Rok pred Londýnom už 23 slovenských limitárov

25.08.2011

Rok pred Londýnom už 23 slovenských limitárov

V pondelok 29. augusta bude presne rok do začiatku XIV. paralympijských hier (PH), ktorých dejiskom bude od 29. augusta do 9. septembra 2012 britská metropola Londýn. Tá sa na tento sviatok zodpovedne pripravuje a súťažiť sa bude na tých istých športoviskách ako počas Hier XXX. olympiády.


Logo paralympijských hier má základný tvar rovnaký ako pre OH.Predsa však má svoju jedinečnosť, ktorá je daná znakom Medzinárodného paralympijského výboru a súčasne svetlejším farebným odtieňom. Maskot PH Londýn 2012 dostal meno Mandeville podľa názvu miesta zrodu paralympijských hier v Stoke Mandeville. V deň otváracieho ceremoniálu OH v Londýne v roku 1948 Sir Ludwig Guttmann usporiadal vlastné športové súťaže v Stoke Mandeville pre vojakov z II. svetovej vojny, ktorí zostali na vozíčkoch. Tieto hry sa rozrastali, až sa stali paralympijskými. "Mám rád paralympijské športy, paralympionici sú úžasní. Milujem stretávať ľudí, ktorí nás robia odlišnými, a tiež tých, ktorí nás dávajú dohromady," predstavuje sám seba maskot Mandeville.

   "Športový život je nesmierne rýchly. Veď sa zdá, že len teraz sme slávili úspechy v Pekingu a na zimnej paralympiáde vo Vancouveri a už je tu ďalšia paralympiáda. Tak, ako boli aténske olympijské hry v roku 2004 návratom do kolísky tohto sviatku, bude Londýn pre nás, paralympionikov, návratom do miest, kde sa pred viac ako šesťdesiatimi rokmi zrodila myšlienka usporiadať súťaže pre hendikepovaných. Pre Veľkú Britániu a pre celé paralympijské hnutie to bude veľký sviatok. Som presvedčený, že Londýn bude naň kvalitne pripravený," hovorí predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

   V príprave na Londýn 2012 je celkovo 68 slovenských zdravotne postihnutých športovcov v desiatich športoch. "Nie každý, kto splní limit, má účasť automaticky zabezpečenú. My v najbližšom čase zverejníme naše interné kritériá, na základe plnenia ktorých budeme robiť konečnú nomináciu. Predpokladáme, že v slovenskej výprave by mohlo byť okolo tridsaťpäť športovcov, celkovo šesťdesiat až deväťdesiat členov," pridáva vedúci Štábu Londýn 2012 Samuel Roško.

   Doteraz splnilo limity medzinárodných športových federácií pre účasť na paralympiáde dvadsaťtri slovenských športovcov v šiestich športoch - atletike, cyklistike, plávaní, stolnom tenise, športovej streľbe a boccii. "Nie sú to však miestenky na meno, ale pre krajinu. Proces plnenia limitov pokračuje. Musím však zdôrazniť, že určite nepôjdeme po kvantite výpravy, ale chceme byť rovnako úspešní, ako sme boli v Pekingu," dodáva Samuel Roško, zároveň generálny sekretár Slovenského paralympijského výboru (SPV).

   V najúspešnejšom slovenskom paralympijskom športe - stolnom tenise bude zoznam účastníkov známy už na začiatku budúceho roka. "V tomto roku zbierajú športovci body do svetového renkingu, k 1.januáru 2012 sa v ňom urobí čiara a menovite tí, ktorí budú nad ňou, pôjdu do Londýna, ostatní už nebudú mať šancu," doplnil zaujímavosť plnenia nominačných kritérií Samuel Roško.

   Zdravotne postihnutí športovci majú čas plniť limity až do júla budúceho roka. Na londýnskej paralympiáde by malo celkovo štartovať 4200 športovcov. V porovnaní s Pekingom 2008 však vo viacerých športoch budú zredukované počty. "Pribudli mentálne postihnutí stolní tenisti, atléti a plavci, tí ubrali počet miest zrakovo a telesne postihnutým," vysvetľuje ďalej.

