Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

07.02.2011

 Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

Dnes predpoludním sa na pôde SPV uskutočnila tlačová beseda s časťou našej výpravy, ktorá reprezentovala Slovensko na IPC MS v atletike zdravotne postihnutých športovcov v novozélandskom Christchurchi.  O svoje dojmy sa podelili dvojnásobná strieborná medailistka Hana Kolníková a členovia realizačného tímu.


Traja členovia minivýpravy sa z MS na Novom Zélande  (21. - 30. januára) vrátili domov s dvoma striebornými medailami. V behoch na 100 a 200 m ich získala 21-ročná zrakovo postihnutá šprintérka ŠK Olymp Bratislava Hana Kolníková s navádzačom a trénerom Jánom Surgáčom. Mužská časť malej výpravy pridala 4. miesto a tiež jednu 5. priečku. Obe tieto pozície hneď za stupňami víťazov vybojovali telesne postihnutí atléti. V kategórii F 32 - 34 v konkurencii 18 súťažiacich obsadil 51-ročný Miloš Bardiovský výkonom 19,52 m cenné 4. miesto v hode diskom a o priečku nižšie skončil v konkurencii 12 pretekárov v kategórii F44 30-ročný Adrián Matušík. Tiež v hode diskom dosiahol výkon 47,40 m. Na vrh guľou Adrián Matušík nenastúpil, lebo v dejisku sa boril s veľkými zdravotnými problémami. Podľa trénera Dušana Dědečka zdravotný stav jeho zverenca bol dôležitejší ako prípadná medaila. Aj vtedy, keď všetci vedeli, že by ju mohol získať. "Nechceli sme riskovať, lebo choroba sa výrazne podpísala pod jeho kondíciu," objasnil Dušan Dědeček dôvody, prečo skúsený borec, ktorý pôsobil aj v Dukle Banská Bystrica, na súťaž nenastúpil.

"Keďže dejisko MS Christchurch postihlo v septembri minulého roka zemetrasenie, uvažovalo sa, že sa svetový šampionát preloží niekde inde. Nakoniec ho nechali na Novom Zélande a menšie zemetrasenie sme zažili aj my počas nášho pobytu," uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi Dušan Dědeček.

"Nebolo nám pri ňom všetko jedno, no my sme mali aj iné problémy. Tretina výpravy nám počas dlhej cesty na Nový Zéland ochorela a museli brať antibiotiká, respektíve museli dlhšie zostať na lôžku. Najmä u Miloša Bardiovského bol veľký problém udržať ho so zvýšenou teplotou na lôžku, lebo ten chcel hádzať diskom za každú cenu. Bola to jeho premiéra a nechcel ju zmeškať," pokračoval tréner Miloša Bardiovského Miroslav Vavák. Ako obaja tréneri zhodne konštatovali, bolo dobré, že slovenská výprava cestovala do dejiska šampionátu s dosť veľkým časovým predstihom. Pomohlo im to pri aklimatizácii, ale pred chorobami ich to neochránilo... "Cestovať 36 hodín na Nový Zéland dá poriadne zabrať aj zdravým cestujúcim, nie to ešte telesne postihnutým," konštatoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.

Najväčšiu radosť atlétom spod Tatier na ďalekom Novom Zélande urobila dvojnásobne strieborná Hana Kolníková. Najskôr v behu na 200 m dosiahla čas 26,38 s a v najkratšom šprinte na 100 m zastavila stopky na 12,75 s. Od zlatej medaily ju delili dve stotiny sekundy, čo je iba pol metra. "Mali ste vidieť tú dvojicu. Hanka usmiata od ucha k uchu a jej tréner totálne zdeptaný. Takto dlho sedeli na dráhe a každý po svojom prežívali tie preteky. Jána Surgáča sme museli štyri dni liečiť z tej depresie, do ktorej upadol," so svojským nadhľadom komentoval Dušan Dědeček výsledky Hany Kolníkovej. "Samozrejme, že som chcela vyhrať. Každý športovec chce, ale víťazka bola tentoraz o tie dve stotiny sekundy rýchlejšia," uviedla Kolníková, ktorá po návrate z Nového Zélandu nemá kedy oddychovať. Už v apríli ju čaká ďalší svetový šampionát v Turecku. "Teraz na Novom Zélande som súťažila na MS zdravotne postihnutých, v Turecku budem štartovať na svetovom šampionáte zrakovo postihnutých športovcov," vysvetlila H. Kolníková netradičnú termínovú kolíziu. "Na Novom Zélande nám povedali, že športovci na prvých dvoch miestach v disciplíne vybojovali miestenku pre krajinu na budúcoročnú paralympiádu v Londýne. Lenže neviem, ako to bude v prípade, ak tie práva štartu na paralympiáde vybojuje jedna pretekárka, ako teraz ja. Neviem, či budem mať právo štartovať v dvoch disciplínach, alebo som zaistila miesto aj pre niekoho iného zo šprintérov. Ešte sme to nemali čas zistiť. V Londýne by som nechcela chýbať. Štartovať na paralympiáde a získať na nej medailu je mojim veľkým snom," dodala šprintérka, ktorá svojimi dvoma striebornými medailami rozšírila cennú zbierku slovenských zdravotne postihnutých športovcov.

