ME v plávaní sa v Berlíne skončili

Po ôsmich dňoch sa skončili v nedeľu IPC ME v plávaní, počas ktorých vytvorili plavci 59 nových európskych rekordov, pričom až 31 z nich sú i novými svetovými rekordmi. Najúspešnejšou krajinou sa stala Ukrajina so ziskom 41 zlatých. 37 strieborných a 28 bronzových medailí, pred Veľkou Britániou a Španielskom. Z 36 zúčastnených krajín si domov medailu odnáša 31 výprav, vrátane tej našej slovenskej. O zisk jedinej našej striebornej medaily na týchto ME sa zalúžila V. Mikulášiková.

V. Mikulášiková vybojovala na ME striebro

Na prebiehajúcich ME v plávaní v Berlíne získala Vierka Mikulášiková vo finále na 50 m voľný spôsob striebornú medailu. Vierka dosiahnutým časom 29,73 doplávala na 2.mieste za E. Lorandiovou /FRA/, ktorá časom 28,88 vytvorila nový európsky rekord. Srdečne blahoželáme.

ZPH 2018 v Juhokórejskom Pjončangu.

ZOH a ZPH v roku 2018 sa uskutočnia v kórejskom Pjongčangu. Včera o tom rozhodol na svojom 123. zasadnutí MOV.

Na svojom 123. zasadnutí MOV s trojice kanditátov na usporiadanie ZOH a ZPH uspel Juhokórejsky Pjongčang.Termín konania ZPH je od 9. - 18. 3. 2018. Pjongčang leží iba 126 km od soulskeho letiska Inčeon zhruba 700m nad morom. Motto kanditatúry bolo ,,Nové horizonty".

Centrom ZPH bude Alpensia Cluster kde plánujú všetky súťaže na snehu. Druhým centrom ZPH bude Gangneung kde sa odohrajú súťaže na ľade. Na Kóreu dobre spomínajú aj naši Paralympionici keď od 18. 2. - 1. 3. 2009 v stredisku Gangwon počas Majstrovstiev Sveta v zjazdovom lyžovaní získali 9 medailí, po tri z každého kovu.

Korea 2018

Korea 2018

Vo štvrtok 30. júna vyšlo ďalšie číslo PARALYMPIONIKA!

Vo štvrtok 30. júna 2011 nájdete ako prílohu v Denníku ŠPORT druhé tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik. Okrem iného si v ňom prečítate o prípravaách na PH 2012 Londýn, profil atlétky Hany Kolníkovej, zhodnotenie "veľkej trojky" turnajov v plávaní, stolnom tenise a tenise na vozíku, rozhovor s obchodným a marketingovým riaditeľom Kúpeľov Piešťany Hansom - Dieterom Bergmannom.

Chýbať nebudú ani reportáže z Parády na Zelenej vode, 23. športových hier v NRC Kováčová či z MDD v liečebnom ústave Marína. Dozviete sa, prečo hokej na sánkach očaril Petra Štíta a nájdete tu aj veľa ďalších zaujuímavostí a informácií o účinkovaní našich športovcov na podujatiach doma i v zahraničí.

Nezabudnite - PARALYMPIONIK vyjde už vo švrtok!

Janovjak s Mitošinkom dvakrát druhí na EP v Nemecku

Posledný júnový víkend sa v nemeckom Elzachu konali preteky UCI Európskeho pohára v cyklistike zdravotne postihnutých. Z našich cyklistov do Nemecka cestovali Jaroslav Švestka a tandemisti Vladislav Janovjak s Róbertom Mitošinkom, ktorí vybojovali dve cenné druhé miesta a body pre Londýn 2012.

V sobotu 25. júna bola na programe časovka jednotlivcov do vrchu. S náročnou 18 km traťou si výborne poradil náš tandem Janovjak – Mitošinka, ktorý aj napriek technickým problémom (dvakrát im spadla reťaz) obsadil skvelé druhé miesto za úradujúcimi majstrami sveta, španielskou dvojicou Christian Venge Balboa – David Llaurado Caldero. Jaroslav Švestka (C2) obsadil v časovke 6. miesto.

V nedeľu čakalo na pretekárov kritérium. 2,4 km okruh v centre Elzachu absolvovali 25 krát. Na mimoriadne technickej trati sa naši tandemisti niekoľkokrát pokúsili o únik, avšak pelotón so všetkými favoritmi tieto úniky kontroloval a Janovjaka s Mitošinkom vždy dostihol. Únik sa napokon podaril českej dvojici Jiří Chyba – Marek Moflar, ktorá zvíťazila s vyše dojminútovým náskokom pred hlavným poľom. V hromadnom špurte pelotónu boli najrýchlejší Janovjak s Mitošinkom a opäť obsadili výborné druhé miesto. Jaroslav Švestka sa nedokázal udržať vo vedúcej skupine a aj napriek bojovnému výkonu obsadil v mestskom kritériu 7. priečku. Ako Janovjak s Mitošinkom, tak aj Jaroslav Švestka si z Elzachu odnášajú cenné body do kvalifikácie na PH 2012 v Londýne. Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.

