Dnes „limity“ o športových hrách v NRC

13.06.2016

Dnes „limity“ o športových hrách v NRC

V ďalšom vydaní relácie „Bez limitov“ dnes o 20:40 hod. v Rádiu Slovensko sa vrátime k XXVIII. športovým hrám v NRC Kováčová, ktoré sa konali vo štvrtok a piatok minulý týždeň.


 

Priestor dostane stolný tenista Martin Ludrovský, ktorý nás bude reprezentovať na PH 2016 v Riu, lukostrelec Milan Kašiak a riaditeľka NRC Kováčová Oľga Zábojníková.

Budúci pondelok 20. júna predstavíme športových strelcov Radoslava  Malenovského a Jozefa Širokého, ktorí sa už tiež nominovali do Ria.


Modlitbičky pod sochou Krista

V živote občas používame nadsádzku, miestami radi zveličujeme, aj preto aby sme upútali, no v tomto prípade to sedí ako... doplňte si sami. Nikto momentálne nemôže urobiť pre popularizáciu boccie na Slovensku viac, ako náš paralympijský tím v Riu.


Na tréningu v provizórnej hale v olympijskom parku v Riu, hneď vedľa hlavnej  Carioca II., sme už zrána zastihli na tréningu všetkých sedem boccistov našej reprezentácie so sprievodom. Presne na minútu ich organizátori pustili na tréningové plochy a po krátkom „rozhádzaní sa“ začalo neúnavné drilovanie presnosti každého z desiatok hodov. Zdravotné znevýhodnenie každého z našich hráčov limituje ich pohyb rúk aj paží, komplikuje stabilitu a rovnováhu na vozíku. Napriek tomu posielajú svoje lopty k „jackovi“ takmer neomylne presne. „Tréningová plocha má iný podklad než súťažná v hlavnej hale, príliš spomaľuje loptičky. Aj preto sú pre nás tréningy v hlavnej hale dôležitejšie a tam som s ich výkonmi veľmi spokojní,“ zasvätil nás do detailov záverečnej prípravy už v dejisku paralympiády reprezentačný tréner Martin Gabko. Spolu s ďalšími piatimi členmi sprievodu, resp. trénermi trpezlivo vracal našim boccistom odhádzané loptičky, vymýšľal modifikované situácie a radil ako na ne.   Boccia mala premiéru na PH v New Yorku v roku 1984. Podstatou hry je hádzanie špeciálnych loptičiek k terčovej bielej lopte tzv. „jackovi“. Na Slovensku sa udomácnila po PH v Atlante 1996 a o osem rokov už dvojica Róbert Ďurkovič – Martin Strehársky siahala na PH v Aténach 2004 po medaile. Dodnes ju slovenskí boccisti na paralympiáde nezískali, no sila a vôľa súčasného výberu naznačuje aj v tomto smere sľubný potenciál. „Nikdy to nie je ľahké,…

Slovenská hymna a vlajka v paralympijskej dedine

Niektorí to už zažili pri ceremoniáloch vyhlasovania víťazov. Viacerí už aj na paralympijských hrách. No pre necelú desiatku slovenských športovcov to bol celkom nový zážitok. V paralympijskej dedine v sobotu krátko po pätnástej hodine popoludní brazílskeho času slávnostne vztýčili slovenskú štátnu vlajku.


„Strašne je tu dobre. Super atmosféra, som spokojná“ nadchýnala sa Lenka Ďurdinová, jedna z deviatich slovenských športovkýň, ktorá zažíva v Riu svoju paralympijskú premiéru. S rozšírenými zreničkami sledovala brazílskych tanečníkov a tanečníčky rovnako ako stolný tenista Peter Mihálik. Ten nielenže zapózoval spolu s dobrovoľníčkou Natáliou pred objektívom Romana Benického, ale aj sa zavlnil v rytme samby. „Zatancovali sme si v rámci možností,“ reagoval pohotovo na otázku, či ho brazílske rytmy nedvíhali z vozíka. Naopak, pri slovenskej hymne mnohým prebehli zimomriavky na chrbte. Na stožiar v paralympijskej dedine vystúpala slovenská vlajka. Neklamný znak, že slovenská výprava už je začlenená v Riu do veľkej paralympijskej rodiny. Ešte predtým privítala slovenských športovcov spolu s  výpravou Singapúru a Turecka starostka dediny dvojnásobná olympijská medailistka  z Atlanty a Sydney - basketbalistka Janeth Arcainová. Vedúci našej výpravy Samuel Roško jej odovzdal spomienkové predmety Slovenského paralympijského výboru a spoločne so športovcami si vypočul slovenskú hymnu. Celá výprava dúfa, že zaznie ešte aj na vyhlasovaniach víťazov paralympijských hier v Riu. Mimochodom, práve starostka dediny Janeth Arcainová zmobilizovala na základe urgencií našej výpravy technikov, ktorí do noci odstraňovali nedostatky v ubytovacích priestoroch našich paralympionikov. Nebolo ich málo a niektoré doslova zapáchali. Akoby sa po OH dedina stala mestom duchov...…

