Rok pred PH: Londýn víta šéfov národných výprav  

06.09.2011

 Rok pred PH: Londýn víta šéfov národných výprav  

Dnes sa zlietajú do Londýna vedúci výprav a ich zástupcovia na seminár, ktorého hlavným bodom bude aktualizácia príprav na budúcoročné  paralympijské hry. Slovenský paralympijský výbor budú na ňom zastupovať Samuel Roško a Peter Hamaj.  


 

Už zajtra sa stretne 40 zástupcov 25 národných výborov na workshope, ktorý organizuje IPC Academy – partner Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) v oblasti vzdelávania.  

Seminár bude nasmerovaný k oboznámeniu vedúcich výprav s ich povinnosťami pred a počas hier, s kvalifikačnými kritériami pre športovcov, s otázkami dopravy, akreditácií a oblečenia.

"Seminár a workshopy sú veľmi dôležité pre všetky národné paralympijské výbory, nakoľko pre mnohých to bude posledná návšteva Veľkej Británie pred samotnými hrami“, uviedol výkonný riaditeľ IPC Xavier Gonzalez.

 


Vadovičová štartuje v Londýne zo Slovákov ako prvá

Veronika Vadovičová začína svoje účinkovanie na londýnskej paralympiáde zo slovenských reprezentantov ako prvá. Vo štvrtok 30. augusta ju o 9.00 miestneho času čaká prvá z jej štyroch disciplín – vzduchová puška v stoji 40, v ktorej obhajuje titul z Pekingu.


Pochopiteľne, na stredajšom tréningu pútala záujem médií. „Pred štyrmi rokmi som vyhrala prekvapujúco. Ak potvrdím v Londýne tréningové výkony, budem spokojná,“ uviedla v interview, ktoré priniesol informačný servis intranet.

Zaujímali sa aj o športové začiatky 29-ročnej strelkyne. „Mala som štrnásť, keď sme museli v daždivý deň v škole zostať vnútri. Vyskúšala som streľbu, zapáčila sa mi a zostala som pri nej,“ popisovala svoje začiatky telesne postihnutá účastníčka štyroch paralympijských hier od Sydney 2000 po Londýn 2012.

V prvý deň rozdelia v Londýne 28 z 503 zlatých paralympijských medailí


Minister Dušan Čaplovič hosťom slovenských paralympionkov

Minister školstva, vedy výskumu a športu SR Dušan Čaplovič pricestoval do Londýna a bude dnes na slávnostnom otvorení paralympijských hier. Hosť slovenskej výpravy vo štvrtok navštívi paralympijskú dedinu a stretne sa so športovcami, ktorých čaká desať dní súťaženia.


Na slávnostnom otvorení bude dnes  šesťdesiat Slovákov

V Londýne je zamračené a predpoveď počasia je v duchu tradície – má pršať. Na dnešné slávnostné otvorenie paralympiády vyfasovali účastníci pršiplášte. Slovenská výprava, ako jedna zo 166 krajín na paralympiáde v Londýne, vpochoduje na Olympijský štadión za Singapurom a pred Slovinskom so šesťdesiatkou svojich členov - športovcov a sprievodu. Na čele bude niesť vlajku zrakovo postihnutý cyklista Vladislav Janovjak.


Medzi slovenskými reprezentantmi budú chýbať tí, ktorých vo štvrtok ráno čakajú súťaže: strelkyňa Vadovičová, stolní tenisti, lukostrelec Lyócsa i atlétka Kolníková, ktorá má miernu teplotu. Ceremoniál sa začína o 20.30 londýnského času (21.30 u nás).

Športovci idú na štadión z dediny peši, čaká ich poldruha kilometra, čo je takmer nič oproti presunom na minulých paralympiádach. Takže je predpoklad, že sa napriek trojhodinovému programu, dostanú  do postelí v relatívne dobrom čase.