Na svetovom šampionáte IPC v atletike na Novom Zélande štartovalo celkovo 1100 športovcov zo 78 krajín a padlo tam 57 svetových rekordov. Najúspešnejšou krajinou sa stala Čína. Druhé miesto obsadili zdravotne postihnutí športovci Veľkej Británie a tretí boli Rusi.                      (vg, SITA)


 PH Londýn: Slováci chcú minimálne zopakovať Peking 2008

Dnes  sa začalo odpočítavanie posledných 100 dní do začiatku XIV. PH  v Londýne. Otvárací ceremoniál je naplánovaný na stredu 29. augusta na Olympijskom štadióne a Hry zdravotne postihnutých športovcov slávnostne otvorí britská kráľovná Alžbeta II. Priamy prenos zo zapálenia ohňa by podľa posledných informácií mohli sledovať až štyri miliardy ľudí celého sveta.


Medzi športovcami, ktorí budú priamo v epicentre diania, bude aj okolo 30 slovenských reprezentantov.„Na paralympiáde v Londýne bude štartovať asi 4200 športovcov zo 165 krajín, čo je o 19 výprav a 300 športovcov viac, ako bolo pred štyrmi rokmi v Pekingu,“ uviedol na tlačovej besede generálny sekretár Slovenského paralympijského výboru výboru (SPV) a vedúci slovenskej výpravy na PH Samuel Roško a pokračoval: „Sto dní pred začiatkom súťaží má potvrdenú účasť dvadsaťdeväť slovenských športovcov v ôsmich športoch.“Na rozdiel od Pekingu nebude mať Slovensko zastúpenie v jazdeckej drezúre, v najbližších dňoch čaká na potvrdenie nominácie tenista na vozíčku David Chabreček. Stane sa tak tridsiatym športovcom v slovenskej výprave a počet športov sa rozšíri na deväť. „Do dnešného dňa si nomináciu vybojovalo deväť stolných tenistov, po päť cyklistov a hráčov bocie, štyria sa predstavia v lukostreľbe, traja v športovej streľbe a po jednom v atletike, tlaku na lavičke a plávaní. Veríme však, že do 4. júna, kedy sa uzatvorí nominácia v plávaní a atletike, ešte nejakí športovci pribudnú,“ pridal podrobnosti okolo nominačného procesu predseda SPV Ján Riapoš.V súvislosti s medailovými ambíciami Slovákov v Londýne prvý muž slovenského paralympijského hnutia povedal, že výprava nejde s malou dušičkou, ale ani s veľkými očami. „Sto dní v živote športovca je niekedy veľmi málo, niekedy veľmi veľa. Najmä pokiaľ ide o zdravotne hendikepovaných…

V utorok vyjde druhé tohtoročné číslo Paralympionika

Aktuality z dejiska PH 2012, profil boccistov Tomáša Kráľa, Jakuba Nagya a Róberta Mezíka, rozhovor s britskou veľvyslankyňou na Slovensku, pozvánka na ďalší ročník Parády či resumé lyžiarskej sezóny – toto všetko nájdete v prílohe PARALYMPIONIK, ktorá bude v utorok vložená do denníka Šport.


