ME v atletike: bronz Hany Kolníkovej v behu na 100 metrov

Slovenská zrakovo postihnutá atlétka Hana Kolníková vybojovala na ME v holandskom Stadskanaali pre Slovensko prvú medailu. V triede T12 obsadila v behu na 100 metrov tretie miesto. Preteky sa konali za studeného a daždivého počasia a naša reprzentantka zabehla čas 12, 69.


Okrem H. Kolníkovej štartujú na ME 2012 aj vrhači Adrián Matušík, Adrián Vaško, Marek Margoč, Július Hutka a Lenka Gajarská v skoku do diaľky.


Opäť veľkolepé „kolesá“ v Dunajskej Lužnej

V nedeľu 24. júna zavítal jubilejný X. ročník charitatívnej kampane „Na kolesách proti rakovine“ do svojej tradičnej bašty Dunajskej Lužnej. Podujatie, ktoré tu zakladala už zosnulá obyvateľka tejto obce, speváčka Eva – Mária Uhríková, sa opäť odohrávalo za krásneho počasia pred početnou diváckou kulisou.


Program odštartoval o 14:30 hod. symbolickou jazdou na kolesách spred evanjelického kostola na miestny futbalový štadión. Cyklistov, korčuliarov a kolobežkárov tentokrát doplnil konvoj motorkárov, ktorí tiež prišli podporiť našu kampaň.

Od 15. hod. sa na štadióne začal benefičný koncert, ktorého účastníkov privítali  predseda SPV Ján Riapoš a prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická. Tradičný moderátor koncertov „Na kolesách...“ Richard Hergott postupne predstavil účinkujúcich, ktorí na pódiu predviedli svoje umenie bez nároku na honorár. V Dunajskej Lužnej sa okrem iných predstavili Peter Lipa, Smola a Hrušky, Lazzaro, Campana Batucada, Roman Tomášek, Marcel Vén, Zuzana Suchánková.  Najväčším ťahákom, najmä pre mládež, bol vo večerných hodinách rapper Majk Spirit.

Súčasťou dňa boli aj jazdy v rámci podkampane „Na kolesách do škôl“, ktorej miestne kolo sa odohralo na vytýčenej trati v rohu futbalového ihriska pod veľkou nafukovacou bránou spoločnosti Alpine Pro – partnera oblečenia Slovenského paralympijského družstva Londýn 2012. Nechýbali rôzne kondičné prístroje od spoločnosti InSportline, nafukovacie atrakcie pre deti, ohňová šou a ďalšie sprievodné akcie.

V rámci finančnej zbierky sa v Dunajskej Lužnej vyzbieralo 1.214 eur.


 V Brne sa skončili najväčšie európske hry hendikepovanej mládeže

Slávnostným ceremoniálom na Námestí Slobody v Brne sa v sobotu večer uzavrel tretí ročník Európskych hier mládeže, ktoré organizoval  Nadačný fond Emil v spolupráci s Európskym paralympijským výborom (EPV). Počas hier, ktoré slávnostne otvorili v stredu 20. júna, si hendikepovaná mládež zmerala sily v štyroch športoch: atletike, boccii, plávaní a stolnom tenise.


Prvé dva ročníky sa uskutočnili tiež v Brne, ešte pod názvom Evropské hry hendikepované mládeže. Ide o najvačšie podujatie svojho druhu v Európe, štartovalo na ňom 350 športovcov zo 14 krajín (Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Nemecko, Slovensko, Rusko, Škótsko, Dánsko, Taliansko). Na otváracom aj záverečnom ceremoniále prehovoril k účastníkom predseda EPV John Petersson z Dánska. Slovensko bolo zastúpené koordinátorom hier Samuelom Roškom, ktorý je členom exekutívy EPV a zároveň generálnym sekretárom SPV.  

Našu krajinu reprezentovalo na týchto hrách 21 športovcov, ktorí dosiahli  viacero medailových úspechov. Vrátane doprovodov  mala naša výprava 42 členov.


SO 2012: prvenstvo si z Trnavy odviezol Francúz Cattaneo

Včera vyvrcholil na dvorcoch TC Empire v Trnave turnaj Slovakia Open 2012 v tenise na vozíku. Prvenstvo si v mužskej dvojhre vybojoval Francúz Fréderic Cattaneo (12. hráč sveta) po víťazstve nad Poliakom Tadeuszom Kruszelnickim (24.) v pomere 6:2, 6:3. Medzi ženami triumfovala podľa predpokladov Britka Lucy Shuker pred Rakúšankou H. Koosz.


