Strelci majú za sebou skvelý štart do roku 2018

Aj vo svojej poslednej disciplíne R7 na Svetovom pohári v Al Aine siahal Radoslav Malenovský po medaile. Napokon z toho bolo 4. miesto. Celkovo dosiahla naša dvojica na týchto pretekoch tri svetové  rekordy a päť  medailí!

Radoslav Malenovský - 1 x finálový rekord, 2 x zlato, 1 x striebro Veronika Vadovičová - 2 x kvalifikačný svetový rekord, 1 x striebro, 1 x bronz Naši strelci ďakujú za podporu Slovenskému paralympijskému výboru a Športovému centru polície, ktorého sú členmi.

Reportáž v Reflexe o Lucii Krivosudskej

Zdravá žena, športovkyňa a čerstvá mama zo dňa na deň ochrnula. Zriedkavú chorobu Lucii Krivosudskej diagnostikovali až po štyroch rokoch trápenia. Bývalú  jazdkyňu postihlo závažné ochorenie miechy, ktoré sa na Slovensku takmer nevyskytuje.

K svojej situácii sa však postavila obdivuhodne, hoci prognózy neboli priaznivé. Problémy s miechou ju nezastavili, a tak lásku ku koňom a jazdeniu rozvíjala, aj keď jej bolo najhoršie. Nemožné sa stalo skutočnosťou a po liečení v Kováčovej sa z lôžka dostala opäť k nim.

Dnes je aj vďaka tomu, namiesto na vozíku, len o jednej paličke a mieri naozaj vysoko - chystá sa na paralympiádu v Tokiu.

Reportáž s našou nádejnou paralympioničkou v paradrezúre.

Excelentný Malenovský: druhýkrát mu zahrali slovenskú hymnu!

Slovenský reprezentant Radoslav Malenovský zvíťazil aj v disciplíne R6 mix - ľubovoľná malokalibrovka v ľahu na 50 m na pretekoch Svetového pohára zdravotne znevýhodnených strelcov v Al Aine v Spojených arabských emirátoch.

Malenovský dosiahol súčet 246,9 bodu, druhý Brit Mat Skelhon mal 246,2 bodu a tretí domáci pretekár Abdulla Sultan Alaryani 225,8. Historicky najúspešnejšia slovenská paralympionička v streľbe Veronika Vadovičová skončila na piatom mieste (183,7). Tridsaťjedenročný Malenovský na aktuálnych pretekoch SP v Al Aine už predtým triumfoval vo svetovom rekorde vo vzduchovej puške 60 mužov v stoji a bol aj druhý v miešanej súťaži vzduchová puška 60 v ľahu. Ako informoval z dejiska reprezentačný tréner Milan Goleňa, súťaži predchádzala eliminácia, ktorá bola pre našich strelcov viac menej formalitou a obaja postúpili do kvalifikácie. Z nej potom išli do finále - Veronika z tretieho a Radoslav zo šiesteho miesta. „Vo finále sa Veronika rozbehla výborne, ale nakoniec to nestačilo na medailu a skončila na nepopulárnom 5. mieste. O to viac sa darilo Radoslavovi, ktorý získal opäť zlatú medailu. Slovenskú hymnu tak hrali druhýkrát práve jeho zásluhou“.   Dnes nasleduje posledná mužská disciplína R7 malorážka 3 x 40 na 50 m, kde sa o medailu opäť „pobije“ Radoslav Malenovský.

V „limitoch“ návrat k vystúpeniu curlerov na ZPH

Pri svojej druhej účasti na zimnej paralympiáde obsadili slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku 9. miesto. Stano Ščepán sa vrátil k ich vystúpeniu v pobrežnom Gangneungu, kde sa odohral turnaj v tomto športe.

Počúvajte aj dnes pravidelnú rubriku „Bez limitov“ v Rádiu Slovensko o 20:40 hod.