   Slovenskí paralympionici získali na predchádzajúcich OH 2008 v Pekingu šesť medailí (bilancia 2 - 3 - 1). Radi by tento úspech zopakovali aj v britskej metropole. "My už niekoľko rokov upozorňujeme kompetentných na fakt, že aj paralympijský šport sa vo svete profesionalizuje. Slovenskí reprezentanti ostávajú stále amatérmi. Športu sa venujú len popri zamestnaní, berú ho ako záľubu, koníček. Stále viac a viac zaostávame za súpermi v materiálnom a technickom vybavení a, samozrejme, aj v sociálnom zabezpečení. Máme jedinú profesionálku - športovú strelkyňu Veroniku Vadovičovú. Sám som zvedavý, kam nám zase za štyri roky ušiel svet," s reálnou dávkou skepsy sa pozerá do budúcnosti Ján Riapoš.

   Na budúci týždeň pôde do dejiska paralympijských hier trojčlenná slovenská delegácia, v ktorej bude predseda SPV Ján Riapoš, vedúci Štábu Londýn 2012 Samuel Roško a jeho zástupca Peter Hamaj. "Bude to vlastne naša prvá oficiálna návšteva miesta konania paralympiády. Peter Hamaj bol v Londýne na jar aj so zástupcami jednotlivých športových zväzov, aby si urobili prieskum možností ubytovania a dopravy. Štáb zasadá pravidelne, rieši otázky zabezpečenia účasti našej výpravy, prípravu športovcov, sleduje plnenie medzinárodných limitov. Predpokladám, že konečnú nomináciu budeme schvaľovať v júli 2012," dodáva Samuel Roško.

(SITA, vg)


Výprava stolných tenistov v Londýne!

24.8 odletela Slovenská výprava na LPH 2012.  Najsilnejšie zastúpený je opäť stolný tenis v podobe našich 8 reprezentatntov, ktorí sa pokúsia potvrdiť postavenie v svetovom rebríčku a nadviazať na úspechy z predchádzajúcich paralympiád.


Zajtra sa nám o 09:00 začínajú oficiálne tréningy, kde si budeme môcť vyskúšať podmienky vytvorené organizátormi.


Montgomery: želáme vám na PH v Londýne veľa úspechov

Veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery vydala pred PH 2012 v Londýne vyhlásenie, v ktorom pozdravila paralympijských športovcoch pred začiatkom ich najväčšieho sviatku a vyjadrila im podporu.


Vy ste to asi ešte nemali šancu vidieť, ale zo všetkých obrazoviek v Británii sa ozýva odkaz britských paralympionikov ich olympíjskym kolegom. Ten odkaz znie: "Ďakujeme za zahrievacie kolo!" Pre paralympionikov začínajú skutočné hry teraz.

Tieto Paralympíjske hry už teraz zlomili svetový rekord - predalo sa historicky najviac lístkov. Hry navštívi viac ministrov a VIP osobností z celého sveta ako kedykoľvek predtým.

A toto podporujeme. Vítame aj skutočnosť, že viacerí slovenskí ministri, ako aj bežní Slováci si paralympíjske hry v Londýne osobne pozrú. Chceme, aby tieto hry naozaj pomohli zviditeľniť práva telesne poztihnutých, a telesne postihnutých športovcov v našej krajine aj inde vo svete. Právo na rovnaké zaobchádzanie. Právo prístupu.

Vieme, že ste všetci vynikajúci športovci. Ale verte, že pre nás ste všetci hrdinovia už teraz. Či už prinesiete medaily, alebo nie. Nie je totiž dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Šport je taký jedinečný preto, že je to spoločné snaženie. A sme šťastní, že túto skúsenosť zdieľate práve s nami.

Ďakujeme veľmi pekne.

Susannah Montgomery

Veľvyslankyňa Jej veličenstva


Paralympionici mieria z Kúpeľov Piešťany priamo do Londýna

Streda 22. augusta bola asi po dlhom čase dňom, keď slovenskí paralympionici netrénovali. Krátko pred odchodom na 14. Paralympijské hry, ktoré sa začnú 29. augusta v Londýne, skladali sľub do rúk prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.


