Príďte zajtra na Zelenú vodu - bude PARÁDA!

SPV spolu so svojimi partnermi pripravil na sobotu 4. júna od 10. hod. II. ročník podujatia “PARÁDA - paralympijský deň pre malých a veľkých”.  Uskutoční sa v rekreačnom areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom. Pripravený je bohatý celodenný program, ktorý sa bude niesť v duchu spojenia športovo - spoločenského dňa pre verejnosť s prípravou našich športovcov na XIV. paralympijské hry Londýn 2012.


Jeho súčasťou bude:

 • krst DVD Peking – Vancouver
 • autogramiáda medailistov z Pekingu a Vancouvru, olympionikov a ďalších osobností slovenského športu
 • symbolická jazda “Na kolesách proti rakovine”
 • benefičný koncert  v amfiteátri (Vidiek, Aya, Mukatado a ďalší)
 • stanovištia s možnosťou vyskúšať si viacero druhov paralympijských športov (lukostreľba, boccia, streľba, stolný tenis, hokej na sánkach, tanec na vozíku...)
 • atrakcie pre deti: škola tanca, interaktívne chránené dielne, maľovanie na tvár, skákacie atrakcie, lesná náuka, modelári, westernové koníky, cvičené psy, divadielko, waterball)
 • loďky  s našimi olympionikmi (K-4)
 • plážový volejbal s MISS Slovensko 2011 Michaelou Ňurcíkovou
 • stánky partnerov SPV
 • vystúpenia regionálnych umelcov
 • a veľa iných aktivít

 

 

 


 Úspechy boccistov na majstrovstvách v susednom Česku

Tri medaile si odviezli slovenskí športovci z Medzinárodných majstrovstiev Českej republiky v boccii, ktoré sa uskutočnili v dňoch 27. – 29. mája v Prahe.  Jakub Nagy a Martin Strehársky obsadili druhé miesta, Tomáš Král tretie. Okrem Slovákov a Čechov štartovali na tomto turnaji aj boccisti z Veľkej Británie.


V kategórii BC1 nás reprezentovali Jakub Nagy, Michal Machara a Martin Benčat, pričom prvý z nich si odviezol aj medailu. Podobne ako Tomáš Král, ktorý ako jediný reprezentoval SR v kategórii BC2. Kategória BC3 bola zastúpená Máriou Smolkovou, a Adamom Buriankom, v BC4 štartoval okrem dvojnásobných účastníkov PH Martina Strehárskeho a Róberta Ďurkoviča aj Martin Rybarčák.

Zo základných skupín sa nepodarilo postúpiť Martinovi Benčatovi, Márii Smolkovej, Adamovi Buriankovi, Martinovi Rybarčákovi a Róbertovi Ďurkovičovi. Špeciálna pochvala patrí za výborný výkon a športové srdce Michalovi Macharovi, ktorý sa predstavil ako nováčik na medzinárodnom poli. „Verím, že i v budúcnosti sa bude slovenským športovcom dariť a aj z ostatných plánovaných podujatí nezabudnú priniesť cenné medailové úspechy“, uviedol reprezentačný tréner Martin Gabko.


Paralympionici deťom na MDD v liečebnom dome Marína

Slovenskí paralympionici v utorok opäť zavítali do špecializovaného liečebného domu Marína v Kováčovej  a prispeli k oslavám MDD. Po športovom dopoludní absolvovali malí pacienti v kinosále vyhlásenie výsledkov. Ceny im odovzdávali Ján Riapoš, Veronika Vadovičová a Ladislav Bočkor.


Nasledovala beseda s našimi športovcami, sledovanie zostrihu z paralympijských hier na veľkoplošnom plátne a program uzatvorila autogramiáda.  

Viac fotografií na

http://www.spv.sk/fotogaleria/05-mdd-v-liecebnom-dome-marina-1-6

 

 


 Beznohý Pistorius sa dnes chystá dobyť Ostravu

Prvým hendikepovaným atlétom, ktorý sa predstaví na mítingu Zlatá tretra v spoločných pretekoch so zdravými, bude juhoafrický šprintér Oscar Pistorius (24). Štvornásobný paralympijský víťaz, ktorý behá na špeciálnych protézach, sa predstaví na štadióne vo Vítkoviciach v behu na 400 metrov.


V Ostrave bude štartovať aj jamajská megahviezda Usain Bolt, ktorý je o tri mesiace starší ako súčasný paralympijský fenomén. Historický súboj najlepšieho zdravého a postihnutého šprintéra sa zatiaľ odkladá. Bolt nastúpi iba na stovku.

