Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

17.03.2014

Slovenskí paralympionici sa vrátili zo Soči

Privítanie po návrate sa dnes popoludní konalo v sídle hlavného partnera SPD Soči 2014 spoločnosti SPP v Bratislave. So ziskom siedmich medailí - troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových - sa Slováci zaradili na šieste miesto v celkovej medailovej bilancii krajín.


"Vzhľadom na vysoké ambície niektorých našich športovcov sa môže počet medailí niekomu máliť. My sme však veľmi spokojní. Sme presvedčení o tom, že nielen medailisti, ale všetci naši športovci odovzdali na paralympijských športoviskách všetky svoje sily a umenie a dôstojne reprezentovali našu krajinu," komentoval vedúci slovenskej výpravy v Soči Samuel Roško.
ZPH 2014 sa konali v zložitej geopolitickej atmosfére počas silnejúcich obáv z rozpútania vojnového konfliktu na Kryme. "Aj preto sme dvojnásobne radi, že všetci paralympionici sa vrátili domov živí a zdraví a v dobrej nálade. U viacerých tú náladu umocnili medaily na krku," upozornil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
Najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v Soči bola zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová. Dve zlaté a jedna bronzová medaila sa jej hompáľali na krku a 27-ročná Rožňavčanka mohla spokojne poznamenať: "Na tieto hry mi zostanú krásne spomienky, nielen čo sa týka samotného lyžovania a našich úspechov, ale aj organizácie a atmosféry. Rusi si tieto hry vzali za svoje a rovnako ako svojim športovcom fandili aj nám ostatným." Farkašová má v zbierke zo zimných paralympijských hier už päť zlatých, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. "Veľmi si vážim každú z medailí, ktoré som získala. Veľká vďaka za ne patrí najmä mojej navádzačke Natálii Šubrtovej, ktorá ma dobre vedie nielen na svahu, ale sme dobré kamarátky aj v súkromí," dodala Farkašová.
Premiéru na zimných paralympijských hrách majú za sebou slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku. Medailu síce nezískali, ale ich šieste miesto v konkurencii desiatich najlepších krajín sveta je výborný odrazový mostík do budúcnosti. "Ak by sme mali o jeden víťazný zápas viac, boli by sme v semifinále a hrali o medaily. Treba si však uvedomiť, že v Soči sme oproti ostatným mali najmenej skúsený tím a vo svetovom rebríčku nám patrila z desiatich účastníkov deviata priečka. Z tohto pohľadu je naše šieste miesto úspech," hodnotil tréner curlerov František Pitoňák.
(vg, SITA)

 


ME atletika: po Matušíkovom zlate aj Kolníkovej bronz

Beh na 100 metrov žien skupiny T12 (zrakovo postihnuté) priniesol včera podvečer vo Swansea ďalšiu medailovú radosť pre Slovensko - Hana Kolníková získala bronz. V súťaži oštepárov skončil Marek Margoč štvrtý a Július Hutka piaty.


Ako prvý hádzal dopoludnia v skupine F57 Hutka a dosiahol výkon 28, 06 m. Víťazný Rus Ašpatov hodil 34, 19 m. Margoč nastúpil v skupine F41 a výkonom 31, 96 m zostal tesne pod stupňom víťazov (majster Európy Mester z Nemecka dosiahol výkon 38, 69 m).

Zatiaľčo Hutka a Margoč už na ME skončili, Kolníkovú ešte čaká dnes o 16:47 hod. SEČ finále v behu na 200 m (dopoludnia vyhrala prvý z dvoch semifinálových pretekov). Medailové nádeje budeme živiť aj zajtra, keď v poslednom slovenskom vystúpení na IPC ME 2014 sa predstaví v súťaži diskárov čerstvý európsky šampión vo vrhu guľou Adrián Matušík.


Mladé talenty absolvovali aj prvé televízne rozhovory

Štvrtým dňom pokračoval včera v stredisku športu zdravotne znevýhodnených na Remate v poradí už tretí letný kemp mládeže „Hľadáme talenty 2014“. Medzi účastníkov zavítali aj zástupcovia médií, TV Markíza odvysielala reportáž vo večernom spravodajstve.


