Rok pred Londýnom už 23 slovenských limitárov

25.08.2011

Rok pred Londýnom už 23 slovenských limitárov

V pondelok 29. augusta bude presne rok do začiatku XIV. paralympijských hier (PH), ktorých dejiskom bude od 29. augusta do 9. septembra 2012 britská metropola Londýn. Tá sa na tento sviatok zodpovedne pripravuje a súťažiť sa bude na tých istých športoviskách ako počas Hier XXX. olympiády.


Logo paralympijských hier má základný tvar rovnaký ako pre OH.Predsa však má svoju jedinečnosť, ktorá je daná znakom Medzinárodného paralympijského výboru a súčasne svetlejším farebným odtieňom. Maskot PH Londýn 2012 dostal meno Mandeville podľa názvu miesta zrodu paralympijských hier v Stoke Mandeville. V deň otváracieho ceremoniálu OH v Londýne v roku 1948 Sir Ludwig Guttmann usporiadal vlastné športové súťaže v Stoke Mandeville pre vojakov z II. svetovej vojny, ktorí zostali na vozíčkoch. Tieto hry sa rozrastali, až sa stali paralympijskými. "Mám rád paralympijské športy, paralympionici sú úžasní. Milujem stretávať ľudí, ktorí nás robia odlišnými, a tiež tých, ktorí nás dávajú dohromady," predstavuje sám seba maskot Mandeville.

   "Športový život je nesmierne rýchly. Veď sa zdá, že len teraz sme slávili úspechy v Pekingu a na zimnej paralympiáde vo Vancouveri a už je tu ďalšia paralympiáda. Tak, ako boli aténske olympijské hry v roku 2004 návratom do kolísky tohto sviatku, bude Londýn pre nás, paralympionikov, návratom do miest, kde sa pred viac ako šesťdesiatimi rokmi zrodila myšlienka usporiadať súťaže pre hendikepovaných. Pre Veľkú Britániu a pre celé paralympijské hnutie to bude veľký sviatok. Som presvedčený, že Londýn bude naň kvalitne pripravený," hovorí predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

   V príprave na Londýn 2012 je celkovo 68 slovenských zdravotne postihnutých športovcov v desiatich športoch. "Nie každý, kto splní limit, má účasť automaticky zabezpečenú. My v najbližšom čase zverejníme naše interné kritériá, na základe plnenia ktorých budeme robiť konečnú nomináciu. Predpokladáme, že v slovenskej výprave by mohlo byť okolo tridsaťpäť športovcov, celkovo šesťdesiat až deväťdesiat členov," pridáva vedúci Štábu Londýn 2012 Samuel Roško.

   Doteraz splnilo limity medzinárodných športových federácií pre účasť na paralympiáde dvadsaťtri slovenských športovcov v šiestich športoch - atletike, cyklistike, plávaní, stolnom tenise, športovej streľbe a boccii. "Nie sú to však miestenky na meno, ale pre krajinu. Proces plnenia limitov pokračuje. Musím však zdôrazniť, že určite nepôjdeme po kvantite výpravy, ale chceme byť rovnako úspešní, ako sme boli v Pekingu," dodáva Samuel Roško, zároveň generálny sekretár Slovenského paralympijského výboru (SPV).

   V najúspešnejšom slovenskom paralympijskom športe - stolnom tenise bude zoznam účastníkov známy už na začiatku budúceho roka. "V tomto roku zbierajú športovci body do svetového renkingu, k 1.januáru 2012 sa v ňom urobí čiara a menovite tí, ktorí budú nad ňou, pôjdu do Londýna, ostatní už nebudú mať šancu," doplnil zaujímavosť plnenia nominačných kritérií Samuel Roško.

   Zdravotne postihnutí športovci majú čas plniť limity až do júla budúceho roka. Na londýnskej paralympiáde by malo celkovo štartovať 4200 športovcov. V porovnaní s Pekingom 2008 však vo viacerých športoch budú zredukované počty. "Pribudli mentálne postihnutí stolní tenisti, atléti a plavci, tí ubrali počet miest zrakovo a telesne postihnutým," vysvetľuje ďalej.

