnaja  SLOVENIJA OPEN v kúpeľnom meste Laško sa našim reprezentantom viac darilo v súťaži družstiev. Ján Riapoš s Rastislavom Revúckym vybojovali zlato, rovnako ako Oľga Barbušová s maďarskou spoluhráčkou. Potešil návrat dvojice Richard Csejtey – Miroslav Jambor na medailové pozície.

Naši paralympijskí víťazi Riapoš s Revúckym absolvovali vo vozičkárskej kategórii TT2 rovnakú cestu za víťazstvom ako v Pekingu. V semifinále zdolali Kóreu 3:1 a vo finále Francúzsko 3:0.  Na raketách Barbušovej so Zsofiou Arloyovou zostali vo finále kategórie TT8 čínske súperky. V rovnakej mužskej kategórii síce nestačili Csejtey s Jamborom v semifinále na Číňanov, ale v súboji o bronz porazili silných Poliakov 3:1.

Slovenská reprezentácia pokračuje v náročnom programe a už v stredu sa presúva do holandského Rotterdamu, kde ju čaká ďalší turnaj s faktorom 40 v rámci MS v stolnom tenise zdravých. V dňoch 24. – 29. mája zabojujú o letenky na PH 2012 aj v Piešťanoch v rámci turnaja Slovakia Open 2011.

Prvenstvo Radoslava Malenovského v španielskom Alicante

Naši reprezentanti v športovej streľbe štartujú v týchto dňoch na ďalšom kole Svetového pohára v španielskom meste Alicante. Radoslav Malenovský zvíťazil s nástrelom 600 bodov v disciplíne R3 vzduchová puška ležmo, Veronika Vadovičová skončila s 599 bodmi na štvrtom mieste.

Družstvo v zložení Vadovičová-Malenovský-Široký skončilo na treťom mieste za Čínou a Austráliou.  Podujatie pokračuje dnes dvomi disciplínami v ľubovoľnej malokalibrovke.

Slovenija Open 2011: Barbušová druhá, Riapoš tretí

Slovenská výprava stolných tenistov má po súťaži jednotlivcov na Slovenija open 2011 v Lašku dve medaile. Oľga Barbušová vybojovala striebro v súťaži stojacich žien a Ján Riapoš bronz vo vozičkárskej triede TT2.

O. Barbušová prehrala vo finále s  Francúzkou Kamkasomphouovou a J. Riapoš porazil v súboji o tretie miesto Rakúšana Ruepa 3:1. V semifinále prehral po tuhom boji s Kórejcom Kimom 2:3 (posledný set 12:14).

Ďalší naši hráči neprekročili prah štvrťfinále. TT1:  Polkoráb – nepostúpil zo skupiny, TT2: Ludrovský – nepostúpil zo skupiny, Revúcky – štvrťfinále, TT4: Mészáros – nepostúpil zo skupiny, Mihálik – osemfinále, TT6: Csémy – nepostúpil zo skupiny, TT8: Jambor – nepostúpil zo skupiny, Csejtey – štvrťfinále.

Na silne obsadenom turnaji s faktorom 40, ktorý je súčasťou kvalifikácie na PH 2012 v Londýne, štartuje 350 hráčov z 38 krajín. Včera sa začala aj súťaž tímov, ktorá vyvrcholí v sobotu.

Tenisti na vozíku zostúpili do druhej skupiny Svetového pohára

Slovákom sa na Svetovom pohári družstiev v tenise na vozíku vôbec nedarilo a zostúpili do druhej svetovej skupiny. Turnaj sa uskutočnil v dňoch 25. apríla až 1. mája 2011 v juhoafrickej Pretorii a zúčastnilo sa na ňom 32 družstiev. Slovensko reprezentovala dvojica Dávid Chabreček a Tomáš Masaryk.

V prvom kole podľahli hladko Anglicku 0:3 a táto porážka znamenala, že ich čakal boj o udržanie. Aj v ňom však ťahali za kratší koniec  so Španielskom (0:3) a Nemeckom (1:2), pričom zvíťaziť dokázali iba nad Kolumbiou 2:1.  Celkovými víťami sa stali hráči Holandska, ktorí vo finále triumfovali nad Francúzmi  2:1.

Rokovanie J. Riapoša s prezidentom IPC Sirom P. Cravenom

Predseda SPV J. Riapoš sa v sobotu stretol s prezidentom IPC Sirom P. Cravenom. Na pracovnom rokovaní, ktoré inicioval SPV a využil prítomnosť prezidenta IPC vo Viedni, boli predmetom diskusie aktuálne otázky vo vývoji paralympijského hnutia a s tým spojené aktivity IPC, ktoré majú i priamy dopad na činnosť SPV. Na stretnutí boli prítomní aj X. Gonzales, výkonný riadteľ IPC a S. Roško, gen.sekretár SPV.

Úspechy strelcov na svetovom pohári v Turecku

Prvé miesto Veroniky Vadovičovej, druhé v tímovej súťaži a tretie Radoslava Malenovského – to je bilancia úspechov slovenskej výpravy na Svetovom pohári v športovej streľbe v tureckej Alanyi v dňoch 24. – 29. apríla.

Paralympijská víťazka z Pekingu triumfovala v disciplíne R2 vzduchová puška v stoji s nástrelom 395 bodov, jej kolega Malenovský získal bronz v R3 vzduchová puška ležmo s nástrelom 598 bodov. Družstvo v zložení Vadovičová – Malenovský – Široký vybojovalo cenné druhé miesto za Austráliou.

Členmi výpravy boli aj ďalší strelci – Viera Bučkuliaková, Radoslav Morvai, Tomáš Pátek a Štefan Varga.

Austrálska previerka našich cyklistov

Dnes odlieta do Sydney na prvé kolo Svetového pohára v cestnej cyklistike zdravotne postihnutých tandem Vladislav Janovjak-Róbert Mitošinka s reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom. Minuloroční vicemajstri sveta a víťazi svetového rebríčka UCI za rok 2010 budú 5. mája štartovať v cestných pretekoch s hromadným štartom (104,4 km) a o deň neskôr aj v časovke jednotlivcov na 24,8 km.

V Austrálii sa k nim pripoja aj handbikisti Anna Oroszová a Rastislav Tureček (doprovod Milan Orosz), ktorí budú v dńoch 4. – 6. mája tiež štartovat na tomto podujatí s oficiálnym názvom UCI Paracycling World Cup.