Cyklistov čakajú posledné preteky pred Londýnom

V nemeckom Holzkirchene sa v závere týždňa uskutoční  ďalšie kolo Európskeho pohára UCI v cyklistike. V piatok  je na programe časovka, v sobotu cestný pretek, ktorý sa tu jazdí ako mestské kritérium. Pre slovenských reprezentantov to bude posledná ostrá skúška pred tohtoročnou paralympiádou.


Štartovať bude tandem Vladislav Janovjak  - Robert Mitošinka (MB), Jaroslav Švestka (MC2) a handbikeri Anna Oroszová a Rastislav Tureček. Okrem tohto preteku čaká na cyklistov ešte sústredenie na Slovensku. Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Valné zhromaždenie SPV

Dnes sa v Bratislave uskutočnilo riadne Valné zhromaždenie SPV, kde bolo podľa platných stanov SPV pozvaných celkovo 29 delegátov.


Rokovania sa nakoniec zúčastnilo 26 delegátov s hlasom rozhodujúcim. Hlavnou časťou rokovania VZ bola téma blížiacich sa XIV. Paralympijských hier Londýn 2012.Vlajkonosičom výpravy sa stal po schválení VZ Vladislav Janovjak a slávnostný sľub do rúk prezidenta zložia 22.08.2012 Hanka Kolníková a Radoslav Malenovsky. Za vedúceho výpravy bol schválený vedúci štábu a zároveň generálny sekretár SPV Samuel Roško. Na návrh Výkonného výboru SPV, VZ SPV schválilo 100 tis. EUR ako vlastný vklad k odmenám za výkon na PH Londýn 2012, ktoré budú prerozdelené pre športovcov podľa umiestnení.VZ sa tiež zaoberalo správou predsedu SPV a pripravovanou koncpeciou Ministerstva školstva,vedy, výskumu a športu SR, ktorá by mala byť schválená vládou SR do decembra 2012. Valného zhromaždenia SPV sa zúčastnil aj poverený generálny riaditeľ Štátnej starostlivosti o šport SR Ing. Ladislav Čambal, ktorý vo svojom príhovore poprial schválenej výprave veľa šťastia a úspechov na PH Londýn 2012.Fotografie z Valného zhromaždeniaVýprava SR PH Londýn 2012Zloženie výpravy a menovitý návrh členovšportovecnavádzač - doprovodvedenie a real.tímystatusSPD spoluvedenie výpravy    3vedúci výpravy  Samuel Roško  lekár výpravy  František Pisarčík  administrátor  Ľubica Nemečková  podporný tím    5paralymp. atašé  Peter Hamaj  press atašé  Zuzana Wisterová  physioterapeut  Juraj Benč  masér  Nesvija Trepačová  techn. podpora  Pavol Bílik  atletika-3 /2 + 1/    8 Hana Kolníková Ján Surgáč   Adrián Matušík Štefan Čuvala  …

Športové Forum o budúcnosti športu zdravotne znevýhodnených.

V piatok 13.7.2012 sa v Kongresovej sále SPP uskutočnilo športové fórum k budúcnosti fungovania športu zdravotne znevýhodnených na Slovensku.


Nakoľko sa v súčasnosti pripravuje nová koncepcia športu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorá by mala byť do konca roku 2012 schválená vládou SR, a z ktorej sa následne bude vytvárať nová štátna politika pre oblasť športu, využili sme prítomnosť predsedov ŠTK, reprezentačných trénerov a podporovateľov paralympijského hnutia na Slovensku, aby sme už v tomto období spoločne hľadali odpovede vo filozofiách ďalšieho usporiadania a fungovania organizácií, ktoré zabezpečujú šport zdravotne znevýhodnených na Slovensku.
Hosťami športového fóra boli poverený generálny riaditeľ Sekcie štátnej starostlivosti o šport SR Ing. Ladislav Čambal, odborník na právne záležitosti JUDr. Jozef Vozár, generálny sekretár SPV Samuel Roško a ako moderátor celého fóra predseda SPV Ján Riapoš.
Závery a odporúčania športového fóra budú predmetom rokovania a diskusie zajtrajšieho Valného zhromaždenia SPV, ktoré začína ráno o 10,00 a jeho hlavnou témou bude schválenie nominácie na PH Londýn.