Za všetkých 34 športovcov, ktorí budú Slovensko na paralympiáde reprezentovať, zložili sľub atlétka Hana Kolníková a strelec Radoslav Melenovský. Prezident potom rozdal paralympionikom odznaky o účasti na sľube, vedúci výpravy Samuel Roško dostal plaketu. „Vaším prvým víťazstvom je už fakt, že ste splnili nominačné kritériá pre štart na paralympiáde. Aj keď je výprava jedna  z najmenších, verím, že bude úspešná,“ povedal športovcom Ivan Gašparovič.Večer už trávila celá paralympijská výprava v Kúpeľoch Piešťany. Na slávnostnej večeri v hoteli Balnea Esplanade Palace zaželal jej členom  veľa úspechov v Londýne generálny riaditeľ kúpeľov Klaus Pilz. Každému paralympionikovi odovzdal motivačný list obsahujúci aj mimoriadnu odmenu. „Športovci, ktorí prinesú bronzovú medailu, získajú od nás päťdňový pobyt v kúpeľoch, strieborní medailisti strávia u nás takisto päť dní v luxusnom apartmáne a držitelia zlatých medailí desať dní v luxusnom apartmáne,“ doplnil Klaus Pilz.Ak teda prekonajú slovenskí paralympionici svoj výkon z Pekingu spred štyroch rokov, keď doniesli dve zlaté, tri strieborné a jednu bronzovú medailu, stretnete možno pri svojej najbližšej návšteve Kúpeľov Piešťany držiteľa paralympijskej trofeje!„Tento výnimočný motivačný program priniesla vynikajúca dlhoročná spolupráca medzi Kúpeľmi Piešťany a Slovenským paralympijským výborom. Takže všetci medailisti majú regeneráciu už istú,“ podotkol šéf slovenských paralympionikov Ján Riapoš. …

Účastníci PH 2012 zložili sľub do rúk prezidenta SR

Vzáhrade Prezidentského paláca v Bratislave dnes dopoludnia zložili slávnostný sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča členovia výpravy PH Londýn 2012. Za 34 športovcov predniesli sľub strelec Radoslav Malenovský a atlétka Hana Kolníková.


Vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško najskôr predstavil všetkých športovcov a členov realizačných tímov, následne si všetci prevzali od hlavy štátu pamätný účastnícky odznak.

Po sľube nasledovala štátna hymna a príhovor prezidenta Ivana Gašparoviča. „Vaším prvým víťazstvom je už fakt, že ste splnili nominačné kritériá pre štart na paralympiáde,“ povedal a odovzdal vedúcemu výpravy vlajku.

„Urobíme maximum, aby sme sa mohli vracať s hrdosťou a dobrým pocitom", sľúbil predseda SPV Ján Riapoš a dodal: „Ďakujem za celú výpravu za podporu.“

„Bola to pre mňa obrovská česť, že ma vybrali predniesť slávnostný sľub. Verím, že keď už som dostal takú poctu, prinesie mi to v Londýne šťastie, ktoré mi pri premiére v Pekingu pred štyrmi rokmi chýbalo,“ povedal po ukončení slávnostného ceremoniálu Radoslav Malenovský. "Samozrejme, že som mala trochu trému. Dôležité teraz bude, aby sme slová sľubu teraz všetci dokázali premeniť na dobré výsledky na samotnej paralympiáde,“ dodala Hana Kolníková.

Výprava odcestuje do dejiska PH v piatok 24. augusta.

(vg, SITA)


Počúvajte dnes Nočnú pyramídu venovanú PH 2012 v Londýne

Hosťami dnešnej relácie Slovenského rozhlasu Nočná pyramída budú predseda SPV Ján Riapoš a vedúci výpravy Londýn 2012 Samuel Roško. Prorgam sa bude vysielať od 22:17 hod. a bude venovaný nadchádzajúcim PH 2012. Zaznie v ňom aj nová paralympijská hymna v podaní Roba Opatovského a obaja hostia budú odpovedať aj na otázky divákov.


Reláciu bude moderovať skúsený športový redaktor Peter Buček, ktorý sa dlhé roky venuje aj paralympijskému športu. 