Kempu sa zúčastňuje 15 zdravotne znevýhodnených detí z celého Slovenska, pričom celkový počet detí, ktoré prešli bránami tohtoročných letných kempov, už presiahol hranicu 50. Včera bol na Remate doslova strelecký deň, keď doobeda si všetkých malých športových nadšencov získala zlatá paralympijská medailistka a aktuálna majsterka sveta v športovej streľbe - Veronika Vadovičová. V hlúčiku detí porozprávala to najdôležitejšie o tomto krásnom športovom odvetví, ukázala svoje športové majstrovstvo i zbierku najvzácnejších medailí a na radu prišiel aj pravý, nefalšovaný strelecký tréning. V ňom si mohol každý vyskúšať streľbu na terč, naučiť sa mieriť, pracovať s jemnou spúšťou a na záver sa strieľalo aj súťažne. Veronika pri každej činnosti asistovala, ochotne deti viedla a usmerňovala. Ako najlepší strelec v súťaži bol vyhodnotený 14–ročný Patrik Šimoňák zo Šarišských Michalian, ktorý sa kempu zúčastňuje v sprievode svojej mamy. Ochotne poskytol aj svoj prvý „športový rozhovor“ televíznemu štábu či novinárom, ktorí zavítali na Rematu, aby informovali o úspechu letných športových kempov pre zdravotne znevýhodnené deti.Poobede program kempu pokračoval streľbou zo vzduchovej pištole a dnes  je na rade lukostreľba a stolný tenis. Malí účastníci, hoci aj príjemne unavení programom včerajšieho športového dňa, sa už ďalších aktivít nevedia dočkať.  Pavel Bílik, koordinátor mládeže

Adrián Matušík majstrom Európy vo vrhu guľou!

Druhý súťažný deň na IPC ME v atletike priniesol zlatú medailovú radosť slovenským farbám. Adrián Matušík vyhral súťaž guliarov v skupine F 44 výkonom 16,19 m. Druhý Chorvát Katanušič hodil 14, 61 m. Matušíka čaká vo Swansea ešte hod diskom.


Trydsaťštyriročný rodák z Bratislavy, ktorý žije a trénuje v Nových Zámkoch, bol pred úrazom aj členom ASVŠ Banská Bystrica. Po zranení ľavej dolnej končatiny, ktoré utrpel v roku 2001, sa začal venovať atletike zdravotne znevýhodnených. V roku 2012 absolvoval v Londýne svoju premiéru na PH. Vlani na MS v Lyone získal striebro vo vrhu guľou a bronz v hode diskom.   


ME atletika: Kolníková postúpila na stovke do finále

Zrakovo postihnutá šprintérka Hana Kolníková skončila vo včerajšom druhom semifinále behu na 100 m skupiny T12 na druhom mieste za Ukrajinkou Botorčukovou a postúpila do dnešného finálového boja o medaily...


...ktorý ju čaká o 18:17 hod. (SEČ). Vo Swansea, kde sa koná IPC európsky šampionát, ju čaká ešte jedna disciplína - beh na 200 m.

Dnes zasiahnu do bojov aj Július Hutka (F57) v hode oštepom (12:15 hod.), Adrián Matušík (F44) vo vrhu guľou (12:20 hod.) a Marek Margoč (F40/41) v hode oštepom (19:05 hod.)

Miloslav Bardiovský mal včera štartovať v hode kuželkou, ale diskvalifikovali ho kvôli nevhodnosti športového náčinia. Išlo konkrétne o vozík, ktorý deň predtým pri kontrole náčinia prešiel ...


Americké Greenville privíta najlepších paracyklistov sveta

Zajtra odlieta časť slovenskej výpravy do dejiska UCI majstrovstiev sveta 2014 v cestnej paracyklistike, ktoré sa budú konať v dňoch 29. augusta -  1. septembra v americkom Greenville (štát Južná Karolína). Slovensko bude reprezentovať tandem Vladislav Janovjak/Robert Mitošinka, Jozef Metelka a Anna Oroszová.


V stredu zamieri trasou Viedeň – Londýn – Atlanta do dejiska MS prvá časť výpravy, v ktorej budú Jozef Metelka (MC4), Anna Oroszová (WH3), Mária Kubišková (fyzioterapeut), Milan Orosz (asistent), Patrik Chlebo (mechanik) a Branislav Režňák (vedúci družstva). Vladislav Janovjak (MB) s pilotom Róbertom Mitošinkom sa pripoja k výprave o tri dni neskôr.

