Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

07.02.2011

 Hane Kolníkovej uniklo zlato o dve stotiny sekundy

Dnes predpoludním sa na pôde SPV uskutočnila tlačová beseda s časťou našej výpravy, ktorá reprezentovala Slovensko na IPC MS v atletike zdravotne postihnutých športovcov v novozélandskom Christchurchi.  O svoje dojmy sa podelili dvojnásobná strieborná medailistka Hana Kolníková a členovia realizačného tímu.


Traja členovia minivýpravy sa z MS na Novom Zélande  (21. - 30. januára) vrátili domov s dvoma striebornými medailami. V behoch na 100 a 200 m ich získala 21-ročná zrakovo postihnutá šprintérka ŠK Olymp Bratislava Hana Kolníková s navádzačom a trénerom Jánom Surgáčom. Mužská časť malej výpravy pridala 4. miesto a tiež jednu 5. priečku. Obe tieto pozície hneď za stupňami víťazov vybojovali telesne postihnutí atléti. V kategórii F 32 - 34 v konkurencii 18 súťažiacich obsadil 51-ročný Miloš Bardiovský výkonom 19,52 m cenné 4. miesto v hode diskom a o priečku nižšie skončil v konkurencii 12 pretekárov v kategórii F44 30-ročný Adrián Matušík. Tiež v hode diskom dosiahol výkon 47,40 m. Na vrh guľou Adrián Matušík nenastúpil, lebo v dejisku sa boril s veľkými zdravotnými problémami. Podľa trénera Dušana Dědečka zdravotný stav jeho zverenca bol dôležitejší ako prípadná medaila. Aj vtedy, keď všetci vedeli, že by ju mohol získať. "Nechceli sme riskovať, lebo choroba sa výrazne podpísala pod jeho kondíciu," objasnil Dušan Dědeček dôvody, prečo skúsený borec, ktorý pôsobil aj v Dukle Banská Bystrica, na súťaž nenastúpil.

"Keďže dejisko MS Christchurch postihlo v septembri minulého roka zemetrasenie, uvažovalo sa, že sa svetový šampionát preloží niekde inde. Nakoniec ho nechali na Novom Zélande a menšie zemetrasenie sme zažili aj my počas nášho pobytu," uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi Dušan Dědeček.

"Nebolo nám pri ňom všetko jedno, no my sme mali aj iné problémy. Tretina výpravy nám počas dlhej cesty na Nový Zéland ochorela a museli brať antibiotiká, respektíve museli dlhšie zostať na lôžku. Najmä u Miloša Bardiovského bol veľký problém udržať ho so zvýšenou teplotou na lôžku, lebo ten chcel hádzať diskom za každú cenu. Bola to jeho premiéra a nechcel ju zmeškať," pokračoval tréner Miloša Bardiovského Miroslav Vavák. Ako obaja tréneri zhodne konštatovali, bolo dobré, že slovenská výprava cestovala do dejiska šampionátu s dosť veľkým časovým predstihom. Pomohlo im to pri aklimatizácii, ale pred chorobami ich to neochránilo... "Cestovať 36 hodín na Nový Zéland dá poriadne zabrať aj zdravým cestujúcim, nie to ešte telesne postihnutým," konštatoval reprezentačný tréner Štefan Čuvala.

