Výprava stolných tenistov v Londýne!

24.08.2012

Výprava stolných tenistov v Londýne!

24.8 odletela Slovenská výprava na LPH 2012.  Najsilnejšie zastúpený je opäť stolný tenis v podobe našich 8 reprezentatntov, ktorí sa pokúsia potvrdiť postavenie v svetovom rebríčku a nadviazať na úspechy z predchádzajúcich paralympiád.


Zajtra sa nám o 09:00 začínajú oficiálne tréningy, kde si budeme môcť vyskúšať podmienky vytvorené organizátormi.


Radovan Kaufman by sa bol dnes dožil 35 rokov

Paralympijské hnutie si dnes pripomína nedožité 35. narodeniny cyklistu Radovana Kaufmana, ktorý na velodrome v Sydney vybojoval na PH 2000 zlatú medailu. Zomrel 16. júna 2003, takže v tomto roku si pripomenieme aj okrúhle jubileum jeho úmrtia.


Rodák z Partizánskeho bol členom klubu ŠK ZP Remata Handlová. Zlatú paralympijskú medailu získal v disciplíne 1 km s pevným štartom, V tej istej disciplíne sa stal v roku 1998 v Colorado Springs svetovým šampiónom, navyše utvoril svetový rekord (1:21,241 min).

Zároveň je aj zakladateľom kampane "Na kolesách proti rakovine", ktorej hlavným organizátorom je každoročne Slovenský paralympijský výbor. Ten sa po Radovanovej smrti ujal šírenia jeho posolstva o aktívnom boji s touto zákernou chorobou.


 Sir Philip Craven opäť kandiduje na prezidenta IPC

Súčasný šéf Medzinárodného paralympisjkého výboru (IPC) je pripravený uchádzať sa štvrtýkrát o dôveru delegátov valného zhromaždenia. Najvyšší orgán IPC zasadne v dňoch 23. – 24. novembra v Aténach a bude mať na programe aj voľbu viceprezidenta a desiatich členov správnej rady.


Deň predtým sa hlavnom meste Grécka uskutoční konferencia IPC.Sir Philip Craven sa stal najvyšším predstaviteľom svetového paralympijského hnutia v roku 2001, keď prevzal tento post po prvom prezidentovi  IPC Kanaďanovi Robertovi Steadwardovi. Sám bol v minulosti aktívnym paralympionikom a reprezentoval Veľkú Britániu v basketbale na vozíku na piatich PH v rokoch 1972 -1988."Je mi cťou byť v tejto pozícií súčasťou paralympijského hnutia a slúžiť mu tým najlepším spôsobom, aký je v mojich silách. Ak sa však niekto rozhodne kandidovať proti mne a presvedčí delegátov, potom budem ich rozhodnutie respektovat“, vyhlásil Craven, pre ktorého by mala byť štvrtá kandidatúra poslednou v jeho kariére.Špekulovalo sa o jedinom možnom protikandidátovi, Austrálčanovi Gregovi Hartungovi. Ten v súčasnosti zastáva okrem prezidenta svojej národnej federácie aj post viceprezidenta IPC. Podľa internetovej stránky www.insidethegames.biz však bude opäť kandidovať iba na znovuzvolenie za viceprezidenta. A tak sa v hoteli Athenaeum Intercontinental paralympijský svet zrejme žiadneho veľkého prekvapenia nedočká.Delegáti Valného zhromaždenia IPC budú voliť aj desať členov správnej rady, v ktorej je v súčasnosti nasledovné zastúpenie: Dato 'Zainal Abu Zarina (Malajzia), Jose Luis Campo (Argentína), Ann Cody (USA), Alan Dickson (Veľká Británia), Ali Harzallah (Tunisko), Hyang-Sook Jang (Kórea), Patrick Jarvis (Kanada), Andrew Parsons (Brazília), Miguel Sagarra Španielsko) a Rita van Driel …

Rada športovej reprezentácie SR najmä o modele financovania

Dnes sa na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v Bratislave uskutočnilo druhé zasadnutie Rady športovej reprezentácie Slovenskej republiky. Slovenský paralympijský výbor na ňom zastupoval jeho predseda Ján Riapoš.


Účastníci dostali informáciu o predložených materiáloch na rokovanie vlády SR, následne sa venovali modelu financovania národných športových zväzov a vybraných športovcov v roku 2013, ako aj koordinácii činností rezortných stredísk športovej prípravy. FOTO: www.minedu.sk




Projekt má pomôcť k lepšiemu pracovnému uplatneniu 

V Českej republike vlani úspešne rozbehli projekt „Výziev sa nebojíme“.  V súčasnosti jeho iniciátori prišli na Slovensko a v spolupráci so SPV sa pokúsia zúročiť poznatky na zlepšenie pracovného uplatnenia ľudí, ktorí ochrnuli v dôsledku poranenia chrbtice. 