   Slovenskí paralympionici získali na predchádzajúcich OH 2008 v Pekingu šesť medailí (bilancia 2 - 3 - 1). Radi by tento úspech zopakovali aj v britskej metropole. "My už niekoľko rokov upozorňujeme kompetentných na fakt, že aj paralympijský šport sa vo svete profesionalizuje. Slovenskí reprezentanti ostávajú stále amatérmi. Športu sa venujú len popri zamestnaní, berú ho ako záľubu, koníček. Stále viac a viac zaostávame za súpermi v materiálnom a technickom vybavení a, samozrejme, aj v sociálnom zabezpečení. Máme jedinú profesionálku - športovú strelkyňu Veroniku Vadovičovú. Sám som zvedavý, kam nám zase za štyri roky ušiel svet," s reálnou dávkou skepsy sa pozerá do budúcnosti Ján Riapoš.

   Na budúci týždeň pôde do dejiska paralympijských hier trojčlenná slovenská delegácia, v ktorej bude predseda SPV Ján Riapoš, vedúci Štábu Londýn 2012 Samuel Roško a jeho zástupca Peter Hamaj. "Bude to vlastne naša prvá oficiálna návšteva miesta konania paralympiády. Peter Hamaj bol v Londýne na jar aj so zástupcami jednotlivých športových zväzov, aby si urobili prieskum možností ubytovania a dopravy. Štáb zasadá pravidelne, rieši otázky zabezpečenia účasti našej výpravy, prípravu športovcov, sleduje plnenie medzinárodných limitov. Predpokladám, že konečnú nomináciu budeme schvaľovať v júli 2012," dodáva Samuel Roško.

(SITA, vg)


Vadovičová štartuje v Londýne zo Slovákov ako prvá

Veronika Vadovičová začína svoje účinkovanie na londýnskej paralympiáde zo slovenských reprezentantov ako prvá. Vo štvrtok 30. augusta ju o 9.00 miestneho času čaká prvá z jej štyroch disciplín – vzduchová puška v stoji 40, v ktorej obhajuje titul z Pekingu.


Pochopiteľne, na stredajšom tréningu pútala záujem médií. „Pred štyrmi rokmi som vyhrala prekvapujúco. Ak potvrdím v Londýne tréningové výkony, budem spokojná,“ uviedla v interview, ktoré priniesol informačný servis intranet.

Zaujímali sa aj o športové začiatky 29-ročnej strelkyne. „Mala som štrnásť, keď sme museli v daždivý deň v škole zostať vnútri. Vyskúšala som streľbu, zapáčila sa mi a zostala som pri nej,“ popisovala svoje začiatky telesne postihnutá účastníčka štyroch paralympijských hier od Sydney 2000 po Londýn 2012.

V prvý deň rozdelia v Londýne 28 z 503 zlatých paralympijských medailí


Minister Dušan Čaplovič hosťom slovenských paralympionkov

Minister školstva, vedy výskumu a športu SR Dušan Čaplovič pricestoval do Londýna a bude dnes na slávnostnom otvorení paralympijských hier. Hosť slovenskej výpravy vo štvrtok navštívi paralympijskú dedinu a stretne sa so športovcami, ktorých čaká desať dní súťaženia.


Na slávnostnom otvorení bude dnes  šesťdesiat Slovákov

V Londýne je zamračené a predpoveď počasia je v duchu tradície – má pršať. Na dnešné slávnostné otvorenie paralympiády vyfasovali účastníci pršiplášte. Slovenská výprava, ako jedna zo 166 krajín na paralympiáde v Londýne, vpochoduje na Olympijský štadión za Singapurom a pred Slovinskom so šesťdesiatkou svojich členov - športovcov a sprievodu. Na čele bude niesť vlajku zrakovo postihnutý cyklista Vladislav Janovjak.


Medzi slovenskými reprezentantmi budú chýbať tí, ktorých vo štvrtok ráno čakajú súťaže: strelkyňa Vadovičová, stolní tenisti, lukostrelec Lyócsa i atlétka Kolníková, ktorá má miernu teplotu. Ceremoniál sa začína o 20.30 londýnského času (21.30 u nás).

Športovci idú na štadión z dediny peši, čaká ich poldruha kilometra, čo je takmer nič oproti presunom na minulých paralympiádach. Takže je predpoklad, že sa napriek trojhodinovému programu, dostanú  do postelí v relatívne dobrom čase.