Najväčšiu radosť atlétom spod Tatier na ďalekom Novom Zélande urobila dvojnásobne strieborná Hana Kolníková. Najskôr v behu na 200 m dosiahla čas 26,38 s a v najkratšom šprinte na 100 m zastavila stopky na 12,75 s. Od zlatej medaily ju delili dve stotiny sekundy, čo je iba pol metra. "Mali ste vidieť tú dvojicu. Hanka usmiata od ucha k uchu a jej tréner totálne zdeptaný. Takto dlho sedeli na dráhe a každý po svojom prežívali tie preteky. Jána Surgáča sme museli štyri dni liečiť z tej depresie, do ktorej upadol," so svojským nadhľadom komentoval Dušan Dědeček výsledky Hany Kolníkovej. "Samozrejme, že som chcela vyhrať. Každý športovec chce, ale víťazka bola tentoraz o tie dve stotiny sekundy rýchlejšia," uviedla Kolníková, ktorá po návrate z Nového Zélandu nemá kedy oddychovať. Už v apríli ju čaká ďalší svetový šampionát v Turecku. "Teraz na Novom Zélande som súťažila na MS zdravotne postihnutých, v Turecku budem štartovať na svetovom šampionáte zrakovo postihnutých športovcov," vysvetlila H. Kolníková netradičnú termínovú kolíziu. "Na Novom Zélande nám povedali, že športovci na prvých dvoch miestach v disciplíne vybojovali miestenku pre krajinu na budúcoročnú paralympiádu v Londýne. Lenže neviem, ako to bude v prípade, ak tie práva štartu na paralympiáde vybojuje jedna pretekárka, ako teraz ja. Neviem, či budem mať právo štartovať v dvoch disciplínach, alebo som zaistila miesto aj pre niekoho iného zo šprintérov. Ešte sme to nemali čas zistiť. V Londýne by som nechcela chýbať. Štartovať na paralympiáde a získať na nej medailu je mojim veľkým snom," dodala šprintérka, ktorá svojimi dvoma striebornými medailami rozšírila cennú zbierku slovenských zdravotne postihnutých športovcov.

Na svetovom šampionáte IPC v atletike na Novom Zélande štartovalo celkovo 1100 športovcov zo 78 krajín a padlo tam 57 svetových rekordov. Najúspešnejšou krajinou sa stala Čína. Druhé miesto obsadili zdravotne postihnutí športovci Veľkej Británie a tretí boli Rusi.                      (vg, SITA)


Atlétov pred Londýnom preverí holandský Stadskanaal

Sedem slovenských atlétov sa zúčastní v dňoch 19. – 28. júna na európskom šampionáte v holandskom meste Stadskanaal. Slovensko budú reprezentovať šprintérka Hana Kolníková, vrhači  Adrián Matušík, Marek Margoč, Adrián Vaško, Július Hutka, Miloslav Bardiovský a Lenka Gajarská v skoku do diaľky.  


V dňoch 19.6. – 22.6. prebehne klasifikácia, od 23. 6. do 28.6. samotný šampionát. Ako prvá nastúpi z našich reprezentantov v behoch na 100 a 200 m zrakovo postihnutá H. Kolníková.

Pre PH Londýn 2012 má Slovensko v súčasnosti pridelené tri "atletické" miestenky – jednu ženskú a dve mužské. O tom, kto tieto miesta napokon obsadí, definitívne rozhodne Valné zhromaždenie SPV 14. júla.

* * *

H.Kolníková zároveň dostala pozvanie od UK Athletics zúčastniť sa na atletickom mítingu London Diamond League, ktorý sa uskutoční 13.7.2012 na štadióne Crystal Palace v Londýne. Pozvanie prijala a bude štartovať v behu na 100 m v kategórii ženy T12. Sprevádzať ju bude tréner Ján Surgáč.


 Politici otvárajú tému renty pre olympionikov a paralympionikov

Most-Híd chce zaviesť doživotné renty pre pre všetkých úspešných olympionikov, paralympionikov a deaflympionikov.  Tvrdí, že športoví reprezentanti Slovenska nie sú dostatočne ocenení a preto chce už na najbližšom zasadnutí parlamentu rokovať o tejto téme.


