V dejisku budúcoročnej paralympiády sa začal súboj o hokejový trón

13.04.2017

V kórejskom Gangneungu sa včera začali MS A skupiny v hokeji na sánkach 2017, z ktorých vzídu súperi Slovenska v kvalifikácii o účasť na ZPH 2018.

Pri absencii Ruska sú najväčšími favoritmi tradične USA a Kanada. Oba tímy poľahky zvládli svoje úvodné zápasy proti súperom zo Škandinávie – Kanaďania zdolali Nórov 9:0 a Američania Švédov 7:0.
V najvyrovnanejšom zápase prvého kola porazili usporiadatelia turnaja Nemecko 2:1. Siedmy účastník turnaja Taliansko, ktoré nedávno absolvovalo prípravu aj proti Slovensku, už má odohraté dva zápasy. Po tesnom víťazstve 2:1 nad Švédskom prehralo hladko s Kanadou 0:5. Dnes sa ešte odohrá zápas Nórsko – Nemecko.
Záverečné zápasy (o 3. miesto a finále) sú na programe 20. apríla.

Svetový šampionát uvidíte aj „naživo“

Uložte si dva nasledovné iFrame kódy, kde budete môcť sledovať live zápasy MS 2017 v stolnom tenise družstiev na stoloch č. 1 a 2. Každý hrací deň od 9:00 do 19:00 hod.

Testovací program prebieha už dnes v rovnakom čase. iFRAME pre stôl č 1: https://streams.metoo.sk/live2/player_2016_09/live1.php iFRAMEpre stôl č. 2https://streams.metoo.sk/live2/player_2016_09/live2.php  Všetky informácie o MS 2017 nájdete na stránke: www.so-tabletennis.com

Dnešné „limity“ k MS 2017 už o 19:13 hod.!

Zajtra sa otváracím ceremoniálom na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave začnú MS 2017 v stolnom tenise družstiev. Práve im je venovaná pravidelná rubrika „Bez limitov“, ktorú dnes odvysiela Rádio Slovensko v netradičnom čase.

Aktuálne informácie k nadchádzajúcemu svetovému šampionátu, ktorý má v Bratislave svoju premiéru (doteraz sa MS jednotlivcov a družstiev konali spoločne), pripravil Stano Ščepán. Medailisti si odvezú zo Slovenska cenné kovy, ktoré boli vyrobené v Kremnici.

Ďalšie úspechy slovenských strelcov v Hannoveri

Strelecké podujatie ISCH v dolnosaskom Hannoveri dopadlo podľa reprezentačného trénera Milana Goleňu pre Slovensko ako jedno z najlepších. „V tvrdej konkurencii obstála takmer polovica nášho tímu“, zdôraznil.

Naša najlepšia ženská puškárka Veronika Vadovičová premenila štyri štarty na tri zlaté (vzduchová puška v stoji ženy, malorážka 3 polohy ženy, malorážka v ľahu mix) a jeden bronz (vzduchová puška v ľahu). Nezaostal ani Radoslav Malenovský, ktorý po tvrdých tréningoch dokázal na tomto podujatí získať zo štyroch disciplín jedno zlato (vzduchová puška v stoji muži), jedno striebro (vzduchová puška v ľahu) a dva bronzy (malorážka v ľahu, malorážka 3 polohy muži). Zároveň v „ležačkách“ naše družstvo Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský a Jozef Široký pridali ďalšie zlaté medaily! „Obaja naši profesionáli tak dokázali svoju top formu vo svete“, povedal M. Goleňa. Bronzovú medailu si odniesol aj Štefan Varga, ktorý obsadil 3. miesto v kategórií SH2 malorážka v ľahu a uspel v tvrdej konkurencii. Reprezentačný tréner pochválil aj nádejnú novicku Kristínu Funkovú, ktorá dokázala v kvalifikácií v disciplíne vzduchová puška v ľahu kategórie SH2 nastrieľať 638,7 bodu a postúpiť do finále z prvého miesta. Tam skončila na piatom mieste. Do finále sa dostal aj Radoslav Morvay v disciplíne malorážka 3 polohy muži, kde skončil ôsmy. Na 5. mieste v disciplíne malorážka 3 polohy skončila vo finále aj naša mladá puškárka Jana Maceková.

