Smolenice pripravia v nedeľu najväčšiu akciu tohtoročných „kolies“

19.08.2011

Smolenice pripravia v nedeľu najväčšiu akciu tohtoročných „kolies“

Pod zámkom v Smoleniciach sa v uskutoční v nedeľu 21. augusta najväčšie podujatie IX. ročníka projektu „Na kolesách proti rakovine“. Program začína ráno o 9. hod  štartom cyklomaratónu,  od 13:30 bude prebiehať veľký benefičný koncert, na ktorom sa predstavia viaceré hudobné osobnosti a skupiny.


Návštevníci podujatia uvidia v akcii napríklad skupiny Kmeťoband, Aya, Campana Batucada, Smola a hrušky, ďalej vystúpia Zuzana Smatanová, superstaristi Michal Šeps a Matej Piňák, Lazaro a mnohí ďalší. Súčasťou podujatia bude aj viacero sprievodných akcií – súťaže na cyklotrenažéri a veslovacom  trenažéri, maľovanie na tvár, nafukovacie atrakcie, symbolická jazda na nemotorových kolieskových prostriedkoch.

Opäť ako v predošlých dvoch rokoch sa všetci tešíme na výbornú náladu a zaplnený zámocký svah. Pridajte a príďte v nedeľu do Smoleníc!


V programe atletiky došlo ku korektúram

V atletickom programe londýnskej paralympiády došlo k niekoľkým korektúram. Najpodstatnejšia sa zo Slovákov týka šprintérky Hany Kolníkovej, ktorá rozbeh stovky, a v prípade postupu aj semifinále, pobeží v jeden deň, 1. septembra. Finále tejto disciplíny je na programe 2. septembra o 19.54.


Podstatné zmeny slovenských atlétov:
31. 8. Matušík, guľa - finále 10:42 - 11:45
1. 9. Kolníková, 100 m - rozbehy 10:15 - 10:51, semifinále 21:24 - 21:42
2. 9. Kolníková, 100 m - finále 19:54 - 20:00, ceremoniál 20:52 - 20:57
5. 9. Kolníková, 200 m - rozbehy 11:17 - 11:44
6. 9. Kolníková, 200 m semifinále 12:37 - 12:49, finále 19:13 - 19:19, ceremoniál 19:52 - 19:57
6. 9. Matušík, disk - finále 20:56 - 21:45, 7. 9. ceremoniál 12:41 - 12:46
7. 9. Bardiovský, disk - finále 19:02 - 22:00, 8. 9. ceremoniál 10:20 - 10:25h


Stolní tenisti už poznajú svojich súperov na paralympiáde

Na paralympijských hrách v Londýne vyžrebovali stolnotenisový turnaj o deň skôr ako pôvodne plánovali. Slovenskí reprezentanti majú v družstvách prijateľný žreb. Obhajcovia titulu z Pekingu, vozičkári Ján Riapoš a Rastislav Revúcky, začínajú s Brazíliou, v prípade výhry očakávajú v semifinále Rakúsko.


Stojaci Csejtey, Jambor začínajú s Nemeckom, vo štvrtfinále narazia na víťaza súboja Česko – Švédsko. „Predpokládám, že to budú Švédi,“ hovorí Tomáš Varga, vedúci stolnotenisovej skupiny, ktorú tvorí sedem mužov a jediná žena Alena Kánová. V kategórii TT4 sa Mihálik a Mészáros stretnú s Čechmi, ak vyhrajú, o postup do semifinále budú bojovať asi s Kórejčanmi. „V jednotlivcoch má šancu získať medailu len ten, kto vyhrá skupinu,“ zdôrazňuje Varga a je optimista. „Všetci traja – Riapoš, Revúcky i Ludrovský by mohli byť medzi štvrťfinalistami.“ Od Kánovej sa víťazstvo v skupine očakáva, ani jedna zo súperiek ju ešte nezdolala, aj Csejtey je favoritom skupiny. ŽREB – SÚŤAŽ JEDNOTLIVCOV, PROGRAMTT2:B             1. Riapoš Ján (2)                                SVK                 2. Kim Kong Yong (11) 10                 KOR                 3. Vella Giuseppe (18) 15                   ITA 30. 8.      11:00     Riapoš - Vella 31. 8.      16:00     Riapoš - Kim D            1. Boury Vincent (4)                            FRA                2. Ludrovský Martin (8)                   SVK                 3. Rooney Ronan (18) 38                   IRL          30. 8.      18:40     Ludrovský – Rooney 31. 8.      16:00     Ludrovský - Boury E            1. Molliens Stephane (5)                    FRA                 2. Poddubnyy Sergey (9)                   RUS                 3. Revúcky Rastislav (13) 14          …

V paralympijskej dedine vztýčili slovenskú vlajku

Na námestí paralympijskej dediny zaviala v nedeľu podvečer slovenská vlajka. Slávnostný akt sledovali aj hostia výpravy, medzi nimi i veľvyslanec Slovenska vo Veľkej Británii Miroslav Wlachovský.


Starostka paradediny Eva Loefflerová, dcéra zakladateľa paralympijských hier Ludwiga Guttmanna, privítala Slovákov a vymenila si darček so šéfom SPV Jánom Riapošom a vedúcim slovenskej paralympijskej misie v Londýne Samuelom Roškom.
Slováci sa tak oficiálne zaradili medzi 7000 športovcov a ich sprievod zo 166 výprav z celého sveta, dočasných obyvateľov londýnskej paralympijskej dediny.
Slávnosť oživili herci britského Národného divadla mladých veselou produkciou. Ich pestré vystúpenie si vyslúžilo potlesk reprezentantov Slovenska, Zimbabwe, Namíbie a Iránu, ktorých do paradediny vítali spoločne.