"Už sa veľmi teším. Tohto roku sa mi podarilo zlepšiť osobný rekord na 45,61 s., tréningy som  dostal na vyššiu  úroveň a chcel by som svoje časy stabilizovať pod hranicou 46 sekúnd," uviedol na margo 400 m O. Pistorius, ktorý si právo pretekať medzi zdravými definitívne vydobyl až v roku 2008 u Medzinárodnej športovej arbitráže v Lausanne. Medzinárodná atletická federácia (IAAF) mu v tom bránila s argumentom, že jeho protézy mu dávajú výhodu.


V tímovej súťaži tri pódiové umiestnenia Slovákov

V piatok a v sobotu vyvrcholil v Piešťanoch kvalitne obsadený turnaj Slovakia Open 2011 v stolnom tenise súťažami družstiev. O jediné slovenské zlato z celého turnaja sa postarala dvojica Riapoš – Revúcky v TM2, po finálových prehrách obsadili druhé miesta Mihálik s Mészárosom v TM4 a medzi ženami Kánová s britskou spoluhráčkou Gilroyovou v TF 4-5.


Dvojica našich zlatých medailistov z pekinskej paralympiády Ján Riapoš – Rastislav Revúcky si vo finále poradila s druhým tímom Francúzska v zložení Damien Bedos - Fabien Lamirault 3:2.  Súperov z krajiny galského kohúta mali v záverečnom dueli aj Peter Mihálik s Andrejom Mészárosom. Na dvojicu Maxime Thomas – Emeric Martin však nestačili a prehrali 0:3. Rovnakým pomerom dopadol aj súboj Aleny Kánovej a Sue Gilroyovej, ktoré podľahli švédskemu tímu v zložení Anne Carin Ahlquistová – Ingela Lundbacková.


Slovakia Open 2011: štyri slovenské medaile v súťaži jednotlivcov

Tri druhé a jedno tretie miesto obsadili slovenskí reprezentanti v súťaži jednotlivcov na turnaji Slovakia Open 2011 v stolnom tenise telesne postihnutých v Piešťanoch. V súťaži mužov sa o striebro postarali Martin Ludrovský (TT2) a Peter Mihálik (TT4), v súťaži žien Oľga Barbušová (TT8). Bronz pridala Alena Kánová (TT3). Na piešťanskom zimnom štadióne pokračuje turnaj súťažami družstiev.


Martin Ludrovský prehral vo finále s Kórejcom Min Gyu Kimom 2:3 a rovnakým výsledkom prehral s Francúzom Emericom Martinom aj Peter Mihálik.

Oľga Barbušová opäť nestačila v záverečnom zápase na svoju tradičnú premožiteľku Thu Kamkasomphouovú z Francúzska (0:3). A. Kánová si po semifinálovej prehre so Slovinkou Matejou Pintar napravila chuť v zápase o tretie miesto, v ktorom zdolala Britku Saru Headovú 3:2.

Turnaj vyvrcholí zajtra v podvečerných hodinách slávnostným vyhlásením výsledkov.


V Piešťanoch sa zajtra začína Slovakia Open 2011 v stolnom tenise

Mesiace máj a jún sa každoročne nesú v znamení silne obsadených medzinárodných podujatí, ktoré na Slovensku organizuje Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom (SPV). Každoročne sa na nich stretáva silná konkurencia z celého sveta.


Prvým z nich bol víkendový Slovakia Cup 2011 v plávaní (20. – 22. mája), ktorý sa tradične uskutočnil na bratislavských Pasienkoch. Hoci účasť zo zahraničia bola tento rok nižšia, nechýbali kvalitné výkony najmä domácich reprezentantov, ktorí sa pripravujú na nadchádzajúce ME v Berlíne.

Naopak, do Piešťan na stolnotenisový Slovakia Open 2011 mieria v dňoch 25. – 29. mája najlepší hráči z celého sveta. Turnaj je podobne ako plavecký a tenisový  zaradený v medzinárodných organizáciach do kvalifikácie na PH 2012, ktoré klopú na dvere. Pevne veríme, že slovenským reprezentantom sa na domácej pôde podarí získať čo najlepšiu východiskovú pozíciu v bojoch o letenky do Londýna. Súťaž  jednotlivcov začína v stredu ráno od 9. hod. a vyvrcholí vo štvrtok o 20. hod. Tímy budú súťažiť od 9. hod. v piatok do 18. hod. v sobotu, kedy turnaj na zimnom štadióne vyvrcholí slávnostným vyhlásením výsledkov. 

