Paralela

Slovenský paralympijský výbor realizuje verejné obstarávania s postupom zákazky podľa §9 ods. 9 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zákazka bude realizovaná pre plnenie úloh v rámci národného projektu s názvom „PARALELA“, financovaného z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Po realizácii verejného obstarávania zverejňujeme dodávateľské zmluvy v rámci projektu PARALELA.

Streľba: Vadovičovej víťazný úvod v Stoke Mandeville

V úvodný deň pretekov Svetového pohára v streľbe zvíťazila paralympijská šampiónka z Pekingu 2008 Veronika Vadovičová v disciplíne R3 vzduchová puška v stoji. Po základnej časti bola prvá Austrálčanka Kosmalová, ale vo finále ju slovenská reprezentantka zdolala takmer o päť bodov.

Ďalší Slovák Radoslav Morvay obsadil v disciplíne R1 vzduchová puška v stoji 8. miesto.

Dnes pokračovala súťaž disciplínami R3 a R4 vzduchová puška v ľahu a Veronika Vadovičová skončila na druhom mieste. "Na predposlednej finálovej rane som strelila 9,9, čo ma stálo prvé miesto. Dovtedy som viedla", skomentovala priebeh. Vyhral domáci strelec Matt Skelhon.

Prvé tohtoročné kolo Svetového pohára sa koná v dňoch 29. marca - 2. apríla v britskom mestečku Stoke Mandeville, neďaleko Londýna, ktoré je rodiskom celosvetového paralympijského športu a zároveň súčasnou základňou britských paralympionikov.

Minimaratón v Bratislave aj s paralympionikmi

V sobotu popoludní sa uskutočnil v Bratislave Nutrilite minimaratón (4,2 km), na ktorom sa vo veternom pocasí zúčastnili aj zástupcovia paralympijskej rodiny. Minimaratón bol súčasťou „veľkého“ ČSOB maratónu, ktorý mal viacero sprievodných akcií.

Na trať sa vydali okrem iných bronzový medailista z PH 2012 v Londýne, cyklista Vladislav Janovjak, handbiker Ladislav Bočkor, ale aj zdravotne znevýhodnené deti Števko Bartek, Krištof Kubala, Paulína Ryšavá a Filip Puškáč na handbiku spolu s členom výkonného výboru SPV zodpovedného za mládež Pavlom Bílikom.

Akciu prišli podporiť osobnou účasťou aj zjazdári Martin France a Jakub Krako, ktorý sa však v dôsledku zranenia kolena tentokrát nemohol aktívne zapojiť. Projektová manažérka SPV Katarína Kleinova poďakovala organizátorom za možnosť zúčastniť sa na tejto akcii a zažiť jedinečnú športovú atmosféru.

Apeldoorn: Jozef Metelka druhýkrát majstrom sveta!

Na UCI majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike obhájil slovenský reprezentant Jozef Metelka v stíhacích pretekoch na 4 km  vlaňajšie prvenstvo a po druhýkrát sa stal svetovým šampiónom. V prvej disciplíne 1 km s pevným štartom získal striebro, dnes ho ešte čaká scratch.

Jozef Metelka najskôr vyhral kvalifikáciu, v ktorej časom 4:31.841 min doslova deklasoval svojich súperov. Vo finále potom nedal šancu rumunskému pretekárovi Carolovi - Eduardovi Novakovi. Tretí skončil Kolumbijčan Duenas Gomez. Zlatú medailu mu odovzdal prezident UCI Brian Cookson (na snímke). 28 - ročný rodák z Piešťan, žije dlhodobo vo Veľkej Británii, kde preteká s profesionálmi aj v súťažiach zdravých cyklistov. Pred Riom 2016 je veľkou slovenskou medailovou nádejou. Na vlaňajších MS v mexickom Aguascalientes získal jedno zlato a dvakrát striebro, druhý najcennejší kov pridal aj z cestných MS v časovke v americkom Greenville.

Strelci do Veľkej Británie na prvé tohtoročné preteky

Výprava slovenských strelcov odlieta v nedeľu do britského Stoke Mandeville, kde ich v dňoch 29. marca - 2. apríla čaká prvé tohtoročné kolo Svetového pohára. Reprezentovať nás budú Veronika Vadovičová, Jozef Široký, Radoslav Morvay a Štefan Varga.

Ďalšie kolo Svetového pohára absolvujú v druhej polovici apríla v poľskom Štetíne. Oproti pôvodnému kalandáru pretekov na rok 2015 pribudlo jedno kolo Svetového pohára v chorvátskom Osijeku (7. – 15. júla), kde si budú môcť priamo vystrieľať letenky do Ria 2016.

MS dráha: Jozef Metelka získal striebornú medailu

Na UCI majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v holandskom  Apeldoorne obsadil slovenský reprezentant Jozef Metelka v disciplíne 1 km s pevným štartom druhé miesto. Zajtra bude v stíhacích pretekoch na 4 km obhajovať vlaňajší titul svetového šampióna z Mexika.

