V utorok vyjde druhé tohtoročné číslo Paralympionika

Aktuality z dejiska PH 2012, profil boccistov Tomáša Kráľa, Jakuba Nagya a Róberta Mezíka, rozhovor s britskou veľvyslankyňou na Slovensku, pozvánka na ďalší ročník Parády či resumé lyžiarskej sezóny – toto všetko nájdete v prílohe PARALYMPIONIK, ktorá bude v utorok vložená do denníka Šport.


Dočítate sa v ňom aj o stolnotenisovom turnaji Slovakia Open, ktorý sa presťahoval z Piešťan do Bratislavy, o novinkách v jubilejnom X. ročníku kampane „Na kolesách proti  rakovine“, spomíname na Radovana Kaufmana, aktuálne sa venujeme vystúpeniam strelcov na Svetovom pohári v Poľsku a Turecku a ďalším zaujímavostiam z domova i zahraničia.  


Tlačová konferencia SPV„100 dní do PH Londýn 2012“

V pondelok 21. mája sa o 10,30 h. uskutoční v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton na Trnavskej ceste 27/A tlačová konferencia Slovenského paralympijského výboru ku 100 dňom do otvorenia londýnskej paralympiáady a ďalším sprievodným akciám.


Program:

1.    Úvod

2.    Predstavenie partnera oblečenia SPD Londýn 2012 spoločnosti ALPINE PRO a jej aktivít k PH 2012

3.    Predstavenie paralympijskej hymny

4.    Základné informácie k účasti Slovenska na PH 2012 a aktuálny stav nominácie

5.    Informácie o turnaji SLOVAKIA OPEN 2012 v stolnom tenise telesne postihnutých a o podujatí „Pingpong bez bariér“

Na tlačovej konferencii Vás budú informovať:

Ján RIAPOŠ, predseda Slovenského paralympijského výboru

Adriána VYSKOČILOVÁ, riaditeľka marketingu ALPINE PRO

Robo OPATOVSKÝ, autor paralympijskej hymny

Samuel ROŠKO, vedúci štábu PH Londýn 2012


Slovenia Open: dve medaily Slovákov v tímových súťažiach

Trio Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský sa postaralo o striebornú medailu v súťaži družstiev vozičkárskej skupiny TT2, keď vo finále prehralo s Francúzskom 0:3. O najcennejší kov ich tentokrát pripravil herný výpadok dvojice Revúcky – Ludrovský. Takisto striebro pridala Alena Kánová v kombinovanom tíme s Angličankou Gilroyovou.


Nedarilo sa dvojici Csejtey – Jambor v TT8 (stojaci), ktorá síce po bojovnom výkone zdolala Britov 3:2, ale prehra s Poľskom znamenala koniec nádejí už v základnej skupine. Peter Mihálik v TT4 spolu s Ukrajincom Popokom skončili v skupine TT4 na štvrtom mieste.


Štáb PH Londýn 2012 aj o sľube paralympionikov

Slovenskí paralymionici, ktorí sa zúčastnia na paralympijských hrách v Londýne, zložia sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča v historickej budove NR SR 22. augusta 2012 o 11.00 hod. Hlavná časť výpravy odletí do dejiska paralympiády 24. augusta.


Na dnešnom zasadnutí Štábu PH Londýn 2012, ktoré viedol jeho vedúci Samuela Roško boli upresnené aj ďalšie informácie týkajúce sa hier. Štáb prebral menoslov športovcov, ktorí splnili kritériá účasti. Z neho vyplýva, že Slovensko má zatiaľ 28 istých účastníkov, ráta sa ešte so 6 voľnými kartami. Celá výprava – aj so sprievodom – by mala mať maximálne 65 členov, vrátane 6-členného vedenia. Na rozdiel od Pekingu 2008, kde Slovensko obsadilo 10 športov, budú v Londýne štartovať zástupcovia 9 športov – atletiky, boccie, cyklistiky, lukostreľby, plávania, stolného tenisu, športovej streľby, tenisu na vozíku a v tlaku na lavičke. Z predpokladaných športov vypadlo jazdectvo. Definitívne zloženie výpravy bude schvaľovať júlové valné zhromaždenie SPV. Štáb sa zaoberal aj návrhom odmien pre úspešných paralympionikov. Po prvý raz v histórii by prémie mali okrem medailistov dostať aj športovci na 4 . – 6. miestach.


 Slováci v Lašku: 2 x striebro, 2 x bronz v súťaži jednotlivcov  

Štyri semifinálové štarty v individuálnych súťažiach premenili naši reprezentanti na stolnotenisovom turnaji Slovenia Open na dve striebra a dva bronzy. O druhé najcennejšie kovy sa postarali  Alena Kánová a Richard Csejtey, bronz pridali Ján Riapoš a Peter Mihálik.


Vozičkárka A. Kánová v TT3 nestačila vo finále na švédsku hráčku A. – C. Ahlquistovú a podľahla jej 1: 3. R. Csejtey v kategórii stojacich TT8 porazil v semifinále nasadenú jednotku, ale vo finále ťahal za kratší koniec proti Britovi R. Wilsonovi (2:3).

J. Riapoš (TT2) vrátil v zápase o tretie miesto finálovú porážku z ME 2011 v Splite a Francúza Molliensa zdolal jasne 3:0. V TT4 Peter Mihálik prehral v semifinále s majstrom sveta, Kórejčanom Kim Yuong Gunom 1:3. V „malom“ finále si však  poradil s ďalším súperom z Kórei 3:0.

