Zomrel Juan Antonio Samaranch

Dlhoročný prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch zomrel v stredu vo veku 89 rokov. Uviedla to štátna španielska tlačová agentúra EFE s odvolaním sa na lekárov nemocnice Quiron v rodnom meste Samarancha Barcelona, kde ho hospitalizovali pre problémy so srdcom. Na čele MOV stál v rokoch 1980-2001.   Iba Pierre de Coubertin, ktorý bol na čele MOV v rokoch 1896 až 1925, šéfoval svetovému olympizmu dlhšie ako Samaranch. Práve zásluhou tohto Španiela došlo k výraznej komercionalizácii olympijských hier, otvoril možnosť štartu profesionálov. Do sveta športovej politiky pomohol Samaranchovi niekdajší španielsky diktátor Franco. Členom MOV sa stal v roku 1966. Pôsobil aj ako veľvyslanec Španielska v bývalom Sovietskom zväze a Mongolsku. V roku 1980 vystriedal na čele MOV írskeho lorda Michaela Kilanina.

Slovenský paralympijský výbor ďakuje J. A. Samaranchovi za jeho príspevok k rozvoju olympijskýcvh a paralympijských hier. Priamo z jeho rúk preberal dnes už rovnako zosnulý Radovan Kaufman zlatú medailu na PH 2000 v Sydney, ktorú vybojoval v úvodnej disciplíne týchto hier.

(SITA, vg)


Poštová séria dokumentuje vancouverský úspech

Slovenský paralympijský výbor pripravil v spolupráci so Slovenskou poštou a filatelistickým odborníkom Ervínom Smažákom sériu cenín, ktorá dokumentuje zisk jedenástich medailí na X. ZPH v kanadskom Vancouvri. Séria obsahuje personalizované známky, prítlač na poštový lístok a pamätný list ZPH 2010 Vancouver, ktorý bol slávnostne pokrstený počas pondelňajšej besedy medailistov v SPP.


Na pamätnom lístku je spoločné foto všetkých siedmych medailistov a originál známky s Jakubom Krakom a Henrietou Farkašovou, ktorí získali po tri zlaté a jednej striebornej medaile. Nechýbajú ani logá partnerov SPV, ktorí svojou dlhoročnou podporou majú tiež veľký podiel na tomto úspechu.


Prídťe povzbudiť našich hráčov do Piešťan!

Zimnýý štadión v Piešťanoch bude od zajtra do soboty dejiskom už 13. ročníka medzinárodného stolnotenisového turnaja SLOVAKIA OPEN 2010. Štart potvrdilo približne 200 športovcov z 25 krajín sveta. Po Francúzoch bude mať práve Slovensko najpočetnejšie zastúpenie na turnaji, aj s účasťou paralympijských šampiónov Jána Riapoša, Aleny Kánovej, Ladislava Gáspára a Rastislava Revúckeho.


Okrem SR a Francúzska majú najpočetnejšie tímy Poľsko, Taliansko, Švédsko, Rusko, Nemecko a Veľká Británia.

Program turnaja: streda 21. apríla - súťaž Open, jednotlivci

štvrtok 22. apríla - jednotlivci

piatok 23. apríla - jednotlivci, družstvá

sobota - 24. apríla - družstvá

Turnaj organizuje Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom a svojimi generálnymi partnermi Slovenskou poisťovňou a SPP.

 


Beseda medailistov u nášho generálneho partnera SPP

Všetci siedmi držitelia medailí z vancouverskej paralympiády a reprezentačný tréner Dušan Šimo sa včera stretli na pôde SPP s vedením a zamestnancami nášho dlhoročného generálneho partnera. Súčasťou tejto akcie bol aj krst pamätného poštového lístka, ktorý bol vydaný po skončení X. ZPH. Úlohy krstných otcov sa zhostili predseda Predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski a predseda SPV Ján Riapoš.


Besedu, počas ktorej sa viacerí aktívne zaujímali najmä o vzťah a spôsob komunikácie športovca a navádzača, moderoval Stano Ščepán. Na záver sa uskutočnila autogramiáda.


Krako s Mederom aj v markizáckom Teleráne

V dnešnom vydaní Telerána v televízii Markíza privítala moderátorská dvojica našich trojnásobných zlatých medailistov. Obaja si v priamom prenose zaspomínali na najkrajšie chvíle na whistlerskej zjazdovke, Juraj Medera dokonca predviedol krátku úkážku toho, ako vyzerá navádzanie zrakovo postihnutého pretekára v praxi.


