Tvorí sa slovenský tím v hokeji na sánkach

Počas prvého decembrového víkendu sa na zimnom štadióne v Dolnom Kubíne uskutoční sústredenie telesne postihnutých hokejistov z celého Slovenska. Organizuje ho partia nadšencov združená v prvom sledge hokejovom klube na Slovensku, spoločne so Slovenským paralympijským výborom. Športovci absolvujú dva tréningy na ľade, cvičenie v telocvični, konzultácie s fyzioterapeutmi a lekármi a tiež teoretickú prípravu.


Prvý kemp sa na rovnakom mieste uskutočnil začiatkom novembra aj  vďaka finančnej podpore SPV. "Takmer všetci hráči sú úplní začiatočníci. Ich športom je hokej, ale v dôsledku svojho postihnutia sa mu nemôžu vrcholovo venovať. Preto privítali možnosť vyskúšať si sledge hokej, čiže hokej na sánkach. Či sa im podarí vytvoriť reprezentačný tím, ktorý bude raz bojovať na medzinárodných turnajoch, majstrovstvách sveta alebo paralympijských hrách, záleží na ich trpezlivosti a vôli," povedal iniciátor projektu Peter Štít, ktorý je zároveň aj jedným z hráčov.

Hokej na sánkach (ice sledge hockey)  je jeden z najatraktívnejších a najdynamickejších športov telesne postihnutých. Hrá sa na ľadovej ploche s pravidlami takmer rovnakými ako v bežnom hokeji. Hráči sedia na špeciálnych saniach a odrážajú sa pomocou krátkych hokejok s hrotmi. Na ZPH vo Vancouvri pred pravidelne vypredaným štadiónom štartovalo osem najlepších tímov sveta, medzi nimi aj Česká republika. U susedov sa tento šport rozvinul do tej miery, že majú už niekoľko rokov vlastnú ligovú súťaž. Pôsobí v nej aj niekoľko Slovákov.


Vydarená PARÁDA v bratislavskej Eurovei

Včera sa v obchodnom centre Galleria Eurovea predstavili najúspešnejší slovenskí paralympionici z Pekingu a Vancouvru. V rámci päťhodinového popoludňajšieho programu "PARÁDA – paralympijský deň", mali návštevníci možnosť uvidieť niekoľko filmov o PH a ZPH, vypočuť si rozhovory s medailistami či záískať ich autogramy na originálnych podpisových kartách.


K dispozícii im boli trojnásobý zlatý medailista z marcových ZPH vo Vancouvri Jakub Krako, reprezentačný tréner Dušan Šimo, paralympijskí víťazi, majstri sveta a Európy Ján Riapoš a Alena Kánová (stolný tenis) a zlatá medailistka z PH 2008 v Pekingu Veronika Vadovičová (športová streľba).Súčasťou popoludnia s paralympionikmi bolo aj viacero sprievodných akcií. Okrem spomínanej autogramiády aj jedinečná výstava trofejí, spomienkových predmetov a fotografií, verejná zbierka, hudobné vystúpenia Lazzara a Roba Opatovského či prenosné steny s obrazmi paralymionikov a výrezmi hláv, ktoré potešili najmä mladších návštevníkov.Na veľkoplošnej obrazovke sme predstavili aj VIII. ročník projektu "Na kolesách proti rakovine". Predseda SPV Ján Riapoš a hlavný koordinátor projektu Peter Hamaj následne odovzdali symbolické šeky prezidentke Nadácie Výskum rakoviny Margite Klobušickej (9 000 eur) a zástupkyni občianskeho združenia RadOnko Margite Pobijakovej (2.000 eur).Podujatie s mottom „Poznáte nás cez naše úspechy“, podporili svojou prítomnosťou a príhovormi aj britský veľvyslanec na Slovensku Michael Roberts a výkonná riaditeľka Britsko - slovenskej obchodnej komory Lívia Eperješiová. Generálny sekretár SPV Samuel Roško priblížil tvorbu Slovenského paralympijského družstva pre PH 2012 v Londýne.Parádu navštívilo aj viacero vzácnych hostí - generálna riaditeľka Colného riaditeľstva SR a predsedníčka Čestného predsedníctva SPV Mária Machová, predseda NKÚ SR Ján…

Víťazný motív maskota pre Londýn 2012 sa zrodil v Čadci

Aj do Londýna v roku 2012 pocestuje Slovenské paralympijské družstvo s vlastným maskotom. Bude ním tentokrát mačka, ktorá zvíťazila v kategórii "Maskot pre PH 2012" vo výtvarnej súťaži prof. Karola Ondrejičku - Mesiac detskej tvorby. Autorkou je 11 - ročná žiačka Špeciálnej základnej školy na Palárikovej ulici v Čadci Lenka Macurová.

 


Víťazné práce v šiestich kategóriách vyhlásili včera v Primaciálnom paláci v Bratislave. Druhé miesto obsadil v kategórii "Maskot pre PH 2012" 13- ročný Lukáš Nový z Dunajskej Stredy a tretie miesto 15 - ročný Andrej Supek z Prievidze.

Súťaž organizujú Nadácia SPP, Združenie Korytnačky, SPV a Hlavné mesto SR Bratislava. Ceny víťazom odovzdal predseda SPV Ján Riapoš.