Paralympionici podporili 23. športové hry v NRC Kováčová

Včera a dnes prebiehajú v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej 23. športové hry  pacientov, na ktorých každoročne participuje aj SPV. Pacientov prišli v ich športových aktivitách podporiť aj viacerí paralympionici, ktorí sa v tomto zariadení tiež podrobili rehabilitácii po úrazoch. Prispeli ukážkami rôznych športov i motivačným mítingom v kinosále.

V rámci kultúrneho programu sa predstavili zástupcovia tanečného športu na vozíku, bubenícka skupina Campana Batucada z Nitry a nechýbala ani tradičná symbolická jazda v rámci IX. ročníka kampane  „Na kolesách proti rakovine“ okolo areálu. Podujatie bude dnes okolo obeda ukončené vyhlásením výsledkov súťaží.

Vlaňajší víťaz Peifer si dal repete

Francúz Nicolas Peifer vyhral hlavnú súťaž turnaja Slovakia Open 2011 v tenise na vozíku a obhájil tak vlaňajšie prvenstvo. Vo finále porazil krajana Frederica Cattanea 6:0, 6:2. Finalisti potom spolu triumfovali vo finále štvorhry. Slovensko si pripísalo víťazstvo v druhej súťaži mužov, kde zvíťazil Tomáš Masaryk.

V súťaži žien zvíťazila Britka Lucy Shukerová.  Naša mužská jednotka David Chabreček vypadol vo štvrťfinále s Poliakom Kruszelnickim.

Slovakia Open 2011 aj s obhajcom vlaňajšieho prvenstva

Včera sa začal na dvorcoch tenisového klubu Slávie STU v Bratislave 18. ročník turnaja Slovakia Open 2011 v tenise na vozíku. Štartuje na ňom 40 hráčov z 11 krajín. Nechýba ani Nicolas Peifer, ktorý tu vlani zvíťazil v hlavnej súťaži.  Slovensko reprezentuje trojica Dávid Chabreček, Tomáš Masaryk a Rastislav Soviš.

U mužov sa súťaží v hlavnej a druhej súťaži, u žien, kde sa prihlásilo šesť hráčok, iba v hlavnej. Najpočetnejšie zastúpenie majú výpravy zo susedných štátov. Rakúšania, Česi a Poliaci vyslali do bojov po šesť hráčov. Turnaj vyvrcholí v sobotu.

Druhé miesto tandemu Janovjak – Mitošinka na EP vo Švajčiarsku

Cyklistický tandem Vladislav Janovjak – Robert Mitošinka obsadil v cestných pretekoch Európskeho pohára vo Švajčiarskom Gippingene výborné druhé miesto, keď nestačil iba na taliansku dvojicu. Zajtra odlietajú naši reprezentanti na druhé kolo pretekov Svetového pohára do španielskej Segovie.

„Janovjak s Mitošinkom si v druhom kole cestných pretekov „nastúpili“ a okrem úradujúcich majstrov sveta, talianskeho tandemu Ivano Pizzi – Luca Pizzi, na tento atak nikto z pelotónu nedokázal zareagovať. Na veľmi náročnej kopcovitej trati naši s Talianmi spolupracovali a postupne si na hlavnú skupinu vytvorili štvorminútový náskok. V prudkom stúpaní posledného kola náš tandem na Talianov nestačil a do cieľa prišiel s 30 sekundovou stratou na druhom mieste. V celkovom hodnotení obsadili Janovjak s Mitošinkom výborné tretie miesto“, informoval reprezentačný tréner Branislav Režnák.

Jaroslav Švestka (C2) bol v týchto pretekoch siedmy a v konečnom hodnotení (časovka + cestné preteky) mu patrila rovnako 7. priečka. O jedno miesto dopadol lepšie v časovke, podobne ako Janovjak s Mitošinkom, ktorí tiež skončili na šiestom mieste.

PARÁDA sa vydarila, stretneme sa zasa o rok!

Niekoľko stoviek detí s rodičmi sa v sobotu zúčastnilo v rekreačnom areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom  II. ročníka podujatia „PARÁDA – paralympijský deň pre malých aj veľkých“.  Mali možnosť vyskúšať si viacero druhov paralympijských športov a veľkému záujmu sa tešilo aj SPP - centrum zábavy, ktoré pripravil generálny partner slovenských paralympionikov.

Malí návštevníci PARÁDY si vyskúšali stolný tenis, bocciu, hokej na sánkach, tanec na vozíku, volejbal, streľbu, lukostreľbu a kajaky na jazere. Počas celého dňa mali k dispozícii aj množstvo rôznych atrakcií, ktoré pre nich pripravil SPV v spolupráci so svojimi partnermi.

Súčasťou podujatia bol aj krst DVD Peking – Vancouver za účasti našich športovcov a MISS Slovensko 2011 Michaely Ňurcíkovej, ktorá odohrala aj exhibičný zápas v plážovom volejbale.