Tohtoročnej Slovakii Open kraľoval Nicolas Peifer

Najúspešnejším účastníkom XVII. ročníka turnaja SLOVAKIA OPEN v tenise na vozíku sa stal 19-ročný Francúz Nicolas Peifer, v čase turnaja svetová sedmička. Vyhral hlavnú súťaž v dvojhre i štvorhru. Naši Felix s Gergelym sa dostali do semifinále štvorhry, v singloch skončili obaja vo štvrťfinále. Víťazov dekoroval slovenský prezidentský pár.


V semifinále hlavnej súťaže zostal na Peiferovej rakete Švéd Peter Wikström, ktorý sa na kurty vrátil po študijnej pauze a opäť útočí na prvú desiatku. Ako jediný napokon zobral mladému Francúzovi set. Ten potom vo finále zmietol z kurtu obhajcu vlaňajšieho prvenstva Rakúšana Martina Legnera (6:0, 6:2), ktorý v semfinále dokázal vyradiť najvyššie nasadeného hráča tohtoročnej Slovakie Open Holanďana Maikela Scheffersa. Víťaz získal okrem pohára aj finančnú odmenu 1.920 eur, porazený finalista 1.071 eur.

Finalisti singlu spoločne triumfovali vo štvorhre, keď si vo finále poradili s britsko-holandským párom Philipson, Scheffers 7:6, 6:2. Súťaž žien vyhrala Nemka Katharina Krüger.


Šport pomáha pacientom späť do života 

Národné rehabilitačné centrum (NRC ) Kováčová bolo v dňoch 10. – 11. júna dejiskom v poradí už XXII. športových hier pacientov tohto zariadenia. Zmyslom týchto hier je vrátiť pacientov späť do života pomocou športu, prípadne im v tomto smere aspoň pomôcť. Okrem športových aktivít sa počas dvoch dní pravidelne konajú aj sprievodné kulturné podujatia.


 

Opäť nechýbali na oblohe albatrosy a parašutisti, štandardné i latinskoamerické tance v podaní tanečníkov na vozíku a najmä symbolická jazda okolo areálu ústavu v rámci kampane „Na kolesách proti rakovine“. Už tradične prichádzajú športujúcich pacientov podporiť slovenskí paralympionici. Tohto roku do Kováčovej opäť zavítali Ján Riapoš, Alena  Kánová, Veronika Vadovičová, Peter Mihálik, Andrej Meszáros a ďalší.


Ďalší koncert Na kolesách ... TOUR 2010 v Dunajskej Lužnej

Už nasledujúcu nedeľu (20. júna) sa v Dunajskej Lužnej uskutoční ďalší zo siete benefičných koncertov Na kolesách ... TOUR 2010.


Pozvanie vystúpiť bez nároku na honorár prijali: Dominika Stará, Lazaro, Sherpa Band, Zdenka Predná, Katka Koščová, Campana Batucada, Martin Konrád, Reky Synku, Mukatado a Aya.

Srdečne Vás pozývame. Podporte boj proti rakovine na Slovensku. Váš dobrovoľný príspevok znamená nádej.


SLOVAKIA OPEN opäť aj s hráčmi z Top 10

Dnes sa začína v tenisovom areáli Slávia Agrofert STU v bratislavskej Petržalke už XVII. ročník medzinárodného turnaja v tenise na vozíčku „SLOVAKIA OPEN 2010“, ktorý vyvrcholí v nedeľu 13. júna. Z absolútnej špičky privítame tretieho hráča sveta Holanďana Scheffersa, Rakúšana Legnera, Švéda Petra Vikströma a nášho Jozefa Felixa.


Tento turnaj pravidelne potvrdzuje svoju vysokú športovú i spoločenskú úroveň a medzi zvučnými menami svetových tenistov, ktorí každoročne  zavítajú do Bratislavy, nechýbajú ani naši hráči, ktorí nás reprezentovali na PH 2008 v Pekingu i nedávno na Svetovom pohári družstiev v tureckej Antalyi, kde SR obsadila 8. miesto. Pre nich je tento turnaj jedinečnou šancou na otestovanie výkonnosti so súpermi z celého sveta.

Na XVII. ročníku budú reprezentovať Slovensko Jozef Felix (vo svetovom rankingu momentálne na 21. mieste v dvojhre a na rovnakej priečke  vo  štvorhre), Marek Gergely (40/31), Dávid Chabreček (45/111), Tomáš Masaryk (150/221) a Rastislav Soviš. Čakajú na nich súperi z 12 krajín. Z najlepších hráčov sveta sa predstavia Holanďan Maikel Scheffers (3/3), Rakúšan Martin Legner (9/9) či švédska stálica Peter Vikström. Na turnaji, ktorý  prebieha pod záštitou prvej dámy  Silvie Gašparovičovej, sa z našich opäť dávajú najväčšie šance Jozefovi Felixovi (na snímke), ktorý sa vlani prebojoval do finále dvojhry a štvrorhru dokonca vyhral (spolu s Rakúšanom Legnerom). Náš najlepší tenista na vozíčku bol v rankingu najvyššie v septembri 2005, keď bol svetovou štrnástkou.    