Cattaneo postúpil do finále cez rakúsku legendu Legnera (18.), Kruszelnicki zastavil obávaného Švéda Wikströma (16.).

Tomáš Masaryk (202.) vypadol už v prvom kole s Poliakom Kulikom (105.). Náš v súčasnosti najlepší hráč a už istý účastník PH 2012 David Chabreček (54.) zdolal v prvom kole Gréka Stramatisa (425.), ale v druhom už nestačil na Nemca Sommerfelda (48.).

Dejiskom 19. ročníka bola po prvýkrát v histórii Trnava. Turnaj, zaradený do medzinárodného kalendára ITF NEC Wheelchair Tennis Tour 2012  ITF - 2 kategórie s celkovou dotáciou 16.500 USD, sa doteraz hrával v Bratislave. Jeho oganizátormi sú SPV, SZTPŠ a STZ.


Cyklistika: v Segovii dve druhé miesta Simony Matičkovej

UCI Svetový pohár v cyklistike pokračoval v dňoch 15. – 17. júna v španielskej Segovii. Najlepšie umiestnenie z našich pretekárov dosiahla Simona Matičková, ktorá v kategórii  WT1 bola dvakrát druhá. Naopak, preteky nevyšli podľa očakávania tandemu Vladislav Janovjak - Róbert Mitošinka.  


Druhého kola UCI svetového pohára v cyklistike zdravotne postihnutých, ktoré sa konalo v španielskej Segovii v dňoch 15. – 17. júna 2012, sa zúčastnilo aj družstvo Slovenska a to v zložení:Vladislav Janovjak (skupina MB)Róbert Mitošinka (pilot tandemu)Jaroslav Švestka (MC2)Simona Matičková (WT1)Vladimír Matička (asistent)Branislav Režňák (tréner a vedúci družstva)Kvôli oficiálnej UCI klasifikácii do Španielska spolu s reprezentačným družstvom cestoval aj nový zdravotne postihnutý cyklista Vladimír Guzma, ktorý štartoval v drese Podjavorinského športového klubu Reprogas.14. júna sa okrem V. Guzmu opätovnej klasifikácii podrobila aj Simona Matičková a ostala v skupine WT1. Vladimír Guzma bol zaradený do skupiny MC3.V piatok 15. júna bola na programe časovka jednotlivcov. Tandem Janovjak – Mitošinka dosiahol na 21 km trati (identickej s minulým rokom) lepší čas ako vlani, avšak strata 1:06min na víťazný španielsky tandem Venge – Llaurado stačila len na 12. miesto. Jaroslav Švestka obsadil v skupine MC2 rovnako ako vlani 13. priečku. Vo WT1 Simona Matičková obsadila druhé miesto. Vladimír Guzma skončil v MC3 na 19. mieste.16. júna štartoval v cestnom preteku v meste Cuéllar tandem Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom. Trať pre tandemy merala 104 km a hneď v prvom z deviatich kôl zaútočil holandský tandem, avšak pelotón ho rýchlo dostihol. Vo štvrtom kole sa podaril únik štyrom tandemom (Belgicko, Poľsko, Francúzsko a Španielsko), ktoré svoj náskok…

Príďte v nedeľu na

V nedeľu 24. júna sa v rámci X. ročníka charitatívnej kampane "Na kolesách proti rakovine" na miestnom futbalovom štadióne predstavia Majk Spirit, Peter Lipa, Smola a Hrušky, Lazaro, Cower band, Zuzana Suchánková, Campana Batucada a ďalší. Program začína o 14:30 hod. symbolickou jazdou od evanjelického kostola na štadión.


Nebude chýbať ohňová show, historický šerm, atrakcie pre deti a ďalšie sprievodné akcie.

Nezabudnite – už túto nedeľu!


Slovakia Open 2012: Trnava prvýkrát privíta tenis vozíčkarov

Zajtra sa začne v areáli TC Empire Trnava už 19. ročník turnaja v tenise na vozíku Slovakia Open 2012, ktorý je zaradený do medzinárodného kalendára ITF NEC Wheelchair Tennis Tour 2012  ITF - 2 kategórie s celkovou dotáciou 16.500 USD. Potrvá do nedele 24. júna, keď vyvrcholí finálovým zápasom mužov od 10. hod.


