Premiér Fico odovzdal paralympionikom menovacie dekréty

21.08.2012

Premiér Fico odovzdal paralympionikom menovacie dekréty

Na pôde Úradu vlády SR sa dnes uskutočnilo prijatie výpravy SR na nadchádzajúce PH v Londýne premiérom Robertom Ficom. Ministerský predseda zároveň odovzdal jednotlivým jej členom menovacie dekréty. Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj ministri Ján Richter a Dušan Čaplovič a veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery.


Ako prvý si prevzal dekrét z rúk R. Fica vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško, následne športovci podľa jednotlivých športov a v závere ostatní členovia vedenia výpravy a podporného tímu.

Predseda SPV Ján Riapoš poďakoval predsedovi vlády za všetky doterajšie kroky, ktoré pomohli paralympijskému športu na Slovensku a špeciálne za zrovnoprávnenie odmien olympionikov a paralympionikov. Odovzdal mu aj ďakovací dekrét, tričko a oficiálnu bundu SPD 2012.

Menovacie dekréty boli po prvýkrát v histórii obohatené o grafiku, ktorej autorom je Leo Bednárik.

Zajtra o 11. hod. čaká paralympionikov v Prezidentskom paláci na Hodžovom námestí v Bratislave sľub do rúk prezidenta SR.  


Športové fórum o budúcnosti športu zdravotne znevýhodnených

V bratislavskom hoteli Chopin sa dnes popoludní uskutočnilo športové fórum, ktoré bolo venované zmenám v športe zdravotne znevýhodnených a jeho budúcnosti. Pred približne stovkou účastníkov predniesli hlavné príspevky predseda SPV Ján Riapoš, generálny sekretár SPV Samuel Roško a Pavel Bílik, zodpovedný za mládež a rozvoj.


Predseda SPV sa v úvode venoval míľnikom v dejinách medzinárodného paralympijského hnutia a jeho rozvoju, ako aj vízii Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) postupne posunúť jednotlivé športy pod federácie zdravých. Tento proces u niektorých športov úspešne prebehol, ale ešte nie je zďaleka ukončený. IPC by ho chcelo dokončiť v období 2016 - 2020.Ďalší vývoj v slovenskom športe zdravotne znevýhodnených podľa jeho slov výrazne ovplyvnila aj vládou SR v decembri minulého roku schválená vízia športu do roku 2020. Deväť športov (atletika, alpské lyžovanie, bežecké lyžovanie, biatlon, hokej na sánkach, plávanie, tanečný šport na vozíku, športová streľba a tlak na lavičke) prešlo už v rámci týchto zmien spod zväzov pod SPV, pre ktoré funguje táto organizácia zaroveň aj ako národná federácia. „Celý  proces zmien je najmä o tom, ako to celé vylepšiť do budúcnosti, nakoľko z toho bude profitovať najmä budúca generácia“, konštatoval Ján Riapoš.Za významný krok vpred označil zrovnoprávnenie olympionikov a paralympionikov najskôr v odmenách za OH a PH, neskôr aj v podpore vybraných športovcov zo štátnych prostriedkov. V súčasnosti sa prehodnocujú kritériá pre zaraďovanie reprezentantov do vrcholových športových stredísk, čo by v budúcnosti malo priniesť možnosť profesionalizácie pre viacerých paralympionikov.Generálny sekretár SPV Samuel Roško predstavil zámery novej stratégie v športe zdravotne znevýhodnených. Jej súčasťou by sa mali stať tzv. úseky jednotlivých…

Stolní tenisti testovali formu v Stredoeurópskej lige

Počas víkendu sa v moravskom Hodoníne odohrali zápasy Stredoeurópskej ligy vozíčkarov v stolnom tenise. Naši reprezentanti si zmerali sily so súpermi z Česka bez rozdielu skupín postihnutia. Ján Riapoš obsadil v silnej finálovej skupine druhé miesto, keď prehral iba s René Taušom.


Český hráč je však zaradený do ľahšej skupiny postihnutia TT5, zatiaľčo náš štvornásobný paralympijský víťaz hráva v TT2. Okrem Riapoša a Tauša boli vo finálovej skupine ešte dvaja českí hráči.

