Rastislav Revúcky víťazne na Slovenian Open v Lašku

Paralympijský víťaz z Pekingu Rastislav Revúcky zvíťazil vo vozíčkárskej kategórii TT2 na 7. ročníku  turnaja SLOVENIAN OPEN 2010 v Lašku. Na turnaji s rankingom 40, ktorý nasleduje hneď po piešťanskom SLOVAKIA OPEN, vybojovala naša výprava telesne postihnutých stolných tenistov ešte tri strieborné a štyri bronzové medaily.

Rovnako ako v Piešťanoch bola najúspešnejšou členkou tímu Alena Kánová, ktorá obsadila druhé miesto v súťaži Open, tretie v jednotlivcoch a striebro si pripísala aj v súťaži družstiev. Získala ho tentokrát s talianskou spoluhráčkou Valeriou Zorzetto, takže slovenskej výprave bola do celkovej bilancie započítaná 0,5 medaile.  Ďalšie striebro pridala Oľga Barbušová v súťaži jednotlivkýň medzi stojacimi ženami a tri bronzové medaily vybojovali v tímových súťažiach Riapoš - Revúcky, Meszáros - Mihálik a Csejtey - Jambor. Turnaj sa konal v dňoch 5.- 8. mája a zúčastnilo sa na ňom 280 hráčov z 37 krajín.

Cyklistický tandem Janovjak-Mitošinka už na čele svetového rebríčka!

Zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom, ktorí skončili štvrtí na PH 2008 v Pekingu, zvíťazili v prestížnych štvoretapových pretekoch Pyrénées Atlantiques vo Francúzsku. Dokázali vyhrať hneď prvú, náročnú kopcovitú 96km dlhú etapu a pred závěrečnou boli na druhom mieste s 18 sekundovou stratou. Po výbornom výkone v poslednej etape prišli do ciela na 4. mieste s vyše minútovým náskokom pred vedúcimi Američanmi a stali sa celkovými víťazmi.

Po víťazstve vo Francúzsku sa slovenský tandem dostal na prvé miesto svetového rebríčka UCI. Patrik Chlebo (C5) a Jaroslav Švestka (C2) skončili vo svojich skupinách na 8. priečkach, Tivadar Horváth (C5) bol šestnásty.  Ešte predtým štartovala naša výprava na trojetapových pretekoch Bizkaiko Bira v španielskom Bilbau, kde Janovjak s Mitošinkom obsadili v celkovom hodnotení 7. miesto.

Aj bez Vadovičovej slovenský triumf na Svetovom pohári

Radoslav Malenovský zvíťazil na Svetovom pohári v športovej streľbe v tureckej Antalyii v disciplíne R3- vzduchovka ležmo. Podujatie, ktoré sa konalo v dńoch 26. – 30. apríla bolo tretím ročníkom Turkish Cupu, ktorý tento rok dostal štatút Svetového pohára. Štartovalo na ňom 85 strelcov zo 14 krajín.

Okrem R. Malenovského nás reprezentoval  Jozef Široký. Bola veľká škoda, že sa na tomto podujatí nemohla zúčastniť paralympijská víťazka Veronika Vadovičová. V prípade jej účasti by bol celkový výsledok ešte lepší. V Malenovského víťaznej disciplíne skončil J. Široký na 10. mieste,  v disciplíne R1 – vzduchovka v stoji obsadili R. Malenovský 6. miesto a J. Široký 9. miesto.

Slovenskí tenisti na ôsmom mieste ako vlani v Nottinghame

Slovensko obsadilo na Svetovom pohári družstiev v tenise na vozíku 8. miesto rovnako ako vlani. Tohtoročný turnaj sa odohral vdňoch 2. - 9. mája na dvorcoch Ali Bey Manavgat Clubu v tureckej Antalyi a našu krajinu reprezentovali Jozef Felix, Dávid Chabreček, Marek Gergely a Tomáš Masaryk. O konečnom umiestnení slovenskej reprezentácie rozhodla prehra s Rakúskom 1:2 v zápase o 7. miesto.

V prvý súťažný deň naši reprezentanti zdolali ako šieste nasadené družstvo Čile 2:1 a postúpili do štvrťfinále. V ňom si zmerali sily s favorizovanou Veľkou Britániou (štvrtá nasadená), ktorej podľahli 0:3. Chabreček prehral s Reidom, Felix s Philipsonom a za kratší koniec ťahala aj dvojica Gergely, Masaryk vo štvorhre. Následne prehrali Slováci aj ďalšie  zápasy o umiestnenie s Poľskom a Rakúskom zhodne 1:2. Reprezentáciu viedol na turnaji tréner Peter Rusňák, vedúcim výpravy bol František Pisarščík, ktorý sa zúčastnil aj na zasadnutí Valného zhromaždenia IWTA.