V utorok Paralympionik Plus, aj príloha k MS v Denníku ŠPORT

V deň otvorenia MS 2017 v stolnom tenise družstiev 16. mája nájdete v denníku Plus jeden deň prvé tohtoročné vydanie časopisu Paralympionik Plus, ktorý sa okrem iného venuje práve začínajúcemu šampionátu.

Na 24 stranách však nájdete aj spomienku na nedávno zosnulého Vladislava Janovjaka, obzretie sa za zimnými mládežníckymi kempami na Remate, články o úspechoch lyžiarov, Jozefa Metelku, Veroniky Vadovičovej, či pripravovanom odhalení sochy Radovana Kaufmana v Partizánskom.
V ten istý deň bude v Denníku ŠPORT vložená špecializovaná osemstranová príloha k MS 2017.
Nezabudnite, už tento utorok!
Najnovšie číslo Paralympionika, ktorý vyšiel v Denníku ŠPORT 9. mája, si už môžete stiahnuť z našej webovej stránky tu: http://spv.sk/casopis-paralympionik/1-2017

Na budúci týždeň hostí Bratislava MS 2017 v stolnom tenise družstiev

V utorok 16. mája sa otváracím ceremoniálom o 16:30 hod. oficiálne začne svetový šampionát na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Vyvrcholí v sobotu finálovými zápasmi.

O deň neskôr sa od 9:00 hod. rozbehnú súťaže v základných skupinách, ktoré pokračujú aj vo štvrtok 18. mája. V piatok je na programe vyraďovacia fáza a v sobotu 20. mája semifinále a finále v jednotlivých kategóriách.Štartovať bude 259 hráčov z 34 krajín, ktorí vytvoria 116 tímov – 88 mužských a 28 ženských. Slovensko bude reprezentovať 16 hráčov – Marián Kamien, Martin Barbierik, Martin Polkoráb (TM1) Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Lukáš Kližan (TM2), Andrej Mészáros, Boris Trávníček (TM4), Alena Kánová, Katarína Dobrovodská (TF5), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TM6), Miroslav Jambor, Tomáš Valach (TM7), Richard Csejtey, Jozef Kršiak (TM8).Okrem Slovákov mieria do Bratislavy aj zástupcovia ďalších 33 krajín – Argentíny, Austrálie, Brazílie, Bulharska, Česka, Dánska, Fínska, Francúzska, Grécka, Hongkongu, Chile, Chorvátska, Izraelu, Japonska, Kazachstanu, Kórei, Maďarska, Mexika, Nemecka, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Srbska, Španielska, Švédska, Taipei, Talianska, Thajska, Turecka, Ukrajiny a Veľkej Británie. V pondelok 15. mája sa o 11:00 hod. uskutoční v hale B ZŠ Ondreja Nepelu tlačová konferencia.  Všetky potrebné informácie nájdete na www.so-tabletennis.com

Marek Kamzík štvrtý na Svetovom pohári v Egeri

V dňoch 2. - 8. mája sa slovenská výprava zúčastnila na Svetovom pohári v tlaku na lavičke, ktorý sa konal v maďarskom Egeri. Slovensko reprezentovali štyria pretekári.

