Príďte povzbudiť slovenských hokejistov proti Rakúšanom!

Slovenských reprezentantov v hokeji na sánkach čaká počas víkendu medzištátna premiéra na domácom ľade. Na štadióne Vladimíra Dzurillu v bratislavskom Ružinove si dvakrát zmerajú sily s tímom Rakúska. V sobotu 24. marca sa začína strenutie o 16:30, v nedeľu 25. marca o 11:30 hod.


Slováci absolvovali premiéru na turnaji vo Viedni vlani v septembri, kde sa stretli s Kóreou, Talianskom a dvakrát s domácou reprezentáciou.V príprave štartovali na turnaji v českej Studénke, kde prehrali všetky tri stretnutia – s Českými Budějovicami 1:8, s Olomoucom 0:1 a so Studénkou 1:4. Česká liga je však považovaná za najkvalitnejšiu v Európe a zápasy s jej účastníkmi za dobrú školu pri napredovaní stále sa tvoriaceho slovenského tímu.„Pred turnajom sme si vraveli, že o výsledky nejde. Vzhľadom k tomu, čo máme natrénované, bol cieľ stačiť so súpermi korčuliarsky. A to sa nám podarilo“, uviedol kapitán mužstva Peter Štít, ktorý sa pred pár dňami stal so svojim tímom SHK LAPP Zlín majstrom Česka. „Bohužiaľ, nevieme zatiaľ dávať góly a nemáme skúsenosti. Prejavilo sa to najmä proti Olomoucu, kde sme väčšinu zápasu súpera tlačili“,  doplnil.Pevne však verí, že v dvojzápase s Rakúskom, s ktorým sme najmä v druhom stretnutí vo Viedni hrali vyrovannú partiu, to už bude lepšie.Zostava SR na turnaji v Studénke: Hutka, Štít, Gergely, Ligda, Joppa, Kardoš, Rauš, Német, Chreno, Uporský, Julényi. Tréner: Miroslav Dráb. Fyzioterapeut: Martin Šóš. Za najlepšieho hráča v slovenskom drese bol vyhlásený Marián Ligda.

 Hokejová elita sa zlieta do nórskeho Hamaru

V poradí šiesty svetový šampionát skupiny A v hokeji na sánkach bude v dňoch 24. marca – 1. apríla hostiť tridsaťtisícový Hamar na juhovýchode Nórska. Zmeria si tu sily osem najlepších tímov sveta: USA, Kanada, Japonsko, Kórea, Nórsko, Taliansko, Estónsko a Česko. Titul z MS 2009 v Ostrave obhajujú Američania, ktorí sú opäť najväčšími favoritmi.


Hokej na sánkach debutoval na ZPH 1994 v neďalekom Lillehammeri a rýchle sa stal jedným z najväčších diváckych lákadiel v paralympijskom športe. Všetky zápasy v Hamare budú bezplatne prístupné verejnosti. 24. apríla je na programe slávnostné otvorenie, o deň neskôr sa turnaj začne stretnutím USA – Estónsko o 9. hod. Finále je na programe 1. apríla.Američania, ktorý vyhrali nielen posledný šampionát v Česku, ale aj ZPH 2010 vo Vancouvri, sa v základnej skupine stretnú okrem Estóncov aj s Čechmi a Japoncami. Ich najúdernejšou silou je trojica Alexi Salamon, Adam Page a Brad Emmerson, prezývaní aj Buffalo Boys podľa mesta, z ktorého pochádzajú. Práve oni boli strojcami oboch amerických triumfov na MS a ZPH.MS skupiny B sa budú konať v dňoch 1.- 14. mája v britskom Coventry.Prehľad doterajších MS skupiny A:  Nynashamn 19961. Švédsko, 2. Nórsko, 3. KanadaĎalší účastníci: Estónsko, Japonsko, USASalt Lake City 20001. Kanada, 2. Nórsko, 3. ŠvédskoĎalší účastníci: Estónsko, Japonsko, USAOrnskoldsvik 20041. Nórsko, 2. USA, 3. ŠvédskoĎalší účastníci: Estónsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Veľká BritániaMarlborough 20081. Kanada, 2. Nórsko, 3. USAĎalší účastníci:  Japonsko, Nemecko, Taliansko.Ostrava 20091. USA, 2. Nórsko, 3. KanadaĎalší účastníci:  Česko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Kórea.

