Smolenice pripravia v nedeľu najväčšiu akciu tohtoročných „kolies“

19.08.2011

Smolenice pripravia v nedeľu najväčšiu akciu tohtoročných „kolies“

Pod zámkom v Smoleniciach sa v uskutoční v nedeľu 21. augusta najväčšie podujatie IX. ročníka projektu „Na kolesách proti rakovine“. Program začína ráno o 9. hod  štartom cyklomaratónu,  od 13:30 bude prebiehať veľký benefičný koncert, na ktorom sa predstavia viaceré hudobné osobnosti a skupiny.


Návštevníci podujatia uvidia v akcii napríklad skupiny Kmeťoband, Aya, Campana Batucada, Smola a hrušky, ďalej vystúpia Zuzana Smatanová, superstaristi Michal Šeps a Matej Piňák, Lazaro a mnohí ďalší. Súčasťou podujatia bude aj viacero sprievodných akcií – súťaže na cyklotrenažéri a veslovacom  trenažéri, maľovanie na tvár, nafukovacie atrakcie, symbolická jazda na nemotorových kolieskových prostriedkoch.

Opäť ako v predošlých dvoch rokoch sa všetci tešíme na výbornú náladu a zaplnený zámocký svah. Pridajte a príďte v nedeľu do Smoleníc!


Ďakujeme za podporu - Londýn 2012

Najcennejšou podporou pre nás ste Vy. Ďakujeme Vám.


Výpravu čaká prijatie na úrade vlády a sľub u prezidenta SR

Slávnostný sľub členov výpravy PH Londýn 2012 do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča sa uskutoční v stredu 22. augusta o 11. hod. v Prezidentskom paláci na Hodžovom námestí v Bratislave. O deň skôr absolvujú o 15. hod. prijatie na Úrade vlády SR a premiér Róbert Fico im odovzdá menovacie dekréty.


V piatok 24. augusta o 11:40 hod. odlieta výprava zo Schwechatu do dejiska paralympiády. Návrat je naplánovaný na 10. septembra,  deň po skončení PH.

Dňa 11. augusta o 11. hod. sa bude konať prijatie výpravy na pôde Kongresového centra SPP.

V piatok 14. septembra bude na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch slávnostné otvorenie Chodníka slávy medailistov zo všetkých doterajších paralympiád v histórii samostatnej SR.  


Príďte v nedeľu do Smoleníc na vrchol tohtoročných

(VIDEO) Aj jubilejný desiaty ročník charitatívnej kampane „Na kolesách proti rakovine“ vyvrcholí v Smoleniciach. Už túto nedeľu 19. augusta sa od 13:30 hod. začne na zámockom svahu veľký benefičný koncert. Chýbať nebude ani symbolická jazda na kolesách či regionálne kolo podkampane „Na kolesách do škôl“.


V Smoleniciach vystúpia Majk Spirit, AYA, Smola a Hrušky, Matka Guráž, Katka Koščová, Oto Weiter, E.D.C., Dominika Mirgová so skupinou DOMI + Miro Jaroš, Lazaro, Reflex, AC+, Nikola Benedikovičová a Filip Čechovič, Robo Opatovský, Zuzana Suchánková, Campana Batucada a ďalší.

Podujatie spestria country a moderné tance, zumba maratón, historický šerm, výstrel z dela, ohňová šou a viacero detských atrakcií.

Nezabudnite - už túto nedeľu!


 Paralympijská hymna ako povolený doping pre športovcov

(VIDEO) Paralympijské hry sa začnú 29. augusta v Londýne, kam pocestujú naši športovci aj s novou hymnou. Jej autorom je spevák, skladateľ a dlhoročný člen paralympijskej rodiny Robo Opatovský. Informuje čerstvé vydanie týždenníka Slovenka.


Už niekoľko rokov spolupracujem so Slovenským paralympijským výborom. Po prvýkrát som sa s nimi stretol asi pred trinástimi rokmi v Kováčovej, kam som bol pozvaný. Pamätám si, ako som tam spieval jednu swingovku, a tí ľudia ma doslova dostali - prekvapilo ma, ako sa vedia baviť a prejavovať emócie. Vtedy som sa zoznámil s predsedom Slovenskéhoparalympijskéhovýboru Jankom Riapošom, ktorý mi bol nesmierne sympatický. Tak sa začala naša spolupráca.

Odkiaľ pochádza myšlienka na vytvorenie oficiálnej hymny paralympionikov?

Od Janka Riapoša a je akýmsi pokračovaním piesne Daj šancu zázrakom na text Zora Laurinca spred piatich rokov, ktorú som zložil pre paralympionikov a ktorá je aj na mojom albume V tom zvláštnom sne. Janko mi venoval knihu básní Pavla Elgyütta, v ktorej som objavil text Nechajme sa strhnúť prúdom a zhudobnil som ho. Pesnička vyjde aj na špeciálnom nosiči, na ktorom sa okrem slovenskej a anglickej verzie skladby budú nachádzať tiež fotografie a videá, no a samozrejme aj inštrumentálna verzia, aby si športovci a fanúšikovia mohli hymnu aj zaspievať. Bude to limitovaná edícia, skôr zberateľská, v počte päťsto kusov. Vedel som, že z tej piesne má ísť rešpekt, musí byť silná, emotívna a inšpirujúca. Verím, že sa mi ju podarilo tak naspievať a že bude našich paralympionikov motivovať k vynikajúcim výkonom.


