Účastníci PH 2012 zložili sľub do rúk prezidenta SR

22.08.2012

Účastníci PH 2012 zložili sľub do rúk prezidenta SR

Vzáhrade Prezidentského paláca v Bratislave dnes dopoludnia zložili slávnostný sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča členovia výpravy PH Londýn 2012. Za 34 športovcov predniesli sľub strelec Radoslav Malenovský a atlétka Hana Kolníková.


Vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško najskôr predstavil všetkých športovcov a členov realizačných tímov, následne si všetci prevzali od hlavy štátu pamätný účastnícky odznak.

Po sľube nasledovala štátna hymna a príhovor prezidenta Ivana Gašparoviča. „Vaším prvým víťazstvom je už fakt, že ste splnili nominačné kritériá pre štart na paralympiáde,“ povedal a odovzdal vedúcemu výpravy vlajku.

„Urobíme maximum, aby sme sa mohli vracať s hrdosťou a dobrým pocitom", sľúbil predseda SPV Ján Riapoš a dodal: „Ďakujem za celú výpravu za podporu.“

„Bola to pre mňa obrovská česť, že ma vybrali predniesť slávnostný sľub. Verím, že keď už som dostal takú poctu, prinesie mi to v Londýne šťastie, ktoré mi pri premiére v Pekingu pred štyrmi rokmi chýbalo,“ povedal po ukončení slávnostného ceremoniálu Radoslav Malenovský. "Samozrejme, že som mala trochu trému. Dôležité teraz bude, aby sme slová sľubu teraz všetci dokázali premeniť na dobré výsledky na samotnej paralympiáde,“ dodala Hana Kolníková.

Výprava odcestuje do dejiska PH v piatok 24. augusta.

(vg, SITA)


 Soči: čulý stavebný ruch a očakávanie veľkolepých hier  

Počas víkendu sa vrátila zo Soči naša dvojčlenná delegácia Samuel Roško – Maroš Čambal, ktorá tam absolvovala stretnutie vedúcich výprav. V druhej polovici programu navštívila horský klaster, ktorý bude na budúci rok domovom lyžiarskych disciplín.


„Buduje sa tu diaľnica a paralelne železničná trať zo Soči do Roza Chutor. Zatiaľ sa však jazdí po starej ceste, kde denne vznikajú zápchy kvôli návalu nákladiakov. Aj my sme sa museli presúvať s policajnou eskortou, aby sme sa tam dostali. Z horskej dediny Roza Chutor sme sa lanovkou vyviezli do bežecko - biatlonového areálu Laura, kde sa práve skončili testovacie súťaže. Celkový dojem z tohto areálu je vynikajúci – je vidno, že pre domácich Rusov je to dominantný šport.Areál je krásny, náročný, ústia doň zdola tri veľké lanovky s hodinovou kapacitou 7 000 osôb! Organizátori vybudovali priamo v areáli malú dedinu pre tímy, takže podmienky budú úplne ideálne, nakoľko sem nebudú musieť každý deň dochádzať.Paralympijská dedina je kapitola sama o sebe. Je to komplex 8 budov s potrebnou infraštruktúrou. Mali sme možnosť vidieť aj izby a v porovnaní s Vancouvrom a Londýnom sú nepomerne väčšie a komfortnejšie. Celý areál je však zatiaľ jedným obrovským staveniskom.Budúci domov zjazdového lyžovania a parasnoubordu bude dostupný z dediny priamo lanovkou. Dnes je v prevádzke lanovka, ktorá sa pripája na svah v strede, avšak do OH a PH bude sprevádzkovaná úplne nová, ktorá privezie športovcov priamo do cieľového areálu. Testovacie preteky tu prebehli, takže naši lyžiari si urobili vlastný dojem a vedia čo ich čaká“, informoval z dejiska budúcoročných hier generálny sekretár SPV a zároveň vedúci Štábu ZPH 2014 Samuel Roško.

Stolný tenis: dva bronzy z talianskeho Lignana

Pri neúčasti Richarda Csejteya (operácia kolena) a Aleny Kánovej (míting ETTU a IPTTC) sa slovenským reprezentantom podarilo na turnaji Lignano Masters Open 2013 vybojovať dve tretie miesta v skupine TT4: Peter Mihálik v súťaži jednotlivcov a potom spolu s Andrejom Mészárosom v súťaži družstiev.


V dobrom svetle sa opäť ukázalo družstvo našich „jednotkárov“, ktorí  v poslednom zápase s domácim Talianskom prišli o bronzovú medailu.