Zajtra vyjde nový Paralympionik – špeciál k PH 2012

Tretie tohtoročné číslo prílohy Paralympionik nájdete v zajtrajšom vydaní denníka Šport. Veľká časť bude venovaná nadchádzajúcej londýnskej paralympiáde. Predstavujeme celú výpravu,štadióny, na ktorých budú súťažiť slovenskí športovci, aj program ich vystúpení.


Okrem toho tu nájdete historický prierez doterajšími štyrmi letnými paralympiádami, rozhovor s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušanom Čaplovičom, návrat k turnajom Slovakia Open 2012 v stolnom tenise a tenise, ako aj fotoreportáže zo spoločenských a športovo- spoločenských akcií.   

Nezabudnite – už zajtra!


Premiér Fico odovzdal paralympionikom menovacie dekréty

Na pôde Úradu vlády SR sa dnes uskutočnilo prijatie výpravy SR na nadchádzajúce PH v Londýne premiérom Robertom Ficom. Ministerský predseda zároveň odovzdal jednotlivým jej členom menovacie dekréty. Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj ministri Ján Richter a Dušan Čaplovič a veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery.


Ako prvý si prevzal dekrét z rúk R. Fica vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško, následne športovci podľa jednotlivých športov a v závere ostatní členovia vedenia výpravy a podporného tímu.

Predseda SPV Ján Riapoš poďakoval predsedovi vlády za všetky doterajšie kroky, ktoré pomohli paralympijskému športu na Slovensku a špeciálne za zrovnoprávnenie odmien olympionikov a paralympionikov. Odovzdal mu aj ďakovací dekrét, tričko a oficiálnu bundu SPD 2012.

Menovacie dekréty boli po prvýkrát v histórii obohatené o grafiku, ktorej autorom je Leo Bednárik.

Zajtra o 11. hod. čaká paralympionikov v Prezidentskom paláci na Hodžovom námestí v Bratislave sľub do rúk prezidenta SR.  


Posledná previerka pred Londýnom prebehla v Ružomberku  

Počas víkendu sa v Ružomberku odohrala stredoeurópska liga vozíčkarov v stolnom tenise. Medzi zúčastnenými boli skoro všetci nominovaní hráči zo Slovenska a Čiech, ktorí už v závere tohto týždňa odlietajú na PH 2012 do Londýna. Zo zdravotných dôvodov sa nemohol zúčastniť iba PeterMihálik.


Súťažilo sa v dvoch disciplínach - v jednotlivcoch a štvorhrách bez rozdielu postihnutia. Športový klub v Ružomberku v spolupráci so SZTPŠ sa snažili vytvoriť podmienky ako v Londýne - modré stoly, povrch taraflex a loptičky Nittaku *** Premium. Víťazom súťaže jednotlivcov sa stal René Tauš (CZE) – jediný zástupca kategórie TT5. V súťaži štvorhier bola najúspešnejšia dvojica Tauš- Hadrava, ktorá sa vo finále stretla s dvojicou Riapoš- Revúcky.


„Kolesá“ opäť zaplnili svah pod Smolenickým zámkom

Aj jubilejný desiaty ročník charitatívnej kampane „Na kolesách proti rakovine“ včera zavítal pod zámok v Smoleniciach. Opäť s množstvom účinkujúcich od skorých popoludňajších hodín až takmer do polnoci pred zaplneným zámockým svahom, ktorý prispel do finančnej zbierky sumou vyše 3.600 eur.


Prítomných pozdravili predseda SPV Ján Riapoš, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická, starostka obce Smolenice Pavlína Hornáčková a naši paralympionici, ktorí nás budú reprezentovať v Londýne. Predpoludním sa konalo miestne kolo podprojektu „Na kolesách do škôl“, popoludní počas koncertu tradičná symbolická jazda.

V rámci veľkého benefičného koncertu vystúpili Majk Spirit, AYA, Smola a Hrušky, Matka Guráž, Katka Koščová,  E.D.C., Dominika Mirgová so skupinou DOMI + Miro Jaroš, Lazaro, Reflex, AC+, Nikola Benedikovičová a Filip Čechovič, Robo Opatovský, Zuzana Suchánková, Campana Batucada a ďalší.

Podujatie spestrili country a moderné tance, zumba maratón, historický šerm, výstrel z dela, ohňová šou a viacero detských atrakcií.