Paralela

10.12.2014

Paralela

Slovenský paralympijský výbor realizuje verejné obstarávania s postupom zákazky podľa §9 ods. 9 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zákazka bude realizovaná pre plnenie úloh v rámci národného projektu s názvom „PARALELA“, financovaného z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Po realizácii verejného obstarávania zverejňujeme dodávateľské zmluvy v rámci projektu PARALELA.Česi otvárajú svetový šampionát proti Nórom

V nedeľu 26. apríla sa zápasom Česko - Nórsko začnú v americkom Buffale IPC majstrovstvá sveta elitnej A skupiny v hokeji na sánkach za účasti ôsmich krajín. Najväčšími favoritmi sú na domácej pôde severoamerickí giganti USA a Kanada.


Američania sa vlani v Soči stali opäť paralympijskými víťazmi, Kanaďania obhajujú titul. Potrápiť ich môžu Rusi, ktorí zaznamenali v poslednom období veľký herný progres a boli súperom Američanov vo finále ZPH 2014.

Z pohľadu Slovenska, ktoré na nedávných MS B skupiny vybojovalo bronz, budú určite najzaujímavejšie vystúpenia Čechov. V ich majstrovskom tíme zo Zlína účinkovali v uplynulej sezóne štyria slovenskí reprezentanti - Štít, Ligda, Joppa a Fojtík. Okrem spomínaného Nórska budú súpermi Česka v základnej A skupine Kanada a Japonsko. Súperom z fjordov majú Česi čo oplácať  - vlani v Soči im práve oni zahatali cestu do semifinále.

V B skupine si zmerajú sily USA, Rusko, Taliansko a Nemecko. Finále je v buffalskom Harborcentre na programe 3. mája.

Na zatiaľ posledných MS A skupiny 2013 v Goyangu zvíťazila vo finále Kanada nad USA 1:0 a získala svoj tretí titul (2000, 2008, 2013).  V zápase o bronz zdolali Rusi Čechov 3:0.


Slovenskí curleri si priviezli z Prahy ďalšiu trofej   

Počas víkendu sa v curlingovej hale v Prahe - Roztyloch konal za účasti najlepších šiestich družstiev z dlhodobej medzinárodnej curlingovej ligy finálový turnaj Majstrovstiev Českej republiky. Zvíťazilo Slovensko po finálovom triumfe nad Poľskom 10:2.


Slovenské družstvo štartovalo v Prahe v zložení: Radoslav Ďuriš (skip), Dušan Pitoňák, Monika Kunkelová a Peter Zaťko. Po sobotňajších zápasoch v skupinách sa v nedeľňajšom semifinále stretlo s tímom Nového Města nad Metují a zdolalo ho 8:4. Finále proti reprezentácii Poľska bolo plne v réžii našich a po výbornom výkone jednoznačne zvíťazili.„Sezóna sa nám skončila po februárových majstrovstvách sveta. Po krátkej pauze sa moji zverenci začali pripravovať na ďalšiu sezónu. Pri účasti na turnajoch dávam šancu zahrať si aj ďalším hráčom. Príjemným prekvapením turnaja bol náš nováčik v reprezentačnom drese Peter Zaťko. Svojim výbornými výkonmi patril medzi najlepších hráčoch na turnaji. Presvedčil ma, že reprezentačný dres si zaslúži právom. Samozrejme, že aj ostatní hráči hrali výborne a počas celého turnaja nenechali nikoho na pochybách, že do Prahy si prišli pre víťazstvo v turnaji. Po tohtoročnom víťazstve v medzinárodnej curlingovej lige sa naši hráči stali aj medzinárodnými Majstrami Českej republiky. Sú to kvalitné turnaje a moji zverenci opäť potvrdili, že patria k svetovej špičke“, zhodnotil vystúpenie reprezentačný tréner František PitoňákKonečné poradie:1.    Slovensko2.    Poľsko3.    JU Praha4.    Nové Město nad Metují5.    Velké Meziříči6.    Taliansko

Bronzová žatva našich plavcov na IDM v Berlíne

Tri bronzové medaily Viktora Keményho a jedna medaila rovnakej hodnoty Tatiany Blattnerovej – taká je bilancia včerajšieho dňa tradičných medzinárodných pretekov IDM (Internationale Deutsche Meisterschaft) v Berlíne, ktoré sa konajú v dňoch 16.  - 19. apríla.