Po rýchlych zjazdovkách vyskúšali ešte rýchlejšie autá

Aj okruh Slovakiaring pri Orechovej Pôtoni bol vo štvrtok popoludní poctený návštevou našich trojnásobných paralympijských šampiónov. Jakub Krako si v pozícii spolujazdca vyskúšal okruh na superrýchlom Mercedese, Juraj Medera a Dušan Šimo otestovali akceleráciu pretekárskej Hondy priamo za volantom. Od novej skúsenosti ich neodradilo ani nepríjemné daždivé počasie.


Prijatie v denníku ŠPORT a vyžrebovanie výhercov súťaže

Jakub Krako, jeho navádzač Juraj Medera a reprezentačný tréner Dušan Šimo boli vo štvrtok 15. apríla hosťami na pôde denníka ŠPORT. Popdobne ako olympijských medailistov Kuzminovú a Hurajta ich prijal riaditeľ vydavateľstva Marian Zima. Naši medailisti spolu s trénerom a šéfredaktorom ŠPORT-u Zdenom Simonidesom vyžrebovali 12 výhercov súťaže "ZPH 2010 VANCOUVER", ktorej štyri pokračovania boli uverejnené v ŠPORT-e tesne pred začiatkom hier.


           SÚŤAŽ „ZPH 2010 VANCOUVER“Správne odpovede na všetky štyri otázky boli 2, teda Jozef Miština, štyri, Norbert Holík a Iveta Chlebáková.                                CENY:1.týždenný kúpeľný pobyt pre dve osoby v hoteli Balnea Grand v PiešťanochIVAN NEMČICKÝ, ŠULEKOVA 37/11, 97101 PRIEVIDZA  2. oficiálny sveter slovenskej výpravy na ZPH 2010MARTIN KRASUĽA, ČSA 18, 927 01 ŠAĽA3. červená a biela čiapka slovenskej výpravy na ZPH 2010MILAN KOKAVEC, VRBICKÁ 1883/24, 03101 LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ4. pamätná kazeta s peramiĽUBOŠ SLÁVIK, BENIAKOVA 3, 841 05 BRATISLAVA5. oficiálny uterák SPD 2010KAROL KUBIŠ, E.M. ŠOLTÉSOVEJ  2, 96001 ZVOLEN6. biela polokošeľa SPVPETER POLÁK ml., HVIEZDOSLAVOVA 469/52, 90501 SENICA7. tričko s maskotom SPD 2010 sobíkom BobomŠTEFAN KLIMO, č. 224, 96204 KRIVÁŇ8. oficiálny šál SPD 2010DIANA DZURILLOVÁ, J. WOLKERA 22/25, 05201 SPIŠSKÁ NOVÁ VES9. okuliare RelaxMATEJ PIRSCHEL, TATRANSKÁ KOTLINA 35, 05954 VYSOKÉ TATRY10. hrnček s logom SPD 2010PAVOL BEŇO, UL. SNP 11-39/58, 01851 NOVÁ DUBNICA11. sada odznakov k ZPH 2010ŽELMÍRA LACKOVÁ, VANSOVEJ 3/16, 965 01 ŽIAR NAD HRONOM  12. kazeta so šijacími potrebami s logom SPD 2010.                                                                                                         PETER PAGÁČ, UL. MALÁ VODA 744, 01322 ROSINA

Ďalší program trojnásobných zlatých medailistov

Jakub Krako, jeho navádzač Juraj Medera a reprezentačný tréner Dušan Šimo navštívia vo štvrtok 15. marca denník ŠPORT, kde ich príjme riaditeľ vydavateľstva Marian Zima a vyžrebujú víťazov súťaže „ZPH 2010 VANCOUVER“. Popoludní si vyskúšajú svoje vodičské schopnosti na okruhu Slovakiaring pri Orechovej Pôtoni.


Zlatí medailisti hosťami v Rádiu VIVA

Trojnásobní zlatí medailisti z vancouverskej paralympiády Jakub Krako a Juraj Medera boli v stredu 7. apríla hosťami moderátora Alexa Štefucu v Dobrom ráne Rádia VIVA. V hodinovej relácii porozprávali svoje bezprostredné dojmy z X. ZPH, zaspomínali si na lyžiarske začiatky a predstavili aj svoje plány do budúcnosti.


STV3 - Aréna

Slovensko na Zimnej paralamypiáde 2010.
V pondelok 5.4. 2010 o 20.15h sa uskutocní televízna Aréna na STV3 k X.ZPH Vancouver 2010 ako aj beseda s medailistami.


Moderuje Stano Ščepán

Repríza:

  • Utorok 6.4.2010 - 14:40
  • Streda 7.4.2010 - 11:45