Paralympionici v akcii! Pozrite si fotky Romana Benického

Fotoreportér Roman Benický zachytáva zdravotne postihnutých športovcov v akcii už na siedmej paralympiáde. V Londýne fotografuje od prvého dňa pobytu výpravy. Jeho snímky si môžete pozrieť na tejto stránke vo fotogalérii, ktorú nájdete v navigácii. Kliknite na rok 2012, kde je vo folderi Londýn 2012. Príjemnú prehliadku!

 


Doktor klope na drevo, Slováci sú pred súťažami fit

MUDr. Franišek Pisarčík má na adrese Seaside 1 v paralympijskej dedine, kde bývajú slovenskí reprezentanti, svoju ordináciu. Ale zatiaľ, našťastie, nemal vážnych pacientov, čo je pred súťažami tá najlepšia správa.


„Ošetroval som bežné otlaky od protéz, stolným tenisom som naordinoval magnetoterapiu na unavené zápästia. Všetko sú to štandardné veci. Až som prekvapený, že sú všetci športovci fit,“ vravel lekár, ktorý je na svojej tretej paralympiáde.

Prvým Slovákom, ktorý priamo v Londýne absolvoval dopingovú kontrolu, je debutant Adrián Matušík, diskár a guliar.  


Fyzioterapeut – nováčik má u paralympionikov úspech

Jakub Benč z Vyhní je v slovenskej výprave v Londýne nováčikom. Mladého fyzioterapeuta vychvaľuje jeho kolegyňa, masérka Nesvija Trepačová, ktorá už má skúsenosti z Pekingu, ale hlavne športovci. Jakub si so sestrou otvorili vo Vyhniach (1300 obyvateľov) masážny salón, ktorý navštevujú ľudia zo širokého okolia.


„Sestra sa orientuje na tradičnú čínsku medicínu a aj ja sa usilujem uplatniť v práci niečo z nej,“ hovorí sympatický mladý muž, ktorého poznajú najmä lyžiari – bežci na čele s Bajčičákom. Z paralympionikov ho ako prví objavili stolní tenisti. Viacerí slovenskí reprezentanti už v Londýne vyskúšali jeho novátorstvo – napríklad moxovanie, keď prikladá horiacu tyčinku na bolestivé miesta alebo bankovanie slúžiace na uvoľňovanie i detoxikáciu. V prvých dňoch dostala dvojica  Benč – Trepačová zabrať. Paralympionici sa pustili s chuťou do tréningu v snahe zvyknúť si na londýnske športoviská a po únave je dobrá masáž na nezaplatenie.


Intranet už ponúka informácie o účastníkoch

Paralympijský intranet už „kŕmia“ informáciami o účastníkoch londýnskych hier. Jedným z najprominentnejších je Oscar Pistorius, juhoafrický bežec s postihnutím dolných končatín, ktorý bežal po prvý raz aj na OH. V pláne má štyri disciplíny – stovku a štafetu na 4x100 m, zlato obhajuje na 200 a 400 m. Po Londýne plánuje prípravu aj na Rio de Janeiro.


Na otvárací ceremoniál iba limitovaný počet novinárov

Nikdy v minulosti sa nestalo, aby sa na slávnostné otvorenie dostal len limitovaný počet akreditovaných médií, tak ako teraz v Londýne. Na paralympiáde, ktorú 29. augusta na Olympijskom štadióne pred 80-tisíc divákov otvorí britská kráľovná Alžbeta II., došlo k takej dramatickej redukcii, že ôsmim slovenským novinárom pridelili iba dve vstupenky...


Najmladším vo výprave je plavec Viktor Kemény

(VIDEO) Po Pekingu sa zrejme stalo sa tradíciou, že najmladším členom slovenskej výpravy na paralympiáde je plavec. Pred štyrmi rokmi to bola zrakovo postihnutá Karina Petrikovičová, v Londýne je ním debutant Viktor Kemény, ktorý bude súťažiť v jedinej disciplíne - na 100 m prsia.


Šestnásťročný novozámocký gymnazista sa narodil bez rúk, od ôsmich rokov ho vedie tréner Ladislav Struhár. V bazéne londýnskeho Aquatics Centra sa už po prvých tréningoch udomácnil.