Prvé dotyky s Riom

Prvé dotyky bývajú zväčša opatrné, niekedy ostýchavé, no hlavne zvedavé. Aké to bude? Aké je toľko ospevované a súčasne adrenalínovo nebezpečné Rio de Janeiro? Od včerajšieho dňa svoje predstavy a realitu konfrontujú aj členovia druhej hlavnej časti slovenskej výpravy na XV. paralympijskych hrách.

 


Ak sa aj na letisku vo Viedni objavili na niektorej z tvárí vrásky, že odbavovanie najmä nadrozmerného nákladu, osobitne pre cyklistov, trvá pridlho, pokojný let do Frankfurtu a následne nočný spánok v lietadle do Ria de Janeiro ich vyžehlil. Skoro ráno sa síce ešte sem tam niekto tváril "pokrčene", no prvé dotyky s paralympijským mestom pomáhali rýchlo zabúdať na únavu. Osobitne v početnej skupine boccistov na vozíkoch nebola núdza o žartíky. S radosťou sa k nim pridával aj celý podporný cyklistický tím, vrátane už na troch paralympiádach ostrieľaného Vladislava Janovjaka s novým navádzačom Jánom Gallikom. Vekovo by mu mohol byť otcom, no na tandeme musia ladiť v inej než výchovnej tónine. Oči dokorán otváral aj najmladší člen výpravy Samuel Andrejčík, ktorý má doma nad posteľou poskladané puzzle s magickým Rio de Janeirom. Nie náhodou si už pri akreditácii v letiskovej hale všimol pôsobivé fotografie s dominantou mesta sochou Ježiša Krista. Brazílčania hovoria, že pokým má rozpažené ruky, netreba pracovať. Prvé dotyky s Riom naznačujú, že to stále pre niektorých domorodcov platí... Našťastie, všetky problémiky okolo našej výpravy sa v paralympijskej dedine vyriešili a absencia dobrovoľníkov či dopravy pre médiá sa ešte dajú prepáčiť. Veď do začiatku paralympijských hier ešte ostávajú tri dni. Relatívne dosť času na reštart po olympijských hrách. Len tá socha Krista nad mestom bude mať rozpažené ruky aj od siedmeho septembra. Tak môžeme len dúfať, že organizátori PH na to …

Za „veľkou mlákou“ už aj druhá časť výpravy

Včera podvečer odletela do Ria cez Viedeň a Frankfurt druhá skupina našej výpravy so zvyškom stolnotenisového tímu, vrátane Jána Riapoša, ...


... s kompletným tímom boccie a časťou cyklistickej výpravy. K tej sa pridá trojnásobný majster sveta na dráhe Jozef Metelka už priamo v Riu.

Posledná časť výpravy, v ktorej budú lukostrelci a tlakári, odlieta v nedeľu.

Zástupca vedúceho výpravy Tomáš Varga, ktorý je v dejisku hier od utorka, už absolvoval mítingy s organizátormi. Informoval, že naši dostali izby po olympionikoch z Talianska a Čiernej hory.

Otvárací ceremoniál je na programe v stredu 7. septembra o 18. hod. miestneho času (23:00 hod. SELČ) na legendárnom štadióne Maracaná. Sledujte od 23:10 hod. priamy prenos na Dvojke RTVS! 


Dnes naberie kurz Rio prvá časť výpravy

V podvečerných hodinách odlieta zo Schwechatu cez Frankfurt nad Mohanom do brazílskeho Ria prvá skupina našich paralympionikov s vedúcim výpravy Samuelom Roškom.


Na palubu spoločnosti Lufthansa dnes nastúpia minitímy strelcov, jazdcov, plavcov, atlétov a časť stolných tenistov, spolu s lekárom výpravy Františkom Pisarčíkom spolu 25 ľudí.

Na brazílskej pôde ich už bude očakávať prvý člen našej výpravy, zástupca vedúceho Tomáš Varga, ktorý letel ako predvoj včera. Zajtra odlieta do Ria druhá skupina športovcov a zvyšok príde na rad v nedeľu 4. septembra.


Paralympionici zložili sľub u prezidenta

Strelkyňa Veronika Vadovičová a cyklista Vladislav Janovjak zložili dnes predpoludním v mene celej paralympijskej výpravy slávnostný sľub do rúk prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.