Do Londýna pôjde aj skokanka do diaľky Lenka Gajarská

Slovensko bude napokon reprezentovať na PH 2012 v Londýne 34 športovcov. Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) udelil voľnú kartu Lenke Gajarskej (27), ktorá bude štartovať v skoku do diaľky. Paralympijskú premiéru absolvovala v roku 2000 v Sydney.


V tom čase 15 – ročná reprezentantka, ktorá sa narodila s vrodeným postihnutím horných končatín, tam skončila výkonom 502 cm na šiestom mieste.  

SR budú teda v Londýne reprezentovať štyria atléti.


 PH 2012 prekonajú pekinský návštevnícky rekord

Tržby z predaja vstupeniek na blížiace sa paralympijské hry v Londýne sa počas trvania OH 2012 v britskej metropole rapídne zvýšili. Dosiaľ si majiteľov našlo už viac ako dva milióny lístkov. Znamená to, že padne rekord z pekinskej paralympiády v roku 2008, kde bolo predaných 1,8 milióna kusov.


Za posledný mesiac sa predalo 600.000 lístkov. Paralympijské hry sa začnú 29. augusta, teda necelé tri týždne po tom, ako sa 12. augusta skončia Hry XXX. olympiády. Prezident Medzinárodného paralympijského výboru Philip Craven uviedol: "Londýn pripravil veľkolepé olympijské hry, ktoré zvyšujú aj popularitu paralympiády." K dispozícii je ešte stále viac ako 400.000 vstupeniek na PH.


 Natália Partyková chce raz vyhrať olympiádu

Okrem šprintéra Oscara Pistoriusa (JAR) sa na olympiáde v Londýne predstavuje aj ďalšia zdravotne postihnutá športovkyňa, stolná tenistka Natália Partyková z Poľska. V súčasnosti 23-ročná rodáčka z Gdaňska sa narodila bez spodnej časti pravej ruky.


Pred olympijským turnajom jej patrila 68. priečka vo svetovom rebríčku, napriek tomu pútala za zelenými stolmi veľkú pozornosť. Poľská stolná tenistka je na to zvyknutá. Protihráčky i fanúšikovia si ju všímali už od malička. Nielen pre jej výbornú hru, ale aj pre jej zdravotný hendikep.  "Snívam, že raz na olympijských hrách dosiahnem to, čo na paralympiáde. Ešte stále však mám pred sebou dlhú cestu. Chcem sa raz postaviť na pódium a počuť hrať poľskú hymnu," priznala po vypadnutí v treťom kole dvojhry.Pred štyrmi rokmi zažila premiéru na olympiáde, keď sa v Pekingu predstavila v tímovej súťaži žien. Na paralympiáde štartovala už trikrát. V Sydney 2000 sa stala najmladšou účastníčkou hier v histórii, v Aténach a Pekingu už potvrdila pozíciu favoritky a získala vo dvojhre zlaté medaily. "V Pekingu som si splnila prvý veľký sen. Bola to pre mňa úžasná skúsenosť. Po návrate ma doma zastavovali ľudia na ulici. Priali mi veľa úspechov v ďalšej kariére," tvrdí športová osobnosť Poľska za rok 2008, ktorá sa pred dvoma rokmi prebojovala v ženskom stolnotenisovom rebríčku už i do prvej päťdesiatky.Neustále otázky na jej hendikep považuje za "trochu otravné", no na druhej strane rada inšpiruje iných zdravotne postihnutých športovcov. "Možno ma niekto uvidí a uvedomí si, že hendikep neznamená koniec sveta. Povie si, že môže dosiahnuť oveľa viac, ako si kedy myslel. Musí len tvrdo pracovať," cituje Partykovú businessinsider.com.Strieborná…

Hokejové MS B skupiny bude hostiť v novembri Srbsko 

Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) oznámil, že dejiskom B skupiny MS v hokeji na sánkach bude v dňoch 12. -17.novembra 2012 metropola Vojvodiny Novi Sad. Naposledy sa hralo „béčko“ roku 2009 v holandskom Eindhovene za účasti piatich tímov. Práve tu porazilo Estónsko v súboji o prvé miesto Švédsko a vybojovali si právo štartovať medzi elitou.


"Sme veľmi radi, že po úspechu majstrovstiev sveta A skupiny v apríli v Nórsku, bude Srbsko hostiť B skupinu. Tento turnaj určite pomôže rozvoju hokeja na sánkach v ďalších krajinách, ktoré sa ho zúčastnia“, uviedol výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez.

Aréna „Športové a obchodné centrum“, kde sa budú zápasy B skupiny odohrávať, bola postavená v roku 2005 a má kapacitu 3.000 miest. Hostila už viacero významných športových udalostí, vrátane stolného tenisu a európskych pohárov v basketbale.

Zatiaľ nie je známe, koľko účastníkov a ktoré krajiny budú v Srbsku štartovať. MS B skupiny sú však zaujímavé aj pre slovenský tím, ktorý už má za sebou prvé medzinárodné konfrontácie. Otázka jeho účasti v Novom Sade je v súčasnosti otvorená.


Už trinástykrát hľadáme paralympijské talenty na Remate

V stredisku Remate pri Handlovej sa včera začal 13. ročník športového tábora „Hľadáme talenty 2012“. Organizátori privítali počas prvého dňa 16 detí z rôznych kútov Slovenska, ktoré absolvovali vstupné testy telesnej zdatnosti.


Po aklimatizácii čaká účastníkov tábora v nasledujúcich šiestich dňoch zoznámenie sa s jednotlivými paralympijskými športami, ktoré im predstavia kvalifikovaní tréneri.

Súčasne s detským táborom prebieha na Remate aj prvé sústredenie lyžiarov (Krako, France, Beladič) v novej sezóne 2012/13.