Metelkov piaty titul majstra sveta

Na dráhových MS 2018 v Riu zvíťazil Jozef Metelka v stíhacích pretekov na 4 km v kategórii C4. Dosiahol výsledný čas 4:30,584 a strieborného Austrálčana Kyla Bridgwooda (4:36,546) zdolal takmer o 6 sekúnd. Bronz patrí Jacovi van Gassovi z Veľkej Británie (4:43,461).

Slovák, žijúci vo Veľkej Británii, tak vybojoval v tejto disciplíne svoj piaty titul v rade. Dva dni predtým získal striebro aj na 1 km s pevným štartom (tiež po piatykrát), keď za víťazným Britom Cundym zaostal o 2,757 sekundy.

Medailová žatva strelcov v SAE pokračuje

Aj druhý deň na Svetovom pohári v Al Ain bol pre našich strelcov megaúspešný - zlato Radoslava Malenovského, striebro Veroniky Vadovičovej a k tomu dva svetové rekordy. Po lyžiaroch na ZPH tak aj strelci potvrdzujú skvelé postavenie slovenského paralympizmu vo svete.

Veronika v ženskej disciplíne malorážka 3 x 40 strelila neskutočný výsledok v podobe svetového rekordu 1 174 bodov - len pre porovnanie telesne znevýhodnení muži majú v tejto disciplíne svetový rekord 1 175, ktorý sa drží od roku 2014. Napokon vo finále obsadila 2. miesto keď predposlednou ranou strelila do čísla 6, čo využila Čínanka Yan Yaping a uchmatla jej zlatú medailu. Na 3. mieste skončila Švédka Anna Normann. Radoslav Malenovský pokračoval popoludní mužskou disciplínou vzduchovou puškou v stoji, kde postúpil do finále opäť z 5. miesta. Porazil všetkých a vytvoril nový finálový svetový rekord 250, 4bodu! Zopakoval tak to čo pred rokom a obhájil zlatú medailu a vzal si späť svetový rekord od  Parka z Kórei, ktorý ho vystrieľal na Svetovom pohári v Thajsku. Na druhom mieste bol čínsky reprezentant Dong Chao a tretiu priečku obsadil Kórejčan  Ju - Sungchul. „Naši reprezentanti tak predviedli skvelé výkony a nestratili sa ani medzi ázijskými krajinami. Som rád, že si držia skvelú formu pred blížiacimi sa MS“, “ informoval z dejiska reprezentačný tréner Milan Goleňa.

Buly v Poprade v réžii Miroslava Harausa

Záujem o úspešných reprezentantov zo ZPH 2018 neutícha. Úvodné buly štvrťfinálového zápasu najvyššej hokejovej súťaže Poprad – Trenčín obstaral včera náš šampión v superkombinácii Miroslav Haraus.

Na ľad popradskej arény prišiel aj s medailami z Pjongčangu a pozdravil sa s oboma kapitánmi.

Streľba: dve medaily z prvých pretekov!

V mix disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu obsadil Radoslav Malenovský druhé miesto za víťazným Britom Mattom Skelhonom. Víťazka kvalifikácie Veronika Vadovičová skončila tretia. Prvé tohtoročné preteky Svetového pohára sa konajú v meste Al Ain (SAE).