Pozvánka na

V stredu 12. mája sa vo foyeri Strojníckej fakulty STU v Bratislave uskutoční 2. ročník podujatia "Ping pong bez bariér". Organzátormi akcie s mottom "Nehľadaj rozdiely, nájdi to, čo máme spoločné ... hraj!!!" sú Strojnícka fakulta STU v Bratislave, Študentský cech strojárov, British Embassy Bratislava. Záštitu nad podujatím prevzal SPV. Viac informácií na www.scs.sk

Projekt

Paralympijská víťazka v športovej streľbe z PH 2008 Veronika Vadovičová sa dnes zúčastnila na predstavení projektu "Lavička ľuďom", ktorý pripravila AV Mobilita - chránená dieľňa, partner Slovenského paralympijského výboru. Podstatou projektu je pomoc znevýhodneným skupinám obyvateľstva získať nové pracovné príležitosti.

"Je to príležitosť účinnejšie integrovať osoby so zdravotným postihnutím do procesu tvorby spoločensky prospešných hodnôt", uviedal konateľka chránenej dielne AV Mobilita Klaudia Valušková. Spolu s Veronikou Vadovičovou sa ako hostia na predstavení projektu zúčastnili operný spevák Peter Dvorský a "slovenský Bocelli" Maroš Bango.

Krst prvých šiestich lavičiek sa už uskutočnil 8. apríla v mestskej časti Lamač a okrem V. Vadovičovej sa ich krstnými otcami stali paralympijskí lyžiari Martin France a Michal Beladič.

Jozef Felix vyhral prestížny turnaj v Ríme

Slovenský reprezentant v tenise na vozíku a dvojnásobný účastník paralympijských hier Jozef Felix triumfoval počas víkendu na turnaji v Ríme. V semifinále zdolal Španiela Francisca Tura, vo finále si poradil s Poliakom Piotrom Jaroszewskim (7:5, 6:0). Náš tenista pochválil výbornú organizáciu  a atmosféru turnaja. Jedinou nepríjemnosťou bol hustý lejak, ktorý zapríčinil posun viacerých zápasov.

Slovenské víťazstvá aj v tímových súťažiach

Stolnotenisový turnaj SLOVAKIA OPEN 2010 vyvrcholil v sobotu v Piešťanoch súťažou družstiev. Z našich boli opäť úspešné Oľga Barbušová a Alena Kánová, ktoré triumfovali vo svojich kategóriách so spoluhráčkami zo Švédska, resp. Chorvátska. Jediné čisto slovenské prvenstvo sme zaznamenali v mužskej kategórii TT8 vďaka dvojici Richard Csejtey - Miroslav Jambor. A. Kánová získala cenu Mariky Pillárovej, ktorú dostáva najlepší hráč celého turnaja.

Cena nesie meno jednej zo zakladateliek turnaja, ktorá v roku 2006 už opustila naše rady. Trofej odovzdávala jej dlhoročná spoluhráčka z Piešťan Zita Žiaková.

O. Barbušová vyhrala kategóriu stojacich žien TT8-10 so švédskou spoluhráčkou Josefin Abrahamsson, A. Kánová triumfovala vo vozíčkárskej kategórii TT2-3 spolu s Chorvátkou Helenou Dretar-Karić. Obe naše hráčky zhodne vyhrali aj súťaž Open a ťahali za kratší koniec finálového súboja v súťaži jednotlivkýň.

Dvojica stojacich mužov Csejtey-Jambor zvíťazila vo finále ned Belgičanmi. Druhé miesto si pripísal Martin Ludrovský s ruským spoluhráčom Sergejom Poddubnym v kategórii TT2, kde tretia skončila dvojica paralympijských víťazov z Pekingu Ján Riapoš-Rastislav Revúcky.

Účasť na turnaji so 40 koeficientom (najvyšší po PH, MS a ME) poznačili v tomto roku problémy s leteckou dopravou po výbuchu islandskej sopky, čo znemožnilo viacerým prihláseným hráčom pricestovať do Piešťan. Napriek tomu sa tu zišla výborná konkurencia a turnaj preveril formu hráčov pred tohtoročnými MS v Kórei. Účastnící pochválili organizátorov za zlepšenie viacerých vecí, akými boli napríklad nové nájazdy k hracej ploche od firmy Medicco či kyvadlová doprava medzi zimným štadiónom a hotelmi. (vg)

Dve druhé a dve tretie miesta Slovákov

Turnaj SLOVAKIA OPEN 2010 v stolnom tenise pokračoval vo štvrtok súťažou jednotlivcov. Opäť si výborne viedli Alena Kánová a Oľga Barbušová, ktoré po víťazstvách v Open obsadili tentokrát druhé miesta. Vo vozičkárskej kategórii TT2 skončil tretí Martin Ludrovský a rovnako úspešný bol v silnej konkurencii TT4 aj Peter Mihálik (na snímke). Turnaj vyvrcholí súťažou družstiev, ktorá je na programe dnes a zajtra.

Prvé slovenské triumfy na Slovakia Open 2010

Stolnotenisový turnaj telesne postihnutých športovcov SLOVAKIA OPEN 2010 v Piešťanoch má za sebou prvý hrací deň. V súťaži Open zvíťazila medzi vozíčkárkami trojnásobná paralympijská medailistka Alena Kánová. Medzi stojacimi ženami triumfovala ďalšia Slovenka Oľga Barbušová (na snímke). Po skončení Open sa začala súťaž jednotlivcov. Turnaj zakonči v sobotu súťaž družstiev.