Lyžovanie: Henrieta Farkašová víťazkou Svetového pohára

Zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová zvíťazila v slalome, ktorý bol poslednou disciplínou finále Svetového pohára v kanadskej Panorame a vo svojej kategórii sa stala celkovou víťazkou pred Ruskou Francevovou. Stala sa tak držiteľkou Veľkého krištálového glóbusu, ktorý sa udeluje víťazom SP.  


V slalome triumfoval aj ďalší zrakovo postihnutý Slovák Miroslav Haraus, ktorý skončil v celkovom hodnotení na treťom mieste.

Petra Smaržová obsadila v kategórii telesne postihnutých stojacich žien tretie miesto a v celkovom hodnotení skončila štvrtá.

V súťaži družstiev vyhrali Američania pred Francúzmi a Rusmi.  


Štáb PH Londýn 2012 o zabezpeční výpravy a ďalšom programe SPD  

V piatok 16. 3. sa na pôde SPV uskutočnilo ďalšie zasadnutie Štábu PH Londýn 2012. Hlavnými bodmi programu boli kontrola úloh od posledného zasadnutia, doplnenie databázy údajov, voľné karty pre jednotlivé športy a zabezpečenie SPD Londýn 2012. Predseda SPV Ján Riapoš odovzdal menovacie dekréty členom štábu.


Na programe rokovania bola aj informácia o príprave ďalšieho stretnutia členov Slovenského paralympijského družstva Londýn 2012, ktoré sa uskutoční v dňoch 30. 3. – 1. 4. 2012 opäť v Piešťanoch, v zariadeniach nášho oficiálneho partnera Kúpele Piešťany.


 Finále SP: Farkašová už vedie v celkovom poradí

Zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová zvíťazila vo všetkých štyroch disciplínach finále Svetového pohára v kanadskej Panorame a v celkovom hodnotení predbehla Rusku Francevovú. Výborne si počínal aj jej tímový kolega Miroslav Haraus,  ktorý si pripísal na konto dve víťazstvá a jedno druhé miesto.


Výsledky:

14. marca

Super G 1  

Zrakovo postihnuté ženy: 1. miesto Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová)

Zrakovo postihnutí muži: 4. miesto Miroslav Haraus (navádzačka Mária Zatovičová)

Telesne postihnuté stojace ženy: 5. miesto Petra Smaržová

Super G 2

1. miesto: Farkašová

1. miesto: Haraus

5. miesto: Smaržová

 

15. marca

Superkombinácia

1. miesto: Farkašová

1. miesto: Haraus

5. miesto: Smaržová

Super G 3

1. miesto: Farkašová

2. miesto: Haraus

5. miesto: Smaržová

Pretekárov ešte čaká obrovský slalom a slalom. V celkovom poradí o Veľký krištálový glóbus vedie H. Farkašová s 1180 bodmi pred A. Francevovou (1160 bodov).


Úspechy slovenských plavcov v maďarskom Egeri

Výprava slovenských zdravotne postihnutých plavcov získala na Otvorených majstrovstvách Maďarska v Egeri (9. – 11. marca) spolu 26 medailí. Najúspešnejšou našou pretekárkou bola Patrícia Ščasnárová so ziskom siedmych zlatých medailí zo siedmych disciplín. Päť najcennejších kovov pridala Kristína Kimličková. Súťažilo sa v kategóriach seniori, juniori a deti.


Ako uviedla trenérka Daniela Šipošová, tieto preteky sa nielenže započítavajú do rankovej listiny IPC, ale zároveň boli aj kvalifikačnými pretekmi o účasť na PH 2012. Slovensko reprezentovali plavci z Centra športu talentovanej telesne postihnutej mládeže v Bratislave (CŠTTPM) Jadranka Marič (vozíčkářka), Kristína Kimličková, Dominika Praženicová, Adam Riečičiar (vozíčkár) a Patrícia Ščasnárová s Viktorom Keménym zo Zväzového centra.

Okrem Slovákov a domácích pretekárov štartovali v Egeri aj plavci z Rakúska, Českej republiky, Rumunska a Bieloruska.


 V otázke spojenia olympiád a paralympiád je svet rozdelený

Prieskum ukázal, že celosvetová verejnosť je rozdelená v otázke, či by v budúcnosti malo dôjsť k spojeniu OH a PH. Objednal si ho BBC World Service u spoločnosti GlobeScan, ktorá na vzorke 10 294 ľudí v 19 krajinách zistila, že síce 47 percent respondentov je za zlúčenie, ale 43 percent jednoznačne trvá na separátnom organizovaní hier.


