Štáb PH Londýn o nominácii

Štáb PH Londýn 2012, ako poradný orgán VV SPV na svojom včerajšom rokovaní, na základe menovitej nominácie predloženej členskými športovými zväzmi, spracoval návrh členov výpravy SR na blížiace sa PH. Konštatoval, že všetci navrhnutí športovci splnili kritériá MPV i nominačné kritériá SPV. Športové zväzy navrhli na 32 vybojovaných miesteniek v 9 športoch celkovo 36 športovcov, z toho 4 náhradníkov. Štáb PH akceptoval v plnej miere návrhy športových zväzov a uložil vedúcemu štábu tento návrh predložiť na VV SPV.


3x Zlato pre tanečníkov v Manchestri!

V dňoch 1. až 3. júna sa slovenská výprava zúčastnila na Grand Prix Manchester v GB. Spolu sa súťaže zúčastnilo asi 40 párov.


Slovenské farby tu hájili tri páry, v troch rôznych kategóriách:

Peter Vidašič a Helena Kašická - LWD1 ťažký postih
Milan Berko a Miroslava Sekaninová - LWD 2 ľahký postih
Milan Berko a Helena Kašická - DUO LWD 2

V jednotlivých kategóriách sa umiestnili:

Peter Vidašič a Helena Kašická
Combi LWD 1-standard - 1. miesto
Combi LWD 1-latin - 1. miesto

Milan Berko a Miroslava Sekaninová
Combi LWD 2-standard - 3. miesto
Combi LWD 2-latin - 2. miesto

Milan Berko a Helena Kašická
Duo LWD 2 latin - 1. miesto

Slovensko opať potvrdilo, že patrí medzi tanečnú elitu v tanci na vozíku. Dokonca sa ako čestní hostia zúčastnili návštevy pýchy Manchesteru - štadióna Manchestru United na Old Trafford.

Najbližšie sa páry zúčastnia svetového pohára v St. Petersburgu, ktorý svojou kvalitou pripomína majstrovstvá sveta, pretože žiaľ, ani tento rok sa MS nepodarilo zorganizovať.


Nasadenie hráčov v Londýne!

V pondelok, 2.7.2012, ITTF Para Table Tenis, www.ipttc.org, zverejnil nový rebríček Tento má veľký význam na nasadenie hráčov počas Paralympijských hier Londýn 2012, kde Slovensko bude reprezentovať 8 športovcov.


Najvyššie nasadeným slovenským hráčom bude Ján Riapoš, keď mu patrí v rebríčku 2.miesto, za ním nasleduje Alenka Kánová, na 3. mieste a Richard Csejtey na 5. Zhodne na 8. mieste sú Peter Mihálik a Martin Ludrovský. Pokles na rebríčku oproti nominácii zaznamenali Rastislav Revúcky, 14. miesto a Andrej Meszároš, 19. Miesto. Postavenie v rebríčku na nasadenie uzatvára Miroslav Jambor na 23. mieste.

V súčasnosti reprezentácia ukončila medzinárodné sústredenie v Srbskej Kaniži a čaká ju sústredenie na konci júla v Slovinskom Lašku.


Od nedele pomáhajú aj MEDVEDE na Slovensku!

Výstava pod názvom United Buddy Bears - The Minis, ktorá je na Slovensku po prvý raz, pomáha slovenským paralympionikom.


Nezvyčajnú výstavu sôch 109 medveďov, symbolizujúcich porozumenie a toleranciu medzi štátmi sveta, si možno od nedele 1.7.2012 pozrieť v priestoroch bratislavského obchodného centra Polus. "Medvede, ktoré predstavujú krajiny z celého sveta a držia sa za ruky symbolizujú fakt, že vedľa seba môžu stáť aj krajiny, ktoré by zrejme pri sebe veľmi stáť nechceli," objasňuje zmysel výstavy Nemec Klaus Herlitz. Ten spolu s manželkou vymyslel projekt Medvede bez hraníc, v rámci ktorého sa výstava koná. "Tieto medvede, ktoré predstavujú krajiny nezávisle od nejakého politického, či ekonomického zoskupenia, chcú naznačiť potrebu tolerancie, úcty a porozumenia medzi národmi. Takže pri sebe stoja napríklad medvede symbolizujúce Izrael a Palestínu," poznamenal Herlitz.Na slávnostnom otvorení bol odovzadaný šek v hodnote 4000eur zástupcom obchodného centra Polus p.Ondrašekom ktorý prevzal predseda SPV Ján Riapoš. Na otvorení sa zúčastnil aj primátor Bratislavy, p. Ftáčnik.Ako uviedol predseda SPV J. Riapoš. "Peniaze pôjdu na 12 mladých začínajúcich športovcov a suma bude pre každého rovnomerne rozdelená ". Zároveň poďakoval majiteľom výstavy za jej zapožičanie, ako aj organizátorom za realizáciu na území SR.Podporu myšlienke medveďov prejavila svojou účasťou na otvorení výstavy aj olympijská medailistka Martina Moravcová a takisto strieborný hokejista z majstrovstiev sveta Libor Hudáček.Ten si v rámci sprievodného programu zahral stolnotenisový zápas s…

Medailová žatva na ME v atletike: Matušík striebro, Hutka zlato!

