SP Winter Park: Triumf Henriety Farkašovej v slalome

V poslednej disciplíne pretekov Svetového pohára vo Winter Parku si zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová pripísala na konto víťazstvo v slalome. V rovnakej kategórii mužov skončil Miroslav Haraus na treťom mieste, Petra Smaržová bola medzi telesne postihnutými stojacimi ženami štvrtá. Zajtra sa začína v kanadskej Panorame finále Svetového pohára.


H. Farkašová znížila po triumfe v slalome náskok Rusky Francevovej v celkovom hodnotení SP a pred posledným seriálom pretekov stále živí šancu na zisk veľkého glóbusu. Naopak, zväčšil sa odstup medzi treťou Corradiniovou a P. Smaržovou, bronzovú priečku si s veľkým bodovým odstupom od pretekára na štvrtom mieste naopak udržiava M. Haraus.

Z Winter Parku v americkom Colorade sa lyžiari presúvajú na posledné dejstvo tohtoročného SP do strediska Panorama, ktoré leží na západe Kanady v štáte Britská Kolumbia, neďaleko hraníc s Albertou. Okrem výborných lyžiarskych podmienok je vyhľadávané najmä kvôli spektakulárnemu výhľadu na Rocky Mountains. Finále sa uskutoční v dňoch 13. – 16. marca.


Winter Park: Trikrát slovenské striebro

V druhom preteku obrovského slalomu Svetového pohára Slováci opäť bodovali. Medzi zrakovo postihnutými skončili na druhých miestach Henrieta Farkašová za Ruskou Francevovou, ako aj Miroslav Haraus, od ktorého bol rýchlejší iba ďalší Rus Redkozubov.


Tretie striebro pridala v kategórii telesne postihnutých stojacich žien Petra Smaržová, ktorá pred seba pustila iba Nemku Andreu Rothfussovú. Dnes je na programe záverečná disciplína - slalom.  

Vďaka posledným víťazstvám sa v celkovom hodnotení Svetového pohára dostala Alexandra Francevová (840 bodov) pred Henrietu Farkašovú (780 bodov). Petra Smaržová je priebežne štvrtá, keď na tretiu Talianku Corradiniovú stráca 75 bodov. Medzi zrakovo postihnutými mužmi je Miroslav Haraus tretí a Radomír Dudáš siedmy.


SPD Londýn 2012 - stretnutie

Stretnutie tímu PH Londýn 2012 sa uskutoční v Piešťanoch v dňoch 30.3. - 1.4.2012. Viac info viď v časti "Informácie pre športovcov".

 


 SP lyžovanie: Farkašová a Haraus vyhrali obrovský slalom

V americkom Winter Parku pokračoval prvým obrovským slalomom Svetový pohár v lyžovaní. V kategórii zrakovo postihnutých žien zvíťazila Henrieta  Farkašová pred Ruskou Francevovou, prvenstvo si medzi mužmi vybojoval Miroslav Haraus s navádzačkou Máriou Zatovičovou.


Slovensko bodovalo aj medzi telesne postihnutými, kde v kategórii stojacich žien obsadila Petra Smaržová bronzovú priečku.

Preteky pokračujú druhým obrovským slalomom, poslednou disciplínou bude slalom.

Následne sa lyžiari presunú do kanadskej Panoramy, kde sa v dňoch 13. – 16. marca uskutoční finále SP.


SP Winter Park - Farkašová a Haraus strieborní

V ďalšom kole SP v americkom Winter Parku sa vynikajúco darilo H. Farkašovej /navádzačka N. Šubrtová/ a M. Harausovi /navádzačka M. Zaťovičová/, ktorí si v SG 1 vo svojich kategóriách vyjazdili strieborné medaily. Menej sa už darilo P. Smaržovej, ktorá bola v SG 1 diskvalifikovaná. Preteky pokračovali súťažami v SG 2, kde H. Farkašová obsadila 3. miesto a P. Smaržová si vyjazdila 6. miesto. M. Haraus SG 2 nedokončil. SP dnes pokračuje pretekmi v obrovskom slalome - GS.


 Eger: Ján Riapoš víťazne na Hungarian Open

V dňoch 2. – 4. marca bol Eger dejiskom tradičného turnaja Hungarian Open, tentokrát za účasti 97 hráčov z 19 krajín sveta. Spomedzi Slovákov dosiahol jediné víťazstvo v individuálnej súťaži Ján Riapoš, ktorý si vo finále poradil s Brazílčanom Espindolom 3:0. Naši reprezentanti však jasne dominovali v tímovej súťaži, kde zvíťazili vo všetkých obsadených kategóriach.


Striebro v singloch pridal ďalší vozíčkar Peter Mihálik po finálovej prehre so Srbom Palikucom v TT4. O bronz sa postarali Alena Kánová  (TT 1 – 5), Martin Barbierik (TT 1), Rastislav Revúcky (TT 4) a medzi stojacími Richard Csejtey (TT 8) a Attila Poda (TT 10).

V súťaži družstiev si prvenstvo odniesli slovenské tímy v TT 2 (Riapoš – Revúcky) a TT 8 (Csejtey – Jambor), ako aj Peter Mihálik (TT 4) a Alena Kánová (TT 1 – 5), ktorí však hrali so spoluhráčmi z iných krajín.

 


 Hokej na sánkach: slovenský kapitán majstrom Česka!