Nie je prekvapením, že najnegatívnejší postoj k otázke zlúčenia bol zistený v krajinách dvoch najväčších medailových zberateľov z paralympiád -  Číne a USA. Prídali sa však aj ďalšie paralympijské veľmoci ako sú Rusko, Kanada, Veľká Británia či Austrália, ale aj Indonézia a Pakistan. Na opačnú stranu barikády sa zaradili Čile, Francúzsko, Španielsko, Peru, Mexiko, Turecko, Egypt, Keňa, Nigéria a India.


Šéf GlobeScanu Doug Miller uviedol: "Výsledky prieskumu ukazujú, že integrácia olympiád a paralympiád by bola kontroverzným rozhodnutím, nakoľko najmä štáty s najväčším podielom paralympijských medailí sa vyslovili jednoznačne proti“.


 PH 2012: päť miesteniek pre slovenských cyklistov

Na základe výsledkov dosiahnutých v rokoch 2010 a 2011 si slovenské družstvo zdravotne postihnutých cyklistov vybojovalo päť miesteniek (tri mužské a dve ženské) na Paralympijské hry 2012 v Londýne. Oznámila to medzinárodná cyklistická federácia UCI.


„Na dve miesta, konkrétne v handbike skupinách MH1 a WH2, sa uplatňuje tzv. ring fenced systém, tj. na PH musíme tieto skupiny obsadiť. V MH1 by mal v Londýne štartovať Rastislav Tureček a vo WH2 Anna Oroszová. Zvyšné tri  miesta sa rozdelia na základe schválených nominačných kritérií. V príprave na PH sú tandemisti Vladislav Janovjak s pilotom Róbertom Mitošinkom  (skupina MB – zrakovo postihnutí), Jaroslav Švestka (MC2 – nadkolenná amputácia) a Simona Matičková (WT1 – stavy po detskej mozgovej obrne)“, uviedol reprezentačný tréner cyklistov Branislav Režňák.  


 Salt Lake City si pripomína 10. výročie konania ZPH

Metropola Utahu si v tomto týždni pripomína desať rokov od konania VIII. zimných paralympijských hier, ktoré výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez opisuje aj s odstupom rokov ako fenomenálne. „Bolo skvelé vidieť ako organizačný výbor integroval olympiádu s paralympiádou“, dodal.


V dňoch 7. – 18. marca 2002 súťažilo na miestnych športoviskách 416 športovcov z 36 krajín. Hoci ich počet bol nižší ako štyri roky predtým v Nagane (571), záujem divákov i médií bol enormný a pomohol dostať paralympijský šport opäť na vyššiu úroveň. O veľkom záujme svedčí aj fakt, že pôvodných 225 tisíc vstupeniek nestačilo a dodatočne bol navýšený ich počet až na 248 tisíc.

Najväčšou hviezdou ZPH 2002 bola nemecká lyžiarka Verena Bentele, ktorá v severských disciplínach získala až štyri zlaté medaile. „Veľmi sa mi tu páčilo. Najmä otvorení ľudia, ako aj obrovský počet divákov a dobrovoľníkov“, spomína. Podobné pocity opísal aj Sylvester Flis, ktorý bol ústrednou postavou víťazného amerického tímu v hokeji na sánkach. „Diváci v hľadisku a ich povzbudzovanie – to je pre mňa nezabudnuteľný moment na celý život“.  

Slovensko získalo na týchto hrách celkovo deväť medailí, z toho tri strieborné a šesť bronzových a skončilo v celkovej bilancii krajín na 20. mieste.

Salt Lake City teraz zvažuje kandidatúru na usporiadanie zimných olympijských a paralympijských hier v roku 2022, pretože väčšinu potrebných zariadení má k dispozícii.


 Pohár v halovej lukostreľbe ovládli Kežmarčania

Za účasti 101 strelcov z takmer všetkých klubov Slovenska sa cez víkend v kežmarskej mestskej športovej hale konalo piate kolo Slovenského pohára v halovej lukostreľbe, ktorého súčasťou bol aj slovenský šampionát v lukostreľbe telesne postihnutých športovcov.


Kežmarčania dokonale využili domáce prostredie a jedenásťkrát vystúpili na medailové pódium. Darilo sa im aj v rámci Majstrovstiev Slovenska v halovej lukostreľbe telesne postihnutých športovcov. Olympijský luk mužov vyhral Ivan Šimo, Peter Kaščák sa stal víťazom kladkového luku pred Marcelom Pavlíkom z Košíc a ďalším Kežmarčanom Mariánom Marečákom. Informujú Podtatranské noviny.