Slovenskí lyžiari naďalej vo

Družstvo slovenských zjazdárov sa v dňoch 15. - 19. 12. zúčastnilo na pretekoch Európskeho pohára v rakúskom stredisku Kühtai. Najviac sa darilo zrakovo postihnutej Henriete Farkašovej, ktorá triumfovala v slalome, obrovskom slalome aj v Super G. Víťazstvá si pripísali aj ďalší naši zrakovo postihnutí pretekári  – Jakub Krako v obrovskom slalome, Miroslav Haraus v Super G a Radomír Dudáš v slalome.


V tejto kategórii obsadili aj ďalší slovenskí lyžiari pódiové umiestnenia. Medzi telesne postihnutými bola z našich najúspešnejšia Petra Smaržová, ktorá bola druhá v slalome a tretia v obrovskom slalome."Stredisko Kühtai leží v Tirolsku, medzi dolinami, kde sa nachádzaju ľadovce Stubai - Stubaital (tam absolvujeme tradične našu prípravu na snehu) a Oztal - ľadovec Solden. Minulý rok sme mali smolu, keď sa nám zranili postupne počas súťaží Chlebáková, Beladič a Dudáš. Tento rok bol úspešnejší a žali sme len úspechy. Výprava bola zložená prevažne zo zrakovo postihutých reprezentantov (Farkašova, Krako, Dudáš, Beladič, Haraus, Hoíik, Cintula, Kubačka), doplnili ju telesne postihnutí Smaržová a France. Najúspešnejšia bola Farkašová s navádzačkou Šubrtovou, ktorá vyhrala všetky disciplíny. Veľmi úspešní boli aj Krako a Dudáš, ktorí pravidelne končili na stupni víťazov. Tam sa dostali aj Haraus a Smaržová. Počas súťaží panovala v stredisku obrovská zima, keď v ranných hodinách klesali teploty až na - 20 stupňov Celzia. Európsky pohár bol výbornou previerkou pred Svetovým pohárom, na ktorý vycestujeme začiatkom januára (6.1.) do talianskeho Arta Terme - Zoncolan. Odtiaľ sa budeme prepravovať na vrchol tohtoročnej sezóny - MS v talianskom Sestriére, kde sa v roku 2006 konali sutaze turínskych ZPH", zhodnotil preteky reprezentačný tréner Dušan Šimo.

Pozvánka na výstavu fotografií Paralympic Games 2010

Pozývame Vás na výstavu fotografií Dušana Pecháča, ktorá bude prístupná v Kultúrnom centre v Bojniciach od 4. januára do 3. februára 2011. Vernisáž výstavy sa uskutoční 4. januára 2011 o 16.00 vo vestibuje KC Bojnice.


Dušan Pecháč bol jedným z oficiálnych fotografov slovenskej výpravy na najúspešnejších Paralympijkých hrách v histórii Slovenska, na ktorých naša výprava získala 11 medailí z toho 6 zlatých a skončila v celkovom hodnotení krajín na štvrtom mieste.


Na ázijskej paralympiáde sa súťaží v 19 športoch

V čínskom meste Guangzhou sa v dňoch 12. – 19. decembra prvýkrát konajú paralelne Ázijské paralympijské hry (Asian Para Games) s Ázijskými hrami (Asian Games), čím došlo k otvoreniu novej kapitoly paralympijského športu na tomto kontinente. Súťaží sa v 19 športocch, vrátane dvoch, ktoré zatiaľ neboli zaradené do programu PH - bedmintonu a bowlingu.


Štartuje na nich približne 2.500 hendikepovaných športovcov, ktorým pomáha viac ako 25.000 dobrovoľníkov. Slovensko na týchto hrách zastupuje člen exekutívy Európskeho paralympijského výboru a generálny sekretár SPV Samuel Roško.


 V Riu 2016 už aj triatlon a kanoistika

Medzinárodný paralympijskýo výbor (IPC) rozhodol na svojom zasadnutí o zaradení rýchlostnej kanoistiky a triatlonu do programu paralympijských hier v roku 2016 v brazílskom Riu de Janeiro. Počet športov na PH sa tak zvýši zo súčasných dvadsať na dvadsaťdva. O zaradenie sa uchádzali okrem už spomenutých aj bedminton, basketbal mentálne postihnutých športovcov, futbal na elektrických vozíkoch, golf a taekwondo.