Pozrite si fotografie zo Športového fóra


Uvedenie poštovej známky a publikácie k PH Londýn 2012

Dnes v priestoroch nášho generálneho partnera SPP sa konalo uvedenie poštovej známky vydanej pri príležitosti konania XIV. Paralympijských hier v Londýne.


Do poštového života ju vypravili člen predstavenstva SPP Jean - Jacques Ciazynski, Veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Susannah Montgomerry, zástupkyňa Slovenskej pošty, a.s., POFIS M. Podolská a predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
Spolu s jedinečnou poštovou známkou bola ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušanom Čaplovičom, autorom publikácie Ervínom Smažákom a dvomi zlatými paralympionikmi Veronikou Vadovičovou a Jánom Riapošom, uvedená do života aj ojedinelá kniha "Paralympijské hry vo filatelii", ktorá obsahuje kompletnú zbierku poštových materiálov z paralympijských hier. Jej cieľom je priblížiť svetu vznik, rozvoj i súčasnosť paralympijského hnutia, paralympijských hier a jeho osobností vo svete i na Slovensku z pohľadu filatelie. Veríme, že symbolické "pobúchanie" zlatými medailami našich paralympionikov po knihe pri jej uvedení, prinesie šťastie aj našim športovcom na blížiacej sa paralympiáde v Londýne.

Fotografie z tlačovej konferencie SPV a Ministerstva školstva


Kniha „Paralympijské hry vo filatelii

Spolu s poštovou známkou,,Paralympijské hry Londýn 2012" bude uvedená aj ojedinelá publikácia ,,Paralympijské hry vo filatelii".


Jej iniciátorom a zároveň autorom je Ervín Smažák, ktorý na objednávku SPV skompletizoval zbierku poštových materiálov s paralympijským motívom z celého sveta. Väčšina z nich bola vydaná pri príležitosti jednotlivých letných a zimných paralympijských hier. „Cieľom tejto publikácie, prvej svojho druhu na Slovensku, ale aj vo svete, je práve priblížiť svet vzniku, rozvoja i súčasnosti paralympijského hnutia, paralympijských hier a jeho osobností vo svete a na Slovensku cez optiku filatelie", uviedol autor Ervín Smažák.Publikácia je rozdelená do štyroch kapitol. V prvej sú chronologicky zdokumentované všetky paralympijské hry, ktoré sa konali od ich vzniku doteraz z pohľadu filatelie. V druhej kapitole sú spracované všetky poštové materiály, ktoré dokumentovali účasť a úspechy slovenských paralympionikov na paralympijských hrách od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. V tretej sú zhrnuté poštové materiály, ktoré vydala poštová správa Veľkej Británie ako usporiadateľskej krajiny najbližších hier. Posledná kapitola je obohatená o originály a príslušné textové komentáre poštových materiálov, ktoré vydala Slovenská pošta,a.s na propagáciu XIV. PH v Londýne. 

Poštová známka „Paralympijské hry Londýn 2012

Slovenská pošta,a.s., vydala k 28. júnu 2012 poštovú známku „Paralympijské hry Londýn 2012" v nominálnej hodnote 0,90 €.


Na známke je zobrazený paralympijský športovec na vozíčku s dominantou Londýna v pozadí, tzv. „London Eye", ktorá pripomína zrkadlenie kolesa vozíčka.
Súčasne s poštovou známkou bola vydaná aj obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC, dátumom 28. 6. 2012 a domicilom Bratislava. Motívom FDC je portrét zakladateľa paralympijských hier Dr. Ludwiga Guttmana s pozadím piktogramov paralympijských športov. Motívom FDC pečiatky je paralympijský športovec, hrajúci stolný tenis. Autorom výtvarného návrhu známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Peter Uchnár. FDC vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s., technika tlače - viacfarebný ofset.
Novú poštovú známku uvedú do života člen predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski, Veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Susannah Montgomerry, Mgr.M.Podolská Slovenská pošta,a.s., POFIS, a predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

  • Deň vydania: 28. 6. 2012
  • Nominálna hodnota: 0,90 €
  • Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
  • Forma tlačového listu: TL
  • Počet známok na tlačovom liste: 25
  • Počet známok v sérii: 2
  • Autor výtvarného návrhu známky: akad. mal. Peter Uchnár
  • Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s.
  • Technika tlače: Ofset
  • Náklad známok: 200 000 ksMinisterstvo školstva zrovnoprávnilo odmeny pre olympionikov a paralympionikov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a predstavitelia Slovenskéhoparalympijského výboru (SPV) usporiadali dnes 12. júla 2012 tlačovú konferenciu k blížiacim sa XIV. Paralympijským hrám v Londýne.


