MS curling: Slovensko skončilo na štvrtom mieste

V rozhodujúcom súboji o bronz prehrali naši reprezentanti s Čínou 4:7. "S výnimkou piateho endu to bol vyrovnaný zápas, v ktorom sme s favoritom držal krok. Piata hra nám však nevyšla a prehrali sme ju 0:3. To bol rozhodujúci moment celého stretnutia,“ skomentoval zápas tréner František Pitoňák. Majstrom sveta sa stal tím Ruska.


Napriek prehre sa slovenský výber svojím 4. miestom postaral o najväčšiu senzáciu šampionátu. Kvarteto Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák si len v decembri minulého roka vybojovalo na kvalifikačnom turnaji vo fínskom stredisku Lohja prvýkrát v histórii účasť medzi elitou. V základnej fáze zdolali všetkých troch medailistov z minuloročného šampionátu v Prahe - Kanadu, Škótsko i Nórsko. Týmto umiestnením si utvorili reálny základ pre svoju účasť na zimnej paralmypiáde v Soči 2014. "My sme sem išli s cieľom udržať sa v elitnej skupine, čo znamenalo skončiť do ôsmeho miesta, aby sme nemuseli opäť hrať kvalifikáciu. To bol náš veľký tajný sen. Postupne s dosahovanými víťazstvami naše ambície rástli. Myslím si, že môžeme odchádzať so vztýčenými hlavami,“ dodal F. Pitoňák.Jeho zverenci v základnej skupine vyhrali šesť zápasov, siedme víťazstvo v baráži pre nich znamenalo postup medzi najlepšie kvarteto planéty. Tam potom dvakrát prehrali s Čínou. Ich celková bilancia na MS bola 7 víťazstiev a 5 prehier. Titul si vybojovalo Rusko, ktoré vo finále deklasovalo domácu Kórejskú republiku 9:1. Pre Rusko je to vôbec prvá medaila z MS v histórii šampionátov.Výsledky zápasov o konečné umiestnenie:    zápas o 3. miesto: Slovensko - Čína 4:7 - ukončené po 7. ende    finále: Kórejská republika - Rusko 1:9 - ukončené po 7. ende    Konečné poradie: 1. Rusko, 2. Kórejská republika, 3. Čína, 4. SLOVENSKO, 5. USA, 6. Švédsko, 7. Kanada, 8. Škótsko,…

Lyžovanie: U susedov triumf Kraka aj Farkašovej

V Špindlerovom Mlýne sa včera začalo šieste kolo Európskeho pohára a Slovensko opäť dosiahlo výborné výsledky.V Super G zrakovo postihnutých zvíťazili Jakub Krako a Henrieta Farkašová, Michal Beladič skončil druhý a Miroslav Haraus tretí. Martin France pridal výborné tretie miesto medzi telesne postihnutými.


Pôvodne mala byť počas prvého dňa pretekov na programe okrem Super G aj superkombinmácia. Kvôli nepriaznivému počasiu napokon povolili organizátori iba jeden pretek Super G, po ktorom si slovenskí zjazdári upevnili svoje výborné postavenie v pretekoch EP. Dnes je na programe slalom.


 MS curling: Slováci podľahli Číne, zajtra hrajú o bronz

Slovenskí curleri podľahli v prvom play – off zápase Číne 2:7 a v sobotu budú hrať „malé finále“ o bronzové medaily. Čína dostala vďaka tomuto víťazstvu právo vyzvať porazeného zo súboja dvoch najlepších tímov základnej časti Rusko. Keďže tento zápas prehrala, v súboji o tretie miesto bude opäť našim súperom. Vo finále sa stretnú Kórea s Ruskom.


V základnej časti hralo 10 tímov systémom každý s každým. Prvé štyri postúpili do play – off (Slovensko po dodatkovom zápase s USA). V play – off sa najskôr stretáva prvý s druhým a tretí so štvrtým tímom základnej časti. Víťaz zápasu 1 -2 ide prianmo do finále. Porazený dostáva šancu na reparát v súboji s víťazom zápasu 3-4.  


Výsledky:
Zápas o postup do semifinále:
Čína - Slovensko 7:2 - ukončené po 7. ende

Zápasy o postup do finále:
Rusko - Kórejská republika 4:5 - po nadstavenom 9. ende

Čína – Rusko 2:3

(vg, SITA)


 Curling: Slovensko hrá zajtra o medaily!

