Macedónske posolstvo k londýnskej paralympiáde

Macedónsky maratónec na vozíku Mile Stojkoski sa počas svojej cesty do Londýna dnes zastavil v Bratislave. Na pôde SPV absolvoval spolu so svojim tímom stretnutie s generálnym sekretárom Samuelom Roškom. Športovec prejde postupne na vozíku takmer všetky krajiny strednej a západnej Európy a do Londýna dorazí tesne pred otváracím ceremoniálom PH 2012.

Svoj prvý maratón do dejiska PH absolvoval v roku 2004, kedy hry organizovali Atény. Cieľom jeho cesty je posolstvo k hrám a poukázanie na fakt, že zdravotne znevýhodnení nemajú stále vytvorené adekvátne podmienky pre život. Do Bratislavy dorazil z Maďarska a vo svojej ceste pokračuje oddnes cez Rakúsko.

Veľkonočné sviatky

Sviatky jari sú tu zas, oslávte ten krásny čas.
Prajeme príjemné prežitie veľkonočných sviatkov, veľa zdravia a pohody.

Veľká noc

Ján Riapoš bude v utorok hosťom Nočnej pyramídy

Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš bude v utorok 3. apríla hosťom Dagmar Mozolovej v Nočnej pyramíde Rádia Slovensko. Relácia, ktorá má podobu talkshow, sa bude vysielať v čase 22:17 – 24:00 hod. a môžu sa do nej zapojiť svojimi otázkami aj rozhlasoví poslucháči...

... prostredníctvom týchto kontaktov: tel.: 02/52 44 44 33 alebo 02/52 44 44 66; e-mail: slovensko@rozhlas.sk; SMS: 7773 (formát SMS: slovensko „medzera“ a text otázky)

Druhé stretnutie členov londýnskeho tímu

V Piešťanoch sa počas víkendu uskutočnilo druhé stretnutie členov Slovenského paralympijského družstva Londýn 2012. Zatiaľčo počas decembrového víkendu sa tu zišli v prevažnej miere športovci a vedúci športov, teraz od piatka do nedele dostávali všetky potrebné informácie členovia realizačných tímov.

Prítomní boli aj niektorí športovci, ktorým povinnosti neumožnili absolvovať decembrové stretnutie. Hlavným zámerom bolo opäť odovzdanie maxima informácií ohľadom prípravy a účasti na tohtoročnej paralympiáde (logistika, antidoping, financovanie), ďalej fotografovanie, vyplňovanie dotazníkov a skúška oblečenia.

Súčasťou víkendového pobytu v zaradeniach spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Piešťany, ktorá je oficiálnym partnerom SPV, bola aj regenerácia.

Jakub Krako víťazom Európskeho pohára v lyžovaní!

Zrakovo postihnutý zjazdár Jakub Krako zvíťazil spolu s navádzačom Martinom Motykom v slalome, ktorý bol poslednou disciplínou Európskeho pohára v sezóne 2011/12 a vo svojej kategórii sa stal aj celkovým víťazom tejto súťaže. K trom titulom paralympijského víťaza a majstra sveta pridal vo francúzskom Aurone ďalšie cenné prvenstvo.

Slovenský úspech na európskych zjazdovkách zvýraznil rovnako v kategórii zrakovo postihnutých Michal Beladič, ktorý sa spolu s navádzačom Filipom Švidroňom umiestnil na treťom mieste a potvrdil svoju skvelú formu v tejto sezóne. Medzi našich dvoch zástupcov sa vklinil iba Rus Valerij Redkozubov, pričom bodové poradie na prvých troch miestach bolo nasledovné: 1445 - 1110 - 845.Na bronz dosiahol v celkovej bilancii medzi telesne postihnutými stojacimi mužmi aj Hurbanovčan Martin France, pričom bodové rozdiely na druhom, treťom a štvrtom mieste boli minimálne: 760 - 734 - 720. Suverénom bol iba Rakúšan Markus Salcher so ziskom 1099 bodov.Výsledky posledných dvoch pretekov finále EP v Aurone:Obrovský slalom: 2. Krako,  Beladič nedokončil ... 6. FranceSlalom: 1. Krako, 5. Beladič ...  France nedokončilUmiestnenia slovenských reprezentantov (členov Pegas Remata) v celkovej bilancii jednotlivých pretekov:Slalom: 2. Beladič, 4. Krako .... 6. FranceObrovský slalom: 1. Krako, 7. Beladič .... 2. FranceSuperkombinácia: 1. Krako   ... 6. FranceSuper G: 1. Krako a Beladič  ... 4. FranceZjazd: 1. Krako, 3. Beladič ... 9. FranceSlovensko skončilo v poradí krajín na piatom mieste za Nemeckom, Rakúskom, Francúzskom a Ruskom. K lepšiemu konečnému umiestneniu chýbali body pretekárov z ŠK Kinex Bytča, ktorí sa v tejto sezóne sústredili na Svetový pohár.

