Plavkyňa Blattnerová pridala striebro a bronz z MS

06.12.2017

Slovensko má ďalšie dve medaily z majstrovstiev sveta v plávaní zdravotne znevýhodnených športovcov v Mexico City. Postarala sa o ne iba 15-ročná nevidiaca Tatiana Blattnerová, ktorá v kategórii S11 finišovala na treťom mieste na 400 m voľný spôsob a na druhom v disciplíne 50 m voľný spôsob.

Víťazkami sa stali Američanka McClain Hermesová a Číňanka Cchaj Li-wen. Blattnerová bola predtým bronzová aj na 100 m voľný spôsob. V utorok neskoro večer SEČ ešte absolvuje finále Karina Petrikovičová na 50 m voľný spôsob v kategórii S13.
"V bazéne bola veľká zima. Na 400 m som veľa kľučkovala, osobák nemám. Ťažko sa dýchalo. Na päťdesiatke kraul to už bolo lepšie. Zvládla som to udýchať a teším sa z ďalších dvoch medailí. Zatiaľ čo na štvorstovke nie som spokojná s časom, na päťdesiatke áno. Ono je to kratší úsek, len skočím do vody a vynorím sa. Mám rada šprint," uviedla Blattnerová. (SITA, vg)

S Mikulášskou loptičkou na kopaniciach

V nedeľu 3. decembra bola Myjava dejiskom tradičného stolnotenisového turnaja Mikulášska loptička 2017. Aj jeho ôsmy ročník zorganizoval ŠKTP Myjava. Tohto roku z priestorových dôvodov súťažili iba vozíčkari.

Celkovým víťazom turnaja sa stal Ján Riapoš pred Lukášom Kližanom a Mariánom Kamienom. Viac v správe z podujatia.

Počúvajte dnes: Maroš Čambal v Rádiu Aktual

Hosťom vysielania Rádia Aktual bol dnes vedúci Štábu ZPH 2018 Maroš Čambal. Rozhovor s ním bol venovaný prevažne  stavu príprav, zloženiu a ambíciám nášho tímu v Pjongčangu. Počúvajte dnes o 15:22 a 17:30 hod.

Spolu s moderátorom však prebrali aj úspechy slovenských paralympionikov v roku 2017 a nevyhli sa ani horúcej téme týchto dní – štartu ruských športovcov na hrách v Kórei.

V St. Moritz si zasúťažia aj so zdravými

Včera vyrazili naši alpskí lyžiari na ľadovec Stubai v Rakúsku, kde absolvujú poslednú časť prípravy pred začiatkom Svetového pohára. Úvodné preteky ich čakajú 11. - 16. decembra v známom švajčiarskom stredisku St. Moritz.

„Zvolili sme odchod po skupinách, nakoľko v St. Moritz neabsolvuje celý tím všetky disciplíny. K Farkašovej, Krakovi, Harausovi a Francemu, ktorí budú štartovať v zjazde, sa potom na Super G pridajú aj Kubačka a Smaržová. Táto dvojica spolu s navádzačkou Zaťovičovou budú ešte trénovať na Stubai, kým ostatní už budú v St. Moritz“, priblížil logistiku jeden z trénerov tímu Martin Makovník. Práve v St. Moritz bude na programe novinka - paralelný slalom tímov, v ktorých budú môcť so zdravotne znevýhodnenými lyžiarmi jazdiť aj zdraví. Prezradil, že bude zrejme jedným z nich spolu s Máriou Zaťovičovou. Zo St. Mortitzu sa presunú do Kühtai, kde v dňoch 19. - 22. decembra pokračuje Svetový pohár druhými pretekmi. Domov dorazia tesne pred Vianocami.    „Do paralympiády zostávajú sú ešte tri mesiace, takže ešte máme trochu času. Ten chceme využiť na vyladenie formy a vypretekanie sa. Dávame do toho s Braňom maximum“, povedal Jakub Krako, ktorý pocestuje do Pjongčangu opäť s novým navádzačom Branislavom Brozmanom. Pri jeho premiére v Turíne 2006 a trojnásobnom víťazstve vo Vancouvri 2010 ho na trati viedol Juraj Medera. V roku 2014 odjazdil súťaže v Soči s Martinom Motykom. Na otázku, ako vidí svoje šance v Kórei, odpovedal: „Paralympiáda je podujatie najvyššej úrovne. Častokrát tam rozhoduje viac psychická vyrovnanosť ako fyzická pripravenosť. Každý tam ide s najvyššími cieľmi, ale až na mieste sa rozhodne, kto zvládne tlak najlepšie“.