Podľa poslanca  Árpada Érseka by to štátny rozpočet mal riešiť cez Ministerstvo školstva, vedy a výskumu Slovenskej republiky, ale v osobitnej kapitole.Michal Kaliňák, hovorca Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR: "Rezort školstva má postavené priority vo vzťahu k športu tak, aby sme v prvom rade podporovali mladých začínajúcich športovcov a športové kluby."Árpad Érsek (Most-Híd), poslanec NR SR: "Tí športovci, ktorí nejakým spôsobom zápasia s celým svetom a chcú byť najlepší, samozrejme to vyžaduje určitú profesionalitu. Vyžaduje to v tom smere profesionalitu, že na iné veci nemajú moc času. Tí šikovnejší ešte verím tomu, že majú čas vyštudovať nejakú vysokú školu, ale ich hendikep už začína potom, keď skončia aktívnu činnosť."Jozef Krnáč, strieborný olympionik v džude: "Ja si to neviem predstaviť, lebo v podstate okrem džuda nič neviem robiť, hej, kam, čo pôjdem teraz?"„Doživotná renta pre slovenských olympijských medailistov je opodstatnená“, uviedol na margo tejto iniciatívy predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Mojmír Mamojka (Smer-SD). "Ja som v princípe za. Títo športovci reprezentujú naše malé Slovensko a ak získajú medailu, veď vidíme, čo to robí pri hokejistoch. Je to teda opodstatnené. Mnohí z týchto športovcov stratia po skončení kariéry šancu na iné povolanie," upozornil Mamojka.

Paralympionici na deň detí v Kováčovej

Už tradične zavítali slovenskí paralympionici na MDD do špecializovaného liečebného domu Marína v Kováčovej. Hoci počasie malým pacientom tentokrát nežičilo, veľa z nich využilo možnosť vyskúšať si lukostreľbu aspoň vo vnútri objektu.


Liečebný ústav Marína organizuje každoročne počas tohto dňa viaceré športové a zábavné súťaže, ktorých víťazi sú odmenení okrem iných aj cenami Slovenského paralympijského výboru.

V piatok zastupovali paralympijské hnutie lukostrelci Vladimír Majerčák a Peter Kaščák, generálny sekretár SPV Samuel Roško a projektová manažérka SPV Katarína Kleinová.


Romania Open 2012: víťazne aj v súťaži družstiev

Posledným ostrým testom výkonnosti našich stolných tenistov v tejto fáze prípravného obdobia bola v Kluži súťaž družstiev. „Trio Ján Riapoš, Martin Ludrovský a Rastislav Revúcky zvíťazilo v skupine TM2 a veríme, že nahrali dostatočný počet bodov pre nasadenie družstva v Londýne“, uviedol tréner Ľuboš Dobrotka.


Peter Mihálik spolu s Poliakom  Krisztofom Zilkom obsadili v TM3-5 druhé miesto a Marián Kamien skončil spolu s Kuvajťanom Lafitom na treťom mieste v skupine TM1.

Keďže v súťaži žien sa nenahlásil dostatočný počet družstiev, Alena Kánová odohrala v rámci neoficiálnej časti turnaja kombinované zápasy so svojimi súperkami a vo všetkých zvíťazila.


Atletika: Adrián Matušík štvrtý na pretekoch v Manchestri

Na prestížnych pretekoch BT Paralympic Cup v Manchestri reprezentoval Slovensko Adrián Matušík v hode diskom a výkonom 50, 06 m obsadil štvrté miesto.  Svoj výkon z minulého roka na tom istom podujatí zlepšil o 1,4 m.


Ako ďalej informoval tréner Dušan Dědeček, v Manchestri štartoval jeho zverenec po dlhodobých tréningových obmedzeniach kvôli zdravotnému stavu. „Jeho  najväčší súperi v spojenej skupine F42-44 boli pripravení výborne, veď pretekár na prvom mieste Jeremy Campbell (F44) z USA vytvoril nový svetový rekord hneď prvým pokusom, keď jeho 1,5 kg disk dopadol do vzdialenosti 62,18. Adrián však chce v tomto roku na PH 2012 prekonať osobný rekord (54,48) a v prípade optimálneho zdravotného stavu, výkonnosti a šťastia aj siahnuť na niektorú z medailí“, dodal D. Dědeček.