Jozefa Metelku, ktorý dosiahol čas 1:06.886 min., predbehol iba Brit Jody Cundy. Bronz si odniesol Čech Jiří Bouška. Šampionát sa koná v dňoch 26. – 29. marca.

Marek Gergely: víťazstvo v Toruni, semifinále v Karvinej

Slovenský reprezentant v tenise na vozíku Marek Gergely zvíťazil na premiérovom ročníku turnaja Wilson Cup v poľskom meste Toruň (13. - 15. 3.), keď vo finále zdolal domáceho Piotra Jaroszewského, bývalého hráča prvej svetovej dvadsiatky, 6:2, 6:3.

„Tento výsledok ma posunul na 45. miesto vo svetovom rebríčku. Hoci to bol menší turnaj s prevahou domácich hráčov, bol výborne zorganizovaný. Predpokladám, že v  budúcnosti si ho obľúbia aj ďalší hráči a bude kvalitou rásť. Jedinou nevýhodou je takmer 800 km vzdialenosť od Bratislavy. Cieľ, s ktorým som sem išiel, som splnil na sto percent“, povedal náš najlepší hráč.

Počas uplynulého víkendu absolvoval na Morave ďalší turnaj kategórie ITF Future Series - Karvina Indoor. Aj tu sa mu darilo, prehral až v semifinále s neskorším víťazom Nemcom Stefanom Sommerfeldom. Tomu vrátil prehru vo finále štvorhry, kde bol jeho partnerom Maďar Roland Németh. Sommerfeld nastúpil na kurt spolu s mladým českým hráčom Petrom Utíkalom.

Momentálne čaká Mareka trojtýždňová domáca príprava a po nej v závere apríla Buchlberg Open v Nemecku. Cieľom našej jednotky je vybojovať si účasť na PH 2016 v Riu.

Príďte už túto sobotu na minimaratón!

Bratislava bude počas víkendu dejiskom už 10. ročníka tradičného športového podujatia pod názvom ČSOB Bratislava Maratón 2015. Súčasťou podujatia bude Nutrilite minimaratón, určený aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Jeho štart je v sobotu o 14. hod.

Štart i cieľ minimaratónu sa bude nachádzať v priestoroch spoločensko - nákupného centra Eurovea, kde bude počas celého víkendu okrem športových aktivít prebiehať aj bohatý sprievodný kultúrno-spoločenský program.Na štart minimaratótnu sa okrem bežcov môžu postaviť aj vozičkári či handbikeri a absoslvovať trať dlhú 4,2 km. V sobotu tak budete môcť stretnúť aj nášho paralympijského medailistu v cyklistike Vladislava Janovjaka či handbikera Ladislava Bočkora, ktorý je známym vyznavačom adrenalínových aktivít "na kolesách".Štart ČSOB Maratónu je na programe v nedeľu o 10. hod.Všetkých priaznivcov športu a zdravia srdečne pozývame na toto  zaujímavé podujatie!

Lignano Open 2015: jedna medaila aj zo súťaže družstiev

Počas víkednu prebehla v talianskom Lignane súťaž tímov v stolnom tenise. Z našich si najlepšie počínal pár Revúcky – Ludrovský  (TT2), ktorý po semifinálovej prehre s česko – francúzskou dvojicou Suchánek – Bedos získal bronzové medaily. Vo štvrťfinále zdolali naši Kóreu.

Už menej sa darilo ďalším dvom družstvám, ktoré skončili svoju púť vo štvrťfinále. “Štvorkári”  Mihálik s Mészárosom nestačili na Francúzov Martin – Delarque (1:3) a rovnakým výsledkom ťahali za kratší koniec aj Csejtey s Jamborom v zápase proti Ukrajine.

Najbližšie čaká našich reprezentantov Slovenian Open v Lašku 5. - 10. mája.

Hokej: Slovensko zakončilo MS víťazstvom nad Rakúskom

V poslednom zápase svetového šampionátu B skupiny vo švédskom Östersunde zdolala naša reprezentácia v hokeji na sánkach Rakúsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0). Dva góly strelil Fojtík, tretí pridal Joppa. Húževnatý odpor súpera sme prvýkrát prelomili osem sekúnd pred koncom druhej tretiny.

Trikrát sme zvíťazili (Veľká Británia 6:0, Poľsko 4:1, Rakúsko 3:0), dvakrát prehrali (Švédsko 1:5, Kórea 1:9) a v tabuľke sme skončili na bronzovej priečke.Výprava sa vráti na Slovensko v pondelok vo večerných hodinách.  RKTeamGPWTLGF:GA (GD)TP      1Korea550047:3 (44)15      2Sweden540129:8 (21)12      3Slovakia530215:15 (0)9      4Poland51138:29 (-21)5      5Great Britain51136:26 (-20)4      6Austria50051:25 (-24)0