Do projektu sú zapojené tri postkomunistické krajiny – Česko, Slovensko, Slovinsko a dve, ktoré patria v tejto oblasti medzi najvyspelejšie – Holandsko a Dánsko. „Práve z ich skúseností a poznatkov by mal tento projekt čerpať a preniesť to najlepšie aj k nám“, uviedol jeden z iniciátorov, bývalý český paralympionik Vojtěch Vašíček. Okrem preberania pozitív z týchto vyspelých štátov je podľa jeho slov cieľom projektu zmapovať, čo bráni u nás lepšiemu uplatneniu ľudí postihnutých poranením chrbtice.Českým iniciátorom projektu sa vlani podarilo získať prostriedky z európskych štrukturálnych fondov, ktorých administrátorom je Ministerstvo práce a sociálnych vecí ČR, následne v októbri už absolvovali rokovania so zástupcami spomínaných krajín. Teraz prišlo na rad Slovensko. „Mali sme rokovanie na vašom ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sme sa oboznámili s kritériami pre posudzovanie invalidity, s povinnosťami zamestnávateľov a možnosťami získania príspevkov pre našu cieľovú skupinu. Niektoré veci sú na Slovensku nastavené dosť nešťastne a práve tento projekt by mal ukázať inú, lepšiu cestu“, zdôraznil V. Vašíček.Celý projekt by mal v roku 2015 vyvrcholiť veľkou konferenciou zástupcov ESCIF (občianske organizácie ľudí s poranením chrbtice) z 25 krajín, kde by mali byť zhodnotené výstupy z tohto projektu a následne aplikované do praxe.

Rusko plánuje otvoriť v Ufe paralympijské tréningové centrum

V meste Ufa v Baškirsku by malo v blízkej budúcnosti vyrásť nové paralympijské centrum s celkovou investíciou 81 miliónov USD, ktoré by okrem tréningových možností fungovalo aj ako školiace stredisko. Jeho súčasťou bude atletický štadión, plavecký bazén a šermiarska hala.


"Komplex bude zahŕňať niekoľko moderných budov, vrátane zdravotníckeho centra a hotela pre 200 ľudí“, informuje mestské zastupiteľstvo na oficiálnej internetovej stránke.

Ufa sa považuje za priekopnícke mesto športu zdravotne postihnutých v Rusku a jedno menšie centrum paralympijského športu tu otvorili už v roku 2011.

Ruský minister športu Vitalij Mutko vlani v lete povedal, že podobné zariadenia majú byť postavené vo všetkých 83 regiónoch Ruskej federácie ako súčasť dedičstva Soči 2014.

Píše stránka www.insidethegames.biz


Dubaj: výborný vstup Marka Margoča do roku 2013

Na prvom tohtoročnom IPC podujatí v Dubaji pod názvom 5th Fazaa International Athletics Competition 2013 vytvoril slovenský atlét Marek Margoč  v novej kategorii F41 svetový a európsky rekord v hode oštepom výkonom 31, 99 metrov.


Podujatie sa uskutočnilo v dňoch 21. – 27. marca v Dubaj Police Clube. Marek Margoč je paralympijským víťazom z Atén 2004 vo vrhu guľou.


Veselú Veľkú noc

Príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov partnerom, podporovateľom, priaznivcom a všetkým čitateľom našej internetovej stránky želajú pracovníci sekretariátu Slovenského paralympijského výboru a Paralympijskej marketingovej spoločnosti.


Výťažok z koncertu pomôže zariadeniu Gaudeamus

Rotary Club Bratislava a Rotary Club Korneuburg pozývajú na benefičné predstavenie opery Don Giovannni, ktoré sa uskutoční dňa 13.4.2013 o 18.00 hod. v historickej budove SND. Výťažok z benefičného koncertu bude použitý pre Gaudeamus ZKR. Informoval jeho riaditeľ Štefan Tvarožek.


Konkrétnym účelom použitia výťažku bude zastrešenie terasy, určenej na vybudovanie recepcie s predajom vstupeniek priamo pri Komplexnom centre hydroterapie (pri Gaudeamus ZKR, Mokrohájska 3, Bratislava), čím sa vytvorí priestor na odkladanie invalidných vozíkov, čakáreň pre rodičov sprevádzajúcich rehabilitujúce a trénujúce deti a klientov zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti BSK. Študenti architektúry v súčasnosti vyhotovujú štúdie čo najúčelnejšieho využitia priestoru pri hlavnom vstupe do Komplexného centra hydroterapie. Tento priestor bude zároveň vhodný na zriadenie malej kaviarničky, kde plánujú vytvoriť nové pracovné miesta pre telesne znevýhodnených občanov.


V stredu vyjde prvý tohtoročný Paralympionik

Už zajtra nájdete v Denníku Šport prvé vydanie prílohy Paralympionik v roku 2013 s novým layoutom. Okrem iného si v ňom prečítate profil kapitána našich curlerov Radoslava Ďuriša, zhodnotenie lyžiarskej sezóny, návraty k MS v hokeji na sánkach a curlingu na vozíku.


V rubrike Rozhovor sme tentokrát vyspovedali generálneho riaditeľa Sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠVVaŠ SR Ladislava Čambala, nazreli sme do zákulisia príprav budúcoročných ZPH v Soči, spýtali sme sa atlétov, cyklistov a stolných tenistov, čo ich čaká v tomto roku, a ešte veľa ďalších zaujímavých tém z aktuálneho diania v paralympijskom športe doma i vo svete.

Nezabudnite – už zajtra!