Ďalšie poradie našich bez rozdielu postihnutia a pohlaví: 5. Andrej Mészáros, 7. Rastislav Revúcky, 8. Alena Kánová, 12. Peter Macho, 13. Marián Kamien, 14. Lukáš Kližan, 16. Martin Barbierik.

V súťaži družstiev skončila dvojica Mészáros – Kánová na druhom a Riapoš s Revúckym na treťom mieste.   

Druhú časť Stredoeurópskej ligy odohrajú 20. – 21. septembra v Ružomberku.


Naši cyklisti už „zarezávajú“ na Mallorke

V pondelok odletela časť reprezentačného družstva cyklistov - Vladislav Janovjak, Róbert Mitošinka, Jaroslav Švestka, Patrik Chlebo a Branislav Režňák - na každoročné jarné sústredenie na Mallorku. Ešte v pondelok večer absolvovali prvých 30 km. Tréningy sú zamerané na čo najväčší objem kilometrov v stredných intenzitách.


Sparingpartnerov robia paralympionikom na tomto ostrove v Stredozemnom mori cyklisti R.C.T. Martin. Sústredenie by malo dať našim reprezentantom potrebný základ pre úspešnú sezónu 2013. Informoval reprezentačný tréner Branislav Režňák.


Na Slovensko dorazila oficiálna pozvánka na ZPH 2014

Slovenský paralympijský výbor dostal od IPC a organizačného výboru hier oficiálnu pozvánku k účasti na XI. zimných paralympijských hrách, ktoré sa uskutočnia v dňoch 7. – 16. marca 2014 v ruskom Soči. Odosielateľmi sú prezident IPC Sir Philip Craven a šéf organizačného výboru Dmitrij Černyšenko.


Radovan Kaufman by sa bol dnes dožil 35 rokov

Paralympijské hnutie si dnes pripomína nedožité 35. narodeniny cyklistu Radovana Kaufmana, ktorý na velodrome v Sydney vybojoval na PH 2000 zlatú medailu. Zomrel 16. júna 2003, takže v tomto roku si pripomenieme aj okrúhle jubileum jeho úmrtia.


Rodák z Partizánskeho bol členom klubu ŠK ZP Remata Handlová. Zlatú paralympijskú medailu získal v disciplíne 1 km s pevným štartom, V tej istej disciplíne sa stal v roku 1998 v Colorado Springs svetovým šampiónom, navyše utvoril svetový rekord (1:21,241 min).

Zároveň je aj zakladateľom kampane "Na kolesách proti rakovine", ktorej hlavným organizátorom je každoročne Slovenský paralympijský výbor. Ten sa po Radovanovej smrti ujal šírenia jeho posolstva o aktívnom boji s touto zákernou chorobou.


 Sir Philip Craven opäť kandiduje na prezidenta IPC

Súčasný šéf Medzinárodného paralympisjkého výboru (IPC) je pripravený uchádzať sa štvrtýkrát o dôveru delegátov valného zhromaždenia. Najvyšší orgán IPC zasadne v dňoch 23. – 24. novembra v Aténach a bude mať na programe aj voľbu viceprezidenta a desiatich členov správnej rady.


Deň predtým sa hlavnom meste Grécka uskutoční konferencia IPC.Sir Philip Craven sa stal najvyšším predstaviteľom svetového paralympijského hnutia v roku 2001, keď prevzal tento post po prvom prezidentovi  IPC Kanaďanovi Robertovi Steadwardovi. Sám bol v minulosti aktívnym paralympionikom a reprezentoval Veľkú Britániu v basketbale na vozíku na piatich PH v rokoch 1972 -1988."Je mi cťou byť v tejto pozícií súčasťou paralympijského hnutia a slúžiť mu tým najlepším spôsobom, aký je v mojich silách. Ak sa však niekto rozhodne kandidovať proti mne a presvedčí delegátov, potom budem ich rozhodnutie respektovat“, vyhlásil Craven, pre ktorého by mala byť štvrtá kandidatúra poslednou v jeho kariére.Špekulovalo sa o jedinom možnom protikandidátovi, Austrálčanovi Gregovi Hartungovi. Ten v súčasnosti zastáva okrem prezidenta svojej národnej federácie aj post viceprezidenta IPC. Podľa internetovej stránky www.insidethegames.biz však bude opäť kandidovať iba na znovuzvolenie za viceprezidenta. A tak sa v hoteli Athenaeum Intercontinental paralympijský svet zrejme žiadneho veľkého prekvapenia nedočká.Delegáti Valného zhromaždenia IPC budú voliť aj desať členov správnej rady, v ktorej je v súčasnosti nasledovné zastúpenie: Dato 'Zainal Abu Zarina (Malajzia), Jose Luis Campo (Argentína), Ann Cody (USA), Alan Dickson (Veľká Británia), Ali Harzallah (Tunisko), Hyang-Sook Jang (Kórea), Patrick Jarvis (Kanada), Andrew Parsons (Brazília), Miguel Sagarra Španielsko) a Rita van Driel …