Dočítate sa v ňom aj o stolnotenisovom turnaji Slovakia Open, ktorý sa presťahoval z Piešťan do Bratislavy, o novinkách v jubilejnom X. ročníku kampane „Na kolesách proti  rakovine“, spomíname na Radovana Kaufmana, aktuálne sa venujeme vystúpeniam strelcov na Svetovom pohári v Poľsku a Turecku a ďalším zaujímavostiam z domova i zahraničia.  


Tlačová konferencia SPV„100 dní do PH Londýn 2012“

V pondelok 21. mája sa o 10,30 h. uskutoční v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton na Trnavskej ceste 27/A tlačová konferencia Slovenského paralympijského výboru ku 100 dňom do otvorenia londýnskej paralympiáady a ďalším sprievodným akciám.


Program:

1.    Úvod

2.    Predstavenie partnera oblečenia SPD Londýn 2012 spoločnosti ALPINE PRO a jej aktivít k PH 2012

3.    Predstavenie paralympijskej hymny

4.    Základné informácie k účasti Slovenska na PH 2012 a aktuálny stav nominácie

5.    Informácie o turnaji SLOVAKIA OPEN 2012 v stolnom tenise telesne postihnutých a o podujatí „Pingpong bez bariér“

Na tlačovej konferencii Vás budú informovať:

Ján RIAPOŠ, predseda Slovenského paralympijského výboru

Adriána VYSKOČILOVÁ, riaditeľka marketingu ALPINE PRO

Robo OPATOVSKÝ, autor paralympijskej hymny

Samuel ROŠKO, vedúci štábu PH Londýn 2012


Slovenia Open: dve medaily Slovákov v tímových súťažiach

Trio Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský sa postaralo o striebornú medailu v súťaži družstiev vozičkárskej skupiny TT2, keď vo finále prehralo s Francúzskom 0:3. O najcennejší kov ich tentokrát pripravil herný výpadok dvojice Revúcky – Ludrovský. Takisto striebro pridala Alena Kánová v kombinovanom tíme s Angličankou Gilroyovou.


Nedarilo sa dvojici Csejtey – Jambor v TT8 (stojaci), ktorá síce po bojovnom výkone zdolala Britov 3:2, ale prehra s Poľskom znamenala koniec nádejí už v základnej skupine. Peter Mihálik v TT4 spolu s Ukrajincom Popokom skončili v skupine TT4 na štvrtom mieste.


Štáb PH Londýn 2012 aj o sľube paralympionikov

Slovenskí paralymionici, ktorí sa zúčastnia na paralympijských hrách v Londýne, zložia sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča v historickej budove NR SR 22. augusta 2012 o 11.00 hod. Hlavná časť výpravy odletí do dejiska paralympiády 24. augusta.


Na dnešnom zasadnutí Štábu PH Londýn 2012, ktoré viedol jeho vedúci Samuela Roško boli upresnené aj ďalšie informácie týkajúce sa hier. Štáb prebral menoslov športovcov, ktorí splnili kritériá účasti. Z neho vyplýva, že Slovensko má zatiaľ 28 istých účastníkov, ráta sa ešte so 6 voľnými kartami. Celá výprava – aj so sprievodom – by mala mať maximálne 65 členov, vrátane 6-členného vedenia. Na rozdiel od Pekingu 2008, kde Slovensko obsadilo 10 športov, budú v Londýne štartovať zástupcovia 9 športov – atletiky, boccie, cyklistiky, lukostreľby, plávania, stolného tenisu, športovej streľby, tenisu na vozíku a v tlaku na lavičke. Z predpokladaných športov vypadlo jazdectvo. Definitívne zloženie výpravy bude schvaľovať júlové valné zhromaždenie SPV. Štáb sa zaoberal aj návrhom odmien pre úspešných paralympionikov. Po prvý raz v histórii by prémie mali okrem medailistov dostať aj športovci na 4 . – 6. miestach.


 Slováci v Lašku: 2 x striebro, 2 x bronz v súťaži jednotlivcov  

Štyri semifinálové štarty v individuálnych súťažiach premenili naši reprezentanti na stolnotenisovom turnaji Slovenia Open na dve striebra a dva bronzy. O druhé najcennejšie kovy sa postarali  Alena Kánová a Richard Csejtey, bronz pridali Ján Riapoš a Peter Mihálik.


