Čiastočný ústupok IPC ruským športovcom

07.09.2017

Výkonný výbor Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) umožnil ruským športovcom zapojiť sa ako neutrálom do kvalifikačných súťaží v štyroch športoch pre ZPH Pjongčang pri splnení určitých zverejnených podmienok.

Ruskí športovci dostali pred PH Rio 2016 plošný zákaz štartu, ktorý platí pre súťaže organizované IPC doteraz. IPC sa touto kauzou bude zaoberať najbližšie v novembri po zasadnutí správnej rady WADA (svetová antidopingová organizácia).

Toto obmedzené opatrenie má za cieľ zachovať možnosť Ruského paralympijského výboru (RPV) nominovať športovcov do Pjongčangu ihneď po prípadnom zrušení zákazu. IPC dúfa, že sa toto rozhodnutie stretne s podporou RPV a dôležitých ruských orgánov, aby ich športovci čo najskôr splnili kritériá pre Pjongčang.

V praxi to znamená, že Rusi dostávajú šancu ako nezávislí športovci štartovať na kvalifikačných podujatiach alpského lyžovania, bežeckého lyžovania, biatlonu a parasnoubordingu. V para hokeji už o túto príležitosť prišli, nakoľko už je uzatvorený model kvalifikačného turnaja a jeho účastníci. Rusi tak nebudú môcť obhajovať striebro zo Soči 2014. (vg)

Na výkonnom výbore aj aktuálne o Pjongčangu

V Bratislave sa dnes koná zasadnutie Výkonného výboru SPV, ktorý bude okrem iného schvaľovať aj plán činnosti a rozpočet  pre rok 2018. Ďalšími bodmi programu sú závery valného zhromaždenia, schválenie nových smerníc a príprava auditu.

Členovia VV SPV sa oboznámia aj s aktuálnymi informáciami k ZPH 2018, na ktoré odlieta slovenská výprava 2. marca.

Pozvánka na turnaj v boccii

Už túto sobotu 17. februára sa na prvom tohtoročnom ligovom turnaji predstavia hráči v  kategórii BC4, v ktorej Slovensko patrí ku svetovej špičke. Bocciu zastrešuje SZTPŠ, ktorý prostredníctvom svojich klubov organizuje ligové turnaje a M - SR.

Reprezentácia sa pravidelne  zúčastňuje najvyšších svetových podujatí s medailovými úspechmi.    Kategória BC 4 je určená pre hráčov s ochorením svalová dystrofia, skleróza multiplex, poúrazové stavy. Turnaj sa odohrá v telocvični SZŠ Nevädzova 3 v Bratislave. Začiatok je o 9:15 hod., predpokladané vyhodnotenie turnaje je naplánované na cca 15:30 hod.  http://www.boccia.sk/1-ligove-kolo-bc4-rozlosovanie-casovy-rozpis/

Kniha o žiarivej dynastii Mingov

Kníhkupectvo Panta Rhei na Poštovej ul. v Bratislave bolo včera miestom uvedenia výnimočnej publikácie “Mingovia v príbehoch a v histórii”. Okrem autorov knihy sa na tomto akte zúčastnili aj čínsky veľvyslanec na Slovensku Lin Lin a medailisti z PH Peking 2008.  Diskusiu viedol známy knižný moderátor Dado Nagy.

Autori knihy Marina Čarnogurská a Peter Čaplický si pred početným publikom zaspomínali na inšpiráciu aj tvorbu tejto knihy, ktorú potom spolu s medailistami z PH Peking 2008 uviedli do života. Ján Riapoš pripomenul aj výnimočné okamihy pekinskej paralympiády, na ktorej Slovensko vybojovalo šesť medailí a Veronika Vadovičová dokonca vyhrala prvú súťaž hier. Vyzdvihol aj pôsobenie Petra Čaplického vo funkcii paralympijského atašé nášho tímu, ktorý intenzívne pomáhal s prípravou účasti a potom aj počas samotného pobytu. Publikáciu vydala v náklade 1 000 ks Paralympijská marketingová spoločnosť, s. r. o., Viac v tlačovej správe.

Parahokejisti trénovali s prípravkou

Slovenská parahokejová reprezentácia (na klubovej úrovni Bencont Dolný Kubín) sa posledný januárový piatok stretla na ľade s mladšími žiakmi Kubínskych medveďov na historicky prvom spoločnom tréningu. Cieľom bolo ukázať, že v Dolnom Kubíne sa hrá hokej bez bariér.