Minister školstva na nej informoval o zmene v odmeňovaní slovenských paralympionikov za umiestnenie. „Prvýkrát ideme zrovnoprávniť odmeňovanie účastníkov olympijských a paralympijských hier. Naši paralympionici budú odmenení od prvého po šieste miesto, rovnako ako úspešní olympionici", konštatoval minister Čaplovič a súčasne zaželal našej výprave do Londýna veľa úspechov.

Hry sa uskutočnia od 29. augusta do 9. septembra 2012 v Londýne. Slovenský paralympijský výbor má do dnešného dňa potvrdených 32 miesteniek pre našich reprezentantov. Tí budú na hrách súťažiť v 9 športoch:  atletika (3), boccia (5), cyklistika (5), lukostreľba (4), plávanie (2), stolný tenis (8), športová streľba (3), tenis na vozíku (1) a tlak na lavičke (1). Definitívne zloženie výpravy schváli Valné zhromaždenie SPV dňa 14. júla 2012.


Prázdninový športový tábor na Chate Remata - „Hľadáme talenty“

Pozývame Vás v termíne od 6.8. do 12.8.2012 na Chatu Remata na športový tábor pre deti a mládež so zdravotným znevýhodnením (povinný preukaz ZŤP) pod názvom "Hľadáme talenty".


Pobyt je zameraný na prezentáciu paralympijskeho športu a pohybových aktivít. Pripravený bude pre Vás bohatý program, ktorým Vás budú sprevádzať aj významné osobnosti nášho paralympíjskeho športu.

Ak máte pocit, že šport, pohyb, prekrásna príroda a všade prítomná dobrá nálada je to, čo môže Vás môže osloviť, kontaktujte nás na čísle 0905 788 435 – p. Bílik alebo 0915 766 472 – p. Matiaško, radi Vám zodpovieme všetky otázky. Organizátor okrem celodenného programu zabezpečuje pre všetkých účastníkov ubytovanie spolu s plnou penziou.

Športový tábor je určený pre účastníkov do 18. rokov.


Pozvánka na tlačovú konferenciu

Slovenský paralympijský výbor a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Vás pozývajú na tlačovú konferenciu, k blížiacim sa XIV. PH Londýn 2012 a odmenám pre slovenských paralympionikov.


Hosťami tlačovej konferencie budú:
minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič, predseda SPV Ján Riapoš,
generálny sekretár SPV Samuel Roško a Veronika Vadovičová víťazka v športovej streľbe PH Peking 2008.

Tlačová konferencia sa uskutoční vo štvrtok 12. júla 2012 o 10 hodine, v CHOPIN HOTEL RATISLAVA, Galvaniho ul. 28.

Tešíme sa na spoločné stretnutie.


Zasadnutie VV SPV

V piatok 6.7.2012 sa v priestoroch Slovenského paralympijského výboru na Benediktiho 5 v Bratislave uskutočnilo zasadnutie Výkonného výboru SPV. VV bol dôležitý v procese schvaľovania šprotovcov na blížiace sa XIV. PH Londýn 2012, kde bola schválená nominácia 32 športovcov v deviatich športových odvetviach a 4 náhradníkov, ktorí môžu zasiahnuť do bojov o medialy v prípade zranenia nominovaných.


Ďalej VV SPV schválil vedenie výpravy, kde navrhovaným vedúcim výpravy je generálny sekretár SPV PaedDr. Samuel Roško. Taktiež sa VV zaoberal prípravou Valného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční 14.7.2012 v Kongresovej sále nášho generálneho partnera SPP. Valnému zhromaždeniu bude v piatok 13.7.2012 predchádzať uvedenie poštovej známky vydanej pri príležitosti konania XIV. PH Londýn 2012 a taktiež v poobedňajších hodinách Športové fórum zamerané k otázke budúcnosti športu zdravotne znevýhodnených na Slovensku.

VV SPV navrhol pre VZ SPV schváliť za vlajkonosiča výpravy SR na PH v Londýne Vladislava Janovjaka a slávnostný sľub skladaný do rúk prezidenta za všetkých nominovaných paralympionikov zložia Hanka Kolníková a Radoslav Malenovský. O všetkých týchto návrhoch rozhodne VZ SPV na svojom riadnom zasadnutí.