"Budeme hľadať adeptov na tieto novozaradené športy aj na Slovensku, ale nebude to jednoduché," zareagoval na zaradenie nových športov do programu PH generálny sekretár Slovenského paralympijského výboru (SPV) Samuel Roško. "Medzinárodná triatlonová únia už viac ako pätnásť rokov podporovala rozvoj paratriatlonu. Na Slovensku oň záujem doteraz nebol. Zlom nastal zhodou okolností až v tomto roku. V Čunove štartovalo hneď niekoľko telesne postihnutých športovcov. Je logické, že zaradením paratriatlonu do programu paralympiád sa zvýši záujem postihnutých športovcov o štart na domácich podujatiach. Na túto skutočnosť musí samozrejme zareagovať nielen Slovenská triatlonová únia, ale aj organizátori podujatí,“ uviedol na stránke STÚ jej generálny sekretár Jozef Jurášek.    Paralympijské hry v Riu de Janeiro sa uskutočnia od 7. do 18. septembra 2016. (SITA)


Koncoročné zasadnutie Čestného predsedníctva SPV

V piatok 10. decembra sa na pôde SPV v Bratislave uskutočnilo posledné tohtoročné zasadnutie Čestného predsedníctva SPV, ktoré viedla jeho predsedníčka Mária Machová. Predseda SPV Ján Riapoš informoval o činnosti v roku 2010, ako aj pláne činností na budúci rok. Na zasadnutí boli prítomní Magda Vášáryová, Remo Cicutto, Alexander Černák a Pavol Múdry.


                                                                         S úctou


Remata - Otvárame sezónu

Otvárame sezónu v našom lyžiarskom stredisku.


Dňa 12.12.2010 o 9:00 otvárame sezónu v našom lyžiarskom stredisku.

V tento deň Vás pozývame lyžovať ZADARMO (platí pre denné aj večerné lyžovanie)


Remata - otvorenie sezony


Slovenskí sledge hokejisti majú za sebou už druhé tréningové sústredenie

Počas uplynulého víkendu sa v Dolnom Kubíne za podpory SPV už po druhý krát ukutočnilo tréningové sústredenie tvoriaceho sa slovenského tímu hokeja na sánkach.


11 nadšencov využilo možnosť spoločne si zatrénovať na ľade dolnokubínskeho zimného štadióna. Súčasťou programu bol i kondičný tréning "na suchu", ktorý viedli skúsení tréneri atletiky a lyžovania Štefan Čuvala a Dušan Šimo. Lekár mnohých paralympijských výprav na PH a ZPH MUDr. Juraj Štefák zase športovcov oboznámil o klasifikáciach sledge hokejistov a u niektorých z nich realizoval lekárske vyšetrenia.

Slovenský hokej na sánkach je zase o krok bližšie k vytvoraniu fungujúceho tímu, ktorý by bol schopný reprezentovať Slovensko na medzinárodných podujatiach.

viac informácii nájdete aj na stránke www.sledgehokej.sk


Obleky od dodávateľa Slovenského paralympijského výboru

Spoločnosť SA STYLE, s.r.o. pripravila akciu, v rámci ktorej ponúka na stretnutiach v Bratislave a v Žiline široký sortiment svojich produuktov. V spoločenskom oblečení tejto firmy zo Svidníka sa prezentovali na ZPH vo Vancouvri aj naši paralympionici.


  S. A. STYLE, s.r.o. si Vám dovoľuje ponúknuť:- pánske obleky, saká, nohavice, smokingy a fraky na mieru - pánske košele, 18 strihov, cca 100 materiálov - poľovnícke a klubové uniformy podľa vašichpožiadaviek - kvalitné materiály, cca 200 druhov - dodanie hotových výrobkov do 30, resp. 10 dní - individuálny prístup, rôzne strihové riešenia - pravidelnú možnosť stretnutia v Bratislave a iných mestáchSRhttp://www.sastyle.sk/index.php?id=cestyRadi sa s Vami stretneme a osobne Vám predložíme ponuku našich služieb.MESTOADRESADENDÁTODDOŽILINA UT07.12.10.3011.30BA,HOTEL PLUSBULHARSKÁ 72UT07.12.18.3022.30      BA,HOTEL PLUSBULHARSKÁ 72ST08.12.07.3008.30BA,MIN ZAHR VECÍHLBOKÁ CESTA 2ST08.12.11.0012.00BA,HOTEL PLUSBULHARSKÁ 72ST08.12.13.0017.00V prípade záujmu a po dohode aj:BA,HOTEL PLUSBULHARSKÁ 72ST09.12.18.3022.30      BA,HOTEL PLUSBULHARSKÁ 72ŠT09.12.07.3008.30 Ak máte záujem o naše služby, kontaktujte nás telefonicky /0915 910 387 /. S úctou Mgr. Vladimír Šandala konateľ S. A. STYLE, s.r.o.