 PH 2012: Otvárací ceremoniál uvidíte v priamom prenose na Dvojke

V stredu 29. augusta odvysiela RTVS v priamom prenose na Dvojke slávnostné otvorenie XIV. letnej paralympiády, ktorého dejiskom bude Olympijský štadión v Londýne. Prenos bude priamo z dejiska komentovať Stano Ščepán, ktorý bude počas celých PH pripravovať spravodajstvo z týchto hier.


Začiatok priameho prenosu je o 20:25 hod, potrvá až do 23:30 hod.

Na Dvojke budú mať televízni diváci každý deň možnosť vidieť magazín „Volá Londýn“, ktorý prinesie sumár celého dňa na týchto hrách. Magazín bude vysielaný v rôznych časoch, prvý vo štvrtok 30. augusta o 20:50 hod.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na satelite Eutelsat 28A (28,5°E) sa na trp. D1 objavili testy troch SD verzií programových pozícií Channel 4. Pôjde o doplňkové služby (oficiálny názov C4 Para 1-3), ktoré budú poskytovať prenosy z paralympijských hier v dňoch od 29.8. do 9.9.2012. Transpondér bol predtým využíváný BBC pre potreby letných olympijských her. Technické parametre SD testov: * Eutelsat 28A (28,5°E), freq. 11,469 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 2/3, DVB-S/QPSK, FTA


Ostrovný dážď vyháňa tenistov z dvorcov

Na rodiel od tenistov, ktorí mali olympijský turnaj na tráve vo Wimbledone, dejiskom paralympijských súťaží tenistov-vozičkárov budú tvrdé dvorce komplexu Eton Manor. Tréner Peter Rusňák a jeho zverenec Dávid Chabreček si v sobotu doslova iba ťukli, lebo z dvorcov ich veľmi rýchlo vyhnal ostrovný dážď.


„Rátam s tým, že v Londýne bude často pršať. S tým nič nenarobíme, len si musíme zvyknúť a prispôsobiť sa,“ hovorí Chabreček. „Dvorce sú perfetné, rýchle na hru aj na pohyb vozíka,“ dodáva. Pre 30-ročného tenistu je Londýn treťou paralympiádou. Na predchádzajúcich vypadol v prvých kolách, teraz by rád úvodnou prekážkou prešiel.


Slovenských športovcov slávnostne privítajú v paralympijskej dedine

Oficiálne prijatie slovenskej výpravy v paralympijskej dedine bude 26. augusta o 18.00. Po tradičnej, vždy veľmi milej slávnosti v medzinárodnej zóne, sa stanú  Slováci právoplatnými obyvateľmi paradediny. Starostkou dediny je Eva Loefflerová, dcéra dr. Ludwiga Guttmanna, zakladateľa paralympijských hier. Prvé skúsenosti v práci pre paralympizmus získala už roku 1948 ako dobrovoľníčka. V minulosti šéfovala Britskej paralympijskej asociácii aj vozičkárskemu športu.


V nedeľu 26. augusta pôjdu slovenskí paralympionici na svätú omšu do kostola Our Lady of La Salette and St. Joseph na 14 Melior Street. Po omši v slovenskom kostole (začiatok 13.00) sa uskutoční stretnutie so slovenskou komunitou a autogramiáda športovcov.


Rozbehli sa prvé tréningy, paralympionici ladia v Londýne formu

Paralympionici využívajú čas pred štartom súťaží na ladenie formy. Už deň po príchode nabehli na tréningový režim. Už aj Hana Kolníková má svoj stratený kufor, ktorý dorazil ešte v piatok večer.


Stolní tenisti si vyskúšali tréningové haly v ExCeli. ,,Hrá sa na taraflexe, ktorý je pre vozičkárov mäkký, aj stojaci si naň zvykajú," hovorí Tomáš Varga, vedúci najväčšieho tímu slovenskej výpravy v Londýne.

„Snažili sme sa v závere prípravy navodiť londýnske podmienky v stredisku v Žarnovici. V polovici augusta sme ešte odohrali stredoeurópsku ligu v Ružomberku. Nešlo v nej o výsledky, skôr o test pripravenosti," doplnil vedúci tréner Luboš Dobrotka (na fotke). Už 28. augusta večer bude známy žreb pre osem Slovákov. Od neho i momentálnej formy sa odvíjajú šance paralympionikov. Stolní tenisti majú vysoké ambície. „Vlani sme sa z majstrovstiev Európy vrátili s 10 medailami. Bolo tam desať reprezentantov, každý z nich mal medailu,“ pripomína Dobrotka. Pravda, v Londýne bude mať osaem Slovákov tvrdšiu konkurenciu.


Bardiovský prešiel úspešne klasifikáciou

Atlét Miloš Bardiovský, jediný zo slovenskej paralympijskej výpravy v Londýne musel absolvovať v dejisku hier klasifikáciu. Dopadla úspešne, diskár z Hlohovca zostáva v pôvodnej skupine F 32, v ktorej dosiahol niekoľko medailových umiestnení.

 


Do Londýna priletel 23. augusta, o deň neskôr mal klasifikáciu a 25. augusta cestuje domov, kde sa bude pripravovať. Jeho súťaž je na programe až 7. septembra.