SPV a Adecco od dnes partneri

Dnes v priestoroch SPV spečatili podpisom zmluvy nove partnerstvo zástupcovia SPV a personálnej agentúry Adecco. Týmto sa otvára priestor i pre paralympionikov na aktivity súvisiace s napĺňaním jedného z celosvetových projektov zameraných na uplatnenie športovcov po skončení aktívnej kariéry. Na slávnostnom podpise zmluvy sa zúčastnili riaditeľka Adecco pre Slovensko Bruna Beata Jakub a za SPV generálny sekretár Samuel Roško, ktorý zastupoval predsedu Jána Riapoša.


Koncert Na kolesách ... TOUR 2010 v Turčianskych Tepliciach už tento víkend

Tretí tohtoročný koncert v rámci projektu Na kolesách proti rakovine sa uskutoční už túto nedeľu 13. júna 2010 od 15.00 hod. na námestí v Turčianskych Tepliciach.


Svoju účasť potvrdili a na koncerte bez nároku na honorár vystúpia:

Deti z MŠ Horné Rakovce, súbor Fatranček, Lazaro, Miroslav Fančovič, Sara Rihane a skupiny Štvrtá tretina, Balkansambel, Mukatado a Aya.

Budete si môcť i zašportovať na cyklotrenažéroch a veslovacích trenažéroch. Symbolická jazda na všetkom nemotorovom čo má kolieska odštartuje o 16.00.

Všetkých srdečne pozývame.

 


Paráda sa v sobotu parádne vydarila

Rekreačný areál Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom bol v sobotu 5. júna dejiskom prvého ročníka podujatia „Paráda – paralympijský deň pre malých a veľkých“. V krásnom počasí tu viac než tisíc ľudí strávilo príjemný deň v kruhu paralympijskej rodiny.


Počas celého dňa prebiehal kultúrny program a návštevníci si mali možnosť vyskúšať rôzne športové disciplíny. Súčasťou Parády boli aj symbolická jazda v rámci kampane "Na kolesách proti rakovine" a krst publikácie "ZPH 2010 Vancouver".

Krstnými rodičmi pamätnice sa stali Miss Slovensko 2010 Marína Georgievová a Miško Bobocký z Hlohovca, ktorí ju spolu s predsedom SPV Ján Riapošom pokrstili pravým kanadským javorovým sirupom za účasti vancouverských medailistov.                              


Zlato a bronz guliarov na ME v holandskom Stadskanaale

Slovenský reprezentant Adrián Vaško (na snímke) vybojoval zlatú medailu vo vrhu guľou výkonom 9,84m. Naročnú súťaž, ktorá trvala 3:20 h. dokázal zvrátiť vo svoj prospech v druhej sérií pokusov, kedy sa zlepšil o 30 cm a vyhral. V kategórií F54 získal Andrej Germič cenný bronz s výkonom 8,82m.


Vo veľmi ťažkej konkurencii, v ktorej mimochodom nechýbal majster sveta a svetový rekordér Georg Tischler z Rakúska či vicemajster sveta, Srb Draženko Mitrovič, obhájil Germič svoju pozíciu a so zdravotnými problémami a uplatnenými zmenami pravidiel, podal solídny výkon. Informoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.


Vancouver 2010 - krst knihy

SPV vydal pri príležitosti skončených X.ZPH Vancouver 2010 už svoju v poradí šiestu publikáciu, v ktorej zachytáva okamihy z týchto hier. Knihu Vancouver 2010 uvedie do života SPV spolu s najúspešnejšími športovcami na krste, ktorý sa uskutoční v sobotu 5. júna na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom.


Paralympionici s deťmi v liečebnom dome Marína

Slovenskí paralympionici zavítali aj v tomto roku počas MDD do liečebného domu Marína v Kováčovej. Alena Kánová, Tomáš Masaryk a Ladislav Bočkor ocenili víťazov jednotlivých súťaží, následne absolvovali s nimi besedu. Malí športovci si potom pozreli na veľkom plátne zostrih z X. ZPH vo Vancouvri, kde SR vybojovala 11 medailí.


V dôsledku daždivého počasia  sa všetky súťaže museli uskutočniť vo vnútorných priestoroch LD Marína. Deti súťažili v zábavných (bleskový puk, orlie oko, rýchle ruky) i športových disciplínach (stolný tenis, boccia, plávanie). Víťazi dostali ceny, medzi ktorými nechýbali ani vzácne suveníry od SPV.  Tradične ich potešili aj zástupkyne Združenia Korytnačky, ktoré im priniesli časopis Fifik.