Slovensko získalo 31. miestenku do Londýna v plávaní

Už tridsať jeden slovenských reprerzentatov má istú účasť na nadchádzajúcich XIV. PH v Londýne. V čase, keď do otvorenia hier zostávalo sto dní, sme mali pridelených 29 miesteniek. Počas minulého týždňa získal ďalšiu David Chabreček v tenise na vozíku a zatiaľ najčerstvejšou novinkou je druhá miestenka pre plávanie.


Opäť je tu PARÁDA – príďte v sobotu na Zelenú vodu! 

Už túto sobotu 2. júna odštartuje o 10  hod. v areáli Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom III.ročník podujatia „PARÁDA - paralympijský deň pre malých a veľkých“, ktoré organizuje Slovenský paralympijský výbor v spolupráci so svojim generálnym partnerom SPP a s generálnym partnerom podujatia spoločnosťou BOLTON.


„Slovenský paralympijský výbor organizoval aj v minulosti letné paralympijské dni v Piešťanoch a zimné na Remate pri Handlovej pre partnerov a podporovateľov paralympijského hnutia. V roku 2010 sme sa prvýkrát rozhodli nielen pre zmenu lokality, ale aj celkovej filozofie a pripravili sme akciu pre širokú verejnosť. Jej úspech v prvom i druhom ročníku nás inšpiroval k ďalším vylepšeniam. Verím, že všetci účastníci opäť zažijú nezabudnuteľný deň v spoločnosti slovenských paralympionikov“, pozýva predseda SPV Ján Riapoš.Deti a mládež si zasa budú môcť vyskúšať v praxi viaceré paralympijské športy (stolný tenis, lukostreľbu, streľbu, handbike, bocciu a hokej na sánkach) či vyšantiť sa na rôznych atrakciách v SPP zóne zábavy. Opäť budú zbierať pečiatky do preukazov s mapkou areálu a za kupóny dostanú občerstvenie. Na šťastlivcov čakajú v tombole už tradične zaujímavé ceny.K tomu všetkému veľa dobrej hudby,  symbolická jazda v rámci jubilejného X. ročníka kampane „Na kolesách proti rakovine“ či cyklistická súťaž „Na kolesách do škôl“.   Doprajte si nezabudnuteľný deň, spojený s veľkou dávkou pohybu! Program               10.00 - Otvorenie - moderátor, zástupca mesta p.Vienerová, zástupca SPV, zástupca fy.Bolton10.15 - 15.00 športové aktivity a ukážky paralympijských športov - lukostreľba, streľba, stolný tenis, boccia, hokej na sánkach, handbike10.15 - 11.45 kultúrny program zo ZUŠ, CVČ, ZŠ z Nového Mesta nad Váhom      (moderujú si vlastní…

Slovakia Open 2012: na záver slovenské zlato v družstvách

Finálovými stretnutiami súťaže družstiev vyvrcholil v sobotu na ZŠ Ondreja Nepelu v Bratislave XIV. ročník stolnotenisového turnaja Slovakia Open 2012. Družstvo v zložení Riapoš - Revúcky - Ludrovský vybojovalo v kategórii TM2 prvé miesto po dramatickom finále s kórejsko – čínskym  tímom v pomere 3:2.


Prekvapujúce striebro pridal v TM6 Gabriel Csémy s Rusom Jesavlovom, ďalší Slováci však zostali bez medailí. Naša jediná ženská zástupkyňa Alena Kánová ťahala spolu s Britkou Gilroyovou za kratší koniec v súboji so Srbkami (1:3), rovnako štvrté miesto zostalo aj pre Petra Mihálika v TM4, ktorý pri dlhodobej absencii Andreja Mészárosa štartoval s Čechom Taušom. Ani zo skupiny nepostúpili „osmičkári“ Richard Csejtey  - Miroslav Jambor (stroskotali na Číňanoch a Belgičanoch), rovnako ako dvojica Martin Polkoráb – Martin Barbierik v najťažšej skupine postihnutia TM1.

Turnaj vyvrcholil večerným banketom v hoteli Double Tree by Hilton, kde si najlepší hráč a hráčka turnaja prevzali cenu zakladateľky Slovakia Open Márie  Pillárovej. V programe, ktorý moderoval Richard Vrablec, vystúpil Laci Strike a jeho Street Dance Academy.  


 Robo Opatovský nahral hymnu pre slovenských paralympionikov

Skladba Nechajme sa strhnúť prúdom, ktorej autorom je Robo Opatovský, bude slovenskú výpravu sprevádzať aj na tohtoročnú paralympiádu v Londýne.Známy spevák spolupracuje so Slovenským paralympijským výborom už od roku 2005, keď špeciálne preň zložil pesničku V tom zvláštnom sne.


