Stolní tenisti budú ladiť formu na tohtoročné vrcholy v Lašku

24.08.2011

Stolní tenisti budú ladiť formu na tohtoročné vrcholy v Lašku

Slovenská výprava stolných tenistov odchádza 28. augusta na týždňové  medzinárodné sústredenie v slovinskom Lašku. Na tomto sústredení bude dolaďovať formu na najbližšie turnaje v Ostrave, Sheffielde a hlavne na ME, ktoré sa uskutočnia už o necelé dva mesiace v chorvátskom Splite. Okrem našich sa na tomto sústredení zúčastnia aj výpravy z Anglicka, Holandska, Slovinska, Nemecka  a Nórska.


Tréningy budú prebiehať dvojfázovo, pod vedením anglického reprezentačného trénera Gorazda Vecka. Naša výprava odchádza v tejto zostave : hráči - Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky, Alena Kánová, Peter Mihálik, Andrej Mészáros, Richard Csejtey, Miroslav Jambor,  realizačný tím -Ľuboš Dobrotka, Jakub Benč, Andrej Bardoň.


Na otvárací ceremoniál iba limitovaný počet novinárov

Nikdy v minulosti sa nestalo, aby sa na slávnostné otvorenie dostal len limitovaný počet akreditovaných médií, tak ako teraz v Londýne. Na paralympiáde, ktorú 29. augusta na Olympijskom štadióne pred 80-tisíc divákov otvorí britská kráľovná Alžbeta II., došlo k takej dramatickej redukcii, že ôsmim slovenským novinárom pridelili iba dve vstupenky...


Najmladším vo výprave je plavec Viktor Kemény

(VIDEO) Po Pekingu sa zrejme stalo sa tradíciou, že najmladším členom slovenskej výpravy na paralympiáde je plavec. Pred štyrmi rokmi to bola zrakovo postihnutá Karina Petrikovičová, v Londýne je ním debutant Viktor Kemény, ktorý bude súťažiť v jedinej disciplíne - na 100 m prsia.


Šestnásťročný novozámocký gymnazista sa narodil bez rúk, od ôsmich rokov ho vedie tréner Ladislav Struhár. V bazéne londýnskeho Aquatics Centra sa už po prvých tréningoch udomácnil.


V programe atletiky došlo ku korektúram

V atletickom programe londýnskej paralympiády došlo k niekoľkým korektúram. Najpodstatnejšia sa zo Slovákov týka šprintérky Hany Kolníkovej, ktorá rozbeh stovky, a v prípade postupu aj semifinále, pobeží v jeden deň, 1. septembra. Finále tejto disciplíny je na programe 2. septembra o 19.54.


Podstatné zmeny slovenských atlétov:
31. 8. Matušík, guľa - finále 10:42 - 11:45
1. 9. Kolníková, 100 m - rozbehy 10:15 - 10:51, semifinále 21:24 - 21:42
2. 9. Kolníková, 100 m - finále 19:54 - 20:00, ceremoniál 20:52 - 20:57
5. 9. Kolníková, 200 m - rozbehy 11:17 - 11:44
6. 9. Kolníková, 200 m semifinále 12:37 - 12:49, finále 19:13 - 19:19, ceremoniál 19:52 - 19:57
6. 9. Matušík, disk - finále 20:56 - 21:45, 7. 9. ceremoniál 12:41 - 12:46
7. 9. Bardiovský, disk - finále 19:02 - 22:00, 8. 9. ceremoniál 10:20 - 10:25h


Stolní tenisti už poznajú svojich súperov na paralympiáde

Na paralympijských hrách v Londýne vyžrebovali stolnotenisový turnaj o deň skôr ako pôvodne plánovali. Slovenskí reprezentanti majú v družstvách prijateľný žreb. Obhajcovia titulu z Pekingu, vozičkári Ján Riapoš a Rastislav Revúcky, začínajú s Brazíliou, v prípade výhry očakávajú v semifinále Rakúsko.


Stojaci Csejtey, Jambor začínajú s Nemeckom, vo štvrtfinále narazia na víťaza súboja Česko – Švédsko. „Predpokládám, že to budú Švédi,“ hovorí Tomáš Varga, vedúci stolnotenisovej skupiny, ktorú tvorí sedem mužov a jediná žena Alena Kánová. V kategórii TT4 sa Mihálik a Mészáros stretnú s Čechmi, ak vyhrajú, o postup do semifinále budú bojovať asi s Kórejčanmi. „V jednotlivcoch má šancu získať medailu len ten, kto vyhrá skupinu,“ zdôrazňuje Varga a je optimista. „Všetci traja – Riapoš, Revúcky i Ludrovský by mohli byť medzi štvrťfinalistami.“ Od Kánovej sa víťazstvo v skupine očakáva, ani jedna zo súperiek ju ešte nezdolala, aj Csejtey je favoritom skupiny. ŽREB – SÚŤAŽ JEDNOTLIVCOV, PROGRAMTT2:B             1. Riapoš Ján (2)                                SVK                 2. Kim Kong Yong (11) 10                 KOR                 3. Vella Giuseppe (18) 15                   ITA 30. 8.      11:00     Riapoš - Vella 31. 8.      16:00     Riapoš - Kim D            1. Boury Vincent (4)                            FRA                2. Ludrovský Martin (8)                   SVK                 3. Rooney Ronan (18) 38                   IRL          30. 8.      18:40     Ludrovský – Rooney 31. 8.      16:00     Ludrovský - Boury E            1. Molliens Stephane (5)                    FRA                 2. Poddubnyy Sergey (9)                   RUS                 3. Revúcky Rastislav (13) 14          …

