Z Hannoveru striebro a bronz pre pár Kašická - Vidašič

Ziskom dvoch medailí pre Slovensko sa skončil víkendový svetový šampionát v tanečnom športe na vozíku (IPC Wheelchair Dance Sport World Championship), ktorý sa konal v nemeckom Hannoveri. V konkurencii tanečníkov z 21 krajín sveta, získal pár Helena Kašická - Peter Vidašič v sobotu striebro v latinskoamerických a v nedeľu bronz v štandardných tancoch.

 


Náš úspešný pár štartoval v kategórii Combi LWD1. V tej istej kategórii obsadilo duo Petra Kolberová - Juraj Adam 6. miesto v "latine" a 5. miesto v štandardných tancoch. Pár Milan Berko - Miroslava Sekaninová v Combi LWD2 skončili v štandardných tancoch na 7. - 9. mieste, v latine na 12. mieste. Výsledky Slovákov doplnil zisk 7. miesta dvojice Berko - Kašická v Duo LWD2 latinskoamerické tance.


Vo Fínsku o dve miestenky na MS v curlingu na vozíku

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku absolvuje v  dňoch 6. – 12 novembra vo fínskom Lohja kvalifikáciu na svetový šampionát, ktorý sa uskutoční na budúci rok v Česku. Naše družstvo čaká na severe Európy náročná úloha, nakoľko 10 účastníkov si zahrá systémom každý s každým a iba prvé dva tímy si vybojujú právo účasti na MS.


Do Lohja odchádza výprava v zložení Radoslav Ďuriš, Alena Kánová, Branislav Jakubec, Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová (hráči), František Pitoňák (vedúci výpravy) a Milan Kališ (tréner). „Bude to veľmi ťažké, nakoľko u nás tento šport iba rozbiehame a za súperov budeme mať družstvá z krajín, kde to dlhšie hrajú a majú aj väčšiu základňu“, uviedla A. Kánová.  Najlepším dôkazom sú Česi, ktorí začali niekoľko rokov pred nami, ale zatiaľ sa im nepodarilo etablovať medzi elitou.

Slovenský tím pôsobí v česko-slovensko-poľskej lige (priebežne je na treťom mieste), ako aj v druhej slovenskej lige medzi zdravými (štvrté miesto). V máji tohto roku sa mu podarilo obsadiť druhé miesto na vozičkárskych Majstrovstvách ČR a tretie na turnaji v Trutnove.


Reakcie na úspešné sústredenie hokeja na sánkach

Po úspešnom sústredení prvého slovenského tímu hokeja na sánkach sa na stránke www.sledgehokej.sk objavujú prvé reakcie a pocity účastníkov.


Je nás jedenásť (po prvom sústredení) 02.11.2010 Keď som si pred sústredením kládol otázku, s akými výsledkami by som bol spokojný, odpovede boli zhruba takéto: aby všetci prihlásení naozaj prišli, aby väčšina z nich povedala, že chce pokračovať, aby na ľade ukázali chuť a vôľu, aby nám kriticky nehaprovalo technické zabezpečenie a aby sme odchádzali s pozitívnym a optimistickým pocitom. Všetko splnené! Napriek tomu, ako človek - ten večne nespokojný tvor - chcel by som viac. Všetci, čo sme sa v Dolnom Kubíne stretli, sme mali v niečom premiéru. My organizátori, sme prvý krát v živote organizovali sledgehokejové sústredenie. Hráči prvýkrát sedeli na sánkach. Robili sme aj chyby. Niektoré trénerské postupy som na mieste musel meniť. Nie všetky sane sme dokázali pripraviť presne na mieru hokejistom. Potrebovali by sme rady niektorých odborníkov. Ukázalo sa, na čom musíme najviac pracovať, a čo by sme v budúcnosti potrebovali. Niektorí chalani pravdepodobne odchádzali s pocitom nespokojnosti samých so sebou. Čakali od seba viac. Ja len dúfam, že ich to nestopne. Môže byť veľmi frustrujúce pozerať sa, ako sa okolo mňa na saniach ženie spoluhráč, ktorému to bohvie prečo ide oveľa lepšie. Niekedy je to zavinené aj objektívnymi vecami, ako napríklad zdravotným stavom. Svet je prosto taký. Niekto musí na dosiahnutie toho istého cieľa vyvinúť oveľa viac úsilia, ako druhí. A niekto ho nedosiahne nikdy, aj keby sa pokrájal. Nikto ale nevie, čo mu to…

Cez víkend MS v tanečnom športe na vozíku v Hannoveri

Slovenskí reprezentanti v tanečnom športe na vozíku dnes odleteli  do nemeckého Hannoveru, kde sa v dňoch 6. – 7. novembra uskutoční svetový šampionát v tomto športe. Zúčastnia sa na ňom športovci z 23 krajín.