Trojboj turnajov na Slovensku uzavrie v dňoch 8. – 12. júna Slovakia Open 2011 v tenise na vozíku na dvorcoch Slávie STU Bratislava (zaradený do NEC Wheelchair Tennis Tour Series – ITF 2) , kde sa opäť, ako aj po iné roky,  môžeme tešiť na viacero hráčov z popredných priečok svetového rebríčka.


Na Slovakia Cupe 2011 ladili formu na Berlín

Počas víkendu sa v Bratislave uskutočnil už  33. ročník plaveckých pretekov Slovakia Cup, ktoré boli  druhý rok zároveň otvorenými majstrovstvami SR v plávaní telesne postihnutých športovcov. Preteky sa konali v 50 metrovom bazéne a zúčastnilo sa na nich 46 pretekárov z piatich krajín.


Okrem Slovenska, ktoré bolo zastúpené deviatimi klubmi, prišli do hlavného mesta Slovenska aj plavci z Česka, Chorvátska, Veľkej Británie a Slovinska.„Očakávali sme vyšší počet účastníkov, ale uzávierka prihlášok na ME v plávaní bola do 15. mája 2011, čo ovplyvnilo napríklad  Kazachov (pôvodne prihlásených 17),  resp. maďarských plavcov, ktorí  sa na poslednú chvíľu odhlásili. Tieto preteky boli nahlásené do IPC kalendára, teda výsledky sa započítavajú do rankových listín. Aj napriek nízkej účasti zahraničných pretekárov naši nastúpili v kompletnej zostave reprezentantov“, uviedol reprezentačný tréner Ivan Šulek.Podľa očakávania boli najúspešnejšie Viera Mikulášiková, ktorá v disciplíne 50 m VS získala 714 bodov, čo bol najlepší výkon  medzi ženami a získala pohár. U junioriek dominovala Karin Petrikovičová, ktorá v disciplíne 50 znak získala 670 bodov. U mužov bol najhodnotnejší výkon na 50 m motýlik, kde Arnošt Petráček z Česka vytvoril nový svetový rekord časom 43.65 sek. a získal za absolútne najlepší výkon 1139 bodov. U juniorov boli opäť najlepší domáci pretekári, keď zvíťazil Lukáš Lederer so 719 bodmi za 200 m PP, pred Viktorom Keménym, ktorý získal spolu 590 bodov v disciplíne 50 m prsia. Keďže Lederer ešte nebol oficiálne klasifikovaný, po dohode s riaditeľom súťaže si cenu odviezol domov Kemény.Ďalší veľmi dobrý výsledok zaznamenal Moate Craig z Colchestru Phoenix (Veľká Británia), ktorý vytvoril národný rekord v disciplíne 800 m voľný spôsob, časom 9…

V Nitre opäť súťažili budúci víťazi

V stredu 18.mája sa uskutočnil IX. ročník  stolnotenisového turnaja o pohár predsedu SPV Jána  Riapoša na Základnej škole Topoľová v Nitre. Na turnaji sa zúčastnila približne päťdesiatka malých „pingpongistov“. Pohár predsedu SPV získal vozíčkár Šimon Šebo.


Na putovnom pohári riaditeľky školy pribudli mená majstrov školy: medzi chlapcami Miroslav Sékeli, u dievčat Martina Kelemenová.


Hokej na sánkach: spolupráca najmä s Českom a Rakúskom

Začiatkom týždňa sa slovenská delegácia zúčastnila v Prahe na športovom fóra hokeja na sánkach (ice sledge hockey). Bolo zamerané na viacero tém – marketing a komunikácia, sponzoring, rozvoj,  vzdelávanie, súťaže, klasifikácie. Slovensko zastupovali manažér pre športy SPV Peter Hamaj a kapitán slovenského tímu Peter Štít.


Súčasťou bolo i Open Forum,  na ktorom jednotliví delegáti diskutovali o témach rozvoja a fungovania  hokeja na sánkach, výstroje, súťaží. Slovenská delegácia sa spolu s rakúskou a fínskou zúčastnila ako pozorovateľ (bez možnosti hlasovať), keďže slovenský tím stále nie je oficiálne registrovaný pod IPC a zatiaľ sa nezúčastnil žiadneho medzinárodného turnaja.

Počas fóra absolvovali slovenskí  zástupcovia  niekoľko rokovaní zameraných na pomoc pri rozvoji tohto atraktívneho športu na Slovensku. Slovensko bude spolupracovať najmä s Českom a Rakúskom, s ktorými sme sa dohodli na príprave spoločných tréningových sústredení a prípravných zápasov. Pomoc  ponúkli aj Kanada a USA.