Doteraz sa turnaj, ktorého organizátormi sú SPV, SZTPŠ a STZ  hrával každoročne v Bratislave. Termínová kolízia však tohto roku neumožnila využiť tradičné dejisko - areál Slávie STU Bratislava. A tak sa môžu diváci v Trnave tešiť na výnimočný športový zážitok, keďže sa na turnaji ako každý rok predstavia hráči a hráčky z absolútnej svetovej špičky. Mená ako F. Cattaneo (Fran., 12. miesto vo svetovom rebríčku), P. Wikström (Švéd., 16.) či M. Legner (Rak., 18.) u mužov, alebo L. Shuker (Veľk. Brit., 10.) u žien, budú určite dostatočným lákadlom. Všetci už v minulosti na tomto podujatí triumfovali a radi sa na Slovakiu Open vracajú. Z našich hráčov sa na turnaji predstavia D. Chabreček (bude nás reprezentovať aj na PH 2012 v Londýne), T. Masaryk a R. Soviš.Turnaj sa hrá v termíne, kedy je už jasné, kto sa priamo kvalifikoval na paralympiádu. Napriek tomu si všetci aktéri budú chcieť vylepšiť svoje postavenie kvôli nasadeniu v hlavnej súťaži PH 2012. Zároveň sa znovu oživila realizácia myšlienky z minulosti, keď Slovakia Open  nadväzoval na antukové turnaje v Poľsku a ČR, čím spoluvytváral sériu turnajov v strednej Európe. Viac informácií o turnaji na oficiálnej webovej stránke: http://www.so-wheelchairtennis.com/.FOTO:  Náš reprezentant Dávid Chabreček sa už kvalifikoval na PH 2012 v Londýne.

 Brno: na európskych mládežníckych hrách 21 slovenských športovcov

Zajtra sa začnú v Brne európske hry hendikepovanej mládeže, po prvýkrát pod názvom „European Youth Games Brno 2012“. Slovensko bude na nich reprezentovať 21 športovcov, vrátane doprovodov bude mať naša výprava 42 členov. V bocii budeme mať deväť športovcov, v plávaní  osem, v stolnom tenise a atletike po dvoch.


Hry, ktorých doterajšie dva ročníky sa uskutočnili pod názvom Evropské hry hendikepované mládeže (EHHM), potrvajú do nedele 24. júna.

Okrem športového zápolenia čaká na účastníkov aj viacero sprievodných podujatí. Okrem iného „EPC Super Heroes“ – komiksové predstavenie  paralympijských osobností, ktorým chcú organizátori motivovať deti k športu. Ďalej to budú workshopy, semináre či média tréningy, ktorých  cieľom je naučiť už mladých športovcov komunikovať s médiami a vedieť reagovať na otázky. Uskutoční sa aj Fórum športovej politiky (Sport Policy Forum), na ktorom zástupcovia Európskej komisie predstavia zámery v oblasti športu na obdobie 2014 – 2020.   


 Torball: slovenskí mladíci skončili vo Švajčiarsku na piatom mieste

Slovenskí zrakovo postihnutí športovci sa zúčastnili na 17. ročníku medzinárodného turnaja v torballe vo švajčiarskom Zollikofene. Bola to už ich desiata účasť na tomto podujatí, kde v konkurencii trinástich tímov obsadili celkové piate miesto.


„Naše herné kvality v tomto turnaji nestačili na súperov, ktorí majú viac príležitostí v priebehu sezóny stretávať sa na podobných turnajoch a tým získavať herné skúsenosti zo zápasov s rôznymi súpermi“, uviedol hlavný tréner CŠT ZPM v Levoči Štefan Blažo.

Torball je šport pre nevidiacich a zrakovo postihnutých. Hrá sa v halách a súperia dva tímy po troch hráčoch. V strednej časti poľa sú cez celú šírku ihriska natiahnuté tri šnúry. Na oboch koncoch sú bránky so sieťami o šírke 7 metrov, do ktorých súperi triafajú. Lopta sa podobá futbalovej, akurát sú v nej rolničky, aby hráči mohli podľa zvuku sledovať jej pohyb.


Podnikanie: kurz aj pre začínajúce ZŤP podnikateľky

SOPK a AV Mobilita pozývajú na bezplatný kurz pre začínajúce podnikateľky, ktorý je určený aj pre držiteľky preukazu ZŤP. Kurz s názvom  „Začíname podnikať“ bude prebiehať v období medzi 19.júlom  a 20. augustom.  Uskutoční sa v priestoroch Bratislavskej regionálnej komory SOPK na Jašíkovej Ulici 6 v Bratislave.