Informoval vedúci výpravy Tomáš Varga.


 Soči: účastníci seminára sa presúvajú do hôr

V dejisku budúcoročných ZPH sa v týchto dňoch koná seminár vedúcich výprav. Jeho účastníci už absolvovali logistickú časť, pozreli si športoviská priamo v meste, vrátane hlavného štadióna, a zajtra začínajú prehliadku tzv. horského klastera, ktorý bude domovom lyžiarov.


Ako informovali naši zástupcovia Samuel Roško a Maroš Čambal, športoviská v pobrežnom klasteri sú s výnimkou štadióna Fišt, ktorý bude dejiskom otváracieho i záverečného ceremoniálu, hotové a otestované. Pobrežná paralympijská dedina je stále vo výstavbe.  

Včera večer prebehla aj oficiálna časť, počas ktorej prezident IPC Sir Philip Craven odovzdal symbolické pozvánky predstaviteľom troch krajín, v ktorých sa uskutočnia najbližšie paralympijské hry – Rusku, Brazílii a Kórei. Ostatné zúčastnené krajiny si pozvánky prevzali dnes dopoludnia. „Celkove sa to týka 45 krajín, vrátane Slovenska. Samotní organizátori i zástupcovia IPC predpokladajú, že hry v Soči prekonajú všetky doterajšie počty. Pripravujú sa poctivo a sami vidíme, že robia dlho do noci, pretože ich ešte čaká kus práce“, uviedol S. Roško.


Lukostrelcov čaká svetový šampionát v novembri v Bangkoku

Okrem viacerých domácich podujatí a účasti na svetovom rankovom turnaji začiatkom júla, čaká našich lukostrelcov aj najdôležitejšia tohtoročná súťaž – MS v thajskom Bangkoku. Do tímu pribudli štyria noví adepti - traja v olympijskom a jeden v kkladkovom luku.


„Musíme len dúfať, že september a október budú mierne a zima nepríde skôr. Predpokladám, že na tri týždne pred MS sa aj tak budeme musieť presťahovať kvôli príprave do Piešťan“, uviedol reprezentačný tréner Vladimír Majerčák.

Na Slovensku vzniká podľa jeho slov veľmi silná skupina „kladkáčov“, do ktorej patria Peter Kaščák, Marcel Pavlík, Marián Marečák, Milan Gallík, Imrich Lyócsa a Peter Kinik. „Všetci dosahujú výsledky porovnateľné so svetom a po kvalitnej psychickej príprave očakávam postup veľmi kvalitnej štvorky do Ria, ktorá sľubuje návrat na medailové pozície“, dodal.  


Stolných tenistov preverí Lignano Masters Open 2013

Výprava našich reprezentantov v stolnom tenise odcestovala do talianskeho Lignana, kde ich oddnes do nedele čaká prvý tohtoročný turnaj s faktorom 40. Prihlásilo sa naň 248 hráčov z celého sveta, Slovensko bude reprezentovať deväť stolných tenistov v piatich skupinách postihnutia.  


Zostava:

TT1 : Martin Polkoráb, Martin Barbierik  

TT2 : Ján Riapoš, Martin Ludrovský

TT4 : Peter Mihálik,  Andrej Mészáros

TT6 : Gabriel Csémy

TT8 : Jozef Kršiak , Miroslav Jambor

Realizačný tím:  Tomáš Varga (vedúci), Ľuboš Dobrotka (hlavný tréner), Andrej Bardoň (tréner), Martin Barbierik st. (doprovod)

Z nominácie vypadol na poslednú chvíľu kvôli zraneniu strieborný medailista z PH 2012 Richard Csejtey.

Lignano bude na prelome septembra a októbra aj dejiskom ME.


V Soči sa zajtra začne stretnutie vedúcich výprav ZPH 2014

Dnes odlietajú do Soči generálny sekretár SPV Samuel Roško a športový manažér Maroš Čambal. V dejisku budúcoročných hier sa zúčastnia v dňoch 19. – 23. marca na stretnutí vedúcich výprav ZPH 2014. Organizátori očakávajú účasť zástupcov z takmer 50 krajín sveta.


Tí sú budú môcť na vlastné oči pozrieť stav príprav najvýznamnejšieho športového podujatia v roku 2014. „Účastníci by mali navštíviť všetky športoviská a tiež obe paralympijské dediny. Súčasťou programu v Soči bude aj prevzatie oficiálnych pozvánok pre jednotlivé krajiny k účasti na XI. ZPH“, uviedol Samuel Roško, ktorý je zároveň aj vedúcim Štábu ZPH Soči 2014.