Prekonanie 10 sekundovej hranice je vraj na spadnutie

Jason Smyth, najrýchlejší paralympionik sveta tvrdí, že prekonanie magickej hranice 10 sekúnd v šprinte na 100 metrov je na dosah. A práve tento 23 - ročný zrakovo postihnutý atlét zo severoírskeho Derry je najväčším adeptom na pokorenie tejto méty. Jeho osobné maximum je zatiaľ 10,23 sek.


"Je to možné, rozhodne to nevylučujem. Ale ak sa to nepodarí mne, určite to dokáže niektorí iný paralympionik“, odkázal. J. Smyth však robí všetko pre to, aby sa to podarilo čo najskôr. Pomohol mu aj spoločný tréning na Floride s druhým najrýchlejším mužom sveta Tysonom Gayom pod dohľadom špičkového trénera Lancea Braumana. „Sám som bol ohromený, ako som sa zlepšil“, povedal na margo tohto tréningového kempu športovec, ktorému v ôsmich rokoch diagnostikovali Stargardtovu chorobu, spôsobujúcu postupnú stratu zraku.

Medzi zdravými šprintérmi ako prvý pokoril spomínanú métu pred 42 rokmi Američan Jim Hines. Francúz Christophe Lemaitre bol v júli tohto roku prvým belochom, ktorému sa podarilo to isté.


Na svätého Mikuláša ... na bratislavskom Hlavnom námestí

Partner Slovenského paralympijského výboru pri organizovaní charitatívneho projektu "Na kolesách proti rakovine" nadácia Výskum rakoviny organizuje v nedeľu 5. decembra na bratislavskom Hlavnom námestí podujatie pre deti, mládež aj dospelých pod názvom "Na svätého Mikuláša...". Srdečne Vás pozývame.


Na svätého Mikuláša... Tradičný benefičný program pre Nadáciu Výskum rakoviny v rámci Vianočných trhov 2. adventná nedeľa, 5. decembra 2010, 15.00 h – 18.00 h Hlavné námestie, Bratislava   Účinkujú: Detský folklórny súbor Kobylka, Martin Mikuš – spev a Rajmund Kákoni – akordeón. Simona Kačmárová – spev, Ervín Schönhauser – spev a Soňa Radulová – akordeón, Karol Malý – spev a gitara, Maroš Bango + Saša Bangová + Janka Škultétyová Skutočný svätý Mikuláš s anjelmi donesú deťom ovocie a sladkosti o 15.30 a 17.00 h Vystúpenia detí sv. Mikulášovi Zbierka korálkov najrôznejšieho druhu a veľkosti a materiálov na navliekanie (nylon, navliekacie nite, atď.)  pre malých pacientov na Klinike detskej hematológie a onkológie (Najlepší sortiment je v predajniach Da Vinci – Panta Rhei v Poluse, Auparku, Avione a na Poštovej ulici). Finančná zbierka pre Nadáciu Výskum rakoviny Odmena za dary a príspevky: anjeli a betlehemské hviezdy z fólie od malých pacientov z detskej onkológie Anketa osobností: prečo Mikuláš a nie Santa: Božidara Turzonovová, Ján Filc, manželia Vilma a Miroslav Cipárovci, Jarka Hargašová a ďalší   Organizátori:Nadácia Výskum rakoviny, Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Ars ante portas, o. z. Podporovatelia: Grantový program Ars Bratislavensis, Rakúske kultúrne fórum, Fond TESCO,  Boni Fructi s. r. o. Dunajská Lužná Info: Ján Juráš, 0905 716 851, jan…