PARÁDA sa vydarila, tešíme sa na štvrtý ročník!

Všetci, ktorí v sobotu navštívili areál Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom, si už po tretíkrát užili parádny deň v spoločnosti paralympijskej rodiny. Tretiemu ročníku akcie "PARÁDA - paralympijský deň pre malých aj veľkých", prialo tentokrát aj počasie. A tak si deti mohli vyskúšať nielen viaceré paralympijské športy, alej aj množstvo atrakcií v SPP zóne zábavy.


Opäť zbierali pečiatky do "day pasov" s mapkou areálu a za kupóny dostávali občerstvenie. Na šťastlivcov čakali v tombole už tradične zaujímavé ceny. Okrem SPV a jeho generálneho partnera SPP prispel do nej hodnotnými darčekmi aj komunikačný partner SPV Orange Slovensko.

K dobrej nálade zahrali účastníkom PÁRÁDY Robo Opoatovský, Campana Batucada, Sherpa Band a ďalší.  Súčasťou akcie bola aj symbolická jazda v rámci jubilejného X. ročníka kampane „Na kolesách proti rakovine“ a miestne kolo novej cyklistickej súťaže „Na kolesách do škôl“.  

Pozrite si fotografie z PARÁDY 2012

 


Stolný tenis: slovenské víťazstvá na turnaji Romania Open 2012

Tri prvé, jedno druhé a jedno tretie miesto obsadili naši reprezentanti v súťaži jednotlivcov na stolnotenisovom turnaji v rumunskom meste Kluž. Najúspešnejší boli v kategórii SM2, kde zvíťazil Ján Riapoš, druhý bol Martin Ludrovský a tretí Rastislav Revúcky.


Jediná žena v našom družstve Alena Kánová vyhrala skupinu SF4-5, rovnako prvé miesto vybojoval v skupine SM4-5 Peter Mihálik. V skupine SM1 nás ešte reprezentoval Marián Kamien, ale nepostúpil zo skupiny. Turnaj pokračuje súťažou družstiev.

 


Slovenka roka: v športovej kategórii zvíťazila Hana Kolníková!

Zrakovo postihnutá atlétka Hana Kolníková zvíťazila medzi športovkyňami v ankete Slovenka roka 2012. Účastníčka PH 2008 v šprinte na 100 a 200 metrov predstihla vodnú slalomárku Janu Dukátovú a kulturistku Janu Purdjakovú, ktoré sa spolu s ňou objavili v konečnej nominácii.


Výsledky ôsmich kategórii vyhlásili včera počas slávnostného galavečera v historickej budove SND. Najúspešnejšie Slovenky vzišli z hlasovania televíznych divákov, čitateľov časopisu Slovenka a návštevníkov portálu www.zenskyweb.sk.


Boccia: v Prahe presvedčili najmä Ďurkovič, Strehársky a Mezík

Slovenskí boccisti sa počas víkendu zúčastnili v Prahe na medzinárodných majstrovstvách ČR, nazvaných ako druhé kolo OZP Cupu 2012. Najlepšie si počínali v kategórii BC4, v ktorej dvojnásobní účastníci paralympijských hier Robert Ďurkovič a Martin Strehársky obsadili prvé, resp. tretie miesto. Obaja si už zaistili účasť aj na nadchádzajúcich PH v Londýne.


Z ďalších kvalifikovaných reprezentantov skončil najvyššie Robert Mezík, ktorý v BC2 obsadil druhú priečku. Tomáš Kráľ skončil v tej istej skupine na piatom mieste. Posledný z pätice budúcich účastníkov PH 2012 Jakub Nagy skončil v BC1 siedmy. Pred ním sa umiestnil ešte na piatom mieste Lukáš Baláži. Za zmienku stojí aj rovnaké umiestnenie Adama Buriánka v BC3.