Slovensko budú reprezentovať Juraj Adam, Milan Berko, Helena Kašická, Petra Kolberová, Miroslava Sekaninová a Peter Vidašič, vedúcou výpravy je Beáta Vrábelova.


Na záver MS zlato zo súťaže družstiev!

Ján Riapoš, Rastislav Revúcky a Martin Ludrovský vybojovali vo vozičkárskej kategórii TT2 prvé miesto v súťaži družstiev. Za najcennejšími kovmi absolvovali rovnakú cestu ako na PH 2008, keď opäť vyradili v semifinále Kóreu výsledkom 3:2  a vo finále zdolali Francúzsko 3:1.


V Pekingu zdolala reprezentantov trikolóry vtedy ešte dvojica Riapoš – Revúcky 3:0. Ján Riapoš pridal k dvom víťazstvám na PH a deviatim titulom majstra Európy premiérový titul svetového šampióna!

V TT4 sa napriek výbornému úvodu nepodarilo dvojici Mihálik – Mészáros poraziť Turecko a po prehre 2:3 skončili na 5-8 mieste.  Csejtey s Jamborom (TT8) prehrali v semifinále s Belgickom 2:3  a v zápase o 3. miesto so Švédskom 0:3.


Zo súťaží jednotlivcov dve striebra Slovákov

Alena Kánová vo vozičkárskej kategórii TT3 a Oľga Barbušová medzi stojacimi ženami (TT8) vybojovali pre Slovensko strieborné medaili v súťaži jednotlivcov na MS v stolnom tenise telesne postihnutých v Kórei. Z mužov sa najďalej dostali do štvrťfinále Richard Csejtey a Peter Mihálik.


A.Kánová po dvoch víťazstvách v skupine vyradila Rakúšanku Maderovú (3:0), Angličanku Campbellovú (3:1) a Francúzsku Fillouovú (3:0). V repríze finále pekinských PH však opäť podľahla Číňanke Li Quian, tentokrát 1:3. O. Barbušova po postupe zo skupiny vyradila Dejonckheereovú z Belgicka a Dahlenovú z Nórska (obe 3:0). Vo finále sa stretla so svojou premožiteľkou zo skupiny Kamkasomphouovou (Francúzsko) a opäť jej podľahla 0:3.

V skupine TT2 muzov skončil v osemfinále Rastislav Revúcky na rakete Francúza Bouryho, Martin Ludrovský podľahol domácemu Kim Gong Youngovi a Ján Riapoš ďalšiemu domácemu hráčovi Kim Kyung Mookovi. Vskupine TT4 Andrej Mészáros nepostúpil zo skupiny, Peter Mihálik prehral vo štvrťfinále s Francúzom Maximom. V TT8 dvojnásobný medailista z pekinskej paralympiády Miroslav Jambor nepostúpil zo skupiny a obhajca titulu z MS 2006 Richard Csejtey skončil svoju púť po štvrťfinálovom vyradení Belgičanom Ledouxom. Zo skupiny nepostúpil v TT10 ani zlatý medailista z PH 2004 v Aténach Ladislav Gáspár.


Úspešné sústredenie slovenských sledge hokejistov

Cez víkend sa v Dolnom Kubíne uskutočnilo náborové sústredenie slovenského sledge hokeja.


Záujem o sústredenie prekonal všetky očakávania. Šancu vyskúšať si tento atraktívny paralympijský šport si nenechalo ujsť 11 záujemcov. Počas dvoch dní absolvovali dva dvojhodinové tréningy za asistencie troch hráčov zo Zlína. Hokejové sane k sústredeniu, ktoré tvoria najväčšiu položku výstroje sledge hokejistu boli zapožičané z Čiech. Hokejovú výstroj zapožičal dolnokubínsky hokejový klub a SPV.  Odozva na sústredenie je veľmi pozitívna a Slovensko je opäť o krôčik bližšie k vytvoreniu prvého sledge hokejového tímu.   