Hokej na sánkach: Američania obhájili v Hamare titul

Hráči USA zvíťazili vo finálovom stretnutí majstrovstiev sveta v hokeji na sánkach skupiny A nad Kóreou 5:1 a obhájili svoje prvenstvo z MS 2009 v Ostrave. Naopak, dobre rozbehnutú partiu nedokázali dotiahnuť do úspešného konca Česi, ktorí vyhrali jednu zo základných skupín a porazili v nej aj neskorších šampiónov. Po prehrách v semifinále s Kóreou a v zápase o 3. miesto s Kanadou skončili štvrtí.

O 3. miesto: Kanada – Česko 2:0

Finále: USA – Kórea  5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Na slávnostnom obede aj predstavenie modelu dediny

Presne štyri mesiace pred štartom olympiády predstavila veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Slovenskej republike Susannah Montgomeryová vybraným hosťom na slávnostnom obede model olympijskej a paralympijskej dediny. Paralympijský šport zastupovali  predseda SPV Ján Riapoš a stolná tenistka Alena Kánová.

Na slávnostnom obede, ktorý sa konal v utorok 27. marca, sa zúčastnili zástupcovia diplomatického zboru, Britskej obchodnej komory a ľudia zo športového prostredia.

Aj široká slovenská verejnosť bude mať moznosť pozriet si maketu tohto komplexu už dnes v nákupnom centre POLUS v Bratislave.

Finále EP: Jakub Krako najlepší v superkombinácii

Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom vyhrali tretiu súťaž finále Európskeho pohára vo francúzskom Aurone, ktorou bola superkombinácia. Druhý skončil Rus Redkozubov a tretí Francúz Berejny. Martin France zopakoval medzi telesne postihnutými siedme miesto z predošlých dní. Na účastníkov finále čakajú ešte obrovský slalom a slalom.

Skvelý Beladič: v Aurone zvíťazil aj v druhom preteku Super G!

Slovenský zrakovo postihnutý lyžiar Michal Beladič si vo finále Európskeho pohára zopakoval prvenstvo z predošlého dňa a zvíťazil aj v druhom preteku Super – G. Jakub Krako po páde a siedmom mieste v prvom preteku, skončil tentokrát na výbornom druhom mieste, vďaka čomu malo Slovensko dvojnásobné zastúpenie na medailovom pódiu.

Martin France v kategórii telesne postihnutých stojacich mužov skončil na siedmom mieste, rovnako ako deň predtým. Dnes je na programe superkombinácia.

V celkovom poradí vedie Jakub Krako (navádzač Martin Motyka)  s 1165 bodmi pred Rusom Redkozubkovom (980), tretí je Michal Beladič (navádzač Filip Švidroň). Ten získal zatiaľ 800 bodov a pred štvrtým Poliakom Krezelom vedie o 310 bodov.  Tretiu priečku si vo svojej skupine drží aj Martin France.

Finále EP: Michal Beladič vyhral prvý pretek Super G

Včera sa vo francúzskom stredisku Auron začalo posledné dejstvo Európskeho pohára v lyžovaní zdravotne postihnutých prvým pretekom Super G. V kategórii  zrakovo postihnutých mužov triumfoval Michal Beladič s navádzačom Filipom Švidroňom pred Rusmi Redkozubovom a Francevom, pričom svojou skvelou jazdou potvrdil výkonnostný progres v tejto sezóne.

Ďalší zrakovo postihnutý lyžiar Jakub Krako, ktorý vedie v celkovom poradí EP, skončil napriek pádu a strate 19 sekúnd s navádzačom Martinom Motykom na 7. mieste, rovnako ako Martin France v kategórii telesne postihnutých stojacich mužov. Dnes je na programe ďalšie kolo Super G.