MS plávanie: Slovensko získalo v Mexiku tri medaile

Včerajšok bol posledným súťažným dňom našej minivýpravy na plaveckom svetovom šampionáte v México City. Uzavrela ju s bilanciou tri medaile, z toho jedna strieborná a dve bronzové.

O všetky cenné kovy sa postaral nevidiaca 15 - ročná Tatiana Blattnerová. Vo svojej poslednej disciplíne 100 m prsia si utvorila nový osobný rekord, ale na medailu tentokrát nedosiahla a obsadila štvrté miesto. Päť štartov na MS premenila na tri medaile a dve štvrté miesta. Menej sa darilo našej stálici Karine Petrikovičovej, ktorá štartovala v troch disciplínach, kde obsadila piate, šieste a siedme miesto. Z disciplíny 50 m voľný spôsob sa kvôli  zdravotným problémom odhlásila. „Výsledky boli poznamenané ochorením počas MS. Je to škoda, lebo Karina až na jedny majstrovstvá sveta z každých priniesla medailu“, uviedla jej trénerka Daniela Šipošová. Výprava sa vracia domov zajtra 8. decembra.

Na slávnostnom večere SOV udeľovali ocenenia

V utorok 5. decembra zastupoval generálny sekretár Samuel Roško SPV na slávnostnom večere pri príležitosti odovzdávania ocenení Slovenského olympijského výboru, Nadácie SOV a Klubu fair play SOV v Hoteli Gate One.

Ako člen Klubu fair play odovzdával ocenenie dlhoročnému pedagógovi Štefanovi Domonkosovi a prezidentke Slovenského hnutia špeciálnych olympiád Eve Lysičanovej.
„Celý večer sa niesol v duchu úcty k športovcom a trénerom, ktorí si svojim príkladným správaním na športovom bojisku, ale i mimo neho, zaslúžia obdiv a zostávaju hrdinami“, uviedol.

Boccia už pozná aj ranking roku 2017

Posledný turnaj v roku 2017 „Boccia Masters“ sa aj tento rok uskutočnil počas víkendu v Mestskej športovej hale v Šamoríne. Prvenstvá si pripísali na konto Tomáš Král (BC1), Robert Mezík (BC2), Boris Klohna (BC3) a Martin Strehársky (BC4).

Výsledky Boccia Masters a konečný ranking 2017 v priložených dokumentoch.

MS plávanie: včera štvrté a siedme miesto

V pondelok štartovali v México City obe slovenské reprezentantky. Karina Petrikovičová plávala 100 m voľný spôsob a vo finále skončila na siedmom mieste. Za osobným rekordom zaostala o 4,67 sekundy.

Tatiana Blattnerová, ktorá už má jeden bronz, štartovala v disciplíne 100 m znak a skončila vo finále na štvrtom mieste. Osobný rekord si zlepšila o 0,51 sek. Dnes slovenské plavkyne do súťaží nezasiahnu.

Dnešné „limity“ s prezidentom SOV

Už rok je vo funkcii prezident Slovenského olympijského výboru  Anton Siekel. Okrem iného začal presadzovať aj tesnejšiu spoluprácu s našimi paralympionikmi. Najmä na túto tému sa v rubrike „Bez limitov“ zameral Stano Ščepán.

Počúvajte aj dnes v tradičnom čase o 20:40 hod na Rádiu Slovensko.

MS v plávaní: prvý bronz pre Slovensko

Vybojovala ho nevidiaca Tatiana Blattnerová v disciplíne 100 m voľný štýl v skupine S11. Prvá skončila domáca reprezentantka Matilde Alcazar Figueroa a druhá Američanka McClain Hermes.

"Prvýkrát som sa dostala na majstrovstvách sveta do finále a hneď som získala prvú medailu. Plávalo sa mi dobre, ale vinou studeného vzduchu pri bazéne mi približne po 75 m už dochádzal kyslík. Musela som sa teda viac nadychovať. Asi ma to trochu spomalilo, ale som rada, že to takto dopadlo. Som veľmi spokojná," uviedla Tatiana Blattnerová po pretekoch. IPC MS v plávaní (para swimming) sa konajú v dňoch 28. novembra - 7. decembra v México City a okrem Blattnerovej na nich reprezentuje Slovensko aj ďalšia zrakovo znevýhodnená pretekárka Karina Petrikovičová.