Paralympionici v akcii! Pozrite si fotky Romana Benického

Fotoreportér Roman Benický zachytáva zdravotne postihnutých športovcov v akcii už na siedmej paralympiáde. V Londýne fotografuje od prvého dňa pobytu výpravy. Jeho snímky si môžete pozrieť na tejto stránke vo fotogalérii, ktorú nájdete v navigácii. Kliknite na rok 2012, kde je vo folderi Londýn 2012. Príjemnú prehliadku!

 


Doktor klope na drevo, Slováci sú pred súťažami fit

MUDr. Franišek Pisarčík má na adrese Seaside 1 v paralympijskej dedine, kde bývajú slovenskí reprezentanti, svoju ordináciu. Ale zatiaľ, našťastie, nemal vážnych pacientov, čo je pred súťažami tá najlepšia správa.


„Ošetroval som bežné otlaky od protéz, stolným tenisom som naordinoval magnetoterapiu na unavené zápästia. Všetko sú to štandardné veci. Až som prekvapený, že sú všetci športovci fit,“ vravel lekár, ktorý je na svojej tretej paralympiáde.

Prvým Slovákom, ktorý priamo v Londýne absolvoval dopingovú kontrolu, je debutant Adrián Matušík, diskár a guliar.  


Fyzioterapeut – nováčik má u paralympionikov úspech

Jakub Benč z Vyhní je v slovenskej výprave v Londýne nováčikom. Mladého fyzioterapeuta vychvaľuje jeho kolegyňa, masérka Nesvija Trepačová, ktorá už má skúsenosti z Pekingu, ale hlavne športovci. Jakub si so sestrou otvorili vo Vyhniach (1300 obyvateľov) masážny salón, ktorý navštevujú ľudia zo širokého okolia.


„Sestra sa orientuje na tradičnú čínsku medicínu a aj ja sa usilujem uplatniť v práci niečo z nej,“ hovorí sympatický mladý muž, ktorého poznajú najmä lyžiari – bežci na čele s Bajčičákom. Z paralympionikov ho ako prví objavili stolní tenisti. Viacerí slovenskí reprezentanti už v Londýne vyskúšali jeho novátorstvo – napríklad moxovanie, keď prikladá horiacu tyčinku na bolestivé miesta alebo bankovanie slúžiace na uvoľňovanie i detoxikáciu. V prvých dňoch dostala dvojica  Benč – Trepačová zabrať. Paralympionici sa pustili s chuťou do tréningu v snahe zvyknúť si na londýnske športoviská a po únave je dobrá masáž na nezaplatenie.


Intranet už ponúka informácie o účastníkoch

Paralympijský intranet už „kŕmia“ informáciami o účastníkoch londýnskych hier. Jedným z najprominentnejších je Oscar Pistorius, juhoafrický bežec s postihnutím dolných končatín, ktorý bežal po prvý raz aj na OH. V pláne má štyri disciplíny – stovku a štafetu na 4x100 m, zlato obhajuje na 200 a 400 m. Po Londýne plánuje prípravu aj na Rio de Janeiro.


Na otvárací ceremoniál iba limitovaný počet novinárov

Nikdy v minulosti sa nestalo, aby sa na slávnostné otvorenie dostal len limitovaný počet akreditovaných médií, tak ako teraz v Londýne. Na paralympiáde, ktorú 29. augusta na Olympijskom štadióne pred 80-tisíc divákov otvorí britská kráľovná Alžbeta II., došlo k takej dramatickej redukcii, že ôsmim slovenským novinárom pridelili iba dve vstupenky...


Najmladším vo výprave je plavec Viktor Kemény

(VIDEO) Po Pekingu sa zrejme stalo sa tradíciou, že najmladším členom slovenskej výpravy na paralympiáde je plavec. Pred štyrmi rokmi to bola zrakovo postihnutá Karina Petrikovičová, v Londýne je ním debutant Viktor Kemény, ktorý bude súťažiť v jedinej disciplíne - na 100 m prsia.


Šestnásťročný novozámocký gymnazista sa narodil bez rúk, od ôsmich rokov ho vedie tréner Ladislav Struhár. V bazéne londýnskeho Aquatics Centra sa už po prvých tréningoch udomácnil.