„To hlavné motto je do sveta vyslať odkaz, aby aj v iných krajinách integrovali parahokejistov medzi zdravých hokejistov. Nevidel som to ešte nikde vo svete. Zdravotne znevýhodnení chalani dokážu trénovať spoločne so zdravými hokejistami do štvrtej triedy základných škôl. Je to aj ukážka pre ľudí, že hokej spája,“ vysvetľuje Miroslav Dráb, generálny manažér parahokejovej reprezentácie SR Miroslav Dráb. Tréning trval hodinu a bol rozdelený do piatich blokov. V nich pätnásť zdravých a pätnásť zdravotne znevýhodnených hokejistov precvičovalo herné činnosti jednotlivca ako korčuľovanie, korčuľovanie s pukom, či streľbu na bránu. Hráči sa navzájom rešpektovali. „Bolo vidieť, že dávali na seba pozor. Keď sa tréning dobre rozdelí, k zraneniam nemôže dôjsť,“ doplnil Dráb. „Takýto tréning sme ešte neabsolvovali. Naši chlapci nie sú takí obratní ako zdraví chlapci, takže to bola nová skúsenosť, ale bolo to výborné,“ hovorí Miroslav Pastucha, brankár našej reprezentácie. „Bolo to skvelé. Chalani mohli vidieť, ako sa dá korčuľovať a strieľať na sánkach, my sme zase videli, že už od mladého veku musia chlapci výborne ovládať abecedu korčuľovania,“ pripája sa Marek Gergely.Slovenská parahokejová reprezentácia chce čím skôr integrovať svojich hráčov do tréningového procesu mladších žiakov Mestského hokejového klubu. „Cieľom je, aby Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), ktorý dnes vytvára podmienky pre hokejistov, rozšíril svoje…

Farkašová s veľkým krištálovým glóbusom

Historicky najúspešnejšia slovenská zjazdárka Henrieta Farkašová si spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zabezpečila počas finálových pretekov Svetového pohára v Kimberley veľký krištálový glóbus za celkové prvenstvo v sezóne 2017/18.

Petra Smaržová skončila medzi stojacimi ženami štvrtá (celkové 3. miesto v slalome a 2. miesto v obrovskom slalome). Najlepšie zo zrakovo znevýhodnených mužov skončil Marek Kubačka (navádzačka Mária Zaťovičová), ktorý skončil celkovo druhý, ale získal malý glóbus za prvenstvo v obrovskom slalome. Jakub Krako (navádzač Branislav Brozman) bol bronzový (zároveň druhý v obrovskom slalome a Super G). Vlaňajší celkový víťaz Miroslav Haraus (navádzač Maroš Hudík) skončil siedmy. Medzi telesne znevýhodnenými stojacimi bol Martin France trinásty.

Parahokejisti prehrali až vo finále

Výborne si pod hlavičkou Bencont Dolný Kubín počínali slovenskí reprezentanti v parahokeji na medzinárodnom turnaji v Malmö. Po prvenstve v základnej A skupine úspešne zvládli aj semifinále a zahrali si o prvenstvo v turnaji.

Po úvodnom víťazstve nad nemeckým Weserstars Brémy (2:0) zdolali aj prvý tím Valerengenu Oslo (2:1) a obsadili prvé miesto v A skupine. To im umožnilo vyhnúť sa v semifinále suverénnemu Fenixu Moskva a zahrať si proti domácim FIFH Sledgehammers (1:0). Premožiteľa našli až vo finále, kde nestačili na spomínaných Moskovčanov (1:8).

Farkašovej víťazný zjazd, Krakovo striebro v Super G

Svetový pohár 2017/18 vyvrcholil v kanadskom stredisku Kimberley rýchlostnými disciplínami. Program sa opäť posúval kvôli nepriaznivému počasiu ako už niekoľkokrát počas tejto zimy.

V meranom tréningu zjazdu skončila zrakovo znevýhodnená Henrieta Farkašová (s navádzačkou Natáliou Šubrtovou) síce tretia, ale v oficiálnych pretekoch už zanechala všetky súperky za sebou.

V súťaži zrakovo znevýhodnených mužov nedosiahli Slováci na stupeň víťazov – Miroslav Haraus (s navádzačom Marošom Hudíkom) bol štvrtý a Jakub Krako (s navádzačom Branislavom Brozmanom) šiesty. O dve miesta sa oproti tréningu zlepšil náš jediný zástupca v kategórii telesne znevýhodnených stojaich Martin France, ktorý skončil na 18. priečke.

O deň neskôr preteky Super G Farkašová nedokončila, rovnako ako Haraus. Krako sa blysol druhým miestom za Macom Marcouxom, ktorý na domácej pôde ovládol obe disciplíny a potvrdil skvelú formu pred Pjongčangom. France skončil na 16. mieste.

Dnešné „limity“ so zjazdárom Francem

Hurbanovčan Martin France sa pripravuje na svoju štvrtú zimnú paralympiádu. V týchto dňoch absolvuje v kanadskom Kimberley finále Svetového pohára 2017/18, ktoré je zároveň generálkou na Pjongčang.

O ambíciách športovca, ktorý už dvakrát siahal na paralympijskú medailu, sa zhováral Stano Ščepán. Počúvajte aj dnes v tradičnom čase o 20:40 hod. na Rádiu Slovensko v relácii „Bez limitov“.

Víťazný vstup parahokejistov do turnaja v Malmö

Slovenskí reprezentanti v parahokeji, ktorí v týchto dňoch štartujú na medzinárodnom turnaji vo švédskom meste Malmö pod hlavičkou Bencont Dolný Kubín, zvíťazili vo svojom úvodnom vystúpení na nemeckým tímom Weserstars Brémy 2:0.

Zajtra ich v druhom zápase A skupiny čaká o 10:30 hod. prvý tím nórskeho klubu Valerengen Oslo (rezerva hrá v B skupine). Popoludní sú na programe semifinálové zápasy turnaja, v nedeľu finále.