Je tiež súčasťou projektu Na kolesách proti rakovine. Myšlienka na vytvorenie paralympijskej hymny prišla od predsedu SPV Jána Riapoša. „Medzi našich športovcov patril aj Pavel Elgyütt, bol však aj hudobník, skladal texty a spieval blues. V minulom roku ťažko ochorel a jeho básnická zbierka vyšla len pár dní po jeho odchode,“ vysvetľuje. „Knižku som dal aj Robovi a jemu padla do oka báseň Nechajme sa strhnúť prúdom.“Opatovský zareagoval skutočne rýchlo. Ako skúsenému hudobníkovi mu okamžite prišla na um základná melodická linka novej piesne. „Nebol čas čakať, kým prídem domov, vezmem do rúk gitaru a nahrám si ju v štúdiu. Odstavil som auto pri krajnici a zaspieval som si tú melódiu do záznamníku na telefóne. Bál som sa, že kým dorazím domov, nápad sa mi stratí,“ hovorí s úsmevom.Pesnička Nechajme sa strhnúť prúdom sa vymyká zo štandardného repertoáru Roba Opatovského, ktorý je prevažne tanečný. „Vedel som, že z nej má ísť rešpekt, musí byť silná, emotívna a inšpirujúca.“Výsledkom je unikátna nahrávka, s ktorou budú naši športovci reprezentovať Slovensko na tohtoročnej paralympiáde v Londýne. Hry sa začínajú 29. augusta a chýbať na nich nebude ani Ján Riapoš. „Pevne verím, že pesnička, ktorú sme odpremiérovali sto dní pred začiatkom hier, pritiahne poslucháčov a tí budú slovenských paralympionikov povzbudzovať. Možno nebudú môcť vycestovať do Londýna, no keď budú počuť túto skladbu, verím, že to v nich bude evokovať náš…

Slovakia Open 2012: Peter Mihálik vyhral súťaž jednotlivcov

So ziskom štyroch cenných kovov pre Slovensko sa včera skončila súťaž jednotlivcov na turnaji v stolnom tenise telesne postihnutých Slovakia Open 2012.  Jediný slovenský triumf si v TT4 pripísal na konto Peter Mihálik, striebro pridali Ján Riapoš a Richard Csejtey, bronz Alena Kánová.


Peter Mihálik najskôr v semifinále porazil Číňana Gua Xingyuan 3:2 a vo finále Choi Il-Sanga z Kórei 3:0. Ján Riapoš (TT2) si poradil v semifinále s Čechom Suchánkom 3:0, ale vo finále mu súčasná svetová jednotka v tejto kategórii  Kórejčan Kim Kyuong-Mook oplatil prehru z Laška (0:3). Richard Csejtey (TT8) zdolal v boji o postup do finále Belgičana Ledouxa 3:0, ale v súboji o prvé miesto  nestačil na svetovú jednotku Zhao Shuai z Číny (1:3). Štvrté umiestnenie na stupni víťazov pridala Alena Kánová (TT3) , ktorá v semifinále prehrala tesne s Jane Campbellovou z Veľkej Británie, ale v „malom“ finále porazila tureckú hráčku Duman Hatice 3:1.

Na turnaji štartuje 250 hráčov z 34 krajín a pre takmer celú svetovú špičku je to jeden z posledných testov pred londýnskou paralympiádou, ktorá sa uskutoční na prelome augusta a septembra. Včera večer odštartovala súťaž družstiev a turnaj vyvrcholí v sobotu finálovými zápasmi na pravé poludnie.


Slovakia Open 2012 - ONLINE

Vo štvrtok(24.5.) a v sobotu(26.5.) môžete sledovať výkony našich reprezentantov v stolnom tenise aj online na televízii Huste.tv


Výsledky zápasov a ďaľšie informácie nájdete na stránke turnaja Slovakia Open 2012


Slovensko získalo tridsiatu miestenku do Londýna!

David Chabreček vybojoval v tenise na vozíku v poradí už tridsiatu slovenskú miestenku na PH Londýn 2012. Zároveň tak rozšíril počet športov, v ktorých budú slovenskí športovci štartovať na tohtoročných hrách, na deväť. Doteraz sme mali istých 29 miesteniek v atletike, boccii, cyklistike, lukostreľbe, plávaní, stolnom tenise, streľbe a tlaku na lavičke.