Všetci naši reprezentanti budú štartovať v oboch disciplínach, t.j. časovke jednotlivcov a cestných pretekoch s hromadným štartom. Majstrovstvá sveta sú ďalším kvalifikačným podujatím na PH Rio 2016.

V apríli sa v Mexiku konali UCI MS v dráhovej paracyklistike a Jozef Metelka pri svojej premiére získal  titul svetového šampióna. Aj na ceste v Greenville bude našim najhorúcejším medailovým želiezkom v ohni.

Predbežný program našich paracyklistov:

Časovka jednotlivcov     

29. 8. od 12:30 - V. Janovjak/R. Mitošinka (MB), J. Metelka (MC4)

30. 8. od 13:30 - A. Oroszová (WH3)

Cestné preteky s hromadným štartom

31. 8. o 10:30 - J. Metelka

31.8. o 14:30 - V. Janovjak/R. Mitošinka

1.9. o 8:00 -  A. Oroszová                     

*miestny čas (+ 7 hod. SEČ)


Slovenskí atléti už trénovali v dejisku ME 2014

Hana Kolníková a Miloslav Bardiovský včera absolvovali vo Swansea zdravotné klasifikácie, ktoré prebehli úspešne. V popoludňajších hodinách už trénovali priamo na štadióne, ktorý bude dejiskom IPC ME 2014.


Dnes popoludní odleteli z Viedni aj ďalší traja športovci - Adrián Matušík, Marek Margoč, Július Hutka a večer by sa mali pripojiť k výprave.  “Všetko zatiaľ prebieha podľa plánu. Dnes sme absolvovali aj prehliadku športového náčinia, kde po menšej úprave prešiel aj vozík Miloša Bardiovského a tým pádom spĺňa nové pravidlo 36”, hlásil zo Swansea vedúci výpravy Maroš Čambal.

Večer o pol ôsmej čaká našich otvárací ceremonial, ale vzhľadom na nevyspytateľné počasie asi nebudú riskovať zdravie športovcov a zúčastní sa ho len realizačný tím. Ako prvý začína zajtra dopoludnia M. Bardiovský v hode kuželkou.   

TV prenosy bude možné sledovať live na oficiálnej stránke ME: http://www.paralympic.org/swansea-2014


Aténske športoviská dnes pripomínajú stratenú civilizáciu   

Desať rokov po OH a PH 2004 sú športoviská v Aténach v dezolátnom stave. Slovenskí paralympionici práve tam dosiahli svoj historicky najlepší výsledok na letných hrách, keď získali naraz až päť zlatých medailí.


Svoju premiérovú na paralympiáde vybojoval v Aténach stolný tenista Ján Riapoš. Ďalšie pridali Ladislav Gáspár (tiež stolný tenis), Rastislav Tureček (cyklistika - handbike), Marek Margoč (atletika - vrh guľou) a Imrich Lyócsa (lukostreľba).Do Grécka, kolísky novodobého olympizmu, sa pred desiatimi rokmi vrátili hry s veľkou pompou a organizátori minuli údajne viac než 12 miliárd USD na vybudovanie úplne nového komplexu športovísk. Okrem samotnej infraštruktúry pohltila obrovský balík peňazí aj bezpečnosť účastníkov. Svet sa nachádzal tri roky po útoku na newyorské dvojičky a najmä Američania kládli enormný dôraz na bezpečnostné opatrenia, ktoré mal ich športovcom zabezpečiť organizátor. Následne prišla ekonomická kríza, ktorá položila Grécko ako prvý európsky štát na kolená.     Komplex športovísk je dnes totálne schátraný a čo nezvládol zub času, tomu pomohli vandali. Burina, grafiti, masívne trhliny, rozhádzané sedačky – to všetko pripomína v súčasnosti skôr kulisy filmu o stratenej civilizácii ako športoviská, na ktorých bojovali o najcennejšie medaily najlepší olympionici a paralympionici sveta. S nadsázkou možno povedať že svojim stavom pripomínajú 2 500 rokov starý Parthenon na vrchole Akropoly. Z miest, organizujúcich v posledných desaťročiach hry, dopadlo horšie iba Sarajevo. To však zmietla občianska vojna, ktorá sa  prehnala touto lokalitou začiatkom 90. rokov. Metropola Bosny organizovala ZOH v roku 1984. Atény sú však iný prípad – na nich sa…

Atléti zabojujú od utorka o európske kovy  

Už v sobotu odlieta časť slovenskej výpravy do waleského mesta Swansea, na západe Veľkej Británie, kde sa v dňoch 18. – 23. augusta uskutočnia IPC ME v atletike zdravotne znevýhodnených športovcov. Ich dejiskom bude miestny University Stadium ...