Ďalšie sústredenie je v pláne začiatkom decembra opäť v Dolnom Kubíne.

Viac o slovenskom sledge hokeji nájdete na www.sledgehokej.sk


Úvod MS v Kórei - dve štvrté miesta Slovákov v súťaži Open

Vozičkári Alena Kánová a Peter Mihálik sa v otváracej súťaži svetového šampionátu v stolnom tenise telesne postihnutých v Kórei dostali  z 10 slovenských reprezentantov najďalej. Obaja však prehrali svoje zápasy o tretie miesto. Kánová s Číňankou Li Qiuan 2:3 a Mihálik s Francúzom Thomasom 0:3.


Našej majsterke sveta z roku 2002 sa postavili do cesty až tri hráčky z Číny. Zatiaľčo prvú vo štvrťfinále zvládla, ďalšie dve už boli nad jej sily. Mihálik mal zasa za súperov dvoch domácich reprezentantov (vo štvrťfinále a v semifinále). Oľga Barbušová medzi stojacimi ženami skončila vo štvrťfinále na rakete Číňanky Hou Chunxiao, keď predtým porazila tureckú hráčku Ocsoy Kubra, rovnako stojaci Ladislav Gáspár vypadol v osemfinále s Čechom Karabcom.

Slováci na posledných dvoch MS (2002 Taiwan, 2006 Švajčiarsko) skončili so zhodnou bilanciou –  5 medailí (2-2-1). Na Taiwane sa o zlato postarali Alena Kánová a družstvo stojacich v zložení Gáspár-Mitaš-Csejtey. Dve striebra pridala v súťaži jednotlivcov a spolu s Kánovou v súťaži družstiev dnes už zosnulá Mária Pillárová, bronz Ladislav Gáspár. O štyri roky neskôr bol pri Ženevskom jazere kľúčovou postavou slovenského úspechu Richard Csejtey (na snímke) s dvomi zlatými medailami v súťaži jednotlivcov i družstev (spolu s Mitašom).  O dve striebra sa v singloch postarali Kánová a Gáspár, bronz pripojila v tímovej súťaži dvojica vozičkárov Riapoš – Revúcky.


Dnes v Denníku ŠPORT nové vydanie prílohy PARALYMPIONIK!

Nájdete v ňom zhodnotenie i podrobný sumár nášho úspešného vystúpenia na ZPH 2010 vo Vancouvri, profil Anny Oroszovej, dočítate sa o ambíciách atlétov pred MS či vystúpeniach našich reprezentantov na svetových šampionátoch v cyklistike, streľbe a plávaní. Prinášame aj reportáž z akcie Na kolesách ... TOUR 2010 v Smoleniciach a rozhovor s manažérom pre športy SPV Petrom Hamajom.


 Súťažou Open sa začali MS stolných tenistov v Kórei

Po včerajšom otváracom ceremoniáli sa dnes súťažou Open rozbehol svetový šampionát v stolnom tenise telesne postihnutých v Kórei, kde Slovensko reprezentuje 10 športovcov. Jedným z nich je aj predseda SPV Ján Riapoš, ktorý pred otvorením MS absolvoval rokovanie so zástupcami Kórejského paralympijského výboru o výmene skúseností a možnostiach vzájomnej spolupráce.


Po bezproblémovom lete do Soulu sa naša výprava presunula do šiesteho najväčšieho mesta krajiny,  jeden a pol miliónového Gwangju, ktoré leží na juhu polostrova. Nasledovalo ubytovanie v hoteli Ramada Plaza, tréning v hlavnej hale a dobrovolná kontrola rakiet na novom prístroji, kde všetky rakety našich reprezentantov bez problémov prešli.


Dnes už zasiahli do bojov všetci Slováci. „Je tu dosť zima, dokonca aj v hale. Takže to bude dosť náročné“, uviedol J. Riapoš, ktorý už stihol prejsť nástrahami prvého kola zdolaním Angličana Davisa (3:1). Dvojnásobný paralympijský víťaz a deväťnásobný majster Európy sa v Gwangju pokusí o svoj premiérový titul majstra sveta. Posledný svetový šampionát sa konal v roku 2006 vo švajčiarskom Montreaux.