Najlepší výsledok dosiahol Marek Kamzík v kategórii nad 107 kg, ktorý ako jediný štartoval aj na PH 2016 v Riu. Obsadil 4. miesto výkonom 176 kg, čo je jeho osobný rekord. Za medailovým umiestnením zaostal iba o 1 kg. „Je len škoda, že po psychickej stránke nezvládol prvý pokus s hmotnosťou 168 kg, čím stratil možnosť bojovať o medailové umiestnenie. Po silovej stránke bol pripravený veľmi dobre a je predpoklad, že na ďalších pretekoch dosiahne lepší výkon. Jeho príprava je však zameraná na MS 2017, ktoré sa uskutočnia na prelome septembra a októbra v Mexiku“, uviedol reprezentačný tréner Michal Čapla. Ladislav Lechan obsadil v kategórii do 88 kg výkonom 125 kg 10. miesto. V kategórii do 97 kg štartovali Ján Kuboši a Jozef Benč. Prvý z nich skončil na 11. mieste výkonom 138 kg, druhý na 9. mieste výkonom 145 kg. „U Lechana aj Kubošiho bol výkon ovplyvnený znižovaním hmotnosti. Benč mal všetky tri pokusy platné a výkon 145 kg je jeho osobný rekord, čím potvrdil nárast svojej výkonnosti. Takisto možno hodnotiť, že celé preteky zvládol po psychickej stránke veľmi dobre a je predpoklad ďalšieho výkonnostného rastu“, zhodnotil M. Čapla aj svojich ďalších zverencov. Slovensku bude aj na MS v Mexiku reprezentovať iba Marek Kamzík.

Víťazné finále s Francúzskom

Turnaj Slovenia Open 2017 pokračoval v Lašku súťažou družstiev. Predstavili sa v nej aj dve slovenské, ktoré budú onedlho štartovať na MS v Bratislave.

V kategórii TM2 dvojica Ján Riapoš - Martin Ludrovský postúpila zo skupiny po víťazstve nad Srbskom a prehre s Ruskom. V semifinále si však poradila so Španielskom a vo finále zvíťazila nad Francúzskom 2:0. Úvodnú štvorhru sme vyhrali 3:0 a rovnakým pomerom získal Riapoš rozhodujúci bod v prvej dvojhre proti Molliensovi. Družstvo TM8 v zložení Richard Csejtey – Jozef Kršiak vypadlo vo štvrťfinále s Veľkou Britániou. “Potešil ma veľmi dobrý výkon vo štvorhrách, ako aj víťazstvo Jozefa Kršiaka nad Rusom Jakovlevom“, povedal reprezentačný tréner Andrej Bardoň. Naša jediná reprezentantka Alena Kánová vytvorila družstvo s reprezentantkou Honkongu v skupine TF4-5. V nej vyhrala všetky svoje dvojhry, postúpili do semifinále, kde nestačili na favorizovaný pár z Jordánska a získali bronzové medaily.

Posledná rozlúčka s Vladom Janovjakom

Uskutoční sa v piatok 12. mája o 14:00 hod. v rímskokatolíckom kostole v Ostrove pri Piešťanoch.

„Dvojkári“ dnes v semifinále proti Španielom

Na turnaji Slovenia Open 2017 v Lašku reprezentuje Slovensko päť hráčov. V súťaži jednotlivcov dosiahla najlepší výsledok Alena Kánová, ktorá vybojovala bronz.

V kvalitne obsadenom turnaji sa okrem Jozefa Kršiaka (TM8) podarilo zvyšným štyrom prebojovať do vyraďovacích bojov. Richard Csejtey (TM8) postúpil medzi najlepších 16, kde po dramatickom súboji prehral so svetovou jednotkou Ukrajincom Viktorom Diduchom. Medzi najlepšou šestnástkou skončil aj Martin Ludrovský po prehre s Japoncom Minamim. Ján Riapoš (TM2) sa v boji o postup do semifinále stretol s tradičným rivalom Vincentom Bourym. Z 0:2 vyrovnal na 2:2, ale v piatom sete sa šťastena opäť priklonila na stranu Francúza. Alena Kánová (TF3) obsadila tretiu priečku, keď v boji o postup do finále nestačila na Thajčanku Asayut.

Po súťaži jednotlivcov pokračuje turnaj súťažou družstiev. Riapoš s Ludrovským hrajú dnes o 11:15 hod. semifinále proti Španielom.

Informoval reprezentačný tréner Andrej Bardoň.