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku síce prehrala vo svojom poslednom dueli základnej fázy MS v kórejskom Chuncheone s domácim výberom 3:14, ale v dodatkovom zápase zdolala USA 7:5 a obsadila konečné 4. miesto. Zajtra sa stretne v súboji o postup do semifinále s treťou Čínou, ktorú v základnej skupine zdolala 6:5.


Slováci i Američania mali v konečnom účtovaní rovnaký počet bodov za šesť víťazstiev a tri porážky, preto bolo potrebné odohrať ešte dodatkový vzájomný duel. Po obrovskej dráme napokon Slovensko zvíťazilo, keď o svojom triumfe rozhodlo až v nadstavenom deviatom ende. Američanom sme tak vrátili prehru zo základnej fázy, kde sme prehrali 2:8. Slováci sa postupom do play-off postarali ako nováčikovia o najväčšiu senzáciu šampionátu. "Nedokážem popísať, čo cítim a ako som hrdý na svoj ​​tím," povedal tréner František Pitoňák. "Prišli sme sem všetkým ukázať, čo vieme o curlingu a ako dokážeme hrať. Dúfame, že sa nám to podarilo a sme veľmi radi, že sme to dotiahli až do tejto fázy šampionátu“.Kvarteto Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák sa stretne v piatok s Čínou o 1.30 SEČ. Víťaz tohto zápasu bude bojovať s porazeným z druhej dvojice (Kórea – Rusko) o účasť vo finále. Výsledky - 9. kolo: Slovensko - Kórejská republika 3:14 - ukončené po 7. ende Nórsko - Čína 3:6 - ukončené po 7. ende Rusko - Taliansko 7:4 - ukončené po 7. ende Švédsko - Škótsko 8:4 USA - Kanada 5:7 - po nadstavenom 9. ende Eliminačný zápas o postup do play-off: Slovensko - USA 7:5 - po nadstavenom 9. endeKonečné poradie základnej časti: 1. Kórejská republika, 2. Rusko, 3. Čína (všetci 7 víťazstiev a 2 prehry), 4. Slovensko, 5. USA (obaja 6 - 3), 6. Švédsko, 7. Kanada, 8. Škótsko (všetci 3 - 6), 9. Nórsko (2 - 7), 10. Taliansko (1 - 8)…

Na MS v curligu vozičkárov víťazstvo i prehra SR

Slovenskí zdravotne postihnutí reprezentanti v curlingu na vozíčku sú aj pred záverečným kolom základnej fázy na majstrovstvách sveta v juhokórejskom Čunčeone na čele priebežného poradia. V stredu kvarteto Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák najskôr zdolalo ešte stále úradujúceho vicemajstra sveta Škótsko 5:4, potom však nestačilo na Rusko a podľahlo mu 4:7.


Už teraz je jasné, že Slovensko neskončí na šampionáte horšie ako na 5. mieste, čo je pre absolútneho nováčika medzi elitou obrovský úspech. Veď už definitívne mimo hru o medaily sú paralympijskí víťazi z Vancouveru a obhajcovia zlata z MS 2009 a 2011 Kanaďania, ale aj vlaňajší vicemajstri sveta Škóti a bronzoví medailisti Nóri. Prvých päť tímov aktuálneho poradia má navlas rovnakú bilanciu šesť víťazstiev a dve prehry.Slováci sa vo štvrtok v záverečnom dueli základnej fázy stretnú s domácou Kórejskou republikou. S najväčšou pravdepodobnosťou práve tento zápas rozhodne o tom, či si zverenci trénerov Františka Pitoňáka a Milana Kališa zahrajú o medaily. Výsledky: 7. kolo: Slovensko - Škótsko 5:4 Čína - Taliansko 8:3 - ukončené po 7. ende Švédsko - Kanada 8:1 - ukončené po 6. ende Rusko - USA 3:2 Nórsko - Kórejská republika 2:6 - ukončené po 7. ende 8. kolo: Slovensko - Rusko 4:7 - ukončené po 7. ende USA - Nórsko 7:3 - ukončené po 7. ende Švédsko - Kórejská republika 7:10 - ukončené po 7. ende Kanada - Čína 2:7 - ukončené po 6. ende Taliansko - Škótsko 0:10 - ukončené po 6. ende Aktuálne poradie: 1. Slovensko, Čína, Kórejská republika, Rusko a USA všetci 6 víťazstiev - 2 prehry, 6. Škótsko 3 - 5, 7. Kanada, Nórsko a Švédsko 2 - 6, 10. Taliansko 1 - 7(SITA) 

 Curlingový zázrak pokračuje: porazili sme Čínu aj Švédsko!

