Lukostreľba: Peter Kinik s miestenkou do Ria!

07.04.2016

Na európskom šampionáte vo francúzskom Saint Jean de Monts vyhral náš reprezentant v skupine W1 Peter Kinik kvalifikačnú súťaž o postup na PH 2016. Vo finále zdolal Rusa Meškova a zabezpečil si tak letenku do Ria.

Okrem Kinika máme na ME ešte troch ďalších zástupcov – Marcela Pavlíka (ten si vybojoval postup do Ria na vlaňajších MS), Mariána Marečáka a Dianu Pashchenkovu (všetci kategória Compound).

ME sa konajú v dňoch 2. - 10. apríla.

V ďalších „limitoch“ s Veronikou Vadovičovou

Pondelok večer o 20:40 hod. sa v Rádiu Slovensko vysiela relácia „Bez limitov“ – venovaná paralympijskému športu. Na budúci týždeň 23. mája bude venovaná našej najúspešnejšej strelkyni...

...ktorá sa po svetovom rekorde v Dubaji a prvenstvách vo viacerých disciplínach Svetového pohára 2016 najnovšie vrátila z pretekov ISC v Hannoveri s kompletnou medailovou zbierkou.

Nalaďte si už ďalší pondelok 23. mája o 20:40 hod. reláciu „Bez limitov“!

Včerajšie vydanie bolo venované boccistom.

Handbike Camp 2016 opäť v Dudinciach

Rokmi overený terén okolo Dudiniec a Penzión u Mlynárky ako hlavný stan budú dejiskom tradičného podujatia Handbike Camp 2016, ktorého cieľom je hľadať nových adeptov paralympijského športu.

Kemp sa uskutoční v dňoch 3. - 6. júna a záujemci sa môžu hlásiť na čísle 0905 694 468. Priniesť si treba cykloprilbu, slnečné okuliare a rukavice. Handbiky sú zabezpečené. Handbike je ručne poháňaný bicykel, s jazdcom v polohe ležmo na chrbte, vhodný pre vozíčkarov. Slovensko už má zlatú paralympijskú medailu v tomto športe  - vybojoval ju v Aténach 2004 Rastislav Tureček.

Vo Viedni o integrácii po poranení miechy

V dňoch 11. - 13. mája sa konal vo Viedni už 11. výročný kongres ESCIF – European Spinal Cord Injury Federation. Na tomto medzinárodnom stretnutí organizácií 26 štátov zastupoval Slovensko delegát SPV Milan Kašiak.

Hlavnou témou kongresu bola „Úspešná integrácia po poranení miechy“. Dokopy bolo odprezentovaných 12 príspevkov z rôznych častí starého kontinentu. Medzi najzaujímavejšie patrilo vystúpenie Dr. Erwina Buchingera, rakúskeho ombudsmana a obhajcu práv ľudí s postihnutím. Veľmi poučná bola i prednáška Christophera Etzlstorfera, bývalého paralympionika, na tému Cvičenie ako každodenná súčasť života vozíčkára. Nemenej dôležité bolo i predstavenie projektu spolupráce EÚ a Tureckej paraplegickej asociácie, zastupovanej Burakom Keskinom.

Náš delegát, Milan Kašiak, vystúpil s príspevkom na tému „Úloha rodiny po úraze chrbtice v krajinách strednej Európy“. Obsah vystúpenia poslucháčov zaujal a vyvolal vlnu doplňujúcich otázok.

Na kongrese prebehlo aj zasadanie delegátov, zhrnutie činnosti organizácie počas uplynulého roku, hlasovanie a stanovenie cieľov do budúcnosti. Podujatie na záver poctil svojou krátkou návštevou aj starosta Viedne Michael Haupl. Učastníci kongresu si so sebou do materských krajín odniesli množstvo podnetných informácií a prispeli k budovaniu spolupráce krajín EÚ pri presadzovaní opatrení smerujúcich k zlepšovaniu podmienok života ľudí so zdravotným postihnutím.

Slávnostný záver aj pozvánkou na budúcoročné MS

V sobotu večer sa v hoteli DoubleTree by Hilton uskutočnilo slávnostné ukončenie XVIII. ročníka medzinárodného stolnotenisového turnaja zdravotne znevýhodnených ALISON SLOVAKIA OPEN 2016 za účasti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera.

Súčasťou večera bolo aj odovzdanie cien spoluzakladateľky turnaja Márie Pillárovej za najlepší mužský, resp. ženský výkon. Z rúk ministra Jána Richtera a slovenskej reprezentantky Aleny Kánovej si ich prevzali Brit Dave Wetherill a Srbka Nadja Matič.

Riaditeľ turnaja Ján Riapoš poďakoval všetkým, ktorí prispeli k jeho úspešnému priebehu. Hráčov a realizačné tímy zároveň pozval na prvé Majstrovstvá sveta družstiev, ktorých dejiskom bude presne o rok Zimný štadión Ondreja Nepelu.

V Hannoveri na záver ešte striebro

Druhým miestom v disciplíne R2 vzduchová puška v stoji 40 rán ukončila Veronika Vadovičová spolu s ďalšími slovenskými reprezentantmi strelecké podujatie ISC v metropole Dolného Saska.