V paralympijskej dedine vztýčili slovenskú vlajku

Na námestí paralympijskej dediny zaviala v nedeľu podvečer slovenská vlajka. Slávnostný akt sledovali aj hostia výpravy, medzi nimi i veľvyslanec Slovenska vo Veľkej Británii Miroslav Wlachovský.


Starostka paradediny Eva Loefflerová, dcéra zakladateľa paralympijských hier Ludwiga Guttmanna, privítala Slovákov a vymenila si darček so šéfom SPV Jánom Riapošom a vedúcim slovenskej paralympijskej misie v Londýne Samuelom Roškom.
Slováci sa tak oficiálne zaradili medzi 7000 športovcov a ich sprievod zo 166 výprav z celého sveta, dočasných obyvateľov londýnskej paralympijskej dediny.
Slávnosť oživili herci britského Národného divadla mladých veselou produkciou. Ich pestré vystúpenie si vyslúžilo potlesk reprezentantov Slovenska, Zimbabwe, Namíbie a Iránu, ktorých do paradediny vítali spoločne.


 PH 2012: Otvárací ceremoniál uvidíte v priamom prenose na Dvojke

V stredu 29. augusta odvysiela RTVS v priamom prenose na Dvojke slávnostné otvorenie XIV. letnej paralympiády, ktorého dejiskom bude Olympijský štadión v Londýne. Prenos bude priamo z dejiska komentovať Stano Ščepán, ktorý bude počas celých PH pripravovať spravodajstvo z týchto hier.


Začiatok priameho prenosu je o 20:25 hod, potrvá až do 23:30 hod.

Na Dvojke budú mať televízni diváci každý deň možnosť vidieť magazín „Volá Londýn“, ktorý prinesie sumár celého dňa na týchto hrách. Magazín bude vysielaný v rôznych časoch, prvý vo štvrtok 30. augusta o 20:50 hod.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na satelite Eutelsat 28A (28,5°E) sa na trp. D1 objavili testy troch SD verzií programových pozícií Channel 4. Pôjde o doplňkové služby (oficiálny názov C4 Para 1-3), ktoré budú poskytovať prenosy z paralympijských hier v dňoch od 29.8. do 9.9.2012. Transpondér bol predtým využíváný BBC pre potreby letných olympijských her. Technické parametre SD testov: * Eutelsat 28A (28,5°E), freq. 11,469 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 2/3, DVB-S/QPSK, FTA


Ostrovný dážď vyháňa tenistov z dvorcov

Na rodiel od tenistov, ktorí mali olympijský turnaj na tráve vo Wimbledone, dejiskom paralympijských súťaží tenistov-vozičkárov budú tvrdé dvorce komplexu Eton Manor. Tréner Peter Rusňák a jeho zverenec Dávid Chabreček si v sobotu doslova iba ťukli, lebo z dvorcov ich veľmi rýchlo vyhnal ostrovný dážď.


„Rátam s tým, že v Londýne bude často pršať. S tým nič nenarobíme, len si musíme zvyknúť a prispôsobiť sa,“ hovorí Chabreček. „Dvorce sú perfetné, rýchle na hru aj na pohyb vozíka,“ dodáva. Pre 30-ročného tenistu je Londýn treťou paralympiádou. Na predchádzajúcich vypadol v prvých kolách, teraz by rád úvodnou prekážkou prešiel.


Slovenských športovcov slávnostne privítajú v paralympijskej dedine

Oficiálne prijatie slovenskej výpravy v paralympijskej dedine bude 26. augusta o 18.00. Po tradičnej, vždy veľmi milej slávnosti v medzinárodnej zóne, sa stanú  Slováci právoplatnými obyvateľmi paradediny. Starostkou dediny je Eva Loefflerová, dcéra dr. Ludwiga Guttmanna, zakladateľa paralympijských hier. Prvé skúsenosti v práci pre paralympizmus získala už roku 1948 ako dobrovoľníčka. V minulosti šéfovala Britskej paralympijskej asociácii aj vozičkárskemu športu.


V nedeľu 26. augusta pôjdu slovenskí paralympionici na svätú omšu do kostola Our Lady of La Salette and St. Joseph na 14 Melior Street. Po omši v slovenskom kostole (začiatok 13.00) sa uskutoční stretnutie so slovenskou komunitou a autogramiáda športovcov.