 V Bratislave dnes odštartoval Slovakia Open 2012

Úvodnými zápasmi súťaže jednotlivcov sa dnes začal na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave XIV. ročník stolnotenisového turnaja telesne postihnutých športovcov SLOVAKIA OPEN 2012. Turnaj, na ktorom štartuje  vyše 200 hráčov z 32 krajín sveta,  je jednou z posledných možností prípravy na londýnsku paralympiádu a vyvrcholí v sobotu 26. mája.


Podujatie sa po rokoch presťahovalo z Piešťan do Bratislavy. Počas prvých dvoch dní sú na programe individuálne súťaže, v piatok a v sobotu budú o medaile zápoliť družstvá. Hrá sa celkovo na 24 stoloch, program sa každý deň začína o 9.00 h. Turnaj je zaradený do medzinárodného kalendára a má pevné miesto v programe popredných hráčov sveta.


 Včera sa konal slávnostný galavečer „100 dní do PH Londýn 2012“

V bratislavskom hoteli Double Tree Hilton sa včera uskutočnil slávnostný galavečer Slovenského paralympijského výboru „100 dní do PH Londýn 2012“. Zaplnená kongresová sála videla prehliadku oblečenia z dielne Alpine Pro, ktorá bude po prvýkrát v histórii rovnaká ako u olympionikov a premiérovo si vypočula novú  paralympijskú hymnu ...


... „Nechajme sa strhnúť prúdom“ v podaní Roba Opatovského .  Ten ju zložil na slová básne Pavla Elgyütta, bývalého člena paralympijskej rodiny, ktorý zomrel 15. októbra 2011 a päť dní po jeho smrti opustila brány tlačiarne jeho básnická zbierka „Zoblečený do ozveny“.  

Šéf štábu PH Londýn 2012 Samuel Roško informoval o počte miesteniek, ktoré má Slovensko sto dní pred začiatkom paralympiády. Moderátorka večera Alena Heribanová predstavila doterajších maskotov SPD a vyspovedala „missky“, ktoré predvádzali  kolekciu oblečenia Londýn 2012. Zástupcovia spoločnosti Creative Pro oboznámli prítomných s projektom „Medvede bez hraníc“, ktorého výťažok pôjde na konto vybraných mladých paralympijských športovcov.

Program slávnostného galavečera pripravil hlavný mediálny partner SPV – spoločnosť Forza.  


 PH Londýn: Slováci chcú minimálne zopakovať Peking 2008

Dnes  sa začalo odpočítavanie posledných 100 dní do začiatku XIV. PH  v Londýne. Otvárací ceremoniál je naplánovaný na stredu 29. augusta na Olympijskom štadióne a Hry zdravotne postihnutých športovcov slávnostne otvorí britská kráľovná Alžbeta II. Priamy prenos zo zapálenia ohňa by podľa posledných informácií mohli sledovať až štyri miliardy ľudí celého sveta.


Medzi športovcami, ktorí budú priamo v epicentre diania, bude aj okolo 30 slovenských reprezentantov.„Na paralympiáde v Londýne bude štartovať asi 4200 športovcov zo 165 krajín, čo je o 19 výprav a 300 športovcov viac, ako bolo pred štyrmi rokmi v Pekingu,“ uviedol na tlačovej besede generálny sekretár Slovenského paralympijského výboru výboru (SPV) a vedúci slovenskej výpravy na PH Samuel Roško a pokračoval: „Sto dní pred začiatkom súťaží má potvrdenú účasť dvadsaťdeväť slovenských športovcov v ôsmich športoch.“Na rozdiel od Pekingu nebude mať Slovensko zastúpenie v jazdeckej drezúre, v najbližších dňoch čaká na potvrdenie nominácie tenista na vozíčku David Chabreček. Stane sa tak tridsiatym športovcom v slovenskej výprave a počet športov sa rozšíri na deväť. „Do dnešného dňa si nomináciu vybojovalo deväť stolných tenistov, po päť cyklistov a hráčov bocie, štyria sa predstavia v lukostreľbe, traja v športovej streľbe a po jednom v atletike, tlaku na lavičke a plávaní. Veríme však, že do 4. júna, kedy sa uzatvorí nominácia v plávaní a atletike, ešte nejakí športovci pribudnú,“ pridal podrobnosti okolo nominačného procesu predseda SPV Ján Riapoš.V súvislosti s medailovými ambíciami Slovákov v Londýne prvý muž slovenského paralympijského hnutia povedal, že výprava nejde s malou dušičkou, ale ani s veľkými očami. „Sto dní v živote športovca je niekedy veľmi málo, niekedy veľmi veľa. Najmä pokiaľ ide o zdravotne hendikepovaných…