Slovenská reprezentácia v curlingu na vozíku pokračuje v úspešnom ťažení na MS v Kórei, kde počas tretieho hracieho dňa zdolala zhodne 6:5 najskôr Čínu a potom aj Švédsko. V oboch zápasoch sme prehrávali, so Švédmi dokonca 1:5 a výsledky sme otáčali v posledných endoch. Slovensko je v priebežnom poradí na čele pred USA!

 


"S oboma súpermi sme boli v priebehu celých zápasov pod tlakom. Ale napokon záver zápasov vždy vyšiel ideálne v náš prospech“, povedal Milan Kališ, jeden z trénerov slovenského tímu. "Teraz sme však veľmi opatrní, stále sú pred nami ešte tri zápasy. Musíme sa maximálne sústrediť“, dodal.Američania podobne ako Slováci vyhrali päť zo šiestich zápasov. Doterajší suveréni utrpeli dnes svoju prvú prehru proti Číne 3:7. Slovensko zatiaľ prehralo iba s USA 2:8, v ostatných dueloch dosiahlo nasledovné výsledky: Nórsko 9:8, Taliansko 10:1, Kanada 5:4, Čína 6:5, Švédsko 6:5.Zajtra nás čakajú najskôr dopoludnia Škóti, popoludní Rusi. Program základnej skupiny zakončíme vo štvrtok proti domácej Kórejskej republike. V piatok sú na programe semifinálové zápasy a my veríme, že Slovensko v nich nebude chýbať!Priebežné poradie:Slovakia651USA651China642Korea642Russia642Canada624Norway624Scotland624Italy615Sweden615

MS v curlingu: Zdolali sme aj najväčšieho favorita Kanadu!

Vo svojom treťom stretnutí na svetovom šampionáte v kórejskom Chuncheone zdolali naši reprezentanti v curlingu na vozíku obhajcov vlanajšieho prvenstva z Prahy a paralympijských víťazov z Vancouvru Kanadu 5:4! Vo svojom štvrtom vystúpení sme následne utrpeli s USA prvú prehru v turnaji (2:8). Slovensko je v priebežnom  poradí na skvelom druhom mieste!


Postrehy z dejiska:19.2.20121.zápas: Nórsko – dvojnásobný majster svetaPred zápasom bolo vidieť na sebavedomých Nóroch, že si idú proti Slovensku len zatrénovať. Úsmevy na ich tvári ale zmrzli hneď po prvom ende. Zápas sa od začiatku vyvíjal v náš prospech. Po štvrtom ende sme vyhrávali 7:1. Na Nóroch bolo vidieť, že to asi podcenili a že toho majú plné zuby. Vyzeralo to, že chcú už čím skôr ukončiť tento pre nich nevydarený zápas. V šiestom ende sme urobili štyri veľké chyby a za stavu 7:7 sme súpera pustili naspäť do hry. Bolo to pre našich hráčov ťažké ale ukázali že túžia po víťazstve už v prvom zápase na šampionáte. V siedmom ende sme posledným kameňom zahrali krásny split a bola to naša dvojka - a 9:7. V poslednom ende  sa Nóri svojim posledným kameňom v hre pokúšali zahrať trojku ale zahrali len za jedna. Po tomto vyčerpávajúcom zápase, ktorý bol ako na hojdačke sme si pripísali na konto prvé víťazstvo a skalp majstrov sveta z rokov 2007 a 2008.2.zápas: Taliansko – účastník ZPH Vancouver 2010Taliani sa chceli pokúsiť o reparát za prehru vo finále kvalifikácie. V prvom ende sa im to aj darilo. Od druhého endu už ale celú hru kontrolovali naši hráči. Súperovi sme nedovolili uhrať už ani jeden bod. Po siedmom ende bol zápas ukončený matematickou prehrou 10:1. Po dvoch kolách sme v tabuľke bez prehry, ale pred nami je ešte veľa ťažkých zápasov. 20.2.20123.zápas: Kanada – víťaz zimných paralympijských hier 2006 a 2010Hrať proti Kanade na majstrovstvách…

MS v curlingu: Slováci odštartovali dvomi víťazstvami!