Rada športovej reprezentácie SR najmä o modele financovania

Dnes sa na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v Bratislave uskutočnilo druhé zasadnutie Rady športovej reprezentácie Slovenskej republiky. Slovenský paralympijský výbor na ňom zastupoval jeho predseda Ján Riapoš.


Účastníci dostali informáciu o predložených materiáloch na rokovanie vlády SR, následne sa venovali modelu financovania národných športových zväzov a vybraných športovcov v roku 2013, ako aj koordinácii činností rezortných stredísk športovej prípravy. FOTO: www.minedu.sk
Projekt má pomôcť k lepšiemu pracovnému uplatneniu 

V Českej republike vlani úspešne rozbehli projekt „Výziev sa nebojíme“.  V súčasnosti jeho iniciátori prišli na Slovensko a v spolupráci so SPV sa pokúsia zúročiť poznatky na zlepšenie pracovného uplatnenia ľudí, ktorí ochrnuli v dôsledku poranenia chrbtice. 


Do projektu sú zapojené tri postkomunistické krajiny – Česko, Slovensko, Slovinsko a dve, ktoré patria v tejto oblasti medzi najvyspelejšie – Holandsko a Dánsko. „Práve z ich skúseností a poznatkov by mal tento projekt čerpať a preniesť to najlepšie aj k nám“, uviedol jeden z iniciátorov, bývalý český paralympionik Vojtěch Vašíček. Okrem preberania pozitív z týchto vyspelých štátov je podľa jeho slov cieľom projektu zmapovať, čo bráni u nás lepšiemu uplatneniu ľudí postihnutých poranením chrbtice.Českým iniciátorom projektu sa vlani podarilo získať prostriedky z európskych štrukturálnych fondov, ktorých administrátorom je Ministerstvo práce a sociálnych vecí ČR, následne v októbri už absolvovali rokovania so zástupcami spomínaných krajín. Teraz prišlo na rad Slovensko. „Mali sme rokovanie na vašom ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sme sa oboznámili s kritériami pre posudzovanie invalidity, s povinnosťami zamestnávateľov a možnosťami získania príspevkov pre našu cieľovú skupinu. Niektoré veci sú na Slovensku nastavené dosť nešťastne a práve tento projekt by mal ukázať inú, lepšiu cestu“, zdôraznil V. Vašíček.Celý projekt by mal v roku 2015 vyvrcholiť veľkou konferenciou zástupcov ESCIF (občianske organizácie ľudí s poranením chrbtice) z 25 krajín, kde by mali byť zhodnotené výstupy z tohto projektu a následne aplikované do praxe.

Rusko plánuje otvoriť v Ufe paralympijské tréningové centrum

V meste Ufa v Baškirsku by malo v blízkej budúcnosti vyrásť nové paralympijské centrum s celkovou investíciou 81 miliónov USD, ktoré by okrem tréningových možností fungovalo aj ako školiace stredisko. Jeho súčasťou bude atletický štadión, plavecký bazén a šermiarska hala.


"Komplex bude zahŕňať niekoľko moderných budov, vrátane zdravotníckeho centra a hotela pre 200 ľudí“, informuje mestské zastupiteľstvo na oficiálnej internetovej stránke.

Ufa sa považuje za priekopnícke mesto športu zdravotne postihnutých v Rusku a jedno menšie centrum paralympijského športu tu otvorili už v roku 2011.

Ruský minister športu Vitalij Mutko vlani v lete povedal, že podobné zariadenia majú byť postavené vo všetkých 83 regiónoch Ruskej federácie ako súčasť dedičstva Soči 2014.

Píše stránka www.insidethegames.biz