... a prihlásených je vyše 600 atlétov zo 40 krajín. Druhá časť výpravy, pozostávajúca z vrhačov, poletí na Ostrovy rovnakou trasou Viedeň – Amsterdam – Cardiff.Slovensko bude reprezentovať štvorica telesne postihnutých  mužov - Adrián Matušík (vrh guľou, skupina postihnutia F44 a hod diskom, F43/44), Marek Margoč (hod oštepom, F41), Július Hutka (hod oštepom, F57), Miloslav Bardiovský (hod kuželkou, F31/32) a zrakovo postihnutá šprintérka Hana Kolníková (100 m a 200 m, T12). Vedúcim výpravy bude Maroš Čambal, členmi realizačného tímu Ján Bötcher, Ján Surgáč, Viktor Dubovský a fyzioterapeut Stanislav Kliman.Hanu Kolníkovú a Miloslava Bardiovského čaká v nedeľu 17. augusta ešte zdravotná klasifikácia.Program vystúpení našich atlétov vo Swansea:  Utorok 19.8. – 10:50 – hod kuželkou – Bardiovský – F31/32- fináleUtorok 19.8. – 15:47 - beh na 100 m – Kolníková – T12 - semifináleStreda 20.8. – 11:15 – hod oštepom – Hutka – F57 – fináleStreda 20.8. – 11:20 -  vrh guľou – Matušík – F44 – fináleStreda 20.8. – 17:05 – beh na 100 m – Kolníková – T12 – fináleStreda b20.8. – 18:05- hod oštepom – Margoč – F40/41 - fináleŠtvrtok 21.8. – 9:37-beh na 200 m – Kolníková – T12 – semifináleŠtvrtok 21.8. – 15:47 - beh na 200 m – Kolníková – T12 – finálePiatok 22.8. - 16:07 -  hod diskom –…

Jazdectvo: v Caen prvá možnosť kvalifikovať sa do Ria

Tridsaťpäťročná Bratislavčanka Katarína Jobbágyová nás bude reprezentovať v paradrezúre na nadchádzajúcich MS 2014 FEI v jazdectve, ktoré sa uskutočnia v dňoch 22. - 31. 8. vo francúzskom meste Caen (Normandia), na pobreží Atlantiku.


Naša jediná zástupkyňa v paradrezúre nastúpi v troch súťažiach - družstiev, jednotlivcov a na hudbu. Súťažiť bude s koňom Fredym, s ktorým trénuje druhý rok. V roku 2008 štartovala na PH, počas ktorých sa jazdecké súťaže ako jediné nekonali v Pekingu, ale v Hongkongu. V drezúre skončila siedma, vo voľnej jazde dvanásta.

Svetový šampionát v jazdectve sa po druhýkrát uskutoční ako spoločný so zdravými pre všetky jazdecké disciplíny. Prihlásených je celkove 72 krajín, v paradrezúre 33 krajín. Štartovať bude 126 jazdcov a 159 koní.  

„MS sú prvým pretekom, z ktorých sa dá kvalifikovať na PH Rio 2016, ale iba ako družstvo. Ďalšie preteky vypíše FEI (Medzinárodná jazdecká organizácia) do konca roka. Na budúci rok čakajú jazdcov majstrovstvá Európy“, uviedla Helena Hanková, ktorá do Caen pocestuje ako vedúca výpravy. Spolu s ňou budú členmi realizačného tímu trénerka Magdaléna Pokorná a Michal Pokorný, ktorý bude mať na starosti technické zabezpečenie.

Zo skupiny 1a, v ktorej preteká K. Jobbágyová, sa na PH do Ria dostane 12 jazdcov.