Prvé miesto obsadila britská legenda Matt Skelhon, ktorý vyrovnal Veronikin svetový rekord z minulého roku počtom 254,8 b., takže momentálne sú obaja držiteľmi svetového rekordu v disciplíne R3 - vzduchová puška v ľahu. Radoslav Malenovský skončil na striebornej pozícii s počtom bodov 253,5 b. a Veronika na 3. mieste s počtom 232,3 b.   „Sklamaním boli ázijské krajiny, ktoré sa nedokázali vyrovnať s našou konkurenciou a tak hodnotím včerajší deň ako veľmi úspešný zvlášť u Radoslava, ktorý konečne v tejto disciplíne uchmatol medailu“, informoval zo SAE reprezentačný tréner Milan Goleňa. Dnes nasleduje disciplína R1 - vzduchová puška v stoji, v ktorej nás zastúpi Radoslav Malenovský. Bude v nej obhajovať svetový rekord, ktorý tu na rovnakom podujatí vystrieľal vlani. Veronika sa zasa predstaví v disciplíne R8 malorážka 3 x 40, v ktorej na PH v Riu obsadila druhé miesto za Číňankou Zhang Cuiping, Tá jej bude konkurovať aj v Al Aine. „Podľa nových pravidiel dorovnali ženám počet výstrelov s mužmi a tak namiesto 3 x 20 odstrieľajú 3 x 40 rán. Ide o časovo, fyzicky a psychicky najnáročnejšiu disciplínu, ktorá sa strieľa na vonkajšej 50 m strelnici v náročných horúčavách. Samotné preteky trvajú 2 hodiny  45 minút. V prípade finále, ktoré nasleduje zhruba 30 minút po kvalifikácii, strelci pokračujú cca ďalších 45 minút. Po skončení finále nasleduje 45 minútový povinný tréning na ďalší deň. Takže dnes čaká ženy mimoriadne náročný deň“, vysvetlil…

Stolnotenisový maratón opäť podporí dobrú vec

V Žarnovici  sa v piatok 6. apríla uskutoční už VIII. ročník športovo - charitatívnej akcie pod názvom "24 hodinový stolnotenisový maratón". V predchádzajúcich ročníkoch sa organizátorom podarilo vyzbierať 5 500 eur.

Tie potom poslúžili na úhradu nákladov na rehabilitačné pobyty, prípadne zakúpenie rehabilitačných pomôcok pre vopred vybraných ľudí. Tohto roku poputuje výťažok pre štvorročné dievčatko zo Žarnovice, ktoré od narodenia žije s Downovým syndrómom a celá  suma bude použitá na jej rehabilitačnú liečbu.

„Verím, že aj počas tohto ročníka sa nám podarí stráviť spolu pár príjemných chvíľ, rozhovorov, možno odohrať aj pár zaujímavých zápasov a hlavne podporiť dobrú vec a pomôcť malej Tei“, uviedol hlavný organizátor Ľuboš Dobrotka.

Podujatie sa uskutoční v rámci Svetového dňa stolného tenisu a potrvá od 14. hod do 14 hod. v sobotu. 7. apríla.

SAE: Veronikin husársky kúsok tu rezonuje aj po roku

Výprava našich strelcov odcestovala 19. marca na prvé tohtoročné preteky Svetového pohára, ktoré hostí ako každý rok mesto Al Ain (SAE). Ide o posledné preteky, kde si môžu otestovať formu pred MS 2018 v kórejskom Cheong Ju, ktoré sa budú konať 1. - 12. mája.

Výpravu tvorí dvojica najlepších slovenských strelcov Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský, reprezentačný tréner Milan Goleňa a vedúci výpravy Dušan Malenovský. „Keďže je to posledná možnosť otestovať svoju streleckú formu pred MS v Kórei, účasť je pomerne dobre zastúpená a naši strelci dostanú dobre zabrať. Štartujú tu aj zástupcovia ázijských krajín, ktoré sú jednými z našich najväčších konkurentov. Veronika stihla už aj rozhovor pre domácu televíziu. Vlani sa jej tu podaril husársky kúsok a získala prvýkrát vo svojej kariére štyri zlaté medaily spolu so štyrmi svetovými rekordmi a reprezentovala Slovensko tak, že na nás nezabudla ani ich televízia. Minulý rok sa okrem Veronikiných svetových rekordov  darilo aj Radovi Malenovskému, ktorý spravil svetový rekord vo vzduchovej puške v stoji, kde získal zlatú medailu a druhé miesto v disciplíne R7 malorážka 3 x 40“, informoval z dejiska Milan Goleňa. Súťaž sa začala dnes mix disciplínou R3, čo je vzudchová puška v ľahu. Kvalifikáciu vyhrala Veronika Vadovičová s nástrelom 636, 4 b. pred Britom Mattom Skelhonom (634, 5 b.). Do finále postúpil z piateho miesta aj Radoslav Malenovský (633, 8 b.)