Večer začína súťaž družstiev. V TT2 nastúpia spolu Riapoš, Revúcky, Ludrovský, v TT8 Csejtey s Jamborom,  Kánová hrá s Angličankou Gilroyovou v skupine TT4 a  Peter Mihálik s Popovom z Ukrajiny tiež v TT4.


Jedinečná výstava medveďov v spojení s paralympionikmi

Bratislava bude onedlho hostiť skutočne nezvyčajnú výstavu! Od 1. júla do 13. augusta 2012 bude v nákupnom centre Polus „sídliť“ 109 sôch medveďov, ktorí precestovali už celý svet a objavili sa v mnohých štátoch. Získané finančné prostriedky tentoraz pôjdu na pomoc pre mladých slovenských paralympijských športovcov.


Výstava United Buddy Bears – The Minis ponúka veselý farebný dizajn vedľa seba stojacich medveďov, ktoré týmto spôsobom zobrazujú hlavnú myšlienku projektu - podporovať porozumenie, dôveru a priateľstvo medzi národmi. 109 medveďov reprezentuje nielen štáty uznané OSN a doteraz ich videlo po celom svete vyše 20 miliónov návštevníkov.

Vďaka rozdielnym štýlom, v ktorých bol každý medveď vytvorený umelcom danej krajiny, vzniklo skutočne unikátne dielo. Okrem šírenia radosti zo života však ponúka aj možnosť prispieť na dobrú vec a pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.

Na splnenie tejto misie sa vďaka symbolickému „odkúpeniu“ si medveďa získajú finančné prostriedky, ktoré tentoraz pôjdu na pomoc pre mladých slovenských paralympijských športovcov.

Vďaka 109 medveďom je tu preto šanca pre 109 spoločností či jednotlivcov, aby sa týmto spôsobom zapojili do tohto humánneho projektu a pomohli ďalej šíriť jeho posolstvo.

Ak by ste sa radi stali súčasťou projektu, neváhajte a kontaktujte realizačnú agentúru CREATIVE PRO s.r.o. - Mgr. Ivana Vanková: vankova@creativepro.sk, tel. číslo: 0903 708 504. Ďakujeme!

Podrobné informácie o celej výstave a jej sprievodných podujatiach sa dozviete na: www.medvedebezhranic.sk alebo na www.polus.sk.


Deň otvorených dverí pre držiteľov ZŤP

Držitelia ZŤP môžu v priebehu zajtrajška navštíviť v rámci dňa otvorených dverí  ŠKODA Handy ZŤP centrá v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove. Organizátori pre nich pripravili prezentáciu novej Škody Citigo ...


... možnosti úpravy vozidiel, poradenstvo pri kúpe a úprave vozidla pre ZŤP či informácie o rôznych výhodách v ŠKODA Handy centrách pre ZŤP.


Slovenia Open 2012: Ján Riapoš zdolal svetovú jednotku!

Vo štvrťfinále stolnotenisového turnaja v slovinskom Lašku zdolal Ján Riapoš svetovú jednotkuv kategórii TT2 Kórejčana Kima 3:2. Dnes ho čaká zápas o postup do finále.Tradičný turnaj s faktorom 40 sa koná v dňoch 8. – 12. mája a je ďalšou fázou prípravy na PH Londýn 2012.  


Okrem Jána Riapoša reprezentujú Slovensko aj ďalší vozičkári Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský, Alena Kánová, Peter Mihálik a stojaci Richard Csejtey s Miroslavom Jamborom, ktorí súťažia v konkurencii 265 hráčov z celého sveta.  

 


 Škola v Partizánskom ponesie meno Radovana Kaufmana

Základná škola na Nádražnej ulici dostane meno po Radovanovi Kaufmanovi, paralympijskom víťazovi v dráhovej cyklistike zo Sydney 2000 a zakladateľovi kampane Na kolesách proti rakovine. Prepožičanie čestného názvu schválili poslanci mestského zastupiteľstva počas minulotýždňového rokovania


"Kaufman bol žiakom základnej školy, pre ktorú navrhujeme požiadať o zapožičanie čestného názvu podľa jeho mena. Bol to vzácny človek s neskutočnou vôľou žiť. Vždy bol optimistom, vynikajúcim športovcom. Okrem toho ukončil štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave s červeným diplomom. Jeho život je príkladom a vzorom hlavne pre mladú generáciu," uviedol primátor mesta Jozef Božik.

Zapožičanie čestného názvu zaväzuje školu pestovať tradície spájajúce sa s menom osobnosti, ktoré nesie škola vo svojom názve. Škola a jej pracovníci a žiaci môžu používať vlajku školy a ďalšie symboly spojené s čestným názvom školy.
Druhé kolo SP: slovenskí strelci uspeli aj v Antalyi

Reprezentačný tím v športovej streľbe absolvoval počas minulého týždňa druhé kolo Svetového pohára v tureckej Antalyi. Na výborné vystúpenie v prvom kole v Štetíne nadviazal Radoslav Malenosvký triumfom v disciplíne R3 vzduchová puška v leže s nástrelom 600 bodov. Zvíťazila aj Veronika Vadovičová v R2 vzduchová puška v stoji.


Úspešné bolo aj družstvo v zložení Vadovičová – Malenovský – Široký, ktoré vyhralo disciplínu R3 vzduchová puška v leže.