V Prezidentskom paláci sa až na pár výnimiek zišla kompletná výprava, ktorá nás bude reprezentovať na XV. PH v Riu. „Je pre mňa veľkou cťou, že Vás môžem trochu symbolicky odprevadiť na ceste do Ria.. Ste nesmiernym vzorom pre desiatky tisíce ľudí s postihnutím, ste nesmiernym vzorom toho, že sa to dá. Treba sa postaviť a ísť bojovať. Ste aj vzorom pre nás ostatných, že človek vie skutočne bojovať so svojím osudom a vie bojovať s ním úspešne.“, uviedol vo svojom príhovore prezident SR Andrej Kiska, ktorý odovzdal členom slovenskej výpravy pamätné plakety s ich menami. Na pôde Prezidentského paláca premiérovo zaznela aj paralympijská hymna k Riu "Orli bez krídel". (TA SR, vg)

Viac foto na:

http://spv.sk/media/filter/slavnostny-slub-clenov-spd-rio-2016-v-riu-do-ruk-prezidenta-


Predstavili sme oblečenie v národných farbách

V pondelok podvečer po prevzatí dekrétov boli športovci, realizačné tímy a vedenie výpravy pre PH 2016 k dispozícii médiám na stretnutí v Hoteli Lindner, ktoré bolo spojené s módnou prehliadkou oblečenia a grilovačkou.


Oblečenie, ktoré je farebne ladené v národných farbách - bielej, modrej a červenej - predstavili modelky a modely prítomným počas tejto recepcie. Prvýkrát dodala paralympionikom oblečenie slovenská firma – Atak z Prešova. Obuv zasa pochádza z dielne firmy Ecco.

Výprave popriali veľa úspechov v Riu predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP, a.s., Štefan Šabík a predseda správnej rady Nadácie SPV Imrich Béreš.

Viac foto na:

http://spv.sk/media/filter/modna-prehliadka-oblecenia-pre-spd-rio-2016-spojena-s-recepc


Premiér odovzdal členom SPD Rio 2016 menovacie  dekréty

Z rúk predsedu vlády SR Roberta Fica si prevzali včera na Úrade vlády SR nominačné dekréty členovia výpravy Slovenského paralympijského družstva, ktoré sa zúčastní v dňoch 7. do 18. septembra na PH 2016 v Riu de Janeiro.


"Nikdy som sa týmto ľuďom neotáčal chrbtom a ani sa im nebudem otáčať. Pre mňa sú to ľudia, ktorí dokazujú strašne veľa. Myslím si, že keď sa stretneme po návrate z Ria, tak bude čo oslavovať. Cítim, že sú mnohí výborne pripravení.", uviedol. Slovenskí reprezentanti sa predstavia v deviatich športoch, v ktorých je viacero adeptov na zisk niektorej z medailí. „Myslím si, že želiezok máme oveľa viac. Aj keď to porovnáme s účasťou na PH 2012 v Londýne, tak máme trochu menšiu výpravu, ale kvalita v každom športe sa podľa mňa zvýšila. Môžem pokojne povedať, že v každom športe máme najvyššie ambície – umiestniť sa do 6. miesta,“ povedal vedúci slovenskej výpravy na PH Samuel Roško. Už piatykrát sa na paralympijských hrách predstaví v tejto funkcii. Aj napriek nepriaznivým informáciám z posledných týždňov si myslí, že hry v Riu sa napokon budú niesť v pozitívnom duchu: "Správy z Ria prichádzajú rôzne, mnoho vecí, ktoré doteraz neboli odhalené, tak novinári a médiá odhaľujú. Tešíme sa však, pretože to bude opäť niečo iné. Je to juhoamerický kontinent, obrovský temperament. Vieme, že dokážu ľudia robiť zázraky z večera na ráno. Verím, že športovci nájdu také podmienky, aby to, čo natrénovali, mohli ukázať.“  V medailových ambíciách slovenských športovcov netajil Roško smelé ciele:„Bol by som spokojný s takým počtom, aby sme rozšírili 92 medailí od samostatnosti Slovenska a účasť na PH a zaokrúhlili to na stovku. Osem medailí je minimum, ktoré by som…

Aj dnes bez limitov

Už v stredu a vo štvrtok odlieta hlavná časť slovenskej paralympijskej výpravy na v poradí XV. Paralympijské hry v Riu de Janeiro.


Dnes popoludní si na Úrade vlády Slovenskej republiky prevezmú členovia výpravy menovacie dekréty. V utorok budú členovia výpravy skladať sľub do rúk prezidenta SR Andreja Kisku a predstavia mu aj svoju novú „brazílsku“ hymnu, ktorá ich bude sprevádzať na súťažiach v Riu. Atmosféru „lúčenia sa“ pred odletom a mozaiku pocitov našich paralympionikov  si môžete vypočuť v rubrike Bez limitov na Rádiu Slovensko v pondelok večer okolo 20.40 hodiny.