Vozičkárka A. Kánová v TT3 nestačila vo finále na švédsku hráčku A. – C. Ahlquistovú a podľahla jej 1: 3. R. Csejtey v kategórii stojacich TT8 porazil v semifinále nasadenú jednotku, ale vo finále ťahal za kratší koniec proti Britovi R. Wilsonovi (2:3).

J. Riapoš (TT2) vrátil v zápase o tretie miesto finálovú porážku z ME 2011 v Splite a Francúza Molliensa zdolal jasne 3:0. V TT4 Peter Mihálik prehral v semifinále s majstrom sveta, Kórejčanom Kim Yuong Gunom 1:3. V „malom“ finále si však  poradil s ďalším súperom z Kórei 3:0.

Večer začína súťaž družstiev. V TT2 nastúpia spolu Riapoš, Revúcky, Ludrovský, v TT8 Csejtey s Jamborom,  Kánová hrá s Angličankou Gilroyovou v skupine TT4 a  Peter Mihálik s Popovom z Ukrajiny tiež v TT4.


Jedinečná výstava medveďov v spojení s paralympionikmi

Bratislava bude onedlho hostiť skutočne nezvyčajnú výstavu! Od 1. júla do 13. augusta 2012 bude v nákupnom centre Polus „sídliť“ 109 sôch medveďov, ktorí precestovali už celý svet a objavili sa v mnohých štátoch. Získané finančné prostriedky tentoraz pôjdu na pomoc pre mladých slovenských paralympijských športovcov.


Výstava United Buddy Bears – The Minis ponúka veselý farebný dizajn vedľa seba stojacich medveďov, ktoré týmto spôsobom zobrazujú hlavnú myšlienku projektu - podporovať porozumenie, dôveru a priateľstvo medzi národmi. 109 medveďov reprezentuje nielen štáty uznané OSN a doteraz ich videlo po celom svete vyše 20 miliónov návštevníkov.

Vďaka rozdielnym štýlom, v ktorých bol každý medveď vytvorený umelcom danej krajiny, vzniklo skutočne unikátne dielo. Okrem šírenia radosti zo života však ponúka aj možnosť prispieť na dobrú vec a pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.

Na splnenie tejto misie sa vďaka symbolickému „odkúpeniu“ si medveďa získajú finančné prostriedky, ktoré tentoraz pôjdu na pomoc pre mladých slovenských paralympijských športovcov.

Vďaka 109 medveďom je tu preto šanca pre 109 spoločností či jednotlivcov, aby sa týmto spôsobom zapojili do tohto humánneho projektu a pomohli ďalej šíriť jeho posolstvo.

Ak by ste sa radi stali súčasťou projektu, neváhajte a kontaktujte realizačnú agentúru CREATIVE PRO s.r.o. - Mgr. Ivana Vanková: vankova@creativepro.sk, tel. číslo: 0903 708 504. Ďakujeme!

Podrobné informácie o celej výstave a jej sprievodných podujatiach sa dozviete na: www.medvedebezhranic.sk alebo na www.polus.sk.


Deň otvorených dverí pre držiteľov ZŤP

Držitelia ZŤP môžu v priebehu zajtrajška navštíviť v rámci dňa otvorených dverí  ŠKODA Handy ZŤP centrá v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove. Organizátori pre nich pripravili prezentáciu novej Škody Citigo ...


... možnosti úpravy vozidiel, poradenstvo pri kúpe a úprave vozidla pre ZŤP či informácie o rôznych výhodách v ŠKODA Handy centrách pre ZŤP.


Slovenia Open 2012: Ján Riapoš zdolal svetovú jednotku!

Vo štvrťfinále stolnotenisového turnaja v slovinskom Lašku zdolal Ján Riapoš svetovú jednotkuv kategórii TT2 Kórejčana Kima 3:2. Dnes ho čaká zápas o postup do finále.Tradičný turnaj s faktorom 40 sa koná v dňoch 8. – 12. mája a je ďalšou fázou prípravy na PH Londýn 2012.  


Okrem Jána Riapoša reprezentujú Slovensko aj ďalší vozičkári Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský, Alena Kánová, Peter Mihálik a stojaci Richard Csejtey s Miroslavom Jamborom, ktorí súťažia v konkurencii 265 hráčov z celého sveta.