 MS v hokeji: Poliakov sme v zápase o 5. miesto zdolali 4:0

Slovenská reprezentácia v hokeji na sánkach zdolala vo svojom poslednom zápase na MS B skupiny v Nagane Poľsko 4:0 (0:0, 2:0, 2:0) a pri svojom debute obsadila konečné piate miesto. Dva góly strelil Joppa, po jednom Gergely a Štít. Pomer striel bol 30:5 v náš prospech.


V základnej skupine sme prehrali s Nemeckom 0:7 a s Estónskom 0:2. Reprezentovali nás: brankári: Marián Hutka, Miroslav Pastucha, hráči: Peter Štít, Marián Ligda, Marek Gergely, Martin Joppa, Miroslav Kardoš, Aleš Rauš, Vladimír Julényi, Vojtěch Német.


Parasnowboard: Hlavina má šancu štartovať v Soči 

Slovenskí reprezentanti v parasnowboardingu sa začiatkom marca zúčastnili na dvoch pretekoch v zahraničí. Na súťaži IPCAS Para Snowboard v Soči 4. – 6. marca obsadil Marek Hlavina 13. miesto, v Maribore na podujatí 2013 SBX, ktoré sa konalo 8. – 10. marca, skončil  na 18. mieste. Peter Rolinec bol v Maribore piaty.


Ako však uviedol tréner Pavel Matiaško, na ZPH 2014 v Soči má štartovať 32 pretekárov, ale iba s postihnutím dolných končatín. Zatiaľčo Marek Hlavina má nadkolennú amputáciu, Petrovi Rolincovi chýba pravá ruka od ramena, takže štart v Soči je aktuálny iba pre prvého z nich. Definitívna nominácia by podľa Matiaška mala byť známa až vo februári 2014, ale vzhľadom na počet parasnowboardistov vo svete má Hlavina reálnu šancu na účasť.

Najbližšie preteky v parasnowboarde sa budú konať v Severnej Amerike, takže Slováci dajú radšej prednosť domácej príprave. Tento šport bude mať v Soči svoju paralympijskú premiéru.


 Slovensku dominujú Kežmarčania a kladkové luky  

Kežmarok bol v dňoch 9. – 10. marca dejiskom majstrovstiev Slovenska v lukostreľbe telesne postihnutých športovcov (TPŠ) a IV. kola Slovenského pohára (SP). Ako informoval hlavný organizátor Vladimír Majerčák, zo 146 prihlásenych sa napokon zúčastnilo rekordných 131 účastníkov.


„Pred pár rokmi dominovali na Slovensku olympijské luky TPŠ, teraz sú to kladkové luky TPŠ. Dôkazom toho je umiestnenie vozičkárov na IV. kole SP“, uviedol.

Na prvom mieste sa umiestnil Marcel Pavlík SUVL Košice (za TPŠ v MŠK Kežmarok) 573 b., druhý bol víťaz SP 2012 Peter Kaščák (MŠK Kežmarok) 572 b. a tretí Marián Marečák (MŠK Kežmarok) 566 b.  Až štvrté miesto sa ušlo zdravému lukostrelcovi Vladimírovi Hurbanovi (LKB Bratislava) 565 b. V kladkovom luku kategórie veteránov obsadil druhé miesto Imrich Lyócsa (ŠK BODVA Moldava nad Bodvou) 548 b., štvrtý bol ďalší TPŠ František Velčic (Veľké Zalužie) 523 b.  

V nedeľu 10.marca bolo na programe finále M-SR TPŠ v halovej lukostreľbe. V otvorenej súťaži bez rozdielu triumfovali Kežmarčania: 1. Marcel Pavlík, 2. Milan Gallík, 3. Marián Marečák. Aj v kategórii muži open kladkový luk vyhral Marcel Pavlík, pred Petrom Kaščákom a Mariánom Marečákom (všetci  MŠK TPŠ Kežmarok). 

Víťazi ďalších kategórií: stojaci muží olympijský luk - Ivan Šimo (LŠ Poprad), stojace ženy olympijský luk - Klaudia Dudžáková (MŠK TPŠ Kežmarok), muži open holý luk - Marek Brutvan (MŠK TPŠ Kežmarok), kadeti kladkový luk - Alexander Ťažký (MŠK TPŠ Kežmarok).