Štart z ríše snov absolvoval slovenský reprezentačný tím v curlingu na vozíku pri svojej premiére na svetovom šampionáte v Kórei, keď počas prvého hracieho dňa vyhral obe stretnutia. Najskôr sa postaral o senzáciu zdolaním bronzového tímu z minuloročných MS Nórska 9:8, popoludní deklasoval Talianov 10:1!


Slovensko patrí spolu s Ruskom a USA k jediným tímom s dvoma víťazstvami. Prehru má už na konte aj najväčší favorit Kanada. Víťazi ZPH 2010 a aktuálni majstri sveta ťahali za kratší koniec v súboji s hostiteľskou krajinou 1:7.


MS v curlingu: Slováci aj o letenky do Soči 2014

Dnes odletela zo Schwechatu do kórejského Chuncheonu výprava našich reprezentantov v curlingu na vozíku, ktorá sa tu v dňoch 18. – 25. februára zúčastní na svetovom šampionáte. Okrem Slovenska budú štartovať tímy USA, Kanady, Nórska, Švédska, Číny, Kórejskej republiky, Škótska, Ruska a Talianska. Svoj prvý zápas odohrajú Slováci 19. februára proti bronzovému tímu z MS 2011 Nórsku.


„Nálada je výborná a všetci sa už tešíme na tento trunaj. Štart na MS je odmenou za štvorročnú drinu a pre všetkých hráčov zatiaľ najväčší úspech v kariére“, uviedol hlavný tréner František Pitoňák, ktorý povedie náš tím spolu s Milanom Kališom podobne ako na úspešnej novembrovej kvalifikácii vo fínskom Lohja. Tím tvoria: Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Branislav Jakubec a Dušan Pitoňák. Ako nováčikovia nemajú podľa jeho slov „veľké oči“,  chcú však zabojovať o čo najviac bodov, aby sa kvalifikovali na ZPH Soči 2014. Tam by malo mať zabezpečenú účasť prvých osem tímov, ktoré automaticky postúpia aj na budúcoročné MS. Tie sa uskutočnia v dejisku nadchádzajúcej zimnej paralympiády. Tímy na 9. a 10. mieste vypadnú a o účasť na ďalšom svetovom šampionáte budú musieť bojovať v kvalifikácii. Favoritmi turnaja sú Kanaďania, Škoti, Kórejci, ale silnými tímami disponujú všetci súperi. Postup do Soči by bol obrovským úspechom slovenského paralympijského športu, ktorý na doterajších ZPH vždy reprezentovali iba lyžiari. Program slovenskej reprezentácie:19. februára (nedeľa)        9:30  Nórsko,  15:30 Taliansko20. februára (podnelok)     9:30  Kanada  15:30 USA21. februára (utorok)         9:30  Čína      15:30 Švédsko22. februára (streda)         9:30 Škótsko  15:30 Rusko23. februára (štvrtok)        9:30 Kórejská republika24. 2. sú na programe semifinálové zápasy a 25.2. zápas o tretie miesto a finále.

 EP lyžovanie: Krako vedie, Beladič a France na tretích miestach

V priebežnom celkovom hodnotení Európskeho pohára v lyžovaní je po posledných pretekoch vo francúzskom Tignes v kategórii zrakovo postihnutých na prvom mieste Jakub Krako pred Rusom Redkozubovom a našim ďalším reprezentantom Michalom Beladičom. Medzi telesne postihnutými je Martin France na skvelom treťom mieste!


Najbližšie čakajú našich zjazdárov preteky EP v Špindlerovom Mlýne (ČR) 23. – 25. februára a vyvrcholenie EP v Aurone (Fr.) 26. – 30. marca.

ZRAKOVO POSTIHNUTÍ (B2)

 1. Jakub Krako                           (SVK)     905 bodov
 2. Valerij Redkozubov             (RUS)     790 bodov
 3. Michal Beladič                       (SVK)     520 bodov
 4. Yon Santacana Maiztegui   (ESP)     260 bodov
 5. Maciej Krezel                         (POL)     250 bodov
 6. Beda Zimmermann               (SUI)      195 bodov
 7. Radomír Dudáš                    (SVK)    160 bodov
 8. Christoph Prettner               (AUT)    160 bodov
 9. Luigi Bertanza                        (ITA)     140 bodov
 10. Miroslav Haraus                    (SVK)       45 bodov

TELESNE POSTIHNUTÍ - STOJACI

 1. Markus Salcher               (AUT)    764 bodov
 2. Michael Bruegger              (SUI)     720 bodov
 3. Martin France                   (SVK)    446  bodov