„Kvalifikáciu som opäť vyhrala a už tretíkrát som štartovala vo finále z prvej pozície. Napokon z toho bolo, napriek silnej čínskej konkurencii, striebro“, uviedla naša najúspešnejšia strelkyňa. Predbehla ju Zhang Cuiping, tretie miesto získala Yan Yaping a obe zrejme budú jej najťažšími súperkami aj v Riu. Celkove získala Veronika v Hannoveri kompletnú medailovú zbierku - zlato v R8 malorážka 3x20 na 50 m, spomínané striebro v R2 a bronz v R6 malorážka 60 rán v ľahu na 50 m. V kategórii R5 vzduchová puška v ľahu skončila Margita Prokeinová na 41., Kristína Funková na 43. a Štefan Varga na 44. mieste.

Paracyklisti na cestách po západnej Európe

Vo štvrtok odcestoval tandem Vladislav Janovjak - Ján Gallik spolu s vedúcim paracyklistického tímu Branislavom Režňákom na víkendové preteky Európskeho pohára v Kolíne nad Rýnom. Z Nemecka sa potom všetci traja presúvajú ...

... do belgického Oostende, kde sa v dňoch 20. - 22. mája uskutoční druhé kolo UCI Svetového pohára v cestnej paracyklistike. Okrem spomínaného tandemu budú v Belgicku štartovať aj Anna Oroszová (WH3), Maroš Orečný (MH3), Jozef Metelka, Patrik Kuril (obaja MC4) a Ondrej Strečko, ktorí sa k tímu pripoja zajtra. Pred samotnými pretekmi ešte Maroš Orečný a nový člen tímu Ondrej Strečko absolvujú zdravotnú klasifikáciu.

Prvého kola Svetového pohára v Južnej Afrike (Pietermaritzburg, 7. – 8. mája) sa zo slovenských reprezentantov zúčastnil len Jozef Metelka a po víťazstvách v časovke jednotlivcov, ako aj v cestných pretekoch, sa v Belgicku postaví na štart ako vedúci pretekár Svetového pohára v skupine MC4. Slovenskú výpravu dopĺňajú členovia realizačného tímu Milan Orosz a Alena Župová (asistentka M. Orečného).

Dve strieborné medaily zo súťaže družstiev

Finálovými zápasmi tímovej súťaže vyvrcholil dnes popoludní v Bratislave XVIII. ročník medzinárodného stolnotenisového turnaja Alison Slovakia Open 2016. Slovensko získalo celkove päť medailí - jednu zlatú, tri strieborné a jednu bronzovú.

Vo finále skupiny TT2 prehrala dvojica Ján Riapoš - Martin  Ludrovský s Francúzskom po dramatickej koncovke poslednej dvojhry 1:2.

Alena Kánová (TT4) v zmiešanom tíme s Britkou Susan Gilroy podľahli vo finále Srbsku 0:2.

Tri medaile sme získali v súťaži jednotlivcov – Ján Riapoš (TT2) zlato, Alena Kánová (TT3) striebro a Richard Csejtey (TT8) bronz.

Večer sa v hoteli DoubleTree by Hilton uskutoční slávnostné zakončenie turnaja, aj s vyhlásením Cien Márie Pillárovej za najlepší mužský resp. ženský výkon.

Slováci budú hrať dvakrát o zlato

Dvojica Ján Riapoš - Martin Ludrovský (TT2) a Alena Kánová v spoločnom tíme s Britkou Susan Gilroy (TT4) vyhrali svoje semifinálové zápasy a popoludní nastúpia vo finále.

Riapoš s Ludrovským zdolali Kóreu, keď po víťaznej štvorhre získal rozhodujúci bod Martin Ludrovský. Ich súperom budú Francúzi, ktorí vyhrali nad Talianskom 2:0.

Kánová s Gilroy prehrali štvorhru, ale potom otočili skóre dvoma víťaznými singlami. V súboji o zlato sa stretnú s favorizovanými Srbkami.

Riapošovci hrajú o 11:30 hod. o finále

Dnes dopoludnia čakajú slovenských reprezentantov dva semifinálové zápasy v súťaži družstiev. V skupine TT2 sa Ján Riapoš – Martin Ludrovský stretnú s Kórejčanmi. Z dôvodu ochorenia bude chýbať tretí hráč tímu Rastislav Revúcky.

Naši v prípade víťazstva narazia v súboji o zlato na víťaza druhého zápasu Francúzsko - Taliansko. V prípade prehry dostanú bronzové medaily (udeľujú sa obom porazeným semifinalistom).

Alenu Kánovú čaká v skupine TT4 semifinále proti Brazílii o 10. hod. Jediná žena v našom tíme nastupuje v zmiešanom družstve s Britkou Susan Gilroy.

Dohrali už „osmičkári“ Richard Csejtey - Miroslav Jambor. Včera podvečer podľahli vo štvrťfinále Francúzsku 2 po výsledku 1:2. V tíme galského kohúta však nastúpila svetová dvojka v tejto skupine Thomas Bouvais.