V rannej šou FUN radia o slovenskom paralympionizme

Predseda SPV Ján Riapoš a generálny sekretár Samuel Roško budú zajtra medzi 8. a 9. hod. hosťami Adely a Sajfu v ich rannej šou vo FUN radiu. Témami budú zajtrajšia akcia Paráda v Gallerii Eurovea, projekt "Na kolesách proti rakovine" a príprava na Paralympijské hry 2012 v Londýne.


IPC o programe PH v Riu´2016

Exekutíva IPC rozhodne o definitívnom programe PH Rio 2016 na svojom zasadaní 11.decembra 2010 počas konania Ázijských Para hier v Číne. O zaradenie do programu k súčasným 20-tim športom sa uchádza 7 nových športov /bedminton, basketbal ID, kanoistika, golf, futbal na el.vozíku, taekwondo, triatlon/. PH v Riu sa uskutočnia v termíne 7.-18.9.2016.


Prienik slovenského curlingu medzi elitu zatiaľ nevyšiel

Ani štyri víťazstvá v deviatich stretnutiach nestačili slovenskej reprezentácii v curlingu na vozíku, aby sa dostala do záverečných bojov o dve miestenky na budúcoročné MS v Česku. V semifinále si tak zahrali Číina, Rusko, Taliansko a Japonsko. Kvalifikačný turnaj sa konal v dňoch 6. – 12 novembra vo fínskom meste Lohja.


Najväčšími favoritmi pred začiatkom turnaja boli účastníci ZPH 2010 Vancouver - Taliansko (5.miesto), Švajčiarsko (7. miesto) a Japonsko (10. miesto). Mladý slovenský tím sa išiel hlavne učiť a pokúsiť sa o prekvapenie. Po úvodnom  triumfe nad Lotyšskom však prišli prehry s Ruskom, Talianskom, Švačiarskom a Čínou. Mrzela najmä prehra v druhom zápase, kde po ôsmich endoch bola remíza, ale šťastena sa naklonila na stranu Rusov v extraende. „S Čínou sme odohrali rovnocenný súboj, kde sme vyhrávali až do predposledného endu. Posledný kameň však rozhodol v náš neprospech“, uviedla členka tímu Alena Kánová. Nasledovali víťazstvá nad Fínskom a Dánskom, medzitým prehra s Japonskom.A mimo súťaž ešte triumf v priateľskom zápase s Francúzskom, ktoré malo pôvodne štartovať a bolo aj zaradené do programu kvalifikácie.  "Na turnaji naši zverenci zvíťazili v štyroch zápasoch a celkovo sme obsadili 6. miesto. Oproti predchádzajúcemu šampionátu sme si polepšili o štyri  priečky a dúfame že v nastúpenom  trende budeme pokračovať aj v budúcom roku.", zhodnotil vystúpenie tréner Milan Kališ.Výsledky Slovenska na kvalifikačnom turnaji:Lotyšsko11:3Rusko6:7 extraendTaliansko5:8Švajčiarsko5:9Čína8:10Fínsko8:7Japonsko5:7Francúzsko9:8 (nezapočítavaný)Dánsko9:4 

Regionálna televízia TV DK odvysielala reportáž so sústredenia hokeja na sánkach

Televízia mesta Dolný Kubín spracovala reportáž z prvého sústredenia slovenského hokeja na sánkach.


Reportáž si môžete pozrieť na http://www.tvdk.sk/?page=detail&id=1112&id_spravodajstvo=107


Naši medailisti naberajú sily na novú sezónu v piešťanských kúpeľoch

V dňoch 2. - 7. novembra absolvovala relaxačný pobyt v jednom zo zariadení nášho partrnera - Slovenské liečebné kúpele, a.s. Piešťany - Veronika Vadovičová, ktorá v tomto roku vybojovala striebro na MS v športovej streľbe v Záhrebe. Od 23. do 28. novembra ju bude nasledovať cyklistický tandem Janovjak - Mitošinka, ktorý vybojoval kov rovnakej hodnoty na MS v Kanade.


SPV bude aj v nasledujúcom období pokračovať v tejto tradícii a motivovať našich reprezentantov aj formou relaxačných pobytov v príprave na ďalšie športové vrcholy.


Po úvodnom triumfe prišli dve prehry

Slovenský tím, ktorý vo fínskom Lohja bojuje o dve miestenky na MS 2011 v curlingu na vozíku, po úvodnom víťazstve nad Lotyšskom utrpel včera dve porážky. Najskôr s Ruskom 6:7 a potom aj s Talianskom 5:8. Dnes čakajú na našich družstvá Švajčiarska a Číny.


Slováci majú za sebou úspešný úvod - porazili Lotyšsko

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku v nedeľu úspešne zvládla vstup do kvalifikácie o postup na budúcoročné MS v Česku, keď zdolala Lotyšsko v pomere 11:3. Dnes ich čaká najskôr Rusko a potom Taliansko.


Desať účastníkov si zmeria sily vo vzájomných súbojoch, postúpia iba prvé dva tímy. Kvalifikačný turnaj sa koná vo fínskom meste Lohja.

Ďalší program slovenského tímu: utorok 9. 11. - Švajčiarsko a Čína, streda 10. 11 - Fínsko a Japonsko, štvrtok 11. 11. - Francúzsko a Dánsko, piatok 12. 11. - zápasy o konečné umiestnenie.

V kvalifikácii súťažia zmiešané tímy, v ktorých nastupujú muži aj ženy. Účasť na MS si už zabezpečili Kanada, Švédsko, Nemecko, USA, Škótsko, Kórea, Nórsko a Česko ako usporiadateľ.