Náš telesne postihnutý reprezentant ich získal v disciplínach 200 m prsia, 100 m znak a 100 m prsia. Nevidiaca Tatiana Blattnerová pridala bronz v disciplíne 400 m znak.

Z Berlína informoval reprezentačný tréner Ladislav Struhár.


Ďalší triumf Veroniky Vadovičovej - okrem prvenstva aj svetový rekord!

V poľskom Štetíne pokračuje seriál pretekov Svetového pohára v streľbe. Po úspešnom vstupe do tohtoročnej sezóny v Stoke Mandeville, získala dnes Veronika Vadovičová ďalšie prvenstvo v disciplíne R3 vzduchová puška v ľahu v novom svetovom rekorde.


Naši strelci vyhrali aj súťaž družstiev v zložení Veronika Vadovičová - Jozef Široký - Viera Bučkuliaková.

V sobotu pokračovali preteky súťažami v stojacich disciplínach. Veronika Vadovičová obsadila v R2 vzduchová puška druhé miesto, Viera Bučkuliaková skončila šiesta.


Dnešné zasadnutia výkonných výborov SPV a SZTPŠ

V Bratislave dnes prebehlo najskôr rokovanie Výkonného výboru SZTPŠ a po ňom aj SPV. Jeho členovia sa venovali novému registračnému systému, návrhu na vznik Klubu paralympionikov a aktuálnemu stavu príprav na PH Rio 2016.


Okrem toho zhodnotili rok 2014 v oblasti mládeže, rozvoja a ekonomiky a schválili návrh činností na rok 2015.


 Zákon o športe je vo fáze svojej finalizácie

Zámerom pripravovaného zákona o športe je vytvoriť také prostredie pre šport na Slovensku, aby v spoločnosti nikto nemohol v budúcnosti pochybovať o dobrej investícii práve do tejto oblasti spoločenského života. Uviedol na včerajšom stretnutí so zástupcami paralympijského hnutia na pôde SPV vedúci autorského tímu pripravovaného zákona JUDr. Peter Sepeši.


Zatiaľ stav našej spoločnosti nedosiahol úroveň iných vyspelých krajín Európy a preto je nevyhnutné zákonom nielen pomenovať štruktúry  v športe, vznikajúce právne vzťahy fyzických a právnických osôb, ale aj upraviť podmienky činnosti športových organizácií pri financovaní z verejných zdrojov.

SPV, ako športová organizácia i národný športový zväz, bude mať v zákone rešpektované svoje špecifiká, pôsobnosť i nezastupitelnosť. Aj po včerajšom stretnutí a vydiskutovaní si pohľadov na niektoré návrhy zákona za prítomnosti právnych expertov SPV je stále ešte priestor na pripomienkovanie a úpravy. Zákon ešte nemá dopracované všetky časti, ale finalizuje sa už aj časť týkajúca sa financovania a od 22. apríla by mala prebiehať k zákonu verejná diskusia.

SAMUEL ROŠKO, generálny sekretár SPV


Leto opäť v znamení kempov „Hľadáme talenty 2015“

Aj na nadchádzajúce leto sme v priebehu prázdnin naplánovali tradičné letné športové kempy, v ktorých budeme hľadať talenty z radov zdravotne znevýhodnenej mládeže a potenciálnych nástupcov našich úspešných paralympionikov. Uchádzačom ponúkame tri termíny, pričom prvý z troch kempov sa začne už 5. júla.


Jednou z dôležitých oblastí pôsobnosti Slovenského paralympijského výboru je aj starostlivosť o športové aktivity zdravotne znevýhodnenej mládeže. Záujem o mladú generáciu je prirodzený, veď takmer vo všetkých našich úspešných paralympijských športoch treba pomýšľať aj na postupnú generačnú výmenu.Letné športové kempy zdravotne znevýhodnenej mládeže pod názvom „Hľadáme talenty“ už majú za sebou naozaj bohatú tradíciu a mnohí súčasní reprezentanti v paralympíjskom hnutí začínali so športom práve v športových kempoch na Remate. Preto už tradične v prázdninových letných mesiacoch pripravujeme v stredisku športu zdravotne znevýhodnených na Remate podmienky pre deti z celého Slovenska, aby tu v lone prekrásnej prírody mohli stráviť týždeň plný pohybu, športových aktivít, besied, prezentácií a všadeprítomnej dobrej nálady a tímovej súdržnosti.Tohtoročné letné športové kempy sa uskutočnia v 3 termínoch:1. kemp: 5. - 11. júla 20152. kemp: 2. – 8. augusta 2015Uzávierka prihlášok na prvé dva kempy je do piatku 19. júna 2015!3. nadstavbový kemp: 16. – 22. augusta 2015Uzávierka prihlášok pre tretí, nadstavbový kemp je do piatku 10. júla 2015!Každý rok je o športové kempy veľký záujem a uspokojiť všetkých záujemcov o ne je veľmi náročné. Preto je dôležité splniť všetky podmienky účasti a prihlášku podať radšej skôr, nakoľko dátum jej podania je jedným z kritérií výberu.Prvý a druhý športový kemp bude určený pre zdravotne znevýhodnené deti a mládež, ktoré sa…