Adrián Matušík pridal k bronzovej medaili v hode diskom aj striebro vo vrhu guľou (F 44). O prvú zlatú medailu našej výpravy sa postaral Július Hutka v hode oštepom (F57/58). Slovensko získalo zatiaľ v Stadkanaali 6 medailí (1-3-2).  


ME v atletike: Margoč a Kolníková so striebornými medailami!

Slovenským atlétom sa darí na európskom šampionáte v Holandsku, kde získali už štyri medaily. Na dva bronzy Hany Kolníkovej (100 m) a Adriána Matušíka (hod diskom) nadviazali ešte cennejšími kovmi Marek Margoč v hode oštepom a opäť Hana Kolníková, tentokrát v behu na 200 metrov.


M. Margoč dosiahol druhé miesto v kategórii F-40 výkonom 32, 48 m. H. Kolníková v skupine zrakovo postihnutých T-12 zabehla čas 26, 03.

Zo slovenských reprezentantov ešte včera štartovali Adrián Vaško vo vrhu guľou (T-56), kde výkonom 10, 05 m napriek zdravotným ťažkostiam obsadil 7. miesto. Lenka Gajarská (F- 46) v  skoku do diaľky skončila ôsma (470 cm).

Dnes nastúpia v hode oštepom aj Július Hutia (F – 57) a vo vrhu guľou Adrián Matušík (F-44).


Lukostrelci potvrdili dobrú pripravenosť na Londýn

Počas víkendu sa v Jasove pri Košiciach konalo II. kolo Slovenského pohára a extraligy v terčovej lukostreľbe. Naši paralympionici Peter Kaščák a Marián Marečák potvrdili pred PH 2012 dobrú výkonnosť, keď zvíťazili pred BA Viničným a LKB Bratislava.


Petra Kaščáka v súťaží Slovenského pohára zastavil až vo finále Miroslav Bojcun zo Sl.P. Bratislava, keď náš paralympionik pokazil jediný výstrel (7) a skončil druhý. Informoval reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.


Národná rada SR: renta pre úspešných športovcov nebude

Športovci, ktorí reprezentujú alebo v minulosti reprezentovali Slovensko na olympiáde či paralympiáde , doživotný finančný príspevok za získané medaily dostávať nebudú. Poslanci NR SR sa väčšinou hlasov rozhodli nepokračovať v rokovaní o návrhu zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti od poslancov Mostu-Híd.


Opoziční poslanci chceli odmeňovať športovcov za pódiové umiestnenia na podujatiach organizovaných Medzinárodným olympijským výborom, Medzinárodným  paralympijským výborom, Medzinárodnou šachovou federáciou a Medzinárodným výborom športu pre nepočujúcich.

Výška príspevku sa mala určiť ako násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve zverejnenej Štatistickým úradom za predchádzajúci kalendárny rok. V prípade zlatej medaily malo ísť mesačne o 1-násobok priemernej mzdy, v prípade striebra o 0,6-násobok a bronzoví športovci majú mať nárok na 0,4-násobok priemernej mzdy. O priznanie príspevku si mal športovec sám požiadať.Návrh zákona sa mal pri podmienke dosiahnutia 35 rokov veku týkať asi 80 až 90 osôb a pri podmienke dosiahnutia 40 rokov asi 70 až 80 osôb. Finančné vplyvy novej právnej normy poslanci vypočítali na sumu asi 461-tisíc eur ročne po schválení prvej alternatívy a 383.200 eur ročne pri druhej možnosti.

ME v atletike: Adrián Matušík vybojoval pre Slovensko ďalší bronz!

Slovenský reprezentant Adrián Matušík získal na ME v holandskom Stadskanaali bronzovú medailu v hode diskom v skupine postihnutia F40-44. Rovnaký kov vybojovala počas prvého dňa v behu na 100 metrov zrakovo postihnutá Hana Kolníková.


„Na kolesách proti rakovine“ zajtra v Partizánskom

Charitatívna kampaň, ktorej hlavným organizátorom je SPV, zavíta pri svojom desaťročnom jubileu aj do rodiska jej zakladateľa Radovana Kaufmana. V Partizánskom sa zajtra o 9. hod. uskutoční na futbalovom štadióne slávnostné otvorenie a symbolická jazda.


Program bude pokračovať miestnym kolom podkampane „Na kolesách do škôl“ a od 11:30 hod. bude nasledovať koncert, v rámci ktorého vystúpia Katka Koščová, Matka Guráž, Smola a hrušky, Cover band.

Na programe „kolies“ aktívne participuje okrem SPV aj vedenie mesta na čele s primátorom Jozefom Božikom. Na počesť Radovana Kaufmana, paralympijského víťaza zo Sydney 2000 v dráhovej cyklistike a zakladateľa kampane, pomenovali v tomto roku po ňom Základnú školu na Nádražnej ulici v Partizánskom.