Kapitán slovenskej reprezentácie Peter Štít dosiahol cez víkend významný klubový úspech, keď sa so svojim tímom SHK LAPP Zlín stal majstrom Českej republiky. Zlín zdolal v poslednom zápase play – off karlovarských „žralokov“ 2:0 a ukončil dlhé čakanie na svoj druhý titul od premiérového v roku 2003.  


Náš hokejista, ktorý v zlínskom drese pôsobí už niekoľko sezón, odohral celý ročník v základnej zostave a bol jedným z pilierov tohto  úspechu, čo je potešitelné aj z hľadiska budúcnosti nášho stále sa tvoriaceho tímu. V ČR sa hráva pravidelná ligová súťaž so siedmymi tímami a je považovaná za najkvalitnejšiu v Európe. Reprezentácia sa vo Vancouvri prvýkrát predstavila na ZPH.


 Londýn: PH 2012 otvorí britská kráľovná

Oficiálne zdroje kráľovského dvora potvrdili, že britská kráľovná Alžbeta II. po boku svojho manžela vojvodu z Edinburghu oficiálne otvorí aj XIV. paralympijské hry 29. augusta na Olympijskom štadióne v Stratforde. Doteraz bola potvrdená iba jej účasť na slávnostnom zahájení olympiády.


Šéf organizačného výboru Sebastian Coe v tejto súvislosti vyhlásil: "Tento rok v lete budeme hostiť najväčšie paralympijské hry v dejinách a ich slávnostné otvorenie bude fantastická udalosť.Tieto hry budú bezpochyby prejavom mimoriadnej hrdosti nášho národa a je príznačné, že Jej Veličenstvo nás v tomto plne podporí“. Svoju radosť z rozhodnutia kráľovnej vyjadril aj prezident IPC Sir Philip Craven.


Stane sa tak vôbec po prvýkrát v histórii, že hlava Britského spoločenstva národov bude otvárať paralympiádu, hoci niektorí členovia kráľovskej rodiny sa už tohto aktu zúčastnili aj v minulosti. Napríklad v roku 1984, kedy sa paralympijské hry konali súbežne v New Yorku a Stoke Mandeville, akciu v rodisku hier otváral princ Charles. Za zmienku stojí tiež fakt, že na druhej strane Atlantiku sa tejto úlohy zhostil vtedajší prezident USA Ronald Reagan. Kráľovná sa zatiaľ zúčastnila na jedinom otváracom ceremoniáli – boli to OH 1976 v Montreale.


 Slovenským curlerom by už ZPH Soči 2014 nemalo uniknúť!

Včera popoludní sa vrátili z kórejského Chuncheonu slovenskí zdravotne postihnutí reprezentanti v curlingu na vozíku, ktorí pri svojom prvom historickom štarte na majstrovstvách sveta obsadili v silnej konkurencii tradičných účastníkov výborné 4. miesto. Zverenci trénera Františka Pitoňáka v rozhodujúcom súboji o bronzovú medailu prehrali s Čínou 4:7.


"S výnimkou piateho endu to bol vyrovnaný zápas, v ktorom sme s vysokým favoritom veľmi dlho držali krok. Piata hra nám však nevyšla a prehrali sme ju 0:3. To bol rozhodujúci moment celého stretnutia,“ komentoval zápas o bronz vedúci slovenskej výpravy a tréner v jednej osobe František Pitoňák.Napriek prehre sa slovenský výber svojím konečným umiestnením postaral o najväčšiu senzáciu šampionátu v Ázii. Kvarteto Radoslav Ďuriš z Dubnice nad Váhom (skip), Monika Kunkelová z Nitry, Branislav Jakubec z Piešťan a Dušan Pitoňák z Tatranskej Štrby si len v decembri 2011 vybojovalo na kvalifikačnom turnaji vo fínskom stredisku Lohja prvýkrát v histórii účasť medzi svetovou elitou.Novici na svetovom šampionáte v základnej fáze zdolali všetkých troch medailistov z minuloročného šampionátu v Prahe - Kanadu, Škótsko i Nórsko. "Rozhodujúcim duelom, ktorý nám otvoril cestu k senzačnému postupu medzi štyri najlepšie kolektívy, bol už prvý súboj s Nórskom, bronzovým tímom z predošlého svetového šampionátu, ktorý sme vyhrali," priznal František Pitoňák a pokračoval: "Po tomto prvom triumfe nám všetci gratulovali, nechceli veriť, že pre nich totálne neznáme družstvo si poradilo s medailistom z uplynulých MS. Potom sa naši súperi a ich funkcionári a tréneri nestačili diviť, lebo k prvému víťazstvu sme pridali druhé, tretie, štvrté - až ich napokon bolo neskutočne veľa - sedem.""Týmto umiestnením sme si utvorili reálny základ pre účasť na zimnej paralympiáde…

 EP Špindlerův Mlýn: Krako aj France na druhých miestach

V druhom preteku šiesteho kola Európskeho pohára - slalome -  obsadil medzi zrakovo postihnutými Jakub Krako s navádzačom Martinom Motykom druhé miesto za Poliakom Krezelom. Ďalší Slovák Daniel Cintula bol tretí. Na výbornom druhom mieste skončil medzi telesne postihnutými Martin France.


Michal Beladič s navádzačom Filipom Švidroňom preteky nedokončili. Medzi zrakovo postihnutými ženami triumfovala Henrieta Farkašová (so zaskakujúcim navádzačom Marošom Hudíkom), Petra Smaržová skončila v kategórii telesne postihnutých žien tretia.

Preteky v Špindlerovom Mlýne nepriaznivo ovplyvnilo upršané počasie a sobotňajší obrovský slalom napokon organizátori zrušili.