Unikátny Wings for Life pre ľudí na vozíku

Po roku opäť odštartuje v Bratislave globálne bežecké podujatie - tisíce ľudí v 35 lokalitách z 33 krajín po celom svete vybehnú v rovnakej sekunde na Wings for Life World Run. Hlavným posolstvom behu je pomoc ľuďom na invalidnom vozíku.


Tento rok bude bratislavský štart 3. mája o 13.00 h. Na rozdiel od klasických pretekov bežci nebudú utekať k cieľovej čiare, ale tá bude naháňať ich. Bežec vie, kde začal, ale nevie, kde skončí. Stíhacie auto vyrazí na trať 30 minút po odštartovaní bežcov rýchlosťou 15 km za hodinu. V okamihu, keď predstihne účastníka, súťaž sa preňho končí. Za volantom stíhacieho auta bude motocyklista Ivan Jakeš. Informovali organizátori na včerajšej tlačovej besede.Svetový beh Wings for Life World Run má v každej krajine ambasádorov, ktorí podporujú jeho myšlienku. Na Slovensku sú vyslancami vodná slalomárka Jana Dukátová, motocyklista Ivan Jakeš, freeride lyžiar Marián Ligda, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, triatlonista Richard Varga, osobnosti šoubiznisu Filip Tůma, Matej Cifra, Junior, Marcel, lyžiar Adam Žampa, vodná lyžiarka Zuzana Vráblová, bežkyňa Simona Gonová, vytrvalci Boris Csiba a Marcel Matanin a horský cyklista Filip Polc.Úvodné metre trate budú bežci odkrajovať na dunajskom nábreží pri centre Eurovea. Cez prístav, Prístavnú ulicu, Karadžičovu, Záhradnícku sa účastníci dostanú do mesta, trať potom povedie cez petržalskú Panónsku cestu, hrádzu, Čunovo, vodné dielo do Gabčíkova a následne späť do Bratislavy, stý kilometer bude vo Štvrtku na Ostrove. "Tento rok sa nám prihlásilo viac hendikepovaných športovcov, preto sme trať čiastočne upravili. Zahraničným účastníkom chceme ukázať aj krásy mesta," uviedol autor trate Marcel Matanin.O Wings for…

Stolný tenis: medzinárodné turnaje i domáca liga   

Slovenských reprezentantov v stolnom tenise čakajú v príprave na jesenné ME v dánskom Vejle dva májové turnaje - Slovenia Open v Lašku (5. - 9.) a Slovakia Open v Bratislave (11. -17. ). Dovtedy ešte stihnú odohrať aj dve ligové kolá stojacich i vozíčkarov.


Liga vozíčkarov:  

18.4.2015 – Hlohovec  (Telocvičňa, III.Základná škola, Felcánová 4)

25.4.2015 – Pezinok   (Telocvičňa, Základná škola, Na Bielensku 2709/2)

13.6.2015 – Kováčová (Telocvičňa,Národné rehabilitačné centrum, Sládkovičova 1)

18.7.2015 – Žarnovica   (Stolnotenisová herňa, Bystrická 37)

1.8.2015 – Bratislava    (Stolnotenisová hala, Černockého 6)

22.8.2015 – Ružomberok (Stolnotenisová hala Žilinská cesta 23)

Liga stojacich:

18.4.2015 – Prievidza  (Stolnotenisová herňa,   areál čerpacej stanice LUKOIL, Nadjazdová 1)

25.4.2015 – Nová Baňa (Stolnotenisová herňa, Cintorínska 1816)

30.5.2015 – Tesárske Mlyňany (Stolnotenisová herňa Hlavná 142, kultúrny dom, sála Agrospol 5TM)

1.8.2015 – Bratislava (Stolnotenisová hala, Černockého 6)

22.8.2015 – Ružomberok (Stolnotenisová hala Žilinská cesta 23)