Kováčová: V príprave víťazstvo nad srbským súperom

Slovenská stolnotenisová reprezentácia zvíťazila vo štvrtkovom prípravnom stretnutí v telocvični NRC Kováčová nad Srbskom 14:4. Prípravné stretnutie ukázalo silnejšie aj slabšie stránky nášho tímu, ktoré bude potrebné do ME v Splite odstrániť.


V zápase bodovali hráči nasledovne:

za domácich:

  • Peter Mihálik 4,5
  • Andrej Mézsáros 1,5
  • Ján Riapoš 3,5
  • Alena Kánová 4,5

za hostí:

  • Mitar Palikuca 2
  • Borislava Peric 1
  • Zoran Matic 1
  • Nada Matic 0

Slovensko sa pred ME zúčastní ešte na turnajoch v Ostrave a Sheffielde, ktoré preveria kvality našich reprezentantov.


Zajtra v Kováčovej prípravný zápas so Srbskom v stolnom tenise

V telocvični NRC Kováčová sa zajtra 28. júla o 15:30 hod. uskutoční priateľské prípravné stretnutie v stolnom tenise Slovensko – Srbsko. Za našu reprezentáciu nastúpia Ján Riapoš, Alena Kánová, Peter Mihálik a Andrej Meszáros. Trénerom tímu je Ľuboš Dobrotka. Príďte povzbudiť našich hráčov!


 Miloslav Bardiovský tretí na pretekoch v Nemecku

Slovenský zdravotne postihnutý diskár – vozičkár Miloslav Bardiovský obsadil na medzinárodných majstrovstvách Nemecka v Singene 3. miesto výkonom 17,33 m. Ten koncom júna na pretekoch v Novom Měste nad Metují prvý raz prekonal 20-metrovú hranicu a výkonom 20,14 m iba 16 cm zaostal za svetovým rekordom vo svojej kategórii.


"Súťažili sme v podmienkach absolútne nevhodných pre atletiku. Pršalo, fúkal vietor a bolo veľmi chladno. Chcel som znovu prekonať 20-metrovú hranicu, ale v takomto počasí to nebolo možné," povedal na margo pretekov v Nemecku 51-ročný Hlohovčan. Najbližšie sa predstaví v závere augusta v Olomouci na pretekoch pod hlavičkou Medzinárodného paralympijského výboru (IPC). Informoval denník Šport.


 Oscar Pistorius splnil limit, pôjde na olympiádu!

Juhoafrický šprintér Oscar Pistorius (24) zabehol v talianskom Lignane 400 metrov za 45,07 sekundy, čím splnil limit nielen na tohtoročné MS v Dägu, ale aj na OH 2012 v Londýne. Pistorius by sa mal 15. septembra predstaviť aj na 9. ročníku medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom.


Lukostrelci štartovali na svetovom šampionáte v Turíne

Takmer 300 lukostrelcov zo 45 krajín bojovalo od 10. do 17. júla o medaily na MS v terčovej lukostreľbe v talianskom Turíne. Slovensko reprezentovali piati športovci, najlepší výkon dosiahol Peter Kaščák, ktorý skončil na šiestom mieste.


Ako uviedol reprezentačný tréner a zároveň pretekár Vladimír Majerčák, podujatie s rekordnou účasťou sa konalo za veľmi horúceho počasia a bolo zároveň súbojom o ďalšie miestenky na budúcoročné PH v Londýne.„V kategórii muži - kladkový luk súťažilo rekordných 71 strelcov a traja Slováci. Najlepšie umiestnenie - 6. miesto - získal odchovanec MŠK Kežmarok Peter Kaščák. Z 1/48 postupoval z 22. miesta bez boja, v 1/24 mu pavúk prisúdil Holanďana Schvarena zo 43. miesta.  Ten mu veľa starostí nenarobil, keď v štyroch setoch prišli po dvoch remízach dve víťazstva a bolo 6:2 pre Petra. Dvadsiate druhé miesto z kvalifikácie nezodpovedalo momentálne najlepšiemu slovenskému lukostrelcovi v tejto kategórii a vedeli sme, že pôjde ešte ďalej.  Nasledovalo víťazstvo nad Britom Thomasom 6:0, Čechom Zelenkom 6:2, Ale prišli pre Petra horúce chvíle, na rade bol ďalší Brit Stubss z tretieho miesta. V rovnocennom súboji po dvoch sadách Peter viedol 3:1, potom 3:3, 4:4 a v poslednej sade nestačilo ani 29 b. Brit si dal bingo a postupoval až na striebornú pozíciu.Náš druhý borec Marián Marečák z dvanásteho miesta postupoval taktiež bez boja. V 1/24 sa stretol s Poliakom Kanczakom (19). Tento súboj zvládol 6:0/ 29:28, 28:26 a 29:27. V 1/8 narazil na anglický múr, cez ktorý neprešiel ani Peter v semifinále. Stubss si dal 3X29 a Marián 3X28 a bolo 0:6. Marián obsadil 9. miesto, čo ho ako aj Petra výrazne posunie nahor v rankovej listine. Ale stačiť to asi nebude a budú musieť absolvovať aj…

 Handbikeri opäť hľadali talenty v Dudinciach

V dňoch 4.-7. júla sa v Dudinciach uskutočnil tradičný „Handbike camp“, ktorý je zameraný na hľadanie ďalších adeptov tohto atraktívneho športu – ručne poháňaných bicyklov. Do penziónu U Mlynárky ich tohto roku zavítalo dvanásť. Kemp, ktorý organizoval Športový klub zdravotne postihnutých Ďumbier - Lopej, podporili SPV a Nadácia SPP.


„Pozvali sme všetkých, ktorí zatiaľ nenašli odvahu, ale radi by si vyskúšali jazdu na handbiku“, uviedol hlavný organizátor a predseda ŠK ZP Ďumbier – Lopej Ladislav Bočkor. Z vlaňajších záujemcov už dvaja aktívne pretekajú dokonca  na medzinárodnej úrovni. V najbližšom čase by sa mali podrobiť lekárskej klasifikácii v Dánsku. Celkove majú v klube šesť pretekárov a štyri handbiky. Práve ich zabezpečenie je finančne náročné a zatiaľ bráni masovejšiemu rozvoju tohto športu u nás.  

Slovensko v ňom získalo doteraz na PH jednu zlatú a dve strieborné medaile, o ktoré sa postaral Rastislav Tureček. V poslednom období dosahuje výborné výsledky medzi ženami Anna Oroszová.


Prečítajte si zajtra: príbeh Aleny Kánovej

V rubrike "Netuctové osudy" prinesie štvrtkové vydanie Denníka Šport životný príbeh Aleny Kánovej. O trojnásobnej medailistke z paralympijských hier v stolnom tenise, vyštudovanej právničke a čestnej občianke mesta Ružomberok, sa dočítate v článku s názvom "Tvrdohlavosť ruže prináša".


V najnovšom vydani týždenníka SLOVENKA, vyšiel článok o Veronike Vadovičovej: Melódie v objatí charity(Slovenka - č. 29/2011; s.: 27)Galakoncert Violin Orchestra Bratislava, ktorým sa ukončila divadelná sezóna v bratislavskom Teatro Wüstenrot, by sa mohol volať aj Cesta okolo sveta hudby za 90 minút. Po veľkom úspechu v desiatkach krajín celého sveta toto výnimočné koncertné predstavenie prišlo aj na Slovensko, kde nadchlo vypredanú sálu Istropolisu, ktorá tlieskala nielen umelcom, ale aj nezištnej ľudskosti. Pre hudobných fanúšikov bolo lahôdkou vypočuť si výber najznámejších svetových melódií od Brahmsa, Chačaturjana, Paganiniho, Lehára, Kálmána, ale aj gréckych, ruských a slovenských národných piesní a skladieb z muzikálov Evita, Fidlikant na streche či My Fair Lady. Zvláštnym hosťom programu bol spevák Maroš Bango. Podujatie malo však ešte aj iný, výrazne charitatívny rozmer, keď umelecký riaditeľ Teatro Wüstenrot a dirigent Rudolf Geri po skončení koncertu vyhlásil Veroniku Vadovičovú, zlatú paralympijskú medailistku, svetovú i európsku šampiónku a držiteľku 148 ocenení v streľbe zo vzduchovej pušky, za diváčku roka 2010, venoval jej čestnú permanentku na ďalšiu sezónu a odovzdal aj vysnívaný dar. Šek na takmer 2 400 eur, ktoré vyzbierali mnohí nezištní sponzori, za čo si môže táto talentovaná športovkyňa kúpiť najmodernejšiu vzduchovú pušku, ktorá určite patrí športovkyni, ktorá tak skvele reprezentuje našu krajinu.

Veľký turnaj sa vracia na Ostrovy takmer po 20 rokoch

V dňoch 14. – 17. septembra sa v britskom Sheffielde uskutoční British Open Para Table Tennis Championships 2011, na ktorom budú štartovať najlepší telesne postihnutí stolní tenisti sveta, vrátane slovenských reprezentantov. Tí absolvujú pred turnajom v Anglickom inštitúte športu aj tréningové sústredenie.


Turnaj s účasťou vyše 300 hráčov z 39 krajín berú vo Veľkej Británii veľmi vážne a považujú ho za jednu z najväčších previerok stavu pripravenosti na budúcoročné PH v Londýne. Podporujú ho inštitúcie ako UK Sport, Britská stolnotenisová asociácia pre osoby so zdravotným postihnutím (BTTAD), Medzinárodná federácia stolného tenisu (ITTF) či mestská rada v Sheffielde.

"Nemali sme vo Veľkej Británii turnaj takéhoto významu od začiatku 90. rokov. Bude to výborná príležitosť pre našich hráčov, aby na domácej pôde predviedli svoj progres za posledné roky“, povedal predseda BTTAD Peter Taylor. Zároveň poďakoval partnerom za podporu podujatia, ktoré bude veľkou propagáciou stolného tenisu telesne postihnutých na Britských ostrovoch.

Hlavná konzultantka UK Sport Ester Nichollsová dodala, že tento turnaj so 40 faktorom (vyšší majú len PH, MS a ME) je jedným z podujatí, na ktorom sa predstaví svetová špička a poskytne domácim hráčom neoceniteľnú skúsenosť otestovať svoje schopnosti v silnej medzinárodnej konkurencii rok pred paralympijskými hrami.


 Slováci na zahraničných turnajoch o body pre Londýn

Odpočítavanie do otvorenia londýnskych PH 2012 prekoná onedlho hranicu 400 dní. Slovenskí reprezentanti štartujú resp. sa pripravujú na podujatia, ktoré sú súčasťou kvalifikácie na tieto hry. Z Turína sa práve vrátili lukostrelci, ktorí tu v dňoch 10. – 17. júla  absolvovali svetový šampionát.


Majstrovstvá Európy čakajú v závere októbra v chorvátskom Splite na stolných tenistov. Ešte predtým však absolvujú v septembri v Sheffielde prípravný kemp a turnaj British Open. Cestu za kanál La Manche majú naplánovanú aj boccisti – v dňoch 18. až 26. augusta sa v  Belfaste bude konať Svetový pohár. V dňoch 1. – 4. septembra sa v belgickom Moorsele uskutoční  ME v drezúre a medzi 8. – 11. septembrom v dánskom Roskilde MS v cyklistike.  Okrem toho absolvujú naši športovci do konca roka viacero domácich majstrovstiev a turnajov v rôznych športoch.


EHM Brno 2011 - s úspechmi slovákov

1.Európske hry hendikepovanej mládeže sa úspešne skončili. Hier sa zúčastnilo 425 účastníkov z 13 krajín Európy, vrátane slovenskej výpravy. V priebehu 3 súťažných dní si zmeralo sily v kategóriách spolu viac ako 280 mladých nádejných športovcov v piatich paralympijských /atletika, boccia, plávanie, stolný tenis a tenis na vozíku/ a dvoch neparalympijských športoch /šachy streetball/.


Slovenská výprava v celkovom počte 75 účastníkov bola zložená zo športovcov s telesným a zrakovým znevýhodnením a potešila svojími výkonmi, dosiahnutými výsledkami i ziskom medailí. Celkovo naši športovci získali 16 medailí a úspešní boli v najmä v plávaní - 10 medailí, v atletike - 4 medaily a bocci - 2 medaile.